Apple kaznovan zaradi zavrnitve servisa
V Avstraliji je sodišče Applu dodelilo kazen v višini devetih milijonov avstralskih dolarjev (dobrih šest milijonov evrov) zaradi nespoštovanja potrošniških pravic.
V Avstraliji je sodišče Applu dodelilo kazen v višini devetih milijonov avstralskih dolarjev (dobrih šest milijonov evrov) zaradi nespoštovanja potrošniških pravic.
Ena izmed manj pogosto omenjenih težav električnih avtomobilov je nevarnost požarov.
Ameriško ministrstvo za trgovino (Department of Commerce) je ameriškim podjetjem aprila prepovedalo prodajo programske in strojne opreme kitajskemu podjetju ZTE za sedem let.
Svetovna zdravstvena organizacija je motnjo zaradi pretiranega igranja iger (gaming disorder) dodala na novi seznam razvrstitve bolezni, ki je izšel včeraj. Odslej je torej poljudno imenovana odvisnost od računalniških iger čisto zaresna diagnoza.
V našem zadnjem večjem preizkusu cenejših pametnih telefonov smo močno pohvalili Xiaomijev Mi A1; vse kaže, da bo njegov naslednik na voljo proti koncu poletja.
S spletišča Docker Hub so odstranili 17 nevarnih slik sistemov, v katerih je bila dodana zlonamerna programska oprema.
V spletu so se pojavile govorice, da naj bi Sonyjeva naslednja igralna konzola PlayStation 5, na police prišla že leta 2020 (čeprav je bilo pred kratkim rečeno, da naj bi jo čakali še tri leta).
Velikanski uspeh Twitcha, pa tudi Youtuba, ki se je v živo predvajanje igranja iger vključil nekoliko kasneje, je premamil tudi Facebook – predstavil je servis Facebook.gg. Gre za novi Facebookov poskus postati uspešna video platforma.
Ustanovitelj in šef podjetja OnePlus je v pogovoru za Business Insider povedal, da so v manj kot mesecu prodaje (22 dni) najnovejšega modela OnePlus 6 prodali kar milijon primerkov in to kljub temu, da ima polovica ameriških operaterjev z OnePlus nezdružljiva omrežja (CDMA). Starejši modeli OnePlus so za take prodajne številke potrebovali tri mesece.
Kriptovalute temeljijo na tehnologiji veriženja blokov (ang. Blockchain). Opišemo jo lahko kot opišemo odprto globalno knjigo, ki decentralizirano beleži zapise v podatkovni bazi, distribuirani na mreži računalnikov v svetovnem medmrežju. Vsak posamezen blok je kriptografsko podpisan in časovno ožigosan, preden se doda verigi predhodno potrjenih blokov. V verigi ni možno spreminjati potrjenih blokov, saj bi to zahtevalo spremembo na vseh instancah, ki so distribuirane po mreži, kar ni mogoče. Opisano daje tehnologiji lastnosti, ki omogočajo visok nivo dostopnosti, trajnosti in celovitosti zapisov. Tehnologija veriženja blokov zato velja za varno zasnovan sistem.
Bitcoin in ostale kriptovalute, ki naj bi po besedah številnih zagovornikov utelešale tudi upor proti modernemu lažnivemu finančnemu sistemu in malverzacijam bank, so v resnici prav tako ali pa še bolj zmanipulirani, kažejo izsledki najnovejše raziskave. Profesor John Griffin in njegov doktorand Amin Sham z Univerze v Austinu sta podrobno analizirala lansko dogajanje na bitcoinovem blockchainu in z veliko gotovostjo zaključila, da je bila več kot polovica lanske eksponentne raste bitcoina ena velika manipulacija.
Če vas zanima Googlova razvijalska ekipa, vas bo zanimal dogodek, ki se bo pri nas odvil 18. junija. Avtobus ekipe Google Developers se bo namreč ustavil tudi v Tehnološkem Parku v Ljubljani, njegovi potniki pa se želijo srečati z razvijalci in tehnološkimi navdušenci.
Evropski parlament (Odbor za zunanje zadeve) je konec minulega meseca sprejel Poročilo o kibernetski obrambi, v katerem med drugim poziva EU »naj opravi natančen pregled programske, informacijske in komunikacijske opreme ter infrastrukture, ki se uporablja v institucijah«.
Apple že od vsega začetka svoje trgovine z aplikacijami AppStore vodi zelo strogo politiko glede tega, kaj tam sme biti in kaj ne. Za razliko od Googlove trgovine z aplikacijami, ki je veliko bolj odprta, je v AppStoru prepovedano marsikaj, od »pornografije« naprej.
Španska nogometna zveza (LaLiga) je potrdila, da aplikacijo, ki je navijačem na voljo zastonj, uporabljajo tudi zato, da vohunijo za bari, ki nogometne tekme predvajajo zastonj, ne da bi zato plačali licenco.
Po tem, ko je kar nekaj Googlovih razvijalcev dalo odpoved (tisoči pa so podpisali protestno peticijo), ker podjetje z ameriškim obrambnim ministrstvom sodeluje s tehnologijo za razbiranje fotografij iz samodejnih letalnikov (projekt Maven), so se odgovorni odločili, da bodo vztrajali pri prvotnem Googlovem motu »Ne bodi zloben«.
Centralna banka Nizozemske je po triletnem testnem obdobju dokončno odpisala tehnologijo veriženja blokov kot primerno za vključitev v nizozemski monetarni sistem.
Poletne počitnice se bližajo - čas za branje posebne poletne številka Monitorja, v kateri smo se poglobili v Bitcoin in druge kriptovalute.
Cestni posnetki StreetView, ki jih za Slovenijo poznamo od leta 2014, bodo letos doživeli nadgradnjo. Google sporoča, da se bodo njihovi specializirani avtomobili po naših krajih vozili od 15. junija naprej, predvidoma pa do avgusta.
Ko se podjetja odločajo za najem virtualnih strojev v oblaku, so ti tipično gostovani v več-najemniškem (multi-tenant) okolju, kjer souporabljajo strojno opremo in nastavitve sistema z drugimi uporabniki. Čeprav virtualizacija in drugi ukrepi pri upravljanju storitev v oblaku omogočajo visoko stopnjo varnosti in zaščite, to včasih ni dovolj.
Čeprav je informacijska varnost zaradi naglega porasta napadov in vdorov že vrsto let v ospredju pozornosti podjetij vseh velikosti, marsikje še vedno s tem vidikom uporabe informacijskih tehnologij ravnajo neprimerno. Raziskave, ki so jih v zadnjem času opravljali v različnih organizacijah, kažejo na to, da podjetja varnost pogosto obravnavajo površno, postransko in šele tedaj, ko sem jim kaj zgodi.
AMD je na sejmu Computex v ospredje postavil svoje centralne procesorske enote, vključno s procesorjem Ryzen Threadripper z 32 jedri, a nič manj zanimive niso njihove novosti na področju grafike. Najzmogljivejši grafični procesor v prihodnosti nosi ime Radeon Vega Instinct in je kot prvi na svetu narejen v arhitekturi z 7 nm povezavami. GPU lahko poleg tega podpira grafične pomnilnike velikosti do 32 GB.
8. junija je minilo natanko 40 let od uradne objave Intelovega procesorja 8086, prvega 16-bitnega procesorja, ki je obenem postal temelj za računalnike PC. Resnici na ljubo so prvi računalniki IBM PC uporabljali procesor 8088, nekoliko okrnjeno različico procesorja 8086, ki je bila predstavljena leto kasneje. Neposredni nasledniki te prve Intelove x86 platforme so še vedno dominantna računalniška platforma na svetu.
Kaj se zgodi, če združimo predvajalnik Fire TV in digitalno pomočnico Echo Dot? Odgovor nam je dal Amazon v obliki novega izdelka z imenom Fire TV Cube, ki ponuja prostoročno upravljanje domačega televizorja in digitalnih vsebin, ki jih želimo tam spremljati.
Microsoft je pred časom začel eksperimentirati s konceptom podatkovnih centrov, ki bi bili postavljeni na morsko dno in s tem omogočili večjo prilagodljivost glede prostorske umestitve in nižje stroške obratovanja zaradi enostavnejšega hlajenja strežnikov. Zdaj so na osnovi prototipa, ki je nastal staja v okviru projekta Natick, naredili korak naprej in pripravili prvi produkcijski podvodni podatkovni center, ki ga bodo postavili blizu obale v okolici škotskih otokov Orkney.
Čedalje bolj priljubljeno družbeno omrežje Instagram, ki je v lasti Facebooka ima v svoji ponudni precejšnjo omejitev – uporabniki lahko objavljajo video posnetke, ki niso daljši od 60 sekund. Toda to se utegne v kratkem močno spremeniti.
Analitska družba IDC poroča o zelo velikem povečanju povpraševanja po strežnikih, praktično v vseh svetovnih regijah, kakršnega računalniška industrija ni zabeležila že vrsto let. Količina prodanih strežnikov se je v prvem četrtletju 2018 povečala kar za 20,7%, skupno so tako na svetu prodali 2,7 milijona strežnikov.
Ukinitev gostovanja v EU je velik dosežek Evropske unije, saj lahko brezskrbno potujemo po EU in uporabljamo mobilne telefone kakor doma, ne da bi nas skrbeli stroški. Na lanski novosti pa je ostal madež v obliki mednarodnih klicev, saj cena klicev iz domačega omrežja v tujino ni regulirana. Tako se v praksi dogaja, da so za uporabnike slovenskih mobilnih operaterjev cene klicev iz Slovenije v Avstrijo (in druge evropske države) precej zasoljene, saj znašajo 49 centov na minuto, medtem ko je ob gostovanju z isto slovensko številko klic iz Nemčije v Avstrijo precej cenejši. Pogajalci Evropskega parlamenta in Komisije bodo tudi temu naredili konec.
Vsakoletna razstava Computex, ki jo prirejajo na Tajvanu, je zdaj že nekako tradicionalno posvečena računalniški železnini, ključni proizvajalci procesorjev tam tudi najavljajo nove generacije izdelkov.
Dobrodošli v napovedniku za novo številko Monitorja, ki je od danes na voljo v vseh prodajnih kanalih!