• BenQ pripravlja nove zapisovalnike

    V podjetju BenQ so nedavno začeli dobavljati zapisovalnik DW400A (štirikratna hitrost zapisovanja DVD-RW) polovične višine in napovedali nov osemkratni zapisovalnik DVD+RW z enakimi merami, ter pogone DVD-Dual, ki bodo na voljo do konca leta. V naprave sicer vgrajujejo Philipsovo elektroniko in zapisovalne glave.

    Objavljeno: 5.7.2003
  • Microsoftov MSN Messenger 6

    Nedavno so pri Microsoftu ponudili javno razvojno različico MSN Messenger 6, ki bo sicer odjemalec za storitve novega strežnika Microsoft Windows Real-Time Communications. MSN Messenger 6 je zelo izboljšan v primerjavi z različico 5 - ima nov uporabniški vmesnik, omogoča pošiljanje datotek ter komunikacijo preko videa, z dopisovanjem ali klepetanjem v živo.

    Objavljeno: 5.7.2003
  • pcAnywhere 11 z izboljšanim prenosom datotek

    Symantec je predstavil novo različico programa za oddaljen dostop do računalnika pcAnywhere. Različica 11.0 je omogoča oddaljen dostop, oddaljeno upravljanje in napredne možnosti prenašanja datotek, administratorji pa lahko sedaj tudi spreminjajo nastavitve oddaljenega računalnika in urejajo njegov register. Na področju prenosa datotek je novost predvsem v možnosti pošiljanja datotek na več različnih računalnikov in ustvarjanje paketnih datotek, ki se same namestijo, kar je uporabno predvsem pri nadgradnjah sistemov. Symantec pcAnywhere 11.0 je že na voljo za 94 tisoč tolarjev.

    Objavljeno: 4.7.2003
  • Podpora biometriki v potnih listih

    Predstavniki vlad držav članic EU so na zadnjem vrhunskem srečanju v Grčiji podprli vgradnjo računalniških čipov z biometričnimi podatki v potne liste. Projekt so za začetek podprli s 140 milijonov evrov. Biometrični čipi bodo vsebovali podatke o prstnih odtisih in obrazu, sčasoma pa naj bi postali tudi sestavni del vizumov za tiste državljane, ki nimajo prostega vstopa v EU. Z biometrijo v potnih listinah hitijo predvsem zaradi zahtev ZDA, ki so zaradi terorističnih napadov precej zaostrile pogoje za obiske v svoji državi. Zadnji rok za uvedbo tovrstnih identifikatorjev je 26. oktober 2004. Zagovorniki človekovih pravic niso prav nič navdušeni nad bodočo novotarijo, nekateri pa se sprašujejo, kdaj bo biometrija obvezna tudi za Američane, ki bodo potovali v Evropo.

    Objavljeno: 4.7.2003
  • IBM z novimi delovnimi postajami Unix

    Pri družbi IBM so predstavili delovno postajo z okoljem Unix, ki vsebuje najhitrejši izmed njihovih procesorjev Power4+. Računalnik IntelliStation Power 275 ima lahko do dva procesorja Power4+ s taktom 1,45 GHz, do 16 GB pomnilnika in podprto diskovje do 587 GB. Za razširitve so na voljo šest priključkov PCI in štiri ležišča za diske. Na računalnik je nameščen operacijski sistem AIX, kot večina delovnih postaj Unix pa je namenjen za delo s programi CAD/CAM, pa tudi za druge rabe na področju vizualnega oblikovanja.

    Objavljeno: 4.7.2003
  • Kazaa 2.5 bolj ali manj legalen?

    Sharman Networks je predstavil novo različico najbolj popularnega programa za izmenjavo datotek Kazaa, ki obljublja boljše iskalne pogoje in končno vključuje polno podporo za Altnet, Sharmanovo partnersko podjetje in omrežje, ki naj bi omogočalo uporabo sistema za izmenjavo datotek na legalen način.

    Objavljeno: 3.7.2003
  • Še ena odredba glede jave v Windowsih

    Prizivno sodišče v ZDA je odredilo Microsoftu, da mora ponovno vključevati svoj navidezni javanski stroj v operacijskem sistemu Windows in ga ne sme več zgolj ponujati preko spleta kot doslej. Sodišče je prav tako odredilo, da Microsoft ni zavezan k vključevanju Sunovega javanskega stroja v Windowsih, kar je pred nekaj meseci odredilo prvotno okrajno sodišče.

    Objavljeno: 3.7.2003
  • Linux osvaja Evropo

    Vse več evropskih vlad, pa tudi deželnih, regijskih in mestnih oblasti se resno zanima ali pa že uvaja Linux in druge programe z odprto kodo. Manjši stroški, težnja po demonopolizaciji Microsofta, podpora manjšim programskih hišam in domnevna večja varnost so glavni razlogi za prodor Linuxa v zadnjih letih. Linux je naredil največje korake v Nemčiji, kjer je začelo z menjavo strojne in programske opreme ministrstvo za notranje zadeve, zgodbo pa je uspešno nadaljevalo mesto Muenchen s 14.000 namiznih računalnikov.

    Objavljeno: 3.7.2003
  • HP z novimi modeli brizgalnikov

    Hewlett Packard je v prvem četrtletju 2003 izgubil 5% tržnega deleža (še vedno pa nadzira 53% trga) pri brizgalnikih, zato so pohiteli s predstavitvijo novih modelov. Prva novost je Deskjet 3250, ki zmore ločljivost 2400 x 1200 pik, vsebuje kartušo s tremi barvami, stane pa v ZDA samo 40 dolarjev. Korak višje je novi model Deskjet 3650, ki stane 80 dolarjev, omogoča tisk do robov pri fotografijah 4 x 6 palcev, dokupiti pa je mogoče dodatno kartušo za tisk s šestimi barvami.

    Objavljeno: 2.7.2003
  • Toshibin prenosnik s 17-palčnim zaslonom

    Toshiba je predstavila svoj doslej največji prenosnik z imenom Satellite P20, ki se lahko pohvali z velikim, 17-palčnim zaslonom LCD. Zaslon, ki nudi sliko v razmerju 16:10 premore ločljivost 1440 x 900 pik precej pogojuje zunanje dimenzije prenosnika, ki pa jih je Toshiba spretno prikrila v zaobljeno oblikovanem ohišju.

    Objavljeno: 2.7.2003
  • Windows Server 2003 SP1 bo vseboval nova orodja za varnost

    Microsoft načrtuje za december mesec prvi komplet popravkov za še sveži Windows Server 2003, v katerem bodo tudi povsem nova orodja za doseganje večje varnosti. Med temi je orodje Security Configuration Wizard, ki bo upraviteljem omogočalo vpogled in nastavitev spiska storitev za posamezne programske izdelek, ki so potrebni za delovanje, pa tudi nastavitve varnostnih vidikov delovanja takih sistemov.

    Objavljeno: 2.7.2003
  • Allied Telesyn tudi za varnost

    Allied Telesyn širi ponudbo svojih omrežnih izdelkov za področje varnosti, novi izdelek AT-AR450S pa je varnostna naprava, ki združuje več funkcij v eni napravi. Ta je najprej usmerjevalnik in požarni zid s pregledovanjem stanj omrežnih paketov, omogoča pa tudi možnost šifriranja podatkov po standardih IPSec, DES, 3DES in AES ter vzpostavljanje dinamičnih povezav L2TP.

    Objavljeno: 2.7.2003
  • Nova mobilna delovna postaja Dell

    Dell še naprej poleg navadnih prenosnikov ponuja tudi mobilno delovno postajo, ki nosi oznako Precision M60. Gre za zmogljiv prenosnik, ki se lahko pohvali s 15,4-palčnim zaslonom v razmerju 16:10 in z ločljivostjo 1920 x 1200 pik, pogajajo pa ga najzmogljivejšo procesorji Pentium M z delovnim taktom do 1,7 GHz. Pomnilnik je lahko velik do 2 GB, v prenosiku pa sta lahko vgrajena tudi do dva diska velikosti 80 GB s hitrostjo vrtenja 7.200 vrtljajev na minuto, kar bo brez dvoma ključnega pomena pri hitrosti izvajanja zahtevnejših programov.

    Objavljeno: 2.7.2003
  • Hewlett Packard z novimi strežniki

    Hewlett Packard je predstavil povsem novo družino strežnikov, ki so zasnovani na 64-bitnih procesorjih Itanium 2 6M. Za razliko od tekmecev, ki so nove modele z Itaniumi uvrstili v obstoječe skupine strežniških izdelkov, so pri HP-ju v ta namen ustvarili novo tržno skupino s skupnim imenom Integrity. V njej se nahajajo različni strežniški sistemi, ki segajo od eno- in dvo-procesorskih modelov, do najzmogljivejšega strežnika HP Integrity Superdome, ki premore kar 64 procesorjev Itanium 2 6M.

    Objavljeno: 1.7.2003
  • Novi Canonovi tiskalniki za domačo rabo

    Canon je na trg poslal dva nova brizgalna tiskalnika, Bubble Jet i250 in Bubble Jet i350, oblikovana za domače uporabnike, ki pričakujejo visoko kakovost izpisa za dostopno ceno. Canonova nova tiskalnika sta naslednika tiskalnikov Canon Bubble Jet S200x oziroma i320 in ponujata ločljivost 4800 x 1200 pik na palec, i350 pa nudi tudi tiskanje fotografij brez robov. Modela imata že znano obliko tiskalnika Bubble Jet i320, zato sta dovolj majhna, da ju lahko pospravimo

    Objavljeno: 1.7.2003
  • AMD z zmogljivejšimi Opteroni

    Najbrž ni slučaj, da je sočasno s predstavitvijo Intelovih procesorjev Itanium 2 6M tudi AMD razširil ponudbo svojih 64-bitnih Opteronov. Odslej je najzmogljivejši AMD-jev procesor moč kupiti tudi v različici Opteron 800, ki podpira strežniške sisteme z osem procesorji. Ti zdaj nosijo oznake Opteron 840, 842 in 844. Sočasno so objavili tudi najšibkejšo različico Opteron 100, ki podpira enoprocesorske strežnike in delovne postaje. Tudi tu srečamo modele Opteron 140, 142 in 144. Medtem, ko so Opteroni 800 že v prodaji, pa bo Opteron 100 prišel v sisteme šele v začetku jeseni. Cene se gibljejo od 230 dolarjev za najmanjši Opteron 140 do 2.150 dolarjev za Opteron844. Pri AMDju trdijo, da lahko kupci pričakujejo štiriprocesorske strežnike s cenami tudi pod 10.000 dolarjev, kar precej manj kot pri konkurenčnih Intelovih sistemih.

    Objavljeno: 1.7.2003
  • Microsoft Windows 2000 SP4 in gonilnik iSCSI

    Microsoft je predstavil četrti komplet popravkov za operacijski sistem Windows 2000, objavil pa je tudi končno različico dolgo pričakovanih gonilnikov iSCSI za dostop do omrežnih pomnilniških sistemov. Windows 2000 Service Pack 4 vsebuje čez 650 popravkov, vendar ne dodaja novih funkcionalnosti, kot so to prinesli prejšnji kompleti popravkov. Pri Microsoftu trdijo, da so na ta način lahko še bolj temeljito preizkusili popravke, ki se dotikajo vseh segmentov, zlasti pa varnosti. Windows 2000 SP4 prinaša tudi popravke za Internet Explorer 5.01 (SP4) in Outlook Express 5.5 (SP2).

    Objavljeno: 1.7.2003
  • Nova različica jave za osebne računalnike

    Podjetje Sun je predstavilo novo različico jave za osebne računalnike, ki je hitrejša, prijaznejša za uporabnika in manj zapletena za uporabo. Java 2 Standard Edition 1.4.2 prinaša nov uporabniški vmesnik, ki je v celoti skladen z okolji Windows XP in Gnome za Linux, novo krmilno ploščo in podporo za samodejno nameščanje popravkov. Poleg tega je nova različica jave hitrejša v številnih nalogah, zlasti pa pri dostopu do datotek na lokalnih diskih.

    Objavljeno: 1.7.2003
  • IBM in Dell prva s strežniki Itanium 2 6M

    Intel je predstavil novo različico svojega 64-bitnega procesorja Itanium 2, kot kaže pa je tokrat pravšnji čas zanj, saj so izdelke temelječe na njemu objavili tudi proizvajalci strežnikov. Intel je imel v zadnjih dveh letih kar nekaj težav z zagotovitvijo ustrezne zmogljivosti na novi 64-bitni arhitekturi Itanium, kar se je kazalo predvsem v temu, da je zelo malo proizvajalcev poseglo po tem procesorju, pa še ti izdelki so bili prava redkost.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • Novell Nterprise Linux Services

    Novell je objavil podrobnosti o svojem načrtu za prenos omrežnih storitev iz paketa NetWare tudi na operacijski sistem Linux. Izdelek se bo imenoval Novell Nterprise Linux Services in bo omogočal napredno hranjenje datotek, nadzor omrežnega tiskanja, sporočilne, imeniške ter nadzorniške storitve. Novell bo na začetku s svojim paketom podprl distribucije Red Hat Enterprise Linux in SuSE Linux Enterprise Server. Med proizvajalci so Novellov paket že podprli Dell, HP in IBM, pričakujejo pa tudi podporo drugih ponudnikov ter podpornikov sistemov Linux.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • Sonyev prenosnik z vgrajenim TV sprejemnikom

    Sony je predstavil prvi prenosni računalnik, ki ima poleg številnih zmogljivih lastnosti tudi vgrajen TV sprejemnik. Model Vaio PCG-GRT190G vsebuje sprejemnik Giga Pocket TV Tuner, poleg tega pa računalnik lahko igra tudi funkcijo digitalnega video rekorderja. Poleg tega ima prenosnik vgrajeno tudi video kartico, ki omogoča zajem analognih video signalov, tako da lahko nanj presnamemo posnetke iz kaset VHS in Hi 8.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • Sharp s prvim tabličnim računalnikom

    Japonski Sharp, znan po tankih in lahkih prenosnikih Muramasa, je predstavil svoj prvi tablični prenosni računalnik. Model Mebius Muramasa PC-TN1-H1W je zasnovan na ultra varčnem procesorju Pentium M s taktom 1,1 GHz in kompletu Centrino, vsebuje pa tudi 256 MB RAM in 30 GB velik disk. Zaslon je 12,1-palčni in premore ločljivost 1024 x 768 pik. Ohišje je zelo elegantno in najtanjšem delu debelo le 1,3 cm, celota tehta pa manj kot 2 kg. Kljub temu zmore tablični računalnik delovati z enim polnjenjem akumulatorja več kot pet ur, kar je zelo dober rezultat. Zaslon lahko odpremo, pod njim pa se skriva tipkovnica, tako da lahko celoto uporabljamo tudi kot navaden prenosnik. Sharpov tablični računalnik bo sprva na prodaj le na Japonskem za ceno približno 2.200 dolarjev, proizvajalce pa se bo šele kasneje odločil, ali ga bodo ponudili tudi na drugih trgih.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • Symantec z varnostnimi luknjami

    Varnostne luknje predstavljajo resno težavo v današnji programski opremi, še posebej pa zna biti težavno, če to najdejo pri proizvajalcu varnostnih rešitev. Prav to se je zgodilo družbi Symantec, kjer so raziskovalci našli dve varnostni luknji. Specifično je bil pod drobnogled vzet spletni izdelek Symantec Security Check, ki za svoje delovanje na odjemalca namesti kontrolnik ActiveX. Prek tega modula pa lahko hackerji poženejo poljubno kodo in s tem prevzamejo nadzor ali pa zrušijo računalnik. Syamntec je med tem že popravil program in na spletu objavil navodila, kako spremembo opraviti na odjemalcih.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • Pričel se je jubilejni TechEd Europe

    Microsoft je letos že desetič organiziral konferenco TechEd Europe, namenjeno predvsem razvijalcem in ostalim profesionalcem v informacijski industriji. Letošnja konferenca bo potekala med tridesetim junijem in četrtim julijem v Barceloni. Največji poudarek na konferenci bo na tehnologiji .NET in razvojnim orodjem zanjo, seveda pa bo Microsoft konferenco izkoristil tudi za podrobnejšo predstavitev nekaterih svojih novih izdelkov, predvsem strežniškega operacijskega sistema Windows Server 2003.

    Objavljeno: 30.6.2003
  • AMD Athlon 64 do konca 2004 z oznako 4300+

    AMD bo po septembrski predstavitvi procesorjev Athlon 64 hitro nadaljeval z razvojem predvsem s ciljem zniževanja proizvodnih stroškov. Nedavno je HP pri napovedi svojih bodočih računalnikov posredno razkril, da bo prvi Athlon 64 na voljo z oznako 3100+, kar naj bi po zmogljivosti ustrezalo trenutnim Pentiumom 4 s taktom 3,2 GHz. Sočasno bodo najbrž predstavili tudi izvedbo z oznako 3400+, ki bo morda zopet skočila na hitrostni vrh procesorjev x86. AMD nato do konca leta načrtuje še različico 3700+, za drugo polovico 2004 pa je cilj doseči oznako 4300+.

    Objavljeno: 29.6.2003
  • Vnovič hitrejši Celeroni

    Intel je ponovno dvignil delovne takte pri svojih najmanjših procesorjih Celeron. Novi različici procesorja Intel Celeron zdaj delujeta s taktom 2,6 in 2,5 GHz, še naprej pa proizvajalec te izdelke namenja trgu cenovno ugodnih računalnikov za domačo rabo. Procesorji so zasnovani na 0,13-mikronski procesni tehnologiji, uporabljajo podnožje s 478 kontakti in delujejo na sistemskem vodilu s 400 MHz. Pri nabavi 1.000 enot je cena za procesor z 2,6 GHz 103 USD in za procesor z 2,5 GHz 89 USD.

    Objavljeno: 29.6.2003
  • Belkin tudi z izdelki 802.11g

    Podjetje Belkin je pričelo tržiti družino izdelkov za brezžična omrežja WLAN, ki delujejo s hitrostjo 54Mb/s na frekvenci 2.4 GHz. V družini izdelkov sta brezžična vmesnika tipa PCI in PC Card, priklopna točka in brezžični usmerjevalnik. Vsi so združljivi z 802.11b izdelki, odlikuje pa jih tudi ugodna cena, preprosta namestitev in doživljenjska garancija.

    Objavljeno: 29.6.2003
  • Novi rekorderji med diski

    Po krajšem zatišju se je kot kaže vnovič začela tekma za lovoriko, kdo zmore narediti disk z največjim prostorom. Konec junija je to postal Maxtor, ki je predstavil disk z vmesnikom ATA-133, ki zmore shraniti kar 300 GB podatkov. Disk se vrti s hitrostjo 5.400 vrtljajev na minuto, stane pa 400 dolarjev, pri čemer je v ceno vključena tudi kartica PCI z vmesnikom ATA-133.

    Objavljeno: 28.6.2003
  • Novo združenje za združljivo vsebino

    Proizvajalci računalniške opreme in zabavne elektronike so ustanovili novo združenje, ki ima za cilj ustvariti standard za preprosto izmenjavo digitalnih vsebin med različnimi tipi naprav. Združenje z imenom Digital Home Working Group (DHWG) vključuje proizvajalce, kot so Microsoft, Nokia, HP, IBM, Thompson, Fujistu, Gateway, Kenwood, NEC, Matsushita/Panasonic, Philips, Sharp, Samsung inST Microelectronics.

    Objavljeno: 28.6.2003
  • Proizvajalci strežnikov razvijajo alternativo za Infiniband

    Kljub temu, da vodilo Infiniband kljub dolgemu razvoju v resnici še ni povsem zaživelo v dejanskih izdelkih, proizvajalci strežnikov že razmišljajo o njegovi alternativi. Skupina, v kateri sodelujeta tudi HP in IBM namreč razvija cenejšo različico Infinibanda, ki bi omogočala povezovati med sabo manjše in cenejše računalniške sisteme v celoto, ki bi dala zahtevam primerno procesno zmogljivost.

    Objavljeno: 28.6.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji