• Borland začel s prodajo Kylixa 2

    Podjetje Borland je že pričelo s prodajo druge generacije razvojnega okolja Kylix, ki omogoča hiter razvoj spletnih programov in servisov na platformi Linux. Orodje je pravzaprav prvo, ki nudi možnost izdelave spletnih servisov, ki temeljijo na standardih SOAP, XML in WSDL. S tem so prehiteli celo Microsofta, ki temeljitejšo podporo za spletne storitve obljublja šele v prihajajočem paketu Visual Studio.NET. Kylix 2 prinaša orodja BizSnap, WebSnap in DataSnap, s katerimi je mogoče narediti zmogljive in stopnjevano razširljive spletne rešitve. BizSnap omogoča izdelavo spletnih servisov sklanih s standardi XML/SOAP, WebSnap omogoča tesno povezljivost s spletnim strežnikom Apache, DataSnap pa zagotavlja dostop do podatkov shranjenih v priljubljenih podatkovnih strežnikih, kot so Oracle, IBM DB/2, Microsoft SQL Server in Informix.

    Objavljeno: 6.12.2001
  • Naslednje jedro Linuxa že v testni različici

    Trenutno uporabljano jedro Linuxa v novih različicah nosi oznako 2.4.15, razvijalci pa so že pričeli pripravljati različico 2.5. Dejansko gre zgolj za administrativni premik, saj je trenutna testna različica 2.5 dejansko 2.4.15, vendar pa sprememba označevanja pomeni, da bosta razvoja jeder odslej šla vsak svojo pot. Pri tem bo 2.4.xx še kar nekaj časa primerna za uporabo, različice 2.5 pa zgolj testiranju. Vsaj dokler ne bo jedro ponujalo dovolj novosti in kazalo dovolj stabilnosti za resno uporabo.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Glasba s spleta za deset dolarjev na mesec

    Podjetje RealNetworks, znano predvsem po programu za spremljanje pretočnih zapisov RealPlayer, bo naslednji teden pognalo storitev RealOne Music, ki bo proti naročnini ponujala nalaganje glasbe s spleta. Zaenkrat so sklenili pogodbe s tremi izmed petih največjih založb, AOL Time Warner, Bertelsman in EMI, dogovarjajo pa se tudi s Sonyjem in Universalom. Naročnina bo znašala 10 dolarjev, storitev pa bo sprva na voljo zgolj v ZDA.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Google bo uporabnikom dodelil glasovalno pravico

    Najpopularnejši spletni iskalnik Google bo v boju za čim bolj točne rezultate iskanja za pomoč prosil tudi uporabnike. Trenutno Googlov iskalnik temelji na lastnih programih in protokolih, ki strani iščejo in po raznih načinih določajo pomembnost posamezne spletne strani v iskalnem nizu.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Prvi 3D čip

    Šele nekaj let staro podjetje Matrix Semiconductor, ki so ga ustanovili nekdanji vodilni pri Rambusu, je predstavilo prototip prvega 3D čipa Matrix 3D Memory (3DM). Bistvena prednost Matrixove oblike čipa je v zlaganju plasti vezij eno na drugo, kar omogoča večje število tranzistorjev kot sedanja vezja, ki so v eni ali dveh plasteh. Tako naj bi, po navedbah podjetja, 3DM pomnilniki imeli bistveno večjo kapaciteto kot SDRAM, RDRAM ali pomnilniške kartice na prostorsko enoto. Poleg tega za izdelavo čipov 3DM ne bo treba spreminjati proizvodnih postopkov. Pomnilniki 3DM bodo na tržišču naslednje leto.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Western Wireless predstavil svojo ponudbo

    Prihod tretjega operaterja mobilne telefonije na slovenski trg je že dolgo časa najavljala zelo opazna reklamna kampanja. Le-ta je skrbela predvsem za prepoznavnost podjetja, ki bo svoje storitve ponujal pod imenom Vega, med morebitnimi bodočimi uporabniki, medtem ko podrobnejši podatki o ponudbi niso bili znani. V petek, 30 novembra, pa so vodilni ljudje v podjetju končno položili svoje karte na mizo in na novinarski konkurenci predstavili svoje naročniške pakete in cenike ter cilje in načrte za prihodnost. Tiskovno konferenco so organizirali tik pred zdajci, saj so s prodajo svojih storitev pričeli v ponedeljek, 3. decembra 2001.

    Objavljeno: 4.12.2001
  • Dan Alterne

    Podjetje Alterna. je kot vsako leto tudi letos pripravila srečanje svojih poslovnih partnerjev, t.i. Dan Alterne. Kot zastopnik za podjetja IBM, Eicon in Lexmark, je predstavilo nekatere novosti v ponudbi teh podjetij ter nekatere nove rešitve, ki bodo poslovnim partnerjem olajšale poslovanje.

    Objavljeno: 4.12.2001
  • MMS - nov zapis kratkih sporočil

    Uspeh storitve kratkih sporočil (SMS) je izjemno presenetil vso industrijo mobilne telefonije, od proizvajalcev mobilne opreme, do operaterjev. Vendar pa ima SMS precej omejitev, zato so proizvajalci že predstavljali nadgradnje, ki omogočajo pošiljanje sporočil daljših od 160 znakov ter vključevanje grafike in zvoka. Pri tem je bila najuspešnejša Nokia s standardom Advanced Messaging, ostali proizvajalci pa so predstavili standard Enhanced Messaging System, ki pa se še ni najbolj prijel.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Gatewayjevi računalniki prvi z USB 2.0

    Ameriški proizvajalec računalnikov Gateway bo v začetku prihodnjega leta pričel v osebne računalnike vgrajevati podporo za USB 2.0, še preden bo Intel poslal na tržišče osnovni nabor z vgrajeno podporo. Gateway bo za podporo uporabil namenski čip, kar je sicer nekoliko dražja rešitev kot uporaba osnovnega nabora, vendar pri Gatewayju menijo, da je pomembneje, da prvi pošljejo na tržišče tako opremljen računalnik.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Spletni strežnik Apache 2.0 že na tržišču

    Podjetje Covalent Technologies je poslalo na tržišče novo različico strežnika Enterprise Ready Server, ki vključuje tudi spletni strežnik Apache 2.0. Pri tem je najbolj zanimivo, da je Apache 2.0 uradno še v testni različici. Organizacija Apache.org, ki razvija ta spletni strežnik z odprto kodo, še zmerom priporoča uporabo različice 1.3.22, saj 2.0 naj še ne bi bila pripravljena.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Že šesta različica Opere

    Popularen spletni brskalnik Opera je na voljo že v šesti, a zaenkrat zgolj razvojni različici, ki poleg prenovljenega izgleda prinaša veliko izboljšav in nekatere nove usmeritve.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Vmesni 802.11g

    Brezžični ethernet (IEEE 802.11b) hitrosti 11 Mb/s se je komajda dobro prijel, že ga na vseh koncih poskušajo nadgraditi. Poročali smo že o veliko hitrejšem standardu 802.11a in prvih izdelkih, ki ga podpirajo (Proxim), sedaj pa je na dan prišla novica še o nekakšnem vmesnem standardu 802.11g, ki ga je predlagala organizacija IEEE.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Tudi Sun preko 1 GHz

    IBMova predstavitev najnovejših RISC procesorjev Power4, ki delujejo s frekvencami 1,1 in 1,3 GHz je tekmece ujela nepripravljene. Sun je zato na hitro pospešil svoje procesorje Ultrasparc III, ki sedaj delujejo tudi s frekvenco 1,05 GHz (prej največ 900 MHz) in s tem zmogljivostni razkorak nekoliko zmanjšal. Nove procesorje bo Sun predvidoma vgrajeval v svoje najzmogljivejše strežnike Sun Fire 15K.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Nov koncept naprave za večpredstavnostni center

    Fujitsu-Siemens Computers je predstavil prototipe svoje nove naprave imenovane Activity Media Center, ki za osnovo uporablja nov operacijski sistem Windows XP Embedded. Naprava je v osnovi, podobno kot Fujitsu-Siemens Multitainer, osebni računalnik, vendar prirejen za predvajanje večpredstavnostnih vsebin, od digitalne televizije, DVD-jev, glasbe in tudi interneta. Prednost sistema Windows XP Embedded je v preprosti nastavljivosti in možnosti izklopa funkcij, ki jih naprava ne potrebuje, zaradi česar deluje hitreje in zanesljiveje. Activity Media Center bo predvidoma na voljo marca 2002.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Novell zmanjšuje stroške

    Zaradi oteženih gospodarskih pogojev so se pri Novellu odločili za precejšnje zmanjšanje stroškov, s čimer bodo prihranili dvesto milijonov dolarjev letno. V naslednjih mesecih bodo odpustili 19 odstotkov ali 1400 delavcev, tako da bo v Novellu po vsem svetu zaposlenih približno šest tisoč ljudi. Načrtovano prestrukturiranje, ki bo sklenjeno konec marca 2002, pa zajema združevanje sorodnih oddelkov in preoblikovanje poslovnih procesov. Pri Novellu bodo tudi v prihodnje razvijali spletne storitve in rešitve za elektronsko poslovanje, precej pa si obetajo tudi od strateškega partnerstva z družbo Cambridge Technology Partners, ki so jo prevzeli letos.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Varnostne luknje tudi v Unixih

    Varnostni strokovnjaki so našli varnostno luknjo v grafičnem sistemu CDE, ki ga uporablja veliko različic Unixa (tudi različice Caldere, HPja in Suna). Gre za prekoračitev medpomnilnika (buffer overflow), ki teoretično omogoča, da bi morebitni napadalec na oddaljenem računalniku lahko pognal kakršnokoli programsko kodo. Strokovnjaki se strinjajo, da bi bila dejanska izvedba vse prej kot enostavna, vendar je le vprašanje časa, da bo nekdo napisal črva, ki bo vdore opravljal avtomatsko. Ker je potencialno ogroženih veliko različic Unixa, bo hitro rešitev in predvsem njeno implementacijo težko zagotoviti.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • 802.11a (v ZDA) že na voljo

    Intel je objavil, da so v ZDA že na voljo njihovi izdelki, ki so združljivi z novim hitrim Ethernetom 802.11a. V družini PRO/Wireless 5000 LAN so kartica PCCard, prilagojevalna kartica PCI in dostopna točka, Intel pa razvijalcem ponuja tudi kartico miniPCI, ki bo omogočila direktno vgradnjo v prenosne računalnike. Cene so (po vrsti) 449, 179 in 229 ameriških dolarjev, cena modula miniPCI pa je seveda odvisna od količine.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • Nov Fujitsu-Siemensov prenosnik za domače uporabnike

    Amilo D se imenuje nov član Fujitsu-Siemensove družine prenosnikov namenjenih domačim uporabnikom. Uporablja Intelove procesorje Celeron ali Pentium III s takti do 1,2 GHz, grafičen vmesnik pa je integriran v sistemski nabor in uporablja do 32 MB sistemskega pomnilnika, akumulator pa zagotavlja dve uri trajanja delovanja. Zaslon z aktivno matriko je na voljo v velikostih 14,1 ali 15 palcev, računalnik pa vsebuje video izhod, tako da ga je mogoče priključiti na televizor, kar je še posebej uporabno z vgrajeno kombinirano enoto CD-RW/DVD. modem in omrežna kartica sta tako rekoč danes standard notesnikov, Amilo D pa ima tudi priključek za Firewire.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • Biometrični podatki v osebnih dokumentih

    Nemci bodo verjetno prvi Zemljani z digitalno kodiranimi biometričnimi podatki v potnih listih in osebnih izkaznicah. Gre za enega od številnih protiterorističnih ukrepov, ki jih bo sprejel nemški parlament. Navadne osebne dokumente s fotografijo in podpisom je po mnenju nemškega notranjega ministrstva preprosto ponarediti, elektronska različica pa naj bi bila povsem varna. Zaenkrat še ni znano, s kakšno tehnologijo se bodo lotili dodajanja biometričnih podatkov. V zvezi s predlaganim zakonom so takoj protestirale številne nemške skupine za človekove pravice.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • Dva nova Compaqova prenosna digitalna projektorja

    Compaq je predstavil dva nova digitalna projektorja iz družine iPAQ, ki tehtata manj kot dva kilograma in zmoreta prikazovati sliko tako iz osebnega kot tudi ročnega računalnika. Projektorja sta namenjena poslovnežem, ki so pogosto na poti in lahko tako vsa orodja za predstavitve nosijo kar s seboj. Poleg tega omogočata tudi soliden video posnetkov in podpirata priključke za digitalen zvok, kar ju naredi primerna tudi za domači kino. Model iPAQ MP2810 deluje pri ločljivosti 1024x768 pik in svetilnosti 1000 lumnov, v ZDA pa stane štiri tisoč dolarjev. Skoraj polovico cenejši, a nekoliko večji in težji iPAQ MP1410 deluje pri ločljivosti 800x600 pik in svetilnosti 800 lumnov. Oba projektorja podpirata tehnologijo prikaza Digital Light Processing (DLP).

    Objavljeno: 28.11.2001
  • SuSE Linux tudi na Macih

    Podjetje SuSE je izdalo distribucijo Linuxa, namenjeno za računalnike Macintosh s procesorji PowerPC. Paket z imenom SuSE Linux 7.3 vsebuje 8 plošč CD-ROM z operacijskim sistemom in več kot 2000 dodatnimi programi. Med njimi najdemo programe za delo s slikami, pomožne programe, posnemovalnike, programe za zagotavljanje varnosti in orodja za e-trgovino. Privzeto je namizje KDE 2.2.1. Program MOL (Mac On Linux) omogoča uporabnikom, da v oknu ali na celotnem zaslonu poganjajo operacijski sistem MacOS med delom z Linuxom.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Zamenjava v vodstvu Palma

    Palm je bil še pred nekaj meseci vodilni proizvajalec digitalnih osebnih beležnic (PDA) tako v svetu kot v Evropi. V zadnjem četrtletju je pobudo na evropskem trgu prevzel mobilni telefon z računalniškimi funkcijami Nokia Communicator 9210. Vrednost Palmovih delnic je samo v enem letu padla s 56 na 2 dolarja. Zaradi tega in zaradi številnih drugih napak je moral po dveletnem vodenju odstopiti dosedanji direktor Palma Carl Yankowski. Bil je napačen človek na napačnem kraju ob napačnem času, pravijo poznavalci.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Padec dobička in prodaje pri HP

    Družba Hewlett-Packard je v četrtem trimesečju, ki se je končalo 31. oktobra, ustvarila 97 milijonov dolarjev neto dobička, v enakem lanskem obdobju pa 922 milijonov dolarjev. Precej manjši padec so zabeležili pri neto prodajnih prihodkih - letos 10,9 milijarde dolarjev, lani 13,3 milijarde dolarjev. Poznavalci so pričakovali še slabše poslovne rezultate. Pri HP so zadovoljni predvsem s prodajo tiskalnikov in storitev, manj pa s prodajo računalniških sistemov in druge infrastrukture.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Jerovšek Computers gre v stečaj

    Jerovšek Computers, še nedavno eno od največjih slovenskih računalniških podjetij, je v torek zaradi dolgov moralo pričeti stečajni postopek. Na naroku za prisilno poravnavo na ljubljanskem sodišču, so upniki glasovali proti predlogu podjetja, s katerim bi v enem letu poplačali 20 odstotkov dolgov ter se tako odločili za stečaj. Jerovšek petim največjim upnikom, Novi ljubljanski banki, Krekovi družbi in računalniškim podjetjem CHS, Alterna ter Asbis dolguje 450 milijonov tolarjev, še enkrat toliko pa je vrednost lizinga, s katerim so nazaj odkupili svojo poslovno stavbo, ki so jo pred tem prodali za poplačilo dolgov.

    Objavljeno: 28.11.2001
  • Sony S-AIT

    Tračne enote so še naprej pomemben člen računalniških sistemov, saj se količina podatkov, ki jo je treba na računalnikih hraniti, še vedno izredno povečuje. Razvoj novih tračnih enot, ki zmorejo vedno hitreje shranjevati vse večje količine podatkov je torej velik posel. Sony je tako za konec leta 2002 napovedal tračno enoto S-AIT, ki bo zmogla na eno kaseto velikost 5,25 palca shraniti kar 500 GB podatkov, brez uporabe kompresije podatkov (s to pa še dvakrat toliko) . Pomembna je tudi hitrost zapisovanja, ki bo znašala 30 MB na sekundo. S-AIT je nadgradnja dosedanjega Sonyevega standarda AIT, že sedaj pa je znan tudi prihodnji razvoj - predvidene so zmogljivosti do 4 TB na kaseto. Pogone in kasete bo poleg Sonya izdelovala tudi Matshushita, veliki uporabniki pa bodo lahko posegli po knjižnicah podjetij ADIC, Qualstar in Spectra Logic, ki bodo že v začetku z do 1000 kasetnimi modeli zmogli shraniti do 500 TB.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Tudi renomirani proizvajalci se podajajo v domače vode

    Da so domači uporabniki za računalnike pripravljeni odšteti več denarja kot še nedavno, ni dvoma. Še posebej to velja zato, ker se vedno bolj odločajo za omrežno povezovanje računalnikov. Ta omogoči izmenjavo podatkov, skupinsko igranje iger in dostop do internet.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • IBM uporablja "pixie dust"

    IBM je napovedal svojo drugo generacijo diskov, ki uporabljajo novo tehnologijo z imenom >>pixie dust<<. Pri tej tehnologiji sta dve plasti magnete snovi ločeni s plastjo rutenija, kar omogoča bistveno večjo gostoto zapisovanja kot sicer. Novi diski s to tehnologijo lahko na kvadratni palec površine shranijo kar 29,7 milijard bitov. Podobno tehnologijo uporablja tudi Fujitsu.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • ATI Fire GL 8700

    Vzporedno s predstavitvijo novih Radeonov podjetje ATI uvaja tudi serijo grafičnih kartic Fire GL, ki so specializirane za tržišče CAD. Zadnja novost je Fire GL 8700, grafična kartica, ki je namenjena manj zahtevnim profesionalcem MCAD in uporabnikom, ki izdelujejo animacije 3D.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Mobitel podpisal koncesijsko pogodbo

    Po včerajšnjih zapletih, sta danes končno sedla za mizo direktor Mobitela Anton Majzelj in predstavnik vlade, minister za informacijsko družbo Pavel Gantar ter podpisala koncesijsko pogodbo za opravljanje storitev UMTS.

    Objavljeno: 27.11.2001
  • Registracija prisotnosti z mobilnim telefonom

    Slovensko podjetje QuickTime, ki se ukvarja z razvojem rešitev za evidenco kadrov v podjetjih, je predstavilo dodatek za program QuickTime Prisotnost, ki omogoča registracijo prisotnosti zaposlenih preko mobilnega telefona. Rešitev je primerna za majhna podjetja, ki jim nakup pametnih kartic in čitalcev predstavlja veliko naložbo, mobilne telefone pa večina zaposlenih že ima.

    Objavljeno: 26.11.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji