Tehnične dveri
Prodajne dveri (portali) so očitno prišle v modo tudi v Sloveniji. 13. decembra podjetje Quantum predstavilo svoj www.tehnika.net.
Prodajne dveri (portali) so očitno prišle v modo tudi v Sloveniji. 13. decembra podjetje Quantum predstavilo svoj www.tehnika.net.
Težave družbe Transmeta se nadaljujejo. Na Japonskem je Sony sporočil, da bo vpoklical kar 13.000 prenosnikov VAIO, ki so opremljeni s procesorjem Crusoe. Težava je, kakor kaže, v seriji izdelkov, ki bodo potrebovali popravilo, da bodo delovali pravilno. Kljub temu da pri Transmeti trdijo, da je to le izolirana težava, ki ni povezana s prenosniki drugih proizvajalcev, je vrednost delnic podjetja padla.
Prvi in najbrž še vedno najbolj obiskan slovenski iskalnik ter katalog spletnih strani Mat'Kurja je decembra doživel prenovo sistema, ki zajema tako vsebinske kakor oblikovne in tehnične spremembe. S tem so izpolnili obljube o prenovi, dane lani, ko je iskalnika prevzela družba Eon. Novosti so predvsem v izboljšanem iskanju (zadetki so razvrščeni glede na relevantnost najdene strani), nov pa je tudi način kategorizacije spletnih strani. Pri družbi Literal, ki je v razvoj zdaj že tretje generacije iskalnika vložili okoli 1000 ur, iskalnik pa se lahko pohvali s posodobljenim videzom, organizaciji in boljši preglednosti. Prenovljena je rubrika o novostih, ki se zdaj deli na nove spletne strani in nove dogodke. Mat'Kurja je končno "spregovorila" tudi v slovenščini (ta je zdaj privzeti jezik), s čimer so odpravili eno od nevšečnosti pri dosedanji različici. Obenem so iskalniku dodali osveženi vodič po Sloveniji, koristen predvsem za tujce.
Podjetje Navision Software, ki je močno prisotno tudi na slovenskem tržišču, je napovedalo združitev z družbo Damgaard, enim glavnih tekmecev v severni Evropi. Nova družba bo nosila ime NavisionDamgaard, združeno podjetje pa bo ustvarilo več kakor 1200 milijard danskih kron letnega prihodka. Novo podjetje bo tako postalo eno vodilnih mednarodnih dobaviteljev celostnih poslovnih rešitev za srednje velika podjetja.
Slovenska podjetja, ki se ukvarjajo s hitro rastočim področjem internetne ekonomije in spletnimi tehnologijami, so dobila nedavno novo krovno organizacijo. Decembra so v okviru Združenja za računalništvo in informatiko pri GZS ustanovili sekcijo SPLET, katere pobudniki so podjetja Add, Ambient, Arctur, Amadej, Creative-Novi Mediji, EON, Kivi, Literal, M'taj, N3, in Sun consulting (Sonce.net).
Podjetje Canon je predstavilo zaslon s tekočimi kristali, ki je tanek domala toliko kakor list papirja. Debelina zaslona je le 0,25 milimetra, približno dvakrat več od tipičnega papirnega lista. Prototip zaslon sestavljata dve prozorni plastični foliji, med katerima je barvilo, občutljivo za elektrostatični odboj in privlačenje. Tako sestavljena slika ostane prikazana tudi brez osveževanja z električno energijo, slaba stran pa je ta, da za zdaj lahko dosežejo le majhno ločljivost. Toda pri Canonu menijo, da lahko do leta 2007razvijejo zaslone z ločljivostjo do 200 pik na palec. Prvi izdelki s tokrat predstavljeno tehnologijo naj bi morda prišli na plan že v letu 2001.
17. novembra je v hotelu Union potekalo predavanje z naslovom "CRM -- ključ povečanja donosa", na katerem so predstavniki podjetij Genis in Gartner Group predstavil trenutno stanje pri upravljanju odnosov s strankami (CRM).
Letalska družba Lufthansa je pričela s preizkusnim obdobjem elektronske prijave na letalske lete prek mobilnega telefona in protokola WAP. Za zdaj je storitev na voljo na približno 70 letališčih (večinoma evropskih) članom Lufthansinega kluba pogostih potnikov (frequent flyer). Z novo storitvijo uporabnik ob prihodu na letališče prijavo opravi prek telefona in mu ni treba čakati v vrsti.
Skupina raziskovalcev v ameriški univerzi University of California iz mesta Berkeley je dobila sredstva ameriške vojaške raziskovalne agencije DARPA za razvoj mikroskopsko majhnih elektronskih vezij, ki jih imenujejo tudi "pametni prah".
Toshiba se pripravlja za vstop med lahke strežnike, namenjene majhnim delovnim skupinam, po vzoru naprav, kot so Cobalt Cube in Intel InBusiness Small Office Network. Strežnik Magnia SG-10 bo omogoča povezavo vsak z vsakim, za namestitev pa bo potreboval manj od pol ure. Strežnik bo podpiral shranjevanje datotek, souporabo tiskalnikov in komunikacijskih povezav.
Podjetje Plastic Logic, nastalo iz oddelka angleške univerze Cambridge, napoveduje plastična elektronska vezja, ki lahko naredijo novo revolucijo pri uporabi računalniške tehnologije. S hitrostmi urnega takta, ki dosega le nekaj kHz, sicer niso tekmeci vezjem iz silicija, toda v primerjavi s temi naj bi bili bistveno cenejši in preprostejši za izdelavo.
Podjetje Lucent je prvo, ki je predstavilo brezžični omrežni vmesnik za osebne računalnike, ki ga na sistem priključimo preprosto prek vmesnika USB. Orinoco USB Client je namenjen za priključitev na brezžično infrastrukturo Lucent Orinoco, pa tudi druge združljive sisteme, saj vmesnik podpira brezžični standard IEEE 802.11 in hitrosti prenosa do 11 Mb/s. V prodaji bo v začetku pomladi 2001, cena pa bo znašala okrog 200 dolarjev.
Letošnji uspeh ročnih računalnikov je glavni razlog, da lahko v naslednjih mesecih pričakujemo pravo malo poplavo novih izdelkov. Zanimivo je predvsem to, da so za invazijo "kriva" predvsem tajvanska in korejska podjetja, ki bodo najbrž na tržišče poslala zanimive modele z zelo konkurenčnimi cenami.
Microsoft in Verisign sta predstavila nov standard za šifriranje in varen prenos podatkov v okviru standarda XML. Specifikacija XML Key Management Sepcifciration (XKMS) dodaja transakcijam XML varnost in zagotovilo, da pri izmenjavi poslovnih podatkov ne more priti do zlorab ali napak.
Podjetje Red Hat je predstavilo Red Hat Linux 7.0 za računalnike, opremljene s procesorji Compaq Alpha. Novi Linux bo tako na voljo kot možnost v strežnikih Compaq AlphaSeries ES in DS ter delovnih postajah AlphaStation. Red Hat je sistem posebej optimaliziral za rabo v 64-bitnem okolju, sicer pa so ostale stvari enake kakor pri različici za Intelove sisteme.
Nizozemsko podjetje Tulip toži ameriško podjetje Dell zaradi kršitve Tulipovih patentov glede zgradbe osnovnih plošč za osebne računalnike. Po navedbah predstavnikov Tulipa naj bi Dell v zadnjih treh letih dobesedno prekopiral nekatere patentno zaščitene rešitve, ki so temu ameriškemu proizvajalcu prinesle 17 milijard dolarjev zaslužka.
Microsoft je objavil podrobnosti o naslednji različici spletnega urejevalnika FrontPage, ki bo tako kakor doslej na voljo kot samostojen izdelek, pa tudi kot del pisarniškega paketa Office 10, načrtovan za drugo polovico leta 2001. Novi FrontPage 10 bo imel predvsem nove možnosti za lažjo izdelavo vsebinsko bogatih spletnih strani in spletnih storitev. V urejevalnik bo vključen modul Photo Galley, ki bo omogočal izdelavo kakovostnih slikovnih galerij na spletnih straneh.
Podjetje Sharp je na Japonskem predstavilo nov ročni računalnik iz družine Zaurus, ki ima vgrajen predvajalnik videoposnetkov. Čeprav to ni prvi tovrstni poizkus (videopredvajalnike je mogoče dobiti tudi za obstoječe ročne računalnike Palm in PocketPC), je Sharp na tem področju naredil korak več. Z lastno tehnologijo so pri Sharpu na 64 MB pomnilniško kartico uspeli shraniti do 2 uri videoposnetkov. Videoposnetki v zapisu MPEG-4 imajo sicer majhno ločljivost in le okrog 10 slik na sekundo, toda strokovnjaki menijo, da je to začetek.
Konsolidacija izdelave monitorjev se nadaljuje. Nedavno sta nizozemski Philips in korejski LG Electronics podpisala pismo o nameri, s katerim naj bi združila proizvodnje katodnih cevi, ki so osnova za klasične monitorje in televizorje. Nova družba, za zdaj brez imena, ki bo v enakopravni lasti obeh partnerjev, naj bi postala največji proizvajalec katodnih cevi na svetu z letno prodajo čez 6 milijard dolarjev.
S tem, ko naše vsakdanje življenje postaja vse bolj odvisno od interneta, se včasih ne zavedamo, da je celotna infrastruktura precej ranljiva. Lep dokaz je nedavna prekinitev ene od ključnih podmorskih povezav med Južno Azijo in Avstralijo. Kabel SEA-ME-WE je, tako kaže, pretrgalo ladijsko sidro, posledica pa je bila ta, da je Avstralija hipoma ostala skoraj brez polovice internetnih in drugih komunikacijskih zmogljivosti.
Podjetje Macromedia se v zadnjih letih veliko ukvarja s programskimi orodji za izdelavo spletnih strani in s predstavitvijo niza novosti nameravajo ta položaj še bolj utrditi. Le nekaj mesecev po predstavitvi dosedanjih orodij zato na prodajne police prihaja niz novih programskih paketov, kot so spletni urejevalniki Dreamweaver 4.0 in Dreamweaver UltraDev 4.0 ter slikarski program Fireworks 4.0.
Belgijsko podjetje Lernout&Hauspie (L&H), znani proizvajalec izdelkov za računalniško razpoznavo govora in računalniško podprto prevajanje, je objavilo stečaj. S tem so končali ugibanja o prihodnosti podjetja, ki je v zadnjih mesecih zabredlo v številne težave. Nedavno sta iz vodstva podjetja odstopila oba ustanovitelja, po katerih družba nosi tudi ime, poleg tega pa so pri poslovanju podjetja zasledili večje nepravilnosti, ki jih raziskujejo tako v belgijski kakor v ameriški podružnici podjetja.
Canon je na sejmu v Tokiu prikazal prototip digitalnega fotoaparata, ki vsebuje tudi barvni brizgalnik za tisk digitalnih fotografij. Novi fotoaparat ima zmogljivo elektroniko, poleg tega pa tudi del potrebne mehanike za tiskanje fotografij.
Podjetje Computer Associates je nekoliko prehitel družbo Symantec in prvo predstavilo končno različico protivirusnega programa za ročne računalnike Palm. InoculateIT for PalmOS deluje z vsemi računalniki, ki podpirajo PalmOS 3.0 ali novejši sistem, med drugim recimo novejše računalnike Palm in Handspring. V primerjavi s Symantecovim izdelkom, ki je še v razvojni fazi, je InoculateIT skoraj trikrat manjši, kar je pomembno pri majhnih pomnilnikih ročnih računalnikov.
Zgodba o napakah in varnostnih luknjah v Microsoftovih programih očitno nima konca. Minuli mesec je pod drobnogled javnosti prišel nov Microsoftov program, predvajalnik večpredstavnih vsebin Windows Media Player, ki tako kakor nekateri drugi moduli ni odporen proti težavam s skripnimi jeziki. Zaradi teh je tako mogoče v izmenljivi ovitek (skin) programa skriti kodo, ki nato na ciljnem računalniku lahko povzroči precejšnjo škodo.
Microsoft z zadnjimi novicami dokazuje, da v bodoče z razvojem novih različic operacijskih sistemov ne nameravajo toliko zavlačevati kakor v preteklosti. V začetku novembra so napovedali prvo preizkusno različico naslednje različice operacijskega sistema Windows z razvojnim imenom Whistler. K preizkušanju so sicer sprva povabili le ključne partnerji, stranke in več kakor 200.000 razvijalcev programske opreme, povezanih v MSDN (Microsoft Developers Network). Po besedah predstavnikov podjetja je namen prve razvojne različice predvsem pridobivanje povratnih informacij in preizkušanje združljivosti s strojno in programsko opremo.
Nemško združenje za nadzor in zaščito avtorskih pravic je nedavno podalo tožbo proti družbi Hewlett Packard in drugim proizvajalcem zapisovalnikov CD-R/CD-RW, v kateri zahtevajo plačilo odškodnine zaradi uporabe teh naprav za (nelegalno) kopiranje avtorsko zaščitenih vsebin.
AMDjevi procesorji Duron so končno dobili sistemski nabor, ki vključuje tudi grafični pospeševalnik. Duron bo z novim naborom Via ProSavage KM133 tako laže tekmoval s kombinacijo Intel Celeron - Intel 815, ki ima podobne zmožnosti že nekaj časa.
Podjetje Discreet je napovedalo novo različico priljubljenega paketa za tridimenzionalno modeliranje in animacijo 3D Studio Max R4. Nova različica bo zasnovana na povsem novem razširljivem modelu inverzne kinematike (IK), ki bo omogočal precej preprostejšo animacijo likov, zlasti za pripravo sodobnih računalniških iger. Med novostmi so podpora za neposredno interaktivno spreminjanje kinematike, kotne deformacije, senčena "koža" v realnem času ter prilagodljive, volumetrično senčene kosti skeleta. Za bolj realističen videz likov bodo skrbela nova orodja za mehko gibanje in natančno določanje obnašanja predmeta na spremembe, recimo odboj od drugih predmetov.
Sodobni avtomobili poleg mehanskih delov vsebujejo vse več elektronike in računalniške tehnologije, zato postajajo zanimive platforme za številna računalniška podjetja. Po nekaterih analizah imajo današnji avtomobili sedemkrat več elektronike od lunarnega modula Apollo iz leta 1969, vsa elektronska oprema pa predstavlja že kar 13 % stroškov pri izdelavi vozil.