• Skupna akcija filmskih studijev

    Pet največjih filmskih studijev na svetu (MGM, Paramount, Sony, Universal in Warner Bros) je združilo moči in napovedalo skupen razvoj internetne storitve, imenovane film na zahtevo. Ugotovili so, da je število uporabnikov interneta v ZDA, ki uporabljajo širokopasoven dostop, preseglo kritično maso, tako da naj bi bil projekt tudi rentabilen. O cenah in datumih še niso govorili, zato pa so poudarili, da nameravajo za pošiljanje filmov preko interneta uporabiti sistem za upravljanje z digitalnimi pravicami DRM (Digital Rights Management). S skupnim projektom bi se radi izognili morebitnim težavam, s katerimi so se zaradi Napsterja soočile glasbene založbe.

    Objavljeno: 30.8.2001
  • Microsoft nudi popravke in nova orodja za zaščito pred virusi

    V zadnjih tednih je poplava računalniških virusov, med katerimi Code Red močno prizadela spletne strežnike in druge računalnike, opremljene z Microsoftovimi operacijskimi sistemi in strežniki. Code Red je celo onesposobil nekaj Microsoftovih lastnih strežnikov, zato so se odločili kreniti v protinapad. Najprej so pripravili niz popravkov, ki zapirajo >>odprte<< luknje v njihovih programskih izdelkih, pa tudi poostrijo siceršnjo stopnjo varnosti v sistemih.

    Objavljeno: 30.8.2001
  • Strežniška zmogljivost po potrebi

    Zmanjšanje povpraševanja po računalniških izdelkih proizvajalce sili v iskanje novih rešitev in ponudbe, s katero bi lahko ponovno povečali zanimanje kupcev. Ena od teh smeri je tudi nudenje storitev, s katerimi kupci dejansko plačajo le porabo sistemskih sredstev (procesorskega časa, pomnilniških sistemov), ki jih dejansko potrebujejo. Taka rešitev je zanimiva predvsem za specifične tipe kupcev strežnikov, kot so ponudniki storitev in telekomunikacijske družbe, ki so zelo pozorne na porabo sredstev vloženih v infrastrukturo.

    Objavljeno: 29.8.2001
  • Novell NetDevice -- programski pomnilniški sistemi

    Podjetje Novell je predstavilo novo družino programski izdelkov, ki so namenjeni vse bolj priljubljenim strežniškim napravam (server appliances), ki jih preprosto priključimo v računalniška omrežja. Prvi od izdelkov je programski pomnilniški strežnik NetDevice NAS, ki ciljni sistem spremeni v omrežno priključen pomnilniški sistem (NAS). Za razliko od drugih konkurenčnih izdelkov Novell ponuja le programsko opremo, kupec pa si sam izbere ustrezno strojno opremo. Za nadzor in upravljanje sistema Novell izdatno uporablja imeniški sistem eDirectory, s katerim je enako preprosto nadzirati bližnje in oddaljene, enega ali celo farmo strežnikov. Upravljavski modul je zasnovan na spletni tehnologiji, sistem pa je mogoče preprosto povezati v različna strežniška okolja, vključno z sistemi Windows in Unix. Cena izdelka NetDevice NAS je 1.800 dolarjev.

    Objavljeno: 29.8.2001
  • MIT in HP razvijata kvantni računalnik

    Sedanji klasični računalniški model se počasi bliža svojim fizičnim mejam, kvantno računalništvo pa naj bi te meje preseglo, sporočata znameniti Tehnološki inštitut iz Massachusettsa (MIT) in družba Hewlett-Packard. Oba partnerja sta lani podpisala skupen petletni projekt, vreden 25 milijonov dolarjev, ki naj bi pomenil začetek razvoja v kvantnem računalništvu. MIT in HP predvidevata, da bo minilo še deset let, preden bo luč sveta ugledal prvi povsem delujoč kvantni računalnik.

    Objavljeno: 29.8.2001
  • Velikim še naprej ni lahko

    Čeprav so tržni analitiki mnenja, da se lahko stvari v računalniški industriji v drugi polovici leta začenjajo izboljševati, rezultati velikih proizvajalcev ne kažejo vselej tako rožnate slike. Compaq je tako v drugem četrtletju ustvaril dobiček v višini le 67 milijonov dolarjev, kar je dobesedno drobiž glede na promet v višini 8,5 milijard dolarjev. Pa vendar je to bolje, kot izguba. Compaq se sočasno močno trudi, da bi pospravil okoli sebe (zaloge so razpolovili z nekdanje milijarde dolarjev) in razširili ponudbo, zlasti na področju storitev. Zmanjšujejo tudi stroške glede na preteklo leto in minulo četrtletje, obakrat nekaj več kot 100 milijonov dolarjev. Čeprav so rezultati pozitivni, je za oceno razpoloženja v družbi dovolj pogledati na lanskoletne številke v istem obdobju - 388 milijonov dolarjev dobička in promet čez 10 milijard dolarjev. Menijo, da se razmere izboljšujejo zlasti v ZDA, povpraševanje pa se žal zato zmanjšuje drugod.

    Objavljeno: 28.8.2001
  • Povečano povpraševanje po sistemih CRM

    Kljub težavam v računalniški industriji, nekatera področja še naprej hitro rastejo. Eno takih je področje rešitev za delo s strankami (CRM), kjer smo v minulem letu zabeležili lepo, 84-odsotno rast prodaje. Tržišče izdelkov CRM je skupno vredno že 6,2 milijard dolarjev, napovedi družbe IDC pa kažejo, da bo leta 2005 ta vrednost že 14 milijard dolarjev. Vodilni ponudnik na tem področju je družba Siebel, ki ima 23% tržišča. Take rezultate je pravzaprav preprosto tolmačiti, saj prav sistemi CRM omogočajo bolj učinkovito poslovanje v zaostrenih pogojih delovanja in so torej orodje za rešitev iz trenutnih težav.

    Objavljeno: 28.8.2001
  • Okrepljen Norton AntiVirus 2002

    Prednaročila za novo verzijo Symantecovega protivirusnega programa že zbirajo, za 50 dolarjev pa si ga lahko zagotovite v Symantecovi spletni trgovini, kakor tudi pri drugih spletnih trgovcih. Norton AntiVirus 2002 naj bi omogočal edinstveno protivirusno zaščito z avtomatskim odkrivanjem in odpravljanjem virusov, avtomatskim nalaganjem novih informacij o virusih preko interneta in združitev z brskalnikom Internet Explorer. Ker je združljiv tudi z novimi Okni XP, bo Norton AntiVirus 2002 skeniral prihajajočo in odhajajočo elektronsko pošto, preprečeval pa bo tudi, da bi se virus razširil s pomočjo seznama elektronskih naslovov. Registrirani uporabniki katerega koli protivirusnega programa so upravičeni do popusta v višini 20 dolarjev.

    Objavljeno: 28.8.2001
  • Pentium 4 prvi presega mejo 2 GHz

    Po pričakovanjih, saj so vesti o tem krožile že nekaj tednov, je Intel 27. avgusta prikazal najnovejšo različico procesorja Pentium 4, ki kot prvi tovrstni izdelek dosega novo mejo - 2 GHz. Po navedbah proizvajalca novi model ruši dosedanje rekorde, saj dosega vrednosti SPECint_base2000 v višini 640 in SPECfp_base2000 v višini 704, največ med procesorji za osebne računalnike. Zanimivo, da so visoko frekvenco delovanja dosegli z obstoječo 0,18 mikronsko tehnologijo, medtem ko pride nova 0,13 mikronska arhitektura z delovnim imenom Northwood na vrsto šele čez kak mesec (predvidoma s takti 2,2 do 2,3 GHz).

    Objavljeno: 28.8.2001
  • SAS ponuja preprosto povezljivost s SAPom

    Podjetje SAS Institute, eden izmed vodilnih na področju podatkovnih skladišč in analitičnega orodij, je z družbo mySAS.com zagotovil rešitev za preprosto povezljivost izdelkov SAP Portal in SAS Enterprise Guide, ki dopolnjuje SAPovo podatkovno skladišče Portal Business Information Warehouse.

    Objavljeno: 27.8.2001
  • AlphaServerji do kdaj?

    Po presenetljivi novici izpred nekaj mesecev, ko je družba Compaq najavila postopno opustitev procesorjev Alpha in prehod na Intelovo tehnologijo IA-64 (Itanium), se je kot kaže začela bitka za dosedanje uporabnike tehnologije Alpha. Nekateri proizvajalci, med katerimi prednjači IBM so že začeli z akcijami, s katerimi naj bi nesigurne kupce pritegnili k sebi, zlasti na svoje strežnike pSeries. Compaq je na to reagiral z nekaterimi sporočili, s katerimi želijo pomiriti presenečene uporabnike. Po nekaterih trditvah naj bi sisteme AlphaServer delali zdaj vse do leta 2008, podpirali pa do leta 2012. Vmes naj bi bilo dovolj časa za mehek prehod na novo platformo, ki ga ocenjujejo za podobnega kot pri nekdanjem prehodu iz sistemov Alpha EV7 na Alpha EV8.

    Objavljeno: 27.8.2001
  • Bo Lotus izgubil samostojnost?

    IBM je na nedavni konferenci razvijalcev objavil namero, da bo najnovejšo različico ogrodja WebSphere še bolj tesno povezal z Lotusovim strežnikom Domino. Lotus, ki ga je IBM prevzel leta 1995, vendar mu je pustil samostojen razvoj, se je znašel v nezavidljivem položaju. Podjetje ima dobre izdelke, ki pa izgubljajo tekmo s konkurenco. Med žrtvami se je znašlo celo Lotusovo najbolj znano orodje Notes, tako da je samo še vprašanje časa, kdaj se bo Lotus povsem stopil z IBM-om in izgubil samostojnost. Analitiki menijo, da se bo pod okriljem IBM-a Lotusovim izdelkom prav gotovo bolje pisalo. Tako se že kaže svetlejša prihodnost paketa Lotus K-station, ki ga je IBM vezal na svoj strežnik WebSphere Portal Server. IBM skuša s tem pospešiti povezovanje spletnih dveri in skupinskega dela v enotno in zmogljivo orodje za razvoj dveri.

    Objavljeno: 27.8.2001
  • IBM ponuja protokol HTTPR

    IBM-ovi strokovnjaki so mnenja, da je danes najbolj pogosto uporabljeni internetni protokol Hypertext Transfer Protocol (HTTP) premalo zanesljiv za sodobne spletne programe. Zaradi tega ponujajo izboljšano alternativo imenovano Reliable HTTP ali HTTPR, ki vsebuje pomembno spremembo v načinu obveščanja o transportu podatkov. S pomočjo protokola naj bi bolj natančno določili, ali se je paket podatkov tudi v resnici dostavil odjemalcu (in to le enkrat) ali pa je med tem prišlo do napake. Nov protokol naj bi bil koristen zlasti v spletnih programih za komunikacijo med podjetji, kjer je treba zagotoviti zanesljivost prenosa podatkov.

    Objavljeno: 26.8.2001
  • NTT dosegel hitrost 10 Tb/s

    Raziskovalci japonske telekomunikacijske družbe NTT so dosegli nov rekord glede hitrosti prenosa podatkov prek optičnih vodnikov. Po enem samem vlaknu so uspeli doseči hitrosti prenosa kar 10 Tb/s (terabitov na sekundo), kar je precej več od dosedanjih dosežkov. Novi dosežek bo uporabe zlasti pri telekomunikacijskih povezavah na hrbteničnih povezavah, poskusno pa nameravajo novo tehnologijo že naslednje leto uporabiti pri povezavah med nekaterimi večjimi mesti na Japonskem. Za dosego rezultata so uporabili tehnologijo multipleksiranja signalov z različnimi valovnimi dolžinami, s čimer prek vlakna lahko potuje do 256 signalov hkrati, štirikrat več kot doslej. Danes večina komercialnih rešitev dosega hitrosti okoli 40 Gb/s.

    Objavljeno: 26.8.2001
  • IBM-ov avto prihodnosti

    IBM je na konferenci o programskih rešitvah predstavil nekaj novosti, ki jih bo morda imel avto prihodnosti. BlueDrekar je IBM-ova izvedba krmilnika z vmesnikom Bluetooth in zgrajenim na Linuxu, z njim pa so na demonstracijskem avtomobilu odpirali in zapirali vrata, prižigali in ugašali luči, klimatsko napravo in avtoradio. Modul Blue Eyes bo z infrardečo kamero nenehno nadziral premikanje oči in mežikanje. Če bo imel voznik dalj časa zaprte oči, bo Blue Eyes sprožil alarm, saj bo predvideval, da je voznik zaspal. Poleg tega si bo Blue Eyes zapomnil tudi nastavitve ogledala in sedeža. Če bo program ugotovil, da ima voznik žalosten obraz, bo celo zaigral veselo melodijo, da ga razvedri. IBM je predstavil tudi daljinsko upravljanje nekaterih funkcij v avtu preko interneta, kakor tudi program, ki lahko sprejema in pošilja elektronsko pošto.

    Objavljeno: 26.8.2001
  • Na vrsti je Ethernet s hitrostjo 10 Gb/s

    Hitrost prenosa podatkov med strežniki in drugimi omrežnimi napravami ni nikoli prevelika. Decentralizacija sistemov, zlasti ločevanje procesnih in pomnilniških pod sistemov, povezanih prek običajnih omrežnih povezav, predstavlja resen izziv za današnje omrežne infrastrukture. Gigabitni Ethernet v tem smislu že postaja ozko grlo.

    Objavljeno: 25.8.2001
  • Oracle podpira mobilne uporabnike

    Oracle je najavil nove dodatke za svoje izdelke povezane z elektronskim poslovanjem, ki omogočajo uporabo poslovnih rešitev na različnih mobilnih napravah. Novost v obliki brezplačnih dodatkov za programski strežnik Oracle 9i Application Server, gradi svoje delovanje na podpori za brezžične povezave vgrajene v nove Oraclove izdelke. S pomočjo posebnih predlog, ki zaznajo velikost in zmožnosti ciljnih naprav, je mogoče na preprost način zagotoviti >>mobilno<< podporo za rešitve CRM, podporo za prodajo na terenu in nekatere finančne rešitve. Do sredine naslednjega leta naj bi >>mobilizirali<< tudi druge rešitve, kot so upravljanje s kadri, poslovna inteligenca in nekatere rešitve za vertikalna tržišča (zdravstvo, farmacevtska industrija). Končni cilj je ta, da bodo lahko uporabniki mobilnih naprav dostopali do pretežno vseh poslovnih rešitve v ponudbi Oracla. Novi dodatki niso vezani na specifičen operacijski sistem in delujejo na širokem naboru naprav.

    Objavljeno: 25.8.2001
  • Bi morda malce prigriznili?

    Vprašanje iz naslova bi vam morda zastavil natakar-robot, če bi obiskali tekmovanje RoboCup-2001, ki so ga letos organizirali skupaj z Mednarodno konferenco o umetni inteligenci v Seattlu. Na konferenci se je zbralo 2600 raziskovalcev z vsega sveta, glavna pozornost pa je veljala robotiki. Čeprav področje umetne inteligence še zdaleč ne predstavljajo samo roboti - gre za prepoznavanje govora, nevronska omrežja, strojno učenje, inteligentne agente in teorijo odločanja. Na tekmovanju so poleg robotov v natakarski opravi predstavili robote za igro in zabavo, pa tudi za reševanje, recimo v primeru potresa. V vsakdanjem življenju še dolgo ne bomo uporabljali robotov, da bi namesto nas pospravljali, zato pa velja zanje veliko zanimanje v industriji in vojski.

    Objavljeno: 25.8.2001
  • Pomnilniški sistemi za male, srednje in velike

    Pomnilniški sistemi so še naprej ena izmed najbolj vročih tehnologij ta hip, proizvajalci pa si prizadevajo, da bi čim bolj izpolnili svojo ponudbo. IBM je tako poleti najavil podporo za povezavo svojih pomnilniških sistemov SAN (Enterprise Storage Server, domače povedano Shark) z velikimi računalniki tudi prek vmesnika Fibre Channel (FICON). S tem so na en mah povečali kar za šestkrat hitrost prenosa podatkov med pomnilniškimi sistemi in računalniki mainframe glede na dosedanje pomnilniške kanale ESCON, poleg tega pa ta rešitev ponuja tudi dostop do šestkrat večjega pomnilniškega prostora.

    Objavljeno: 24.8.2001
  • Bistveno zmanjšanje certifikatov MCSE?

    Mnoga podjetja so v preteklih letih svoje informacijske službe gradile na kadrih s certifikati o opravljenih izpitih za izdelke posameznih proizvajalcev. Na prvem mestu s certifikati za Microsoftove inženirje (MCSE). Toda vse kaže, da bo konec leta večina teh inženirjev ostala brez ustreznih potrdil. Microsoft namreč za ohranitev statusa MCSE zahteva opravljene izpite tudi za okolje Windows 2000, vendar je ta del opravilo le manjši del tistih, ki imajo status MCSE pridobljen na tehnologiji Windows NT. Po sedanjih podatkih je na celem svetu nekaj več kot 400.000 inženirjev MCSE, od tega pa jih je do poletja ustrezne izpite za Windows 2000 opravilo le okoli 130.000 ali slaba tretjina. Malo je verjetnosti, da bi vsi ostali izpite opravili do konca leta, saj za to zmanjkuje časa, gradivo in izpiti pa so težji kot pri okolju Windows NT.

    Objavljeno: 24.8.2001
  • Razvojna različica naslednje iteracije Windows CE že na voljo

    Microsoft pospešeno pripravlja novo različico operacijskega sistema Windows CE z razvojnim imenom >>Talisker<<. Za razliko od razvoja dosedanjih različic, ki je potekal v ozkem krogu partnerjev, so se pri Microsoftu tokrat odločili poskusiti z metodo javnega preskušanja razvojnih različic, ki se je uspešno uveljavila pri družini operacijskih sistemov Windows, pa tudi drugje. Talisker Beta 2 je tako na voljo na Microsoftovih spletnih straneh, uporabniki pa lahko njegove zmožnosti preizkušajo na emulatorju mobilnih (in drugih) platform, ki deluje na računalnikih PC.

    Objavljeno: 24.8.2001
  • Tudi vodje IT se morajo nenehno učiti

    Znanje je vselej ključ do uspeha, stalno izobraževanje pa je za vodje služb IT morda še bolj pomembno kot drugod. Nedavna raziskava med 200 direktorji informacijskih služb (CIO), tehničnimi direktorji (CTO) in drugimi IT profesionalci je pokazala, da se ti profesionalci v ZDA v povprečju učijo 7,2 ur na teden. Viri, od koder pridobivajo novo znanje so različni, na prvem mestu pa so poslovne publikacije, strokovne publikacije in pogovori z drugimi strokovnjaki. Toda razpršenost rezultatov je zelo velika, saj so se najbolje ocenjeni pogosto znašli v odgovorih drugih na zadnjem mestu. Rezultati torej kažejo na to, da IT profesionalec ne more svoje odločitve in znanje prepustiti samo enemu viru informacij.

    Objavljeno: 23.8.2001
  • Novell NetWare 6 že na voljo za preizkušanje

    Podjetje Novell je začelo za javim preizkušanjem nove različice omrežnega operacijskega sistema NetWare 6.0, ki predstavlja nov velik korak v razvoju tega sistema. Čeprav je NetWare v zadnjih letih izgubil precejšen tržni delež, je marsikje še zelo trdno zasidran, med drugim tudi v številnih podjetjih v Sloveniji. Z novo različico želijo pri Novellu zadržati nove kupce, pa tudi pridobiti nove.

    Objavljeno: 23.8.2001
  • Apple je predstavil prve dvoprocesorske Mace

    Podjetje Apple je držalo besedo dano na zadnji uporabniški konferenci in začelo s prodajo prvih osebnih računalnikov Apple Macintosh s podporo za dva procesorja. Novi računalniki Apple PowerMac G4 delujejo z dvemi procesorji PowerPC G4, od katerih vsak deluje s taktom 800 MHz. Dodatna procesna moč pride zlati prav pri zahtevnejših opravilih, kot so oblikovanje in modeliranje, urejanje video posnetkov in druga procesno intenzivna opravila. Novi modeli so lahko nastali zaradi vgrajene podpore za več procesorjev v novem operacijskem sistemu MacOS X, ki je priložen računalnikom. Prav tako je v osnovno opremo vključena Appleova enota SuperDrive, ki v sebi združuje bralnike in zapisovalnike CD-R/CD-RW in DVD-R/DVD-RW.

    Objavljeno: 23.8.2001
  • Tračne enote zmogljivosti čez 1 terabajt

    Čedalje večje zmogljivosti pomnilniških sistemov, zlasti sistemov SAN in NAS, povzročajo pri izdelavi varnostnih kopij podatkov upraviteljem teh sistemov vse več težav. Tudi današnje najzmogljivejše tračne enote se zdijo v primerjavi z velikostmi diskovnih sistemov premajhne. Podjetje Quantum je zato predstavilo nove načrte za prihodnost tračnih enot DLT, s katerimi naj bi predvidoma do leta 2007 dosegli zmogljivosti shranjevanja do 1,2 TB (1200 GB) podatkov na kaseto in hitrost prenosa podatkov kar 100 MB/s. Ta cilj naj bi dosegli postopoma v štirih generacijah enot DLT. Prva je letos vpeljana različica Super DLT (SDLT) 220, ki omogoča shranjevanje do 110 GB podatkov brez stiskanja (predvidoma 220 GB s stiskanjem) in hitrost prenosa 11 MB/s. Ti izdelki so že v prodaji. Že za naslednje leto so v načrtu nekoliko dopolnjene enote SDLT 320, ki bodo omogočale shranjevanje 160 GB podatkov na kaseto in dosegale prenose do 16 MB/s.

    Objavljeno: 22.8.2001
  • Hitrejše brezžične povezave ne bodo dražje

    Kljub temu, da izdelki za hitrejše brezžične povezave, ustrezne standardu IEEE 802.11a in sposobne hitrosti prenosa podatkov do 54 Mb/s šele prihajajo v prodajo, tržni analitiki menijo, da nova tehnologija ne bo nič dražja od dosedanjih izdelkov skladnih s standardom IEEE 802.11b, ki nudi hitrosti do 11 Mb/s. Po nekaterih napovedih naj bi se cene takoj po predstavitvi hitro spustile in do konca leta ali začetka leta 2002 dosegle nivo sedanje tehnologije. To pa pomeni cene v območju med 150 in 200 dolarji za brezžični vmesnik za prenosne in osebne računalnike ter 700 do 1.400 dolarji za bazne postaje.

    Objavljeno: 22.8.2001
  • AMD praznuje obletnico z novimi modeli

    Podjetje AMD je na drugo obletnico nastanka prvega procesorja Athlon predstavila neka novih modelov, tokrat namenjenih prenosnim računalnikom. Novinca sta mobilni Athlon 4 s taktom 1,1 GHz in mobilni procesor Duron s taktom 900 MHz. S tem so se pri AMDju vsaj kar se tiče delovnih taktov ponovno izenačili z novimi procesorji Intel Pentium III Processor-M. Cene novih modelov so 425 dolarjev za procesor Athlon in 130 dolarjev za Duron. Nove procesorje že vgrajujejo nekateri priznani proizvajalci, na primer Compaq v svoj prenosnik Presario 1200. Pri AMDju trdijo, da so v dveh letih s svojimi procesorji dosegli 22 odsotni tržni delež, ki pa še vedno raste. Večji del uspeha pripisujejo namiznim različicam procesorjev, tržišče za njihove mobilne različice pa šele nastaja.

    Objavljeno: 22.8.2001
  • Novi prenosniki Fujitsu Siemens Celzius

    Podjetje Fujitsu Siemens Computers bo oktobra na tržišče poslalo novo generacijo vrhunskih prenosnikov z imenom Celzius. Ti so namenjeni pretežno inženirjem in zahtevni poslovni rabi, zato jih imenujejo kar prenosne delovne postaje. Novosti sta pravzaprav dve, model Celzius Mobile A in Celzius Mobile H, za slednjega pa je značilno predvsem to, da vgrajeno tipkovnico lahko vzamemo iz računalnika in jo uporabljamo kot zunanjo enoto z brezžično povezavo.

    Objavljeno: 21.8.2001
  • Prve enote DVD+RW

    Po dolgih obljubah na tržišče kot kaže končno prihajajo prvi zapisovalniki s podporo za standard DVD+RW. Hewlett Packard, eden od tvorcev standarda, je namreč najavil enoto DVD-writer dvd100i, ki bo v ZDA v prodaji septembra za ceno 600 dolarjev za enoto, posamezen izbrisljiv nosilec pa bo stal sprva 16 dolarjev. Enota zna zapisovati na nosilce DVD+RW do 4,7 GB podatkov s hitrostjo 2,4x, prebirati pa nosilce DVD in DVD+RW s hitrostjo 8x. Poleg tega lahko deluje tudi kot zapisovalnik in bralnik za nosilce CD in sicer s hitrostjo zapisovanja 12x (CD-R) oziroma 10x (CD-RW) ter branja 32x.

    Objavljeno: 21.8.2001
  • Linux praznuje 10 let

    Letošnje leto je kot kaže polno obletnic v računalniški industriji. Po tem, ko smo praznovali 25 let družbe Microsoft in 20 let od nastanka prvega računalnika PC, avgusta mineva tudi 10 let, od kar je Linus Torvalds javnosti oznanil nastanek prvega jedra, ki je predstavljalo temelj za nadaljnji razvoj operacijskega sistema Linux.

    Objavljeno: 21.8.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji