• Canopus DVStorm2

    Podjetje Canopus je predstavilo novo digitalni video kartico DVStorm2, ki omogoča uporabo video učinkov, kodiranje MPEG in druge opravila v realnem času. To so dosegli z uporabo lastnega kodeka Canopus DV, ki zagotavlja hitro in stabilno okolje za montažo video posnetkov na več trakovih sočasno. Kljub temu, da je kartica na voljo za isti znesek, kot prva generacija kartic DVStorm, premore zdaj precej več orodij in učinkov. Med temi je 28 novih 2D in 3D učinkov v realnem času, cel niz novih video filtrov ter nova orodja za barvno popravilo posnetkov. Z uporabo novega procesorja in kodeka so dosegli celo to, da lahko video posnetke DV zajemamo iz več virov sočasno, le da pri tem potrebujemo dodatne OHCI združljive kartice z vmesnikom firewire.

    Objavljeno: 16.9.2002
  • Sony VAIO na Japonskem

    Sony je v svoji matični deželi eden od glavnih ponudnikov osebnih računalnikov. Nedavno pa so na sjemu Sony Dream Wolrd prikazali prihodnost svojih osebnih računalnikov, ki pa ni tako daleč, kot se zdi. Nekatere novosti bodo začeli namreč prodajati že letos. Japonski trg je že zelo zasičen z najrazličnejšimi elektronskimi napravami, zato kupce privabijo resnično le najbolj zanimive in inovativne novosti. Sony na področju osebnih računalnikov glede tega stavi na integracijo računalniške tehnologije in domače zabavne elektronike.

    Objavljeno: 16.9.2002
  • Olympus Camedia C-730 Ultra

    Olympus je predstavil nov digitalni fotoaparat, ki je najmanjši med tekmeci z 3,2 milijoni svetlobnih elementov. Fotoaparat namreč meri le 10,5 x 7,6 cm, tehta pa borih 300 gramov. Kljub temu nudi značilnosti precej večjih izdelkov, kot so visoka ločljivost in kar desetkratni optični zum (30x digitalni), ki je ekvivalenten klasičnim objektivom z 38 do 380 mm. Kljub skromnim dimenzijam je fotoaparat namenjen zahtevnejšim fotografom, saj omogoča poleg samodejnih tudi številne ročne nastavitve. Hitrost zaklopke je lahko le tisočinka sekunde, lahko pa je odprta tudi do 8 sekund. Poleg več različnih makro načinov pozna C-730 tudi različne načine zajema slik, ki segajo od panoramskih, do hitrih slik, ki si sledijo druga drugi. Za povezavo z računalnikom je namenjen vmesnik USB, fotpaparat pa je mogoče priključiti tudi na televizor. Novi C-730 Ultra že sodi med tiste fotoaparate, ki uporabljajo nove pomnilniške kartice xD Picture Card, ob nakupu pa kupec dobi tako velikosti 16 MB. Kupiti ga bo mogoče od konca oktobra, v ZDA pa je že znana tudi cena - 600 dolarjev.

    Objavljeno: 16.9.2002
  • AMD zamuja

    AMD je sporočil, da bo njihov dolgo pričakovani 64-bitni procesor Clawhammer, namenjen osebnim računalnikom, zakasnil vsaj tri mesece. Procesor, ki ga nekateri imenujejo tudi K8, naj bi bil zaradi nekaterih sprememb v arhitekturi nared šele konec zime ali v začetku pomladi 2003. Načrti za strežniško različico 64-bitnih procesorjev z imenom Opteron so za zdaj nespremenjeni, pričakujemo jih lahko sredi leta 2003.

    Objavljeno: 15.9.2002
  • Hitrejši in bolj združljivi zapisovalniki DVD

    Po krajšem premoru prihajajo na tržne police novi zapisovalniki DVD, ki po eni strani povečujejo hitrost zapisovanja, obenem pa nudijo večjo združljivost z obstoječimi zapisi. Philips je tako predstavil enoto DVDRW416K, ki hitrost zapisovanja na nosilce DVD+R povečuje s sedanjih 2x na 4x. Hitrost zapisovanja nosilce DVD+RW je zdaj 2,4x, medtem ko so povečali tudi hitrosti delovanja z nosilci CD. Hitrost zapisovanja na nosilce CD-R je zdaj 16x, medtem ko podatke prebira s hitrostjo 40x. Novi Philipsov zapisovalnik DVD je obenem prvi, ki je združljiv s standardom EasyWrite (Mt.Rainier), ki omogočaj hiterjše in udobnejše delo z nosilci CD-RW.

    Objavljeno: 15.9.2002
  • Fujitsu mora zamenjati 300.000 diskov

    Japonski proizvajalec Fujitsu bo moral zamenjati okoli 300.000 diskov, ki so jih naredili med septembrom 2000 in septembrom 2001. Ugotovili so namreč, da ima okoli 3% diskov narejenih v tem obdobju (skupno približno 10 milijonov) napako v krmilniku na disku, ki lahko povzroči okvaro in izgubo podatkov. Za Fujitsu je to lep udarec, saj bo program zamenjave podjetje stal kar okolo 83 milijonov dolarjev. Večino diskov, ki imajo okvaro so prodali družbam IBM, NEC in Fujitsu Siemens, ki bodo tudi morali obvestiti svoje kupce.

    Objavljeno: 15.9.2002
  • Trend Micro vodi na trgu protivirusne zaščite za strežnike

    Po raziskavi družbe IDC je podjetje Trend Micro tudi v letošnjem letu vodilno na svetovnem trgu protivirusne programske opreme za strežnike, prav tako pa ohranja vodilni položaj na področju protivirusne programske opreme za internetne prehode in poštne strežnike. Trend Micro ima na zahtevnem trgu za strežnike 27% tržni delež, pri internetnih prehodih 41% trga in pri rešitvah za poštne strežnike še vedno dobrih 23%. Po mnenju IDC-ja je Trend Micro za zadnjih 12 mesecih imel tudi največjo stopnjo rasti, kar 31%, več kot celotna protivirusna industrija. Strežniku na tem področju predstavljajo okoli 44% vseh protivirusnih rešitev. Obeti za prihodnost so obetavni, saj naj bi v petih letih volumen prodaje skoraj potrojili, iz lanskih 508 milijonov dolarjev na več kot 1,5 milijarde predvidoma v letu 2006.

    Objavljeno: 14.9.2002
  • Seagate "HAMR" obljublja 100-krat večjo gostoto zapisa

    Segate je prikazal prototip pomnilniške enote, ki z uporabo posebne tehnologije omogoča zapisati kar 100-krat več podatkov, kot na današnje diske. Tehnologija se imenuje HAMR (Heat Assisted Magnetic Recordnig), omogoča pa zapisovanje na magnetni nosilec s pomočjo laserskega žarka, kar na bi omogočilo zapisati kar neverjetnih 50 terbajatov podatkov na kvadratni palec. Laser pri tehnologiji HAMR ne zapisuje podatkov ampak zgolj segreva območje, kamr naj bi bil zapisan podatke s klasično magnetno glavo, segreta površina pa lahko hitreje in bolj zanesljivo shrani podatke, obenem pa pri tem porabi precej manj prostora za zagotovitev stabilne polarizacije.

    Objavljeno: 14.9.2002
  • 100-gigabitni ethernet?

    Mednarodna organizacija IEEE je šele pred kratkim ratificirala standard za omrežja ethernet s hitrostjo 10 Gb/s, a se proizvajalci kot kaže že pripravljajo za naslednji skok. Po mnenju predsednika družbe Foundry Networks, enega od ponudnikov omrežne opreme, lahko do leta 2006 pričakujemo omrežja ethernet s hitrostmi 100 Gb/s. Analitiki ob tem poudarjajo, da bo od sedanjih 10 Gb/s do 100 Gb/s vsaj še en vmesni korak in to pri 40 Gb/s, kar zagovarjajo predvsem predstavniki telekomunikacijske opreme. Obenem z višjimi hitrostmi pa se dosedanje tehnologije vse hitreje selijo med cenejše in širše uporabljene sisteme. Gigabitni ethernet vmesniki naj bi zaradi nizke cene že prihodnjo zimo postali standardni del osebnih računalnikov, pri strežnikih pa so prisotni že nekaj časa. Do leta 2006, ko bo za strežnike na voljo 100 Gb/s ethernet, se bo dosedanja tehnologija 10 Gb/s prav tako preselila med namizne računalnike, bakrene vodnike pa naj bi nadomestili vse cenejši optični kabli.

    Objavljeno: 14.9.2002
  • Podvig Hewlett-Packarda v molekularni elektroniki

    Znanstvenikom družbe Hewlett-Packard je uspelo narediti pomnilnik z doslej največjo gostoto pomnilniških celic, ki ga je še mogoče električno naslavljati. Razvoj na področju molekularne elektronike naj bi odprl pot za izdelavo majhnih, hitrejših in cenejših vezij. Vezje je 64-bitni pomnilnik, ki za aktivne elemente uporablja molekularna stikala. Meri manj kot 1 mikron in ima gostoto pomnilniških celic več kot desetkrat večjo od sedanjih silicijevih pomnilniških vezij. Vezje so izdelali s pomočjo kombinacije optičnega tiska in tiska s snopom elektronov. Osnova vezja je rešetkasta oblika, ki so jo dobili tako, da so vzporednim 40 nm širokim linijam v treh plasteh dodali nekaj atomov debela vlakna s platino za navzkrižne žične povezave. Na ta način so omogočili hitro in ceneno tiskanje velikega števila vezij iz ene silicijeve rezine. Družba Hewlett-Packard je pri razvoju sodelovala s kalifornijsko univerzo UCLA.

    Objavljeno: 13.9.2002
  • Disk velikosti 320 GB

    Družba Maxtor naj bi prihodnje leto poslala na tržišče tri diske serije MaXLine izjemnih velikosti - tudi take do 320 GB. Diski, ki so opremljeni s priključkom EIDE, naj bi služili za uporabo v računalnikih, zaradi obširne velikosti pa tudi kot sekundarni pomnilniški sistemi. Dostopni časi teh diskov naj bi bili kratki, poleg tega pa bodo tudi izjemno zanesljivi, saj naj bi bil povprečni čas delovanja pred prvo napako (MTBF) več kot milijon ur. Tudi cena naj bi bila ugodna - v ZDA od 300 do 400 dolarjev. Pri družbi Maxtor so še najavili, da naj bi v kratkem začeli izdelovati najhitrejši disk na svetu - novo generacijo diskov Atlas 15K z vmesnikom SCSI, ki ima hitrost vrtenja 15000 vrtljajev na minuto.

    Objavljeno: 13.9.2002
  • Linux in ERP v porastu

    Avgustovska mesečna anketa finančne organizacije Morgan Stanley med 225 direktorji oddelkov za informatiko v velikih družbah je pokazala, da so v ospredju zanimanja povezovanje poslovnih sistemov, varnost in celovite rešitve, v zatonu pa programska oprema CRM in kupovanje strojne opreme. Anketiranci so ocenili, da bodo proračuni za opremo IT v povprečju ostali enaki kot v prvi polovici letošnjega leta.

    Objavljeno: 13.9.2002
  • Corel Grafigo

    Corel je na sejmu Seybold prikazal povsem nov programski paket Grafigo, ki je namenjen izključno prihajajočim peresnikom TabletPC. Corel s tem postaja poleg Microsofta prvi veliki podpornik platforme Windows XP TabletPC Edition, operacijskega sistema za prenosne računalnike, ki jih ne krmilimo prek tipkovnice in miške, ampak s pomočjo peresa prek zaslona občutljivega na dotik.

    Objavljeno: 13.9.2002
  • Tiprov dotik

    Podjetje Tipro, nekoč znano kot distributer izdelkov znamke Cherry, je predstavilo novo družino izdelkov TouchMe, ki je v sklepnih fazah razvoja. Izdelki omogočajo različne kombinacije navadnih zaslonov in zaslonov na dotik, programabilnih tipk, čitalcev kartic, identifikacijskih modulov, itd. Delujejo samostojno, saj so že predprogramirani, v kombinaciji z naročnikovo programsko opremo pa so povsem nastavljivi.

    Objavljeno: 13.9.2002
  • Strokovnjaki IT slabše plačani

    Raziskava svetovalnega podjetja Janco Associates je pokazala, da plače vodilnih strokovnjakov na področju informacijske tehnologije v ZDA še vedno padajo. Tako je bila avgustovska povprečna letna plača direktorja oddelka za informatiko (CIO) v večjem podjetju 358 tisoč dolarjev ali enajst odstotkov manj kot v letošnjem januarju. Pri srednje velikih podjetjih je bil ta znesek 367 tisoč dolarjev, padec v primerjavi z januarjem pa skoraj za petino. Recesija vpliva tudi na porabo informacijskih oddelkov. Namesto, da bi razvijali lastno kodo in za to porabili milijone dolarjev, raje kupijo že narejene izdelke za nekaj sto tisoč dolarjev. Tovrstni prihranki pa vplivajo tudi na manjše potrebe po strokovnjakih IT, ki se marsikje odločajo za nadaljevanje poslovne poti na povsem drugih področjih. Sicer pa niso v slabem položaju prav vsi profili IT. Na ceni so predvsem strokovnjaki za glasovno in brezžično komunikacijo. Področji varnosti in reševanja podatkov (disaster recovery) sta še pridobili na pomenu po terorističnih napadih v ZDA, zanimivi pa so tudi odzivi na finančne goljufije tipa Enron. Podjetja vse bolj iščejo strokovnjake IT z izkušnjami pri finančnem nadzoru in notranji reviziji.

    Objavljeno: 12.9.2002
  • Kitajska vse bliže Tajvanu

    Proizvodnja tiskanih vezij (PCB) se vse bolj seli na Kitajsko, zato je tretje mesto Tajvana na tem trgu že v nevarnosti. Sicer pa je trg PCB lani prvič doslej zabeležil padec, saj je prodaja nazadovala kar za 22 odstotkov. Letos naj bi se prihodki od prodaje spet povečali, in sicer za 5,3 odstotka na 35 milijard dolarjev. Tajvanska industrija tiskanih vezij naj bi letos zabeležila več kot osemodstotno rast, saj ima dober lastni razvoj, uspešno pa išče tudi posamezne tržne niše. Tako je Tajvan s proizvodnjo lastne fleksibilne plošče tiskanega vezja (FPC) uspešno prekrmaril lansko recesijo in zabeležil celo 10-odstotno rast. Tajvanska proizvodnja PCB se lahko pohvali tudi z uspehi na področju večplastnih plošč (MLB), zanimivo pa je, da tovrstno proizvodnjo vse bolj seli na Kitajsko. Medtem ko bo Kitajska vse bolj prevzemala prodajne, servisne in preskrbovalne funkcije, pa bo Tajvan še naprej ostal središče za prodajo in razvoj osnovnih tehnologij in inovativno oblikovanje.

    Objavljeno: 12.9.2002
  • Microsoftova denarnica

    Ko je Microsoft poleti predstavil obširnejšo različico .Net Passporta, se je nanj vsula toča kritik. Tako uporabniki kot tudi ameriška Zvezna trgovska komisija so opozarjali na probleme z varnostjo in zasebnostjo. Microsoft se je hitro odzval na kritike in popravil varnostne luknje v >>potnem listu<<, hkrati pa je predstavil tudi novo storitev MSN Wallet. Denarnica omogoča spletno nakupovanje in shranjuje podatke o predhodnih nakupih. Čeprav so pri Microsoftu na začetku razmišljali, da bi bilo internetno nakupovanje v okviru .Net Passporta, so zaradi varnostnih razlogov avtentikacijski sistem zdaj ločili od nakupovanja. Zaradi tega so odstopili tudi od podobne storitve Passport Express Purchase, ki jo bo zdaj nadomestil MSN Wallet.

    Objavljeno: 12.9.2002
  • Bo "spam" zakonsko prepovedan?

    Člani treh potrošniških skupin iz ZDA zahtevajo od Zvezne trgovinske komisije naj zakonsko prepove pošiljanje zavajajočih in nenaročenih komercialnih elektronskih sporočil, ki ne spoštujejo petih pravil (znana identiteta pošiljatelja, jasno razvidna vsebina sporočila, navedena kontaktna oseba, možnost odjave in prepoved pošiljanja sporočil osebam, ki so se že odjavile s seznama naročnikov). Elektronska pošta na temo pornografije, služenja denarja in zdravja naj bi do konca leta predstavljala večino prometa preko interneta, trdijo potrošniški aktivisti.

    Objavljeno: 12.9.2002
  • Office 11 že v preizkusni fazi

    Microsoft je obvestil potencialne preizkuševalce, da se bo v kratkem začela sklepna faza testiranja nove različice pisarniškega paketa z interno oznako Office 11. Tudi v novi različici bomo v paketu srečali urejevalnik Word, preglednico Excel, bazo Access, predstavitveni program PowerPoint, odjemalec Outlook, urejevalnik spletnih strani FrontPage, v nekaterih različicah pa bo odslej vključen tudi program za namizno založništvo Publisher. Povsem nov modul pa je program Scribbler, ki bo namenjen predvsem izdelavi beležk v povezavi z peresniki TabletPC. Paket bo tudi vseboval prenovljeno različico orodja SharePoint Team Services, ki omogoča sodelovanje v delovnih skupinah prek spletne podpore. Glavna nit nove različice bo vsekakor podpora za arhitekturo .NET, zlasti za zapise podatkov v obliki XML. Druga pomembna lastnost bo tesna povezljivost s poštnim strežnikom Exchange 2003, s katerim naj bi Ofiice izšel v približno enakem času. Oba paketa sta namreč napovedana za konec zime oziroma v začetku pomladi.

    Objavljeno: 11.9.2002
  • Združenje za lažjo migracijo sistemov

    Skupina velikih proizvajalcev programske opreme in računalnikov je ustanovila delovno skupino, ki bo skušala poenostaviti postopke potrebne za prenos podatkov in programov iz računalnika na računalnik. Prenos podatkov iz starega na novi računalnik je velika nevšečnost tako za posamezne uporabnike kot tudi za podjetja, saj je postopek danes vse prej kot enostaven. Na trgu sicer obstajajo orodja, vendar so zapletena, draga in pogosto ne rešujejo vseh vprašanj.

    Objavljeno: 11.9.2002
  • Borland izboljšuje podporo za .NET

    Pri družbi Borland bodo izboljšali programsko podporo za razvoj .NET programov. Novo razvojno okolje se bo uradno imenovalo Borland .NET Development Environment, delovno ime pa je Galileo in naj bi bil neposredni tekmec programskemu paketu Visual Studio.NET družbe Microsoft. Družba Borland je že doslej podpirala razvoj .NET aplikacij v programu Delphi 7.0 Studio, ki lahko ki je v celoti skladen s platformo .NET in izvršnim okoljem CLR. Po trditvah predstavnikov podjetja Borland bo v novem paketu njihov Delphi le eden od jezikov ki jih bo razvojno okolje podpiralo, zaenkrat pa molčijo o tem, kateri bodo preostali jeziki. Prav tako naj bi bil paket izjemno prilagojen vsem sedanjim orodjem družbe Microsoft, podpiral pa naj bi tudi njihovo naslednjo razvojno stopnjo ogrodja .NET, z nazivom Everett. Razvojno okolje Borland .NET naj bi bilo v prodaji v prvi polovici prihodnjega leta, izid Everetta pa družba Microsoft napoveduje takoj po novem letu.

    Objavljeno: 11.9.2002
  • Jesenska konferenca Intel IDF

    Sredi septembra je Intel priredil že drugo letošnjo konferenco Intel Developer Forum, ki postaja vse bolj pomemben dogodek za napovedi novih tehnologij in dogajanja v računalništvu. Tudi tokrat so Intel, pa tudi njegovi partnerji in gosti, prikazali ali najavili kup novosti, ki nas čakajo v prihodnjih mesecih in letih.

    Objavljeno: 11.9.2002
  • Windows XP Service Pack 1 že na voljo

    Microsoft je po pričakovanjih objavil končno različico popravkov Service Pack 1 za operacijski sistem Windows XP. Komplet prinaša vse popravke sistema, ki jih je doslej objavil Microsoft, nekatere nove gonilnike pa tudi nekatere nove funkcije in spremembe v sistemu. Zaradi vsega tega je komplet popravkov precej velik, saj je v paketu za prenos prek spleta velik skoraj 140 MB! Seveda ga je možno naročiti tudi na nosilcu CD-ROM.

    Objavljeno: 10.9.2002
  • Izboljšani diski Maxtor DiamondMax

    Družba Maxtor je temeljito prenovila družino diskov DiamondMax, ki imajo sedaj velikosti 60 GB, 80 GB, 120 GB in 160 GB ter hitrost vrtenja 7200 vrtljajev na minuto. Izboljšave so posledica večje površinske gostote zapisa podatkov (do 80 GB na ploščo), večje hitrosti vrtenja diskov in novega, bolj prepustnega vmesnika vmesnike ATA133. Tako lahko izbiramo med štirimi modeli, od vrhunskega DiamondMax Plus 9, do prostornega DiamondMax 16. Vmes je še model DiamondMax Plus 8 za računalnike srednjega razreda (z eno samo ploščo velikosti do 40 GB in hitrostjo 7200 obr/min) in Fireball 3 za poceni računalnike (v velikostih do 40 GB ter hitrostjo 5400 obr/min). Najboljši model DiamondMax Plus 9 tako lahko že skoraj tekmuje z diskom Western Digital Drivezilla (velikosti 200 GB in hitrostjo 7200 obr/min), ki stane 400 ameriških dolarjev. Model DiamondMax 16 ima enake velikosti kot hitrejši model, vendar nižjo hitrost 5400 vrtljajev na minuto, zato pa je cenejši.

    Objavljeno: 10.9.2002
  • Novi Macromedia Authorware 6.5

    Družba Macromedia je izdala novo različico programa za oblikovanje interaktivnih programov in za elektronsko izobraževanje Authorware 6.5. Nova različica vsebuje podporo za zapise Macromedia Flash MX in Windows Media. Program omogoča oblikovanje izobraževalnih rešitev za začetnike, s pomočjo zunanjega skriptnega programiranja pa je močno orodje v rokah izkušenega programerja. V novi različici je več kot 35 novih lastnosti, tako da lahko z njmi oblikovalci sami oblikujejo nove funkcije in predmete. Program Authorware združuje grafiko, zvok, animacijo, video in besedilo v celovito in privlačno predstavitev, ki jo lahko povežemo tudi z zunanjim podatkovnim strežnikom. Program lahko objavimo na CD-ROMu ali na spletu, za slednje ima vgrajen novo podporo za XML. Program bo na voljo konec septembra, nadgradnja prejšnje različice bo stala 200 dolarjev za šest uporabnikov, cena celotnega paketa pa bo 2700 dolarjev. Novi Authorware bo seveda na voljo tudi v paketu Macromedia eLearning Suite.

    Objavljeno: 10.9.2002
  • Kako uloviti hackerje v brezžičnih omrežjih

    Do zdaj so lahko hackerji v nezavarovana brezžična omrežja neovirano vdirali, vendar se utegne to v kratkem spremeniti. Poleti so pri družbi Science Applications namreč precej na tiho postavili zelo temeljit sistem omrežnega nadzora, s katerim so spremljali metode hackerjev. Prvo različico nadzornega sistema so vgradili v sistem združenih brezžičnih omrežij poimenovan >>honeynet<< - na med pa so privabljali hackerje. Ker podjetje v glavnem sodeluje z ameriško vlado in še posebej z vojsko, so informacije prišle v javnost po naključju. Brezžična omrežja so postala v ZDA izjemno popularna, saj omogočajo dostop do spleta kjerkoli v bližini ustreznega oddajnika, za varnost pa ni bilo ustrezno poskrbljeno. Prav zato so pripravili preizkusno omrežje, ki so ga postavili v večjem ameriškem mestu, nanj pa se je lahko priključil vsakdo. Vendar je na splet uspelo priti le tistemu, ki se je zmogel prebiti mimo z geslom zaprtih vrat. Ker gre za raziskovalni projekt, proti kršiteljem ne bodo ukrepali, poročilo o raziskavah pa naj bi objavili ob koncu letošnjega leta.

    Objavljeno: 10.9.2002
  • Microsoft Works Suite 2003

    Microsoft je predstavil novo različico programskega paketa Works Suite 2003, ki vključuje urejevalnik besedil, preglednico in druge module, pretežno za domačo rabo. Izdelek je namenjen vsem tistim, ki jih zanima zgolj osnovne delo z računalnikom, vendar jim večji paket Office XP zaradi visoke cene ni zanimiv. Pri Microsoftu so obenem poskrbeli, da je komplet Works cenovno bolj privlačen kot nakup posameznih izdelkov v paketu. Works je tako cenejši, kot če bi uporabnik kupil urejevalnik Word 2002 (tudi del paketa Office XP) kot samostojen izdelek.

    Objavljeno: 9.9.2002
  • Intel se umika iz programske opreme

    Kljub temu, da je podjetje Intel znano predvsem po svojih procesorjih, ima že vrsto let tudi oddelek za izdelavo programske opreme. Toda pri Intelu so se zdaj odločili svoj oddelek Software Products and Services, ki je razvijal med drugim programski paket za nadzor računalnikov in strežnikov LANDesk Manager, prodati in vsa sredstva osredotočiti zgolj na razvoj in izdelavo strojnih rešitev. Novi lastnik oddelka je družba LANDesk Acquisition, ki sta jo ustanovili kapitalski družbi Vector Capital in vSpring Capital. Nova družba bo še naprej razvijala in prodajala paket LANDesk Manager, ki bo namenjen nadzoru računalnikov v srednjih in velikih podjetjih. Intel bo v novi družbi ohranil le manjši delež.

    Objavljeno: 9.9.2002
  • Proizvajalci nosilcev CD-R se otepajo z izgubo

    Proizvajalci nosilcev CD-R poročajo o strmem padcu dobička v prvi polovici letošnjega leta. Kljub temu, da se proizvodnja nosilcev povečala za okoli 30 odstotkov glede na lansko leto, so zelo nizke cene, še nižje marže in neugodni tečaji vodilne proizvajalce na tem področju pahnile v rdeče številke. Podjetja, kot so Ritek, Lead Data in GigaStorage, ki proizvajajo nosilce za številne druge proizvajalce, poročajo o padcu zaslužka v višini skoraj 75%, kar je najhuje doslej. Obenem nekatere raziskave kažejo, da smo v zadnjih mesecih na nekaterih trgih celo priča rahlemu padcu v povpraševanju po nosilcih CD-R, zato so se mnogi v svojih aktivnostih zelo umirili in čakaj na prvo potezo tekmecev. Nekateri proizvajalci se zaradi tega že obseženo preusmerjajo na proizvodnjo zapisljivih nosilcev DVD, kjer naj bi bili zaslužki (vsaj še nekaj časa) nekoliko večji. Kljub temu je trg nosilcev CD-R za proizvajalce še naprej zelo zanimiv, saj analitiki njegovo velikost ocenjujejo na več milijard dolarjev.

    Objavljeno: 9.9.2002
  • Apple s procesorji Intel?

    Iz virov blizu družbi Apple je pricurljala informacija, da podjetje že dalj časa pripravlja različico operacijskega sistema MacOS X za Intelovo arhitekturo x86. Podjetje naj bi že od konca devetdesetih vzporedno z novimi različicami sistema MacOS razvijala tudi kodo, ki deluje na Intelovih procesorjih. Za to skrbi manjša ekipa programerjeve, ki tesno sodeluje z razvojno ekipo operacijskega sistema za procesorje PowerPC. Ker novi MacOS X temelji na jedru Unix, je prenos kode možen, menda pa MacOS za arhitekturo x86 obstaja tudi v najnovejši različic Jaguar.

    Objavljeno: 9.9.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji