• Evropa pomembna pri elektroniki

    Zahodna Evropa še naprej ostaja pomembna na trgu elektronike, saj je v letu 2002 zabeležila 19-odstotni svetovni delež v proizvodnji elektronike, kar jo postavlja ob bok Japonski. Tudi vnaprej naj bi Zahodna Evropa ohranjala okrog 20-odstotni tržni delež, napoveduje britanska raziskovalna družba Reed Electronics Research, kljub temu, da se proizvodnja seli na območja z nižjimi stroški. Delež dodelavnih poslov naj bi se povečal z 21 odstotkov v letu 2000 na 40 odstotkov v letu 2007.

    Objavljeno: 7.3.2003
  • SCO toži IBM glede Unixa in Luinuxa

    Podjetje SCO Group, ki ima v lasti precej intelektualnih pravic na področju operacijskega sistema Unix, se je odločilo za tožbo družbe IBM, ker je ta domnevno brez dovoljenja vgradila tehnologijo v lasti SCO Group v nekatere komponente operacijskih sistemov Unix in Linux. Za odškodnino zahtevajo kar milijardo dolarjev, poleg tega so sodišču podali zahtevo, da prepove IBMu prodajo operacijskega sistema AIX, ki ima del sporne kode.

    Objavljeno: 7.3.2003
  • Presedia je po novem Macromedia Breeze

    Presedia, orodje za spletne predstavitve, bo Macromedia po nakupu ponovno izdala pod novim imenom, Macromedia Breeze. Istoimensko podjetje, ki je razvilo omenjeno orodje, je namreč družba Macromedia kupila pred kakšnim mesecem.

    Objavljeno: 6.3.2003
  • Elektronska oddaja zaključnih računov

    Podjetje Mojdenar je skupaj z Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) razvilo spletni program, ki omogoča pravnim subjektom, registriranim v Republiki Sloveniji, oddajo zaključnih računov za leto 2002 v celoti preko spleta.

    Objavljeno: 6.3.2003
  • Dragocena vsebina

    IBM je lani zabeležil 26-odstotno rast prodaje programov za urejanje vsebine, podoben uspeh pa pričakujejo tudi v letu 2003. Trg programov za urejanje vsebine naj bi bil v prihodnjem letu vreden deset milijard dolarjev, napovedujejo pri Meta Group. Povečane potrebe po teh programih so nastale zaradi naraščajočih zahtev po hranjenju različnih podatkov - tudi elektronske pošte in neposrednih sporočil preko programov za elektronsko klepetanje. Enronov stečaj in priznanje računovodskega podjetja Arthur Andersen, da je uničevalo pomembne dokumente, je ameriške zakonodajalce prisililo k sprejemu strožjih predpisov na tem področju.

    Objavljeno: 6.3.2003
  • Athlon XP s 400-megaherčnim vodilom

    Podjetje AMD bo maja predstavilo novo različico procesorjev Athlon XP, ki bodo imeli hitrejše sistemsko vodilo (FSB) s taktom 400 MHz. Doslej je Athlon XP podpiral sistemsko vodilo s hitrostjo največ 333 MHz. S tem naj bi nekoliko poživili ponudbo v pričakovanju na jesensko predstavitev 64-bitnega procesorja K8.

    Objavljeno: 6.3.2003
  • Hermes SoftLab nakupuje

    Kot je v intervjuju za marčevski Sistem napovedal nov direktor Hermes SoftLaba Oliver Carron de la Carriera, podjetje pričenja prestrukturiranje s osredotočanjem na določena tržišča. Carron je v intervjuju izpostavil možnost novih nakupov drugih podjetij in v Hermesu so se tega že lotili. Iz podjetja so namreč sporočili, da je Hermes SoftLab odkupil še preostale deleže v podjetjih StorScape in Zaslon, kjer je doslej že imel večinski delež.

    Objavljeno: 6.3.2003
  • Vse več nezaželene pošte

    Podjetje Trend Micro, ki se ukvarja s protivirusnimi programi, se je odločilo tudi za boj z nezaželeno elektronsko pošto (spam), ki vsakodnevno preplavlja elektronske poštne predale po vsem svetu. Decembrska raziskava družbe Gartner namreč razkriva, da je polovica elektronske pošte, ki jo prejemajo zaposleni v ameriških podjetjih, nezaželena.

    Objavljeno: 5.3.2003
  • Izmenjava datotek in snemanje plošč -- uspešnici

    Raziskovalna družba Ipsos je ugotovila, da se je v ZDA zanimanje za izmenjavo datotek med uporabniki interneta (P2P) in snemanje plošč lani rekordno povečalo - kljub temu da predstavniki glasbene industrije poskušajo zapirati servise za izmenjavo glasbe kot je Kazaa in da prodaja posnetih plošč upada.

    Objavljeno: 5.3.2003
  • IBM in Dell zmagovalca pri strežnikih

    Celoten trg strežnikov je v letu 2002 upadel za osem odstotkov na 43 milijard dolarjev, kar ni preprečilo Dellu, še posebej pa IBM-u, da sta na ključnih trgih povečala svoje deleže. IBM je na celotnem trgu strežnikov sicer zabeležil dvoodstotni padec prihodkov na 13,4 milijarde dolarjev, vendar je obenem za dobra dva odstotka povečal tržni delež, ki sedaj znaša 31 odstotkov. IBM je povečal deleže na področju Unixa, Linuxa in Inetlove platforme.

    Objavljeno: 5.3.2003
  • Predstavitev Windows Server 2003 bo aprila; znane so cene

    Microsoft postavlja na svoje mesto še zadnje elemente pred predstavitvijo novega strežniškega operacijskega sistema. Uradna predstavitev družine izdelkov bo 24. april, končna koda pa bo interno na voljo že okoli 12. marca. Pričakovati pa je mogoče, da se bo operacijski sistem v prodaji pojavil že kak dan pred tem, saj se nekateri proizvajalci strojnih strežnikov trudijo, da bi bili prvi zunaj z izdelki.

    Objavljeno: 5.3.2003
  • Red Hat in Oracle skupaj za Linux

    Družbi Red Hat in Oracle bosta operacijski sistem Linux predložili v oceno o izpolnjevanju pogojev za >>skupni kriterij<< (Common Criteria), saj bi to potrdilo lahko odprlo vrata za uporabo programov s prosto kodo v vladnih ustanovah. Doslej je ameriška vlada uvajala okolje Linux na različnih področjih, vendar bolj izjemoma.

    Objavljeno: 4.3.2003
  • Nov sistem za varno vnašanje gesla

    Pri družbi Mitsubishi so razvili poseben sistem za varen vnos gesel ob uporabi pri brezžičnih spletnih storitvah. V časih, ko število uporabnikov brezžičnega dostopa na internet narašča in se za svoje zaposlene na spletu odpirajo interni podatkovni in poštni strežniki, nevarnost vdora narašča.

    Objavljeno: 4.3.2003
  • Hollywood v pisarni in doma

    Novi Gericomov prenosnik Hollywood, ki že s svojim imenom nakazuje svojo glavno namembnost, premore zaslon v razmerju 15:10, oblikovno pa zelo spominja na Appleovo družino prenosnikov PowerBook. Širok zaslon je primeren za gledanje filmov DVD, omogoča pa tudi udobno delo pri obdelavi video posnetkov. Slika na 15,2-palčnem zaslonu zmore ločljivost 1280x854 pik. Prenosnik poganja mobilni procesor Pentium 4 s taktom 2 GHz, vsebuje pa do 512 MB hitrega DDR pomnilnika. Sistemski nabor i845 je prav tako Intelov, grafiko pa krmili procesor nVidia GeForce 4 Go z vgrajenega 64 MB pomnilnika DDR. Tu so še optična enota DVD/CD-RW, disk velikosti do 60 GB, poleg modema in omrežne kartica pa si omislimo tudi brezžični omrežni vmesnik. Opremo dopolnjujejo vmesniki firewire, dva priključka USB 2.0 ter TV izhod. Prenosnik je nekoliko nestandardne velikosti, saj znaša tloris 352 x 260 milimetrov, težek pa je okrogle 3 kilograme. Začetna cena v znaša okoli 1.700 evrov, odvisna pa je od izbrane konfiguracije.

    Objavljeno: 4.3.2003
  • AutoCAD 2004

    Podjetje Autodesk želi z novo različico svojega glavnega izdelka AutoCAD iz inženirskih delovnih mest odstraniti vso dokumentacijo v papirni obliki. Večina novosti v novi različici AutoCAD 2004 je zato povezana z elektronsko izmenjavo dokumentov, orodji za skupinsko sodelovanje in vodenje pretoka podatkov.

    Objavljeno: 4.3.2003
  • SAS ponuja optimizacijo oskrbovalnih verig

    Podjetje SAS dopolnjuje ponudbo na področju izdelkov in rešitev za podporo odločanju z možnostmi analize podatkov, povezanih z oskrbovalno verigo podjetja. Rešitev je zasnovana v obliki nadgradnje obstoječih programskih izdelkov za upravljanje oskrbovalnih verig, ki so na voljo v poslovnih informacijskih sistemih, na primer v SAP ali i2. Analiza tovrstnih podatkov bo uporabnikom ponudila celovitejši pogled na zaloge, podporo pri oblikovanju cenovne politike in pregled nad uspešnostjo izpolnjevanja naročil. Zaradi možnosti napovedovanja, ki jih ponuja rešitev SAS, bodo podjetja lahko bolje načrtovala in prilagajala zaloge v odvisnosti od potreb trga. Posledično bodo lahko izboljšala reklamo, prodajo in načrtovanje zalog posameznih izdelkov.

    Objavljeno: 3.3.2003
  • Rambusovo vodilo

    Po precejšnjih težavah, ki so zajele Rambus po tem, ko ga je zaradi prevelikih licenčnih pritiskov industrija osamila (celo Intel, ki je bil njegov glavni podpornik), se namerava podjetje na noge postaviti na popolnoma drugi strani - na področju računalniških vodil.

    Objavljeno: 3.3.2003
  • Izboljšane strežniške rezine RLX

    Družba RLX iz Texasa, ki je pred leti prva začela izdelovati strežniške rezine, je napovedala svoje prve dvoprocesorske modele, ki naj bi družbi omogočili ujeti korak z večjimi proizvajalci. S prvimi strežniškimi sistemi z rezinami so pri družbi RLX skušali ponuditi predvsem manjše dimenzije in nižjo porabo električne energije, potem pa so na tem področju pojavile družbe IBM, Hewlett-Packard in Dell, ki so izbrale kvaliteto in rezine z več procesorji.

    Objavljeno: 3.3.2003
  • Varnostna luknja v programih Lotus

    Pri angleškem podjetju za svetovanje s področja varnosti Next Generation Security Software so v programski opremi IBM Lotus Domino in iNotes odkrili tri varnostne luknje. Vse izkoriščajo prekoračenja medpomnilnika (buffer overrun). Napadalec lahko nato vpiše svojo lastno kodo, ki jo program izvede.

    Objavljeno: 3.3.2003
  • Elektrika po omrežnih kablih

    Da je mogoče po omrežnih kablih oz. po neizrabljenih žicah v njih speljati tudi električno napajanje, ni nič novega. Nekatera podjetja (3COM, Cisco) ta način napajanja svojih omrežnih naprav uporabljajo že leta, vendar na svoj, nezdružljiv način. Konec letošnjega leta se obeta sprememba, standard IEEE 802.3af (oz. Power over Ethernet - PoE), ki bo tako početje standardiziral in ga s tem naredil priljubljenega tudi pri drugih proizvajalcih.

    Objavljeno: 2.3.2003
  • Eden prvih predmetnih datotečnih sistemov

    Lustre (ime izhaja iz Linux Cluster), je eden prvih datotečnih sistemov, ki temelji na hranjenju predmetov in ne preprostih datotek. V praksi to pomeni, da omogoča hranjenje podatkov za tisoče računalniških vozlišč in to s hitrostjo nekaj sto gigabajtov na sekundo. Prva različica (na tržišče bo prišla še v tem četrtletju) bo prilagojena za delo s 1000 vozlišči in zmogljivostjo do 100 TB.

    Objavljeno: 2.3.2003
  • QuarkXpress 6

    Podjetje Quark, ki velja za enega najpomembnejših proizvajalcev programske opreme za namizno založništvo, je pričelo s testiranjem nove različice svojega osrednjega izdelka QuarkXpress 6. Nova različica, ki je v celoti združljiva z Appleovim operacijskim sistemom MacOS X, naj bi postavila nove standarde na področju DTP. Poleg novega operacijskega sistema bo QuakXpress 6 na voljo tudi za okolja Windows 2000 in Windows XP.

    Objavljeno: 2.3.2003
  • AMD ponovno pridobiva tržni delež

    Po podatkih raziskovalnega podjetja Mercury Research, ki analizira število prodanih procesorjev, je v zadnjem četrtletju lanskega leta Intel potrdil svoj vodilni položaj z 84,6 odstotka prodanih procesorjev x86 za namizne in prenosne računalnike.

    Objavljeno: 1.3.2003
  • 4-kanalni RDRAM

    Predstavniki podjetja SIS (Silicon Integrated Systems) so potrdili, da razvijajo sistemski nabor, ki bo podpiral 4-kanalni pomnilnik RDRAM. Vezje R659 bo naslednik SISovega 2-kanalnega vezja R658.

    Objavljeno: 1.3.2003
  • Hewlett-Packard z vezji za podporo 128 procesorjev Itanium

    Družba Hewlett-Packard je napovedala nov sistemski nabor za podporo procesorjev Itanium z imenom sx1000 Pinnacles, s katerim bodo v okolju Unix podpirali delovanje 8 do 64 procesorjev. Poleg tega so razvili nov način pakiranja procesorjev Itanium, s katerim lahko v eno ležišče namestijo po dva procesorja.

    Objavljeno: 1.3.2003
  • nVidia Quadro različica FX

    Tako kot je že običaj pri nekaj zadnjih različicah grafičnih vezij nVidia, je bila tudi tokrat po predstavitvi najnovejšega procesorja Geforce FX kmalu napovedana profesionalna različica Quadro.

    Objavljeno: 28.2.2003
  • Tudi T-Mobile z Microsoftovim telefonom

    Nemški operater T-Mobile, ki sodi med pet največjih operaterjev na svetu, je napovedal telefon, ki bo temeljil na Microsoftovem operacijskem sistemu za mobilne telefone Smartphone 2002. T-Mobilov telefon bo tudi prvi, ki bo omogočal na telefonu dostop do Microsoftovega Hotmaila in Messengerja.

    Objavljeno: 28.2.2003
  • ICANN še naprej glavni administrator internet?

    Ameriška vlada je samovoljno napovedala, da bo za tri leta podaljšala pogodbo za upravljanje s spletnimi domenskimi končnicami organizaciji ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Domensko končnico .si je ICANN tako na primer v Sloveniji dodelil akademski mreži Arnes. Mnoge evropske in ameriške spletne organizacije so že protestirale proti tej potezi ameriške vlade, saj menijo, da bi tako pomembno pogodbo lahko dodelili zgolj na podlagi razpisa, in to po možnosti večjemu številu organizacij.

    Objavljeno: 28.2.2003
  • Presoja varnosti zbirke podatkov Oracle na Linuxu

    Oracle namerava predati svojo zbirko podatkov Oracle 9i Release 2 na Linuxu v neodvisno presojo varnosti po standardu ISO 15408, kjer bi rad dosegel raven EAL 4. To je najvišja raven varnosti, ki jo dosegajo običajne komercialne zbirke podatkov. Presojo bo opravil v sodelovanju z Red Hatom.

    Objavljeno: 28.2.2003
  • Microsoft tudi z navideznimi strežniki

    Microsoft je objavil, da bo vstopil tudi na trg navideznih strežnikov z nakupom razvojne ekipe, intelektualnih pravic in izdelkov Virtual PC in Virtual Server družbe Connectix. S tem korakom so nakazali, da tudi njih zanima tehnologija navideznih programskih strežnikov, ki simulirajo več strežnikov na enem samem fizičnem računalniku. Zanimivo je, da se s svojimi načrti niso odločili za nakup družbe VMware, ki je brez vodilni na tem mladem in relativno majhnem tržnem segmentu. Res pa je, da ima VMware druge >>botre<<, zlasti družbo IBM, pa tudi Dell in HP.

    Objavljeno: 27.2.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji