Prepoznavanje obrazov voznikov neuspešno
Prvo prepoznavanje voznikov na mostu Robert F. Kennedy Bridge v New Yorku je bilo neuspešno.
Prvo prepoznavanje voznikov na mostu Robert F. Kennedy Bridge v New Yorku je bilo neuspešno.
Današnji avtomobili, ki podpirajo samodejno vožnjo po običajnih cestah so opremljeni z vrhunsko, zmogljivo, a drago opremo, kot so radarji LIDAR, zmogljivi namenski računalniki in številna druga tipala. Zato preseneča, da je mlado zagonsko podjetje Wayve iz okrilja univerze Cambridge v Veliki Britaniji predstavil rešitev, ki za samodejno vožnjo uporablja zgolj razmeroma običajne kamere, sprejemnik GPS in računalniško opremo, ki stane le drobec tega, kar uporabljajo Waymo (Google), Uber, Tesla in drugi velikani.
Uradna predstavitev nove generacije telefonov Google Pixel 4 bo najbrž šele sredi jeseni, toda na spletu so se že začele pojavljati bolj ali manj preverjene informacije o značilnostih novih telefonov. Vse kaže, da bo Google z novo generacijo opustil uporabo zareze na zaslonu, ki je bila značilna za Pixel 3, pa tudi številne druge izdelke lanskoletne generacije.
V Veliki Britaniji so že pred časom sprejeli zakon, ki »ščiti« mladoletne pred menda kvarnim vplivom spletne pornografije. Te dni ga bodo končno začeli postavljati v življenje, čeprav naj bi trajalo še nekaj mesecev, preden bo dokončno zaživel.
Britanski princ Harry, ki je v svetu (no, v Veliki Britaniji) pomemben le zato, ker se je rodil pomembnim staršem, je ob obisku britanske dobrodelne organizacije YMCA, ki skrbi za otroke, povedal tudi nekaj besed o nečem, kar je nevarnejše od ilegalnih drog.
Zgolj eden dni po najavi ustanovitve svetovalnega odbora za etična vprašanja o umetni inteligenci, avtomatizaciji in sorodnih tehnologijah (ATEAC) je Google sporočil, da ga bodo razpustili. K temu jih je prisilil izrazito negativen odziv javnosti na izbor Kay Coles James kot članice odbora. Problematična je tudi vključitev Dyan Gibbens.
Uporabniki Nike športnih copat AdaptBB (350 USD!) poročajo o tehničnih težavah, ki jih imajo z njimi. Kakšnih tehničnih težavah, saj gre le za superge??, boste rekli. Po nadgradnji strojne programske opreme so »brickane«, neuporabne…
Poročali smo že, da je MySpace, nekdaj izredno priljubljen predhodnik današnjih družabnih omrežij, pred kratkim izgubil vse vsebine, ki so jih uporabniki nanj naložili pred letom 2015. Vsaj delček teh je sedaj dostopen v internetnem arhivu archive.org.
Leta 1999 je v računalniškem svetu vladala norija »milenijskega hrošča« (Y2K bug), ki naj bi ob prehodu v leto 2000 računalnike onesposobil zaradi dvomestnega zapisa leta v nekaterih programih. Hrošča smo potem brez večjih težav preživeli, a jutri, 6. aprila, se nam menda obeta podoben »stres«.
Če bi članek o satelitskem internetu namesto v prejšnji številki nastajal te dni, bi imel eno poglavje več. Amazon je potrdil, da pripravlja omrežje 3236 satelitov v nizkozemeljskih orbitah (590-630 kilometrov), ki bodo zagotavljali dostop do interneta več kot 95 odstotkom prebivalstva na planetu.
Pri A1 so danes predstavili možnost sestavljanja televizijske sheme po lastnem okusu brez spremembe cen paketa. Izbiramo lahko med posameznimi programskimi sklopi, te kombiniramo med seboj glede na želje in potrebe.
Abacus poroča, da brskalniki, ki so privzeto nameščeni na nekaterih kitajskih pametnih telefonih (Tencent, Xiaomi), blokirajo dostop do Github repozitorija 996.icu, kjer se zbirajo nasprotniki kitajskega delovnega urnika »996«.
Kakovostni, enostavni za uporabo ter cenovno dostopni 3D tiskalniki…
Švicarsko podjetje Innolith trdi, da je iznašlo različico litijevih akumulatorjev, ki zmorejo hraniti 4x več energije kot trenutno najmočnejši akumulatorji, ki se vgrajujejo v avtomobile.
Vsi smo že videli, kako resni filmski studii v digitalni postprodukciji odstranjujejo (ali dodajajo) moteče elemente, po novem pa je to omogočeno tudi navadnim smrtnikom – z uporabo novega Adobe After Effects.
Kjer se pojavi ruski predsednik ali kakšen drug visoki uradnik, zmanjka signala GPS. To ugotavlja neprofitna organizacija C4ADS, ki je analizirala več kot 10.000 incidentov potvarjanja signala GPS, v katere je bila vključena Rusija. To se običajno zgodi na morju, pogosto pa tudi na letališčih in podobno.
Ameriško podjetje Aireon je dokončno vklopilo polno satelitsko sledenje letal, ki letijo med Evropo in severno Ameriko. Nov servis temelji na 66 »telefonskih« satelitih Iridium, ki so tako pridobili še novo uporabnost.
Valve, podjetje, ki stoji za največjo trgovino iger, Steam, bo, kot kaže v kratkem predstavilo svoja igralna očala za navidezno resničnost VR.
Facebookov ustanovitelj in direktor Mark Zuckerberg je v kolumni za The Washington Post zapisal, da bi morale države aktivneje nadzorovati interneta. Trenutno nadzor nad vsebino v večini demokratičnega sveta opravljajo ponudniki storitev, Zuckerberg pa bi pri tem rad pomoč države. Pri tem seveda ne moremo mimo strelskega pokola na Novi Zelandiji, ki so ga uporabniki v živo prenašali na Facebooku, a se skoraj pol ure ni zgodilo nič. Zuckerberg ga sicer v kolumni ni izrecno omenil.
Kitajsko zahodnjaki navadno vidimo kot nekakšen Divji Zahod, zato bo morda presenetila novica, da tamkajšnja mladina po novem ne bo smela v nedogled uporabljati aplikacij za izredno priljubljene kratke videe.
Sophos forum 2019 je odlična priložnost za spoznavanje najnovejših izdelkov podjetja Sophos ter za spoznavanje najbolj aktualnih računalniških nevarnosti, ki pretijo poslovnim uporabnikom.
Ob predstavitvi novih Samsungovih Galaksij (S10, S10+ in S10e) je bil omenjen tudi najmočnejši član družine, prvi Samsungov model s podporo omrežjem 5G. Kot kaže, bodo Korejci prvi, ki si ga bodo lahko privoščili.
Facebook je včeraj napovedal nadgradnjo sistema, ki bo uporabniku omogočala natančen vpogled v razlog, zakaj se mu na časovnici (News Feed) prikazuje določeno sporočilo.
Alpha, pametna/športna/telefonska ura, ki jo pri podjetju Nubia sramežljivo kažejo že dve leti, bo 9. aprila menda končno ugledala luč sveta, vsaj tako poročajo pri GSMArena.
Skoraj dve leti je že tega, kar je Apple ob splavitvi brezžičnih slušalk AirPods napovedal tudi brezžični (indukcijski) polnilec, ki jih bo znal polniti. Včeraj je prišlo Applovo sporočilo, da so nad izdelkom uradno obupali.
Vprašanje iz naslova je za marsikoga retorično. Med odgovori seveda prednjačijo pridevniki, kot so varen, zanesljiv, varčen, cenovno dostopen, itd. Tisti, ki imajo več izkušenj s podatkovnimi centri, vedo, da lahko naštete lastnosti ponudi le profesionalni ponudnik.
Kitajska je že pred leti začela postavljati obsežen sistem nadzora posameznikov, ki za svoje obnašanje dobijo nekakšno družbeno bonitetno oceno. Sistem, ki pokriva že več milijonov državljanov in naj bi v prihodnjih petih letih pokrival vsa večja mesta, vključuje tudi orodja za prepoznavanje obrazov. Kako natančen, avtomatičen in zaradi tega tudi srhljiv je ta sistem, je na Twitterju pokazal ameriški novinar Matthew Brennan.
Če ste tudi vi pred časom podlegli evforiji spletne banke N26 in potem na to zastonjsko aplikacijo (in pripadajočo debetno kartico Mastercard) malce pozabili, vas bo tokratna novica verjetno zanimala. No, če premorete iPhone, seveda.
Google je ustvaril globalni svetovalni odbor za etična vprašanja o umetni inteligenci, avtomatizaciji in sorodnih tehnologijah. Uradno se imenuje ATEAC (Advanced Technology External Advisory Council). Sestavlja ga osem strokovnjakov z različnih področij, relevantnih za presojo. To so Alessandro Acquisti (vedenjska ekonomija in zasebnost), Bubacarr Bah (aplikativna matematika), De Kai (procesiranje jezika, glasbena tehnologija in strojno učenje), Dyan Gibbens (industrijsko inženirstvo in avtonomni sistemi), Joanna Bryson (psihologija in umetna inteligenca), Kay Coles James (javne politike), Luciano Floridi (filozofija in digitalna etika) in William Joseph Burns (zunanja politika in diplomacija). Kot vidimo, gre za pester nabor znanj, s katerimi naj bi reševal dileme, ki jih bo prinesla umetna inteligenca.
Huawei je danes v Parizu predstavil svoj najnovejši paradni model P30 Pro. Mi smo ga imeli v rokah že teden prej, na (pred)predstavitvi v Stockholmu.