• Microsoft bi daroval šolam

    Številne protimonopolne tožbe proti Microsoftu še zdaleč niso končane, poravnava, ki jo mora potrditi še vrhovno sodišče, pa utegne Microsoftu zelo koristiti. Microsoft je namreč napovedal, da bo 12 do 14 tisoč revnim ameriškim šolam, ki jih obiskuje skoraj sedem milijonov otrok, podaril računalniško in programsko opremo v skupni vrednosti več kot milijarde dolarjev. Na ta način bi Microsoft povečal svoj tržni delež na področju izobraževanja, kjer ima vodilno vlogo Apple, tesno pa mu sledi Dell. Microsoftova "dobrodelna" poteza ima dobičkonosno finančno ozadje. Vsak podarjeni dolar naj bi se Microsoftu povrnil kar trikratno - preko izobraževanja, servisa in poprodajnih aktivnosti.

    Objavljeno: 18.12.2001
  • Windows CE.NET

    Microsoft je na razvojni konferenci v mestu San Jose spregovoril o svojih nadaljnih načrtih glede operacijskih sistemov za vgradne naprave in ročne računalnike. Na tem področju namerava nadgraditi svoje obstoječe izdelke, ki bodo v bližnji prihodnosti nosili imena Windows XP Embedded (XPe) in Windows CE.NET.

    Objavljeno: 17.12.2001
  • Sony ponuja zapisovalnik DVD+RW

    Podjetje Sony je pričelo s prodajo svojega prvega zapisovalnika DVD+RW. S tem je svoj izdelek predstavil še zadnji od prvotnih podpornikov koalicije DVD+RW, nova enota DRU110A pa v sebi združuje tudi zmožnost zapisovanja na nosilce CD-R in CD-RW. Pri snemanju na nosilce DVD+RW deluje s hitrostjo 2,4, medtem ko na nosilce CD-R zapisuje s hitrostjo 12x in CD-RW s hitrostjo 10x. Enoti so priloženi programi B's Clip za paketno zapisovanje na nosilce DVD+RW in CD-RW, B's Recorder Gold, ki omogoča izdelavo kopij nosilcev DVD in CD (seveda ne avtorsko zaščitenih), MyDVD, ki omogoča izdelavo filmskih nosilcev DVD in predvajalnik WinDVD.

    Objavljeno: 17.12.2001
  • Programski jezik Cyclone proti hroščem

    V zadnjih letih se je razvoj programskih jezikov glede na preteklost sicer upočasnil, vendar ne povsem ustavil. Univerzal Cornell in laboratorij AT&T Labs tako razvijata programski jezik z imenom Cyclone, ki je po semantiki zelo podoben jeziku C, vendar onemogoča, da bi neprevidni programerji s kodo delali napake. Ko prevajalnik zazna napako, lahko sam popravi kodo ali pa svetuje, kako naj programer odpravi napako sam. Ker je struktura Cyclona podobna jeziku C, je s tem olajšan prenos programov v C-ju. Cyclone prinaša tudi niz novih programskih struktur in metod, kot so parametrični polimorfizem, iskanje vzorcev, ravnanje z izjemami, anonimne strukture in drugo. Projekt Cyclone je že na voljo javnosti, razvit pa je bil sprva za okolje Linux. Uporabljamo ga lahkot tudi v okolju Windows prek programskega posnemovalnika Cywin, ki zgradi okolje Unix znotraj sistema Windows, načeloma pa je združljiv tudi s sistemi BSD, Irix in Solaris.

    Objavljeno: 17.12.2001
  • Disketna enota z zmogljivostjo 3 GB?

    Podjetje Fujifilm je predstavilo novo tehnologijo in snov za izdelavo magnetnih nosilcev, s katerim naj bi dosegli možnost hranjenja kar 3 GB podatkov na izmenljivi nosilec s premerom 3,5 palcev, torej podobno velikih kot standardne diskete. Tehnologija Nano3 (Nano Cubic) je izvedba dosedanje različice ATOMM (advanced super thin layer and high output metal media), ki so jo predstavili leta 1992 in jo uporabili v takih izdelkih, kot so Iomega Zip 100, Zip 250 in pri tračnih enotah kasete DLT40. Desetkrat večjo gostoto so uspeli doseči z sodelovanjem številnih novosti. Debelina magnetnega sloja je desetkrat tanjša, magnetni delci so precej manjši (velikosti med 10 in 30 nm), poleg tega pa so razvili novo metodo, kako lahko dosežejo večjo enakomernost razporeditve delcev na substratu. Za zdaj še ne govorijo o temu, kdaj bodo tehnologijo Nano3 ponudili proizvajalcem za izdelavo ustreznih naprav.

    Objavljeno: 17.12.2001
  • IBM kupuje družbo CrossWorlds

    IBM je objavil namero o nakupu družbe CrossWorlds, enega izmed vodilnih proizvajalcev programskih rešitev za upravljanje s kupci (CRM) in nabavnimi verigami (SCM). Podjetji sta bili že dalj časa partnerja, zdaj pa s je IBM odločil strateško vložiti tudi na to področje. Za ceno 129 milijonov dolarjev bo IBM rešitve kupljenega podjetja integriral v svoj razvojni oddelek, cilj pa je predvsem povezava z družino izdelkov za elektronsko poslovanje WebSphere. IBM s tem korakom krepi svoj položaj na področju spletnih storitev, ki bodo v prihodnosti igrale vse pomembnejšo vlogo za proizvajalce programske opreme.

    Objavljeno: 16.12.2001
  • Priključki za Biztalk

    Microsoftov strežnik Biztalk Server 2000 za izmenjavo in transformacijo poslovnih podatkov dobiva vedno več podpornikov. Po zadnjem štetju je zanj pripravljenih že okoli 140 različnih dodatkov, ki omogočajo povezavo in izmenjavo podatkov z več kot 70 različnimi viri podatkov, predvsem poslovnimi sistemi. Z njimi so proizvajalci pokrili tako rekoč vse pomembnejše poslovne pakete, kot so Oracle Financials, PeopleSoft, SAP R/3, Siebel in drugi. Poleg ponudbe neodvisnih proizvajalcev, ki nenehno izdelujejo nove pretvornike, pri Microsoftu pripravljajo lastne vmesnike za IBMov paket MQSeries in sistem Sap R/3.

    Objavljeno: 16.12.2001
  • Spletno preizkušanje programov

    Ko razmišljamo o nakupu novih programskih paketov, bi običajno najraje izdelek najprej preizkusili. Toda to zahteva namestitev preizkusnega izdelka na računalnik in nastavitve programa, kar pa zahteva lahko pri zahtevnejših izdelkih kar precej časa. Pri družbah Citrix in Runaware so se tako spomnili izvirnega pristopa, ki bodočim kupcem prihrani precej časa, omogoči pa preizkus programov. Podjetji sta se namreč dogovorili za sodelovanje, pri katerem bo Runaware na svojem servisu ponudil dostop do izbranih paketov tretjih ponudnikov, potencialni kupci pa jih bodo lahko preizkušali prek Citrixovega terminalskega strežnika Metaframe XP. Uporabnik potrebuje le spletni brskalnik in povezavo prek interneta. Princip delovanja je zanimiv tudi za proizvajalce programske opreme, saj s tem zmanjšuje možnost piratiziranja in uporabe nelegalne programske opreme.

    Objavljeno: 16.12.2001
  • Sodelovanje Compaq in EMC

    Ena izmed glavnih kritik pomnilniških sistemov je običajno ta, da izdelki posameznih proizvajalcev med sabo niso združljivi, zato jih je težko povezovati in upravljati. Compaq in EMC sta sklenila odgovoriti na te kritike z objavo sporazuma, po katerem si bosta izmenjala nekatere informacije okoli vmesnikov in drugih podrobnosti, s katerimi naj bi izdelki obeh proizvajalcev postali bolj združljivi. Čeprav še naprej ostajata tekmeca, je cilj dogovora obeh podjetij ta, da bi lahko kupci preprosto povezovali pomnilniške izdelke obeh proizvajalcev in jih upravljali iz nega samega centralnega mesta. V prvi fazi bo EMC ponudil programski vmesnik (API) za svoje sisteme Symmetrix, Compaq pa tistega za sisteme HS G80. V drugi fazi pride nato usklajevanje delovanja sistemov EMC Clariion in Compaq Enterprise Virtual Array. Sporazum je tudi velik korak za nov nadzorniški paket EMC Control Center, ki je zgrajen tako, da omogoča upravljanje sistemov različnih proizvajalcev.

    Objavljeno: 15.12.2001
  • Dell predstavlja nove pomnilniške izdelke

    Podjetje Dell je vse bolj aktivno tudi na področju pomnilniških izdelkov NAS. Konec novembra so tako uradno predstavili tri nove pomnilniške sisteme PowerVault 755N, 750 N in 715 N, ki so zgrajeni na osnovi operacijskega sistema Windows 2000 Advanced Server, omogočajo pa hranjenje od 160 GB do 7 TB podatkov. Predstavniki podjetja trdijo, da je mogoče pomnilniške sisteme zelo hitro vključiti v omrežno okolje, saj je za namestitev potrebnih le 15 minut. Sistemi PowerVault omogočajo hranjenje podatkov iz operacijskih sistemov Microsoft Windows, Novell Netware, Apple MacOS, Unix in Linux, poleg tega pa podpirajo tehnologijo diskovnih slik (snapshots), s katerimi je mogoče hitro povrniti predhodno stanje pri napakah in izpadih. Zagotovljena je tudi podpora za arhiviranje podatkov brez uporabe omrežja z uporabo povezav FC-AL. Cena manjšega sistema PowerVault 715 se prične pri 2000 dolarjih, večjih 750 in 755 pa pri 8700 dolarjih.

    Objavljeno: 15.12.2001
  • Boj za uporabnike elektronske pošte

    Microsoftov strežnik za elektronsko pošto Exchange Server in odjemalec Outlook uporablja že ogromno število uporabnikov. Zato ni nič čudnega, če se drugi proizvajalci trudijo, da bi jim prevzeli vsaj del uporabnikov te donosne tržne niše. Samsung je prav tako nedavno presenetil s sporazumom z družbo Hewlett Packard, s katerim naj bi prevzeli nadaljnji razvoj poštnega strežnika OpenMail. Samsung ne skriva, da namerava izdelek spremeniti v tekmeca Microsoftovemu strežniku Excahnge Server, z dodatkom imenovanim Contact pa naj bi omogočili transparenten dostop do storitev strežnika za uporabnike odjemalca Outlook. Seveda z večjo stabilnostjo strežnika, ki bo deloval na strežnikih Unix.

    Objavljeno: 15.12.2001
  • Prihodnost tračnih enot

    Pomnilniški sistemih v podjetjih postajajo vsak dan večji, zato nastajajo vse večje težave pri arhiviranju podatkov in izdelavi varnostnih kopij. Proizvajalci tračnih enot si zato še naprej močno prizadevajo, da bi povečali količno podatkov, ki jih lahko spravimo na posamezno kasto, ob tem pa tudi hitrost podatkov s katero lahko zapisujemo in beremo podatke.

    Objavljeno: 14.12.2001
  • Start Now Solutions tudi za srednje velika in mala podjetja

    IBM je najavil nov izdelek za pomoč majhnim in srednje velikim podjetjem pri povezavi mobilne delovne sile s skupno bazo podatkov. IBM Start Now Wireless Solutions omogoča podjetjem da posredujejo uslužbencem in uporabnikom storitve mobilnih serviserjev in dostop do izdelkov in inventarja informacij s pomočjo brezžičnih naprav. Po podatkih IBM-ovih raziskovalcev narašča trg brezžičnih naprav za skoraj 50 odstotkov letno, do leta 2003 pa bo znašala njegova vrednost približno 234 milijard ameriških dolarjev. IBM-ove rešitve Start Now Wireless vključujejo različne IBM-ove programske pakete kot na primer IBM Mobile Connect različico 2.5, DB2 Everyplace Enterprise Edition in Lotus Domino Everyplace Enterprise Server, kot tudi strojno opremo, na primer IBM-ov strežnik eServer, prenosne računalnike ThinkPad in različne storitve. Celotna ponudba vsebuje temeljne rešitve, platformo za on-line poslovanje, razširitve za prehod v bolj zahtevna področja poslovne inteligence, sodelovanja in povezovanja z gostujočimi sistemi ter rešitve za optimiziranje in varovanje podatkov.

    Objavljeno: 14.12.2001
  • SAP odpira R/3

    Podjetje SAP je sklenilo odpreti svoj ERP izdelek R/3, s čimer naj bi razvijalci lahko lažje združevali poslovne procese definirane v SAPovem paketu z drugimi programskimi rešitvami. SAP je nedavno tudi zasukal svojo dosedanjo strategijo in precej bolj podprl javo, kot doslej. Z novo različico razvojnega orodja Application Development Workbench, ki bo nared konec leta 2002 naj bi tako podirali razvoj programov tako v okolju J2EE (Java 2 Enterprise Editon) kot v lastnem jeziku ABAP. Razvijalci bodo tako lahko v različici 6.3 izdelali uporabniške vmesnike v javi, ki bodo dostopali do ABAP predmetov hranjenih na strežnikih. Skupaj z okrepljeno podporo za javo pri SAPu pripravljajo tudi lasten programski strežnik, ki bo vseboval ločena navidezne stroje za J2EE in ABAP.

    Objavljeno: 14.12.2001
  • Superračunalnik, ki se zaveda sebe

    IBM je začel graditi nov velikanski superračunalnik z imenom Modro nebo, namenjen raziskavam atmosfere, globalnega segrevanja in drugih pojavov v ameriškem raziskovalnem centru The National Centre for Atmospheric Research (NCAR) iz Boulderja v državi Colorado. Posebnost novega superračunalnika pa je zagotovo to, da bo to prvi tovrstni sistem z vgrajeno tehnologijo eLiza, s katero naj bi računalnik znal samodejno analizirati svoje delovanje in popravljati napake povsem brez poseganja ljudi. Novo tehnologijo bodo vgradili konec leta 2002, ko bo končana prva faza izgradnje računalnika, ki je bo sestavljalo 300 superračunalnikov IBM SP s skupno zmogljivostjo kar 2 trilijona operacij na sekundo. V drugi fazi naj bi nato sistemu dodali še veliko količino (številka še ni določena) strežnikov IBM p690 temelječih na Unixu, s katerimi naj bi Modro nebo dosegel zmogljivost kar 7 trilijonov operacij na sekundo. Tudi ti sistemi naj bi imeli vgrajeno tehnologijo eLiza. Čeprav Modro nebo ne bo najhitrejši superračunalnik na svetu, IBM računa, da bo z izkušnjami pri gradnji lahko nove tehnologije hitreje presnele na druge strežniške sisteme. Obenem je to za IBM priprava za nove projekte, saj namerava v roku petih letih zgraditi superračunalnik z zmožnostjo procesiranja 1 petaflops, drugače povedano desetkrat več kot skupna moč današnjih 500 najhitrejših sistemov na svetu.

    Objavljeno: 14.12.2001
  • HP prvi z zelo tankimi strežniki "blade"

    Velika podjetja, zlasti pa ponudniki storitev se v zadnjih letih soočajo z eksplozijo potrebe po večji procesni moči in pomnilniškem prostoru, toda kljub temu, da so strežniki vse tanjši, ti še vedno zavzemajo preveč prostora, njihovo vzdrževanje pa je zapleteno.

    Objavljeno: 13.12.2001
  • Že tretji Final Cut Pro

    Pri Applu so le dobrega pol leta po izidu druge različice programa za obdelavo video posnetkov Final Cut Pro (FCP) izdali novo, tretjo različico. Ena poglavitnejših novosti je zapis OfflineRT, ki omogoča, da na disk shranimo do 40 minut posnetkov na GB pomnilniškega prostora (petkrat več kot v zapisu DV). Pri pretvorbi zajetega digitalnega videa v OfflineRT se ohrani podatek o časovni kodi, zato je mogoča ponovna povezava z izvornim posnetim materialom. Pomembna novost je tudi boljša uporaba enote Velocity engine (AltiVec) procesorja PowerPC G4, ki lahko obdeluje 128-bitne kose podatkov. Z njo je omogočeno urejanje videa v stvarnem času brez dodatne strojne opreme, tudi na prenosnikih PowerBook G4. FCP 3 med drugim ponuja nova orodja za nastavitev barv, način QuickView za predogled kompleksnih učinkov, orodja za napredno upravljanje z nosilci izvornih posnetkov ter njihov izvoz.

    Objavljeno: 13.12.2001
  • Microsoft Project 2002

    Microsoft je predstavil novo različico programskega paketa za organizacijo in vodenje projektov Project 2002, s katerim cilja precej višje, kot z dosedanjim različicami. Novosti so pravzaprav tri, saj so pri Microsoftu pripravili tri izvedbe paketa. Project 2002 Standard je neposredni naslednik dosedanjega projektnega paketa Project 2000, poleg tega pa sta tu še različici Project 2002 Professional in Project 2002 Server. Slednja delujeta v navezavi in sta namenjena povsem novem vodenju poslovnih projektov.

    Objavljeno: 13.12.2001
  • Quantumova knjižnica DLT

    Podjetje Quantum, ki je lastnik in glavni pobudnik tračne tehnologije DLT, je predstavil novo tračno knjižnico SuperLoader, ki na majhnem prostoru nudi precej prostora za hranjenje podatkov. Knjižnica lahko uporablja enote SuperDLT 220 ali DLT1, samodejno pa lahko izmenjuje do 16 trakov. Skupno tako lahko s knjižnico shranimo tja do 1,3 TB (DLT1) oziroma 3,5 TB (SDLT 220) podatkov, pri tem pa hitrost snemanja znaša 22 MB/s oziroma okoli 79 GB na uro (vsi podatki veljajo za snemanje z vključeno kompresijo podatkov). Knjižnica je zgrajena za vgradnjo v strežniške omare, kljub visoki zmogljivosti, pa tam zavzame le prostor za dve prostorski enoti (2U). Upravljanje knjižnice, ki je priključena neposredno na omrežje poteka prek vgrajenega spletnega strežnika, povrh vsega pa nudi združljivost s starejšimi različicami standarda DLT. Cena še ni določena, prodaja pa bo stekla v začetku leta 2002.

    Objavljeno: 13.12.2001
  • SuSe postal vodilni distributer programske opreme Linux v Evropi

    IBM in SuSE Linux, ki je vodilno podjetje za mednarodne odprte tehnologije in posrednik teh rešitev, sta nedavno najavila dogovor o distribuciji celotne linije IBM-ove programske opreme za Linux v Evropi, na bližnjem Vzhodu in v Afriki. Partnerjem in uporabnikom bo podjetje ponudilo več kot 50 različnih IBM-ovih izdelkov. SuSE je pred nedavnim razširil svoje programe za najboljše prodajalce, neodvisne ponudnike programske opreme, svetovalce in povezovalce sistemov, z namenom, da jim omogoči lažjo dostavo poslovnih rešitev.

    Objavljeno: 12.12.2001
  • Yahoo odpustil več kot desetino zaposlenih

    V podjetju, ki upravlja z eno od najbolj obiskanih spletnih strani, je od začetka oktobra 2001 še 3256 zaposlenih, dvanajst odstotkov pa jih je ostalo brez dela. Prihodki v tretjem četrtletju so za skoraj 50 odstotkov nižji od primerjalnega lanskega obdobja, zato imajo v načrtu številne spremembe. Namesto 44 poslovnih kategorij jih bodo obdržali le šest: imenik. dostop, trgovina, komunikacije, mediji in informacije ter podjetja. Iz oglaševanja trenutno priteče 80 odstotkov prihodkov, do leta 2004 pa bi radi ta delež zmanjšali na 50 odstotkov.

    Objavljeno: 12.12.2001
  • Bo Dell končal s cenovno vojno?

    Dellov neto zaslužek v tretjem četrtletju v višini 429 milijonov dolarjev je bil celo malo nad pričakovanji, kljub temu da so v primerjalnem lanskem obdobju zaslužili 674 milijonov dolarjev. V tretjem četrtletju so zabeležili 7,5 milijarde dolarjev prihodkov, kar je bilo za 100 milijonov dolarjev manj kot v drugem četrtletju. Pri Dellu pričakujejo, da bodo v zadnjem finančnem trimesečju ustvarili za en ali dva odstotka višji prihodek, zaradi česar ne bodo dodatno zmanjševali cen strojne opreme. Na roko jim gre tudi napovedana združitev Hewlett-Packarda in Compaqa, saj je precej njunih kupcev prestopilo k Dellu. Kljub temu, da svetovna prodaja PC-jev še naprej pada (12 odstotkov manj kot v tretjem četrtletju 2000), je Dell ponovno pridobil nekaj tržnega deleža. Zdaj obvladuje že 13,8 odstotka svetovne in 25 odstotkov ameriške prodaje PC-jev. Na drugem mestu je Compaq z 10,4-odstotnim svetovnim deležem.

    Objavljeno: 12.12.2001
  • Microsoftu še ni povsem odleglo

    Ameriška vlada in Microsoft sta v začetku novembra dosegla poravnavo v protimonopolnem sodnem procesu proti Microsoftu, vendar se sodni mlini še niso povsem zaustavili. Nekatere države tožnice se namreč niso strinjale z odločitvijo vlade in bodo sodni pregon nadaljevale v letu 2002. Poravnava pa gre tudi v javno obravnavo. 15. novembra je namreč začel teči 60-dnevni rok, v katerem se lahko javnost pritoži na odločitev ameriške vlade. Vlada je morala obvestilo o poravnavi in poziv javnosti objaviti v New York Timesu, Washington Postu in San Jose Mercury Newsu, in sicer kar sedemkrat v dveh tednih. Po izteku roka se bo sodišče ponovno sestalo in se odločilo, ali bo pred razglasitvijo dokončne sodbe opravilo še eno zaslišanje vpletenih strank.

    Objavljeno: 12.12.2001
  • Nov pametni telefon

    Pred nekaj leti ustanovljeno podjetje Danger, ki se ukvarja z razvojem in izdelavo pametnih telefonov je predstavilo prvi izdelek imenovan Hiptop. Gre za pametni telefon, ki vključuje celotno QWERTY tipkovnico, omogoča povezovanje z računalnikom preko USB in infrardečega vmesnika, podpira pa tudi hitra prenosa podatkov GPRS (v izvedbi GSM) ali 1XRTT (v izvedbi CDMA). Bistvena prednost Hiptopa pred konkurenčnimi izdelki kot sta Nokiin Communicator in Handspringov Treo, je v podpori storitvam 2,5 generaciji mobilne telefonije in relativno nizki ceni, šibkost pa črnobeli zaslon. Operacijski sistem telefona temelji na javanskih programih. Pri proizvajalcu pričakujejo, da bo najbolj uspešen program za elektornsko kramljanje, saj v ZDA ne delujejo kratka sporočila SMS.

    Objavljeno: 11.12.2001
  • Britanska vlada razmišlja o prekinitvi licenčne pogodbe z Microsoftom

    Predstavniki britanskega urada za vladno trgovanje so sporočili, da se pogajajo z Microsoftom glede novih licenčnih pogodb, ki predvidevajo od 50 do 200 odstotno povišanje cen licenciranja. Britanska vlada trenutno plačuje Microsoftu 120 milijonov funtov letno za licence, po novi pogodbi pa ocenjujejo, da bi ta strošek znašal še dodatnih 60 milijonov. Čeprav niti predstavniki vlade, niti Microsofta ne želijo komentirati pogajanj, je predstavnik vlade omenil, da v primeru tako visoke podražitve razmišljajo tudi o izbiri kakšnega drugega ponudnika programske opreme.

    Objavljeno: 11.12.2001
  • IBM in Compaq prekinila sodelovanje na področju pomnilniških sistemov

    Šele poldrugo leto star dogovor IBM-a in Compaqa o sodelovanju na področju pomnilniških sistemov Storage Area Network se očitno končuje. V skladu z dogovorom naj bi IBM tržil Compaqov srednje zmogljiv pomnilniški sistem MA8000, Compaq pa IBM-ov visoko zmogljiv sistem Enterprise Storage System, znan tudi kot Shark. Oba proizvajalca sta na tržišče poslala lastni rešitvi za ta tržna segmenta, IBM T700 in Compaq Enterprise Virutal Array. Kljub temu sta obe podjetji potrdili, da bosta še naprej nudili podporo za te izdelke.

    Objavljeno: 11.12.2001
  • Američani ponovno prisegajo na kabel

    Za razliko od domačih razmer pri širokopasovnem dostopu do interneta, kjer operaterji kabelske televizije niso uspeli nabrati veliko prednosti pred prihodom ADSL-a, imajo v ZDA kabelski operaterji kar 300 odstotkov več naročnikov kot xDSL. In čeprav je xDSL ob uvedbi pritegnil kar precej novih uporabnikov, trend novih naročnikov kaže, da kabelski dostop ponovno pridobiva na popularnosti.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • Virus Pentagone ni povzročil večje škode

    Prejšnji teden so skrbniki računalniških sistemov že razglašali preplah ob napadu virusa Pentagone, vendar se je širjenje precej hitro ustavilo in trenutna ocenjena škoda znaša zgolj 5 milijonov dolarjev, kar je bistveno manj kot denimo Code Red, ki je uporabnikom po vsem svetu povzročil za kar 2,6 milijarde dolarjev škode.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • Novi After Effects

    Adobe je napovedal novo različico programa za izdelavo animacij in posebnih učinkov After Effects 5.5. Med najpomembnejšimi novostmi so natančnejši nadzor nad učinki (večkratni pogled, uporaba obarvanih senc, osvetlitev s svetlobo prehajajočo skozi obarvano steklo) ter Advanced 3D Renderer za delo s prekrivajočimi se plastmi. Video, obdelan z učinki, lahko izvozimo v pretočni zapis RealMedia ali Quick Time, ali pa ga vključimo v programa Maya ali 3DStudio Max. After Effects ponuja orodja za prilagodljiv tok delovnega procesa za vse, ki se profesionalno ukvarjajo z vidnimi učinki za film, digitalni video, večpredstavnostne vsebine ali splet.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • iMac končno z zaslonom LCD?

    Podjetje Apple bo na sejmu Macworld Expo v začetku januarja 2002 zelo verjetno napovedalo novi računalnik za domačo uporabo, iMac 2, zasnovan na zaslonu LCD. To trdi poročilo družbe Morgan Stanley, ki se opira na poročila o Applovem naročilu sto tisoč 15-palčnih zaslonov LCD za januar 2002 in nadaljnih sto tisoč zaslonov vsak naslednji mesec.

    Objavljeno: 7.12.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji