Apple in Google prepovedala igre, povezane s koronavirusom
Apple in Google sta v svojih trgovinah z aplikacijami prepovedala igre na temo bolezni COVID-19 in koronavirusa, ki jo povzroča.
Apple in Google sta v svojih trgovinah z aplikacijami prepovedala igre na temo bolezni COVID-19 in koronavirusa, ki jo povzroča.
Zaradi karantene, ki jo začenja uvajati vedno več držav, sta se Microsoft in Google odločila, da boste nekatere svoje »oblačne« pakete v uporabo dala zastonj. Z njihovo pomočjo naj bi uporabniki lažje in bolj učinkovito delali od doma.
Bill Gates je v sporočilu za javnost oznanil, da odhaja iz upravnega odbora družbe Microsoft, ki jo soustanovil leta 1975. Poleg tega je napovedal tudi odhod iz upravnega odbora družbe Berkshire Hathaway, kjer je bil prav tako član. Gates je odločitev utemeljil z željo, da bi rad skupaj z ženo Melindo Gates še več časa namenil človekoljubnim aktivnostim na področjih globalnega zdravja, izobraževanja in iskanja rešitev za omilitev klimatskih sprememb.
Epidemija virusa COVID-19 in posledični ukrepi, ki so jih sprejele države, vključno s Slovenijo, že močno spreminjajo način uporabe interneta in internetnih storitev. Z namenom preprečevanja nepotrebnih okužb šole, podjetja in druge ustanove zapirajo svoja vrata in pozivajo prebivalstvo da svoje delo, izobraževanje in druženje, kjer je le mogoče, opravljajo na daljavo, od doma.
Ker se nam obeta karantena, med katero naj bi čim manj zapuščali svoje domove, bomo verjetno dlje »viseli« na internetu, družbenih omrežjih in televiziji. Zato je pohvalno, da so se nekateri operaterji odločili in za čas karantene odklenili nekatere programske pakete, ki bodo brez dodatnega plačila dostopni vsem naročnikom.
Folding@Home je že skoraj dvajset let star projekt, pri katerem raziskovalcem za računsko zahtevne raziskave bolezni doniramo računalniško moč - po novem tudi za raziskovanje koronavirusa (2019-nCoV).
Po sedmih letih preverjanja vse dosegljive znanstvene literature je Mednarodna komisija za varstvo pred neionizirnimi sevanji (ICNIRP) izdala nova priporočila glede dopustnih izpostavljenosti elektromagnetnim poljem. Priporočila v večji meri ostajajo enaka kot leta 1998 in so še vedno manj stroga od slovenske uredbe iz leta 1996. Nekoliko so se zaostrile le meje za sevanja, ki jih oddajajo mobilni telefoni. ICNIRP v dodatku izrecno poudarja, da ni niti epidemioloških dokazov, da bi izpostavljenost pod predpisanimi mejami kakorkoli negativno vplivala na zdravje ljudi, niti znanih mehanizmov, kako bi to sploh bilo možno.
Oba velika konkurenta na področju satelitskega interneta SpaceX in OneWeb sta sporočila, da bo njuna storitev na voljo še pred koncem leta. Medtem ko bo OneWeb izstrelil okrog 650 satelitov, jih bo SpaceX kar 1500. To so začetne številke, saj bo ob globalni pokritosti imel 12.000 satelitov, načrtujejo v naslednjem. Mimogrede, OneWeb je doslej izstrelil 40 satelitov, SpaceX pa dobrih tristo. SpaceX-ovi so v nižji orbiti, zato je potrebnih več.
Evropska komisija si prizadeva, da mobilne elektronske naprave (prenosniki, tablice, telefoni) veljala manj obremenjevale okolje, kar bi dosegli tudi s podaljšanjem uporabnosti. Ni skrivnost, da precej naprav dandanes zavržemo, ko bi bilo po okvari nekega dela popravilo dražje od nove naprave ali ker rezervnih delov ni več dobiti. V mnogo primerih so te prepreke namerno ustvarjene, kar želi Komisija zajeziti.
Ameriško ministrstvo za trgovino je operaterjem telekomunikacijskih storitev odobril že četrto podaljšanje dovoljenja za uporabo opreme Huawei.
Pred dnevi smo pisali o tem, da naj bi prihodnji Applov iPhone s podporo za omrežja 5G zamujal za vsaj en mesec, neznani vir znotraj podjetja pa trdi, da so za nedoločen čas prestavili predstavitev iPhone 9.
Naslednja velika revolucija v računalništvu bo poroka kvantnih računalnikov in strojnega učenja (machine learning). Google je zato pripravil orodje TensorFlow Quantum (TFQ), ki je odprtokodna knjižnica za uporabo algoritmov strojnega učenja na kvantnih računalnikih.
Leto 2020 naj bi bilo leto prepogljivih telefonov, vsaj tako nas prepričujejo. Poleg podjetij Samsung, Huawei in Lenovo (Motorola), ki imajo že prodajne modele takih telefonov/tablic, se v tej smeri trudi tudi kitajski TCL. Zaenkrat le s prototipi in celo le z nedelujočimi maketami, pa vendar – njihove ideje so videti zanimivo!
V spletu se pojavljajo govorice, da naj bi Apple razvijal tipala za prepoznavo deleža kisika v krvi. Vgrajena naj bi bila v prihodnjih pametnih urah.
Minister za izobraževanje, znanost in šport, Jernej Pikalo, je nastajajoč UNESCO center za umetno inteligenco označil kot uspeh za slovensko znanost.
Konec marca naj bi Huawei predstavil telefon P40 Pro, sodeč po govoricah pa naj bi ponudil res zmogljivo fotografsko izkušnjo.
Rešitve in storitve na temelju algoritmov umetne inteligence na seznamu prioritet v podjetjih zelo visoko kotirajo, a za uporabo zahtevajo visoke investicije v infrastrukturo, zato je lažja pot najem teh storitev v oblaku. Zaradi tega najbrž ni nobeno presenečenje, da so vodilni ponudniki storitev s področja umetne inteligence prav hiper podatkovni centri, ki tudi sicer vodijo pri ponudbi storitev v oblaku.
Področje računalniških iger je izredno uspešno, primat pa je prevzelo mobilno igranje – od tega je daleč največ prihodkov na telefonih, manj pa na tablicah.
Kot že vrsto let zapored, so tudi letos Slovenke in Slovenci v neodvisni raziskavi Trusted Brand potrdili, da med ponudniki mobilne telefonije in internetnih storitev najbolj zaupajo Telekomu Slovenije, ki ima največje omrežje v Sloveniji, njegove storitve pa uporablja več kot milijon državljank in državljanov.
Sodeč po pisanju spletišča Bloomberg bi lahko Applov prihajajoči iPhone s podporo za omrežja 5G zamujal za kak mesec.
Lastniki trgovin z aplikacijami (Google z PlayStore, Apple z AppStore, Huawei AppGallery) razvijalcem že tradicionalno »poberejo« 30 odstotkov zaslužka, ki ga ti ustvarijo s prodajo aplikacij. V upanju, da bo s tem pritegnil razvijalce, Huawei sedaj odstopa od tega modela – razvijalcem bo pustil od 85 pa celo do polnih 100% prihodka.
V vseh Intelovih čipih, ki so stari manj kot pet let, so odkrili ranljivost, ki jo v celoti sploh ni možno popraviti, saj tiči v nespremenljivem ROM-u. Intel je sicer pripravil popravek, ki oteži izrabo te ranljivosti, je pa ne more povsem preprečiti.
Huawei je danes otvoril trgovino v Ljubljanskem BTC Cityu, v kateri so na ogled in naprodaj mobilni telefoni in tablice. Trgovina je sicer Big Bangova, slednji je namreč distributer in ključni partner Huaweia pri nas.
Portal 9to5Google poroča, da zadnji varnostni popravki za telefone Pixel vnašajo tudi nekaj reda v vedno prenapolnjen androidni meni za deljenje »Share« - po novem bomo lahko najbolj uporabljane aplikacije za deljenje pripeli na vrh spiska.
Microsoft je v javnem sporočilu svojim zaposlenim na področju Seattla in San Francisca dovolil delo od doma, zaenkrat do 25. marca. Zaposlenim, ki se slabo počutijo, imajo obstoječe bolezni, so noseči ali so starejši od 60 let, pa to celo priporoča.
Twitter v Braziliji trenutno preizkuša novo funkcionalnost tega družabnega omrežja – objave, ki bodo po 24 urah samodejno izginile. Funkcionalnost, ki je podobna objavam na Snapchatu oz. Instagram/Facebook Story.
Če ste danes na več različnih spletnih straneh dobili obvestilo, da stran ni vredna zaupanja, niste bili tarče hekerskega napada niti ni z vašim računalnikom nič narobe. Neprofitna organizacija Let’s Encrypt, ki izdaja certifikate za domene za HTTPS dostop do spletnih strani, je danes preklicala tri milijone izdanih certifikatov. Razlog je hrošč v programu Boulder, ki ga je Let's Encrypt uporabljala na svojih strežnikih za preverjanje prijaviteljev in domen pred izdajo certifikata. Zaradi hrošča se ni pravilno preverjalo polje CAA.
Facebook je lani ustanovil širok konzorcij podjetij, ki naj bi ustanovil in skrbel za prvo globalno digitalno valuto Libra. Libra je kmalu postala tarča vseh, od držav naprej, zato obstaja možnost, da bo luč sveta ugledala vsaj nekoliko razvodenela.
Po tem, ko je svojo aprilsko konferenco Cloud Next pretvoril v popolnoma digitalno/spletno različico in po tem, ko je svojo razvijalsko konferenco F8 odpovedal Facebook, je svoj redni letni dogodek I/O odpovedal tudi Google. Razlog je seveda virus COVID-19 oz. »koronavirus«.
Google je v razvoj »igralnega oblaka« Stadia vložil ogromno. Razvoj je trajal 4 leta, lanskega aprila pa ga je na odru predstavil sam Googlov šef Sundar Pichai. Stadia naj bi postal nekakšen Netflix za igre. Zaenkrat mu ne kaže najbolje.