Red Hat poslal na tržišče podatkovno zbirko
Podjetje Red Hat, znano predvsem po lastni distribuciji operacijskega sistema Linux je na tržišče poslalo tudi podatkovno zbirko Red Hat Database, ki temelji na podatkovni zbirki z odprto kodo PostgreSQL.
Podjetje Red Hat, znano predvsem po lastni distribuciji operacijskega sistema Linux je na tržišče poslalo tudi podatkovno zbirko Red Hat Database, ki temelji na podatkovni zbirki z odprto kodo PostgreSQL.
Letošnje poletje na Japonskem bo v znamenju tehnologije Bluetooth. Japonski podružnici Ericssona in Handspringa ter trgovsko podjetje Marubeni bodo izvedli trimesečno poskusno testiranje tehnologije Bluetooth - prvo izven severne Evrope. Uporabnikom bodo na voljo testna mesta v spletnih kavarnah in prodajalnah elektronskega blaga v Tokiju, kakor tudi na hitrih vlakih West Japan Railway. Preizkuševalci tehnologije Bluetooth bodo lahko s pomočjo prenosnih, ročnih in žepnih računalnikov brskali po internetu in vsebini, ki so jo pripravili posebej za preskus. Infrastrukturo za Bluetooth bo priskrbel Ericsson z izdelki Blip C11.
Ameriški milijarder Sam Wyly si prizadeva za zamenjavo upravnega odbora in direktorjev podjetja Computer Associates. Wyly, ki bi rad sam postal predsednik upravnega odbora, trdi, da CA slabo vodijo, zaradi česar je vrednost delnice v zadnjih petih letih hudo padla. Vodstvo CA se brani s trditvami, da so delničarji zadovoljni s poslovanjem. Kot dokaz za to navaja glavnega delničarja Walterja Haefnerja, ki ima 21-odstotni delež. Po anketah, na katere opozarja Wyly, so kupci vse manj zadovoljni z izdelki CA, delničarji pa zahtevajo mnenje neodvisne raziskovalne družbe.
Zakonsko urejanje mednarodnega elektronskega poslovanja že nekaj časa buri duhove v Evropi. Potem ko je Evropska komisija prvotno sprejela sklep o popolni podpori trgovanju preko interneta, se je na lanskem sestanku v Rimu odločila, da naj morebitne spore pri elektronskem poslovanju ureja zakonodaja v državi, kjer prebiva kupec. Zaradi številnih pritožb elektronskih trgovcev in založnikov so uradniki v Bruslju zdaj odstopili od te zahteve, nov zakonski predlog pa še pripravljajo. Potezo Evropske komisije so še posebej pozdravili v ZDA, odkoder izvira večina elektronskih trgovcev.
Podjetje RealNetworks je skupaj s številnimi uglednimi družbami na področju informacijske tehnologije in medijev (Adobe, IBM, MGM, Sony, Sun...) podprlo pobudo za vzpostavitev enotnega standarda za trgovanje z večpredstavnostmini datotekami preko interneta. Extensible Media Commerce Language (XMCL) je jezik, ki deluje na osnovi protokola XML, omogočal pa naj bi predvajanje različne večpredstavnostne vsebine, ne glede na različne kode, digitalne pravice in sisteme elektronskega trgovanja.
Na Ministrstvu za informacijsko družbo je državni sekretar József Györkös predstavil javne razpise za leto 2001. Večina razpisov je v teku, nekaj se jih še pripravlja, razpis za sofinanciranje udeležbe na mednarodnih konferencah in strokovnih srečanjih pa se že približuje koncu. Ministrstvo bo za javne razpise letos porabilo 439 milijonov tolarjev, ker pa večina razpisov predvideva tudi delno sofinanciranje iz zunanjih virov, znaša skupna vrednost teh projektov preko pol milijarde tolarjev.
Microsoft je objavil prvo različico Winodws XP pripravljeno za izdajo (Release Candidate 1). Gre za delovno različico 2505, preizkusni uporabniki jo že lahko prenesejo iz spleta, drugi uporabniki, kot so člani Microsoftove razvojne mreže MSDN in programa predogleda Windowsov pa jo bodo prejeli v naslednjih tednih. V pripravi te različice so pri Microsoftu upoštevali predloge in pripombe več kot pol milijona testnih uporabnikov, pred izdajo končne različice 25. oktobra pa bo izšla še druga, zadnja različica pripravljena za izdajo.
Ker je lanska predstavitev brskalnika Netscape 6.0 zaradi številnih hroščev doživela številne kritike, so pri Netscape Communications izdelali nadgradnjo 6.1. V novi testni različici so odpravili večino napak, dodali pa so še nekaj novih funkcij - zgodovina brskanja, izboljšan servis za elektronsko pošto, AOL-ov kotiček za sporočila, hrambo gesel in izboljšano upravljanje pri prenašanju datotek. Netscape 6.1 je tudi bolj stabilen in ne klecne pred zahtevnejšimi spletnimi stranmi. Nadgradnja bo na voljo ob koncu letošnjega poletja. Netscape se z novimi različicami in navezavo na AOL Time Warner trudi držati korak z Microsoftovim Internet Explorerjem, ki ima 86-odstotni tržni delež. V zadnjih šestih mesecih je Netscape celo pridobil 1,5 odstotka tržnega deleža, kar se ni zgodilo že dve leti.
Nekdaj največji spletni servis za izmenjavo glasbenih datotek je dokončno pokleknil pod vplivom velikih glasbenih založb. Napster je svojim uporabnikom namreč onemogočil uporabo prejšnjega programa in jih prisilil k prenosu nadgradnje, ki dopušča le izmenjavo licenčne glasbe. S tem se je povprečno število glasbenih datotek za izmenjavo zmanjšalo na 1,5 na uporabnika, v februarju pa je bilo to število 220. Ob uvedbi novega programa so pri Napsterju zabeležili 320 tisoč uporabnikov, medtem ko je bilo februarja na višku popularnosti 1,57 milijona uporabnikov, ki so hkrati brskali po Napsterjevih glasbenih datotekah. Letos poleti bodo uvedli še naročniški servis, kar bo verjetno odvrnilo še več uporabnikov.
Hewlett-Packard je podjetje, ki pod svojo streho združuje tako velike strežnike (Unix in Windows) in poslovne osebne računalnike kot tudi izdelke namenjene domačim oz. vsaj končnim uporabnikom. Kaj si lahko slednji obetajo v jeseni smo si lahko ogledali na vsakoletni prireditvi >>Retail forum<<, ki se je tokrat odvijala v Barceloni. Novinarjem, ki smo bili zbrani skoraj iz celega sveta (z izjemo ZDA), je bilo najprej predstavljeno nekaj poslovnih informacij, kasneje pa smo si lahko ogledali tudi kopico izdelkov, ki jih v jeseni pričakujemo na prodajnih policah.
Microsoft je predstavil že deveti strežnik linije .NET Enterprise, Content Manager Server 2001, ki bo omogočal običajnim uporabnikom objavljanje in posodabljanje spletnih strani podjetja ter pripravo vsebine strani za vsakega posameznika. Strežnik bo najbolj zanimiv za podjetja, saj bodo lahko spletne strani posodabljali ljudje, ki jih naredijo in ne zgolj strokovnjaki za informatiko.
Intel je predstavil nove, hitrejše procesorje Pentium 4 s taktom 1,6 in 1,8 GHz, procesorje Celeron s taktom 900 MHz ter Celeron s taktom 850 MHz za prenosne računalnike. Po Intelovih podatkih naj bi Pentium 4 s taktom 1,8 GHz predstavljal trenutno najzmogljivejši procesor za namizne računalnike, saj je z merilnim programom SPECint _base2000 dosegel 596 točk.
Konzorcij HomePlug Powerline Alliance, v katerega je vključenih devetdeset IT podjetij, je po letu dni končno uspel predstaviti standard HomePlug 1.0, ki bo omogočal povezovanje računalnikov in drugih naprav na kratke razdalje po električni napeljavi.
>>Dejansko se tokrat premikajo gore,<< je generalni sekretar vlade Mirko Bandelj označil začetek elektronskega poslovanja države z državljani. Od 9. julija lahko namreč vsi državljani, ki imajo stalno prebivališče v eni izmed petih upravnih enot (Ljubljana, Piran, Nova Gorica, Murska Sobota in Novo Mesto) preko spleta zaprosijo za izpis iz matičnih knjig. Za to je potreben certifikat, ki ga lahko dobi vsak državljan brezplačno na Langusovi 4 v Ljubljani, kjer je sedež državne certifikatne agencije SIGOV-CA. V začetku septembra bo ta storitev omogočena tudi državljanom, ki živijo v drugih upravnih enotah, takrat pa bo sam certifikat mogoče dvigniti na vseh upravnih enotah.
Sredi junija je podjetje za tržne raziskave in svetovanje Gartner Group na konferenci z naslovom Storage 2001 udeležencem srečanja predstavilo svojo vizdijo glede nadaljnega razvoja pomnilniških sistemov. Po navedbah predstavnikov podjetja bo že čez okoli pet let internet postal povezovalni sistem za množico razmeorma preprostih, a zmogljivih pomnilniških sistemov, ki bodo nudili hrambo podatkov za strežnike in odjemalce. Gartner napoveduje, da bodo prav pomnilniški sistemi tisti dejavnik, ki bo v prihodnje najbolj vplival na razvoj informacijskih sistemov. Do leta 2001 naj bi bilo to tržišče vredno že čez 10 milijard dolarjev, marsikje pa bo predstavlja večino (do 2/3) stroškov s področja IT.
Microsoft je predstavil Microsoft Producer, novo orodje za zbirko Office XP, ki omogoča vključevanje zapisov HTML, Windows Media Audio in Video v predstavitve Microsoft PowerPointa in jih objavljati na spletu. Producerjeve predstavitve je nato mogoče predvajati kar v Microsoftovem spletnem brskalniku Internet Explorer 5.5.
Podjetje Cirrus Logic je predstavilo novo, cenejšo generacijo procesorjev Maverick, ki so namenjeni prenosnim predvajalnikom digitalne glasbe. Maverick EP7409 že sam vključuje ojačevalec za slušalke TrueDigital Class D, procesorsko enoto ARM7, 24-biten procesor digitalnih signalov, varnostno tehnologijo MaverickKey, 104 KB pomnilnika in 60 KB ROM-a. Zato bi po predvidevanjih podjetja uporaba Mavericka EP7409 znižala ceno izdelave predvajalnika zaradi manjšega števila potrebnih delov in če k temu dodamo še padanje cen pomnilniških kartic, bi proizvodnja predvajalnika iz 130 dolarjev padla na okrog 69 dolarjev.
Le dva tedna po tem, ko je Si.Mobil pričel komercialno tržiti storitev GPRS (General Packet Radio Service), je Mobitel najavil začetek nekajmesečnega preizkusnega obdobja za GPRS. Mobitel obljublja enake hitrosti kot Si.Mobil (okrog 30 Kb/s), storitev pa bo do jeseni povsem brezplačna. Ker je za uporabo storitve GPRS ključen telefon, ki to podpira, so pri Mobitelu ponudili dva aparata (Ericsson R520m in Motorola T260) v ponudbi za 74.900 tolarjev. Za razliko od običajnih Mobitelovih posebnih ponudb je cena teh dveh telefonov le malenkostno nižja od običajne prodajne cene. V dodatni ponudbi je Ericssonov aparat R520m skupaj s Compaqovim ročnim računalnikom iPaq za 199.900 tolarjev, kar je tudi zelo blizu redne prodajne cene.
Trenutna počasnost ameriške ekonomije, ne samo na področju računalništva, se začenja odražati tudi na višini plač in nagrad direktorjev informacijskih služb in drugih informatikov. Plače so se prvič od leta 1985 znižale in to za kar precejšen delež. Nedavna raziskava kaže družbe Janco Associates, da so se plače direktorjev informatike (CIO) znižale kar za 36% pri predstavnikih velikih družb in za 31% pri tistih v srednje velikih podjetjih. Raziskava opravljena sredi letošnjega leta je zajela podjetja iz 75 največjih mest v ZDA in 28 mest iz Kanade.
Težavne razmere na tržišču so podjetje 3Com prisilile, da je naredil nekaj pomembnih poslovnih potez, s katerimi se namerava osredotočiti predvsem na izdelke za poslovno rabo. Tako so nedavno najavili, da se umikajo iz tržišča kabelskih in DSL modemov za končne uporabnike, kmalu za tem pa so najavili niz novih omrežnih izdelkov za mala in srednje velika podjetja.
Ameriško računalniško podjetje IBM je po najnovejših meritvah zmogljivosti superračunalnikov, katerih rezultate so objavili na konferenci o superračunalnikih v nemškem Manheimu, zasedel prvo mesto s superračunalnikom ASCI White, ki deluje v laboratoriju Lawrence Livermore National Laboratory v Kaliforniji in ga uporabljajo za raziskave jedrskega orožja. IBM-ovi giganti so zasedli kar šest mest med prvimi desetimi, vključno s prvim, drugim in četrtim, v konkurenci petstotih superračunalnikov. Tretje mesto je pripadlo Intelovemu superračunalniku ASCI Red, peto pa Hitachijevemu SR8000/MMP. Za meritve sposobnosti superračunalnikov so uporabili tako imenovani Linpackov test.
Podjetje Compaq bo najbrž že kmalu prehitelo Palm pri prodaji ročnih računalnikov. Po pričakovanjih bo iztržek od prodaje njihovega iPaqa znašal v zadnjem obračunskem četrtletju 200 milijonov dolarjev, Palmov iztržek za Palm pa ocenjujejo na 130 do 135 milijonov dolarjev. Tretje mesto v tem segmentu zaseda Handspring s prometom med 60 in 65 milijoni dolarjev. Trgovci sicer še vedno prodajo več Palmov kot iPaqov, vendar imajo slednji višjo ceno. Poleg tega so iPaqovi ročni računalniki z Microsoftovim Windows CE, zaradi nekoliko boljših lastnosti pri brezžičnem komuniciranju vse bolj priljubljeni med poslovneži. Raziskovalci pri podjetju za tržne raziskave Dataquest ugotavljajo, da je Palm začel izgubljati, ko se je ločil od podjetja 3Com, obenem pa ni vlagal v izboljšave, kar je izkoristil Microsoft z novo različico programskega paketa Windows CE 3.0
Skupina proizvajalcev omrežne opreme, med katerimi so tudi družbe 3Com, Cisco, Alcatel in BellSouth je ustanovila posebno delovno komisijo imenovano Metro Ethernet Forum (MEF) v okviru katere naj bi poskrbeli za pospešitev implementacije omrežne tehnologije Ethernet v mestnih omrežjih (MAN) in prek optičnih povezav. S tem naj bi protokol, ki je bil doslej uporabljen predvsem v krajevnih omrežjih LAN uporabili tudi v omrežjih sšiših razsežnosti in večjih zmogljivosti, vendar s nižjo ceno in lažjo združljivostjo kot pri drugih konkurenčnih tehnologijah. MEF ne želi postavljati standardov, temve tvorno prispevati k zagotavljanju združljivosti med izdelki različnih proizvajalcev.
Delničarji družbe Informix so junija tudi uradno potrdili dogovor s podjetjem IBM, ki je za milijardo dolarjev v gotovini odkupil družbo oziroma njen oddelek za podatkovne strežnike. Prostanek družbe se je na sestanku zdaj tudi uradno preimenoval v družbo Ascential Software, razvijal pa bo programe, ki ni bil prodan družbi IBM. IBM je z nakupom dobil čez 100.000 uporabnikov podatkovnih strežnikov Informix, med katerimi so Verizon Communications, Deutsche Telekom, Sears, Sabre in druga velika podjetja.
Vodilna podjetja na področju skladiščenja podatkov, Brocade, Compaq, EMC Corporation, Hitachi Data Systems, IBM in McDATA, so naznanila vrsto iniciativ, z namenom izboljšati sodelovanje med ponudniki izdelkov za skladiščenje podatkov. Cilj je soobstoj skladiščnih sistemov različnih proizvajalcev v istem pomnilniškem omrežju SAN. Na osnovi sodelovanja med šestimi podjetji, je združenje SNIA (Storage Network Industry Association) naznanilo nov forum za odprte SAN rešitve. Prednosti tega vključujejo večjo fleksibilnost za SAN infrastrukture, nižje stroške iz združenih SAN otokov, večjo investicijsko zaščito in maksimalno vrednost tehnologije SAN omrežij.
Podjetje SAP je po evropski konferenci v Lizboni priredilo podoben dogodek tudi za ameriške uporabnike v Orlandu. Toda tu je bilo mogoče videti kar nekaj novosti in nova zavezništva s pomembnimi partnerji. Vodstvo podjetja je še enkrat poudarilo, da so za SAP poslovne dveri ena ključnih dejavnosti za prihodnost. Poleg spletnih dveri za uporabnike znotraj podjetij in spletnih tržnic pa ostajajo še naprej pomembni sistemi za upravljanje s kupci (CRM), dobavitelji (SCM) ter proizvodni sistemi (PLM).
IBM je predstavil nove izdelke omrežno povezanih pomnilniških sistemov NAS, ki predstavljajo drugo fazo proizvajalčeve strategije na tem področju. Prva novost je sistem TotalStorage NAS 200, namenjen malim podjetjem. Celota se nahaja v ohišju oblike stolpa, v omrežje pa omogoča priključiti tja do 216 GB pomnilniškega prostora. Cene so skupini kupcem primerne, saj se v ZDA pričnejo že pri 14.00 dolarjih. TotalStorage NAS 200 je na voljo tudi v različici za vgradnjo, kjer nudi večjo modularnost, pa tudi zmogljivost z dvema vgrajenima procesorjema, ki zagotavljati nadgradljivost do 1,74 GB. Cene se pričnejo pri 36.000 dolarjih. Za tiste, ki poleg pomnilniškega prostora potrebujejo tudi zagotovilo za neprekinjeno delovanje IBM nudi sistem TotalStorage NAS 300, i vsebuje dvojni nadzorni modul, namenjen pa je sredje velikim podjetjem. Nadgradljiv je do skupne zmogljivosti 3,24 GB, za sistem s 360 GB prostora pa je treba odšteti 115.000 dolarjev.
Praktično sočasno, ko je Oracle predstavljal svoj novi podatkovni strežnik Oracle 9i, so pri družbi IBM objavili tudi novo različico svojega strežnika DB2. Nov strežnik DB2 Universal Database 7.2 prinaša orodja za samodejno upravljanje, poslovne analize OLAP s podporo v samem jedru in tesnejšo integracijo s programskim strežnikom WebSphere Application Server. Večina novosti je torej usmerjenih k boljši povezavi podatkovnega strežnika v poslovno okolje. Podprti so tudi nekateri novi protokoli, kot sta SOAP in UDDI.
V Mariboru se je sredi junija potekalo srečanje Projektni forum 2001, ki ga je organiziralo Slovensko združenje za projektni management v sodelovanju s Cankarjevim domom in podjetjem Infos. Predavanja, predstavitve in diskusije, ki so potekale na temo >>Projektni management v Novi ekonomiji<< so pokazale, da je bila izbrana tema več kot aktualna za čas in okolje v katerem živimo. Delo foruma je potekalo v okviru štirih tematskih sklopov, ki so segala od teoretičnih predavanj do predstavitev praktičnih primerov.
Skoraj natanko leto dni za odločitvijo sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, da se mora Microsoft zaradi monopolnega delovanja razdeliti na dva dela, je ameriško zvezno prizivno sodišče razveljavilo to razsodbo in tožbo vrnilo na prvostopenjsko sodišče. Sočasno pa so potrdili predhodno ugotovitev, da je Microsoft uporabljal monopolne metode pri svojem poslovanju.