• Corel Ventura 10

    Po daljšem zatišju se je kanadski Corel ponovno oglasil z novim izdelkom, tokrat paketom za namizno založništvo Ventura 10. Corel je novo različico še bolj potisnil v poslovne vode, torej v oblikovanje dokumentov, ki so povezani s poslovnimi procesi. Med glavnimi novostmi je tako zmožnost uvoza podatkov v obliki XML, skupaj z urejevalnikom Corel Xmetal pa postaja celota močno orodje za transformacijo, oblikovanje in objavo podatkov iz najrazličnejših virov.

    Objavljeno: 15.7.2002
  • Macromedia Flash Communication Server MX

    Po prenovi domala celotne palete orodij za izdelavo spletne vsebine, so pri podjetju Macromedia zdaj predstavili še večpredstavni strežnik. Flash Communication Server MX je strežnik, ki podpira in združuje pretočne zvočne ter video zapise, spletne animacije in omogoča sodelovanje v realnem času. Novo orodje predstavlja odlično osnovo za sodobno zasnovane spletne strani, ki združujejo v sebi različne grafično in zvočno bogate vsebine. Poleg prilagodljivosti strežnik nudi tudi podporo za več sočasnih uporabnikov in večsmerno komunikacijo, s čimer odpira povsem nove možnost na področju interaktivne rabe spletnih strani. V ta namen so pri Macromedii razvili poseben protokol RTMP (Real Time Messaging Protocol), ki zagotavlja hitro odzivnost med različnimi uporabniki na strežniku.

    Objavljeno: 15.7.2002
  • Glavne tarče so sedaj podjetja, ne pirati

    Slovenska podružnica organizacije za boj proti nelegalni uporabi poslovne programske opreme BSA je predstavila svoje delo v zadnjem letu in rezultate mednarodnih raziskav o stopnji piratstva pri nas in po svetu.

    Objavljeno: 14.7.2002
  • J#.Net je Microsoftova Java za spletne storitve .Net

    Microsoft je predstavil končno različico programskega jezika J#.Net, ki omogoča izdelavo spletnih programov in storitev v javi podobnem programskem jeziku, a zgolj za Microsoftovo platformo .Net. Kljub dejstvu, da je J#.Net naslednik tako imenovane Microsoftove jave J++, ne omogoča izdelave popolnih javanskih programov. Bistvene izboljšave v končni različici so predvsem na področju priložene dokumentacije in vzorcev programske kode.

    Objavljeno: 14.7.2002
  • Dell Latitude C640

    Dell je predstavil nov prenosnik iz družine Latitude, ki je namenjen predvsem poslovnim uporabnikom. Latitude C640 je zasnovan na procesorju Intel Pentium 4-M s taktom do 2 GHz, zaradi razmeroma skromnih dimenzij pa ima vgrajen 14-palčni zaslon (z ločljivostmi 1024 x 768 pik ali 1400 x 1050 pik). Za Dellove računalnike je novost podpora za brezžične omrežne povezave, kar dopolnjuje dosedanje omrežne in modemske komunikacijske zmožnosti. Ob sistemskem naboru Intel 845MP skrbi za grafiko ATI-jev pospeševalnik Radeon 7500 z 32 MB velikim grafičnim pomnilnikom. Na voljo so diski velikosti od 20 do 40 GB ter različne optične enote, med katerimi tudi kombinirana enota CD-RW/DVD-ROM. Ker ima prenosnik dve modularni razširitven mesti, lahko uporabljamo do dva akumulatorja sočasno, poleg tega pa lahko namesto optične enote dokupimo tdui drugi disk ali pa mesto zaradi manjše teže celote pustimo prazno. Prenosnik bo v prodaji v začetku jeseni z začetno ameriško ceno okoli 1.800 dolarjev.

    Objavljeno: 14.7.2002
  • Prodaja LCD monitorjev vse večja

    Raziskovalni družbi iSuppli in Stanford Resources sta objavili analizo tržišča monitorjev in ugotovili, da monitorji LCD trenutno predstavljajo okrog 25 odstotkov prodaje, do leta 2006 pa naj bi se razmerje obrnilo in bi danes vodilni monitorji s katodno cevjo predstavljali le še okoli četrtino prodanih monitorjev. V lanskem letu so monitorji LCD prinesli 6,2 milijarde dolarjev prihodkov, monitorji s katodno cevjo pa 12,1 milijarde. Slednji naj bi leta 2006 prinesli le še 7 milijard dolarjev prihodkov, monitorji LCD pa kar preko 26 milijard.

    Objavljeno: 13.7.2002
  • Sun z Linuxom in Intelovimi procesorji

    Sun je kupce dolga leta prepričeval, da je komibinacija procesorjev UltraSPARC in operacijskega sistema Solaris za strežnike idealna, saj zagotavlja večjo zmogljivost kot konkurenca. Časi se spreminjajo in Sun bo avgusta na konferenci LinuxWorld predstavil strežnik Cobalt LX50 (z razvojnim imenom Big Bear) z Intelovim procesorjem (Pentium III 1,4 GHz) in operacijskim sistemom Sun Linux. Sun je Linux (različico Red Hatovega Linuxa) do zdaj uporabljal le v omrežnih napravah nedavno kupljenega podjetja Cobalt, novi strežnik pa bo Sunov prvi splošno namenski strežnik z lastnim Linuxom. Še posebej je nenavadna odločitev za Intelove procesorje, saj podjetji nista ravno v dobrih odnosih, glede na to, da poskuša Intel s procesorji Itanium spodnesti Sunovo vodilno vlogo pri vrhunskih 64 bitnih strežnikih.

    Objavljeno: 13.7.2002
  • Nova Kyocera FS- 1900

    Kyocera je svojo ponudbo tiskalnikov za majhne delovne skupine razširila s tiskalnikom hitrosti 18 strani na minuto - modelom FS-1900. Tiskalnik poganja procesor PowerPC 405 s taktom 200 MHz, ki mu omogoča, da prvo stran natisne že v 9 sekundah in pol. Tiskalnik zmore ločljivosti 600 x 600 in 1200 pik na palec, s pomočjo tehnologije KIR2 pa tudi kakovost, ki je primerljiva ločljivosti 2400 pik na palec.

    Objavljeno: 13.7.2002
  • Windows Media Player vse bolj popularen predvajalnik tudi na delovnem mestu

    Podjetje Nielsen/NetRatings je ponovno izvedlo analizo tržišča medijskih predvajalnikov, pri čemer je, predvsem na pobudo Appla uvedlo nov sistem preverjanja tržnih deležev. Tako so se namesto na same predvajalnike osredotočili na njim lastne zapise, torej predvsem na RealMedia (.rm), Windows Media Video (wmv) in Audio (wma) ter QuickTime (.mov).

    Objavljeno: 12.7.2002
  • Še en (varen) Linux

    Splošnim distribucijam Linuxa so se že večkrat poizkušali priključiti tudi specializirani ponudniki z varnostne plati precej bolj okrepljenih različic operacijskih sistemov. Toda zaradi specifičnih dograditev sistema doslej uspeh ni bil tolikšen, kot so ponudniki upali.

    Objavljeno: 12.7.2002
  • iSCSI v težavah

    IBM se je odločil ponovno premisliti svojo strategijo glede protokola iSCSI, ki omogoča prenos podatkovnega protokola SCSI prek omrežij TCP/IP. Po IBMovih besedah bodo prisluhnili tržišču, ki je po preizkusu omrežne naprave NAS 200i ocenilo, da je čas za resnejše naprave, ki bodo podprle ta protokol. Neodvisni opazovalci pa, nasprotno, trdijo, da je IBM pravzaprav sam >>ubil<< 200i, ker se je ta izkazal kot prepočasen in splošno ni dosegal ravni, ki so ga od njega zahtevali kupci.

    Objavljeno: 12.7.2002
  • Programska oprema s podporo vsem nosilcem DVD

    Podjetje Software Architects je napovedalo izid četrte različice programskega paketa WriteDVD! Pro za okolji Windows in MacOS. Program podpira zapisovanje na vse vrste zapisljivih nosilcev DVD, se pravi DVD-R(W), DVD+R(W) in DVD-RAM, podprti pa so tudi nosilci CD-R(W). S tem se izognemo raznim konfliktom med posameznimi programi in gonilniki za zapisovanje optičnih nosilcev, saj je predvsem pri izbrisljivih običjano potrebno naložiti še gonilnik za datotečni sistem, ki pa le redko podpira vse naštete vrste naprav. Na nosilce DVD-RAM in DVD+RW je omogočeno dodajanje in brisanje datotek kar z miško, podobno preprosto pa zapišemo podatke tudi na preostale vrste nosilcev. Za zapisovanje uporablja datotečni gonilnik Total UDF, programu pa so priloženi gonilniki, ki omogočajo branje tako zapisanih nosilcev na drugih računalnikih. Omogočeno je tudi iskanje nepravilnosti na nosilcih pred zapisovanjem in obnavljanje datotek s poškodovanih nosilcev. Cena programskega paketa WriteDVD! Pro je 100 dolarjev.

    Objavljeno: 12.7.2002
  • Apple prevzel Emagic

    Z nakupom nemškega podjetja Emagic, ki je znano predvsem po programski in strojni opremi za profesionalno obdelavo glasbe, nameravajo pri Applu izboljšati svojo ponudbo programske opreme za glasbenike. Med najbolj znane Emagicove rešitve sodi skupina programov Logic za obdelavo digitalne glasbe in MIDI zvokov, modul za povezovanje analognih zvočnih naprav Unitor8 in pretvornika EMI 216 ter 612M, ki pretvarjata Mac-ov stereo zvok v večkanalnega.

    Objavljeno: 11.7.2002
  • SGI še naprej razvija MIPS

    Čeprav je strežniški trg trenutno pozoren predvsem na prihajajoči Itanium 2, proizvajalci drugih procesorjev ne spijo. To velja tudi za SGI, ki nadaljuje lasten razvoj procesorjev MIPS, razvoj pa je začrtan vsaj do leta 2006.

    Objavljeno: 11.7.2002
  • HP PA-RISC 8800

    Kljub temu, da je HP Intelov partner pri razvoju 64-bitnih procesorjev Itanium, se zaenkrat še nima namena odpovedati razvoju lastnih vrhunskih procesorjev RISC, ki jih uporabljajo zmogljivi strežniki z okoljem Unix.

    Objavljeno: 11.7.2002
  • Brezžična omrežja varnejša pred vdiralci

    IBM je predstavil programsko opremo, s pomočjo katere lahko sistemski upravitelji nadzorujejo promet po brezžičnem omrežju in poiščejo morebitne šibke točke, ki so posledica napačnih nastavitev pri postavitvi omrežja. Novo orodje z imenom Distributed Wireless Security Auditor, prav tako omogoča odkrivanje dostopnih točk, ki so jih postavili nepooblaščeni uporabniki. DWSA zaenkrat teče na operacijskem sistemu Linux, v kratkem pa naj bi bila na voljo tudi različica za okolje Windows. Cena programskega paketa še ni znana, na voljo pa bo enkrat v drugi polovici leta.

    Objavljeno: 11.7.2002
  • Skupna cena lastništva ročnih računalnikov visoka

    Podjetje za tržne raziskave Gartner Group je objavilo prvo oceno skupnih stroškov lastništva ročnih računalnikov, ki je pokazala, da so te majhne naprave precej drage za vzdrževanje. Tako naj bi osnovna cena stroškov, ki jih ima podjetje z ročnim računalnikom v enem letu kar 3000 dolarjev. Še več pa morajo po Gartnerjevih ocenah odšteti podjetja, ki nabavijo ročne računalnike z možnostjo brezžičnega povezovanja, saj naj bi njihova letna cena znašala kar 4400 dolarjev. Pri tem pade 60 odstotkov na strojno in programsko opremo ter stroške omrežja, 30 odstotkov za podporo in razvoj programov, 10 odstotkov pa za administracijo in izobraževanje uporabnikov. Čeprav so stroški lastništva namiznih in prenosnih računalnikov tudi nekajkrat večji, pa pri Gartnerju opozarjajo podjetja naj dobro razmislijo, če bodo ročni računalniki njihovim delavcem dejansko omogočili večjo storilnost in zmanjševanje stroškov.

    Objavljeno: 10.7.2002
  • Itanium 2 že v prodaji

    Intel je potrdil predhodne napovedi in v začetku julija pričel prodajati 64-bitni procesor Itanium 2, ki predstavlja drugo generacijo teh izdelkov. Novi procesor je na voljo na začetku v različicah s takti 900 MHz in 1 GHz, Itanium 2 pa ima tudi1,5 MB oziroma 3 MB velik tretjenivojski predpomnilnik. Intel namerava kmalu predstaviti tudi pripadajoče sistemske nabore, zlasti pa si dosti obetajo od nabora Intel E8870, ki bo omogočal izgradnjo sistemov s tja do 16 procesorji. Ta nabor bo med drugim podpiral hitro sistemsko vodilo s hitrostjo 6,4 GB/s in algoritme za zagotavljanje visoke razpoložljivosti in zanesljivosti delovanja celotnega sistema. Številni drugi proizvajalci poleg tega napovedujejo lastne sistemske nabore, ki bodo primerni za različna področja rabe Itaniuma 2 (strežniki, delovne postaje,...). Odivisno od izvedbe in takta procesorja se cene za Itanium 2 gibljejo med 1.338 dolarji in 4.226 dolarji.

    Objavljeno: 10.7.2002
  • Java spet na voljo v Microsoftovih operacijskih sistemih

    Microsoft je objavil, da bo v prvem paketu posodobitev za okolje Windows XP vsebovan tudi navidezni stroj za poganjanje javanskih programov. K temu jih je prisililo podjetje Sun, ki je na sodišču dokazovalo, da je Microsoft s tem, ko podpora javi ni bila sestavni del operacijskega sistema, kršil kar nekaj pogodb med podjetjema. Navidezni stroj je bil doslej na voljo le kot dodatek, ki so si ga lahko uporabniki prenesli s spleta. Bitka med Sunom in Microsoftom pa še ni končana, saj bo v paketu vsebovan javanski navidezni stroj različice 1.1.4, medtem ko Sun zahteva, da Microsoft doda podporo najnovejši različici Jave, 1.4. Navkljub trenutni podpori javi pa je Microsoft napovedal, da bo podporo ohranjal le še do konca leta 2003, čeprav prejšnji dogovor med podjetjema omogoča Microsoftu uporabo javanske tehnologije do leta 2008.

    Objavljeno: 10.7.2002
  • Novi optični bralniki podjetja Epson

    Epson je najavil štiri nove modele optičnih bralnikov, s katerimi naj bi dopolnili svojo ponudbo in nadomestili nekatere starejše modele v svoji paleti izdelkov. Bralniki 1260/1260 Photo, 1660 Photo in 2400 Photo omogočajo branje dokumentov z optično ločljivostjo 1200 (najšibkejši model) do 2400 pik na palec, vsi pa podpirajo 48-bitno barvno globino. Najcenejši model naj bi bil na voljo že za manj kot 100 dolarjev, podjetje pa trdi, da so še izboljšali usklajenost njihovih bralnikov in tiskalnikov, s kombinacijo katerih na bi uporabniki sedaj dosegali še boljše in bolj realistične rezultate.

    Objavljeno: 10.7.2002
  • IBM z Linuxom na Microsoftovem terenu

    Nemška vlada je z IBM-om in nemškim distributerjem Linuxa SuSE podpisala pogodbo o popustu pri nabavi IBM-ovih računalnikov s SuSE-jevim Linuxom. Nemška vlada ima sicer podobno pogodbo sklenjeno tudi z Microsoftom.

    Objavljeno: 9.7.2002
  • Preprosto iz videokaset na DVD

    Cirrus Logic je razvili tehnologijo, ki bo omogočala uporabnikom preprosto presnemavanje videokaset na nosilce DVD, z minimalnimi obremenitvami računalnika. V podjetju so razvili čipe, na osnovi katerih bo mogoče izdelovati razmeroma poceni naprave, ki bodo poskrbele za pretvorbo signala iz analognega v digitalnega, na računalnik pa se bodo priključile preko vmesnika USB. Po trditvah iz Cirrusa naj bi njihove naprave omogočale snemanje v realnem času pri ločljivosti 720x480 pik, brez večjih obremenitev procesorja. Sicer pa snemanje DVD-jev postaja vse bolj popularno in v lanskem letu naj bi bilo prodanih še 600 tisoč enot DVD-R. Prvi je sisteme z zapisovalniki DVD pričel prodajati Apple, ki je doslej prodal že pol milijona, pri Gartnerju pa napovedujejo, da bo že naslednje leto prodanih štiri milijone enot.

    Objavljeno: 9.7.2002
  • Sharp nadaljuje z Linuxom

    Podjetje Sharp je predstavilo nov model ročnega računalnika, ki temelji na operacijskem sistemu Linux. Po modelu Zaurus SL-5500, ki so ga predstavili spomladi (doslej so jih prodali že okoli 20.000), je tokrat prišel na vrsto nov model z oznako Zaurus SL-A300. V primerjavi s predhodnikom je novinec zmogljivejši, tanjši (1,3 cm), lažji (120 gramov) in elegantnejši, vendar ga ne nadomešča. Zaurus SL-5500 bo namreč še naprej na prodaj, vendar se bo pocenil za okoli 100 dolarjev. Namenjajo ga predvsem domači rabi, medtem ko je SL-A300 usmerjen bolj poslovnim uporabnikom. SL-A300 temelji na Intelovem procesorju Xscale PXA210 s taktom 200 MHz, premore 64 MB RAM in barvni zaslon z ločljivostjo 240 x 320 pik. Za razširitve skrbi pomnilniška enota za kartice SD Card. Tako kot doslej je računalnik na voljo z bogatim naborom programov, ki znajo izmenjevati podatke z priljubljenimi programi za računalnike PC. Za povezavo z računalnik skrbi vmesnik USB, Sharp pa za novinca načrtuje tudi razne dodatke. Med temi je na primer brezžični omrežni vmesnik. Za zdaj je SL-A300 na prodaj le na Japonskem, načrti za ostanek sveta pa še niso dorečeni.

    Objavljeno: 9.7.2002
  • Tanki Fujitsu Siemens

    Fujitsu Siemens je predstavil nov ultra tanki prenosnik z oznako Lifebook S6010, ki cilja predvsem na poslovne uporabnike. Prenosnik tehta le 1,7 kg, vendar je zelo tanek, ima pa kljub temu velik zaslon (diagonala 13,3 palcev) in vgrajeno optično pomnilniško enoto, ki je v takih računalnikih pogosto na voljo le kot dodatni zunanji modul. Novi Lifebook S ima vgrajen ultra varčni procesor Pentium III-M s taktom 1 GHz, s katerim lahko ob dodatnem akumulatorju zagotavlja čez pet ur neprekinjenega dela. Vgrajen je disk velikosti 30 GB, kot tudi enota, ki združuje zapisovalnik in predvajalnik DVD. Poslovne uporabnike naj bi pritegnil predvsem bogat spisek vmesnikov, med katerimi najdemo tako brezžična modula bluetooth in Wi-Fi, poleg omrežne kartice in modema pa premore tudi vmesnik firewire. Za varnost podatkov skrbi bralnik pametnih kartic, ki opravlja več nalog, od nadzora dostopa do sistema do identifikacije uporabnika v spletnih trgovinah in bankah.

    Objavljeno: 9.7.2002
  • Oracle z višjim prihodkom in dobičkom od pričakovanj

    V Oraclu so objavili poslovne rezultate za zadnje četrtletje finančnega leta in prijetno presenetili analitike, predvsem pa svoje delničarje. Analitiki so jim napovedali 2,6 milijarde dolarjev prihodka za to obdobje, podjetje pa je izkazalo 2,8 milijarde prihodkov in 656 milijonov dolarjev dobička. Na letni ravni je Oracle tako dosegel 9,7 milijarde prihodkov, kar je le 6 odstotkov manj leto poprej in izjemno uspešno glede na splošno recesijo, ki vlada v računalniški industriji.

    Objavljeno: 8.7.2002
  • Je Palm prevzel Be, ali obratno?

    Lanskega novembra je podjetje Palm za 11 milijonov dolarjev v delnicah kupilo podjetje Be, sicer znano po (žal) propadlem operacijskem sistemu BeOS. V Beju so pred tem za odplačilo dolgov razprodali vse nepremičnine, v isti koš pa je nemudoma tudi šla Palmova kupnina. Palm je z nakupom dejansko dobil tehnologijo in pravice za uporabljanje, zaposlili pa so tudi večino Bejevih inženirjev.

    Objavljeno: 8.7.2002
  • Dell tudi z ročnimi računalniki?

    Podjetje Dell se kot kaže pripravlja na precejšnjo širitev področja delovanja, kar je najbrž spodbudilo tudi dogajanje na trgu, predvsem združitev podjetij HP in Compaq. Nedavno so tako v javnost prišla namigovanja, da se Dell podaja na področje tiskalnikov, nekoliko kasneje pa so prišli na dan tudi dejanski dokazi, da bo Dell najbrž že jeseni predstavil svojo prve ročne računalnike. Dell je namreč poslal razpis za proizvodnjo največjim tajvanskim proizvajalcem tovrstnih računalnikov in zdaj izbira najboljšega ponudnika. Kot običajno so pogajanja težka, saj Dell želi tudi na tem področju uveljaviti svoj običajni pristop - nadpovprečno opremljenost za nizko ceno izdelka. Znano je že, da se je Dell pri svojih ročnih računalnikih odločil za Microsoftovo platformo PocketPC, kar pomeni, da bo neposredno tekmoval z ponudbo družbe HP. Po nekaterih podatkih naj bi Dell preskočil osnovne tipe sistemov in takoj predstavil ročni računalnik, ki bo imel vgrajen tudi mobilni telefon, po zgledu uspešnih sistemov Handspring Treo.

    Objavljeno: 8.7.2002
  • Toshiba zopet s paleto novih prenosnikov

    Podjetje Toshiba, ki se je nedavno na svetovni ravni ponovno zavihtelo na prvo mesto po prodanih prenosnikih, nadaljuje s predstavitvami novih modelov. Nedavno so tako prikazali številne nove modele v spodnjem in srednjem segmentu, kjer nudijo več zmogljivosti za enako ceno, obenem pa tudi nekatere zanimive novost.

    Objavljeno: 8.7.2002
  • WD nudi disk velikosti 200 GB

    V tekmi za dosego vedno večjih zmogljivosti diskov so pri družbi Western Digital dosegli nov cilj: disk velikosti 200 GB v običajnem 3,5-palčnem velikostnem razredu polovične višine. Velikost so dosegli poleg tega z uporabo zelo majhnega števila plošč, saj nova družina diskov Caviar, ki vključuje tudi različice z 80, 100 in 120 GB zmore shraniti do 60 GB podatkov na posamezno ploščo diska. Nova generacija diskov se vrti s hitrostjo 7.200 vrtljajev na minuto, kar zagotavlja tudi visoko hitrost prenosa podatkov. Ob tem izboljšani motorji in osi zagotavljajo tišje delovanje in manjšo termično obremenitev sistema. Diski Caviar bodo v prodaji poleti, tedaj pa bo določena tudi cena.

    Objavljeno: 7.7.2002
  • Novosti med naj naj superračunalniki

    Aprila predstavljen NEC-ov superračunalnik Earth Simulator je sedaj tudi uradno najzmogljivejši računalnik na svetu, saj je projekt Top 500 posodobil svoj seznam petstotih najzmogljivejših računalnikov. Projekt vodita univerzi iz Mannheima in Tennesseeja, na njega pa uvrščajo najzmogljivejše delujoče superračunalnike glede na rezultate testa Linpack.

    Objavljeno: 7.7.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji