• IBM s stabilnimi rezultati

    Pri podjetju IBM so lahko zadovoljni s poslovnimi rezultati v minulem četrtletju, saj se jim obeta dobra milijarda dolarjev dobička. Kljub temu, da ima IBM v družbi HP zdaj približno enako močnega tekmeca, je za mnoge še vedno glavni steber v računalništvu in pokazatelj, kaj se dogaja v celotni panogi. V zadnjem četrtletju so tako IBM-ovi rezultati potrdili, da se kriza v računalniški industriji umirja, čeprav še zdaleč ne moremo govoriti o rasti, kakršne smo bili deležni pred nekaj leti.

    Objavljeno: 22.1.2003
  • Mandrake v stečaju

    Podjetje Mandrakesoft, ki je ponujalo eno od priljubljenih distribucij Linuxa imenovano Mandrake Linux, je moralo razglasiti stečaj. Francosko podjetje se je že dalj časa otepalo s finančnimi težavami, pred nekaj meseci pa je stanje postalo kritično. V zadnjem času so nato že skoraj iz obupa uporabnike pozivali k prostovoljnim prispevkom, da bi lahko nemoteno nadaljevali z razvojem sistema z odprto kodo. Toda načrti družbe, katere distribucija Linuxa sodi med najpomembnejše v Evropi, se niso obnesli, zato tudi razglasitev tečaja. Vodstvo sicer razlaga, da je to zgolj ukrep, s katerim želijo družbo razbremeniti pritiskov s strani upnikov, obenem pa omogočiti reorganizacijo pod drugim vodstvom. Toda poznavalci razmer menijo, da stečaj kot sredstvo za izhod iz krize v Evopi ne deluje tako kot v ZDA, zato je velika verjetnost, da bo Mandrake moral v celoti zapreti vrata.

    Objavljeno: 22.1.2003
  • Oracle pripravlja nov strežnik 9iAS

    Oracle namerava v kratkem predstaviti novo različico strežnika Oracle 9i Application Server (Oralce 9iAS), s katerim naj bi precej poenostavili razvoj spletnih dveri. To naj bi dosegli z novo tehnologijo, ki je namenjena predvsem tehnično manj izkušenim uporabnikom, s katero naj bi pripravljali male spletne programe (imenovane portlete) brez klasičnega programiranja.

    Objavljeno: 22.1.2003
  • Novi Windows CE sredi leta 2003

    Nova različica operacijskega sistema Windows CE, ki mu bodo najbrž dodali tudi pripono .Net, bo na voljo še pred poletjem, trdijo pri družbi Microsoft. Sistem, ki nastaja pod delovnim imenom McKendric, ima sicer tudi interno oznako Windows CE .Net 4.2. Prinaša številne pomembne novosti, kot je podpora za internetno telefonijo VoIP, vgrajeni požarni zid, podporo za brezžična omrežja ter poenoten programski vmesnik, ki bo omogočal preprost prenos podatkov med različnimi strojnimi platformami. V bodoče bo tako mogoče razmeroma preprosto prenesti program napisan za ročne računalnike na mobilne telefone in celo drugačne naprave, kot so na primer internetni sprejemniki. Microsoft pripravlja za McKendricom tudi naslednjo različico, ki nosi interno ime Macallan, dokončan pa bo predvidoma v letu 2004.

    Objavljeno: 22.1.2003
  • Več upanja za standard Liberty

    Članice organizacije Liberty Alliance Project naj bi v letošnjem letu v njihove izdelke končno vključile standarde za preverjanje avtentičnosti in identitete Liberty 1.1. Zaenkrat nove specifikacije že vključujejo pri razvoju omrežja intranet v družbi General Motors in pri razvoju omrežja za finančne transakcije združenja bank Financial Services Technology Consortium.

    Objavljeno: 21.1.2003
  • Novinec predstavil 64-bitne strežnike

    Družba Newisys iz Texasa želi prodreti na trg strežnikov za velika podjetja s pomočjo izdelkov s procesorji Opteron družbe AMD. Strežnike bodo le načrtovali, licenco za izdelavo pa skušali prodati velikim proizvajalcem. Doslej so izdelali že okoli 50 naprav s testnimi različicami procesorjev Opteron, za licenco pa naj bi se zanimali tudi trije največji proizvajalci strežnikov.

    Objavljeno: 21.1.2003
  • AMD z izgubo, stavi na novosti

    AMD je zadnje četrtletje 2002 zaključil zopet z veliko izgubo, toda razmere naj bi se letos izboljšale zaradi prihoda pomembnih novih izdelkov. Čeprav so v zadnjem četrtletju prodali več procesorjev in pomnilnikov Flash RAM kot v preteklosti, je celotna slika v podjetju precej bolj žalostna. Izguba namreč znaša 854,7 milijonov dolarjev, kar je precej slabše kot v enakem obdobju leta 2002, ko so zabeležili zanje ugodno veli minus v višini 15,8 milijonov dolarjev.

    Objavljeno: 21.1.2003
  • Microsoft izdelal zaščito proti kopiranju nosilcev CD

    Microsoft je predstavil novo tehnologijo, s katero naj bi končno našli pravšnjo zaščito pred nelegalnim kopiranjem nosilcev CD. Tehnologija z imenom Windows Media Data Session Toolkit odpravlja pomanjkljivosti dosedanjih rešitev - zaščiteni nosilci naj bi nemoteno delovali tako v osebnih računalnikih kot v glasbenih predvajalnikih CD in avtoradijih.

    Objavljeno: 21.1.2003
  • Podpis pogodbe med UnitedLinux, IBM in AMD

    Po podpisu partnerske pogodbe o sodelovanju na področju razvoja tehnologije izdelave vezij, sta se družbi AMD in IBM povezali skupaj še z družbo UnitedLinux, da bi sodelovale tudi pri bodočih različicah operacijskega sistema Linux. Organizacija UnitedLinux je konzorcij podjetij, ki prodajajo sistem Linux, sestavljajo pa jo družbe Conectiva, SCO Group, SuSE in Turbolinux. Lani novembra so izdali različico strežnika UnitedLinux 1.0, ki je namenjena zlasti za podjetja. Družbi AMD in IBM bosta pomagali pri razvoju in prodaji naslednje različice sistema, ki naj bi izšel ob koncu leta. Različica UnitedLinux 1.0 ima certifikat za delovanje na vseh izdelkih družb IBM in AMD, vključno s strežniki IBM eServers in za strežnike z bodočimi 64-bitnimi procesorji AMD Opteron.

    Objavljeno: 20.1.2003
  • Video-konferenčni sistem za vsakogar

    Družba D-Link je predstavila samostojni spletni video-konferenčni sistem imenovan i2eye Videophone. Za ceno 300 ameriških dolarjev dobimo napravo z vgrajenim mikrofonom in kamero, ki deluje tudi brez računalnika. Sliko je potrebno ostriti ročno, prav tako pa kamera nima zuma. Sistem i2eye na eni strani priključimo na TV sprejemnik s pomočjo standardnih avdio in video priključkov, v omrežje pa s pomočjo priključka ethernet. Sistem nastavimo s pomočjo daljinskega upravljavca, ki je del sistema, na voljo pa je tudi standardni priključek RJ-11 za analogno telefonsko linijo.

    Objavljeno: 20.1.2003
  • Intel spreminja načrte za Itanium

    Intel je nedavno spremenil razvojno pot za procesorje Itanium in v okviru tega naredil prostor za še za en model. Za razliko od sedanjih napovedi, da bomo najprej videli le dva modela in sicer Madison (letos) ter Montecito (v letu 2004), vse kaže, da bodo v začetku naslednjega leta predstavili še nekakšen vmesni model z delovno oznako Madison 9M.

    Objavljeno: 20.1.2003
  • Sunovo najslabše četrtletje doslej

    Sun je zaključil kot vse kaže svoje najslabše poslovno četrtletje doslej. Celoten prihodek se je v zadnjem četrtletju znižal za 6 odstotkov glede na enako četrtletje 2002 in dosegel višino 2,915 milijard dolarjev. Toda bolj kot samo znižanje prometa pade v oči izguba v višini kar 2,283 milijarde dolarjev, kar je posledica opisa zalog, stroškov restruktuiranja in nekaterih drugih postavk, ki so jih morali knjigovodsko zavesti. V četrtletju pred tem je imel Sun za 111 milijonov dolarjev izgube. Povrh vsega so se za 6,7% znižale marže in dodatno prispevale k izpadu zaslužka.

    Objavljeno: 20.1.2003
  • Ključ za uspešno tretjo generacijo

    Konferenca 3G mobile, ki je potekala januarja v Tokiu na Japonskem, je dala kar precej končnih odgovorov na mnoge nejasnosti glede uvajanja in morebitnega uspeha tretje generacije mobilne telefonije. Po prevelikem navdušenju nad začetnimi uspehi mobilne telefonije in novih tehnologij, ki so vrednosti vseh podjetij potisnile v nepredvidljive višine ter pohlepnim državam (vključno z našo), ki so za koncesije pobrale milijarde in milijarde evrov, je lansko leto mnoge zajela panika, saj je tretja generacija vse bolj zamujala.

    Objavljeno: 20.1.2003
  • Hranjenje podatkov postaja problem

    Zadnji podatki kažejo, da ljudje proizvedemo od enega do dveh milijard gigabajtov informacij na leto, kar znese 250 MB podatkov na vsakega Zemljana. Podjetja danes hranijo desetkrat več podatkov kot so jih pred tremi leti, potrebe po hranjenju podatkov pa naj bi se v naslednjih treh letih povečale od 20- do 50-krat. Če bodo vsi ti podatki res uporabni, bo treba vsekakor iznajti nove tehnologije za shranjevanje vseh teh informacij. Razvojni pristopi na tem področju so različni, v glavnem pa se sučejo okrog bistveno izboljšanih materialov pri magnetnih in optičnih tehnologijah. Malce znanstvenofantastično pa zveni tehnologija hranjenja podatkov na atomski ravni silicija.

    Objavljeno: 19.1.2003
  • Xeorxov jezik za izmenjavo dokumentov

    Xerox je predstavil nov programski in opisni jezik, s katerim naj bi naredili programe, ki lahko berejo dokumente ne glede na zapis in platformo, katerim pripada. Dokumentno usmerjeni jezik Circus-DTE naj bi omogočal transformacijo in spajanje podatkov iz različnih zapisov, ne glede ali gre za osebne računalnike, ročne računalnike, pametne telefone ali druge vrste naprav.

    Objavljeno: 19.1.2003
  • Miniaturni računalniki PC

    Podjetje Vulcan Ventures, znano predvsem po temu, da ga je soustanovil Paul Allen, sicer tudi soustanovitelj Microsofta, je na predstavilo prototip miniaturnih računalnikov PC, ki tehtajo manj kot pol kilograma in so dovolj majhni, da jih lahko držimo v dlaneh.

    Objavljeno: 19.1.2003
  • "DVD Jon" ni pirat

    Sodišče v Oslu je po soglasni odločitvi oprostilo norveškega najstnika Jona Johansena, ki je bil obtožen piratstva plošč DVD. Tožbo je sprožilo združenje Motion Picture Association of America, ki predstavlja vse največje hollywoodske filmske studie. Ameriški filmarji so obtožili Johansena, da je prekršil zakon, ko je kot 15-letnik s programom DeCSS razbil kodo in omogočil neavtorizirano kopiranje filmov DVD. >>DVD Jon<< kot ga poznajo na Norveškem je postal hekerski simbol za svobodo intelektualnega izražanja. Ameriška filmska industrija, ki s filmi na ploščah DVD in video kasetah na leto obrne 20 milijard dolarjev, seveda ne deli tega navdušenja in je Johansenov dosežek ocenila kot krajo. Program DeCSS je zdaj že zastarel in je le eden od mnogih, ki jih v internetu mogoče dobiti za razbitje kode.

    Objavljeno: 18.1.2003
  • Bo trg IT še nazadoval?

    Sodeč po raziskavi družbe Goldman Sachs se bo poraba opreme IT v letošnjem letu v povprečju zmanjšala za en odstotek. To je v nasprotju z bolj optimističnimi napovedmi večine družb, ki se ukvarjajo s tehnološkimi analizami. Goldman Sachs izvaja panelne trimesečne raziskave med sto direktorji oddelkov IT najpomembnejših podjetij z vsega sveta.

    Objavljeno: 18.1.2003
  • Varčevanje na področju poslovnih programov

    Manjša poraba na področju IT je lani prizadela tudi največje izdelovalce poslovnih rešitev, kot so SAP, Siebel, PeopleSoft in Oracle. Na udaru je bil predvsem Siebel, ki ima vodilno vlogo pri programih upravljanja s strankami (CRM). SAP in PeopleSoft sta lani vztrajno zmanjševala Siebelov tržni delež na področju CRM, še posebej zanimive pa so bile govorice o morebitnem prevzemu Siebela s strani Microsofta.

    Objavljeno: 18.1.2003
  • Samsungova kamera dva-v-enem

    Samsung je predstavil kamkoder za kasete MiniDV z imenom SCD5000, ki omogoča tudi digitalno fotografiranje posameznih slik z ločljivostjo štiri milijone pik (2272 × 1704 pik). To je kar precejšen napredek v primerjavi z ostalimi kamkorderji, ki navadno zmorejo zajem slik z manj kot milijonom pik. Kljub temu, da je ohišje skupno, je notranjost obeh podsklopv popolnoma ločena. Naprava sicer ne spada med najmanjše modele, saj meri 94 × 82 × 137 milimetrov in tehta 680 gramov. Kot kamkorder ima SCD5000 tipalo CCD z 680.000 pikami, 10× optično povečavo in 800× digitalno povečavo. Za boljšo kakovost posnetkov skrbi sistem za elektronsko odpravo tresenja slike in algoritem za izboljšanje kakovosti v slabših svetlobnih pogojih. Podatke zapisuje na kasete MiniDV, podprt pa je tudi zapis MPEG-4. Za povezavo z računalnikom je vgrajen vmesnik firewire.

    Objavljeno: 17.1.2003
  • ATI podpira DivX

    Kanadsko podjetje ATI in podjetje DivXNetworks sta sklenila sporazum, s katerimi bodo grafične kartice ATI bolje podpirale predvajanje posnetkov s kodekom DivX. Specifično naj bi obe podjetji spremenili programsko opremo, ki bo znala zaznati in pospešiti izvajanje kodeka DivX. Z novimi gonilniki naj bi kartice ATi Radeon 9500 ter 9700 omogočile znatno izboljšale prepustnost pri dekodiranju video posnetkov in hkrati razbremenile glavni procesor za več kot polovico pri dekodiranju posnetkov DivX. Delno naj bi se z uporabo naprednejših filtrov izboljšala tudi kvaliteta predvajanih posnetkov MPEG-4.

    Objavljeno: 17.1.2003
  • Sun prvi z izdelkom, ki podpira Liberty

    Podjetje Sun je predstavilo prvi izdelek, ki temelji na specifikaciji združenja Liberty Alliance za avtentifikacijo in enkratno prijavo uporabnikov na sistem in spletne storitve. Sun Identity Server 6.0 je torej prva inkarnacija tehnologije, s katero se združenje podjetij želi postaviti Microsoftovemu sistemu Passport. Izdelek bo sprva na prodaj zgolj samostojno, kasneje pa ga nameravajo prilagati Sunovi strojni opremi.

    Objavljeno: 17.1.2003
  • Prvi popravki in dodatki za MOM

    Microsoft je predstavil prvi komplet popravkov in dodatkov za svoj največji nadzorniški paket, Microsoft Operations Manager (MOM). Komplet vsebuje popravke Service Pack 1 ter čez 30 drugih večjih novosti in dodatkov, s katerimi se bo MOM lažje povezoval z drugimi izdelki, pa tudi novimi Microsoftovimi izdelki, v prvi vrsti strežniki Windows 2003 Server. V okviru kompleta so zato tudi novi razvojni komplet SDK in novi komplet pomožnih orodij (resurce kit).

    Objavljeno: 17.1.2003
  • Palm opušča lastne grafite

    PalmSource, hčerinska družba podjetja Palm, ki se ukvarja z razvoje operacijskega sistema PalmOS je sporočila, da bodo v bodoče opustili lasten sistem za razpoznavo znakov in pisave Grafitti v prid tehnologiji družbe Communication Intelligence (CIC). Njihov programski izdelek Jot bodo preimenovali v Grafitti 2, vgradili pa ga bodo v eno od naslednjih različic operacijskega sistema PalmOS. Za zdaj še ni znano, kaj bo s prihodnostjo programa Jot na drugih platformah za mobilne naprave.

    Objavljeno: 16.1.2003
  • Microsoft določil datum za Windows Server 2003 in odpira kodo državnim vladam

    Microsoft je sporočil, da bo uraden začetek prodaje dolgo pričakovanega strežniškega operacijskega sistema Windows Server 2003 natanko 24. aprila. Le nekaj dni pred tem so sklenili, da bodo iz imena izdelka odstranili oznako .NET, s čimer so hoteli poenostaviti imenovanje in odpraviti morebitne nesporazume okoli združljivosti in nezdružljivosti ostalih izdelkov z novim okoljem. Microsoft bo hkrati z strežniškim operacijskim sistemom predstavil tudi novo različico razvojnega orodja Visual Studio .NET 2003, ki bo vsebovalo pomembne razširitve koristne zlasti za novi strežnik Windows Server 2003.

    Objavljeno: 16.1.2003
  • SanDiskov kartice dva v enem

    Podjetje SanDisk je predstavilo kartice v različicah Compact Flash in SD Card, ki združujejo pomnilnik in brezžični omrežni vmesnik, skladen s standardom 802.11b (Wi-Fi). Nova družina kartic Connect bo na začetku vsebovala dva modela in sicer 128 MB in WiFi Compact Flash kartico ter 256 MB in WiFi SD kartico. S takim združevanjem naj bi primamili predvsem kupce, ki si želijo za svoje mobilne naprave tako razširitev pomnilnika, kot brezžično omrežno povezavo, vendar imajo v napravi le eno prosto razširitveno mesto.

    Objavljeno: 16.1.2003
  • Slovenski Oracle uspešno

    V družbi Oracle so ob objavi poslovnih rezultatov za drugo četrtletje, ki se je zaključilo novembra lani, zelo zadovoljni. Prihodek od licenc Oraclovih izdelkov so povečali za 8,2%, v drugem četrtletju pa so ustvarili 2,3 milijarde dolarjev prihodka oz. 535 milijonov dolarjev neto zaslužka. Vodilni v Oraclu so že ob koncu lanskega leta napovedali hitro izboljševanje rezultatov, saj je očitno, da se bo gospodarski položaj v svetu in s tem kupna moč popravlja.

    Objavljeno: 16.1.2003
  • Exchange Server 2003 že v drugi razvojni različici

    Microsoft je najavil dostopnost druge razvojne različice poštnega strežnika Exchange 2003, ki nastaja pod delovnim imenom Titanium. Exchange Server 2003 bo v povezavi z odjemalcem Outlook 11 omogočal preprostejše delo in višjo stopnjo storilnosti, saj se bo laže spopadati z veliko količino sporočil, ki jih dnevno prejmejo uporabniki prek elektronske pošte.

    Objavljeno: 15.1.2003
  • Kmalu zapisovalniki DVD s hitrostjo 8x

    Medtem, ko v prodajo komaj prihaja najnovejša generacija zapisovalnikov s hitrostjo zapisovanja 4x na nosilce DVD+R, pri Philipsu že pripravljajo gradnike za še hitrejše enote. Philips Semiconductors, ki razvija med drugim osnovna vezja za hitre zapisovalnike, je tako predstavilo novo generacijo vezij z imenom Nexperia, ki bodo omogočali zapisovanje na nosilce DVD+R s hitrostjo 8x, na nosilce DVD+RW pa s hitrostjo 4x. Prva generacija zapisovalnikov DVD+RW dela s četrtino te zmogljivosti, pravkar vpeljana druga generacija pa s polovico.

    Objavljeno: 15.1.2003
  • Sony RoomLink za prenos digitalnih vsebin v domačem okolju

    Sony je predstavil sprejemnik RoomLink, ki omogoča povezovanje računalnikov z ostalimi hišnimi napravami, kot sta televizor in hi-fi. S pomočjo sprejemnika RoomLink je mogoče na domačem televizorju predvajati digitalne filme in druge pretočne video posnetke ter poslušati glasbo shranjeno na osebnih računalnikih.

    Objavljeno: 15.1.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji