Informacijska varnost je poslovni izziv
Varnostno obarvana konferenca RoglIT je ohrabrila udeležence – proti varnostnim grožnjam nismo nemočni, a moramo biti proaktivni.
Varnostno obarvana konferenca RoglIT je ohrabrila udeležence – proti varnostnim grožnjam nismo nemočni, a moramo biti proaktivni.
Ena od možnosti, kako pridobiti hitrejši dostop do interneta, je združitev komunikacijskih povezav prek bakrenega omrežja in brezžičnega omrežja LTE/4G. To storitev pravkar uvaja Telekom Slovenije, ki hibridni dostop ponuja naročnikom paketov s storitvami trojček (internet, televizija in telefonija), in sicer na območjih, kjer bakreno omrežje trenutno ne zagotavlja višjih prenosnih hitrosti, je pa na voljo mobilni signal LTE/4G. Naročniki, ki se bodo odločili za hibridni dostop, bodo zadržali enako mesečno naročnino paketa, doplačali pa bodo najem ustreznega modema.
Podjetje IBM, eden od začetnikov računalništva, je v preteklih letih preživljal težke čase in se ukvarjal z ukrepi proti eroziji prihodkov ter iskanjem novih poti za vnovičen uspeh. Toda v preteklem četrtletju se je to spremenilo in IBM je ponovno povečal skupno prodajo. Rast iz 21,77 na 22,5 milijard dolarjev je sicer majhna, toda za podjetje pomemben znak, da začrtana pot končno daje rezultate.
Podjetje Gartner je objavilo novo poročilo in napoved o investicijah v informacijsko tehnologijo za naslednja tri do štiri leta, kjer je jasno razvidno, da bo področje programske opreme, zlasti zaradi interesa nad rešitvami s področja umetne inteligence in strojnega učenja, rastlo hitreje kot ostanek investicij v IT.
Vsi že dobro poznamo ustaljeno prakso velikih računalniških podjetij, ki so v preteklosti večino svojega zaslužka prenesla v države z nižjo davčno obremenitvijo. Nova davčna reforma, pa čeprav nepriljubljena zaradi neenakopravne obremenitve državljanov, kot kaže vendarle prinaša spremembo na tem področju.
Dogodki na Havajih minulo soboto so ponovno dokazali, kako pomemben je pregleden in uporabniku prijazen računalniški vmesnik. Ob osmi uri zjutraj po lokalnem času so prebivalci prejeli sms-sporočilo, da državi grozi neposredna raketna grožnja, zaradi česar naj se takoj zatečejo na varno. Čeprav so ljudje hitro posumili, da gre za lažni alarm, je uraden preklic prispel šele čez tri četrt ure. Vmes je vladala panika. Razlogov za zmedo je bilo več, noben pa ni tehnološki.
Združene države Amerike so z GDP-jem več kot 19 bilijonov dolarjev in 323 milijoni potrošnikov eden najpomembnejših trgov na svetu, podjetja pa morajo svojo intelektualno lastnino ščititi s pridobitvijo patentov. V letu 2017 so v ZDA inovativna podjetja skupno pridobila več kot 320.000 patentov, 5,2% več kot v preteklosti.
Škandal okoli ranljivosti procesorjev, ki ga poznamo pod imeni Spectre in Meltdown, se še ni polegel, a na plan je prišla že nova varnostna luknja povezana z Intelovimi tehnologijami. Varnostni inženirji družbe F-Secure so našli stranska vrata v Intelovi tehnologiji AMT (Advanced Managamenet Technology), ki omogoča dostop do računalnikov kljub uporabi gesel v BIOSu, sistemu TPM ali varnostni tehnologiji Bitlocker.
Strokovnjaki za varnost so v izdelkih Western Digital My Cloud našli novo ranljivost, ki omogoča neomejen dostop do vsebin na omrežnih napravah NAS. Da bi bila ranljivost še hujša - WD je uporabniško ime in geslo za omenjen dostop vgradil kar v sistemsko programsko opremo, ki je ni kar tako mogoče spremeniti.
Nova raziskava družbe Viga, ki obsega čez 1.000 odločevalcev iz področja IT, kaže na precej zaskrbljujoče ugotovitve okoli varnostnih tveganj, s katerimi se soočajo podjetja pri rabi storitev v oblaku. Raziskava je pokazal, da se to tiče praktično vseh – kar 98% vprašanih je pritrdilo, da v svojem okolju tako ali drugače uporabljajo oblačne storitve.
Navezava Intel – Microsoft je desetletja kraljevala svetu osebnih računalnikov in nekoč je bilo videti, kot da je neuničljiva. Toda v zadnjih letih, ko sta tako Microsoft kot Intel zamudila dobršen del poslovnih priložnosti na mobilnih napravah, nekdanja trdna partnerja vse bolj pogosto navezujeta nove stike.
Skype je še naprej eden najbolj priljubljenih programov za trenutno sporočanje in videokonference, še posebej v poslovnem okolju. V novem partnerstvu s podjetjem Signal pa bo v prihodnje ponujal tudi bistveno bolj varne zasebne pogovore (Private Conversations).
Ressence predstavlja koncept prvega pravega hibrida, klasično mehansko uro Type 2 e-Crown, ki se zna povezati s pametnim telefonom iPhone.
Podjetje Black Box VR predstavlja zanimiv projekt, v katerem združuje navidezno resničnost s pravo telovadbo.
Googlova aplikacija za neposredno sporočanje in klice Duo po novem omogoča pogovore s stiki, ki na telefonu (še) nimajo ustreznega programa.
Med boljšimi izdelki, predstavljenimi na letošnjem sejmu CES v Las Vegasu, je pametna pižama podjetja Xenoma.
V Las Vegasu poteka sejem CES 2018, na katerem vsi večji proizvajalci elektronske opreme predstavljajo svoje favorite za prihajajoče leto.
Apple bo upravljanje oblačne storitve iCloud na Kitajskem prepustil lokalnemu podjetju Guizhou-Cloud Big Data (GCBD).
Po Asusu in HPju so tudi pri Lenovu predstavili svoj prvi Windows hibrid z vgrajenim procesorjem ARM.
Da še vedno vlada kriptomrzlica, zaradi katere vsaka omemba kriptovalut povzroči nagel dvig vrednosti česarkoli, je danes dokazal Kodak. Vrednost njegovih delnic se je več kot podvojila, potem ko je podjetja napovedalo, da se bo resno podalo v kriptožetone in tehnologijo veriženja blokov (blockchain).
Intel bo z umetno inteligenco pomagal Ferrariju pri analizi dirk.
Microsoft je izdal prve popravke za ranljivost Meltdown, ki škodujejo nekaterim AMDjevim procesorjem do te mere, da popolnoma ustavijo računalnik.
Apple je kritike namernega upočasnjevanja telefonov iPhone z iztrošeno baterijo utišal z nespodobno ponudbo cenejše menjave baterijskih vložkov.
LG je na sejmu CES 2018 v Las Vegasu neuspešno predstavil domačega robota z imenom Cloi.
Prvak akcijskih kamer GoPro naj bi s pomočjo podjetja JPMorgan Chase iskal potencialne kupce.
Podjetje Nuheara v Las Vegasu predstavlja brezžične slušalke, ki bodo poleg priročnega predvajanja glasbe naglušnim pomagale slišati.
Na sejmu elektronike CES 2018 v Las Vegasu je Samsung predstavil največji domači zaslon doslej.
Acer še ni pozabil neuradne tekme, kdo bo naredil najtanjši prenosnik na svetu. Zdaj je to postal njihov model Swift 7, ki z debelino le 8,98 milimetrov prekaša vse dosedanje izdelke z okolji Windows in macOS.
Google je za svoje zaposlene v Mountain Viewu kupil 1100 pisanih živobarvnih koles, ki so jih poimenovali Gbikes, s katerimi naj bi se ti vozili med različnimi Googlovimi stavbami. A izkazalo se je, da ta kolesa izginjajo s hitrostjo 100-250 na teden. In to ne zato, ker bi jih kradli, temveč ker so jih posvojili kar vsi prebivalci Mountain Viewa in se zdaj z njimi vozijo po opravkih. Tudi h konkurenci.
Sodeč po raziskavi družbe Synergy Research, so ponudniki s storitvami v oblaku lani zaslužili že kar 180 milijard dolarjev, kar je 24% več kot v letu pred tem.