• Dobra prodaja osebnih računalnikov v prvem letošnjem četrtletju

    Po podatkih družb Dataquest in IDC se je prodaja osebnih računalnikov v prvem četrtletju letošnjega leta po svetu dvignila za dobrih 15 % do 20 %. Skupno naj bi tako proizvajalci prodali skoraj 30 milijonov novih osebnih računalnikov. Prodaja se je še posebej povečala v Aziji, zlasti v Južni Koreji in na Japonskem. Sledita ZDA in Južna Amerika. Compaq je po manjših težavah imel zelo uspešno četrtletje in se na svetovnem nivoju ponovno zavihtel na vrh. Zelo dobro se je odrezal tudi Hewlett Packard, ki mu gre dobro prodaja zlasti v ZDA. Na drugem mestu je Dell, ki je v minulem četrtletju doživel manjši zastoj rasti prodaje. Sledita še IBM in Fujitsu-Siemens.

    Objavljeno: 3.5.2000
  • Uporabnikov I-mode bo še letos 10 milijonov

    Največji japonski operater mobilne telefonije, NTT Docomo, ocenjuje, da se bo število uporabnikov storitev i-mode še letos podvojilo na 10 milijonov. Popularnost novega načina dostopa v splet je tako velika, da običajni ponudniki interneta na Japonskem niso več vodilni. Že leto pozneje naj bi i-mode imel 20 milijonov uporabnikov in se tako praktično izenačil s številom uporabnikov ponudnika America Online. I-mode je eden redkih poslovnih modelov elektronskega trgovanja, ki prinaša dobiček že v zgodnji fazi delovanja. Na voljo je od februarja lani, vsebine pa ponuja že več kakor 350 podjetij. Docomo bo že do poletja vključil funkcije i-mode v vse nove mobilne telefone.

    Objavljeno: 3.5.2000
  • Uspešno leto za TIM

    Telecom Italia Mobile (TIM) je največji svetovni operater GSM, saj ima 19,2 milijona uporabnikov. Uradni poslovni rezultati za lansko leto so zelo spodbudni. V njihovem je omrežju je bilo lani opravljenih 23,9 milijarde minut pogovorov, kar je 35 % več kakor leto poprej. Dohodki so lani znašali skoraj 7,5 milijarde evrov, 21,2 % več kakor predlani. Lanske naložbe so presegle milijardo evrov, predvsem za postavljanje novih baznih postaj in večanje pokritosti ozemlja s signalom GSM.

    Objavljeno: 2.5.2000
  • Delež Linuxa se veča

    S tem ko je Linux postal resna alternativa za strežniške operacijske sisteme, so mnogi pričakovali, da bodo s temi izdelki največji delež tržne pogače odrezala nova, doslej manj znana podjetja. Toda na presenečenje mnogih so pravi zmagovalci velika in uveljavljena podjetja. Lani se je najbolje odrezal Compaq, ki je z okrog 18.000 strežniki, opremljenimi z Linuxom, dosegel skoraj četrtino celotnega tržišča. Na drugem mestu je IBM z okrog 7000 prodanimi strežniki in 10 % tržišča. Sledijo Hewlett Packard (7,5 %), Dell (7,2 %) in Fujitsu Siemens (3,2 %). Kljub temu nova imena niso povsem nepomembna, saj skupno tvorijo kar 47,1 % tržišča.

    Objavljeno: 2.5.2000
  • Obsežno prestrukturiranje v družbi Siemens Nixdorf

    Podjetje Fujitsu Siemens Computers ima novega direktorja. Družbo od aprila vodi Paul Stodden, ki bo tudi predsednik družbe. Na teh mestih zamenjuje Winfrieda Hoffmana in Roberta Hooga, ki sta zaradi nesoglasij in izgube po združitvi dveh podjetij (Siemens in Fujistu) dala odpoved konec marca. Družbo Siemens Nixdorf pa čaka še obsežen program prestrukturiranja. Pod vprašajem so predvsem tovarne v Augsburgu in Paderbornu. Po nekaterih podatkih naj bi proizvodnjo prenosnikov iz Augsburga preselili v Shimane na Japonskem, na daljni vzhod pa naj bi se preselila tudi proizvodnja strežnikov s sistemom Unix, ki so jih doslej delali v Paderbornu.

    Objavljeno: 2.5.2000
  • Novo panevropsko omrežje IP

    Ipergy je nov panevropski operater omrežja IP, katerega večinski lastnik (51 %) je Cable & Wireless. Sedež ima v Bruslju, po ustanovitvi oktobra lani so začeli komercialno delovanje v tretjem tednu aprila. Vstopne točke (Point of Presence) imajo v Bruslju, Amsterdamu, Londonu, Parizu, Frankfurtu, Düsseldorfu, Milanu, Ženevi in Madridu, do poletja pa naj bi ju vzpostavili še v Stockholmu in na Dunaju.

    Objavljeno: 1.5.2000
  • Hitrejši procesorji za prenosnike

    Potem ko sta AMD in Intel najavila procesorje s hitrostmi 1 GHz, se je tekma izdelkov za namizne računalnike nekoliko umirila. Toda zato se nadaljuje pri procesorjih za prenosnike. Intel je konec aprila predstavil nove, zmogljivejše različice procesorjev Pentium III in Celeron, optimalizirane za mobilno rabo.

    Objavljeno: 1.5.2000
  • Novi pomnilnik na temelju feritnih obročkov

    Znanstveniki ameriške mornarice z inštituta NRL (Naval Research Laboratory) so razvili novo tehnologijo, ki združuje lastnosti današnjih diskov in pomnilnikov FlashRAM v izdelku, s katerim naj bi dosegli možnost shranjevanja kar 50 GB (400 Gb) podatkov na kvadratni palec (okoli 6,5 kvadratnih centimetrov). Namesto tranzistorjev, ki so osnovni gradnik današnjih pomnilnikov, so vzeli za osnovo feritne obročke, ki s svojo magnetno usmerjenostjo določajo vrednost posameznega bita. Če pri tem merimo upornost delcev, zvemo tudi vsebino, ki jo delec hrani. Ker delci ohranijo magnetno polarnost, tudi ko ni napajanja, lahko na ta način shranjujemo podatke.

    Objavljeno: 30.4.2000
  • Transmeta pridobiva podporo velikih družb

    Podjetje Transmeta, ki je januarja predstavilo prve procesorje Crusoe, počasi pridobiva podporo velikih družb. Nedavno so tako oznanili nova vlaganja velikih proizvajalcev: America Online (AOL), Compaq, FIC, Gateway, Phoenix, Samsung in Sony. Skupno so pridobili čez 88 milijonov dolarjev svežega kapitala, s čimer bodo financirali izdelek za proizvodnjo, ki je načrtovana za sredino letošnjega leta.

    Objavljeno: 30.4.2000
  • Swisscom ne more več sam

    Državno nadzorovani švicarski telekomunikacijski operater Swisscom je v letu ustvaril 11,16 milijarde švicarskih frankov dohodka, kar je 6,7 % več kakor leto prej. Ocenjujejo, da zaradi novih odnosov na telekomunikacijskem trgu ne morejo več delovati samostojno, zato so začeli iskati nove družabnike. Obenem razmišljajo, da bi svojo enoto mobilne telefonije Swisscom Mobile, ki šteje poltretji milijon uporabnikov, ponudili borznem trgu, saj jih v to silijo visoke cene za licence in infrastrukturo mobilnih omrežij tretjega rodu. Večinski delež nameravajo ohraniti tudi po prodaji. Vodstvo Swisscoma od države zahteva umik Zakona o telekomunikacijskih družbah, ki narekuje večinski delež države v Swisscomu. Ob tem ne zahtevajo takojšnje odprodaje državnega deleža, ampak le zagotavljanje zakonskih pogojev, ki bodo to omogočili.

    Objavljeno: 30.4.2000
  • Ameriška država: Microsoft je treba razcepiti na dvoje

    -- Petek, 28. aprila 2000, Washigton D.C..

    Objavljeno: 29.4.2000
  • Največji padec vrednosti Microsoftovih delnic v zadnjih 13 letih

    Potem ko je ameriško sodišče spoznalo podjetje Microsoft za krivega, se bliža trenutek, ko bo sodnik podal tudi predlog o kazni. S tem se pa veča tudi nezaupljivost na borznem trgu, na katerem je Microsoft doživel konec aprila ponovni padec vrednosti delnic, največji v zadnjih 13 letih. Po velikonočnih praznikih je vrednost delnic družbe Microsoft padla na 66,63 dolarja, kar je več kakor 15 % manj od dneva pred tem. Microsoft je od začetka aprila, ko je bila prebrana razsodba, izgubil več kakor 42 % vrednosti delnic. Nezaupljivost do Microsofta se odraža tudi na vrednostih delnic drugih podjetij, zlasti Compaqa, Della, Gatewaya in Hewlett Packarda, ki so izgubila od 3 do 5 % vrednosti delnic.

    Objavljeno: 29.4.2000
  • Avstrijski Telekom naprodaj

    Avstrijska država namerava prodati vsaj četrtino deleža v Telekom Austria. Trenutno ima avstrijska država 74,9 % lastniškega deleža, saj je leta 1998 prodala preostalih 25,1 % za 27 milijard šilingov kupcu Telecom Italia, po napovedani prodaji pa bo država imela manj kakor polovico. V vodstvu Telekom Austria je pred časom prišlo do zamenjav, ker nekdanja vodilna struktura ni podpirala privatizacije. Bali so se namreč, da bi Telecom Italia prevzel odločilni delež. Na novo oblikovan je tudi upravni odbor, direktorja marketinga pa bodo postavili Italijani.

    Objavljeno: 29.4.2000
  • IBM: lepa prihodnost za monitorje z zasloni LCD

    IBM meni, da čaka monitorje z zasloni LCD še lepa prihodnost. Tržišče bo v naslednjih dveh letih raslo za približno 40 % letno, na njem pa namerava IBM igrati pomembno vlogo. Nedavno so zato predstavili niz novih modelov iz različnih cenovnih razredov. Za širše množice je zanimiv predvsem model T54A, ki je z diagonalo 15 palcev v prodaji za manj kakor 1000 dolarjev. Za profesionalno rabo pa sta namenjena modela T74A (17-palčni) in T86A (18-palčni), ki poleg velikosti omogočata tudi večjo ločljivost in imata precej manjši ohišji. Cene se gibljejo med 2500 in 3100 dolarji. Vse nove monitorje je z dodatkom, ki omogoča tudi nastavitev nagiba monitorja, mogoče pritrditi na steno.

    Objavljeno: 29.4.2000
  • Novosti LevelOne

    Podjetje LevelOne, ki ga zastopa mariborsko podjetje Digital Data Communications, je predstavilo nove omrežne izdelke iz družine SOHO in Office. Novi izdelki se ponašajo z zanimivo obliko, ki jo je ustvaril znani oblikovalec avtomobilov Gemballa. S tehnične plati se omrežni izdelki lahko pohvalijo z zmogljivejšimi sistemskimi nabori. Zanimiva novost je tiskalniški strežnik LevelOne 10/100, ki je opremljen s podporo za spletni nadzor delovanja, obenem pa je najmanjši te vrste med svetovno konkurenco.Druga novost je usmerjevalnik ISDN LevelOne 10/100, ki je prvi tovrstni izdelek proizvajalca. Za zmogljivejše sisteme je na voljo tudi družina izdelkov LevelOne ProCon Gigabit, ki ponuja podporo za gigabitni Ethernet.

    Objavljeno: 28.4.2000
  • Izstreljen SESAT

    V ponedeljek, 17. aprila, so ob 23.08 po našem (srednjeevropskem poletnem) času z izstrelišča Proton/Block DM na kozmodromu Baikonur pod okriljem ruske agencije za letalstvo in vesolje izstrelili nov Eutelsatov satelit SESAT (Siberia Europe Satellite). Šest ur in 35 minut pozneje se je satelit uspešno ločil od nosilne rakete. To je prvi v vrsti treh satelitov, ki bodo izstreljeni letos, v naslednjem dveletnem obdobju pa jih bo skupaj 7, vključno z novim satelitom Hot Bird 6, namenjenim "vroči legi" 13 stopinj vzhodno. Skupna vrednost Eutelsatovih naložb v omenjeno novo in posodobljeno opremo bo preseglo milijardo evrov.

    Objavljeno: 28.4.2000
  • 3Dlabs kupil družbo Intense 3D

    Podjetje 3Dlabs, proizvajalec grafičnih procesorjev in kartic, je za okoli 30 milijonov dolarjev kupilo podjetje Intense 3D, ki je bila doslej enota družbe Integraph. Ta je bila med drugim tudi glavni tekmec 3Dlabsa na področju grafičnih pospeševalnikov za profesionalno 3D grafiko. Podjetje 3Dlabs postaja z nakupom najmočnejši ponudnik kartic za delovne postaje, družina pospeševalnikov Wildcat pa bo dopolnila ponudbo proizvajalca predvsem na zgornjem koncu zmogljivostne in cenovne lestvice.

    Objavljeno: 28.4.2000
  • Metacreations: razprodaja izdelkov in novi Metastream

    Podjetje Metacreations se je jeseni odločilo za presenetljiv korak, saj so napovedali, da bodo prenehali z razvojem in odprodali večino svojih izdelkov za grafično in večpredstavno obdelavo. V minulih mesecih so se tako pogajali z najboljšimi ponudniki in med njimi izbrali najbolj zanimive. Največje število programov so kupili pri kanadskem Corelu. To podjetje bo odslej imelo v lasti programske pakete Kai's Power Tools in KPT Vector Effects (grafični učinki), Bryce 3D (program za izdelavo navideznih svetov) ter priznani slikarski program Metacreations Painter. Prav zanimivo bo videti, kaj bo Corel naredil s slednjim, saj že imajo v programu tudi Corel Photo-Paint, ki je Painterjev tekmec. Po besedah podjetja pa ima Corel zelo pomembne načrte glede razvoja teh izdelkov, saj med drugim pripravljajo nove različice, od katerih pridejo nekatere na vrsto že kmalu.

    Objavljeno: 27.4.2000
  • Tržne novosti slovenskih operaterjev GSM

    SI.Mobil od 15. aprila uporabnikom svoje vnaprej plačane telefonije Halo omogoča uporabo tudi v tujini. Storitev se imenuje Odisej; uporabniki po prijavi pri pooblaščenem prodajalcu in plačilu priključnine (naročnine na storitev Odisej ni) dobijo časovno nedoločeno možnost uporabe storitev v tujini, za katere naknadno prejmejo račun. Storitev je na voljo pri vseh tujih operaterjih, s katerimi ima SI.Mobil delujoče pogodbe o sledenju, teh pa je skoraj 80. Proti enkratnem plačilu (1100 tolarjev) je za klice v tujini možno prejemati razčlenjeni račun. Če med bivanjem v tujini preteče 90-dnevni rok od zadnje polnitve, je obnova računa možna s klicem SI.Mobila (iz tujine je le-ta plačljiv) vendar le, če ima ob sebi uporabnik številko čeka Halo. Za zaščito pred zlorabo ali krajo je dnevna uporaba v tujini omejena na 13 tisoč tolarjev, skupna mesečna pa na 30 tisoč tolarjev. V SI.Mobilu so že pred uvajanjem storitve Odisej vsak dan pridobili približno 400 novih uporabnikov Halo, pričakujejo pa, da bo to število sedaj še raslo.

    Objavljeno: 27.4.2000
  • Ponovna revizija ISO v podjetju Oracle Software d.o.o.

    Podjetje Oracle Software d.o.o. iz Ljubljane je imelo v zadnjih dneh ponovno revizijo postopkov in delovanja v skladu z zahtevami standarda ISO za oddelka tehnične podpore in izobraževanja. Pregled vseh aktivnosti v zvezi s standardom je tudi tokrat opravilo mednarodno podjetje BVQI iz Anglije, ki je po natančnem pregledu stanja potrdilo uporabo certifikata ISO 9001:1994 za oddelek izobraževanja in ISO 9002:1994 za oddelek podpore uporabnikom.

    Objavljeno: 27.4.2000
  • Corel in Linux

    Kanadsko podjetje Corel, do nedavnega znano predvsem po grafičnih programih, se vse bolj uveljavlja tudi kot ponudnik orodij za operacijski sistem Linux. Nedavno so tako uradno predstavili različico pisarniškega paketa WordPerfect Office 2000 za okolje Linux, s čimer so med prvimi prenesli pomemben komplet programov v ta operacijski sistem. Paket, ki vsebuje urejevalnik besedil, preglednico, predstavitveni program, povezovalni program Corel Central, operacijski sistem Corel Linux 1.0 in še nekaj manjših orodij, je funkcionalno enak različici za okolje Windows, s katero zna tudi izmenjevati podatke. Corel bo prodajal dve različici izdelka: Standard (130 dolarjev) in Deluxe (160 dolarjev), slednji pa bo imel še zbirko podatkov Paradox, spletni brskalnik Netscape Communicator, izbor pisav in slik ter nekaj iger.

    Objavljeno: 25.4.2000
  • Ameriški izvoz visoke tehnologije

    ZDA sodijo poleg Japonske in Tajvana v ozek krog največjih izvoznikov visoke tehnologije. Lani so izvozili za 181 milijard dolarjev izdelkov z visoko tehnologijo, kar predstavlja okrog četrtino celotnega izvoza, a s tem niso pokrili uvoza, ki je že nekaj let zapored večji od izvoza. Zato pa je visoka tehnologija prvič prehitela druga področja izvoza, saj so izdelki za transport (avtomobili, letala ...) dosegli "le" 126 milijard dolarjev, na tretjem mestu pa so kemični izdelki s 67 milijardami dolarjev.

    Objavljeno: 25.4.2000
  • CA Unicenter TND

    Computer Associates je izbranim partnerjem že razposlal razvojno različico naslednjega rodu orodij za nadzor računalnikov, omrežij, programov in pretoka podatkov z imenom Unicenter TND (kar pomeni "The Next Dimension" -- naslednja razsežnost). Novi paket je naslednik dosedanjega nadzorniškega paketa Unicenter TNG ("The Next Generation" -- naslednji rod), v celoti pa prinaša veliko izboljšav obstoječih orodij ter nekaj novih tehnologij. Tržni analitiki menijo, da ne gre za radikalno nov izdelek, ki pa je kljub temu zelo pomemben korak za družbo Computer Associates.

    Objavljeno: 24.4.2000
  • Tudi SGI na poti v Linux

    SGI, podjetje, ki je še nedavno slovelo po vrhunskih grafičnih postajah, procesorjih MIPS, izjemni grafiki in lastnem operacijskem sistemu Irix, se povsem preusmerja v Linux. Predstavniki družbe so potrdili, da bodo v prihodnjih letih vse večji poudarek dali Linuxu in vse manjši Irixu. Poleg tega gre v primeru družbe SGI tudi za pomemben zasuk pri strojni opremi. Namesto lastnih rešitev bodo večino svojih novosti zasnovali na Intelovih 32- in 64-bitnih procesorjih. Toda kljub podpori najbolj razširjenim standardom ne nameravajo opustiti inovacij. Ena takih je datotečni sistem XFS, ki bo v kratkem na voljo z licenco GPL (splošna javna licenca), omogočal pa bo precej večjo stopnjevano nadgradljivost Linuxa v najzmogljivejših strežnikih, pri tem pa zanesljivost delovanja z vgrajeno podporo za dnevniški način delovanja.

    Objavljeno: 24.4.2000
  • Yahoo in prenosni telefoni

    Podjetje Yahoo se zelo trudi, da bi svojo vsebino in iskalnik ponudilo v ročnih računalnikih in prenosnih telefonih. Po zgledu družb AOL in Microsoft (MSN), ki prav tako pripravljata posebne različice svojih dveri, je Yahoo nedavno objavil dve novosti. Novice in druge koristne informacije bodo kmalu ponudili ob vsakem ročnem računalniku Palm, poleg tega pa bodo kmalu začeli s posredovanjem spletnih informacij na prenosne telefone, opremljene z brskalniki WML. Poleg spletnih vsebin naj bi za ročne računalnike ponudili še odjemalec za elektronsko pošto in program za elektronske pogovore.

    Objavljeno: 24.4.2000
  • Grafični učinki iz interneta

    Podjetje Andromeda Software, proizvajalec grafičnih učinkov in dodatkov za slikarski program Adobe Photoshop in z njim združljive urejevalnike, je predstavilo načrt za še eno možnost uporabe interneta. V kratkem naj bi predstavili prve grafične učinke, ki jih lahko na digitalne fotografije in slike dodamo kar prek interneta. Namesto da bi morali program za učinke nameščati na posamezni računalnik, fotografijo preprosto prenesemo v posebne strežnike, ki jih obdela, uporabnik pa nato dobi že pripravljeno fotografijo. Andromeda meni, da je to prihodnost grafične obdelave, k sodelovanju pa so že povabili nekatere druge ponudnike grafičnih učinkov.

    Objavljeno: 23.4.2000
  • Lightwave 6

    Podjetje Newtek je predstavilo novo pomembno različico programskega paketa Lightwave, ki je namenjen za animacijo 3D in videoprodukcijo z osebnimi računalniki PC. Lightwave 6, ki je namenjen računalnikom z okoljem Windows NT, vsebuje naslednji rod orodij za animacijo likov, nov sistem za modeliranje predmetov in močno izpopolnjen sistem za senčenje trirazsežnih modelov. Med drugim so pri novi različici avtorji pripravili tudi nov uporabniški vmesnik, ki je sodobnejši, preglednejši in enostavnejši.

    Objavljeno: 23.4.2000
  • Jerovšek in IBM skupaj s strežniki

    Jerovšek Computers in IBM Slovenija sta podpisala pogodbo o sodelovanju, ki zadeva predvsem ponudbo strežnikov s procesorji Intel. Tako bo Jerovšek strankam lahko poleg lastnih ponudil tudi strežnike priznane blagovne znamke, obenem pa se bodo izognili tudi težavam z dobavo - IBM jim lahko v vsakem trenutku zagotavlja dovolj veliko zalogo opreme. Podjetji sta na področju strežnikov sodelovali že doslej, tesnejše sodelovanje pa je tudi odziv na Compaqov odločnejši nastop na slovenskem tržišču.

    Objavljeno: 22.4.2000
  • Največji ponudnik tehnologije SAN?

    IBM namerava za pospešitev razvoja in prodaje izdelkov za pomnilniška omrežja SAN v bližnji prihodnosti vložiti kar 400 milijonov dolarjev. S tem želijo postati največji ponudnik te tehnologije. V dokaz so predstavili novo različico pomnilniškega strežnika Enterprise Storage Server (ESS), ki za krmiljenje uporablja 64-bitni procesor, podpira do 16 GB medpomnilnik in dodatna razširitvena mesta PCI, s katerimi lahko zagotovijo večjo prepustnost in podporo za še več diskov.

    Objavljeno: 22.4.2000
  • Brezžični HomeRun na Švedskem

    Brezžični vmesniki, ki podpirajo standard IEEE 802.11, so že lep čas na tržišču, vendar so bili doslej namenjeni le strogo profesionalni rabi. To naj bi se v prihodnosti spremenilo, prva sprememba pa se bo zgodila na Švedskem. Tamkajšnji telekomunikacijski operater Telia se je namreč povezal z ameriškim proizvajalcem Symbol Technologies, s katerim bodo razvili storitev HomeRun na osnovi Symbolovega brezžičnega omrežja Spectrum24.

    Objavljeno: 22.4.2000
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji