• Microsoft spet na zatožni klopi

    Družba Network Commerce, ki se ukvarja s spletnimi storitvami, je pričela nov sodni proces proti Microsoftu. Sojenje naj bi se začelo septembra 2003, porotniki pa bodo razsodili, ali je Microsoft nezakonito uporabljal patent, ki ga je Network Commerce zaščitil junija 2000, ali ne. Gre za posebno metodo pri prodaji programske opreme, digitalne glasbe in digitalnega videa preko interneta, ki naj bi jo Microsoft ukradel in vgradil v okolje Windows oziroma njegov večpredstavni predvajalnik Windows Media Player. Pri vsem skupaj je zanimivo, da je predsednik uprave in izvršni direktor družbe Network Commerce Dwayne Walker od leta 1989 do 1996 zasedal nekaj ključnih položajev v Microsoftu. Walker pričakuje sporazumno razrešitev spora, sicer pa upa, da bo Microsoft odkupil licenco. Network Commerce je pred kratkim zaradi podobne kršitve patenta vložil tudi tožbo zoper Liquid Audio.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Prvi kodirnik za pretočno predvajanje MPEG-4 v stvarnem času

    Podjetje Envivio je izdalo program Live Broadcaster. To je prvi kodirnik zapisa MPEG-4, ki deluje v stvarnem času in omogoča spletno predvajanje videa v pretočnem zapisu s polno ločljivostjo DVD (720x576 pik). Live Broadcaster prinaša izboljšane algoritme za stiskanje toka podatkov (video in zvok), tako da pri manjši pasovni širini prenaša kvalitetnejšo sliko. Program je optimiziran za strežnike z Intelovim procesorjem Xeon ter odjemalce s procesorjem Pentium 4. Pri optimizaciji jim je pomagal kar Intel, ki se je tudi priključil nekaterim tržnim dejavnostim podjetja Envivio. Te naj bi omogočile pospešen sprejem zapisa MPEG-4 kot standarda za večpredstavnost.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Acerjev novi prenosnik v spodnjem cenovnem razredu

    Podjetje Acer je predstavilo nov prenosni računalnik TravelMate 220. Kot vsi Acerjevi prenosniki ima tudi TravelMate vgrajen modem in omrežni priključek, za izdelek nižjega razreda pa ima odslej tudi velik 14,1-palčni zaslon z aktivno matriko, v notranjosti pa procesor Intel Celeron, do 32MB grafičnega pomnilnika za kvalitetno večpredstavnost, stereo zvok in izbiro med CD-ROM, DVD-ROM ali DVD-ROM/CD-RW enotami. Možna je izbira med operacijskimi sistemi podjetja Microsoft, Windows XP Home, Windows XP Professional in Windows 2000 Professional ter programski dodatki, med katerimi ne manjka protivirusni program Norton Anti-Virus.

    Objavljeno: 5.4.2002
  • Težav z virusi še ne bo konec

    Raziskava podjetja TruSecure, ki se ukvarja z varnostnimi storitvami, je pokazala, da so podjetja lani utrpela povprečno 113 virusnih okužb mesečno na tisoč računalnikov. Anketa je trajala od januarja 2000 do avgusta 2001, zajela pa je tristo podjetij, ki so imela vsaj petsto osebnih računalnikov, vsaj dve lokalni omrežji in vsaj dva zaposlena, ki sta delala na daljavo. Iz rezultatov raziskave je bilo razvidno, da so bila za 80 odstotkov virusov kriva množična elektronska pisma. V podjetju TruSecure menijo, da se bodo težave z virusi v prihodnje še povečevale, zato opozarjajo na protivirusno zaščito. Podjetja bodo morala "loviti" viruse na vhodu v lokalna omrežja, nič manj pa niso pomembni ažurni protivirusni programi na namiznih računalnikih in opozarjanje zaposlenih, naj bodo previdni pri odpiranju pripetih datotek k elektronski pošti.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Orodje za nadzor Macov na daljavo

    Apple je najavil izid programa Apple Remote Desktop za Mac OS X. Program omogoča daljinski nadzor Macov, povezanih v lokalno omrežje (tudi brezžično) ali priključenih v splet. Program na primer omogoča učiteljem, da spremljajo namizja računalnikov, s katerimi delajo učenci. S svojega računalnika lahko na delovna mesta učencev posredujejo skupinske prikaze, zahtevajo njihovo pozornost ali jim pomagajo pri težavah z računalnikom. Sistemski upravljavci lahko s svojega računalnika zagotavljajo uporabnikom pomoč na daljavo, spreminjajo nastavitve računalnikov ali pa nanje nameščajo programsko opremo.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Varnostna vrata 3Com OfficeConnect

    Podjetje 3Com je za mala podjetja, ki imajo hiter kabelski ali DSL dostop do spleta, izdelalo napravo OfficeConnect Secure Gateway. Varnostna vrata OfficeConnect združujejo več varnostnih rešitev, vključno s požarnim zidom in možnostjo uporabe povezav za navidezna zasebna omreža (VPN). Varnostna vrata OfficeConnect vključimo v obstoječe omrežje s pomočjo navadne omrežne povezave ethernet. Ker naprava vsebuje tudi stikalo s štirimi priključki za lokalno omrežje, je primerna tudi za rabo v manjših podjetjih in domačo rabo, kjer nadomešča doslej več ločenih rešitev. Po drugi strani pa je OfficeConnect Secure Gateway dovolj zmogljiv, da lahko hkrati eno kabelsko ali DSL poevazvo uporablja do 250 uporabnikov, kar izjemno zmanjša stroške širokopasovnega priklopa. Naprava bo v ZDA naprodaj za okoli 350 dolarjev.

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Cisco Systems uvaja 10GB omrežja

    Pri podjetju Cisco Systems so povedali, da v zadnjem času že nekaj univerz po svetu uporablja njihovo najnovejšo tehnologijo za 10-gigabitna omrežja ethernet. To so avstralska univerza za tehnologijo Curtin, univerza v Kyotu na Japonskem in državna univerza Arkansas v ZDA. Po mnenju predstavnikov podjetja so omrežja ethernet v svetu najbolj pogosta, zato je prehod na večje hitrosti pri protokolu IP izjemno enostaven. Hitrejši pretok je še posebej primeren za učenje na daljavo, recimo za rabo pretočnih video posnetkov. 10-gigabitni moduli ethernet uporabljajo standard IEEE 802.3ae, ki je še v razvoju, združljivi pa so z stikali Catalyst 6500. Zagotovljena je tudi združljivost z usmerjevalniki serije 7600 in popolna podpora za Ciscovo arhitekturo za glas, video in združene podatke (AVVID).

    Objavljeno: 4.4.2002
  • Modularni Windowsi?

    V protimonopolnem sodnem postopku devetih ameriških zveznih držav proti Microsoftu je prišlo do zanimivega preobrata. Zvezne države so najprej zahtevale od Microsofta le izvorno kodo, zdaj pa si prizadevajo, da bi bil Windows izdelan modularno. Na ta način bi lahko izdelovalci na svoje računalnike namestili operacijski sistem Windows brez Microsoftovega brskalnika, predvajalnika večpredstavnostnih datotek ali programa za klepetanje. Predstavniki Microsofta s predsednikom uprave Stevom Ballmerjem na čelu se temu seveda upirajo, saj naj bi to ne bili več celoviti Windowsi. Poleg tega pa bi imela konkurenca popoln vpogled v sestavo operacijskega sistema, kar bi ji omogočilo kloniranje, dodajajo pri Microsoftu in grozijo, da v razvoj takih Oken ne bodo več vlagali.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Oracle se vrača v Srbijo

    Oracle Jugoslavija je do začetka mednarodne izolacije ZRJ že skrbel za informacijsko razvitost na področju južnega Balkana, zdaj pa se to poslovanje obnavlja ob sodelovanju strokovnjakov podjetja Oracle Software iz Ljubljane. Konec marca je bila prva velika predstavitev Oraclove tehnologije in rešitev v Beogradu, ta prireditev pa se bo v prihodnje razvila v srbsko različico slovenske konference SIOUG. Dokaz pomena Oraclove prisotnosti v tem delu južnega Balkana je pogodba o sodelovanju in uvajanju sodobnih informacijskih tehnologij, ki jo je Oracle podpisal s srbsko vlado. V imenu srbske vlade je pogodbo podpisal prof. dr. Dragan Domazet, minister za znanost, tehnologijo in razvoj.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Slike namesto šibkih gesel

    Raziskovalci pri Microsoftu se ukvarjajo z možnostjo uporabe nove vrste gesel, ki bi si jih bilo lahko zapomniti, hkrati pa bi predstavljala trd oreh za razbijanje. Obetavno možnost predstavlja uporaba vizualnih gesel, saj si ljudje ponavadi laže zapomnijo slike kot nesmiselne nize znakov. Strokovnjak za šifriranje pri Microsoftu Darko Kirovski je predstavil prototipni sistem za ustvarjanje močnih gesel. Na zaslonu polnem državnih zastav kliknemo na nekaj točk na zaslonu, ki ustrezajo določenim računalniškim pikam. Program spremeni zaporedje pik v naključno število in ga shrani na disk. Za vnos gesla mora uporabnik ponovno klikniti na iste točke v enakem zaporedju.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Dvojni procesorji v Intelovih ultra-kompaktnih strežnikih

    Podjetje Intel je napovedalo začetek prodaje novih procesorjev za dvoprocesorske module za arhitekturo strežniških rezin. Strežniki temeljijo na novih nizkonapetostnih procesorjih Intel Pentium III s taktom 800 MHz, kar omogoča do 63 odstotkov večjo zmogljivost kot pri eno-procesorskih sistemih. Novi strežniki omogočajo uporabo mnogo večjih pomnilnikov (do 4 GB). Ultra-kompaktne strežniške rezine so kompromis med številom procesorjev ter velikostjo in hlajenjem, pri ponudnikih spletnih storitev pa so popularne zaradi manjše cene najema prostorov in elektrike. Zlagajo jih navpično, eno poleg druge, podobno kot knjige. Vsak od uporabljenih procesorjev ima 512 KB velik drugonivojski predpomnilnik, podpirajo pa tudi pomnilnike SDRAM in sistemsko vodilo 133 MHz. Procesorji so izdelani v Intelovi 0,13-mikronski tehnologiji.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Postopno uveljavljanje upravljanja s projekti

    Konec marca je bila na sporedu prireditev Dan Comlanda, že tretja po vrsti. Comlandovi strokovnjaki, pa tudi precej gostujočih predavateljev, je predstavilo Comlandove rešitve in novosti v teoriji in praksi. Od 150 prijavljenih se je prireditve udeležilo 105 slušateljev, s čimer so bili v Comlandu dokaj zadovoljni. "Celodnevna prireditev je bila namenjena predvsem tistim, ki v podjetjih vodijo službe za informatiko in ki lahko že odločajo, ne pa programerjem," pojasnjuje direktor Comlanda Tomaž Pogačnik.

    Objavljeno: 3.4.2002
  • Ponudnikov CRM-ja ne skrbi Microsoftov vstop na to področje

    Microsoftova objavlja, da namerava skupaj z lani prevzetim podjetjem Great Plains Software konec leta pričeti tržiti lastno rešitev za poslovanje s strankami (CRM - customer relationship maganement), kot kaže ni zaskrbela ponudnikov tovrstnih rešitev.

    Objavljeno: 2.4.2002
  • Microsoft pripravlja novo različico storitev .Net

    Čeprav še ni razvitega jasnega poslovnega načrta za spletne storitve, pripravljajo pri Microsoftu že drugo različico infrastrukture za spletne storitve .Net My Services, bolj znano pod razvojnim imenom Hailstorm. Kot razlagajo predstavniki Microsofta je prva testna različica infrastrukture, ki so jo predstavili oktobra, naletela na dober odziv pri razvijalcih programske opreme in storitev, vendar so ti zahtevali možnost, da bi te spletne storitve bilo mogoče gostiti in upravljati v omrežjih večjega števila ponudnikov storitev.

    Objavljeno: 2.4.2002
  • Manjše povpraševanje po enotah Zip in Jaz

    Izdelovalec zunanjih pomnilniških enot Iomega je objavil, da so zaradi prestrukturiranja podjetja in manjšega povpraševanja po enotah Zip in Jaz ter zunanjih zapisovalnikih CD-RW, ki predstavljajo najpomembnejši del njihove palete izdelkov, lansko leto zabeležili manjši dobiček od pričakovanj. Tako je dobiček znašal le 3,9 milijona dolarjev, v primerjavi z 22 milijoni iz leta poprej. Vodstvo Iomege je napovedalo, da bo naslednje leto bolj uspešno, saj nameravajo v sklopu prestrukturiranja podjetja postati ponudnik celovitih rešitev za arhiviranje in shranjevanje podatkov.

    Objavljeno: 2.4.2002
  • Allied Telesyn za velike, Corega za majhne

    Podružnica družbe Allied Telesyn je na Dunaju že tretje leto pripravila posebno tiskovno konferenco Po CeBit-u, na kateri je novinarjem predstavila najnovejšo paleto proizvodov in predvsem poslovno strategijo za prihodnje. Po besedah zelo samozavestnih predstavnikov podjetja so uspešno zaključili reorganizacijo poslovanja in strategijo za izgradnjo učno-servisne verige. Allied Telesyn obstaja 15 let, po neodvisnih ameriških tržnih raziskavah, pa predstavlja petega največjega svetovnega proizvajalca omrežne opreme. V Evropi je položaj še celo boljši, v Sloveniji recimo tretji (za 3COM in Cisco Systems). Kljub počasni gospodarski rasti v IT sektorju je v Evropi Allied Telesyn dosegel 14-odstotno rast, kar je dvakrat več, kot je povprečje rasti v tej veji. Slovenija je lani predstavljala za Allied Telesyn 3,23 odstotka tržišča, kar je sorazmerno velikosti države (razen Hrvaške in Madžarske, ki sta nižje).

    Objavljeno: 2.4.2002
  • Samsung z novo različico ročnega računalnika/telefona

    Šele dober mesec po predstavitvi prvega modela križanca med mobilnim telefonom in ročnim računalnikom SPH-i300, so pri Samsungu na domačem, korejskem tržišču že predstavili naslednjo generacijo, SPH-M330. Tudi SPH-M330 deluje le na omrežjih CDMA 2000 in temelji na operacijskem sistemu PalmOS, bistveni izboljšavi v primerjavi s predhodnikom pa sta zaslon z ločljivostjo 160 x 240, ki zmore prav tako prikazati 256 barv in priključek za digitalni fotoaparat ali spletno kamero. Glede na dejstvo, da je SPH-i300 napovedan šele za drugo polovico 2002 za evropsko tržišče, je vprašanje kdaj bo k nam prišel še novejši SPH-M330.

    Objavljeno: 1.4.2002
  • Microsoft ponovno prestavil prihod strežnika Windows.Net Server

    Kot je pričakovalo mnogo analitikov, so pri Microsoftu ponovno prestavili izdajo strežnika Windows.Net Server, ki bo nasledil dosedanji izdelek Windows 2000 Server. Napovedani datum izdaje je bil druga polovica lanskega leta, nakar so vse skupaj predstavili na letošnjo pomlad, sedaj pa so sporočili, da bo šele poleti na voljo zadnja testna različica (Release Candidate), končni izdelek pa v drugi polovici leta.

    Objavljeno: 1.4.2002
  • HP predstavil specifikacijo za strežniške rezine OpenBlade

    Hewlett-Packard, eden vodilnih ponudnikov tako imenovanih strežniških rezin (blade server) in ustanovitelj združenja Blade Server Alliance Program, je objavil specifikacijo OpenBlade, ki temelji na odprtih standardih za združljivost med strežniškimi rezinami različnih proizvajalcev.

    Objavljeno: 1.4.2002
  • Program za nadzor elektronskega klepeta

    Podjetje FaceTime Communications je objavilo drugo različico programa IM Auditor, ki odgovornim v podjetjih omogoča vpogled v pogovore zaposlenih preko programov za elektronsko kramljanje kot so AOL-ov AIM, Windows Messenger in Yahoo Messenger ter onemogočanje uporabe teh programov. V prvi vrsti je IM Auditor namenjen finančnim in drugim podjetjem, ki morajo v skladu z ameriško zakonodajo spremljati elektronsko komunikacijo v celotnem podjetju, najverjetneje pa se bo program zdel uporaben tudi podjetjem v drugih dejavnostih in državah. Programska oprema bdi nad prehodom informacij za požarnim zidom podjetja, jih zapisuje v dnevnik in po potrebi filtrira ter pošilja poročila nadzorniku omrežja.

    Objavljeno: 1.4.2002
  • Oracle z manjšim zaslužkom

    Vodilni pri Oraclu so napovedali, da bodo v tretjem poslovnem četrtletju dosegli podobne poslovne rezultate kot v prejšnje trimesečju, ki se je končalo 30. novembra 2001. V tem obdobju so zabeležili 27-odstotni padec pri prodaji programske opreme in enajst odstotkov manjši skupni prihodek kot pred letom dni. Prodaja v ZDA in Evropi se sicer počasi izboljšuje, za rdeče številke pa je kriva slaba prodaja v Aziji. Ob koncu drugega trimesečja so pri Oraclu napovedali tudi odpuščanje enega do dveh odstotkov med 42-tisočglavo množico zaposlenih.

    Objavljeno: 1.4.2002
  • Samsung napoveduje DDR400

    Uporabniki še niso niti dobro zaobjeli pomnilnikov DDR266, kaj šele hitrejšega standarda DDR333, pa proizvajalci pomnilnikov napovedujejo že hitrejše različice. Samsung je tik pred začetkom proizvodnje pomnilnika DDR400, ki bo imel teoretično prepustnost 3,2 GB/s. Ko ga bodo podprli tudi proizvajalci sistemskih naborov, bo pomnilnik resna konkurenca prihajajočemu Rambusovemu pomnilniku RDRAM 4200, ki ga najpogosteje omenjajo kot pomnilnik za vrhunske zmogljivosti. Napredek v pomnilniških tehnologijah je vse hitrejši in marsikdo mu težko sledi, kar je videti že po tem, da ima trenutno le VIA nabor (Apollo KT333), ki podpira pomnilnik DDR333, ostali proizvajalci pa zmorejo >>šele<< DDR266.

    Objavljeno: 31.3.2002
  • Peregrine bo v rešitve vključil orodja za poslovno inteligenco

    Podjetje Business Objects, ki razvija orodja za poslovno inteligenco (business inteligence), je podpisalo dogovor o vključevanju svojih orodij v izdelke ponudnika rešitev za upravljanje infrastrukture Peregrine.

    Objavljeno: 31.3.2002
  • IBM predstavil vizijo elektronskega sodelovanja

    Strokovnjaki iz IBM-ovih laboratorijev so predstavili svojo vizijo prihodnosti elektronskega komuniciranja in sodelovanja. Program Babble in njegova spletna različica Loops sta osnovana na elektronskem klepetu, ki z animacijami vizualno predstavljata udeležence, niti pogovora in njihove nivoje aktivnosti. Te animacije so mišljene kot nadomestki neverbalnih elementov komunikacije, ki jih pri spletnem kramljanju ali dopisovanju preko elektronske pošte ne moremo opaziti.

    Objavljeno: 31.3.2002
  • Telefonske storitve s IP protokolom bodo rasle le počasi

    Ameriško podjetje za raziskavo trga telefonskih storitev Insight Research je napovedalo, da bo uporaba internetnega protokola IP omogočile nove storitve in pocenitev doslej obstoječih, vendar bodo še naprej predstavljale le manjši del dohodka telekomunikacijskih ponudnikov. Večina telekomunikacijskih storitev danes poteka s klasičnimi preklopnimi omrežji, razvoj novih storitev pa bi bil hitrejši in lažji, če bi uporabili internetni protokol. Študija predvideva rast storitev na področjih zvočnih in video konferenc in pri storitvah, ki po določenih kriterijih izbirajo klice in ponudbe, ki jih stranka v danem trenutku želi sprejeti, ostale pa preusmerijo. Zanimivo naj bi bilo še združevanje različnih vrst sporočil: glasovna sporočila, elektronska pošta in faksirana sporočila naj bi se tako zbirala na osebnem računalniku kot tekstovni zapis, na telefonu pa kot zvočni zapis.

    Objavljeno: 30.3.2002
  • Sun se je odločil za strežnike rezine

    Družba Sun bo do sredine letošnjega leta skušala povrniti del tržišča na področju strežnikov, ki so ji ga prevzeli tekmeci. To bodo storili s strežniki z Intelovimi procesorji in okoljem Linux ter strežniki s Sunovimi procesorji UltraSparc in operacijskim sistemom Solaris. Prodor bodo začeli z enostavnejšimi eno-procesorskimi moduli za arhitekturo strežniških rezin, ki se v ohišje zlagajo podobno kot knjige, vsak pa vsebuje po en procesorski del (CPU), pomnilniški modul in trdi disk. V posamezno ohišje bo mogoče vgraditi do 16 modulov, prek osem omrežnih priključkov ethernet, pa jih bo mogoče povezovati v gruče prek zmogljivega gigabitnega stikala. Ta način gradnje strežnikov ni brez problemov, oteženo je hlajenje procesorjev, povezovanje ter iskanje napak, vendar predstavniki družbe Sun za prihodnje leto napovedujejo še bolj radikalen poseg - moduli naj bi izgubili še trde diske, podatke pa naj bi črpali neposredno iz omrežnih pomnilniških sistemov.

    Objavljeno: 30.3.2002
  • Dvoprocesorski mobilni telefoni

    Tri vodilna japonska podjetja na področju mobilnih telefonov, NEC, Matsushita Electric in Matsushita Communication so na japonskem predstavila platformo za mobilne telefone tretje generacije, pri katerih bosta za uspešno delovanje skrbela kar dva procesorja. En procesor bo namenjen izključno komunikaciji, drugi pa poganjanju programov, s tako delitvijo dela pa bodo telefoni omogočali hitrejše in bolj zanesljivo delovanje.

    Objavljeno: 30.3.2002
  • Konzorcij za izmenljive diske

    8 japonskih proizvajalcev se je združilo v konzorcij iVDR (Information Versatile Disk for Removable usage), ki si je za cilj zadal standardizacijo in popularizacijo izmenljivih diskov, ki temeljijo na današnjih 2,5 palčnih diskih, danes tipično uporabljenih v prenosnih računalnikih.

    Objavljeno: 29.3.2002
  • Novo obdobje odnosov med Applom in Microsoftom?

    Pred petimi leti sta računalniška giganta ter večna tekmeca, Apple in Microsoft, sklenila dogovor o sodelovanju. Microsoft se je zavezal, da bo nadaljeval z razvojem pisarniškega paketa Office za Mace, v zameno pa je Apple v vse svoje nove računalnike namestil brskalnik Internet Explorer. Za nameček je Microsoft kupil za 150 milijonov dolarjev Applovih delnic, Apple pa je opustil tožbo proti Microsoftu zaradi kršenja intelektualne lastnine, ki se je pred tem vlekla več let.

    Objavljeno: 29.3.2002
  • Novi Unix strežnik srednjega razreda Hewlett-Packard

    Družba Hewlett-Packard je za napovedala začetek prodaje novega strežnika HP rp7410 za okolje Unix, namenjenega srednje velikim podjetjem, ponudnikom spletnih storitev in za visoko zahtevna računska okolja. Strežnik ima do osem procesorjev PA-8700, ki delujejo pri taktih od 650 do 750 MHz, mogoča pa je kasnejša nadgradnja s prihodnjimi procesorji iz družine PA-RISC ali Intelovimi procesorji Itanium. Družba Hewlett-Packard je v strežnik srednjega razreda uspešno prenesla večino lastnosti, ki so jih doslej imeli le večji bratje. To je predvsem dinamična tvorba navideznih procesorskih particij, kar omogoča, da računalnik z več procesorji deluje kot več neodvisnih računalnikov. Model rp7410 odlikujejo še štirikrat manjše dimenzije, kot je doslej.

    Objavljeno: 29.3.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji