• Prodaja PC spet navzgor

    Raziskovalna družba IDC napoveduje, da se bo prodaja osebnih računalnikov v letu 2002 spet povečala. Lanska prodaja je v primerjavi s predlansko nazadovala za 5,2 odstotka, potem ko je bilo leta 2000 prodanih rekordnih 128,5 milijona enot. Letos naj bi se prodaja povečala za tri odstotke na 125,5 milijona enot, v letu 2003 pa naj bi bila rast skoraj enajstodstotna, število prodanih enot pa okrog 140 milijonov. Zadnje trimesečje 2001 je že nakazovalo izboljšanje prodajnih številk v vseh svetovnih regijah, razen v azijsko-pacifiški. Izboljšanje v Evropi je manj vidno, ker te regije ni zajela taka kriza kot v ZDA, kljub temu pa se je v Evropi že v zadnjem četrtletju 2001 povečala prodaja namiznih računalnikov v podjetjih in prenosnih računalnikov za končne uporabnike. V ZDA bosta letos enakomerna rasla tako potrošniški kot podjetniški segment, v azijsko-pacifiški regiji pa bo uspeh odvisen predvsem od nakupov s strani posameznih državnih uprav.

    Objavljeno: 10.4.2002
  • Red Hat povečal izgubo

    V poslovnem letu 2002 je eden glavnih distributerjev operacijskega sistema Linux Red Hat Software pridelal 140 milijonov dolarjev neto izgube, kar je bilo dobrih 60 odstotkov več kot leto poprej (86,7 milijonov dolarjev). Brez odbitja stroškov bi sicer zabeležil 3,3 milijona dolarjev dobička, kar je precej bolje kot v letu 2001 (6,5 milijona dolarjev izgube). V zadnjem trimesečju je Red Hat ustvaril 18,6 milijona dolarjev prometa, kar je 3,4 milijona dolarjev slabše kot v enakem obdobju leta 2001. Poslovna filozofija družbe Red Hat se je v prejšnjem letu kar precej spremenila. Nekoč kot pretežni ponudnik izdelkov v maloprodaji, postaja zdaj Red Hat danes predvsem ponudnik celovitih rešitev z odprto kodo za velika podjetja kot sta Amazon in AOL Time Warner. Kljub temu se družba ne bo ognila prestrukturiranju. Preselila se bo v cenejše poslovne prostore in s tem prihranila 700 milijonov dolarjev. Zaradi slabih poslovnih rezultatov bo nekaj oddelkov zaprla, delavce pa premestila. Skupno število zaposlenih bo po končanem prestrukturiranju od 620 do 635.

    Objavljeno: 10.4.2002
  • ATI spet tudi za matične plošče

    Kanadski proizvajalec grafičnih procesorjev in kartic na področju sistemskih naborov ni novinec, saj se je tega posla lotil takoj po nakupu podjetja ArtX. To podjetje je razvilo grafičen podsistem za igralno konzolo Nintendo Gamecube, med drugim pa tudi lasten nabor za osebne računalnike, ki je vključevalo grafični del. ATI je to vezje tržil pod imenom S1370TL, vendar ne preveč uspešno, saj je bil izdelek preveč različen od ostalih ATIjevih grafičnih izdelkov in je torej zahteval lasten razvoj gonilnikov.

    Objavljeno: 10.4.2002
  • NVidia nForce že z DDR333

    Ni še dolgo tega, ko je pomnilnik DDR266 pomenil prelomnico v zmogljivosti pomnilniških sistemov za osebne računalnike, pa se ta v hitrem razvoju že kaže za prepočasnega. Centralni in grafični procesorji so enostavno prehitri za večino današnjih pomnilnikov, zato se proizvajalci hitro usmerjajo proti hitrejšim pomnilnikom, kot je DDR333.

    Objavljeno: 10.4.2002
  • Enterasys ostal brez šefov

    Proizvajalec mrežne opreme Enterasys Networks je skoraj čez noč ostal brez treh najvidnejših predstavnikov družbe - predsednika uprave, izvršnega podpredsednika za marketing in člana uprave. Trije vodilni so odstopili zaradi manjših prihodkov in izgube iz poslovanja, ki jih pričakujejo v prihodnjih četrtletjih. Do slabših poslovnih rezultatov bo prišlo zaradi računovodskih zahtev Ameriške agencije za nadzor nad vrednostnimi papirji. V četrtem trimesečju bo Enterasys ustvaril od 145 do 155 milijonov dolarjev prihodka, kar je manj od pričakovanj. Še slabše se jim piše v prvem letošnjem trimesečju, saj pričakujejo le od 110 do 120 milijonov dolarjev prometa. V Enterasysu so že nastavili začasnega predsednika uprave in izvršnega direktorja.

    Objavljeno: 9.4.2002
  • Palm presegel pričakovanja

    V tretjem trimesečju, ki se je končalo 1. marca, je Palm zabeležil 2,9 milijona dolarjev neto dobička, kar je bilo za nekatere strokovnjake presenečenje, saj so pričakovali izgubo. V tem obdobju so ustvarili 293 milijonov dolarjev prihodka, kar je bilo 38 odstotkov manj kot enakem obdobju leto poprej (471 milijonov dolarjev). V tretjem trimesečju so predstavili tri nove izdelke - i705, m515 in m130, na trg pa so poslali 1,3 milijona kosov ročnih računalnikov. Januarja so ustanovili tudi podružnico PalmSource, ki naj bi skrbela za razvoj in prodajo operacijskega sistema Palm OS. PalmSource je že januarja napovedal razvoj pete različice Palm OS 5, ki naj bi ugledala luč sveta junija ali julija letos.

    Objavljeno: 9.4.2002
  • Skrito omrežje v omrežju Kazaa?

    Postalo je že običajno, da imajo programi za izmenjavo datotek v namestitvi pripete tudi razne dodatne programe, ki na uporabnikovem računalniku prikazujejo reklame ali brskalne navade sporočajo celo marketinškim podjetjem. K sreči se večina teh programov ob namestitvi vsaj predstavi, nekaterim pa lahko tako odklonimo namestitev.

    Objavljeno: 9.4.2002
  • Strežnik Unix pod 1000 dolarjev

    Podjetje Sun Microsystems je napovedalo začetek prodaje enoprocesorskih omrežnih strežnikov serije Sun Fire V100 s procesorji UltraSPARC pri taktu 500 MHz in operacijskim sistemom Solaris po enakih ali celo nižjih cenah kot velja za arhitekturo PC. Operacijski sistem Solaris 8 velja za najboljšega med sistemi Unix, v kompletu pa so še spletni strežnik iPlanet Web Server Enterprise Edition 6.0 s popolno podporo za Javo, strežnik Apache in programski izdelek Sun Chili!Soft ASP. Ta omogoča enostavno uporabo spletnih strani ASP, ki sicer delujejo na Microsoftovih spletnih strežnikih (IIS). Prenovljeni in izboljšani strežnik Sun Fire V100 ima dodano še enoto CD-ROM, programska oprema pa je zanesljivejša in varnejša kot doslej. Vrednost vgrajene opreme je okoli 3000 ameriških dolarjev, vendar so se pri Sunu odločili za agresivno (ameriško) ceno - komaj 995 dolarjev.

    Objavljeno: 9.4.2002
  • Intel Pentium 4 z 2,4 GHz

    Intel je v začetku aprila zopet dvignil hitrostno mejo pri svojih procesorjih Pentium 4. V prodajo že prihaja različica, ki deluje s taktom 2,4 GHz, kar predstavlja nov rekord na tem področju. Tako kot dosedanja različica s taktom 2,2 GHz je novinec narejen v 0,13 mikronski arhitekturi, predvsem pa z novim postopkom, ki uporablja silicijeve rezine velikosti 300 mm, kar povečuje učinkovitost pri izdelavi. Pri Intelu navajajo, da so na novo optimizirali proizvodni proces, zato jedro Pentiuma 4 zdaj zavzema še 10 odstotkov manj prostora, kot doslej. Novinec prihaja v prodajo ravno v času, ko prodaja Pentiumom 4 močno raste. Intel zdaj proda že desetkrat toliko izdelkov mesečno, kot v ob prvi predstavitvi teh procesorjev, na kar so vplivale tudi občutno nižje cene od prvotnih. Cena novega procesorja je 562 dolarjev v količinah po 1000, Intel pa je obenem ponovil obljubo, da bodo do konca leta v prodajo poslali še druge različice s takti tja do 3 GHz.

    Objavljeno: 8.4.2002
  • Nenadna sprememba v vodstvu Microsofta

    V Microsoftu je v začetku aprila nepričakovano odstopil Rick Beluzzo, ki je doslej imel vlogo izvršnega direktorja družbe. Beluzzo bo zapustil svoje delovno mesto maja, družbo Microsoft pa septembra. Na mesto izvršnega direktorja je nastopil februarja 2001, kjer je zamenjal Roberta Herbolda. Beluzzo je prišel v družbo Microsoft septembra 1999, pred tem pa je bil direktor družbe Silicon Graphics in še prej v službi pri Hewlett Packardu. Sprememba je del nove reorganizacije, ki poteka prav zdaj v družbi Microsoft. Kot kaže, izpraznjeno delovno mesto ne nameravajo zapolniti z novim kandidatom, temveč bodo izvršne funkcije prenesli na direktorje dosedanjih sedmih poslovnih skupin, ki tvorijo družbo Microsoft, ti pa bodo odgovorni neposredno glavnemu direktorju Ballmerju.

    Objavljeno: 8.4.2002
  • Gerstner se bo še dolgo poslavljal

    Lou Gerstner, nekdanji izvršni direktor družbe IBM, se v času vodenja največje računalniške družbe na svetu ni izkazal kot posebno uspešen vizionar. IBM je spremenil v >>dolgočasno<< a uspešno podjetje, kljub temu pa odhaja v pokoj kot zelo bogat mož. Že pred tremi leti je bil "težak" okrog 500 milijonov dolarjev v delnicah, samo v lanskem letu pa je zaslužil več kot milijon dolarjev mesečno. Pred upokojitvijo je prodal IBM-ove delnice v višini 115 milijonov dolarjev, nekaj pa mu bo kapnilo tudi v prihodnje. Z novo IBM-ovo upravo, ki jo zdaj vodi Sam Palmisano, se je dogovoril, da bo še eno leto nastopal v vlogi predsednika družbe. Po tem pa ima še desetletno pogodbo o svetovanju, v katero spada tudi neomejena uporaba letal, avtomobilov, pisarne in stanovanja. Lou Gerstner bo še dolgo mahal v slovo - in bogatel.

    Objavljeno: 8.4.2002
  • AMD z obilnejšim kolačem

    AMD je s svojim procesorjem Athlon v letu 2001 na področju namiznih računalnikov povečal svoj tržni delež z 18 na 22 odstotkov, je ugotovila raziskovalna družba Gartner. AMD-ju je šlo lani še posebej dobro pri končnih uporabnikih na Japonskem in v zahodni Evropi, v ZDA pa so se usmerili predvsem na namizne računalnike za podjetja. Na Japonskem je bil Athlon vgrajen v 42 odstotkov računalnikov za domačo rabo, v zahodni Evropi je bil lani ta delež 41-odstoten, v vzhodni Evropi pa so pristali pri 28 odstotkih. AMD je imel po podatkih druge raziskovalne družbe Mercury Research v letu 2001 20,2-odstotni delež (leta 2000 16,7 odstotka) na trgu procesorjev, vključno s prenosnimi računalniki in strežniki. Intel je zaradi AMD-jevega vzpona izgubil nekaj tržnega deleža, z 82,2 odstotka v letu 2000 pa je padel na lanskih 78,7 odstotka.

    Objavljeno: 8.4.2002
  • Slabo tretje trimesečje za Oracle

    Oracle je v tretjem trimesečju ustvaril 2,2 milijarde dolarjev prihodka, leto poprej pa 2,6 milijarde dolarjev. Zmanjšal se je tudi neto zaslužek - s 582 na 508 milijonov dolarjev. Vodstvo Oracla je razloge za slabše poslovne rezultate našlo v manjših vlaganjih v tehnologijo, predvsem na področju telekomunikacij, finančnih storitev in proizvodnji visoke tehnologije. V drugem četrtletju, ki se je končalo 30. novembra lani, je Oracle zabeležil 2,4 milijarde dolarjev prihodka in 549 milijonov dolarjev neto zaslužka. Decembra lani so tudi objavili, da bodo postopoma odpustili 800 zaposlenih.

    Objavljeno: 7.4.2002
  • Milijardna knjigovodska napaka

    Microsoft je po opozorilu Ameriške komisije za trg vrednostnih papirjev v finančnem poročilu za leto 2001 ugotovil napako v višini ene milijarde dolarjev. Napaka se jim je primerila pri postavki, ki označuje prihodek za nedobavljene, a že plačane izdelke ali storitve. Namesto 4,79 milijard dolarjev za drugo polovico leta 2001 se je Microsoftovim računovodjem zapisalo "le" 3,83 milijarde dolarjev. Kljub temu >>majhnemu<< spodrsljaju pa ostaja večina finančnih kazalcev v podjetju nespremenjenih.

    Objavljeno: 7.4.2002
  • Trg proteinskih biočipov bo zrasel

    Po ugotovitvah tržne raziskovalne družbe BioInsights naj bi se trg proteinskih biočipov do leta 2006 povečal kar za desetkrat, vreden pa naj bi bil okoli 700 milijonov dolarjev. Proteinski biočipi so stekleni čipi, prekriti s proteini, uporabljajo pa jih za odkrivanje novih zdravil in testiranje medsebojnih vplivov med proteini. Povpraševanje pa proteinskih biočipih v naslednjih letih naj bi se povečalo zaradi vse večjih potreb po odkrivanju novih zdravil, zniževanja stroškov in vstopa novih podjetij na to tržišče.

    Objavljeno: 7.4.2002
  • Kupca za PGP ne iščejo več

    Podjetje Network Associates (NAI) je sporočilo, da je zaradi preskromnih ponudb ustavilo iskanje kupca za šifrirne izdelke PGP. NAI izdeluje tudi protivirusni program McAfee, v katerega so vgrajeni tudi elementi paketa PGP. Morebitni kupec bi moral vzdrževati obe tehnologiji, kar pa je bil očitno prezahteven pogoj, ugotavljajo pri NAI. Oddelek za nadaljnji razvoj PGP je ostal pred kratkim brez 18 zaposlenih, kljub temu pa se zgodba ne bo končala. PGP je še vedno mogoče brezplačno naložiti s številnih spletnih strani in tako bo (zaenkrat) tudi vnaprej.

    Objavljeno: 6.4.2002
  • Manj terenskega dodatka

    Uprava Microsofta se je odločila, da bo 1600 zaposlenim delavcem v Silicijevi dolini in San Franciscu za deset odstotnih točk znižala 25-odstotni dodatek k redni plači. Odslej bodo ti delavci prejemali 15-odstotni bonus in se izenačili s kolegi v New Yorku. Microsoft je začel izplačevati tako visoke dodatke pred dvema letoma, ko je bila revolucija podjetij pikakom na vrhuncu in je bilo strokovnjake težko zadržati. Eden od razlogov za dodatek k plači so bile tudi izredno visoke cene za nakup ali najem stanovanj. Čeprav se cene nepremičnin niso bistveno znižale, si Microsoft zaradi slabšega stanja v računalniški industriji zdaj lahko privošči znižanje bonusa.

    Objavljeno: 6.4.2002
  • Tudi izraz Windows je vprašljiv

    Tak odgovor je dobil Microsoft v zvezi s tožbo, ki jo je softverski velikan zaradi zlorabe imena in zavajanja kupcev vložil proti malemu proizvajalcu programske opreme Lindows.com. Družbo Lindows je pred šestimi meseci ustanovil nekdanji izvršni direktor družbe MP3.com Michael Robertson, ukvarja pa se z razvojem Linuxa, ki bo lahko poganjal programe za Windows. Sodišče na prvi stopnji je zavrnilo Microsoftovo zahtevo po zaprtju Lindowsove spletne strani in prepovedi uporabe izraza Lindows. Sodnik je kot enega od glavnih argumentov za to odločitev navedel tudi vprašljivost zaščitenosti izraza Windows. Operacijski sistem Windows je dobil svoje ime leta 1983, Microsoft pa je takrat uporabil že uveljavljen pojem, ki je označeval uporabo grafičnega uporabniškega vmesnika (GUI).

    Objavljeno: 6.4.2002
  • Morpheus bo plačljiv

    Morpheus, ki deluje v okviru glasbenih dveri MusicCity.com, je še eden od servisov za izmenjavo datotek med uporabniki, ki je podlegel številnim tožbam s strani založb in lastnikov avtorskih pravic. V podjetju StreamCast Networks, ki je lastnik servisa, so se odločili za uvedbo lastne tehnologije CintoA, s katero bodo zaščitili digitalne avtorske pravice. Najprej so povabili k sodelovanju neodvisne založbe in avtorje, ki bodo morali za vstop v servis plačati tisoč dolarjev. Iztržek od prodaje glasbenih datotek si bodo delili po sistemu 70:30 v korist avtorjev. Nova, plačljiva ponudba bo na voljo aprila, lastniki Morpheusa pa so optimistični, saj si je novo različico programske opreme za izmenjavo datotek Morpheus Preview Edition v prvih desetih dneh po objavi naložilo kar 25 milijonov uporabnikov.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Microsoft spet na zatožni klopi

    Družba Network Commerce, ki se ukvarja s spletnimi storitvami, je pričela nov sodni proces proti Microsoftu. Sojenje naj bi se začelo septembra 2003, porotniki pa bodo razsodili, ali je Microsoft nezakonito uporabljal patent, ki ga je Network Commerce zaščitil junija 2000, ali ne. Gre za posebno metodo pri prodaji programske opreme, digitalne glasbe in digitalnega videa preko interneta, ki naj bi jo Microsoft ukradel in vgradil v okolje Windows oziroma njegov večpredstavni predvajalnik Windows Media Player. Pri vsem skupaj je zanimivo, da je predsednik uprave in izvršni direktor družbe Network Commerce Dwayne Walker od leta 1989 do 1996 zasedal nekaj ključnih položajev v Microsoftu. Walker pričakuje sporazumno razrešitev spora, sicer pa upa, da bo Microsoft odkupil licenco. Network Commerce je pred kratkim zaradi podobne kršitve patenta vložil tudi tožbo zoper Liquid Audio.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Prvi kodirnik za pretočno predvajanje MPEG-4 v stvarnem času

    Podjetje Envivio je izdalo program Live Broadcaster. To je prvi kodirnik zapisa MPEG-4, ki deluje v stvarnem času in omogoča spletno predvajanje videa v pretočnem zapisu s polno ločljivostjo DVD (720x576 pik). Live Broadcaster prinaša izboljšane algoritme za stiskanje toka podatkov (video in zvok), tako da pri manjši pasovni širini prenaša kvalitetnejšo sliko. Program je optimiziran za strežnike z Intelovim procesorjem Xeon ter odjemalce s procesorjem Pentium 4. Pri optimizaciji jim je pomagal kar Intel, ki se je tudi priključil nekaterim tržnim dejavnostim podjetja Envivio. Te naj bi omogočile pospešen sprejem zapisa MPEG-4 kot standarda za večpredstavnost.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Acerjev novi prenosnik v spodnjem cenovnem razredu

    Podjetje Acer je predstavilo nov prenosni računalnik TravelMate 220. Kot vsi Acerjevi prenosniki ima tudi TravelMate vgrajen modem in omrežni priključek, za izdelek nižjega razreda pa ima odslej tudi velik 14,1-palčni zaslon z aktivno matriko, v notranjosti pa procesor Intel Celeron, do 32MB grafičnega pomnilnika za kvalitetno večpredstavnost, stereo zvok in izbiro med CD-ROM, DVD-ROM ali DVD-ROM/CD-RW enotami. Možna je izbira med operacijskimi sistemi podjetja Microsoft, Windows XP Home, Windows XP Professional in Windows 2000 Professional ter programski dodatki, med katerimi ne manjka protivirusni program Norton Anti-Virus.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Težav z virusi še ne bo konec

    Raziskava podjetja TruSecure, ki se ukvarja z varnostnimi storitvami, je pokazala, da so podjetja lani utrpela povprečno 113 virusnih okužb mesečno na tisoč računalnikov. Anketa je trajala od januarja 2000 do avgusta 2001, zajela pa je tristo podjetij, ki so imela vsaj petsto osebnih računalnikov, vsaj dve lokalni omrežji in vsaj dva zaposlena, ki sta delala na daljavo. Iz rezultatov raziskave je bilo razvidno, da so bila za 80 odstotkov virusov kriva množična elektronska pisma. V podjetju TruSecure menijo, da se bodo težave z virusi v prihodnje še povečevale, zato opozarjajo na protivirusno zaščito. Podjetja bodo morala "loviti" viruse na vhodu v lokalna omrežja, nič manj pa niso pomembni ažurni protivirusni programi na namiznih računalnikih in opozarjanje zaposlenih, naj bodo previdni pri odpiranju pripetih datotek k elektronski pošti.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Orodje za nadzor Macov na daljavo

    Apple je najavil izid programa Apple Remote Desktop za Mac OS X. Program omogoča daljinski nadzor Macov, povezanih v lokalno omrežje (tudi brezžično) ali priključenih v splet. Program na primer omogoča učiteljem, da spremljajo namizja računalnikov, s katerimi delajo učenci. S svojega računalnika lahko na delovna mesta učencev posredujejo skupinske prikaze, zahtevajo njihovo pozornost ali jim pomagajo pri težavah z računalnikom. Sistemski upravljavci lahko s svojega računalnika zagotavljajo uporabnikom pomoč na daljavo, spreminjajo nastavitve računalnikov ali pa nanje nameščajo programsko opremo.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Varnostna vrata 3Com OfficeConnect

    Podjetje 3Com je za mala podjetja, ki imajo hiter kabelski ali DSL dostop do spleta, izdelalo napravo OfficeConnect Secure Gateway. Varnostna vrata OfficeConnect združujejo več varnostnih rešitev, vključno s požarnim zidom in možnostjo uporabe povezav za navidezna zasebna omreža (VPN). Varnostna vrata OfficeConnect vključimo v obstoječe omrežje s pomočjo navadne omrežne povezave ethernet. Ker naprava vsebuje tudi stikalo s štirimi priključki za lokalno omrežje, je primerna tudi za rabo v manjših podjetjih in domačo rabo, kjer nadomešča doslej več ločenih rešitev. Po drugi strani pa je OfficeConnect Secure Gateway dovolj zmogljiv, da lahko hkrati eno kabelsko ali DSL poevazvo uporablja do 250 uporabnikov, kar izjemno zmanjša stroške širokopasovnega priklopa. Naprava bo v ZDA naprodaj za okoli 350 dolarjev.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Cisco Systems uvaja 10GB omrežja

    Pri podjetju Cisco Systems so povedali, da v zadnjem času že nekaj univerz po svetu uporablja njihovo najnovejšo tehnologijo za 10-gigabitna omrežja ethernet. To so avstralska univerza za tehnologijo Curtin, univerza v Kyotu na Japonskem in državna univerza Arkansas v ZDA. Po mnenju predstavnikov podjetja so omrežja ethernet v svetu najbolj pogosta, zato je prehod na večje hitrosti pri protokolu IP izjemno enostaven. Hitrejši pretok je še posebej primeren za učenje na daljavo, recimo za rabo pretočnih video posnetkov. 10-gigabitni moduli ethernet uporabljajo standard IEEE 802.3ae, ki je še v razvoju, združljivi pa so z stikali Catalyst 6500. Zagotovljena je tudi združljivost z usmerjevalniki serije 7600 in popolna podpora za Ciscovo arhitekturo za glas, video in združene podatke (AVVID).

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Modularni Windowsi?

    V protimonopolnem sodnem postopku devetih ameriških zveznih držav proti Microsoftu je prišlo do zanimivega preobrata. Zvezne države so najprej zahtevale od Microsofta le izvorno kodo, zdaj pa si prizadevajo, da bi bil Windows izdelan modularno. Na ta način bi lahko izdelovalci na svoje računalnike namestili operacijski sistem Windows brez Microsoftovega brskalnika, predvajalnika večpredstavnostnih datotek ali programa za klepetanje. Predstavniki Microsofta s predsednikom uprave Stevom Ballmerjem na čelu se temu seveda upirajo, saj naj bi to ne bili več celoviti Windowsi. Poleg tega pa bi imela konkurenca popoln vpogled v sestavo operacijskega sistema, kar bi ji omogočilo kloniranje, dodajajo pri Microsoftu in grozijo, da v razvoj takih Oken ne bodo več vlagali.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Oracle se vrača v Srbijo

    Oracle Jugoslavija je do začetka mednarodne izolacije ZRJ že skrbel za informacijsko razvitost na področju južnega Balkana, zdaj pa se to poslovanje obnavlja ob sodelovanju strokovnjakov podjetja Oracle Software iz Ljubljane. Konec marca je bila prva velika predstavitev Oraclove tehnologije in rešitev v Beogradu, ta prireditev pa se bo v prihodnje razvila v srbsko različico slovenske konference SIOUG. Dokaz pomena Oraclove prisotnosti v tem delu južnega Balkana je pogodba o sodelovanju in uvajanju sodobnih informacijskih tehnologij, ki jo je Oracle podpisal s srbsko vlado. V imenu srbske vlade je pogodbo podpisal prof. dr. Dragan Domazet, minister za znanost, tehnologijo in razvoj.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Slike namesto šibkih gesel

    Raziskovalci pri Microsoftu se ukvarjajo z možnostjo uporabe nove vrste gesel, ki bi si jih bilo lahko zapomniti, hkrati pa bi predstavljala trd oreh za razbijanje. Obetavno možnost predstavlja uporaba vizualnih gesel, saj si ljudje ponavadi laže zapomnijo slike kot nesmiselne nize znakov. Strokovnjak za šifriranje pri Microsoftu Darko Kirovski je predstavil prototipni sistem za ustvarjanje močnih gesel. Na zaslonu polnem državnih zastav kliknemo na nekaj točk na zaslonu, ki ustrezajo določenim računalniškim pikam. Program spremeni zaporedje pik v naključno število in ga shrani na disk. Za vnos gesla mora uporabnik ponovno klikniti na iste točke v enakem zaporedju.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Dvojni procesorji v Intelovih ultra-kompaktnih strežnikih

    Podjetje Intel je napovedalo začetek prodaje novih procesorjev za dvoprocesorske module za arhitekturo strežniških rezin. Strežniki temeljijo na novih nizkonapetostnih procesorjih Intel Pentium III s taktom 800 MHz, kar omogoča do 63 odstotkov večjo zmogljivost kot pri eno-procesorskih sistemih. Novi strežniki omogočajo uporabo mnogo večjih pomnilnikov (do 4 GB). Ultra-kompaktne strežniške rezine so kompromis med številom procesorjev ter velikostjo in hlajenjem, pri ponudnikih spletnih storitev pa so popularne zaradi manjše cene najema prostorov in elektrike. Zlagajo jih navpično, eno poleg druge, podobno kot knjige. Vsak od uporabljenih procesorjev ima 512 KB velik drugonivojski predpomnilnik, podpirajo pa tudi pomnilnike SDRAM in sistemsko vodilo 133 MHz. Procesorji so izdelani v Intelovi 0,13-mikronski tehnologiji.

    Objavljeno: 3.4.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji