Revolucija procesa oblikovanja izdelkov
En vir informacij za vse ekipe in oddelke pomembno zmanjša tveganje za napake in zamude.
En vir informacij za vse ekipe in oddelke pomembno zmanjša tveganje za napake in zamude.
Francoski raziskovalci so za virus WannaCry, ki je minuli konec tedna povzročil pravi kaos, ko je onesposobil več kot 100.000 računalnikov, med drugim tudi bolnišnice in tovarne, odkrili delno rešitev. Spisali so orodje WanaKiwi, ki lahko v določenih primerih izbrska ključ za dešifriranje podatkov.
Google I/O je osrednji letni dogodek spletnega velikana, pretežno sicer namenjen razvijalcem, na katerem pa podjetje običajno razkrije tudi številne novosti, ki jih bomo srečali v bližnji prihodnosti. Tudi letošnji dogodek pri tem ni bil izjema.
Podjetje Uber, ki je zaslovelo po inovativni storitvi povezovanja voznikov in potnikov za osebne prevoze ter tako rekoč čez noč postalo huda konkurenca za običajne taksije, se zdaj s podobno zamislijo in tehnologijo podaja tudi na področje transportne logistike in prevoza blaga. V ZDA so uradno predstavili storitev Uber Freight, ki povezuje naročnike in prevoznike blaga s cenami in pogoji, ki bodo najbrž huda konkurenca klasičnim transportnim podjetjem.
Ta teden je Apple izdal popravke za svojo programsko opremo, v katerih je skupno zakrpal kar 66 ranljivosti. Veliko lukenj v macOS, iOS, Safariju in iTunes so odkrili na letošnjem tekmovanju Pwn2Own, ki je marca potekalo v Vancouvru na konferenci CanSecWest. Po oceni organizatorja Zero Day Initiative je 35 odstotkov sedaj zakrpanih lukenj znanih zaradi Pwn2Own. Tedaj so si tekmovalci za njihovo odkritje prislužili 143.000 dolarjev.
V Portorožu se je sredi maja odvijala tradicionalna Microsoftova letna konferenca NTK, zdaj že kar 22-tič po vrsti. Format in vsebina konference so že dobro znana skoraj vsem, ki se v Sloveniji ukvarjajo z informacijsko tehnologijo, tako s strani končnih uporabnikov, v prvi vrsti podjetij, katerim je konferenca tudi namenjena, kot poslovnih partnerjev.
Zloglasni izsiljevalski črv WannaCry, ki je v petek in soboto povzročil pravo malo računalniško apokalipso, je piscem do danes prinesel pičlih 70.000 dolarjev. To je seveda precej denarja, če ga zaslužimo v enem tednu, a so črv pisali verjetno precej časa. Če pa upoštevamo, da so okužili več kot 200.000 računalnikov v okoli 100 državah, je izplen precej boren. Sploh ker so si z napadom nakopali pozornost vseh organov pregona po svetu.
Google je uradno oznanil, da bosta Audi in Volvo uporabila operacijski sistem Android kor osnovni operacijski sistem v prihodnjih modelih vozilih. Za razliko od dosedanjega sistema Android Auto, ki za delovanje potrebuje povezavo z mobilnim telefonom in bolj ali manj samo preslikuje vsebino zaslona (redkih) telefonskih programov na zaslon v vozilu, bo nova rešitev delovala povsem samostojno in krmilila tudi druge funkcije vozila, kot so upravljanje klimatske naprave, odpiranje oken in sončne strehe.
Na internetnih forumih so se pojavile informacije, da Intel pripravlja novega člana družine procesorjev Intel Core, ki se bo umestil na sam vrh ponudbe, tako po zmogljivosti, kot ceni. Intel Core i9 bo menda eden od članov osvežene družine Skylake-X, vseboval pa menda 12 jeder in skupno 24 niti.
Microsoftov predsednik Brad Smith je v zadnjem blog zapisu predstavil razmišljanje o zadnjem širjenju izsiljevalskega črva WannaCry, ki je ta vikend po svetu povzročil pravo digitalno razdejanje.
Raziskovalci iz podjetja Modzero so ugotovili, da Hewlett-Packard od leta 2015 prodaja vsaj 28 različnih modelov svojih prenosnih računalnikov, ki vsebujejo programsko opremo za prikrito beleženje vnosov prek tipkovnice (keylogger). Ta funkcionalnost, za katero HP ni vedel, se skriva v gonilniku za zvok proizvajalca Conexant.
Bili so časi, ko se je »kakovost« telefonov, pa tudi njihova cena, merila s tem, kako majhen je bil telefon. Da, manjši kot je bil telefon, boljši je bil, pa dražji tudi. Toda to so bili časi »nepametnih« telefonov, kjer je bil zaslon uporabljen bolj ali manj le za prikaz spiska telefonskih stikov oz. telefonskega imenika. Danes velja, da je »najboljši« tisti telefon, ki je najhitrejši in ima največji telefon. Najnovejši Samsung Galaxy S8+ ima zaslon z diagonalo kar 6,2 palca in marsikomu med nami se ne zdi prav nič prevelik.
Računalniški črv WannaCry se od včeraj nezadržno širi po svetu, trenutno o okužbah, oz. zaklenitvah računalnikov poročajo že iz 100 držav, tudi iz Slovenije.
Microsoftova zgodovina s programi za urejanje video posnetkov ni bleščeča. Če je Applov iMovie na macih program, ki sodi med t.i. »killer apps«, torej med programe, ki so lastnoročno poskrbeli za še boljšo prodajo računalnikov, je (bil) Movie Maker nekaj, kar Microsoftu gotovo ni bilo v čast. Program, ki je bil menda namenjen urejanju video posnetkov, tega zagotovo ni opravljal niti na nivoju, ki bi si ga želel popolni začetnik iz domačega okolja.
Program Apple iTunes v resnici umira, na obroke, saj lahko z današnjimi iPhoni in iPadi v celoti upravljamo tudi brez tega dinozavra iz preteklosti. Pa vendar se nekomu, ni jasno, ali je to Microsoft ali Apple, zdi, da je to program, ki na Windows ne sme manjkati.
Na letošnjem kongresu MWC v Barceloni je bil najavljen najnovejši Sonyev telefon Xperia XZ Premium, ki se je pohvalil s samimi presežniki. Telefona v prodaji še vedno ni, vsaj enega izmed presežnikov pa lahko že občudujemo v zanimivem video prispevku.
Daily Beast poroča, da ima ZDA (konkretno The Department of Homeland Security) namen prepovedati vnos prenosnih računalnikov v kabino letal, ki letijo proti ZDA. To naj bi portalu povedali neimenovani Evropski varnostni uradniki. Uradno naj bi ZDA to odločitev javnosti predstavile še danes.
Kot smo že pisali, so od jutri danes naprej Hoferjevih trgovinah in na spletni strani www.hot.si na voljo storitve novega mobilnega operaterja – HoT, Hofer Telekom.
Windows 10 S, »okleščeni« operacijski sistem, ki ga je Microsoft pripravil za svoje nove prenosnike, je/bo že v osnovi bolj zaprt, kot običajni Windows 10 – omogoča namreč le nameščanje programov iz posebej pripravljene programske tržnice. Zaradi varnosti, kot pravijo, in verjetno jim gre verjeti.
Portal Pod Črto poroča, da Osnutek novega zakona o Slovensko varnostno-obveščevalni agenciji (ZSova), ki so ga dobili od anonimnega vira, širi pristojnosti naše obveščevalne agencije SOVA. SOVA naj bi dobila pristojnosti preiskovanja tudi slovenskih državljanov (zaenkrat je SOVA omejena na tuje državljane, z državljani Slovenije se ukvarja Policija), po novem bi lahko izvajali tajne preiskave, vdirali v računalnike posameznikov in za pridobitev telefonskih številk uporabljali lovilce IMSI. Lovilci IMSI so sicer lažne bazne postaje, ki mobilne telefone prelisičijo, da se povežejo z njimi, namesto s pravo bazno postajo mobilnega operaterja. Trenutno uporaba lovilcev IMSI pri nas ni dovoljena.
Splošno sprejeti odgovor na vprašanje »Kdo je največji proizvajalec čipov na svetu«, je – Intel. Pri čemer imamo s »čipi« v mislih integrirana vezja vseh vrst, od pomnilnikov DRAM in NAND (flash), sistemskih vezij, procesorjev, itd.
Microsoft je sporočil, da so odkrili in tudi že odpravili varnost luknjo, ki je omogočala, da bi napadalec na računalnikih uporabnikov njihovih programov lahko zagnal zunanje programe v kontekstu uporabnika LocalUser. Kar pomeni, da bi v celoti prevzel nadzor nad računalnikom. Kar je najbolj zanimivo, je dejstvo, da so programi z luknjo – programi, ki naj bi skrbeli za obrambo računalnika pred tovrstnimi programi.
Skupina znanstvenikov iz univerze Hefei v vzhodnokitajski provinci Anhui je uspela razviti kvantni računalnik, ki temelji na zamisli bozonskega vzorčnega stroja, kjer uporabljajo fotone kot gradnike za računanje. Čeprav gre šele za prve korake, so kitajski znanstveniki prepričani, da lahko že v nekaj letih presežejo zmožnosti vseh doslej znanih superračunalnikov.
Microsoft je ob predstavitvi platforme za povečano resničnost HoloLens med drugim omenil, da bo tehnologija imela pomembno vlogo v zdravstvu. Podjetje Scopis, ki je deluje v ZDA in v Nemčiji, to potrjuje s svojo platformo Scopis Holographic Navigation Platform.
Amazon očitno namerava graditi nove priložnosti na krilih uspeha, ki jih doživlja pametni zvočnik z vgrajeno pomočnico Amazon Echo. Na spletu se pojavile prve slike nenavadne naprave, ki združuje 7-palčni zaslon na dotik z zvočnikom in seveda pomočnico Alexa. Vir novice je tisti, ki je pravilno pred nekaj tedni najavil tudi kamero Echo Look, več dni pred uradno razgrnitvijo javnosti.
V istem tednu, ko je imel težave z lažno aplikacijo, ki je uporabnike Google Drive pozivala naj ji dovolijo dostop do dokumentov, je Google najavil novost v aplikaciji Gmail za Android. Po novem bo aplikacija preverjala vse povezave v sporočilih in uporabnika opozarjala, če morda sodijo med sumljive. V tem primeru bo uporabnika opozorila, naj nanje ne klika, oz. naj se jim izogne. Podobnega varovanja smo že dalj časa deležni v Chromu za osebne računalnike - uporaba enake tehnologije v poštni aplikaciji bo vsekakor enako koristna.
Analitsko podjetje Stategy Analytics poroča, da je Apple v prvem četrtletju 2017 postal največji prodajalec t.i. naprav »wearables«, se pravi pametnih/športnih zapestnic in pametnih ur. Nedvomno na račun ur Apple Watch. Na lestvici so uspeli prehiteti dva do sedaj največja – Fitbit in kitajski Xiaomi (ta trži zapestnice Mi Band).
Skorajda smo že vajeni, da mobilne pakete in/ali naročnine prodaja že vsak »ki ima pet minut časa«. Navsezadnje imamo potrošniki poleg treh velikih (Telekom, A1/Simobil, Telemach) na voljo še T2 z nekaj svojega omrežja, potem pa še Izimobil, Spar mobil, Petrol (Hip mobil) in Mega M (Me2), ki so t.i. NVMO ponudniki. Ponudniki torej, ki nimajo lastnega omrežja, ampak ga najemajo od enega izmed »velikih«. Tak je bil pred časom še Debitel, ki pa si ga je kasneje pripojil Telekom, podobni pogovori pa menda potekajo tudi z Izimobilom. In omeniti moramo še nizkocenovno blagovno znamko Bob, ki je v lasti Simobila, pardon, A1.
Slovenska iniciativa za nacionalni grid ali krajše SLING bo dobila novega partnerja, ki bo postal Kemijski inštitut. SLING je mreža superračunalnikov v Sloveniji, v katero so povezane računske kapacitete na Inštitutu Jožef Štefan, ARNES-u, Univerzi v Novi Gorici, v Arcturju in Agenciji za okolje. SLING slovenskim raziskovalcem omogoča, da izkoriščajo proste računalniške kapacitete za izvajanje izračunov.
Pri facebooku so včeraj objavili četrtletne rezultate, iz katerih je razvidno, da družabne strani, ki jih ima v lasti podjetje, še vedno nezadržno rastejo. Facebook sam ima že 1,9 milijarde uporabnikov, ki ga uporabljajo vsaj enkrat na mesec, uporabnikov WhatsUpa je 1,2 milijarde (mimogrede, ta servis je včeraj za nekaj ur pokleknil, po celem svetu), ravno tako uporabnikov Facebook Messengerja. Uporabnikov Instagrama je 700 milijonov.