• Maxtorjevi diski s tehnologijo Ultra320 SCSI

    Proizvajalec diskov Maxtor je v sodelovanju s podjetjem LSI Logic uspelo zagotoviti združljivost diskov iz družine Atlas 10K III s krmilniki LSI Ultra320 SCSI. V skladu s standardom Ultra320 SCSI diski omogočajo prenos podatkov kar do 320 MB na sekundo, njihova zmogljivost pa je do 73 GB (v 2,5 cm visokem ohišju). Novi vmesnik Ultra320 SCSI je združljiv s starejšimi različicami SCSI, seveda pa diski zmorejo ustrezno manjše hitrosti prenosa, če so priključeni na počasnejše krmilnike. Disk se vrti s hitrostjo 10.000 obratov/minuto, povprečni iskalni čas je le 4,5 ms, na eno ploščo pa zmore zapisati 18 GB podatkov. Disk podpira vse lastnosti vmesnika Ultra320 SCSI, zapisane v beli knjigi (tako predpisane kot ponujene). Prvi primerki bodo na voljo v novembru, v množični prodaji pa jih predvidoma pričakujejo v zgodnjem prvem četrtletju 2002. Mimogrede, Maxtor sodeluje tudi z Adaptecom - pri zagotavljanju združljivosti diskov Atlas 10K III z Adaptecovimi krmilniki Ultra320 SCSI in RAID.

    Objavljeno: 10.11.2001
  • Sodelovanje Mobitela in Western Wireless

    Družbi Mobitel in "tretji operater" Western Wireless sta 9. novembra podpisala pogodbo o sledenju znotraj države. Uporabniki Vege, ponudbe GSM 1800 družbe Western Wireless, bodo po tej pogodbi lahko uporabljali omrežje GSM družbe Mobitel na območju Slovenije, kjer še ni signala GSM 1800 omrežja družbe WWI Slovenija.

    Objavljeno: 10.11.2001
  • Nizke cene procesorjev prizadele AMD

    Pri enem največjih proizvajalcev procesorjev, Advanced Micro Devices, so v tretjem četrtletju zabeležili večji padec prihodka kot so pričakovali. Čeprav število prodanih procesorjev ni bistveno zaostajalo za rekordnim drugim četrtletjem, ko so prodali kar 7,7 milijona procesorjev, so zabeležili kar 22 odstotkov manj prihodka, predvsem zaradi ostre cenovne vojne z Intelom. Kljub ocenam, da bo padec prihodkov znašal 15 odstotkov vsako četrtletje, sta jih cenovna vojna in gospodarska kriza v ZDA privedli v izgubo. Sedaj ocenjujejo, da bo padec prihodka na letni ravni okrog 37 odstotkov, kar pomeni, da bodo leto najverjetneje zaključili z okrog 100 milijoni dolarjev izgube.

    Objavljeno: 9.11.2001
  • Uporaba Bluetootha se širi

    V konferenčnem središču britanskega mesta Manchester je začelo delovati hitro brezžično omrežje Speedwave z uporabo tehnologije bluetooth. Omrežje bo do oddaljenosti sto metrov omogočalo brezžični dostop v internet s hitrostjo 384 KB/s. Za brezžični prenos podatkov uporabljajo antensko opremo švedskega podjetja Blue2Space. Projekt Speedwave pod okriljem podjetja Netario bo testno deloval do prihodnjega leta, potem pa ga nameravajo razširiti na 70 drugih lokacij (hoteli, letališča, kavarne, ...) v Manchestru. Pri izdelavi omrežja so se avtorji zaradi številnih prednosti raje odločili za bluetooth, kot za brezžično tehnologijo 802.11b. Bluetooth je podprt s strani žepnih računalnikov Palm in mobilnih telefonov, porabi manj energije, podpira tri glasovne kanale in je bolj varen od 802.11b.

    Objavljeno: 9.11.2001
  • Bo naveza Sun-Netscape ugasnila?

    Pred dvema letoma ustanovljeno skupno podjetje iPlanet, ki si ga lastita Sun in Netscape (zdaj je pod okriljem družbe AOL Time Warner), razvija strežniške programe in rešitve za elektronsko poslovanje. Prihodnjo spomlad se izteče letna pogodba o sodelovanju in vse kaže, da Netscape pogodbe ne bo obnovil. iPlanet bo pristal v Sunovem naročju, kar utegne pripeljati do določenih nesoglasij. iPlanet je namreč razvil odličen strežnik za javanske programe, ki ga bo Sun tržil tudi v prihodnje. Težava se lahko pojavi zaradi konkurenčnega Sunovega izdelka J2EE, ki ga prodajajo tudi licenčni partnerji. Slednji se zdaj sprašujejo, kateremu strežniku bo Sun namenil več pozornosti v prihodnosti.

    Objavljeno: 9.11.2001
  • Prodaja žepnih računalnikov upada

    Evropski trg žepnih računalnikov v letošnjem tretjem četrtletju je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padel za 34 odstotkov. Od julija do septembra so Evropejci pokupili dobrih 324 tisoč žepnih računalnikov. Palm je imel z 38 odstotki še vedno največji tržni delež, kar pa je precej manj kot v primerjalnem lanskem četrtletju (52 odstotkov). Compaq je iz 30- padel na 17-odstotni tržni delež. Prodaja žepnih računalnikov v zadnjih treh mesecih naj bi nekoliko zrasla, saj je Microsoft že predstavil nadgradnjo operacijskega sistema PocketPC 2002. No, tudi Microsoft je utrpel precejšen padec v tretjem četrtletju, saj je zdrsnil z 41 na 29 odstotkov, kar bo vplivalo tudi na prodajo iPaqov. Na tem področju je tako spet pridobil Palm OS s 55 odstotki. Kljub temu je to padec v primerjavi z lanskim tretjim četrtletjem, ko se je za Palmov operacijski sistem odločilo 63 odstotkov kupcev.

    Objavljeno: 9.11.2001
  • Novi, veliki diski iz Maxtorja

    Eden največjih proizvajalcev diskov, ameriški Maxtor, je predstavil dva nova diska, ki podpirata nov, hitrejši vmesnik ATA/133. DiamondMax Plus D740X se vrti s hitrostjo 7200 obratov na minuto, velik je 80 GB in vgrajen pa ima zelo tih motor FDB. Zmogljivejši DiamondMax Plus D540X se vrti sicer z manjšo hitrostjo (5.400 vrtljajev na minuto), vendar nudi kar dvakrat več prostor - 160 GB, kar naj bi po Maxtorjevih obljubah zadostovalo za 160 ur digitalnega videa pri najvišji kvaliteti. D540X bo tudi sestavni del novega Maxtorjevega velikega diskovnega strežnika MaxAttach NAS 6000.

    Objavljeno: 8.11.2001
  • Palm predstavil dodatek s predvajalnikom MP3

    Tudi pri Palmu so se odločili ponuditi uporabnikom svojih ročnih računalnikov možnost poslušanja glasbe v digitalnem zapisu. Za modela m100 in m105 je mogoče dokupiti dodatni modul z imenom Porteson mp3 player z priloženo 32 MB veliko pomnilniško kartico SecureDigital. Paketu je priložena programska oprema Liquid Audio, ki omogoča prenašanje glasbe iz računalnika v Palma in poslušanje, poleg tega pa ponuja tudi možnost snemanja na nosilce CD-R. S to potezo so pri Palmu ubrali podobno pot kot pri konkurenčnem Handspringu, ki svoj dodatek za predvajanje datotek MP3 ponuja že dalj časa.

    Objavljeno: 8.11.2001
  • Novell iChain 2

    Novell je predstavil novo različico svojega programskega paketa iChain, ki je namenjen varovanju spletnih vsebin v podjetju. iChain je namenjen velikim podjetjem z velikimi internetnimi in intranetnimi strežniki, omogoča pa enkratno prijavo za dostop do spletnih programov in podatkov.

    Objavljeno: 8.11.2001
  • Nove strežniške komponente

    Po nepotrjenih izjavah bo Intel še letos predstavil enajst strežniških komponent, ki potrjujejo velikanovo usmeritev v ta del tržišča. Med novostmi so strežniške matične plošče, strežniška ohišja, SCSI krmilniki RAID in nova gigabitna omrežna kartica.

    Objavljeno: 8.11.2001
  • Halcom predstavil bančno aplikacijo za plačevanje med podjetji in navezo s SAP-om

    Halcom Informatika, največji slovenski ponudnikov rešitev za elektronsko bančništvo je nedavno predstavil novo različico programa E-Bank, ki ga že uporablja več slovenskih bank, med drugim Nova ljubljanska banka kot Proklik in Abanka kot Abacom. Nova različica se imenuje B2B E-Bank in kot pove že samo ime, je namenjena poslovanju med podjetji, z avtomatsko izmenjavo dokumentov med zalednimi obdelavami in informacijskimi sistemi bank. Podjetje je o spremembi na računu, torej plačilu, oziroma nakazilu, obveščeno v trenutku ko je to opravljeno, prav tako se nakazilo avtomatsko izvrši, ko je avtorizirano, v Sloveniji in tujini.

    Objavljeno: 7.11.2001
  • Voljatel kot referenca za Digiquant

    Dansko podjetje Digiquant je znano po rešitvi Internet Management System (IMS), ki je namenjena raznim ponudnikom dostopa do interneta, od običajnih ponudnikov dostopa preko omrežja na klic, najetih vodov, pa vse do mobilnih operaterjev za WAP in GPRS, ki jo uporabljajo mnoga velika podjetja, med drugim tudi italijanski operater mobilne telefonije in ponudnik dostopa do interneta Wind ter največji švedski operater telekomunikacij Telia. IMS je zasnovan kot celovita rešitev, ki omogoča polno urejanje storitev, od povezave s stranko, do zaračunavanja storitev in urejanja strankinega profila, hkrati ponuja dodajanje novih storitev in modulov kar med samim delovanjem in povezovanje s rešitvami ERP kot sta SAP in Oracle ter podatkovnimi zbirkami.

    Objavljeno: 7.11.2001
  • Dell vstopa na tržišče vnaprej sestavljenih računalnikov

    Podjetje Dell, ki že od samega začetka slovi po načinu prodaje, kjer si kupec sam zgradi računalnik in ga lahko kaseje poljubno nadgrajuje, je presnetil javnost s sistemom, ki je vnaprej sestavljen in ni nadgradljiv. Osnovna konfiguracija sistema Dell SmartStep 100D vsebuje procesor Celeron s taktom 1 GHz, 128 MB pomnilnika, 20 GB diska, 15-palčni monitor, modem in pol leta dostopa do interneta. Računalnika, ki ga za Dell proizvaja podjetje Mitac ni mogoče nadgraditi, le za podjetja je na voljo tudi z omrežno kartico. Vendar pa je pri SmartStepu bistvena cena, ki v ZDA znaša le 600 dolarjev, oziroma kot to skušajo predstaviti v Dellovem marketingu, dve karti za kino in ena pokovka na mesec.

    Objavljeno: 7.11.2001
  • Slabo četrtletje za Via Technologies

    Tajvanski proizvajalec čipov Via Technologies je v tretjem četrtletju zabeležil 22-odstotno znižanje prodaje v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Letošnji prihodki od prodaje so znašali 229 milijonov dolarjev, lanski pa skoraj tristo milijonov dolarjev. Še bolj se je zmanjšal zaslužek pred obdavčenjem, in sicer kar za 64 odstotkov. Letos so ga našteli za pičlih 25 milijonov dolarjev, lani pa ga je bilo 71 milijonov dolarjev. Podjetje je že prej napovedovalo podobne četrtletne poslovne rezultate, saj se je povpraševanje po osebnih računalnikih po vsem svetu zmanjšalo.

    Objavljeno: 7.11.2001
  • Vpogled v AMD Hammer

    Srečanje Microprocessor Forum je primerno mesto za vpogled v nove procesorske tehnologije, česar se zavedajo tudi pri družbi AMD. Razvoj njihovega prvega 64-bitnega procesorja, ki je znan po kodnem imenu Hammer, se nadaljuje, sedaj pa je znanih še nekaj dodatnih podrobnosti.

    Objavljeno: 6.11.2001
  • Veliko hitrejši pomnilnik Rambus

    V bitki z veliko cenejšim pomnilnikom DDR je Rambus potegnil naslednjo potezo - novo različico pomnilnika Rambus s kodnim imenom Yellowstone.

    Objavljeno: 6.11.2001
  • Ericsson prevzel skupno podjetje z Microsoftom

    Pred dvema letoma, ko je informacijska industrija še cvetela, sta si Ericsson in Microsoft zadala cilj prenesti Microsoftove rešitve v svet mobilne telefonije in skupaj ustanovila podjetje Ericsson Microsoft Mobile Venture. Glavno besedo in 70 odstotkov podjetja naj bi imel Ericsson, vodstvo podjetja pa je obljubljalo, da naj bi v roku enega leta že poslali na tržišče prve izdelke, mobilne telefone pripravljene na uporabo elektronske pošte s strežniki Microsoft Exchange preko WAP-a.

    Objavljeno: 6.11.2001
  • Oracle vlaga v Linux

    Privrženci odprtega operacijskega sistema Linux so z veseljem sprejeli vest, da je Oracle odkupil manjšinski delež v podjetju TurboLinux. Linux je s tem dobil pomembno podporo in večje možnosti, da si preko Oracla pridobi pomembne poslovne partnerje. TurboLinux bo moral svojo različico Linuxa malce prilagoditi, da bo lahko optimalno poganjal bazo podatkov Oracle 8i. TurboLinux in Oracle bosta k sodelovanju povabila tudi podjetje Huadi, ki je največji sistemski integrator na Kitajskem. Skupaj bodo razvijali rešitve za vladne in podjetniške potrebe.

    Objavljeno: 6.11.2001
  • Transmeta napoveduje

    Na konferenci Microprocesor Forum je podjetje Transmeta razkrilo svoje dolgoročne načrte za procesor TM6000, naslednika procesorja TM5800, ki ga ravno tako še ni videti na prodajnih policah (oz. v prenosnikih).

    Objavljeno: 5.11.2001
  • Tudi VIA (še) ima procesorje

    Čeprav povprečni uporabnik (vsaj v Evropi in ZDA) tega skoraj ne ve več, je v poslu s procesorji še vedno tudi tajvansko podjetje VIA (bolj znano po svojih sistemskih naborih). Z nakupom ostankov podjetja Cyrix so se usmerili v izdelavo procesorjev za najmanj zmogljive računalnike, v zadnjem času pa imajo kar nekaj težav s prepričevanjem partnerjev, da ni vse v megahertzih in hitrosti, ampak da je tudi cena tista, ki je pomembna.

    Objavljeno: 5.11.2001
  • NEC napoveduje izgubo namesto dobička

    Eden največjih japonskih proizvajalcev polprevodnikov in elektronskih naprav NEC, je po reviziji napovedal 1,2 milijarde dolarjev izgube za tekoče finančno leto, ki se konča marca 2002. Po dosedanjih načrtih naj bi namesto izgube pridelali 400 milijonov dolarjev dobička, oziroma skoraj 20 odstotno rast.

    Objavljeno: 5.11.2001
  • Microsoft in ameriška zvezna vlada dosegla dogovor

    Po dobrih treh letih sodnega postopka sta zvezno tožilstvo ZDA in Microsoft objavila dosežen dogovor, ki naj bi preiskavam naredil konec. Vendar pa mora končno besedo v celotnem procesu še dati 18 zveznih držav, ki je skupaj z zvezno vlado sprožilo postopek proti Microsoftu, pogodbo pa mora odobriti še sodnica.

    Objavljeno: 5.11.2001
  • Plačljiv dostop do .Net

    Za osnovni dostop do Microsoftove spletne platforme .Net MyServices bodo morali naročniki plačevati od 25 do 50 dolarjev na leto, posamezne storitve pa bodo na voljo ob dodatnem plačilu. Microsoft namerava speljati dostop do .Net preko sistema Passport, ki bo služil identifikaciji obiskovalcev. Z Microsoftovim potnim listom bo mogoče pregledovati vsebino, nakupovati, opravljati bančne in finančne storitve ali se zabavati.

    Objavljeno: 4.11.2001
  • Lotusova zvezda ponovno zasijala

    Družba Lotus Software, ki je v sklopu družbe IBM, je v tretjem četrtletju od prodaje licenc za programsko premo zaslužila trinajst odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. To je bila tudi ena od redkih pozitivnih novic za IBM, saj je v tretjem četrtletju zabeležil 20,4 milijarde prihodka, kar je pomenilo šest odstotkov manj kot lani. Lotus je dobre rezultate dosegel predvsem s programsko opremo za sporočanje in sodelovanje (Sametime in QuickPlace), kakor tudi za elektronsko učenje in upravljanje z znanjem.

    Objavljeno: 4.11.2001
  • Prve šole, ki nudijo vsem krajanom dostop do računalnika odprte

    Tako imenovane kiber kavarne, ki gostom nudijo možnost uporabe računalnika in dostopa do interneta, se pri nas niso najbolje prijele, v večini držav, predvsem informacijsko razvitih in turističnih, pa so prav te pomemben način uporabe informacijskih tehnologij in storitev mnogim državljanom, ki lastnega računalnika ne potrebujejo, ali pa si ga ne morejo privoščiti. Ministrstvo za informacijsko družbo si je ob začetku delovanja zadalo za nalogo priskrbeti dostop do informacijskih storitev tudi tistim državljanom, ki doma nimajo dostopa do interneta in je tudi predstavilo več načrtov. Eden izmed prvih tovrstnih projektov se imenuje e-šola, cilj pa je prebivalcem krajev s slabšo informacijsko infrastrukturo ponuditi dostop do računalnika v računalniških učilnicah osnovnih in srednjih šol.

    Objavljeno: 4.11.2001
  • EMC bo še odpuščal

    Podjetje EMC, eden vodilnih ponudnikov pomnilniških sistemov, je zabeležilo prvo četrtletno izgubo v 12 letih. Zaradi tega bo do konca leta ostalo brez dela nadaljnjih štiri tisoč zaposlenih. Septembra so jih že odpustili 2400, ob koncu leta pa naj bi bilo zaposlenih le še 19 tisoč delavcev. EMC je v minulem četrtletju zabeležil skoraj 50-odstotni padec prodaje v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Četrtletni dohodki od prodaje so znašali 1,2 milijarde dolarjev (lani 2,3 milijarde), izguba pa je znašala 945 milijonov dolarjev (lani 460 milijonov dolarjev neto zaslužka). EMC je zabeležil tako slabe poslovne rezultate zaradi več vzrokov: neustrezen poslovni model, cenejša konkurenca, neustrezen odnos do strank, izguba nekaterih ključnih kupcev in govorice, da bo EMC morda prevzela družba IBM.

    Objavljeno: 3.11.2001
  • AMD se pritožuje nad cenovno vojno

    Podjetje AMD je v zadnjem četrtletju zabeležilo 187 milijonov dolarjev izgube, čeprav je prodalo enako število čipov kot četrtletje pred tem. Za 22 odstotkov se je skrčil tudi prihodek (letošnje trimesečje 766 milijonov dolarjev, lansko pa 1,2 milijarde dolarjev). Zaradi zniževanja cen so bili pri AMD-ju prodati več procesorjev iz nižjega cenovnega razreda, zmanjšati pa so morali tudi prodajno maržo.

    Objavljeno: 3.11.2001
  • SAP: več prihodka, manj zaslužka

    Nemški proizvajalec poslovne programske opreme SAP je v tretjem četrtletju zabeležil poldrugo milijardo dolarjev prihodkov, kar je 16 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. V tem obdobju so pri SAP zaradi različnih vlaganj vknjižili le 71 milijonov dolarjev neto zaslužka, kar je bilo za dvanajst odstotkov manj kot lani. Zaradi slabih gospodarskih razmer so pri SAP zmanjšali pričakovanja glede celoletne rasti prihodka z 20 na 16 odstotkov. Zaradi racionalizacije poslovanja in zmanjševanja stroškov razmišljajo tudi o odpuščanju zaposlenih, predvsem v ZDA.

    Objavljeno: 3.11.2001
  • V dobrem tednu predstavljenih pet novih različic operacijskih sistemov

    Zadnje dni oktobra je sicer Microsoft tisti, ki je prevzel nase večino pozornosti javnosti z izdajo Windows XP, vendar pa tudi drugi razvijalci operacijskih sistemov niso počivali. Na tržišče so prišle tri nove različice Linuxa, Red Hat Linux 7.2, SuSE Linux 7.3 in Mandrake Linux 8.1 ter nova različica Sunovega sistema Solaris 8.

    Objavljeno: 2.11.2001
  • Italijani kupili več računalnikov

    Prodaja osebnih računalnikov v Evropi, Afriki in na Bližnjem Vzhodu je v tretjem četrtletju padla za deset odstotkov v primerjavi z enakim lanskim obdobjem, ugotavlja družba za tržno raziskovanje IDC. Večji padec so preprečili nakupi računalnikov v majhnih in srednjih podjetjih, velika podjetja pa še naprej znižujejo tovrstna vlaganja. Prodaja namiznih računalnikov je padla za 12,5 odstotka, zato pa je bilo prodanih za slab odstotek več prenosnih računalnikov. V zahodni Evropi so dvig prodaje zabeležili edino v Italiji (11,5 odstotka), najbolj pa je padla prodaja v Franciji (18 odstotkov). Vzhodna Evropa je bila ponovno svetla točka, saj so v tej regiji prodali skoraj za 14 odstotkov več računalnikov kot lani.

    Objavljeno: 2.11.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji