Telekom zagnal komercialno omrežje 5G
Telekom Slovenije je danes zagnal prvo komercialno omrežje 5G pri nas.
Telekom Slovenije je danes zagnal prvo komercialno omrežje 5G pri nas.
Na internetu se je v zadnjih letih povečalo število storitev, ki nudijo iskanje prednikov za gradnjo družinskega drevesa s pomočjo DNK. Stare metode pogovarjanja s starci, kopánja po arhivih in pokopališčih namreč odlično dopolnjuje analiza DNK. Problem pa je, ko se zgodi vdor.
Eden izmed načinov za krajo denarja so tudi napadi na bankomate, kjer lahko napadalci v nekaj minutah pridobijo nekaj (deset)tisoč evrov gotovine (jackpotting). Proizvajalec bankomatov Diebold Nixdorf, katerega bankomate uporablja tudi nekaj slovenskih bank, svari pred novo vrsto napadov, ki so še hitrejši.
Ko sta Google in Apple napovedala programsko opremo za beleženje stikov okuženih s koronavirusom je bila zasebnost visoko na seznamu prioritet, tako preseneča, da potrebujejo aplikacije na Androidu dostop do lokacije.
Analitsko podjetje Counterpoint Research je objavilo poročilo o prodaji pametnih telefonov v ZDA v drugem kvartalu, po katerem je prodaja padla za 25%.
V spletu so se pojavile prve fotografije prihajajočega telefona najvišjega cenovnega razreda, Samsungovega Galaxy Note20 Ultra.
Pred kratkim smo v novici pisali o funkciji »SegmentHeap« v Windows 10, gre za novo implementacijo rabe pomnilnika, ki je bila doslej na voljo le aplikacijam UWP (torej tistim, ki jih dobimo preko Windows Store). Ta je od Windows 10 različice 2004 na voljo tudi drugim razvijalcem, programerji pri Googlu pa so za Chrome to funkcijo po privzetem ugasnili – razlog za to pa je povišana poraba procesorskih sredstev.
Huawei se že nekaj časa pripravlja na začetek prodaje prenosnikov na našem trgu, na voljo bodo konec julija.
Hekerska skupina ITG18, ki deluje pod okriljem iranskih oblasti, je izgubila 40 GB podatkov, med katerimi je pet ur videomateriala. Gre za posnetke, s katerimi se urijo njihovi novinci. Vsebine so se znašle na javno dostopnem strežniku, od koder jih je pobral IBM pri izvajanju rednih pregledov (X-Force Incident Response Intelligence Services).
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je danes s predstavnikom podjetja RSteam Primožem Cigojem podpisal pogodbo za prilagoditev mobilne aplikacije za obveščanje o stikih z okuženimi z novim koronavirusom za operacijska sistema iOS in Android, ki temelji na nemški aplikaciji Corona-Warn-App. Pogodba je vredna 4026 evrov z DDV.
Nameščanje iz fizičnih nosilcev, kot kaže, še ni umrlo. Vajeni smo sicer, da si igre ob namestitvi (denimo iz Steama) na lokalni računalnik prenesejo po nekaj deset gigabajtov podatkov, vendar lahko to traja ure in ure, če je naš internetni priključek počasen. Microsoft bo poskrbel tudi za take reveže.
Storitve VPN (Virtual Private Network) očitno postajajo tako priljubljene, da se jih lotevajo tudi »resna« podjetja. Denimo Mozilla, organizacija, ki razvija izredno priljubljen spletni brskalnik Firefox.
Sodišče EU (ECJ) je razveljavilo dogovor Privacy Shield (Zasebnostni ščit) med ZDA in EU, ki je podjetjem dovoljeval enostavnejši iznos osebnih podatkov v ZDA. Enako odločitev je ECJ sprejelo že pred petimi leti, potem pa je dogovor Privacy Shield nastal kot odgovor na to. A tudi novi dogovor (gre za sklep 2016/1250, ki ga je sprejela Komisija leta 2016) ni ustrezen, je sedaj odločilo ECJ.
Od teh so zaradi preseganja ponudbene cene dve ponudbi že izločili, podpis pogodbe z izbranim izvajalcem pa na ministrstvu za javno upravo pričakujejo v nekaj dneh
Twitter računi Billa Gatesa, Elona Muska, Jeffa Bezosa, Baracka Obame, Mikea Bloomberga in drugih pomembnih (in bogatih) uporabnikov so bili sinoči prevzeti s strani hekerjev. Vsi po vrsti so objavili tvit, da bodo postali dobrodelni in vrnili dvakratno vsoto bitcoinov, ki jo jim bomo nakazali.
Microsoft svari pred resno varnostno luknjo v strežnikih Windows Domain Name System (DNS), ki tam tiči že 17 let. Ranljivost so v torkovem paketu popravkov že zakrpali, a je vseeno zanimivo pogledati, od kod se je vzela in kako je tako dolgo ostala neopažena. Ranljivost ima na lestvici resnosti CVSS (Common Vulnerability Scoring System) najvišjo oznako, torej 10.
Lenovo je na virtualni novinarski konferenci predstavil delovne postaje ThinkStation P620, prve z AMDjevimi novimi procesorji Threadripper Pro.
Google je predstavil novo storitev v okviru oblaka Google Cloud, ki povišuje varnost in zaupnost podatkov pri procesiranju v oblaku na novo raven. Zaupni virtualni strežniki (confidential virtual machines) ponujajo šifriranje podatkov oziroma virtualnih aplikacij med izvajanjem na fizičnih strežnikih.
Poročali smo že, da se Velika Britanija odloča, ali bo sprejela razlago ZDA, da so omrežja, ki jih vzdržuje strojna in programska oprema kitajskega podjetja Huawei nevarna in slednjo dokončno prepovedala. Včerajšnja odločitev britanske vlade je to dejansko uzakonila.
Spotify, najbolj priljubljena storitev za pretočno poslušanje glasbe na svetu, je od včeraj na voljo tudi pri nas. Hkrati s Slovenijo, so Švedi delovanje sprostili tudi v Moldaviji, Kazahstanu, Belorusiji, Rusiji, Albaniji, Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem, Kosovu, v Črno gori, Srbiji, Ukrajini in Severni Makedoniji.
Časi so takšni, da se tudi zelo resne ustanove, kot je Reuters (ali pa, denimo, BBC) resno ukvarjajo tudi s preverjanjem resničnosti novic, ki krožijo po internetu in še posebej po družabnih omrežjih. Včasih preverjajo tudi trditve, ki se bralcem Monitorja zdijo neumne, pa vendar – marsikomu se očitno ne zdijo take.
Bivši poslovni šef Appla, Francoz Jean-Louis Gassée (nekoč je bil celo kandidat za vrhovnega šefa) v svojem blogu špekulira, da bo po Applovem prehodu na arhitekturo ARM le vprašanje časa, ko se bodo tega lotili tudi proizvajalci PCjev, z resno pomočjo Microsofta.
Amazon se intenzivno pripravlja, da bi poleg spletne prodaje posegel tudi na področje klasičnih trgovin, zlasti tistih s prehrambnimi izdelki. Pred časom so napovedali, da bodo v letu 2020 razkrili svojo strategijo in prikazali nov, inovativen pristop za nakupe v fizičnih trgovinah.
Čeprav se velesile redno obtožujejo, da izvajajo internetne napade, vsaka zase to uradno zanikajo. Sedaj pa so ZDA prvikrat priznale, da so izvedle prikrit internetni napad na Rusijo. Ameriški predsednik Donald Trump je v intervjuju za The Washington Post dejal, da je leta 2018 naročil kibernetski napad proti ruskim trolom. Trump je potrdil, da je napad potrdil sam.
Ministrstvo za javno upravo naroča prilagoditev nemških aplikacij (za iPhone in telefone z Androidom) za sledenje okuženim z novim koronavirusom, ki sta objavljeni pod odprtokodnim licenčnim modelom, poleg tega pa naroča še odjemalsko aplikacijo za NIJZ. Ponudbe bodo zbirali do (te) srede ob 12h. Časa za oddajo ponudbe je torej dva dni.
Google Maps (Zemljevidi) so danes najbolje uporabljana navigacija na svetu, tudi zato, ker je redno posodabljana in razvijana. Predvsem pa si je v gosto naseljenih mestih skorajda nemogoče zamisliti navigiranje brez prikaza zasedenosti cest. Američani bodo po novem v aplikaciji imeli na voljo tudi semaforje.
V minulem tednu se je zgodilo nekoč nemogoče – Intel je mesto na ameriškega najvrednejšega podjetja, ki se ukvarja z integriranimi vezji, prepustil konkurenci. Prehitelo ga je podjetje nVidia, ki mu gre zadnje čase odlično.
Prekrivanje spletne kamere na prenosnem računalniku ni zgolj znak paranoje, saj je celo direktor FBI že pred štirimi leti dejal, da je to preprost in odgovoren korak za lastno varnost in zaščito. Zakaj (vsi) prenosniki še danes nimajo preprostih fizičnih poklopcev, ostaja skrivnost. Prav zabavna pa so zadnja Applova navodila za uporabnike MacBooka, MacBook Air in MacBook Pro – zaradi možnosti poškodb odsvetujejo pokrivanje kamere.
Znameniti pisarniški paket za Linux (in tudi druge operacijske sisteme), LibreOffice, utegne kmalu dobiti plačljivo verzijo. Sprva je na splet ušla informacija, da se bo sedma izdaja, ki izide prihodnji teden, imenovala Personal Edition. Od tod seveda sledi, da bomo dobili tudi nekakšno poslovno različico, ki po vsej verjetnosti ne bo zastonj. Kmalu je prišla tudi uradna potrditev. LibreOffice bo imel tudi plačljivo inačico.
Podjetje Sony, velikan (tudi) posla z računalniškimi igrami, je za 250 milijonov dolarjev kupil manjšinski delež podjetja Epic Games, ki je med drugim avtor mega priljubljene igre Fortnite.