• Nameščeni Linux

    Tekma med distributerji Linuxa postaja vse ostrejša. Družba Linux One je pri svojih prizadevanjih za čim hitrejši sprejem Linuxa posegla po novi metodi. Ker je namestitev Linuxa ena večjih ovir za širši sprejem operacijskega sistema, so pri družbi Linux One začeli prodajati diske, ki imajo sistem že nameščen. Na voljo sta dva diska: IBM s 7200 vrtljaji na minuto in 13,5 GB (cena 170 dolarjev) ter Fujitsu s 5400 vrtljaji na minuto in 17 GB (200 dolarjev). Ob obeh kupec dobi tudi ploščo z varnostno kopijo namestitve Linuxa.

    Objavljeno: 8.12.1999
  • Protivirusna programska oprema

    Microsoft je skupaj z vodilnimi izdelovalci protivirusne programske opreme Central Command, Computer Associates, Data Fellows, Network Associates, Norman ASA, Panda Software, Sophos, Symantec in Micro ponudil podjetjem in uporabnikom, ki se pripravljajo na prihod leta 2000, brezplačne in v celoti funkcionalne protivirusne programe. Protivirusna programska oprema je brezplačno na voljo na Microsoftovem spletnem mestu za letnico 2000 (http://www.microsoft.com/y2k/) in na spletnih mestih omenjenih podjetij do 31. decembra tega leta. Po prenosu protivirusne programske opreme bo ta delovala 90 dni.

    Objavljeno: 7.12.1999
  • Zakon Evropske skupnosti za digitalno podpisovanje

    Ministri Evropske skupnosti so uradno odobrili zakon, ki izenačuje digitalni podpis z lastnoročnim podpisom. Zakon naj bi postal pravnomočen v naslednjih 18 mesecih in s tem postavil temelje za še bolj učinkovito elektronsko trgovanje kakor doslej. Zakon je hkrati varovalka pred zakonodajami posameznih držav, ki bi lahko otežile elektronsko ekonomijo. Novi predpis tudi določa stopnjo odgovornosti ponudnikov storitev pri prenosu digitalnih podpisov, pri tem pa ne pogojuje določene tehnologije za šifriranje podatkov.

    Objavljeno: 7.12.1999
  • AMD Athlon 750 in K6-2 533

    AMD je zopet korak pred Intelom. Konec novembra so uradno predstavili svoj najzmogljivejši 750 MHz procesor Athlon, ki je hitrejši od Intelovih "le" 700 in 733 MHz procesorjev Pentium III. Po nekaterih podatkih bo Intel nove 750 MHz Pentiume III predstavil že na začetku januarja.

    Objavljeno: 7.12.1999
  • IBM in Motorola načrtujeta PowerPC s hitrostmi do 2 GHz

    Medtem ko se pri Applu borijo s pomanjkanjem 500 MHz procesorjev PowerPC G4, sta Motorola in IBM že razkrila svoje načrte za nove procesorje s hitrostmi do 2 GHz.

    Objavljeno: 2.12.1999
  • Pripravljenost Slovenije na prehod v leto 2000

    Svet Vlade RS in Center Vlade RS za informatiko sta pripravila poročila za Evropsko komisijo o pripravljenosti države Slovenije na prehod v leto 2000 brez izpadov ključnih informacijskih sistemov, ki skrbijo za nemoteno delovanje nacionalne infrastrukture, kot so električna oskrba, stacionarno in mobilno telefonsko omrežje ter informacijski sistem državne uprave, pa tudi o pripravljenosti letališč in drugih sistemov, ki so močno odvisni od informacijskih tehnologij. Težav za silvestrovo naj bi ne bilo. Poročila so na voljo v spletnem strežniku Vlade RS.

    Objavljeno: 1.12.1999
  • LG Electronics oktobra posloval rekordno

    Čeprav jih je močno prizadela korejska poslovna kriza, so pri LG Electronics oktobra poslovali z rekordnim uspehom. Njihova strategija je vključevala tudi povečanje izvoza, kar se jim je obrestovalo tako, da so že dokončno izpolnili poslovni načrt za letos.

    Objavljeno: 1.12.1999
  • Microsoft kupuje japonskega kabelskega operaterja

    Microsoft je vzel na piko enega večjih japonskih televizijskih kabelskih operaterjev, poroča japonski časnik Nihon Keizai Shimbun. Za 60-odstotni delež operaterja Titus Communications Corp., ki je trenutno v lasti MediaOne Group, je gigant pripravljen plačati približno 190 milijard tolarjev (milijardo dolarjev). Predstavniki podjetij govoric še ne dajejo izjav. Microsoft se menda pogovarja tudi že s Toshibo in Itochu Corp. o nakupu njunih deležev v Titusu; vsako od podjetij ima 20 odstotkov.

    Objavljeno: 1.12.1999
  • NEC in Hitachi združujeta proizvodnjo čipov DRAM

    Dva od večjih izdelovalcev elektronskih vezij na Japonskem nadaljujeta združitev proizvodnih zmogljivosti čipov DRAM, ki se uporabljajo v pomnilniških modulih za računalniške in druge elektronske sisteme.

    Objavljeno: 30.11.1999
  • ViewSonic je zasnoval prvi digitalni monitor s katodno cevjo

    Januarja bo ViewSonic tržišču ponudil prvi klasični monitor s katodno cevjo, ki bo imel digitalni priključek za grafično kartico. To pomeni, da bo pretvorba digitalnih podatkov, ki jih sicer v analogni signal za prikaz slike na zaslonu predela grafična kartica, potekala v monitorju, v katerega bo vgrajen tak pretvornik.

    Objavljeno: 30.11.1999
  • Fluorescenčne večplastne shrambe podatkov

    Podjetje C-3D je predstavilo nove nosilce za shranjevanje večjih količin podatkov, ki so le na prvi pogled podobni sedanjim ploščam CD ali DVD, gostota zapisa pa je približno 400 MB/cm2. Fluorescenčni večplastni diski (FMD) velikosti kreditne kartice naj bi zmogli shraniti do 10 GB, poleg majhnih pa bodo izdelali tudi plošče s premerom 120 mm, kar je velikost klasične plošče CD. Na te bodo uporabniki v deset plasti lahko shranili kar 140 GB podatkov; doslej najzmogljivejša različica DVD, ki je tudi še ni na tržišču, zmore 18 GB.

    Objavljeno: 29.11.1999
  • Oracle Software in Hermes Plus predstavila sodelovanje

    Oracle Software in Hermes Plus sta 25. novembra organizirala tehnološki forum, kjer sta predstavila sodelovanje na tržišču informacijske tehnologije v Sloveniji. Slavko Despotovič, direktor Hermes Plus d.d., je predstavil delovanje podjetja in poudaril, da se razvijajo iz zastopnika opreme Hewlett-Packard v bolj globalno podjetje, ki zastopa tudi Cisco in EMC2. Z nakupom slovenskih podjetij z razvito programsko opremo za različna področja poslovanja in izdelovalci drugih informacijskih tehnologij pa razvijajo v ponudnika, ki lahko zagotovi zanesljivost, infrastrukturo, vzdrževanje in razvoj velikih in kompleksnih projektov.

    Objavljeno: 29.11.1999
  • Več kriptografskih svoboščin

    V ZDA je državna uprava pripravila prvi osnutek novega zakona za nadzor izvoza šifrirnih orodij in sistemov. Šifriranje in z njim tesno povezano vprašanje svobode in zasebnosti v internetu sta v ZDA in po vsem svetu že dlje časa jabolko spora med borci za internetne svoboščine in ameriško vlado. Ameriška vlada je ena redkih na svetu, ki močno omejuje izvoz programske in strojne opreme, namenjene šifriranju podatkov, mnogi nasprotniki dosedanjih predpisov pa sumijo, da so strogi predpisi le posledica želje po nadzoru nad posamezniki in njihovim početjem v internetu.

    Objavljeno: 29.11.1999
  • Konec Mobitelovih težav

    Mobitel je v petek, 26. 11. odpravil težave, ki so onemogočale uporabo omrežja v Ljubljani v četrtek, dan prej, med 10. in 23. uro.

    Objavljeno: 29.11.1999
  • Spletna enciklopedija Britannica

    Enciklopedija Britannica je bila pred obdobjem svetovnega spleta najbolj čislana in temeljita enciklopedija, sestavljena iz 32 debelih in obsežnih knjig, stala pa je celo premoženje. Vendar so se časi spremenili, prodaja pa je močno padla že s pojavom CD-ROM-ov, saj smo lahko celotno enciklopedijo dobili na eni sami plošči za veliko manj denarja.

    Objavljeno: 28.11.1999
  • NEC-ov strežnik s 16 procesorji Itanium

    NEC namerava v drugi polovici leta 2000 na tržišče poslati strežnik s 16 procesorji Itanium, zasnovanimi na tehnologiji IA-64, ki bo poganjala Microsoftovo 64-bitno različico operacijskega sistema Windows in 64-bitni strežnik SQL. Pri NEC-u trdijo, da so v tokijskem laboratoriju strežnik že uspešno preizkusili. NEC-ov strežnik naj bi bil prvi, ki je uspešno pognal 64-bitni operacijski sistem Windows.

    Objavljeno: 27.11.1999
  • Posamezniki v ZDA tožijo Microsoft

    Ena od posledic nedavnih ugotovitev sodnika Jacksona v ZDA -- da je Microsoft domnevno monopolist in da najverjetneje izkorišča svoj monopolni položaj na trgu -- so tudi številne zasebne tožbe posameznikov, ki so se na Microsoft usule kot dež.

    Objavljeno: 27.11.1999
  • Mobitelove težave

    25. novembra Mobitelovo omrežje GSM v Ljubljani od 10. ure dopoldan naprej ni delovalo, veliko uporabnikov pa zato ni bilo dosegljivih. Drugod po Sloveniji je omrežje delovalo nemoteno.

    Objavljeno: 26.11.1999
  • Altechova prva šola angleščine

    Pri Altechu so otrokom, starim od 6 do 12 let, ponudili večpredstavno zabavno šolo angleškega jezika My First English. Programska oprema, ki so jo sinhronizirali in prilagodili za slovensko tržišče, je bila nagrajena z evropsko medaljo European Comenius Medal za program z najboljšim izobraževalnim in pedagoškim pristopom, ki jo podeljuje Združenje evropskih inštitutov za izobraževanje.

    Objavljeno: 25.11.1999
  • Compaq prodal trimilijonti PC-združljiv strežnik

    Compaq je novembra prodal PC-združljiv strežnik z zaporedno številko 3,000.000, v vseh teh letih pa so prodali več strežnikov kakor IBM, Dell in Hewlett Packard skupaj. Jubilejni strežnik ProLiant 8500 z osmimi procesorji so prodali ponudniku internetnih storitev Planet Online, ki je le eden od velikih odjemalcev Compaqovih strežnikov.

    Objavljeno: 21.11.1999
  • Nova določila OEPSS1.0 za elektronske knjige

    Leto dni za tem, ko je Microsoft predlagal standard Open eBook za nastajajoče elektronske knjige, je skupina Open eBook Authoring Group izdala specifikacijo Open eBook Publication Structure Specification 1.0. Člani te skupine, v kateri so založniki, pionirji na področju e-knjig, računalniška podjetja in drugi, so izdelali specifikacijo, ki začrtuje zapis za preprosto pretvorbo knjig in drugega tradicionalnega tiskanega gradiva v digitalno obliko. Novi standard temelji na standardih HTML in XML (Extensible Markup Language), ki določata svetovni splet. S tem se bodo elektronska besedila prilegala zaslonom različnih naprav -- namiznega računalnika, prenosnika, ročnega računalnika ali namenske elektronske knjige.

    Objavljeno: 20.11.1999
  • Strateško sodelovanje podjetij S3 in Via

    Na pomolu je novo strateško sodelovanje, tokrat med podjetji S3 in Via. Podjetji sta formalizirali sodelovanje z ustanovitvijo skupne družbe S3-Via, ki ima za glavno nalogo izdelavo novega sistemskega nabora z vdelanim grafičnim pospeševalnikom, ki bo v prodajo prišel predvidoma v začetku leta 2000. S tem izdelkom naj bi združeno podjetje imelo poglavitno vlogo med proizvajalci izdelkov OEM za cenejše računalnike prihodnosti. Nova družba je pričela tudi z delom na novem integriranem vezju namenjenem za prenosne računalnike, ki bo vseboval grafični del iz projekta S3 Savage/IX in bo naslednik najnovejšega grafičnega pospeševalnika Savage2000.

    Objavljeno: 20.11.1999
  • Corelov Linux

    Kanadsko podjetje Corel, ki je znano predvsem po svojem programskem paketu za risanje in načrtovanje Corel Draw, je izdalo svojo različico operacijskega sistema Linux. Izdelali so tri ločene različice. Prva je brezplačna in je že na voljo, da jo uporabniki snamejo iz spleta. Drugi dve različici, Standard in Deluxe, bosta na voljo konec novembra. Prva bo v ZDA stala 60 dolarjev, druga pa 90.

    Objavljeno: 19.11.1999
  • PCX Computers največji slovenski uvoznik s Tajvana

    Po podatkih Gospodarske Zbornice Slovenije (GZS) je bilo podjetje PCX Computers, ki se ukvarja z distribucijo in proizvodnjo računalnikih sistemov, največji uvoznik izdelkov s Tajvana v Slovenijo v letu 1998. Lani so vsa slovenska podjetja skupaj uvozila s Tajvana za 58,4 milijona dolarjev blaga, delež podjetja PCX pa je pri tem znašal 21 milijonov dolarjev. Ob tem za družbo PCX to znaša le dobrih 5 % vsega uvoženega blaga, saj največ uvažajo iz Evrope (56,5 %), ZDA (29,8 %) in Japonske (8,7 %). S Tajvana uvožena računalniška oprema je zelo raznolika, v zadnjem obdobju pa je bilo uvoženih največ monitorjev, opreme za blagajne in blagajniške sisteme ter pogonov CD-R in CD-RW z dodatki.

    Objavljeno: 19.11.1999
  • Strateško sodelovanje Corela in Toshibe

    Corel in Toshiba sta sklenila strateško sodelovanje za trženje svojih izdelkov na evropskih tržiščih. Toshiba bo nekaterim prenosnim in namiznim računalnikom v Evropi prilagala Corelov pisarniški paket WordPerfect Office 8, kupci pa bodo dobili tudi poseben kupon za cenejši nakup sodobnejše različice WordPerfect Office 2000.

    Objavljeno: 19.11.1999
  • Hitro rastoče podjetje Mitac

    Tajvansko podjetje Mitac je po trditvah revije Global Technology Business najhitreje rastoče podjetje med proizvajalci računalniških sistemov. V zadnjem letu so se iz 28. mesta na svetovni lestvici dvignili na 17. mesto, s čimer so se pridružili skupini 20 največjih proizvajalcev sistemov, v kateri vodijo IBM, Compaq in drugi. Mitac je v lani več kakor podvojil prihodke v primerjavi z letom pred tem, za letošnje leto pa načrtujejo že za okrog 4 milijarde dolarjev prometa.

    Objavljeno: 18.11.1999
  • Microsoftova brezžična miška Cordless Wheel Mouse

    Microsoft je predstavil novo brezžično miško s koleščkom Cordless Wheel Mouse, ki jo odlikuje dvokanalna radijska tehnologija, in daje uporabnikom večjo svobodo gibanja. Nova Microsoftova miška ima tudi tri gumbe, ki jih je mogoče programirati (med drugim za neposredni dostop do okenske pomoči, Raziskovalca ali menuja Start), ter kolešček IntelliMouse, s katerim je drsenje po dokumentih in spletnih straneh ter njihovo zumiranje preprosto in učinkovito. Miško je mogoče uporabljati do razdalje 1,5 metra od sprejemnika, priključenega v vmesnik PS/2. Cena nove miške znaša v ZDA 45 dolarjev.

    Objavljeno: 18.11.1999
  • IBM ljubi Linux

    Predstavniki oddelka IBM za programsko opremo so 17. novembra na novinarski konferenci povedali nekaj o njihovi strateški usmerjenosti v bližnji prihodnosti. IBM je sicer najbolj znan po svojih računalnikih, od največjih do prenosnih in celo žepnih, nekoliko manj pa je znano v širši javnosti, da je ta velikan tudi eden največjih izdelovalcev programske opreme. Adam Jollans, ki je zadolžen za trženje programske opreme v Srednji Evropi, je pojasnil IBM-ovo pripravljenost za podporo novim sistemom kot so Linux, Windows 2000 in 64-bitna Intelova arhitektura. Že zdaj ima IBM največ izdelkov za platformo Windows NT, celo več od Microsofta, prehod na 2000 pa se bo zgodil v zelo kratkem obdobju. Medtem ko sta Windows NT in njegov naslednik Windows 2000 priznani in splošno sprejeti platformi, velja Linux še vedno za nekakšnega zastonjkarskega posebneža, čeprav mu mnogi priznavajo celo vrsto odlik in prednosti. V zadnjem letu se je okrepil nad vsemi pričakovanji in vse kaže, da bo njegova uporaba še naprej strmo rasla. IBM se jih vsekakor zaveda Linuxovega pomena in pripravlja mnoge svoje programske sisteme za to platformo. Programska oprema za izdelavo in urejanje zbirk podatkov DB2 že teče v Linuxu, Lotus Domino bo pripravljen do konca tega meseca, IBM WebSphere je že na voljo kot poskusna različica. V pripravi so še javanski izdelki ter programska oprema za omrežno varnost in omrežni nadzor.

    Objavljeno: 18.11.1999
  • Compaqov osebni računalnik Vista brez zastarelih vmesnikov

    Compaq pospešeno pripravlja osebni računalnik z delovnim imenom Vista, ki bo predstavljal prvi dejanski razkol s preteklostjo in že odsluženimi vmesniki. Novi računalnik ne bo imel 16-bitnih razširitvenih rež ISA, zaporednih, vzporednih in vmesnikov PS/2. Za priključitev naprav (tudi miške in tipkovnice) bo imel le vmesnik USB. Računalnik Vista bo na voljo z različnimi operacijskimi sistemi, kot sta Windows 98 in Windows 2000.

    Objavljeno: 17.11.1999
  • Novi Matroxovi videovmesniki DigiSuite

    Matrox je predstavil nove videovmesnike DigiSuite, s katerimi pri kakovosti videosignala izpolnjuje televizijske zahteve, obenem pa je cenovno sprejemljiv za širši krog uporabnikov. Matrox je eden prvih proizvajalcev, ki je uspešno razvil videovmesnike s podporo za vse trenutne analogne in digitalne zapise za potrebe profesionalnega dela. Matrox je izkušnje iz preteklosti združil v videovmesniku RT2000, ki je namenjen najširšemu krogu uporabnikov. Poznavalci ocenjujejo, da bo RT2000 revolucionaren izdelek zaradi cene in zmogljivosti. Izdelek bo predvidoma prišel na trg po novem letu.

    Objavljeno: 17.11.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji