Umetna inteligenca bere novice
Kitajska novičarska agencija Xinhua je predstavila animiranega napovedovalca, ki s pomočjo umetne inteligence bere novice.
Kitajska novičarska agencija Xinhua je predstavila animiranega napovedovalca, ki s pomočjo umetne inteligence bere novice.
V kitajski pokrajini Hunan so odpustili ravnatelja neke tamkajšnje šole, ker je v šoli rudaril kriptovaluto Ethereum. Sodelavci so postali pozorni na nenehen hrup, ki je prihajal iz sobe s stroji za rudarjenje, in jih naposled tudi odkrili. Že pred tem so ravnatelju prijavili nenavadno visoke račune za električno energijo, a jih je ta zavrnil z obrazložitvijo, da gre za nepravilno uporabo klimatskih naprav in grelnikov.
Avstralski The Weekend Australian poroča o tajnem poročilu avstralskih varnostnih služb, da je bil »v zadnjih dveh letih« Huawei prisiljen predati dostopne podatke do svojega omrežja, s pomočjo katerih je bilo nato mogoče vstopiti v »tuj sistem«. Kdo točno jih je v to prisilil, ni jasno.
Pri Dropboxu so objavili poslovne rezultate za zadnje četrtletje - pričakovanja analitikov so prehiteli.
Slovensko zagonsko podjetje CargoX je na kongresu mednarodne zveze za cestni transport IRU zmagalo na tekmovanju Startup Challenge.
Ameriško podjetje Qualcomm je objavilo finančne rezultate za zadnje četrtletje 2018, letošnje leto bodo očitno zaključili z manjšo izgubo.
Pred kratkim smo pisali o Microsoftovih težavah z Windows Update, nekaterim uporabnikom naj bi namestitev nove različice celo izbrisala uporabniške datoteke. Microsoft je kmalu za tem umaknil omenjeno nadgradnjo, v zadnjih dneh pa so jo ponovno sprostili za namestitev. A težav očitno še ni konec, saj je kar nekaj uporabnikov danes pričakalo sporočilo, da njihova Okna niso aktivirana. V nekaterih primerih prihaja tudi do mešanja različic Windows – uporabnik ima denimo nameščene Windows Professional, a se mu javi napaka, da uporablja Windows Home in mu manjka pravi licenčni ključ.
Sodišče v Kaliforniji je odločilo, da mora Qualcomm tudi svoji konkurenci licencirati patente po poštenih pogojih, česar doslej ni ravno rad počel. Qualcomm je bil zanimivi dvojni vlogi, saj je bil po eni strani lastnik številnih patentov za tehnologije, ki so standarde in neobhodno potrebne v pametnih telefonih (predvsem v njihovih modemih, torej čipih za povezovanje z omrežji), hkrati pa je tudi proizvajalcev čipov.
Ruski varnostni raziskovalec Sergey Zelenyuk je na GitHubu objavil podroben opis še neodkrite varnostne luknje (t.i. »0-day«), ki omogoča, da program v navideznem okolju VirtualBox upravlja z okoljem v operacijskem sistemu, ki ga gosti.
Ni dolgo tega, kar smo že skorajda pozabili, da v strežniškem svetu procesorjev x86 obstaja še kaj drugega kot Intelovi Xeoni, ko nas je lani prebudil AMD, s svojimi procesorji EPYC. Letos se prebujanje nadaljuje – z novo generacijo EPYC, ki temelji na arhitekturi Zen 2.
Raziskovalci nizozemske univerze Radboud so odkrili, da je kar nekaj proizvajalcev pogonov SSD, ki omogočajo strojno šifriranje vsebine, slednje implementiralo zelo površno.
Vajeni smo že, da kmalu po novostih, ki jih Huawei predstavi pod svojo blagovno znamko, kmalu ugledamo tudi zelo podobne izdelke, ki so na prodaj pod blagovno znamko Honor. Tako je tudi tokrat.
Nišni brskalnik Opera, ki denimo že kar nekaj časa ponuja tudi blokiranje oglasov, bo po novem omogočal tudi samodejno sprejemanje (ali zavračanje) opozoril o piškotkih.
Čeprav se računalniška podjetja vsa po vrsti deklarativno zavzemajo za zaščito zasebnosti in pravic uporabnikov, so v preteklosti večinoma zelo malo storila za preprečevanje zlorab. To še posebej velja za podjetja, katerih poslovni modeli vključujejo storitve in uporabo zbranih podatkov o uporabnikih, bodisi za oglaševanje ali v druge namene.
Najnovejši Applovi iPhoni so ravnokar prišli v redno prodajo, pa se na spletu že pojavljajo informacije o generaciji, ki bo prišla na vrsto jeseni leta 2019. Še precej pred tem, najverjetneje takoj v začetku leta, pa bo Samsung predstavil deseto generacijo modela Galaxy S, poleg vrhunskega modela Note glavnega orožja v nenehni tekmi z družbo Apple in vse bolj konkurenčnimi kitajskimi tekmeci.
Letošnje leto poteka v znamenju odkrivanja ranljivosti v procesorjih. Po razkritju Meltdowna in Spectra so raziskovalci in strokovnjaki odkrili še kopico sorodnih napadov, med katerimi se zadnji imenuje PortSmash. Zagotovo so prizadeti Intelovi procesorji, možna pa je tudi ranljivost AMD-jevih.
Hekerji so odtujili zasebna sporočila več uporabnikov Facebooka in jih sedaj prodajajo. BBC poroča, da so jih kontaktirali hekerji in dejali, da imajo podatke iz več kot 120 milijonov profilov. Hkrati Facebook trdi, da niso zabeležili nobenega vdora ali drugega incidenta. BBC ni mogel potrditi, da imajo hekerji res podatke 120 milijonov uporabnikov.
Raziskovalci na univerzi MIT razvijajo zanimivo rešitev, pri kateri računalniški sistem neznane jezike obvladuje z opazovanjem aktivnosti in konteksta uporabe posameznih besed. Uporablja seveda različne algoritme s področja umetne inteligence in strojnega učenja.
Apple je sočasno z najavo novih tablic iPad Pro in računalnikov Mac objavil tudi nove različice operacijskih sistemov iOS 12.1 in WatchOS 5.1. Pri slednjem se je kot kaže vnovič nekaj zalomilo, saj številni uporabniki po svetu poročajo, da so po osvežitvi njihove ure Apple Watch, vključno z najnovejšim modelom 4, postale neuporabne.
Satoshi Nakamoto je zadnji dan oktobra pred desetimi leti objavil dokument, v katerem je razložil, kako deluje njegov digitalni denar z imenom bitcoin, nad katerim banke in države nimajo nadzora.
Led je prebit. Konec decembra pride v prodajo prvi telefon s tehnologijo upogljivih zaslonov. Toda preboj ne bosta naredila Samsung ali Huawei, ki že leta namigujeta prihod tovrstnih telefonov, temveč malo znano kalifornijsko podjetje Royole, ki je sicer specialist na področju upogljivih zaslonov.
Najnovejši pametni telefoni, še posebej najzmogljivejši modeli posameznih proizvajalcev, so čedalje dražji. Z vrhunski telefon moramo danes odšteti vsaj okoli 1.000 evrov, pogosti tudi več. Toda višanje cen je začelo opazno vplivati na ravnanje kupcev, ki se v menjave podajajo precej bolj previdno kot v preteklosti.
Macbook Air je končno dobil naslednika, prvič z dolgo pričakovanim zaslonom Retina. Po diagonali meri 13,3 palcev in nudi ločljivost 2560 × 1600 pik. Ob tem so za 50% stanjšali robove zaslona, a ohranili kamero FaceTime. Ob vsem tem so prostornino ohišja zmanjšali za 17%, debelino pa za 10%. Prenosnik zdaj tehta le 1,25 kg. Mimogrede, ohišja so zdaj narejena iz 100% recikliranega aluminija, kar najbrž postavlja nov trend v okolijsko ozaveščeni proizvodnji elektronike.
Apple je po septembrski predstavitvi novih telefonov iPhone Xs, Xs Max in XR zdaj predstavil tudi novo generacijo tabličnih računalnikov iPad in prenosnikov Mac. iPad Pro je končno dobil tehnologijo za razpoznavo obrazov FaceID, zaradi česar ima tablični računalnik zdaj zaslon skoraj povsem do robov. Ker je ta vendarle prisoten, so v njega spretno shranili prostor za kamero FaceTime, tako da pri iPadih ni potrebno imeti zareze, ki so značilne za iPhone X in njegove naslednike.
Ena izmed bojazni, ki otežuje hitrejšo posvojitev tehnologije veriženja blokov (blockchain) in porazdeljenih knjig (distributed ledger technology, DLT) v poslovnem okolju, leži v dejstvu, da se mnogi bojijo, da bi pri implementaciji stavili na napačno platformo.
Ko govorimo o novih generacijah operacijskega sistema iOS je že lep čas že nekaj povsem običajnega, da po prvotni objavi pogosto sledijo popravki z manjšimi, včasih pa tudi večjimi spremembami. Apple tako pospešeno pripravlja iOS 12.1, ki bo ob številnih pomembnih manjših popravkih prinesel tudi napovedani skupinski FaceTime (Group FaceTime), ki ob prvotni predstavitvi iOS 12 ni bil nared in so ga tako izpustili do nadaljnjega.
Japonski proizvajalec Fujitsu se je odločil, da bo po dolgih letih uporabe zaprl svojo tovarno v nemškem mestu Augsburg. S to odločitvijo je ogroženih 1.500 delovnih mest v tovarni, menda pa še dodatnih 300 delovnih mest drugod po Nemčiji.
IBM je najavil, da namerava prevzeti vodilnega ponudnika odprtokodnih rešitev, družbo Red Hat. Dogovor naj bi bil vreden impozantnih 34 milijard dolarjev, če bo posel dobil dovoljenje ustreznih agencij, pa bo zaključen predvidoma v drugi polovici leta 2019. IBM bo za delnico Red Hata plačal 190 dolarjev, kar je 60% več od zadnje borzne kotacije. Red Hatove delnice so sicer v poletnem in jesenskem obdobju močno zdrsnile zaradi slabših poslovnih rezultatov.
Hiter razvoj in vedno večja povezanost informacijskih sistemov ter pretok podatkov, je organizacijam poenostavil, izpopolnil ter izboljšal upravljanje vsakodnevnih poslovnih aktivnosti, hkrati pa omogočil takojšnjo komunikacijo z vsemi, ki jih potrebujejo pri svojem delu. Sredstva informacijske tehnologije (informacijski in komunikacijski sistemi) so s tem postala izrednega pomena za uspešno poslovanje organizacij. Ob tem, pa se moramo vprašati kako zavarovati ta sredstva, da bo zagotovljena razpoložljivost, zaupnost in celovitost informacij, ki jih zaposleni v organizaciji potrebujejo za vsakodnevno delo.
V raziskavi, ki so jo opravili na ameriški visoki šoli za vojno mornarico (US Naval War College) in univerzi v Tel Avivu, so odkrili, kako Kitajske pogosto in za dlje časa preusmerja promet v internetu na svoje ozemlje. Tam ga prekopira in analizira za potrebe industrijskega vohunjenja in razbijanja šifriranja.