• NTT DoCoMo testira javna brezžični omrežja

    Največji japonski mobilni operater NTT DoCoMo je pričel testirati javno dostopno brezžično omrežje na osnovi standarda 802.11b (WiFi), ki ga nameravajo ponuditi v komercialno uporabo že poleti. DoCoMo sicer že eno leto ponuja omrežje tretje generacije mobilne telefonije, z WiFi omrežjem pa namerava ponuditi uporabnikom še bistveno višje hitrosti prenosa podatkov na določenih točkah po večjih mestih. Dodatna prednost DoCoMojeve strategije je tudi v dejstvu, da kot mobilni operater lažje najde metodo obračunavanja dostopa do brezžičnega omrežja.

    Objavljeno: 12.5.2002
  • Oživljeni OpenMail

    Podjetje Samsung Data Systems, del južnokorejskega industrijskega velikana, skuša prodreti na svetovno spletno tržišče s sistemom za elektronsko pošto OpenMail, ki jo je lani odkupilo od podjetja Hewlett-Packard. V zadnjih sedmih letih je tekmo dobil poštni strežnik Exchange podjetja Microsoft, zato je Hewlett-Packard razvoj ustavil. Podjetje Samsung je že izdalo programski paket Contact 7.1, ki podpira možnost priključitve na strežnik za različne odjemalce, tudi za Outlook podjetja Microsoft in druge odjemalce s podporo za IMAP. V nadaljevanju naj bi podjetje Samsung izdalo še Contact 8.0, celovit sistem za elektronsko pošto podjetij, s katerim bodo spremenili sistem v večpredstavni UC (Unified Communications) sistem, ki bi podpiral elektronsko pošto, glasovno pošto in še vrsto drugih možnosti.

    Objavljeno: 12.5.2002
  • Microsoftovi varnostni izdelki

    Microsoft je ustanovil poslovni oddelek Security Business Unit (SBU), ki bo skrbel za varnostne izdelke na namizju, strežnikih in splošno v omrežjih. Oddelek bo najprej raziskal katere izdelke in servise uporabniki potrebujejo, nato pa bo odgovoren za njihovo izvedbo.

    Objavljeno: 12.5.2002
  • Elektronska reciklaža po evropsko

    Evropski parlament se je odločil, da bo začel delati red na področju elektronskih odpadkov, zato je v zvezi s tem sprejel kar nekaj določil. Do konca leta 2005 bo namreč na vsakega prebivalca EU odpadlo od štiri do šest kilogramov elektronskih smeti letno. Proizvajalci (predvsem tiskalnikov) ne bodo več smeli vgrajevati tako imenovane "pametne čipe", ki onemogočajo uporabo recikliranih kartuš ali izdelkov drugih proizvajalcev. Podjetja, ki izdelujejo elektronsko opremo, bodo morala že vnaprej poskrbeti za stroške reciklaže oziroma uničenja njihovih izdelkov po pretečenem roku uporabe. Tako naj bi bilo v prihodnje, stroške v zvezi s dosedanjimi odpadki pa si bodo razdelili proizvajalci glede na velikost in tržne deleže. Strokovnjaki priznavajo, da je v zvezi z direktivo o odpadkih še precej odprtih vprašanj. Ni še jasno, kdo bo izvajal nadzor nad izvajanjem direktive, zaenkrat pa tudi niso predvidene nobene kazni.

    Objavljeno: 11.5.2002
  • Microtek predstavil optični bralnik ArtixScan 2500f

    Microtek je predstavil optični bralnik ArtixScan 2500f, s katerim na nekaterih področjih orje ledino med namiznimi optičnimi bralniki. Bralnik z optično ločljivostjo 2500 pik na palec ima nova Kodakova tipala CCD z 42-bitno barvno globino in največjim dinamičnim razponom 3,9, kar ga uvršča ob bok zmogljivejšim bobenskim bralnikom. Bralnik ima tudi široko podporo branju različnim tipom prosojnih predlog, saj so poleg standardnih priložene tudi šablone za vse velikosti filmov srednjega formata, omogoča pa tudi branje brez uporabe steklene podlage, s čimer se izognemo t.i. Newton Ring popačenju. Za odpravo motenj je opremljen s posebnim podnožjem, ki duši tresljaje iz okolice. Bralnik priključimo na vmesnik FireWire ali SCSI II, priložena pa sta tudi krmilnika za oba načina priklopa.

    Objavljeno: 11.5.2002
  • Handspring prepolovil prihodek

    Tretje trimesečje ni postreglo z optimističnimi rezultati za proizvajalca ročnih računalnikov Handspring. Handspring je namreč ustvaril le 60 milijonov dolarjev prihodkov, kar je bilo dvakrat manj kot v enakem lanskem obdobju. Kljub temu jim je na letni ravni uspelo zmanjšati izgubo - z lanskih 27,2 na letošnjih 23,7 milijona dolarjev. Handspring je na tujih trgih ustvaril petino svoje prodaje, bodoče upe pa polaga predvsem v model Treo, ki je kombinacija ročnega računalnika in mobilnega telefona. V zadnjem četrtletju poslovnega leta pričakujejo med 47 in 57 milijonov dolarjev prihodkov, kar pa verjetno ne bo dovolj za izhod iz rdečih številk. Na trgu ročnih računalnikov je zaradi hude konkurence namreč velik pritisk na cene, tako da je bil Handspring pred kratkim prisiljen v pocenitev modela Visor Edge.

    Objavljeno: 11.5.2002
  • Alcatel nadgrajuje IP omrežja

    Francoski proizvajalec telekomunikacijske opreme Alcatel je predstavil novo tehnologijo, s katero bodo nadgradili zmogljivosti IP usmerjevalnikov in preklopnikov ter omogočili neprekinjen promet preko internetnega protokola med samimi usmerjevalniki. Pri Alcatelu so prepričani, da bo ta tehnologija, imenovana ACEIS, omogočala boljšo izrabo obstoječih omrežij IP, predvsem večjo kakovost prenosa, kar bo omogočilo širšo uporabo storitev kot so navidezna zasebna omrežja. Pri Alcatelu bodo ACEIS najprej implementirali kot programsko nadgradnjo v družino usmerjevalnikov Alcatel 7770 Routing Core Platform in stikal Alcatel 7760 Routing Switch Platform tekom tega leta. Novi Alcatelovi izdelki bodo že podpirali ACEIS.

    Objavljeno: 10.5.2002
  • Nokia in IBM združujeta moči v brezžičnih omrežjih

    Največje računalniško podjetje in največjih proizvajalec mobilnih telefonov sta napovedala združitev moči na področju javno dostopnih brezžičnih omrežij. IBM in Nokia nameravata ponujati celovite rešitve za ponudnike dostopa, vendar pa predstavniki podrobnosti še ne želijo razkriti. Prav tako še ni jasno katere standarde brezžičnega etherneta bosta podjetji podprli, saj čakajo na zakonske ureditve v nekaterih evropskih državah. Delno so se izrekli edino glede načina preverjanja pristnosti uporabnika, kjer se najbolj segrevajo nad karticami SIM, podobnimi kot se uporabljajo v mobilni telefoniji GSM, čeprav nameravajo podpreti tudi standard RADIUS. Predstavniki Nokie so še posebej poudarili, da javna brezžična omrežja ethernet ne bodo konkurenčna tretji generaciji mobilne telefonije, temveč komplementarna z njo.

    Objavljeno: 10.5.2002
  • Yahoo z izgubo

    Lastniki največjih spletnih dveri so zabeležili že šesto zaporedno četrtletno izgubo, vendar so ob tem napovedali boljše čase. V prvem četrtletju so vknjižili 53,6 milijona dolarjev neto izgube (lani 11,5 milijona dolarjev), ki pa je bila v večji meri "zasluga" novih računovodskih standardov. Po "starem" računovodstvu bi Yahoo v prvem četrtletju ustvaril celo 10,5 milijona dolarjev dobička. Sicer pa so v četrtletju ustvarili 192,7 milijona dolarjev neto prihodkov (lani 180,2 milijona dolarjev). Za naslednje trimesečje napovedujejo od 205 do 225 milijonov dolarjev prihodkov, v celotnem poslovnem letu pa med 870 in 910 milijonov.

    Objavljeno: 10.5.2002
  • IBM predstavlja podrobnosti procesorjev Power5 in Power6

    IBM se je odločil razmeroma zgodaj razkriti podrobnosti novih generaciji procesorjev Power, ki predstavljajo najmočnejše orožje v boju s podjetjem Sun za prestol na področju strežnikov Unix. Novi procesorji bodo vsebovali tehnologijo z imenom Fast Path, ki bo omogočala strojno izvajanje nekaterih opravil, ki jih danes izvaja (počasnejša) programska oprema. Procesor Power5, ki bo predvidoma nared leta 2004 bo tako pospeševal delovanje omrežnih funkcij, kot je na primer priprava podatkov za prenos prek omrežja. Temu bo leta 2006 sledil procesor Power6, ki bo koncept Fast Path popeljal še dlje - v sam procesor nameravajo namreč vgraditi funkcije, ki jih danes izvajajo podatkovni strežniki (Oracle, DB2) in strežniki za elektronsko poslovanje (WebSphere).

    Objavljeno: 10.5.2002
  • Amiga še ni rekla zadnje besede

    Za strojno in programsko opremo, temelječo na Amigi, nekdaj priljubljenem Commodorjevim računalnikom, že nekaj časa skrbi podjetje Amiga Inc., ki je nedavno predstavilo načrte za prihodnost. Novi rod teh računalnikov, imenovan AmigaOne, bo temeljil na procesorjih PPC G3 in G4. Vgrajen bo modem, omrežna kartica in grafični procesor na vodilu AGP, opremljen pa bo z do 2 GB pomnilnika. Skupaj z novim računalnikom bo na voljo tudi nov operacijski sistem AmigaOS 4, ki pa ne bo združljiv s starejšimi programi za Amigo. Zanje bo poskrbela posebna razširitvena kartica PCI, ki bo na voljo za doplačilo. Napovedali pa so tudi še novejšo različico operacijskega sistema AmigaOS. Ta bo v različici 5 združil programsko opremo za računalnike Amiga, ročne računalnike, internetne odjemalce in mobilne telefone.

    Objavljeno: 9.5.2002
  • Samostojni Birokratov derivat

    Zadnje čase smo priča vse tesnejšemu sodelovanju zunanjih računovodskih servisov in podjetnikov, ki želijo aktivneje sodelovati pri oblikovanju in obravnavi temeljnih računovodskih informacij. Za taka podjetja in samostojne podjetnike je podjetje Andersen izdalo programski paket >>Fakturiranje, blagajna s potnimi nalogi in knjiga pošte<<, imenovan po funkcijah, ki jih omogoča. Vloga računovodskega servisa tako vse bolj prehaja iz klasičnega knjigovodskega servisa v vlogo finančnega in davčnega svetovalca ter izvajalca računovodskih storitev z večjo dodano vrednostjo. Z uporabo Birokratovega samostojnega modula pa ima podjetnik v vsakem trenutku na voljo pregled nad uspešnostjo poslovanja ter pregled nad prihodki in stroški poslovanja.

    Objavljeno: 9.5.2002
  • Več vlaganj v opremo IT

    Mesečna raziskava, ki so jo izvedli med 268 direktorji v ZDA, je pokazala, da naj bi v naslednjih dvanajstih mesecih v povprečju povečali vlaganja v opremo IT za 7,7 odstotka, kar je največ v zadnjih dvanajstih mesecih. Med anketiranci jih 37 odstotkov sploh ni krčilo sredstev za vlaganja v IT. Največ denarja naj bi namenili za razvoj namenskih programov in nakup programske opreme za infrastrukturo. Skoraj vsi anketiranci (96 odstotkov) so iz Severne Amerike, od tega jih je 19 odstotkov iz industrije, deset iz finančnih družb in podjetij, ki nudijo tehnološke storitve, po osem pa iz zdravstvenega varstva in državnih ter lokalnih oblasti. 16 odstotkov anketiranih je iz podjetij z več kot pet tisoč zaposlenimi.

    Objavljeno: 9.5.2002
  • Aura DV Paint za animacije v digitalnem videu

    Podjetje Newtek je predstavilo novo različico programa Aura DV Paint, ki omogoča slikanje v realnem času na digitalni video. Program ima široko namembnost, saj omogoča od dodajanja napisov na video, do ustvarjanja celotnih animacij, v paket pa je vključenih tudi več kot 100 predlog za posebne učinke. Aura DV Paint omogoča tudi uvažanje in izvažanje DV datotek in zapisovanje neposredno na digitalno video kamero, pri slikanju po videu pa je mogoče natančno nastavljati vse potrebne funkcije. Priporočena prodajna cena za program je 700 ameriških dolarjev, vendar jo pri Newteku ponujajo zastonj ob ogledu predstavitve za katerikoli njihov izdelek. Ponudba velja do 15. septembra, vendar zgolj v ZDA in Kanadi.

    Objavljeno: 9.5.2002
  • KDE z različico 3.0, tudi novi Gnome na poti

    KDE Project je predstavil novo različico grafičnega uporabniškega vmesnika za operacijski sistem Linux. KDE 3.0 naj bi tako omogočal podobne zmogljivosti kot uporabniški vmesniki okolij Windows XP in MacOS X. Med drugim ponuja večjo podporo večpredstavnim rešitvam in izboljšan spletni brskalnik Konqueror. Ta ima odslej boljšo podporo za standarde JavaScript in DHTML, ob tem pa je tudi opazno hitrejši. Namizju je dodana tudi programska oprema za nadzor tiskalnikov v omrežjih KDEPrint. Končna različica grafičnega vmesnika KDE 3.0 je že priložena Linux distribuciji SuSe 8.0. V kratkem bo izšla tudi nova različica konkurenčnega uporabniškega vmesnika Gnome, pri katerem bo izboljšana predvsem večjezična podpora in delo z namizjem.

    Objavljeno: 8.5.2002
  • HP vdira v informacijske sisteme podjetij

    Podjetje Hewlett-Packard je objavilo začetek trženja storitve HP e-Security Probe Express Service na področju jadranske regije, ki zajema Hrvaško, Slovenijo in Albanijo. Storitev zajema analizo varnostnih sistemov v podjetjih, s čimer je mogoče ugotoviti morebitne pomanjkljivosti v varnostni politiki. Ker se HP zaveda pomembnosti te problematike, je zgradil sistem e-Security Center, v katerem je zbral skupino vrhunskih strokovnjakov, katerih naloga je, da napadajo informacijske sisteme podjetij. Napadi se izvajajo z naprednimi in dovršenimi orodji ter tehnikami, ki jih pri svojem >>delu<< uporabljajo tudi hekerji. Podjetja lahko tako dobijo zanesljive informacije o varnosti svojih sistemov, kar jim omogoča optimalno vlaganje v zaščito pomembnih informacijskih sredstev.

    Objavljeno: 8.5.2002
  • Večja varnost za spletne storitve

    Podjetje IBM je v svoje orodje za oblikovanje spletnih storitev (WSTK 3.1) vgradilo nove dodatke za povečanje varnosti. Ti naj bi razvijalcem pomagali pri razvoju varnih spletnih storitev, predvsem za elektronsko poslovanje. Pri novih varnostnih ukrepih so upoštevali priporočila najnovejše specifikacije za spletne storitve WS-Security, ki so jo pomagali oblikovati prav pri podjetju IBM. Pri tem so uporabili koncept >>varnostnega žetona<<, ki vsebuje podatke o pošiljatelju in se prenese hkrati z njegovim sporočilom. S takim modularnim pristopom je mogoče podpirati tudi drugačne varnostne mehanizme ali pa čez čas dodajati še nove varnostne ukrepe. Razvojni paket WSTK 3.1 je brezplačno na voljo na spletni strani podjetja IBM.

    Objavljeno: 8.5.2002
  • Softverski Wi-Fi

    Po pred leti dokaj uspešni potezi s tako imenovanimi soft modemi, se Microsoft pripravlja na podobno rešitev tudi na področju brezžičnih vmesnikov. Programski modemi (imenovani tudi Windows modemi) so še danes pogoste rešitve, ki za svoje procesorske potrebe uporabljajo kar glavni procesor in ne posebnega vezja na kartici. To pomeni, da so cenejši, vendar hkrati delujejo samo v okoljih Windows in to s posebnim gonilnikom.

    Objavljeno: 8.5.2002
  • Siemens je postal eden od lastnikov Symbiana

    Lastništvo Symbiana, proizvajalca operacijskega sistema za tako pametne mobilne telefone, se je ponovno spremenilo in ga sedaj sestavljajo vsi štirje največji proizvajalci mobilnih telefonov. Symbian so ustanovili Nokia, Ericsson, Motorola, Matsushita in Psion, pred časom se jim je pridružil novoustanovljen velikan Sony Ericsson, sedaj pa še Siemens, ki je z 23 milijoni evrov dobil 5 odstotkov podjetja. Siemensova poteza, skupaj z nedavno dokapitalizacijo Symbiana kaže na vse večjo odločnost velikih proizvajalcev mobilnih telefonov, da ne spustijo Microsofta na svoje tržišče. Microsoft je pred časom namreč predstavil svoj operacijski sistem za pametne telefone in dal jasno vedeti, da se usmerja tudi na to področje. Prvi pametni telefoni z Microsoftovim Smartphone 2002 so napovedani za konec leta, Symbian pa ima na tržišču že nekaj izdelkov, med katerimi je najbolj znan Nokiin Communicator.

    Objavljeno: 7.5.2002
  • Skupni razvoj čipov

    Motorola, Philips in ST so podpisali sporazum o skupnem razvoju napredne tehnologije za proizvodnjo čipov s posebnim poudarkom na energetsko varčnejših izdelkih. Motorola se je s tem pridružila sporazumu, ki so ga marca 2002 podpisali Philips, ST in največji pogodbeni proizvajalec čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing. Gre za testiranje eno- in štirimegabitnih statičnih čipov RAM na 200-milimetrskih rezinah, proizvodnja prototipa pa uporablja 0,09-mikronsko tehnologijo. Vodilni proizvajalci čipov pa na tem področju napovedujejo še nadaljnji razvoj. V drugi polovici leta 2004 naj bi predstavili 0,065-mikronsko, do leta 2007 pa celo 0,032-mikronsko tehnologijo. Razvoj tehnologije za proizvodnjo čipov postaja vse dražji, zato tudi prihaja do povezovanja proizvajalcev. Motorola, Philips in ST bodo v naslednjih petih letih v skupni razvojni projekt prispevali 1,4 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 7.5.2002
  • Sedma NT konferenca v znamenju strategije .NET in mobilnosti

    Microsoft letos že sedmo leto zapored v Portorožu organizira NT konferenco, ki je namenjena strokovnjakom s področja informatike, predvsem tistim, ki uporabljajo Microsoftove rešitve. Število obiskovalcev se je letos ponovno povečalo za 30 odstotkov in sicer na 1600, saj so predavanja razširili na dodatno novo lokacijo. V štirih dneh se bo zvrstilo več kot 180 predavanj, večinoma domačih strokovnjakov, kar je, kot je poudaril Grega Kukec, direktor slovenskega Microsofta, dokaz, da imamo veliko domačega znanja, ki ga je potrebno tudi predstaviti.

    Objavljeno: 7.5.2002
  • Microsoft kupuje družbo Navision?

    Kot vse kaže, se pri Microsoftu pripravljajo na nakup danske družbe Navision A/S, znanega proizvajalca poslovnih informacijskih rešitev. Po pisanju Financial Timesa naj bi bili pogovori o nakupu že v zaključni fazi, kar so posredno priznali tudi pri Navisionu, čeprav dogovor za zdaj imenujejo zgolj >>možnost za strateško transakcijo<<. Po mnenju analitikov naj bi Microsoft odštel za Navision okoli 1,2 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 7.5.2002
  • Intel: novi mejnik je Pentium 4 s taktom 2,53 GHz

    Intel je v začetku maja vnovič pohitril svoje procesorje Pentium 4. Nova meja je zdaj 2,53 GHz, obenem pa so pri Intelu predstavili tudi različice s 2,4 GHz in 2,25 GHz. Kajti frekvenca jedra ni edina pomembna novost nove generacije izdelkov. Novi modeli imajo namreč hitrejše sistemsko vodilo, ki zdaj deluje s taktom 533 MHz, kar je okoli 30% hitreje od dosedanjih 400 MHz. Intel je obenem predstavil tudi novi sistemski nabor 850E, ki podpira ustrezne pomnilnike Rambus s podporo za večjo sistemsko hitrost prenosa podatkov. Cene novih procesorjev se gibljejo od 423 do 637 dolarjev za količine po tisoč enot.

    Objavljeno: 7.5.2002
  • Tudi Cisco z 802.11a in hkrati tudi 802.11b

    Vodilni proizvajalec omrežne opreme, Cisco Systems, je predstavil razširitev svoje palete brezžičnih omrežnih izdelkov. Novost je dostopna točka Aironet 1200, ki bo nadomestila dosedanje izdelke serije Aironet 350 in omogoča hkratno strežbo uporabnikom >>stare<< 11 Mb/s tehnologije 802.11b in nove tehnologije 802.11a, ki nudi višjo hitrost prenosa 54 Mb/s. Dostopna točka ima vgrajen procesor PowerPC s taktom 200 MHz, zato dvojno delovanje in priključitev v ožičeno omrežje hitrosti 10/100 Mb/s zmore brez težav.

    Objavljeno: 6.5.2002
  • Na MIT-u razvili "čuteč" mobilni telefon

    Na slavni univerzi Massachusetts Institute of Technology (MIT) so razvili posebne mobilne telefone, ki zmorejo poleg zvoka prenašati tudi dotike in stiske. Telefoni so opremljeni s petimi posebnimi senzorji na katere uporabnik položi prste. Ko s prsti pritisne na senzorje, uporabnik na drugi strani to začuti preko posebnih vibracijskih zvočnikov. Seveda, če tudi on uporablja enak telefon. Študentje, ki so te telefone testirali, so ugotovili, da lahko s takimi neverbalnimi sporočili dodaš poudarke v pogovoru, poleg tega pa so uspeli razviti tudi posebno morsejevo abecedo, ki jim je služila kot tajna abeceda.

    Objavljeno: 6.5.2002
  • NASA reprogramirala Voyager 1

    Ko so znanstveniki vesoljske agencije NASA ugotovili, da bodo morali reprogramirati vesoljsko sondo Voyager 1, so se znašli pred težko nalogo. Voyager 1 je namreč od Zemlje oddaljen 7,8 milijard milj, kar je dvakratna razdalja do planeta Pluton, odpovedovati pa je začel sistem za nadzor gibanja. Če bi sistem razpadel, Voyager 1 ne bi več pošiljal signalov proti Zemlji, ampak bi se izgubili nekje v vesolju. Voyagerjeva misija se je začela leta 1977, njen cilj pa je bil raziskati velikanske plinske tvorbe na zunanjem robu našega osončja. Ker je bil Voyager 1 tako oddaljen, je NASA-in signal za reprogramiranje potreboval 24 ur do tja in nazaj, čeprav je potoval s svetlobno hitrostjo. NASA si je pri celotni proceduri pomagala s sončnim senzorjem in sledilcem zvezd, poseg pa je bil uspešen. Tako Voyager 1 kot njegov dvojček Voyager 2 imata dovolj energije, da bosta lahko še 20 let potovala po vesolju - seveda, če bodo ves ta čas zdržali tudi njuni interni sistemi.

    Objavljeno: 6.5.2002
  • Google ponuja vmesnik za spletni iskalnik

    Podjetje Google, ki upravlja z istoimenskim spletnim iskalnikom, je predstavilo programski vmesnik, ki razvijalcem programov omogoča vključitev iskalnika po več kot dveh milijardah spletnih strani v svoje rešitve. Brezplačni vmesnik uporablja standarda SOAP (Simple Object Access Protocol) in WSDL (Web Services Description Language), ki sta osnova za spletne storitve, tako da lahko programerji uporabljajo združljiva programska okolja - javo, perl ali jezike paketa Visual Studio. Vmesniku za iskalnik je mogoče enostavno spremeniti videz, lahko pa služi za stalno samodejno iskanje po spletu in izpis najnovejših člankov na določeno temo. Pri podjetju Google pravijo, da bodo uporabniki sami našli najboljše načine uporab.

    Objavljeno: 6.5.2002
  • Toshibine novosti pri prenosnikih

    Toshiba je predstavila niz novih prenosnikov, s katerimi želi narediti korak pred tekmecih na najbolj zanimivih tržnih segmentih - cenejših in ultra lahkih prenosnikih. Prva novost je rahlo posodobljeni model Portege 4010, ki je na voljo odslej s Pentiumom III-M ULV s taktom 933 MHz. Računalnik ima 256 Mb velik pomnilnik, 30 GB velik disk, 12,1-palčni zaslon in za ta velikostni razred še vedno presenečenje - vgrajeno izmenljivo enoto DVD-ROM. Omeniti velja, da sta poleg številnih vmesnikov vgrajena tudi bluetooth in Wi-Fi. Cena prenosnika se prične v ZDA pri približno 2.200 dolarjih.

    Objavljeno: 6.5.2002
  • Tivoli z obsežnimi novostmi

    IBM-ovo hčerinsko podjetje Tivoli je najavilo širok spekter novosti v svoji ponudbi, saj je novih izdelkov kar 30. Z njimi želi Tivoli utrditi svoj položaj kot vodilni ponudnik nadzorniških rešitev za računalniške sisteme. Z novimi orodji naj bi predvsem odgovornim dali odgovor, kako zagotoviti nemoteno delovanje sistemov in s tem neposredno vplivati na učinkovitost poslovanja. Pri Tivoliju temu konceptu pravijo vpliv nadzora na poslovanje (business impact management), zanj pa je značilno predvsem preventivno načrtovanje - sistemi naj omogočajo zgodnje zaznavanje potencialnih napak, ki se jih da odpraviti preden se dejansko zgodijo. Izziv je zelo zahteven zlasti zato, ker Tivoli s svojimi rešitvami upravlja rešitve različnih ponudnikov, seveda pa se še posebej dobro znajde z izdelki družbe IBM.

    Objavljeno: 5.5.2002
  • Novi sistemi NAS družbe Compaq

    Podjetje Compaq je predstavilo nove omrežne pomnilniške sisteme NAS, s katerimi želijo izboljšati ponudbo predvsem na spodnjem cenovnem delu lestvice. Sistemi StorageWorks NAS B3000 in StorageWorks NAS S1000 so namenjeni podjetjem, ki želijo hitro razširiti omrežni podatkovni prostor, pri tem pa računajo na cenovno ugodnost. Večji sistem B3000 je mogoče prek vmesnika Fibre Channel priključiti v podatkovno omrežje SAN, lahko pa deluje tudi kot samostojna naprava NAS. Cena se prične pri 43.000 dolarjih, najmanjša velikost pomnilniškega prostora pa je 288 GB. Za manjša podjetja, ki ne želijo implementirati sistemov SAN in potrebujejo manjšo zmogljivost pa Compaq za 3.500 dolarjev nudi model S1000 z diskovjem 320 GB oziroma 640 GB za ceno 5.500 dolarjev.

    Objavljeno: 5.5.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji