Audi stavi na elektriko
Nemški proizvajalec avtomobilov Audi je v San Franciscu predstavil svoje prvo električno vozilo, namenjeno potrošnikom.
Nemški proizvajalec avtomobilov Audi je v San Franciscu predstavil svoje prvo električno vozilo, namenjeno potrošnikom.
Nepremičninski agentki Diani Chung iz New Yorka je med nošenjem v torbici zagorel telefon Samsung Galaxy Note9, zato podjetje toži.
Linus Torvalds je ime, ki je najtesneje povezano z Linuxom. Ne le da je napisal prvo jedro, še danes je zadolžen za usklajevanje novih različic jedra. Običajno so Linusova elektronska sporočila ob novih verzijah tehnično dolgočasna, vsakih nekaj mesecev pa monotonijo pretrga kakšen Torvaldsov koleričen izbruh, kjer zmerja po njegovem mnenju nesposobne programerje. To pot pa je njegova pošta še bolj nenavadna – ker je spoznal svoje napake, se je odločil vzeti odmor od razvijanja Linuxovega jedra. A kot zagotavlja, bo nazaj.
Znani proizvajalec poceni vrhunskih telefonov OnePlus, je napovedal pohod na trg pametnih televizorjev.
Uporabniki Applove avtomobilske naveze telefona iPhone s sistemom CarPlay imajo razlog za veselje, z iOS 12 prihaja na večji zaslon izbranega vozila težko pričakovana Googlova navigacija Maps.
V Intelovih procesorjih, v katerih letos ranljivosti tipov Meltdown in Spectre odkrivajo kot po tekočem traku, so našli še eno resno varnostno luknjo. Zaradi ranljivosti v CSME (Converged Security and Manageability Engine) je mogoče izmakniti šifrirne ključe. Intel je luknjo odpravil v najnovejši posodobitvi mikrokode (firmware).
Slovaško varnostno podjetje ESET, znano po svojem protivirusniku NOD32, poroča o tem, da so uporabniki medijskega predvajalnika Kodi, ki so programske razširitve nalagali iz knjižnic Bubbles, Gaia XvBMC, v letošnjem letu dobili »Kodi virus« v obliki programa za rudarjenje kriptovalute Monero.
Za vlagatelji v kriptovalute so težki čas. Trgovci so ob velikih nihanjih sicer lahko ustvarili visoke dobičke ali izgube, dolgoročni vlagatelji (»kupi« in »pusti«) pa so pridelali velikanske izgube. V letošnjem letu so kriptovalute v povprečju (indeks MVIS CryptoCompare Digital Assets 10) izgubile več kot 80 odstotkov vrednosti. To je še hujši masaker kot po letu 2000, ko se je razpočil balon tehnoloških delnic (dot-com).
Microsoftovi zlati brskalniški časi, ko je velika večina sveta uporabljala Internet Explorer (IE), so že davno minili. Vmes je tržni delež IE zelo padel, vzpela sta se Firefox in predvsem Chrome, Microsoft pa se že nekaj let (od leta 2015, ko je bil splavljen Windows 10) trudi z »nečim popolnoma novim« - brskalnikom Edge.
Poslanci Evropskega parlamenta so v sredo sprejeli resolucijo, ki prepoveduje avtonomne sisteme orožij. Poslanci menijo, da je treba orožja, ki bi lahko delovala brez človeškega nadzora, prepovedati, preden bo prepozno.
Evropski parlament je današnji seji v Strasbourgu sprejel besedilo nove direktive o avtorskih pravicah na digitalnem trgu, ki prinaša strogo zaščito avtorskih pravic. Za direktivo je glasovalo 438 poslancev, proti jih je bilo 226.
Leto je naokoli in Apple spet predstavlja nove modele svoji iPhonov.
Kot poroča raziskovalno podjetje Counterpoint, je Apple v zadnjih desetih mesecih prodajalcem »razposlal« (kar ni popolnoma isto kot prodal, pa vendarle) 60 milijonov telefonov iPhone X, kar je v primerjavi nekaj let starejšim iPhonom 6 v resnici slabo.
Loon, nekoč del Googlovega oddelka, sedaj pa samostojno podjetje v okviru Googlovega lastnika Alphabet, je med testiranjem nad Kalifornijo in Nevado uspelo internet »dostaviti« preko področja širokega 1000 kilometrov.
Najmočnejši Huaweiev telefon, ki bo luč sveta ugledal 16. oktobra v Londonu, bo imel poleg novega procesorja tudi nov, zaobljen zaslon.
Fortnite, igra programskega velikana Epic, ki uporablja grafično okolje Unreal Engine 4, je na PCjih izredna uspešnica in kot kaže, bo uspeh ponovljen tudi na mobilnih telefonih. Na Applovih iPhonih so v prvih treh mesecih dosegli že 100 milijonov prenosov, uspeh pa se jim sedaj nasmiha tudi na veliko večjem tržišču – telefonih z Androidom.
Vizio, kalifornijski proizvajalec televizorjev, je bil leta 2015 ujet pri pridobivanju osebnih podatkov in navad uporabnikov, ki so bili potem prodani oglaševalcem. Z ameriškim regulatorjem FTC so se pogodili za kazen 2,2 milijona dolarjev, hkrati pa so obljubili, da bodo poslej od uporabnikov poskušali pridobiti dovoljenje za tovrstno početje.
V časih, ko so za vrhunske televizorje veljali tisti, ki so delovali na podlagi plazemske tehnologije in so bili LCDji le za tiste z (relativno) tanjšimi denarnicami, je bilo hkrati jasno, da »plazme« niso primerne za prikazovanje statične slike – slika se je namreč v zaslone trajno »vžgala«. Verjetno ste tudi sami kdaj videli letališke zaslone, ki so prikazovali logotipe in naslove, ki jih že davno ni bilo več.
Videti je, da bodo imeli najzmogljivejši pametni telefoni čedalje več fotografskih tipal, s katerimi bodo nudili boljše fotografije ter nadomestili objektive za optični zum. Na spletnih portalih so zaokrožile fotografije neimenovanega telefona Nokia, ki ima nič manj kot pet fotografskih tipal, pa še bliskavico in dodatno tipalo.
Raziskave družbe IDC kažejo na izredno rast prodaje strežnikov in pomnilniških sistemov, kar je posledica novih vlaganj v modernizacijo infrastrukturo, še posebej pri storitvah v oblaku. Zadnje četrtletje je zabeležilo nasploh največjo rast prodaje v zgodovini strežnikov, saj se je prodaja povečala kar za 43,7%. To je že četrto zaporedno četrtletje z dvoštevilčno rastjo.
Naslednja generacija pomnilnika za grafične kartice GDDR6 bo končno prispela v izdelke za domače uporabnike. Čeprav je Samsung GDDR6 najavil že predlani in ga je začel proizvajati januarja letos, izdelkov ni in ni bilo. Micron in Hynixa sta se kmalu pridružila in končno prihajajo prve grafične kartice z GDDR6. To so Nvdiine kartice serije RTX 20
Sprva je bilo videti, da bodo glavni ponudniki informacijskih rešitev imeli vsak svojega digitalnega pomočnika (Alexa, Siri, Cortana, Google Assitant, Bixby), ostali proizvajalci pa bodo pretežno posvojili eno od teh rešitev in se usmerili zlasti v dodatke in integracije za te platforme.
Robotski sesalniki so brez dvoma doslej daleč najuspešnejši primer avtomatizacije domačega okolja z robotsko tehnologijo. Toda vsi po vrsti imajo eno večjo slabost – ko se predalček z pobranimi smetmi zapolni, se vsa ta avtomatizacija ustavi, potreben je ročni poseg lastnika. Kako pogosto bomo to počeli, je seveda odvisno od velikosti prostorov in umazanije, zagotovo pa je to večkrat kot bi si želeli.
Pred dvema tednoma je Nikon predstavil novo linijo zmogljivih brezzrcalnih fotoaparatov s tipalom polnega formata; enako so zdaj naredili tudi pri Canonu.
Razsežnost afere s psihološkim profiliranjem uporabnikov brez soglasja v primeru zlorab družbe Cambridge Analytica je dala slutiti, da bo Facebook brez dvoma izgubil določen del članstva, vendar so to doslej bila zgolj ugibanja. Ameriška agencija za raziskave javnega menja Pew Research Center pa je pravkar objavila rezultate raziskave, ki kažejo, da je bil osip morda celo večji, kot bi pričakovali. Raziskava velja sicer samo za uporabnike v ZDA, vendar bi verjetno tudi drugod po svetu lahko srečali podobne rezultate.
Le še nekaj dni manjka do uradne predstavitve novih telefonov Apple iPhone, iz "dobro obveščenih virov" pa prihajajo zanimive nove informacije. O tehničnih lastnostih se je že veliko razpravljalo, zdaj pa so kot kaže (neuradno) znane tudi cene in imena novih modelov.
Samsungov direktor DJ Koh, ki vodi področje mobilne telefonije, je v intervjuju za CNBC zatrdil, da bo njihov prvi telefon z upogljivim zaslonom zagotovo predstavljen še v letošnjem letu. O prihodu tega izdelka so doslej pričali nekateri prototipi, ki jih je Samsung občasno prikazoval na raznih sejmih, a ob tem niso nikoli želeli potrditi, kdaj bo tehnologija nared za množično rabo.
4. septembra pred dvajsetimi leti sta Larry Page in Sergey Brin dotedanji razvojni projekt spletnega iskalnika v okviru univerze Stanford spremenila v podjetniško zamisel in odprla majhno internetno družbo, ki sta jo poimenovala Google.
Računalniki in programi so danes že skoraj nepogrešljiv pripomoček v učnem procesu, ne glede na razredno stopnjo ali tip šole. Toda starši imajo pri njihovi uporabi relativno malo vpliva, zato je toliko bolj zanimivo slišati njihovo mnenje o primernosti rabe tehnologije, tako v okviru šolskega, kot izvenšolskega okolja.
Evropska komisija pripravlja nov zakon, po katerem bodo morali ponudniki pretočnih video posnetkov ponujati vsaj 30% lokalnih vsebin. Dogovori z glavnimi ponudniki, kot sta Netflix in Amazo,n so menda že sklenjeni, zakon pa bo predvidoma sprejet v decembru. Ponudnik bodo nato imeli 20 mesecev za uskladitev z novo direktivo.