• Zmogljivejši procesorji ARM Cortex-A72

    Angleško podjetje ARM je predstavilo nov procesor Cortex-A72, ki je najzmogljivejši do sedaj. Nov referenčni procesor (ARM arhitekturo licencira drugim proizvajalcem procesorjev in vezij SoC) po navedbah nudi okoli 30% večjo zmogljivost pri delu s pomnilnikom in kar 80% pohitritev pri delu z grafiko (jedro Mali-T880). V primerjavi s starejšimi procesorji.

    Objavljeno: 4.2.2015 01:00
  • Baterije iz recikliranih baterij

    Izmenljive baterije in akumulatorji so eden ključnih temeljev sodobnih mobilnih naprav, a obenem vsebujejo niz strupenih snovi, ki predstavljajo nevarnost za okolje in zdravje, če so brezskrbno odvržene. Podjetje Energizer je razvilo nov tip baterij za enkratno rabo, ki vsaj delno naslavljajo ta problem.

    Objavljeno: 4.2.2015 01:00
  • Adblock Plus proti plačilu dovoljuje prikaz oglasov

    Ameriki časopis Financial Times (FT) je razkril javnosti prikriti dogovor med spletnimi velikani in priljubljenim dodatkom za brskalnike Adblock Plus, ki ga za blokiranje nezaželenih oglasov uporablja kar okoli 300 milijonov uporabnikov. Po pisanju FT vsaj Google in Microsoft, pa tudi nekateri drugi, podjetju Eyeo, avtorju programa Adplus Plus (ne smemo ga zamenjati za sorodni Adblock, brez Plusa), plačujejo, da so njihove spletne storitve (npr. Microsoftov Bing) umeščene na tako imenovane »bele sezname«. Zato jih jih Adblock Plus ne blokira.

    Objavljeno: 3.2.2015 01:00
  • Nov Raspberry Pi 2 šestkrat hitrejši, podpira celo Windows 10

    Britanski proizvajalec slavnega kartičnega računalnika Raspberry Pi je začel prodajati novo različico Raspberry Pi 2, ki za enako ceno (35 dolarjev) ponuja precej zmogljivejše komponente od predhodnika.

    Objavljeno: 2.2.2015 15:00
  • Ranljivi BMW-ji

    Očitno prihajajo časi, ko ne bomo več poročali le o vdorih v računalniške sisteme in spletne storitve, temveč tudi o ranljivostih sodobnih, računalniško in omrežno vse bolj opremljenih avtomobilov.

    Objavljeno: 2.2.2015 02:00
  • Nov algoritem za boljši izkoristek procesorjev s številnimi jedri

    Strokovnjaki že lep čas opozarjajo, da je izdelava učinkovitih programov za sodobne procesorje, ki imajo vse večje število jeder, zelo zahtevna in težavna naloga. Zapleta se, ko je opravila treba dodeliti prostim jedrom, pri tem pa dosegati čim večji izkoristek, a obenem čim manj zastojev in konfliktov.

    Objavljeno: 2.2.2015 01:00
  • Prehajajo Android uporabniki k Applu?

    Po besedah prvega moža Appla, Tim Cooka, naj bi za dobro prodajo telefonov iPhone stali predvsem bivši uporabniki Androida. Pravi, da naj bi bilo med kupci iPhone 6 le okoli 15 odstotkov takih, ki so nanj prešli iz prejšnjih generacij iPhone, ostali pa naj bi prišli iz sveta Android. Tako naj bi trenutno aktualna iPhone 6 in iPhone 6+ predstavljala največji prehod iz Androida doslej, večji kot pri prejšnjih Applovih telefonih.

    Objavljeno: 31.1.2015 13:00
  • Alibaba s težavami

    Največja kitajska spletna trgovina, Alibaba, je objavila finančne rezultate za preteklo leto, ti pa niso ravno spodbujajoči. Podjetje je sicer pred meseci vstopilo na ameriško borzo in poželo kar nekaj investicij, okoli 25 milijard dolarjev. Zaslužek je bil sicer kar velik, 964 milijonov dolarjev, a je to 28 odstotkov nižje kot v letu prej. Dodatna težava so še kitajske oblasti, ki so podjetje obtožile, da pusti nekaterim prodajalcem (med drugim tudi takim, ki niso prijavljeni na kitajskem), da prodajajo ponaredke. Govori se, a naj bi ti prodajalci Alibabi celo plačevali za to, da lahko tam prodajajo.

    Objavljeno: 31.1.2015 09:00
  • Na Kitajskem je treba razkriti izvorno kodo programov

    Kitajska vlada je sprejela nova pravila, ki opredeljujejo dolžnosti razvijalcev programske opreme ter prodajalcev računalniške opreme za kitajske banke in druge strateške ali javne ustanove. Na dvaindvajsetih straneh so temeljito popisali, kako morajo državi dovoliti popoln nadzor nad programi in celo vgraditi stranska vrata.

    Objavljeno: 31.1.2015 05:00
  • Prihaja Canon EOS 5DS

    V spletu so se pojavili podatki o prihajajočem Canonovem aparatu DSLR, modelu 5Ds. Aparat je zahtevnim, profesionalnim uporabnikom, imel bo tipalo klasičnega Leica formata in kar 50,6 milijonov pik. Pri tem je zanimivo, da bo občutljivost šla le do ISO 6400, saj naj bi tekom leta predstavili še model 5D Mk. 4 z drugačnim tipalom, predvsem manj svetlobnih pik in višjo občutljivostjo ISO. 5Ds bo sicer imel ohišje iz magnezijeve zlitine, bo odporen na prah in vodo, vgrajen bo tudi intervalometer za zajem posnetkov time-lapse. Cena še ni znana, si pa mislimo, da bo šlo za razmeroma drag aparat – se pa bo zaradi tega znižala cena obstoječega EOS 5D Mk. 3.

    Objavljeno: 30.1.2015 14:00
  • Pošiljanje denarja preko Gmaila

    V Združenem Kraljestvu lahko uporabniki Gmaila sedaj pošiljajo denar neposredno preko elektronske pošte s sistemom Send Money. Sistem je vezan na Googlovo storitev Google Wallet, pošiljanje pa poteka podobno kot pošiljanje priponke v elektronskem sporočilu. Tako pošiljatelj kot prejemnik potrebujeta račun Google Wallet, s tem, da si ga lahko prejemnik odpre takrat, ko prvič prejme denar. Omenjen račun se veže na debetno ali kreditno kartico, najbolj popularen je za nakup Android aplikacij v Googlovi spletni trgovini Google Play. Storitev bodo v naslednjih tednih aktivirali za vse polnoletne uporabnike Gmaila v VB.

    Objavljeno: 30.1.2015 10:00
  • Amazonova elektronska pošta

    Amazon je danes predstavil lastno spletno elektronsko pošto, WorkMail. Gre za storitev v sklopu Amazon Web Services, s katero želijo konkurirati Gmailu in Microsoftovemu Exchangeu, merijo pa predvsem na poslovne uporabnike, saj storitev ne bo brezplačna. Storitev sicer združuje elektronsko pošto z koledarjem, pričakujemo, da bo v prihodnje dodana še kakšna funkcionalnost. Je integrirana v ostale Amazonove spletne storitve, predvsem v shrambo Zocalo (konkurenca Dropboxu, Google Drive in Microsoft OneDrive).

    Objavljeno: 30.1.2015 09:00
  • Microsoftov Outlook za telefone in tablice

    Pri Microsoftu so pred kratkim predstavili nove brezplačne aplikacije Office za iOS in Android, sedaj pa je na voljo tudi prenovljena aplikacija Outlook, prav tako za iOS in Android. Gre za odjemalec za elektronsko pošto, ki naj bi se predvsem dobro "spoznal" na Microsoftov strežnik Exchange. Za osnovo služi aplikacija Acompli, ki so jo Microsoftovci pred nedavnim kupili. 

    Objavljeno: 29.1.2015 14:00
  • Facebook med najbolj priljubljenimi

    Sodeč po poročilu analitskega podjetja App Annie so v svetu najbolj priljubljene mobilne aplikacije Facebook Messenger, Facebook, WhatsApp Messenger in Instagram (v tem vrstnem redu). Merili so število prenosov v trgovinah za iOS in Android. Po besedah Facebooka je več kot pol milijarde uporabnikov takih, ki do družabnega omrežja dostopajo izključno preko mobilne aplikacije. Priljubljenost Facebook Messengerja je predvsem v dejstvu, da so funkcionalnost trenutnega sporočanja letos preselili iz osrednje aplikacije Facebook v novi Messenger. Uporabniki nad tem sicer niso bili navdušeni, a so aplikacijo vseeno množično prenašali.

    Objavljeno: 29.1.2015 13:00
  • Apple še naprej uspešno

    Pri Applu so objavili finančne podatke za preteklo četrtletje, s katerim so ponovno podrli rekorde. Šlo je za najuspešnejše četrtletje za Apple v zgodovini podjetja, hkrati pa za najuspešnejše četrtletje katerega koli podjetja v zgodovini. Dosedanji rekorder, ExxonMobil, je v drugem četrtletju 2012 zaslužil slabih 16 milijard dolarjev, Apple pa je v zadnjih štirih mesecih zaslužil (da, govorimo o dobičku!) kar 18 milijard dolarjev. Prometa so sicer zabeležili 57,6 milijard dolarjev, marža je torej slabih 40 odstotkov, kar je glede na konkurenco izredno visoko.

    Objavljeno: 29.1.2015 08:00
  • Microsoftov brskalnik Spartan mogoče pride na Windows 7

    Pri Microsoftu pospešeno delajo na prihajajočem operacijskem sistemu Windows 10, ob njem pa tudi na novem spletnem brskalniku, trenutno imenovanem Spartan. S tem se želijo oddaljiti od brskalnika Internet Explorer, ki je za mnogo uporabnikov na slabem glasu. Začele pa so se pojavljati govorice, da bo brskalnik Spartan na voljo tudi za starejše sisteme, konkretno za Windows 7, ki trenutno predstavlja največji delež med uporabljanimi operacijskimi sistemi. Velja omeniti, da bo v Windows 10 še vedno na voljo tudi Internet Explorer, a predvsem zaradi združljivosti za nazaj, po privzetem pa se bo uporabljalo novi brskalnik.

    Objavljeno: 28.1.2015 15:00
  • Prihaja Samsung Galaxy J1

    Pri Samsungu so ravno v teh dneh predstavili novo serijo telefonov Galaxy A, sedaj pa so se na spletu že pojavile informacije o novi vstopni družini Galaxy J, prvi izmed katerih naj bi bil model J1. Ker gre za vstopni model je strojna oprema razmeroma zadržana. Telefon bo uporabljal dvo-jedrni procesor Cortex-A7, na voljo bo 512 MB pomnilnika. Za uporabniške podatke in aplikacije bo na voljo le 4 GB prostora, to bomo lahko sicer razširili s kartico MicroSD. Zaslon bo meril 4,3 palca, ločljivost bo 800 × 480 pik. Telefon bo med manjšimi in lažjimi, na njem bo tekel Android 4.4 (KitKat) – škoda, na novih telefonih bi pričakovali Android 5.

    Objavljeno: 28.1.2015 14:00
  • Huawei z rekordnim letom

    Pred kratkim smo pisali o finančno uspešnem letu, ki ga je zabeležil kitajski proizvajalec pametnih telefonov Xiaomi, sedaj je dober rezultat objavil še tekmec Huawei. V letu 2014 so občutno povečali promet, prvič v zgodovini podjetja celo čez 10 milijard dolarjev. Prodali so 138 milijonov naprav, to je za slabih 8 odstotkov več kot v letu pred tem, od tega je bilo 75 milijonov telefonov – 45 odstotni skok.

    Objavljeno: 28.1.2015 09:00
  • Samsung Galaxy A in Note Edge tudi pri nas

    Pri Samsungu so predstavili nekaj novih naprav, ki bodo v naslednjih tednih na voljo tudi pri nas. Najbolj zanimiva naprava je Note Edge, ta ima zaslon, ki se ukrivi čez rob naprave. Zaslon, ki zaseda bok naprave, je namenjen predvsem opozorilom, denimo prikazu ure ali upravljanju glasnosti predvajane glasbe. Zamisel je sicer zanimiva in dobro izvedena, glavna ovira pa bo bržkone maloprodajna cena, saj telefon velja 860 EUR.

    Objavljeno: 27.1.2015 14:00
  • Novi spletni brskalnik izpod prstov ustanovitelja Opere

    Jon von Tetzchner, so-ustanovitelj spletnega brskalnika Opera (in tudi podjetja enakega imena), je predstavil razvojno različico novega brskalnika, trenutno imenovanega Vivaldi. Jon je sicer podjetje Opera zapustil leta 2011, pravi pa, da ta hip ni brskalnika, ki bi bil namenjen zahtevnim uporabnikom.

    Objavljeno: 27.1.2015 13:00
  • Facebook nedosegljiv zaradi napačnih nastavitev

    Danes zjutraj sta bila tako Facebook kot Instagram za krajši čas nedosegljiva, v prvem trenutku pa je marsikdo pomislil na kak novi kibernetski napad. A predstavnik podjetja je kmalu povedal, da ni šlo za kak napad, temveč za spremembo pri konfiguraciji sistemov. Težavo so inženirji hitro odpravili, tako naj bi bile obe storitvi že povsem operativni.

    Objavljeno: 27.1.2015 10:00
  • ZDA dobile prvo legalno borzo za bitcoine

    V ZDA pričenja delovati prva ameriška borza za bitcoine, ki ima vsa dovoljenja pristojnih inštitucij in je pravno regulirana. Mlado podjetje Coinbase je zbralo 106 milijonov dolarjev kapitala in zagnalo istoimensko borzo, pri kateri jamčijo za varnost, učinkovitost in preglednost.

    Objavljeno: 27.1.2015 05:00
  • Računalniški napad na Malaysia Airlines

    Malezijska letalska družba Malaysia Airlines, ki je pred nedavnim doživela nesrečo oziroma strmoglavljenje letala, je bila sedaj še žrtev hekerskega napada. Za njim naj bi med druigmi stala skupina Lizard Squad, gre za isto skupino, ki je pred kratkim na kolena potisnila omrežja Xbox Live in Playstation Network. Omenjena skupina grozi z objavo ukradenih podatkov, niso pa povedali, za kakšne podatke sploh gre. Po trenutno dosegljivih podatkih naj bi skupina sodelovala s skupino CyberCaliphate.

    Objavljeno: 26.1.2015 13:00
  • Turčija od Facebooka zahteva cenzuro

    V Turčiji je sodišče naložilo spletni strani Facebook, da mora blokirati vse strani, ki žalijo preroka Mohameda. V primeru, da spletišče ne naredi, jim grozi blokada v tej državi. Dogajanje je povezano z napadi na francosko revijo Charlie Hebdo, kjer so ponovno objavili karikature, s tem pa sprožili nekaj novih protestov na bližnjem vzhodu. Kot odgovor je turško sodišče ukazalo novičarskim spletnim stranem, da omenjene karikature oziroma naslovnice ne prikažejo, tamkajšnje oblasti pa so sprožile postopke zoper časopis, ki je objavil nekaj omenjenih strani.

    Objavljeno: 26.1.2015 10:00
  • Na Kitajskem tiskajo hiše

    Kitajsko podjetje WinSun se ukvarja s tiskanjem hiš. Pri početju uporabljajo poseben 3D tiskalnik, ki gradnike med drugim tiska tudi iz industrijskih odpadkov. Skoraj leto dni nazaj so se proslavili s prvim projektom, ko so v štiriindvajsetih urah natisnili deset hiš. Poslanstvo nadaljujejo z demonstracijo zmogljivosti njihove tehnologije. V industrijskem parku Suzhou so postavili ali bolje rečeno natisnili petnadstropno stanovanjsko zgradbo in dobrih tisoč kvadratnih metrov veliko vilo. Stavbi sta natisnjeni skupaj z dekorativnimi elementi tako zunaj kot znotraj. Tovrsten način gradnje naj bi čakala svetla prihodnost, saj se v postopku ustvari med 30 in 60 odstotkov manj odpadkov, več kot za polovico pohitri gradnja, ki stane od 50 do 80 odstotkov manj od klasične. Naslednji korak za podjetje WinSun je izgradnja / tisk (še) večjega objekta, med možnimi cilji najraje omenjajo most ali nebotičnik.

    Objavljeno: 25.1.2015 10:00
  • Izdelovanje Blackberry aplikacij pod prisilo?

    O nevtralnosti interneta smo ta teden že slišali. Precej prahu je dvignila domača kršitev obeh največjih mobilnih operaterjev v državi pod Alpami, ki sta svoje spletne storitve obravnavala drugače od ostalega internetnega prometa, kar ni skladno z Zakonom o elektronskih komunikacijah. Da se ob nevtralnost interneta radi obregnejo tudi drugje, dokazuje pismo, naslovljeno na ameriški kongres. Spisal ga je predsednik uprave podjetja Blackberry, John Chen, v njem pa zahteva razširitev pojma spletne nevtralnosti. Uprava kanadskega podjetja želi, da bi razvijalci, ki pišejo aplikacije za iOS in Android, bili primorani v izdelavo različice programa za druge sisteme, v prvi vrsti za Blackberry OS.

    Objavljeno: 25.1.2015 08:00
  • Trojanski konj najbolj uspešen v Sloveniji

    Pojavil se je nov trojanski konj, ki podatke na disku zakodira in zanje zahteva odkupnino v denarni enoti Bitcoin. Gre za grožnjo z imenom CBT-Locker, ki se širi z elektronsko pošto. Prejeto sporočilo vsebuje nevarno priponko, ki se izdaja za faks sporočilo. Slednje je v resnici škodljiva koda, ki ob kliku nanjo datoteke na računalniku šifrira in nato od uporabnika zahteva odkupnino v denarni enoti Bitcoin. Virus je najbolj razširjen na Poljskem, Češkem in v Mehiki, zadnjih nekaj dni pa je najdejavnejši prav v Sloveniji. Varnostni ukrepi ostajajo enaki kot v primeru sorodnih nadlog (CryptoLocker, TorrentLocker) in virusov nasploh, ne odpirajte sumljive elektronske pošte, priponk neznanih pošiljateljev, imejte varnostne kopije pomembnih podatkov ter posodobite operacijski sistem, protivirusni program, dežurni spletni brskalnik, Javo, Adobe Reader in ostalo programsko opremo.

    Objavljeno: 24.1.2015 01:00
  • Telekom Slovenije in Simobil v prekršku

    Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS) je ugotovila, da operaterja Telekom Slovenije in Simobil kršita načelo internetne nevtralnosti. Omenjeni družbi sta z različnim obravnavanjem podatkovnega prometa, ki ga ponujata svojim uporabnikom, kršili Zakon o elektronskih komunikacijah. Sporni sta ponudbi Deezer (Telekom Slovenije) in Hangar Mapa (Simobil), ki ju ponudnika mobilnih storitev nista štela v že zakupljene količine prenosa podatkov. Svoji storitvi sta tako obravnavala na drugačen način kot dostop do drugih spletnih strani, storitev ali aplikacij, kar je v nasprotju z zakonom. Nepravilnosti morata v šestdesetih dneh od prejema odločbe odpraviti, tako da ves spletni promet, ne glede na storitve, v celoti upoštevata v okviru zakupljene količine podatkov. Kaj to pomeni za sorodne storitve (in druge ponudnike), ki jih AKOS ne navaja posebej, kakršna sta na primer Amisova televizija Mobia TV in video na zahtevo HBO, ni znano. Najbrž nič dobrega za končne uporabnike, čeprav se načelo internetne nevtralnosti bori ravno zanje.

    Objavljeno: 23.1.2015 18:00
  • Trpežna Chromebooka

    Acer predstavlja trpežna prenosnika z operacijskim sistemom Chrome OS. Ker imajo Chromebooke posebej radi v šolstvu (pa ne našem), kjer jih učenci hitro zdelajo, bo modeloma C910 in C740 trpežnost prišla še kako prav. Oba prenosnika se ponašata z ojačanim pregibom, zaščito pred padci ter odpornostjo na uporabo (zmerne) sile. Poleg robustnosti ponujata spodobno strojno opremo, ki vključuje Intelov procesor (Broadwell Celeron ali Core i3), 2 / 4 GB pomnilnika RAM ter 15,6 ali 11,6 palčni LCD zaslon. Manjši model C740 bo na voljo s 16 GB SSD, baterijo, ki zdrži devet ur delovanja ter s cenovno postavko v višini 260 ameriških dolarjev. Dvajset ameriških zelencev dražji prenosnik C910 bo podatkovno shrambo podvojil, a bo večji zaslon z višjo ločljivostjo zahteval davek v obliki uro krajše avtonomije. Oba modela bodo začeli prodajati februarja.

    Objavljeno: 23.1.2015 02:00
  • Apple v iskanju priljubljene glasbe

    Apple je potihoma kupil storitev Musicmetric, ki z naprednimi algoritmi ugotavlja, katere pesmi in izvajalci so trenutno najbolj priljubljeni. Pri početju se opira tako na glasbene lestvico kot tudi piratske prenose ter oblikuje rezultate glede na število novih poslušalcev v določenem časovnem obdobju. Nakup podjetja Semetric, ki za storitvijo stoji, je za Apple logična poteza, saj vse od prevzema Beats Music upravlja s parom največjih glasbenih omrežij na svetu, poleg omrežja Beats je tu še njihov domači iTunes. Podatki o priljubljenosti posamezne skladbe na lestvicah, sivih omrežjih, v spletnih recenzijah ter komentarjih na družabnih omrežjih, so tako za podjetje iz Cupertina vredni več od čistega zlata.

    Objavljeno: 23.1.2015 01:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji