iPhone s prepoznavo obrazov, zaslonom čez celo površino?
Apple je pred kratkim objavil novo programsko nadgradnjo za svojo napravo HomePod, v programski kodi pa so se pojavile tudi informacije o prihajajočem iPhone.
Apple je pred kratkim objavil novo programsko nadgradnjo za svojo napravo HomePod, v programski kodi pa so se pojavile tudi informacije o prihajajočem iPhone.
V spletu se pojavlja vse več govoric o prihajajočem telefonu Nokia 8. Šlo naj bi za pametni telefon višjega cenovnega razreda s sistemom Android.
Na kitajskem je veliko spletnih strani prepovedanih ali močno cenzuriranih – med nedosegljivimi so tudi Facebook, YouTube in Twitter, za večino večjih znanih strani pa imajo lastne alternative.
Bili so časi Napsterja, vsesplošne poplave (piratskih) MP3jev in bili so časi iPoda, Applovega prvega izdelka, ki je pomenil revolucijo. Za Apple in za svet. Bodimo realni, predvajalnik MP3, ki ga je leta 2001 naredil Apple, v resnici ni bil revolucija. Prej in takrat je bilo na tržišču kar nekaj predvajalnikov MP3, ki so si že ustvarili ime, na katere smo lahko shranili več glasbe, ki so bili manjši, ki… Vendar je Apple vseeno zmagal - danes se strinjamo, da zato, ker je predvajalnik povezal v svoj ekosistem in mu namenil lastno trgovino z glasbo, iTunes. V katero je Steve Jobs uspel pripeljati bolj ali manj vse kar je od glasbe takrat obstajalo in tako uporabnike navadil glasbo spet kupovati.
V Grčiji so ta teden aretirali 38-letnega ruskega državljana Alexandra Vinnika, ki so ga obtožili pranja denarja skori rusko borzo bitcoinov BTC-e. To samo po sebi ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi bil Vinnik domnevno opral štiri milijarde dolarjev. Hkrati se pojavljajo prepričljivi indici, da je odigral ključno vlogo pri propadu japonske borze Mt.Gox.
Kitajski Meizu je predstavil telefona Pro z in Pro 7 Plus, ki imata na zadnji strani še en, manjši zaslon LCD. Ideja dveh zaslonov ni nova, že pred leti je v tej smeri poskušalo rusko podjetje Yota, ki je celotno zadnjo stran telefona prekrilo z zaslonom na osnovi e-črnila, manjši dodaten zaslonček LCD pa imajo tudi nekateri HTCjevi telefoni, vendar na sprednji strani.
Zemanta, nekakšen slovenski sinonim za »start-up« oz. zagonsko podjetje, je bilo ta teden prodano izraelsko-ameriškemu podjetju Outbrain.
Finančno poročilo zadnjega četrtletja kaže, da je bil korejski Samsung zelo uspešen – zabeležil je 9,9 milijarde dolarjev dobička, kar je 89% več od enakega obdobja lani. In to kljub težavam z gorečimi telefoni Note 7 in de facto šefom Jay Y. Lee, ki ga obtožujejo podkupovanja.
Robotski sesalci Roomba višjega cenovnega razreda si za bolj natančno in učinkovito sesanje med delom sestavljajo »zemljevid« prostorov, ki jih morajo očistiti. Kot je v intervjuju za Reuters povedal šef podjetje iRobot Colin Angle, bi podjetje tako sestavljene zemljevide nekoč morda tudi predalo podjetjem, ki se ukvarjajo z napravami za pametni dom - seveda le z dovoljenjem uporabnikov. Zbrani podatki o dimenzijah prostorov, razdaljah med sedežnimi garniturami, mizami, lučmi in ostalimi sestavnimi deli sob bi jim namreč prišli prav pri bolj »pametnem« delovanju.
Pri Adobe so sporočili, da nameravajo njihov izdelek Flash ukiniti, vendar šele konec leta 2020. Flash, ki ga poznamo predvsem kot dodatek za spletne brskalnike, je bil vrsto leto ključen gradnik modernega spleta, saj je bilo z njim mogoče narediti marsikaj, česar klasične spletne tehnologije niso zmogle. Morda najbolj razširjena uporaba je bila predvajanje videa, celo Youtube je bil do nedavnega narejen v Flashu.
Raziskovalec Patrick Wardle je našel zlonamerno kodo Fruitfly, različico tiste, ki je bila obelodanjena že letošnjega januarja, ki že leta okužuje nekaj sto Applovih Macov. Po raziskavi programske kode so namreč našli rezervni spletni naslov, kamor se virus prijavlja v primeru, da primarne domene ni več (in te že nekaj let ni). Ob aktivaciji te domene se je nanjo prijavilo okoli 400 okuženih Macov.
Okenski program Paint, oz. Slikar, kot je znan v slovenskih različicah, bo, kot kaže, po 32 letih aktivne službe odšel v pokoj.
Nemški proizvajalec avtomobilov BMW in Microsoft sta še poglobila svoje sodelovanje in uporabnikom BMWjev s sistemom iDrive omogočila tudi uporabo Skype for Business. BMW je bil eden prvih, ki je svojim strankam omogočil tudi uporabo servisov Office 365, sedaj pa se bodo lahko iz avtomobila priklapljali tudi v konference Skype in to seveda brez vnosa daljših konferenčnih kod. Sistem bo omogočal tudi tesnejšo povezavo s koledarji, kontakti in opravili v sistemu Exchange.
Iz Microsoftovega zadnjega finančnega poročila sledi, da je podjetje doseglo prelomno točko, ko je bilo prihodkov iz naročnin Office 365 več kot iz prodaje posameznih paketov Office. Prodaja naročnin Office 365 je zrasla za 43%, prodaja posameznih paketov Office pa je padla za 17%. Podjetje ima celo med domačimi uporabniki kar 27 milijonov naročnikov Office 365. Kar kaže na to, da je z vztrajnostjo mogoče spremeniti tudi desetletja stare poslovne modele in zakoreninjene navade kupcev.
Nemčija je 20. junija sprejela dopolnilo zakona o prometu, ki dovoljuje povsem avtonomno vožnjo do hitrosti 60 km/h, pišejo Finance. S tem celo prehiteva proizvajalce, saj prvi avtomobil, ki to omogoča, Audi A8 s sistemom AI, še čaka na odobritev s strani regulatorja. Mimogrede, predpis od proizvajalcev zahteva tudi vgradnjo »črne skrinjice«, iz katere bo mogoče natančno razbrati, kdo ali kaj je bilo krivo za morebitno prometno nesrečo, v kateri bi bil udeležen avtomobil.
Na temnem delu spleta sta prenehali delovati dve največji tržnici AlphaBay in Hansa, ki sta po padcu Silk Roada in njegovih naslednikov prevzeli primat nad prodajo orožja, drog, ukradenih številk kreditnih kartic in ostalih nezakonitih predmetov. Obe so v usklajeni akciji pokončali organi pregona iz več držav.
Lenovo je na letošnjem dogodku Lenovo Tech World ponovno prikazoval koncept telefona, ki ga lahko ukrivimo, tako zelo, da si ga lahko na zapestje nadanemo namesto zapestnice, oz. ure.
Tudi slovensko tržišče iger se konsolidira, saj je slovenska distributerja Videotop Skupina in Colby prevzelo srbsko podjetje ComputerLand Group. Videotop je Mariborsko podjetje z že do sedaj srbskimi »koreninami«, ki izdaja tudi nekaj revij, med drugim je nekoč izdajalo licenčno revijo PC Gamer, Colby pa se s prodajo iger ukvarja od leta 1994, njihova je tudi spletna trgovina Igabiba.si. Mimogrede, Videotop je pred časom prevzel tudi licenco za »balkanski« del igričarske frašize IGN, vendar ta zaradi nizkih avtorskih honorarjev ni ravno uspešna.
V aktualni številki Monitorja si lahko preberete preizkus obnovljene Nokiine legende, telefona 3310, v kratkem pa pričakujemo tudi prve testne modele Nokiinih telefonov z operacijskim sistemom Android, ki so v resnici tista prava karta, na katero igra »nova Nokia«.
Manj kot teden dni po težavah CoinDasha, ki so mu na precej primitiven način ukradli 10 milijonov dolarjev (vdrli so na spletno stran in spremenili naslov, kamor so investitorji nakazovali ether), smo priče še eni veliki kraji. Iz denarnic, ki so jih imeli nekateri shranjene pri Parity Walletu, so hekerji odnesli za 30 milijonov dolarjev ethra.
Prepoznavanje govora postaja vedno bolj pomembno, toda zaenkrat ga zmorejo le velikani kot so Google, Microsoft, Amazon ali Apple. Razlog ni toliko v algoritmih umetne inteligence, kot v tem, da je za »učenje« samega algoritma treba uporabiti veliko bazo podatkov oz. glasov.
Januarja 2015 je Google neslavno nehal s prodajo svojih očal obogatenih z navidezno resničnostjo. Projekt Google Glass se je izkazal za zabaven projekt, ki pa finančnih koristi ni prinesel. Toda, Google puške v koruzo vendarle ni vrgel v celoti, že konec istega leta smo pisali, da so nekateri dokumenti kazali, da razvoj poteka naprej.
Če ste ljubitelji gora, se za orientacijo po slovenskih vršacih gotovo zanašate na zemljevide Planinske zveze Slovenije. Ti prikazujejo planinske poti, koče in vse ostalo, kar na poti potrebujemo, nenazadnje si lahko z njimi na cilju pomagamo tudi pri ogledu okoliških vrhov.
Za izdajo aplikacij pisci danes sredstva pogosto zbirajo s tako imenovanimi javnimi ponudbami žetonov (ICO, initial coin offering). V zameno za delež v aplikaciji investitorji vložijo kriptovaluto ether (iz projekta ethereum), podobno kot pri javni ponudbi delnic vlagajo denar v zameno za delnice v podjetju. Metoda je sila uspešna, saj večina hitro zbere več deset ali sto tisoč dolarjev.
Iz ZDA poročajo, da je HTCjev najnovejši telefon U11 z zadnjo nadgradnjo postal pravi »Amazon telefon«. Poleg običajne Googlove pomočnice Google Now, ki se odziva na besede »OK, Google« telefonovo pozornost prikličemo z Alexa, kot je ime Amazonovi pomočnici. Tudi ko je telefon ugasnjen, oz. v spalnem načinu. Da, zapisali smo »poleg«, saj se telefon še vedno odziva tudi na Googlov klic. Prvi preizkuševalci sicer pravijo, da priklic ni popolnoma zanesljiv, da ga telefon včasih presliši, vendar deluje. Imeti dve pomočnici se morda ne sliši smiselno, vendar je dejstvo, da je Amazonova danes bolj uspešna pri avtomatizaciji opravil, Googlova pa pri komunikaciji s koledarjem in spletnim iskalnikom.
V žepih imamo naprave, ki se kitijo z izrazi kot je »umetna inteligenca«, slednja na marsikaterem področju že celo prekaša človeški um. Hkrati pa je videti, da ima občasno težave tudi z zelo enostavnimi opravili, tudi takšnimi, ki jih ljudje osvojimo kmalu po rojstvu. Gibanje po prostoru je nekaj, s čemer se ukvarjajo tako razvijalci pri Tesli kot pri Boston Dynamics, nekateri pa ga že uspešno tržijo. V ZDA je tako že v delovanju kar nekaj varnostnih robotov Knightscope K5, ki se »sprehajajo« (no, vozijo) po nakupovalnih središčih, parkiriščih in pisarniških kompleksih. Z vgrajenimi kamerami nadzorujejo prostore in »človeške pomočnike« opozarjajo na morebitne težave in spremembe.
Raziskovalci iz Washingtonske univerze so prikazali sistem, s katerim lahko zelo dobro manipulirajo video izjave znanih osebnosti.
Lastniki spletne strani Ashley Madison, ki je bila pred dvema letoma deležna enega izmed bolj razvpitih hekerskih vdorov, so za poravnavo več skupinskih tožb, ki tečejo proti njim, ponudili dobrih 11 milijonov dolarjev. Podjetje Ruby Life, v času vdora znano kot Avid Dating Life, ki se tudi danes oglašuje kot »vodilno podjetje za svobodomiselne zmenke«, je namreč tarča tožbe uporabnikov, ki trdijo, da jim je razkritje njihovih osebnih podatkov prizadejalo finančne izgube in vdor v osebne podatke.
Kljub temu, da so poslovni informacijski sistemi ERP nekaj, kar se je že davno uveljavilo in kjer se marsikomu zdi, da je skozi čas videti le malo inovacij, mlada podjetja s koreninami v oblaku dokazujejo, da se bo tudi to področje v prihodnje še kako spreminjalo. Novi temelji v oblaku že ustvarjajo nove trende in smernice, ki jih začenja spremljati tudi ostanek ponudnikov ERP, kjer tudi največji niso izjema.
Storitve v oblaku postajajo vse večji dejavnik v informacijski strategiji in uporabi v domala vseh gospodarskih panogah in državah, toda vprašanje je, koliko uspejo podjetja te storitve tudi izkoristit. Raziskava družbe Fugue prikazuje nekoliko presenetljivo sliko današnjega stanja, kjer je kar 80 podjetij priznalo, da za zdaj še ne vidijo otipljivih prednosti od doslej opravljenih investicij v oblak. Kar 96% vprašanih meni, da bi oblačne storitve in z njimi povezane zadeve potrebovale spremembe in izboljšave.