Google in Apple s tehnologijo sledenju kontaktov
Google in Apple skupaj razvijata tehnologijo, s katero bi uporabnike lahko opozorila, če so bili v določenem času v stiku z okuženim z koronavirusom.
Google in Apple skupaj razvijata tehnologijo, s katero bi uporabnike lahko opozorila, če so bili v določenem času v stiku z okuženim z koronavirusom.
Morda je videti, da spletne družbe v času karantene (lahko) delujejo enako kot prej, vendar se francoska država s tem ne strinja. Globalnemu velikanu Amazonu je namreč zapovedala, da sme v Franciji dostavljati le izdelke, ki so nujni. Pod to sodijo hrana, zdravila in izdelki za osebno higieno.
Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je zatrdil, da prisilni ukrepi sledenja mobilnim telefonom v Evropski uniji za sledenje okuženim z novim koronavirusom "ne pridejo v poštev". Kaj takega je po njegovih besedah možno le na prostovoljni podlagi in samo za zdravstvene oblasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Policija v Tunisu si pri nadzoru nad spoštovanjem karantene pomaga tudi s posebnim policijskim robotom. Patruljni robot, ki so ga poimenovali PGuard, preži za ljudmi, ki se kljub ukrepu karantene sprehajajo po ulicah tunizijske prestolnice, poroča britanski BBC.
Elon Musk, šef in ustanovitelj Tesle, je na Twitterju uporabniku odgovoril, da še vedno računa, da bo do konca leta 2020 na cestah milijon avtomobilov Tesla, ki bodo lahko služili kot robotski taksiji.
Že jeseni so se začele pojavljati govorice o novem telefonu podjetja OnePlus, uradni datum izida pa bo že čez nekaj dni.
Francoski regulator za konkurenco je Googlu naložil obvezno plačevanje medijem za uporabo njihovih vsebin.
Epidemija koronavirusa ima nepredvidljive učinke na ustroj sodobne družbe. Phil Murphy, guverner ameriške zvezne države New Jersey, je na nedavni tiskovni konferenci med drugim javnost pozval, da urgentno potrebujejo strokovnjake za »Cobalt«, pri čemer je misli pravzaprav na programerje s poznavanjem programskega jezika COBOL.
Združenje proizvajalcev Ethernet Technology Consortium, ki bdi nad razvojem omrežnih standardov, je najavilo, da pripravlja specifikacijo novega standarda omrežnih povezav za lokalna omrežja, ki bo zmogel hitrosti kar do 800 Gb/s. Tako visoke hitrosti prenosa podatkov so seveda mišljene predvsem za rabo v določenih okoljih, kot so podatkovni centri in hitre povezavi med strežniki ter omrežnimi segmenti, saj za običajno rabo doma in v tipičnem pisarniškem okolju niso (še) potrebne.
Slovenski programerji so postregli s spletno aplikacijo Čezmejo.si, v kateri lahko preverimo, če morebiti kršimo prepoved gibanja izven svoje občine.
Dogajanje okoli zelo priljubljene storitve Zoom bo kot kaže ena najbolj značilnih zgodb za čase, ko je človeštvo zaprto doma zaradi koronavirusu. Zaradi pandemije je uporaba storitve skokovito narasla, a so se kmalu začele kazati varnostne pomanjkljivosti in zlorabe platforme. Do te mere, da številna podjetja, javne ustanove in institucije odsvetujejo ali celo prepovedujejo uporabo programov Zoom.
Februarja so zlikovci z izsiljevalskim virusom DoppelPaymer napadli ameriško podjetje Visser Precision, ki sodi med večje dobavitelje oziroma podizvajalce za Teslo, SpaceX, Boeing, Lockheed Martin in podobna podjetja iz avtomobilske in aeronavtične industrije. Ker se podjetje ni uklonilo, so na internet priobčili ukradene podatke.
Ustanovitelj Amazona, Jeff Bezos, je kljub dragi ločitvi in globalni ekonomij, pretreseni od koronavirusa, ponovno najbogatejši zemljan.
Direktor podjetja Huawei, Richard Yu, je v spletnem intervjuju izjavil, da podjetje komaj kaj zasluži z modeli višjega cenovnega razreda, s preklopnim modelom Mate Xs pa naj bi celo delali izgubo.
Živimo v dobi, ko se za vsak problem napiše aplikacija za pametni telefon, kar velja tudi za covid-19. Trenutno potekata vsaj dva projekta (en na Cambridgeu in drugi na CMU), ki želita razvita aplikacijo, ki bi uporabniku nakazala, ali je morebiti okužen z novim koronavirusom.
HTC je v zadnjih letih finančno v zelo slabem položaju, pred kratkim pa so za februar objavili kar 30% padec prihodkov v primerjavi z istim obdobjem lani – a vse kaže, da so se prihodki sedaj vsaj malo ustalili.
Poleg YouTuba so se umiku spornih posnetkov in sporočil lotili tudi pri Facebooku, tako na družbenem omrežju kot v storitvi WhatsApp, podobno bo storil tudi Twitter.
Gre za Googlovo storitev za video pogovore in sestanke, konkurenca trenutno izredno priljubljeni storitvi Zoom in znanemu Skype.
Google je objavil novo različico brskalnika Chrome, ta prvič prinaša podporo za standard Web NFC.
Tudi Apple se pridružuje boju zoper koronavirusu, konkretno z izdelovanjem zaščitnih mask za zdravstvene delavce – 20 milijonov naj bi jih bilo že na poti v ZDA.
V spletu so se pojavili preizkusi hitrosti Intelovega razvojnega procesorja, ki kažejo zanimiv napredek pri grafični zmogljivosti.
Kitajski TCL je pri nas znan predvsem po televizorjih, v kratkem pa lahko pričakujemo tudi njihove pametne telefone.
Štirje največji britanski operaterji telekomunikacijskih storitev so v skupni objavi prosili za pomoč pri preprečevanju zažiganja baznih postaj.
Huawei je svojo storitev za pretočno glasbo, Huawei Music, uradno odprl še za 117 držav, med njimi je tudi Slovenija.
Elon Musk je delil posnetek, na katerem inženirji Tesle kažejo razvoj ventilatorjev, kjer se trudijo uporabiti čim več delov, sicer namenjenih njihovim avtomobilom.
Daleč na prvem mestu sicer ostaja Googlov brskalnik Chrome, kot smo pred časom pisali, pa Edge uporablja enako zasnovo.
Britanski razvijalec grafičnih procesorjev za telefone, Imagination Technologies, se boji prevzema s strani kitajskega investitorja v državni lasti.
Združenje za informatiko in telekomunikacije (ZIT) pri GZS vabi podjetja IKT, da s svojimi orodji in storitvami brezplačno pomagajo vsem, ki bi v času epidemije potrebovali pomoč.
V Birminghamu, Liverpoolu in v Mellingu so zagorele bazne postaje. Glede na sočasen incident oblasti predvidevajo, da je šlo za požig, preiskava uradnega razloga pa še poteka. Na internetu se je pojavil tudi posnetek, kjer mimoidoči nadlegujejo delavce, ki postavljajo telekomunikacijsko opremo. Incidente je sprožila gonja proti mobilnemu omrežju 5G, ki se je razrasla v najbolj nore teorije zarote.
Po 16. marcu, ko je v Sloveniji stekel prvi (nehoteni) veliki eksperiment učenja in dela od doma, je to izjemno povečalo internetni promet. Na stičišču SIX, kjer si operaterji izmenjujejo promet, se je ta podvojil na 130 Gb/s ob konicah. Raste tudi povpraševanje po specifičnih storitvah, ki jih nudi ARNES, ki je zadolžen za povezljivost in podporo šolstvu, znanosti in kulturi, skrbi pa tudi za del interneta, ki ga uporabljamo vsi (od domen .si dalje).