Samsung predstavil Galaxy S9 in S9+
Samsung je na novinarski konferenci pred začetkom sejma Mobile World Congress v Barceloni predstavil novo generacijo svojih zastavonoš, modela Galaxy S9 in S9+.
Samsung je na novinarski konferenci pred začetkom sejma Mobile World Congress v Barceloni predstavil novo generacijo svojih zastavonoš, modela Galaxy S9 in S9+.
Zaščita zasebnosti je vse večji problem v časih, ko se nove nevarnosti in kraja podatkov dogajajo čedalje bolj pogosto. Proizvajalci brskalnikov so zato že pred časom uvedli posebne »zasebne« način brskanja, kjer si orodje načeloma ne zapomni nobenih osebnih ali občutljivih podatkov.
Google je uradno predstavil javno, končno različico platforme ARCore 1.0, ki združljive telefone oboroži s tehnologijo nadgrajene resničnosti. ARCore je bil doslej na voljo le v funkcijsko omejenem predogledu, zdaj pa cilja na najširšo javnost.
Iz Qualcomma sporočajo, da so izdelali prvi čip s podporo prihajajočemu standardu 802.11ax. Gre za prvi komercialno čip, ki podpira šifriranje WPA3 in novosti iz standarda 802.11ax, med katerimi so najpomembnejše višja hitrost, MU-MIMO (večuporabniški Multiple-Input Multiple-Output) in OFDMA ter nižja poraba energije povezanih naprav, ker bodo lahko dlje spale.
Snapchat, družabna aplikacija, ki je med mladimi izredno priljubljena, je bila pred kratkim nadgrajena in to tako, da je na change.org že preko 1,2 milijona podpisov uporabnikov, ki si želijo spremembe nazaj.
Obubožana Venezuela je uresničila napovedi s konca minulega leta in izdala svojo kriptovaluto petro. Da bi se izvlekli iz primeža inflacije, ekonomske krize in gospodarskih sankcij pripravljajo petro z emisijo 100 milijonov enot, ki so po uradnem tečaju vredne šest milijard dolarjev. Ta teden je stekla predprodaja, ki pa so jo zaznamovale težave, nedorečenosti in improvizacija.
Samsung je predstavil največji disk do sedaj, ki je povrh vsega še tipa SSD. Sliši se logično – polprevodniški čipi, četudi »le« tipa flash, lahko na majhni prostornini zagotovo hranijo več podatkov, kot nekakšne magnetne plošče.
Raziskovalec Tavis Ormandy, ki dela za Google, je na svojem Twitter računu objavil varnostne napake, ki jih je odkril pri »uradnem« torrent odjemalcu uTorrent in njegovi spletni različici uTorrent Web.
Pol leta je po navadi treba, da proizvajalci svoje starejše telefone prilagodijo na novo različico Androida in v začetku februarja naj bi točno to naredil tudi Samsung - za svoje lanske modele Galaxy S8 in S8+ je začel pošiljati omrežne nadgradnje na Android 8 (Oreo).
Google je predstavil novo aplikacijo Google Pay, ki združuje funkcionalnosti dosedanjih servisov Android Pay in Google Wallet in se bo trudila postati ključen konkurent Apple Pay.
V prihajajočih ARMovih procesorjih bo dodatno poskrbljeno za strojno učenje in nevronske mreže, sporočajo iz podjetja. V okviru projekta Trillium bodo razvili specializirano strojno opremo, ki bo pohitrila procesorje pri izvajanju teh nalog.
Intel in QuTech sta predstavila programljiv kvantni računalnik z dvema kubitoma, ki lahko teče kar na navadnem silicijevem čipu. To je prvi kvantni računalnik, ki je popolnoma programljiv, kar pomeni, da lahko poganja poljubne kvantne algoritme. Dosedanji poizkusi so imeli precej omejen nabor stvari, ki so jih znali početi.
Bliža se osmi maj, ko se bo začela letošnja Googlova I/O konferenca in sezona govoric o tem, kaj naj bi prinesel novi Android, je tu.
Kot poroča Bloomberg, so se pri Applu odločili, da bodo z nadgradnjami svojih operacijskih sistemov manj hiteli kot do sedaj. Programerjev ne bodo več toliko priganjali in na ta način zagotovili večjo stabilnost popravkov. Nekatere že napovedane novosti iz prihajočega iOS 12 bodo tako izpadle v iOS 13.
Umetna inteligenca in strojno učenje kot kaže na veliko vstopata tudi v poslovne rešitve. Sodeč po družbi Gartner, zadnje ankete kažejo, da ima več kot 46% vodij informatike to področje kot glavno prioriteto v svojih načrtih. Toda videti je, da je umetna inteligenca vseeno trši oreh, kot se sprva zdi. Trenutno tovrstne rešitve namreč uporablja le okoli 4% vprašanih.
Podatkovne baze predstavljajo enega od temeljev IT ogrodja v podjetjih. V nekaterih primerih predstavljajo tudi čez polovico vseh stroškov povezanih z aplikativnimi rešitvami. Gre za segment programske opreme, ki je brez dvoma zrel, a se kljub v teh temu obnaša nenavadno, z rastjo, ki je bolj podobna novim, nastajajočim tehnologijam.
Google je nenapovedano spremenil način, kako lahko uporabniki dostopajo do zadetkov pri iskanju spletnih slik. Dosedanjo tipko, s katero si je lahko uporabnik ogledal original najdene slike, so namreč odstranili in tako uporabnike prisilili, da najprej odjadrajo na spletno stran, na kateri je slika v originalu objavljena.
Intel si je zaradi ranljivosti Spectre in Meltdown, ki sta v začetku leta poskrbeli za pravi škandal, nakopal veliko tožb. Do sredine februarja je bilo proti podjetju samo v ZDA vloženih že 32 skupinskih tožb, razkrivajo v rednem poročilu.
Razmeroma dobre razmere v ekonomiji se odražajo tudi pri večjih vlaganjih v informacijsko tehnologijo, še posebej pri malih podjetjih, ki se sicer s te plati hitro odzivajo na razmere v okolju. Podjetje IDC napoveduje, da bodo mala in srednja podjetja po svetu v letošnjem letu vložila v IT že čez 600 milijard dolarjev, kar je skoraj 5% več kot v lanskem letu. Če se razmere v ekonomijo ne bodo poslabšale, se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnjih letih, do leta 2021 naj bi tako poraba narasla na 684 milijard dolarjev.
Priljubljena odprtokodna podatkovna baza MongoDB, kot ena najbolj znanih ne-relacijskih, NoSQL rešitev, dobiva v naslednji večji različici pomembno novost, ki so jo pogrešali številni uporabniki vajeni relacijskih baz. MongoDB namreč doslej ni podpiral transakcij skladnih s principi ACID (Atomicity, Consistency, Isolation, Durability), kar je nekako standard v svetu (relacijskih) podatkovnih baz. Celovitost podatkov je bila doslej sicer zagotovljena na nivoju posameznega zapisa/dokumenta, ne pa na več dokumentih v skupini, ki običajno sestavljajo transakcijski način obdelave podatkov.
Google v najnovejši 64-bitni različici spletnega brskalnika Chrome uvaja pomembno novost – samodejno blokiranje nadležnih oglasov.
Kot poroča The Verge, ki se sklicuje na CNBC, so vodje ameriških varnostnih agencij FBI, CIA in NSA na torkovem zaslišanju v ameriškem Senatu ponovili že znano stališče, da kitajskim telekomunikacijskim podjetjem ni za zaupati - specifično sta bili omenjeni podjetji Huawei in ZTE.
Microsoft razvija nov sistem za decentralizirano upravljanje digitalnih identitet, ki uporablja tehnologijo veriženja blokov (blockchain). Podjetje že lep čas raziskuje nove načine upravljanja digitalnih identitet, ki bi zagotavljali večjo varnost, zasebnost pri rabi spletnih storitev, predvsem pa bi vrnil uporabnikom nadzor nad tem, katere podatke zaupajo posameznim ponudnikom. Decentralizirani sistemi, v prvi vrsti veriženje blokov, so kot kaže najboljša osnova.
V aktualni številki Monitorja smo ocenili, koliko energije porabi bitcoin in ugotovili, da gre približno za enak velikostni razred, kot znaša poraba Slovenije. Ta poraba energije je seveda razpršena po celem svetu, nesorazmerno velik del rudarjenja bitcoinov pa se zaradi poceni obnovljive električne energije izvaja na Islandiji.
Na dan je pricurljala informacija o novi ranljivosti v okenski različici priljubljenega programa za trenutno sporočanje, zvočne in video konference Skype.
Elon Musk že vrsto let napoveduje, da bodo njegove družbe v vesolje poslale na tisoče satelitov, ki bodo omogočili širokopasovni dostop do interneta na celotni površini Zemlje. Videti je, da je napoved korak bližje udejanjenju, saj bo SpaceX predvidoma že v naslednjem vikendu v orbito poslal prva dva prototipa satelitov, ki bodo iz vesolja omogočali dostop do interneta.
Elektronska pošta in trenutna sporočila sta razmeroma stari tehnologiji, ki izgubljata pomen na račun družabnih omrežij ter drugih komunikacijskih poti. Toda Google meni, da lahko z novostmi tudi na teh področjih naredimo korak naprej.
Senat v Arizoni je potrdil zakonski osnutek, po katerem bo mogoče državne davščine plačevati z bitcoini in še nekaterimi drugimi kriptovalutami. Do sprejema zakona ga mora potrditi še predstavniški dom, kjer podpora ni gotova, a gre vseeno za zelo pomemben korak pri popularizaciji kriptovalut.
Stekleni pokrovi zaslonov so še vedno največja ranljivost sodobnih pametnih telefonov. Kljub temu, da številni proizvajalci uporabljajo kemično ojačana stekla, kot je Gorilla Glass, nekateri pa tudi sloj iz safirja, ki preprečuje pokanje, so počena stekla zagotovo največja nevšečnost pri rabi dragih prenosnih naprav.
V spletnem Monitorju uvajamo nov tip oglasov, ki bodo manjši, tipizirani in prilagojeni podjetjem - zaposlitvene oglase. Novost je posledica precejšnjega povpraševanja, ki smo ga zasledili v okviru oglasnega trženja v Monitorju.