• Uporaba Linuxa v Aziji narašča

    Po podatkih podjetja za raziskovanje tržišča Garner naj bi kar 15 odstotkov azijskih podjetij uporabljalo Linux. To je kar 100 odstoten skok glede na leto poprej. Gartnerjevi raziskovalci pripisujejo tako rast uporabe Linuxa predvsem pozivu vlad Kitajske in Južne Koreje k večji domači proizvodnji programske opreme. Linux je poleg tega bistveno cenejši od ostalih operacijskih sistemov.

    Objavljeno: 2.2.2002
  • Gartner: tudi leto 2002 težko za IT

    Raziskovalna družba Gartner napoveduje težave za področje informacijske tehnologije tudi v letu 2002. Premajhni proračuni za vlaganja v IT bodo prisilili podjetja v oddajanje del zunanjim naročnikom. Sicer pa naj bi strokovnjaki IT (predvsem v ZDA) zaradi septembrskih terorističnih napadov in številnih vdorov v omrežja tudi letos namenili največ pozornosti varnosti in zasebnosti. Rast napovedujejo tudi dostavi programske opreme preko interneta in brezžičnim omrežjem, slabo pa se piše programski opremi za upravljanje odnosov s strankami (CRM).

    Objavljeno: 1.2.2002
  • Palm obljublja preobrat

    Leto 2001 je bilo za Palm težavno, ker so zamujali pri razvoju in predstavitvi novosti. Dolgo pričakovani model i705, ki bo samodejno sprejemal elektronsko pošto, bo velik korak naprej, ugotavljajo strokovnjaki. Palm i705 bo naprodaj še v tem četrtletju, deloval pa bo s pomočjo Ericssonove omrežne tehnologije AB Mobitex. Seveda pa ne počiva niti konkurenca - Handspringov model Treo bo poleg osebne beležnice in aktivnega sprejema elektronske pošte omogočal še storitve mobilnega telefoniranja. Palm bo letos okrepil svoje delovanje še na področju brezžičnih podjetniških omrežij in strežnikov za mobilne naprave.

    Objavljeno: 1.2.2002
  • Pomnilniški obesek tudi z vmesnikom firewire

    Podjetje WiebeTech je izdelalo pomnilniško enoto v obliki obeska za ključe, FireWire KeyChain. Kot pove ime, se od že predstavljenih podobnih naprav razlikuje po vmesniku. Napravica velikosti 4,4 x 6 x 1.9 cm bo dobivala energijo za delo in prenašala podatke po kablu firewire. Vmesnik je s standardno pomnilniško kartico CompactFlash (CF) povezan preko premostitvenega nabora čipov Oxford 911. Enota je dovolj hitra za pretočno predvajanje videa, njena zmogljivost pa sega do 1 GB. Proizvajalec bo dobavljal le enoto, skupaj s pomnilniško kartico CF pa jo bo mogoče kupiti pri končnih prodajalcih. Kartico CF bo lahko v napravo brez večjih težav vstavil tudi uporabnik. Cena enote je sto dolarjev, prodajati pa jo bodo začeli v marcu.

    Objavljeno: 1.2.2002
  • Autodesk predstavil MapGuide 6

    Autodesk je predstavil novo različico svojega orodja za digitalizacijo zemljevidov. Map Guide 6 je sestavljen iz treh delov: Map Guide Author za izdelavo zemljevidov, Map Guide Server za zbiranje in prenašanje zemljevidov v omrežju ter Map Guide Viewer za ogled interaktivnih zemljevidov v spletnem brskalniku. V novi različici so avtorji dodali podporo za hranjenje podatkov v podatkovni bazi Oracle 9i, zemljevidom v opisnem jeziku XML, tehnologije ECW in MrSID za večji razpon zemljevidov, ki jih lahko objavimo, in modul Symbol Manager, s katerimi urejamo obstoječe in dodajamo nove simbole. Na voljo je tudi orodje za dinamično izdelovanje zemljevidov, ki tudi manj izkušenim uporabnikom omogoča popravljanje in preprosto izdelavo novih zemljevidov.

    Objavljeno: 1.2.2002
  • Evropska komisija ne nasprotuje združitvi HP-ja in Compaqa

    Evropska komisija je po enem mesecu potrdila, da ne nasprotuje združitvi HP-ja in Compaqa. Direktorica HP-ja Carly Fiorina je izrazila veliko zadovoljstvo s to odločitvijo.

    Objavljeno: 1.2.2002
  • Prodaja strežnikov manjša za petino

    Analitiki družbe IDC so sporočili, da so prihodki iz prodaje strežnikov v letu 2001 znašali 54,5 milijarde dolarjev, kar je pomenilo 20 odstotkov manj kot v letu 2000. Glavni razlogi za nižje prihodke so bili propad velikega števila podjetij "pikakom", prevelike zaloge, šibko gospodarstvo in cenovna vojna, ki jo je IBM začel že v drugi polovici leta 2000, Dell pa nadaljeval lani in letos. Težko je napovedovati, kako bo s prodajo strežnikov v letu 2002, boljše rezultate pa morda nakazuje prodaja v četrtem trimesečju 2001, ki je bila za 16 odstotkov višja od prodaje v tretjem trimesečju. Pri IDC napovedujejo, da se bo prihodek iz prodaje strežnikov v letu 2002 povečal za 2-3 odstotke, število prodanih strežnikov pa za enajst odstotkov.

    Objavljeno: 31.1.2002
  • Intel zaslužil več kot milijardo dolarjev

    Kljub težkim časom za računalniško industrijo je Intel v finančnem letu 2001 vključno s stroški za prevzeme zaslužil 1,3 milijarde dolarjev, kar je bilo sicer 88 odstotkov manj kot leto poprej (10,5 milijarde). Manjši, 21-odstotni padec so zabeležili pri prihodkih: lani 26,5 milijarde, leta 2000 pa 33,7 milijarde dolarjev. V zadnjem četrtletju so ustvarili sedem milijard prihodkov, kar je bilo sedem odstotkov več kot v prejšnjem četrtletju in 20 odstotkov manj kot v primerjalnem obdobju leta 2000.

    Objavljeno: 31.1.2002
  • Silicon Graphics prodal patente Microsoftu

    Lansko leto je nekoč vodilno podjetje na področju grafičnih tehnologij Silicon Graphics prodalo Microsoftu za 62,5 milijona dolarjev raznih intelektualnih lastnin. Čeprav so v času podpisa pogodbe na SGI zatrjevali, da ta posel ne vključuje ključnih tehnologij, sedaj viri blizu podjetja razlagajo, da je SGI Microsoftu prodal prav osnovna znanja 3D grafike.

    Objavljeno: 31.1.2002
  • IBM dobiva novega generalnega direktorja

    Upravni odbor največjega računalniškega giganta je izbral Samuela Palmisana za novega generalnega direktorja. Palmisano bo s 1. marcem zamenjal Louisa Gerstnerja, ki bo še obdržal mesto v upravnem odboru do upokojitve, konec leta.

    Objavljeno: 31.1.2002
  • Prepoved kopiranja plošč CD nima prihodnosti

    Tehnologija, ki onemogoča kopiranje skladb s plošč CD, nima prihodnosti, so prepričani pri Philipsu. Kupci kodiranih glasbenih CD-jev se namreč pritožujejo, da jih ne morejo poslušati v vsakem predvajalniku CD. Zamisel za prepoved kopiranja plošč CD je prišla s strani glasbenih založb, ki se zaradi nelegalnega kopiranja in pošiljanja glasbenih datotek preko interneta soočajo z veliko izgubo prihodkov. Philipsovi strokovnjaki trdijo, da bodo hekerji zlomili tudi to zaščito, navadni uporabniki pa se bodo še naprej pritoževali. Philips kot lastnik zaščitne znamke >>Compact Disc<< je že opozoril založbe, da taki zaščiteni glasbeni CD-ji sploh niso CD-ji in da morajo zaradi tega vsebovati opozorilo za kupce, ne pa tudi logotipa >>Compact Disc<<.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • Bluetooth v medicini

    Govorice o neslavnem zatonu Bluetootha so bile očitno malo prezgodnje. Podjetje Code Blue Communications je namreč predstavilo brezžični prenos različnih podatkov o pacientu z uporabo vmesnikov Bluetooth 1.1. S pomočjo prenosnih brezžičnih senzorjev je bilo med drugim mogoče odčitati pacientov elektrokardiogram, krvni pritisk in stopnjo nasičenega kisika. Medicinska oprema s tehnologijo Bluetooth še ni v prodaji, saj je še niso potrdile ustrezne vladne agencije v ZDA.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • Brezžični prenos do 10 Gb/s

    Raziskovalci japonskega telekomunikacijskega velikana NTT so sporočili, da so v laboratorijskih poskusih uspeli doseči doslej najvišjo hitrost brezžičnega prenosa podatkov in sicer kar 2,5 Gb/s. Doslej je najvišja hitrost znašala 1 Gb/s, vendar pa NTT-jevi strokovnjaki predvidevajo, da bodo dosegli hitrosti tudi do 10 Gb/s.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • Panasonicova serija 2002 Lumix

    Pod blagovnim imenom Panasonic japonsko podjetje Matsushita pripravlja novo družino digitalnih fotoaparatov 2002 Lumix. Do sedaj so najavili štiri modele, dva od teh bosta imela tipalo CCD ločljivosti 2 milijona pik, dva pa 4 milijone. Za kakovostno optiko naj bi poskrbeli pri nemškem podjetju Leica, medtem ko so za elektroniko poskrbeli sami. Ta naj bi omogočala predvsem izboljšano kakovost zajemanja barv tudi pri modelih, kjer je ločljivost višja, saj so uspeli povečati velikost samih svetlobnih elementov ter povečati količino svetlobe, ki pade na te. Z vzporednim obdelovanjem podatkov naj bi tudi dosegli optimalno kakovost pri hitrih zaporednih posnetkih. Vsi modeli bodo oblikovani tako, da bodo čim bolj podobni analognim fotoaparatom, kar naj bi prispevalo k čim enostavnejši uporabi, posneti bo mogoče od 4 do 5 slik na sekundo (do največ 8 slik). DMC-F7 in DMC-LC20 (2 milijona pik) ter DMC-LC40 in DMC-L5 (4 milijoni pik), opremljeni z 8 do 32 MB pomnilniškimi karticami SD, bodo kmalu na voljo za ceno med 350 in 900 dolarjev.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • Apple predstavil dvoprocesorski Power Mac G4

    Po vzgledu grafičnih postaj PC so se tudi pri Applu odločili narediti sistem z dvema procesorjema. Nov Power Mac G4 poganjata kar dva procesorja PowerPC G4 s taktom 1 GHz, računalnik pa poleg tega odlikuje najnovejša NVidiina grafična kartica GeForce4 z 64 MB pomnilnika DDR, ki je proizvajalec uradno sploh še ni predstavil. Za dodatno zmogljivost delovanja procesorja je poskrbljeno tudi z 2 MB DDR predpomnilika L3.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • SiOL v težavah

    Največji slovenski ponudnik dostopa do interneta je pri nadgradnji osnovne komunikacijske opreme na gigabitne zmogljivosti naletel na tako velike težave, da se je do obisti pokazala prevelika navezanost slovenskega gospodarstva na tega ponudnika dostopa do interneta.

    Objavljeno: 30.1.2002
  • Razsaja črv Myparty

    Podjetja, ki izdelujejo protivirusno zaščito opozarjajo, da razsaja nevaren črv imenovan Myparty, ki na sistemih Windows NT, 2000 in XP naredi stranska vrata v sistem, s čimer omogoči dostop hekerjem. Črv se širi preko elektronske pošte kot sporočilo, ki se predstavlja kot povezava do fotografij iz zabave. Naslov sporočila je New Photos From My Party, v priponki pa se nahaja html dokument, ki naj bi bil povezava do strani s fotografijami, vsebuje pa črva.

    Objavljeno: 29.1.2002
  • Palm predstavil mobilni ročni računalnik i701

    Palm že dalj časa pestijo finančne težave in zmerom močnejša konkurenca. Edini odgovor na to so novi izdelki in z ročnim računalnikom i701 so se pri Palmu odločili poseči na tržišče, ki ga trenutno obvladuje podjetje Research In Motion z izdelkom BlackBerry, v tekmo pa je že vstopil tudi Handspring s Treom. Slednji je na voljo tudi v Sloveniji, prva dva izdelka pa sta namenjena zgolj za ameriško tržišče.

    Objavljeno: 29.1.2002
  • Solaris 9 za Intel morda vseeno kmalu na tržišču

    Iz podjetja Sun so sporočili, da bodo prisluhnili uporabnikom, ki so se pričeli množično pritoževati čez odločitev podjetja, da ne objavi nove različice svojega operacijskega sistema Solaris 9 za Intelove procesorje. Sprva je Sun nameraval objaviti samo različico za lastne sisteme s procesorji SPARC, saj za Intelovo platformo menda ni bilo dovolj povpraševanja.

    Objavljeno: 29.1.2002
  • Contax v 35 mm formatu

    Digitalni fotoaparat N Digital nemškega prozvajalca Contax (ki je v lastništvu japonske družbe Kyocera) ima tipalo CCD velikosti 36 x 24 milimetrov, kar popolnoma ustreza velikosti filma formata 35 milimetrov. S tem se uporabnik izogne popačenju optike, ki je posledica manjših tipal. Tudi sicer je tipalo zelo zmogljivo, saj omogoča efektivno ločljivost kar 6,1 milijona pik ali največjo ločljivost 3040 x 2016 pik. Posneti je mogoče do tri slike na sekundo v zapisih JPEG, TIFF in RAW, ki se shranjujejo na pomnilniške kartice Comapct Flash (tip I in II). Z računalnikom fotoaparat povežemo preko firewire. Pri slovenskem zastopniku podjetju Medis bo aparat na voljo spomladi za približno 2 milijona tolarjev.

    Objavljeno: 29.1.2002
  • Snemalnik za 20.000 minut zvoka

    V poplavi predvajalnikov stisnjene glasbe z vgrajenimi diski so pri Archosu uvideli, da so diski primerni tudi za snemanje. Jukebox Recorder 20 nosi to številko zaradi vgrajenega diska velikosti 20 GB, kar je dovolj za več kot 20.000 minut zvoka v zapisu MP3. Vgrajeni dekodirnik omogoča snemanje zvoka preko vgrajenega mikrofona ter iz zunanjih virov preko analognega ali digitalnega stereo vhoda. Ob povezavi z računalnikom se obnaša kot zunanji disk, ki je primeren tudi za prenašanje podatkov, še posebej zaradi podpore novemu vmesniku USB 2.0, ki omogoča hitrosti prenosa do 480 megabitov na sekundo. Naprava je od konca januarja naprodaj za 360 evrov, za sto manj je mogoče dobiti različico Jukebox Recorder 6, ki ima le 6 GB disk in podpira zgolj >>stari<< standard USB 1.1.

    Objavljeno: 28.1.2002
  • Apple ponovno z dobičkom

    Podjetje Apple je v zadnjem finančnem četrtletju, ki se je končalo 29.decembra 2001, poslovalo z dobičkom v višini 38 milijonov dolarjev (lani so v istem obdobju pridelali prvo četrtletno izgubo v višini 195 milijonov dolarjev po skoraj triletnem uspešnem poslovanju). Prihodki so znašali 1,38 milijarde dolarjev, k tej številki pa je najbolj prispevala dobra prodaja prenosnih računalnikov iBook in PowerBook. Slabše prodajne številke so dosegli računalniki iMac, ki pa so s popolnoma prenovljeno linijo (atraktivni modeli z zaslonom LCD) eden od adutov za prihodnje obdobje, na kar kaže tudi veliko začetno povpraševanje. Skupno so v tem četrtletju prodali 746.000 računalnikov. Tudi razvpiti predvajalnik digitalne glasbe iPod se je prodajal nad pričakovanji, saj so samo v dveh mesecih prodali 125.000 enot, ki sicer stanejo kar 400 dolarjev.

    Objavljeno: 28.1.2002
  • Z matematiko do boljše kakovosti

    Če gre verjeti matematikom, bo kmalu mogoče precej izboljšati kakovost digitalnih vzorcev uporabljenih za shranjevanje glasbe, slik in videa. Profesorja Akram Aldroubi in Karl-Heinz Grochenig sta namreč razvila matematični postopek, ki z generiranjem algoritmov zmore mnogo bolj natančno interpretirati določene digitalne vzorce. Standardni postopki namreč zgolj >>surovo<< povzemajo zaporedje podatkov in ne upoštevajo odstopanj in pomanjkljivosti, ki so posledica manjše frekvence vzorčenja, omejenega zajemanja podatkov ali šuma. Uporabo teorije sta demonstrirala na digitalni medicinski sliki, ki ji je bila odvzeta polovica podatkov. S pomočjo algoritmov je prikazana slika vsebovala prav toliko podrobnosti kot izvirnik. Prav v medicini naj bi nova metoda doprinesla večjo natančnost in enostavnost prikazovanja slik. Vendar se uporabnost kaže tudi na drugih področjih, kot je digitalna televizija ali video na zahtevo. Gledalcem se namreč pogosto dogaja, da slika zamrzne, skače po ekranu, pojavljajo se barvni kvadratki, v večini primerov pa na ekranu ne vidijo ničesar. Z uporabo nove tehnologije se je tem nepravilnostim mogoče v veliki meri izogniti. Še večja realističnost se obeta tudi v računalniških igrah, kjer bo mogoče ob enakem obsegu podatkov doseči mnogo bolj realistične scene, čeprav znanstveniki v zadnjem času opozarjajo na to, da lahko prevelika mera te tudi škodljivo vpliva na zdravje.

    Objavljeno: 28.1.2002
  • NorthernLight ni več brezplačen

    Manj znan spletni iskalnik NorthernLight bo odslej zaradi zmanjšanja stroškov in premajhnih prihodkov od spletnega oglaševanje zaračunaval svoje storitve. V zadnjih mesecih so pri NorthernLightu opazili povečano zanimanje med podjetji za namestitev iskalnikov na njihovih spletnih straneh. Ena od večjih NorthernLightovih strank je Cisco, ki si želi iskalni servis na vseh svojih spletnih straneh. Na NorthernLightovi spletni strani bo še naprej mogoče brezplačno pregledovati do 14 dni stare novice, za starejše pa bo treba plačati najmanj dolar visoko uporabnino.

    Objavljeno: 28.1.2002
  • Minoltin žepni digitalni fotoaparat

    8,4 x 7,1 x 2 centimetrov so mere Minoltinega malega digitalnega fotoaparata, ki naj bi na trg prišel v začetku februarja. Kljub majhnim meram je opremljen s trikratno optično povečavo, ki pa ne vpliva na velikost in obliko ohišja, saj poseben objektiv omogoča povečevanje v notranjosti ohišja. Prav ta prispeva tudi k temu, da je fotoaparat od vklopa pripravljen v vsega 1,8 sekunde. Največja ločljivost slik je 1600 x 1200 pik, priložena je 8MB pomnilniška kartica SD, snemati je mogoče tudi kratke video posnetke. Cena izdelka bo približno 540 dolarjev.

    Objavljeno: 27.1.2002
  • Nova končnica domene .name

    Navadni smrtniki smo končno dobili primerno končnico za naslov lastne spletne strani. Organizacija ICAAN, ki določa možne končnice spletnih naslovov je odobrila končnico .name. Spletni naslovi z novo končnico so v zapisu www.ime.priimek.name, naslovi elektronske pošte pa ime@priimek.name.

    Objavljeno: 27.1.2002
  • ATIjevi grafični čipi tudi v mobilnih napravah

    Podjetje ATI je napovedalo, da bodo v prihodnje izdelovali tudi grafične pospeševalnike za mobilne naprave, kot so zmogljivejši telefoni GSM in ročni računalniki. Ob tem so predstavil svoj novi izdelek Imageon 100, ki ima vgrajeno strojno podporo za dekodiranje video posnetkov MPEG-4, opravlja pa tudi pospeševanje dvorazsežne grafike. Z vgrajenim 384 KB velikim pomnilnikom podpira ločljivost 240 x 320, medtem ko z dodatnim zunanjim pomnilnikom omogoča ločljivosti do 800 x 600. Novi čip bo deloval s procesorji različnih proizvajalcev, podprti pa bodo operacijski sistemi PocketPC, PalmOS, Symbian in Linux.

    Objavljeno: 27.1.2002
  • 4-milijonski HP

    Na letošnjem sejmu CES v Las Vegasu predstavljeni digitalni fotoaparat HP Photosmart 812 se ponaša s 4 milijonskim tipalom CCD, Pentaxovim objektivom, ki omogoča trikratno optično povečavo in dodatno sedemkratno digitalno povečavo. Cena izdelka je 600 dolarjev, za dodatnih 80 je na voljo še podstavek za lažje povezovanje digitalnega fotoaparata z osebnim računalnikom.

    Objavljeno: 26.1.2002
  • Dataplay - mediji prihodnosti?

    Raznolika druščina, sestavljena iz podjetij Evolution Technologies, DataPlay in MTV, poskuša preboj na trgu prenosnih glasbenih naprav s predvajalnikom MTV DataPlay, ki podpira nosilce DataPlay. Tako kot plošče CD, je tudi DataPlay optični mediji, ki pa je mnogo manjši, a ima kljub temu kar zgledno zmogljivost 500 MB, kar je dovolj za približno enajst ur stisnjene glasbe v zapisu MP3. Vendar MTV Dataplay ni le predvajalnik, z njim je mogoče zvok tudi snemati ali ga priključiti na računalnik kot pomnilniško enoto. Predvajati zna glasbo v zapisih vrste MP3, WMA, AAV ali QDX. Z medijsko podporo največje glasbene televizije MTV podjetji Evolution Technologies in DataPlay računata na čim boljšo uveljavitev novega nosilca, s katerim načrtujeta preboj tudi v druge prenosne naprave, kot so digitalni fotoaparati in ročni računalniki. Naprava naj bi na trg prišla predvidoma aprila.

    Objavljeno: 26.1.2002
  • Tudi CyberDrive s hitrimi CD-RW zapisovalci

    CyberDrive je napovedal dva nova CD-RW zapisovalca, ki se bosta po hitrosti merila z najhitrejšimi konkurenti. Zapisovalca z oznakama CD-W058D in CD-W068D bosta omogočala zapisovanje CD-R plošč pri 32- in 36-kratni hitrosti ter zapisovanje na nosilce CD-RW z 12-kratno hitrostjo. Branje bo potekalo s hitrostjo 48x, dostopni čas pa naj bi bil okoli 100 ms. Opremljena sta z 2 MB predpomnilnika, za primer izpada podatkovnega toka pa sta opremljena s tehnologijo ExacLink. Pogona naj bi poleg velike hitrosti zapisovanja odlikovala predvsem ugodna cena.

    Objavljeno: 26.1.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji