• Microsoft že pripravlja novo različico VS.NET

    Kljub temu, da so pri Microsoftu novo razvojno okolje Visual Studio .NET začeli prodajati šele pred nekaj meseci, napovedujejo že naslednjo različico, ki nastaja pod delovnim imenom Everett. Čeprav ne gre za tako veliko osvežitev, kot pri prvotni različici paketa VS.NET, bo novo razvojno okolje kljub temu vsebovalo pomembne novosti, s katerimi naj bi lažje in bolje pisali programe za prihajajoče strežnike Windows .NET Server in naslednjo različico SQL Serverja z delovnim imenom Yukon.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Borland Delphi 7 Studio

    Podjetje Borland je predstavilo novo razvojno okolje Delphi 7 Studio, ki nadaljuje dolgo in uspešno tradicijo izdelkov s tem imenom. V preteklosti je bil prav Borland tisti, ki je s svojimi orodji predstavljal najresnejšega tekmeca za razvoj programov v okolju Windows. Zdaj želijo isto doseči ali preseči tudi na področju spletnih storitev.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Izboljšani Groove

    Podjetje Groove Networks je predstavilo izboljšano različico svojega izdelka za skupinsko delo, ki temelji na tehnologiji P2P. Novi Groove 2.1 prinaša predvsem izboljšave za delo v velikih delovnih skupinah, predvsem pa precej izboljšano povezljivost z drugimi sistemi za komunikacijo in sodelovanje. Groove tako omogoča tesno povezavo s paketom MS Outlook, s katerim lahko deli podatke, po novem pa ima podobno združljivost tudi s paketom Lotus Notes.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Hitrejši AMDji, cenejši Inteli

    AMD in Intel sta konec avgusta zopet skoraj sočasno potegnila nove poteze v bitki za prevlado na področju procesorjev. AMD je tako predstavil nove različice procesorjev Athlon XP, ki prvič v resnici presegajo frekvenčno mejo 2 GHz. Novi modeli tako delujejo s takti 2 in 2,133 GHz, vendar bosta uradno nosila oznaki Athlon XP 2400+ in Athlon XP 2600+. AMD torej ostaja zvest svojemu načinu označevanja, ki doslej povzročil kar nekaj polemik.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Pinnacle Systems najavil osmo različico Studia

    Pinnacle Systems, eden vodilnih proizvajalcev opreme za delo z digitalnim videom, je najavil osmo različico svojega orodja za obdelavo video posnetkov Studio. V novi različici imajo uporabniki možnost izdelave nosilcev po standardih VCD, SVCD in DVD, prav tako pa je na voljo neposredno prekodiranje iz zapisa DV v MPEG2. S Studiom 8 lahko sedaj izdelamo DVD menije z glasbo v ozadju, video ozadja in video v gumbih menijev. Izdelek lahko potem v izbranem zapisu neposredno zapišemo na CD ali DVD kar iz paketa Studio 8, brez dodatnega programa za zapisovanje optičnih nosilcev. Program je optimiziran za delo s procesorji Pentium 4, tako da se lahko uporabniki s temi procesorji nadejajo večje hitrosti pri delu. Studio 8 je na voljo v več različicah. Programska oprema je na voljo za 100 dolarjev, kompleta z analogno video kartico (Studio AV 8) ali s kartico FireWire (Studio DV 8) staneta po 130 dolarjev, medtem ko bo za najzmogljivejšo različico z video kartico, ki ima tako analogne kot FireWire priključke, Studio Deluxe 8, potrebno odšteti 300 dolarjev. Za lastnike Studia 7 bodo so voljo nadgradnje po znižani ceni.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • MP3 koristi tudi glasbeni industriji

    Ugledna organizacija za tržne analize Forrester Research v nedavni raziskavi ugotavlja, da v nasprotju z javnim prepričanjem in trditvami založb, prisotnost glasbe v zapisu MP3 ne ogroža prodaje glasbenih plošč CD. Raziskava opravljena v ZDA, kjer so anketriali tisoč poslušalcev glasbe (tako ljubiteljev, kot priložnostih poslušalcev), kaže na to, da 20% anketiranih kupi kar 36% vseh plošč CD v anketi, kar je tudi glede na preteklost zelo dober rezultat. Še več, anketirani trdijo, da glasba MP3 ni spremenila njihovih navad pri nakupu plošč CD.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • Maxtor odhaja iz trga pomnilniških sistemov

    Kljub temu, da analitiki področju pomnilniških sistemov napovedujejo svetlo prihodnost, konkurenca na trgu številnim proizvajalcem onemogoča uspešno rast. Najnovejša žrtev je podjetje Maxtor, danes največji proizvajalec diskov na svetu, ki se je odločil ukiniti nadaljnjo proizvodnjo in razvoj pomnilniških sistemov s skupnim imenom MaxAttach.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • Novih 600 GB v Revozu

    V novomeškem Revozu so se odločili za namestitev novega pomnilniškega sistema Thunder 9200 podjetja Hitachi Data Systems velikosti 600 GB. Potrebe po večjih diskovnih zmogljivostih so v povezavi z usmeritvami matične hiše Renault, ki na področju tehnične informatike konstruiranja vpeljuje nov program za načrtovanje 2D in 3D delov avtomobilov. Namesto starega programa Euclid so se v Renaultu odločili za orodje IBM Catia, ki pa pri določenih opravilih zahteva podvojen ali celo potrojen diskovni prostor. Nov pomnilniški sistem v Revozu trenutno uporablja en Sunov strežnik, v prihodnjih mesecih bodo dodali še enega, v naslednjem letu pa načrtujejo priključitev še najmanj treh strežnikov Unix, razlaga Bojan Grešak, vodja tehnične podpore informatike v Revozu.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • Linuxov svet

    Sredi avgusta je v San Fransciscu potekala sedaj že tradicionalna konferenca LinuxWorld. Prireditev, ki je nekoč bila osrednje srečanje Linux uporabnikov in razvijalcev, je skozi leta spremenila svoj značaj. Majhna, v Linux usmerjena podjetja igrajo vse obrobnejšo vlogo, osrednjo tribuno pa so zasedli velikani računalniške industrije, kot so podjetja HP, IBM, Oracle, Sun Microsystems in celo Microsoft, ki so tudi letos prikazovala zadnje dosežke svojih razvojnih oddelkov. Razvijalci proste programske opreme, ki so sicer tudi letos razstavljali svoje dosežke, pa se vse bolj selijo na ožje usmerjene prireditve kot je recimo Ottawa Linux Symposium.

    Objavljeno: 21.8.2002
  • Iomega Zip zmore odslej 750 MB

    Podjetje Iomega je predstavilo novo različico izmenljivih disket in enot Zip, ki lahko shranijo do 750 MB podatkov. Podjetje, ki je še pred kakim letom vladalo na področju izmenljivih pomnilniških nosilcev, se v zadnjem času sooča z močno konkurenco enot CD-RW, ki so cenejše, bolj razširjene in jih ponuja več proizvajalcev. Zato so se odločili svojo tehnologijo posodobiti na vseh področjih.

    Objavljeno: 21.8.2002
  • Olympus C-5050 Zoom

    Podjetje Olympus je predstavilo nov digitalni fotoaparat namenjen zahtevnejši amaterski rabi, ki nudi tipalo CCD s 5 milijoni elementov. Novi model C-5050 nadaljuje uspešno generacijo izdelkov, ki nosijo podobno ime, a imajo manj zmogljiva tipala CCD (C-2020, C-3030, C-4040). Optika je enaka kot pri dosedanjih modelih z manjšimi tipali (F1-8 - F2.6, optični zum 3x), v celoti pa ga je moč krmiliti tudi ročno. C-5050 zmore izdelovati slike velikosti do 2560 x 1920 pik v zapisih JPEG in TIFF. Vgrajen je 1,8-plačni zaslon LCD, kateremu se da nastavljati naklon, zaradi česar je slika na njem bolj vidna. Fotoaparat je združljiv z novimi pomnilniškimi karticami XD, podpira pa tudi kartice Smartmedia in Compact Flash. Za povezavo z računalnikom služi vmesnik USB. V prodajo pride sredi jeseni.

    Objavljeno: 21.8.2002
  • Norton AntiVirus 2003

    Podjetje Symantec bo septembra pričelo s prodajo nove različice svojega paradnega protivirsunega izdelka Norton Antivirus 2003. Nova različica prinaša lažjo uporabo, povsem novo podporo za boj proti računalniškim črvom in novo podporo za zatiranje virusov in črvov v programskih paketih za trenutno sporočanje (kramljanje).

    Objavljeno: 21.8.2002
  • Luknja v Symentevoem profesionalnem požarnem zidu

    Tudi profesionalni izdelki, kot so požarni zidovi za velika podjetja, niso imuni na varnostne luknje. Belgijsko varnostno podjetje Ubizen NV je odkrilo luknjo v Symantecovih požarnih zidovih Raptor, ki napadalcu omogoča prisluškovanje v varovanem omrežju.

    Objavljeno: 20.8.2002
  • Nove večfunkcijske naprave Brother

    Brother je predstavil šest novih večfunkcijskih naprav z oznakami MFC-580, MFC-590, MFC-9070, MFC-9180, MFC-9660 in MFC-9880. Pri prvih dveh napravah ima tiskalnik brizgalno tehnologijo izpisa z ločljivostjo 2400 x 1200 pik na palec, medtem ko je pri ostalih izpis laserski z ločljivostjo 600 pik na palec. Optični bralnik ima pri vseh napravah ločljivost 600 x 2400 pik na palec.

    Objavljeno: 20.8.2002
  • Novi InFocusovi projektorji

    InFocus, eden vodilnih proizvajalcev projektorjev, je predstavil novo družino projektorjev z imenom RP. Zaenkrat sta na voljo dva izdelka iz te družine, katere značilnost naj bi bilo zelo ugodno razmerje med ceno in kakovostjo. Projektor RP10x ima ločljivost 1024 x 768 pik in svetilnost 900 lumnov, medtem ko je model RP10s šibkejši, njegova ločljivost je 800 x 600 pik, svetilnost pa 800 lumnov. Oba projektorja omogočata vse običajne nastavitve projicirane slike, podprt je tako signal z računalnika kot tudi priklop video naprav, nastavljanje pa je omogočeno tudi na daljavo s priloženim daljinskim upravljavcem. Nova InFocusa tehtata dobra dva kilograma in pol. Model RP10x je na voljo za 2400 dolarjev, medtem ko je za RP10s potrebno odšteti 1400 dolarjev.

    Objavljeno: 20.8.2002
  • Plasma -- orodje za internetno 3D modeliranje

    Podjetje Discreet, oddelek družbe Autodesk, je pričel s prodajo paketa orodij Plasma, namenjenega 3D modeliranju in animacijam s poudarkom na pripravi vsebin za spletno rabo. Paket Plasma je namenjen predvsem oblikovalcem, ki uporabljajo orodja, kot sta Macromedia Flash MX in Director 8.5, omogoča pa preprosto izdelavo 3D elementov in animacij v okolju, ki je v prvi vrsti namenjeno delu v dveh dimenzijah. Nova orodja omogočajo povezavo likov v teksturami ter deformacijo površin likov, tako da dosežemo bolj realistično gibanje objektov. Plasma omogoča napredno senčenje in barvanje ploskev, ob tem pa končni rezultat zaradi izboljšanih algoritmov za stiskanje zavzame zelo malo prostora. Paket se povsem integrira v Macromediine programe, izdelke v Plasmi pa lahko brez težav izvozimo v Director ali Flash in obratno, podprt pa je tudi uvoz datotek .MAX iz sorodnega hišnega izdelka 3D Studio Max. Discreet Plasma je že na voljo, stane pa 650 dolarjev.

    Objavljeno: 20.8.2002
  • Namesto 11 kar 22 Mb/s

    Brezžična omrežja 802.11b postajajo vedno bolj priljubljena, hkrati pa je vedno bolj opazno, da hitrost 11 Mb/s za nekatere primere uporabe ni več dovolj. Še posebej, ker je v praksi možno doseči le hitrost prenosa okoli 3-4 Mb/s.

    Objavljeno: 19.8.2002
  • POWER4 pomanjšati v PowerPC

    Na oktobrski konferenci Microprocessor Forum bo IBM predstavil novo različico procesorja PowerPC, ki bo najverjetneje izviral iz IBMovih strežniških procesorjev POWER4. POWER4 danes velja za enega najzmogljivejših 64-bitnih procesorjev na tržišču, zato se je IBM odločil, da ga >>pomanjša<< in naredi primernega tudi za uporabo v namiznih računalnikih. POWER4 je danes tako velik in porabi toliko električne energije, da ga ni najti v strežnikih, ki so cenejši od 12.000 dolarjev. Celo IBMove delovne postaje raje uporabljajo starejši POWER3.

    Objavljeno: 19.8.2002
  • Maya 4.5 kmalu na voljo

    Alias/Wavefront, hčerinsko podjetje velikana na področju računalniške grafike, podjetja SGI, je predstavilo novo različico svojega orodja za 3D animacijo Maya. V različici 4.5 so avtorji dodali tehnologijo FluidEffects, ki omogoča vrsto učinkov za bolj realistično predstavitev okolja, viskoznih kapljevin, pirotehničnih in vesoljskih učinkov. Orodje Ocean Shader pa omogoča celo vrsto predstavitev vodne gladine. Alias/Wavefront je tudi nadgradil razvojno orodje Maya API, s katerim naj bi sedaj predvsem razvijalci iger lažje razvijali izdelke, ki bodo uporabljali senčilnike v sodobnih grafičnih procesorjih. Maya 4.5 je na voljo za Windows, Linux in MacOS X. Paket Maya Complete je na voljo za 2000 dolarjev, paket Maya Unlimited, v katerem so na voljo vsa orodja in novosti nove različice, pa za 7000 dolarjev. Uporabniki obstoječih različic bodo lahko nadgradnjo kupili po znižani ceni, in sicer Mayo Complete za 700 dolarjev in Mayo Unlimited za 1000 dolarjev. Različica 4.5 bo na voljo konec septembra.

    Objavljeno: 19.8.2002
  • Applove delovne postaje odslej z dvema procesorjema

    Apple je predstavil novo linijo namiznih računalnikov PowerMac, ki bi morala ugledati luč sveta že na julijskem MacWorld Expu v New Yorku. Vsi računalniki imajo po dva procesorja PowerPC G4, višje so tudi frekvence - od 867 MHz do 1.2 GHz. Računalniki so zasnovani na arhitekturi, s katero se ponaša Applov prvenec med strežniškimi rezinami, Xserve. Podprto je do 2 GB pomnilnika DDR s frekvenco 333 MHz. Za grafiko skrbi najnovejša ATI-jeva grafična kartica Radeon 9000 Pro s 64 MB pomnilnika DDR (razen pri najpočasnejšem sistemu s kartico nVidia GeForce4 MX). Vgrajen je disk velikosti od 60 GB do 120 GB.

    Objavljeno: 19.8.2002
  • Ali SAP-ov šef odhaja?

    Govorice o predčasni upokojitvi sopredsednika uprave in glavnega izvršilnega direktorja nemške družbe SAP Hassa Plattnerja so različno odmevale med analitiki. Pri podjetju IDC menijo, da bi drugi predsednik uprave Henning Kagermann lahko povsem suvereno prevzel samostojno vodenje softverskega giganta. Analitiki pri raziskovalni družbi Forrester Research pa niso tega mnenja in Kagermanna opisujejo kot premalo vizionarskega. V SAP-u trdijo, da so govorice o Plattnerjevem odhodu iz trte izvite, oba predsednika uprave pa bosta tudi predavala na septembrski konferenci Sapphire v Lizboni. Sicer pa je Plattner edini od petih nekdanjih IBM-ovcev, ki so leta 1972 ustanovili SAP, ki še dela v SAP-u. V intervjuju ob koncu lanskega leta je napovedal, da naj bi preteklo še približno 10 let, ko bo začel bolj razmišljati o golfu in manj o službi.

    Objavljeno: 18.8.2002
  • Passport kritiziran z vseh strani

    Microsoftov sistem za spletno avtentikacijo Passport je doživel prvi plaz kritik sredi lanskega leta, do konca poletja pa se je seznam obtožb še podaljšal. Tožniki so opozarjali, da Passport zbira preveč osebnih podatkov, izvaja nepošteno in zavajajočo prakso, poleg tega pa ne zagotavlja ustrezne varnosti in zasebnosti podatkov. Z večino obtožb se je strinjala tudi Ameriška trgovinska komisija (FTC), zato je Microsoft pristal na poravnavo in se obvezal k številnim popravkom Passporta. Začeli so z izjavo o zasebnosti podatkov, ki bo odslej bolj natančna. Nepoštena in zavajajoča praksa se nanaša na Okna XP, ki so pri namestitvi silila uporabnike k vstopu v Passport. S prvimi popravki (Windows XP Service Pack 1) so to napako že odpravili. Odločitev FTC-ja v zvezi z Microsoftovim Passportom pa bo verjetno močno odmevala v internetni praksi, saj tudi drugi elektronski trgovci zbirajo različne osebne podatke preko interneta. Potrošniške organizacije pozdravljajo ureditev tega področja, internetna podjetja pa se bodo verjetno kmalu soočila z novimi, visokimi zahtevami v zvezi z varnostnimi standardi.

    Objavljeno: 18.8.2002
  • Stroj za izdelavo 65 nanometrskih vezij

    Običajno poročamo, da izdelovalci integriranih vezij načrtujejo vedno bolj gosta in natančna vezja. Toda to počnejo s stroji, ki jih izdelujejo druga podjetja, med največjimi pa je Applied Materials.

    Objavljeno: 18.8.2002
  • Kamera, fotoaparat ali računalnik?

    Video kamere, ki imajo možnost fotografiranja že dalj časa niso več novost, vendar so bile z njimi narejene fotografije bolj ali manj neuporabne za resno uporabo. Sony je na tem področju naredil korak (ali dva) naprej. Kamera DCR-IP220K ima vgrajen tipalo CDD ločljivosti 2 milijona pik, kar pomeni, da lahko vgrajeni >>fotoaparat<< izdeluje fotografije ločljivosti 1600 x 1200 pik. Video shranjuje na kasete MicroMV, fotografije pa na kartice Memory Stick. Ima 10-kratni optični zum in 2,5 palčni zaslon LCD. Vgrajen je celo vmesnik Bluetooth, kamera pa zna sprejemati in pošiljati celo elektronsko pošto, saj >>razume<< protokole SMTP in POP3.

    Objavljeno: 18.8.2002
  • Strožja pravila glede brezžičnih naprav v Pentagonu

    Zaposleni v večini ustanovah ameriške vojske poslej v službo ne bodo smeli nositi mobilnih telefonov in pozivnikov, prav tako pa bodo povsod prepovedana brezžična omrežja, saj so preiskave pokazale, da tovrstne naprave znatno slabšajo varnost. Pentagonov direktor za informacijske tehnologije je tako napovedal prepoved vseh brezžičnih naprav v večini prostorov vojaških ustanov, medtem ko svetovalec predsednika Busha za elektronsko varnost celo poziva k bojkotu brezžičnih omrežij, dokler ne bo dovolj poskrbljeno za varnost.

    Objavljeno: 17.8.2002
  • Vse večja podpora Linuxu

    IBM in HP sta v zadnjem času uspela sisteme z Linuxom prodati tudi zelo uglednim strankam. Za Linux so se namreč odločili pri Deutsche Telekom in Air New Zealand. Prvi je zamenjal 25 Sunovih strežnikov z enim samim IBM-ovim velikim računalnikom serije Z, ki bo omogočal delovanje elektronske pošte in internih spletnih strani. Novozelandska letalska družba pa bo z vpeljavo programske opreme z odprto kodo Bynari zamenjala 4.000 Microsoftovih sistemov za elektronsko pošto Exchange. To sta le dva od večjih uspehov Linuxa v zadnjem času, ki počasi postaja realnost za vsa velika računalniška podjetja, razen seveda za Microsoft. Zadnji od velikih, ki se je pridružil Linuxovemu taboru je bil Sun. HP podpira Linux že od prej, z združitvjo s Compaqom, pa je podporo razšili še na področje strežnikov. HP je že pred časom napovedal razvoj gonilnikov za Linux za njihove tiskalnike, v ta namen pa je ustanovil novo razvojno skupino.

    Objavljeno: 17.8.2002
  • Intel kupil licence za PowerVR MBX

    Grafično 3D vezje PowerVR je bilo pred leti znano predvsem po tem, da je poganjala Segino igralno konzolo Dreamcast. To, da je Sega opustila Dremcast, za razvijalca, podjetje Imagination Technologies, nikakor ni bila dobra novica. Zato je Intelovo zanimanje za tehnologijo prišlo ob pravem času.

    Objavljeno: 17.8.2002
  • Intelov Banias s premalo GHz?

    Transmetini procesorji Crusoe se v prenosnikih niso najbolj prijeli, vendar pa je dejstvo, da so prebudili Intel, ki se v zadnjem času trudi izdelati kar najbolj varčne procesorje. Hitrost ni vse, pri prenosnih računalnikih je trajanje akumulatorja enako, če ne še bolj, pomembno.

    Objavljeno: 16.8.2002
  • NTT DoCoMo z računalnikom Pocket PC 2002

    Največji japonski mobilni operater NTT DoCoMo bo septembra pričel tržiti ročni računalnik z operacijskim sistemom PocketPC 2002, ki bo prirejen za delovanje v vseh njihovih omrežjih, vključno z omrežjem tretje generacije FOMA. Musea, kot se bo naprava imenovala, bo imela 3,5 palčni barvni zaslon in bo pripravljena za uporabo NTT DoCoMojeve nove storitve M-stage visual, ki bo omogočala spremljanje filmov, novic in športnih prenosov v pretočnem zapisu.

    Objavljeno: 16.8.2002
  • HP povečujem moč svojih strežnikov

    Podjetje HP je predstavilo hitrejše procesorje PA-8700+, s taktom 875 MHz. Novi procesorji bodo zamenjali dosedanje s taktom 750 MHz, uporabljali jih bodo v večprocesorskih strežnikih, ki so namenjeni operacijskemu sistemu HP-UX. Prvi se bodo lahko pohvalili z novimi procesorji visoko zmogljivi strežniki HP Superdome. Cene strežnikov z novimi procesorji se bodo gibale od 36.000 dolarjev za enoprocesorske strežnike, do 527.000 dolarjev za 16-procesorske strežnike, odvisno od velikosti pomnilnika.

    Objavljeno: 16.8.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji