3D WOX 7X - profesionalni 3D tiskalnik za podjetja
Novi model sedaj tudi za zahtevnejše kupce
Novi model sedaj tudi za zahtevnejše kupce
Glede na to, da veliko, morda celo večina tehnoloških novosti v sodobnih avtomobilih sloni na računalniških tehnologijah, je bilo najbrž le vprašanje časa, kdaj bodo nadzor nad avtomobili preizkusili pridobiti tudi računalniški navdušenci in hekerji. Mlado ameriško zagonsko podjetje Comma.ai tako ponuja neodvisno rešitev Openpilot za avtonomno vožnjo avtomobilov, ki je povrh vsega na voljo kot odprtokodna programska oprema, dosegljiva na portalu Github.
Analitska družba Gartner je opravila raziskavo o uporabi videokonferenc, v kateri je razvidno, da bo tovrstna tehnologija postala stalnica v načinu poslovnega sestankovanja. Gartner zato napoveduje, da bo leta 2024 samo še četrtina poslovnih sestankov potekala s fizično bližino sodelujočih. To je bistvena sprememba v primerjav s časi pred pandemijo, kjer je potekalo okoli 60% sestankov med osebami v istem prostoru.
Applov redni dogodek WWDC, na katerem so predstavljene letne novosti, se bo zgodil 22. junija, vse bolj gotove pa so napovedi, da bo osrednja novica Applov (ponovni) prehod na novo procesorsko tehnologijo. Intelove procesorje v osebnih računalnikih Mac naj bi zamenjali procesorji z arhitekturo ARM.
Slovenija pripravlja skupno izjavo z ZDA glede kibernetske varnosti 5G. Za visokoletečimi besedami o sodelovanju na področju izboljšanja kritične infrastrukture ter koristim za državljane in gospodarstvo se skrivajo geopolitični podtoni, ki kažejo na odmik od kitajskih proizvajalcev in premik v vzhodnoevropsko politično skupino.
Igralne konzole se (še vedno) prodajajo kot tople žemljice, zato ne čudi, da za novosti vlada izredno zanimanje. Letos naj bi luč sveta ugledala tako novi Playstation kot tudi najhujši konkurent Xbox Series X. O prvem sedaj vemo že skoraj vse, razen cene.
Kot pišejo kolegi v današnji Mladini, so se v kabinetu predsednika vlade odzvali na dopis, ki ga je poslala organizacija Civilna Iniciativa Modro Nebo (CIMN) in v katerem so izrazili zaskrbljenost zaradi domnevnega »geoinženiringa« nad Slovenijo.
Britanski nacionalni ponudnik zdravstvene oskrbe in zavarovanja (NHS) je sklenil pogodbo z razvpitim ameriškim podjetjem Palantir o deljenju zdravstvenih podatkov Britancev s covidom-19. Sodeč po pogodbi, ki je bila javno objavljena ta teden, bo Palantir dobil naslednje podatke o bolnikih: ime, starost, naslov, bolezni, predpisana zdravljenja in zdravila, alergije, rezultati preiskav, rentgenski in drugi posnetki, podatek o kajenju ali uživanju alkohola, hospitalizacije. Gre za podatkovno bazo o covidu-19, ki jo je NHS postavil marca, da bi bolje razumeli bolezen.
Leta 2015 so pri podjetju Juniper, ki je drugi največji proizvajalec omrežne opreme na svetu (za Ciscom) sporočil, da so odkrili dvoje stranskih vrat, ki poučenemu napadalcu omogočajo administratorski dostop do naprav NetScreen in dešifriranje VPN-povezav. Naredili so popravek in obljubili preiskavo. Pet let kasneje o tej preiskavi še vedno ne vemo nič, trinajst ameriških senatorjev pa sedaj zahteva odgovore.
Podjetni odvetniki v Kaliforniji so se spomnili, da bilo mogoče od mogočnega Googla izpuliti kar nekaj denarcev, in to na podlagi zaščite osebnih podatkov, na katere smo vedno bolj občutljivi. Vsem (Američanom?), ki so od 1. junija 2016 naprej kdajkoli uporabljali t.i. »Incognito mode« naj bi Google izplačal 5000 dolarjev. Podjetje naj bi bilo torej ob milijarde.
Avstrijski mobilni operater A1 je bil približno pol leta tarča hekerskega napada, ki so ga dokončno odbili ob koncu maja. Napad se je začel že novembra lani, strokovnjaki za IT v podjetju in organi pregona pa so bili z njim seznanjeni že zelo hitro. Sprva so napad opazovali, da bi dobili več informacij o hekerjih, za nadaljnjo zamudo pri demontaži pa je poskrbela pandemija koronavirusa. Po prvotnih načrtih bi morali sisteme očistiti že marca. V tem času so skrbeli, da hekerji niso dobili nobenih pomembnih ali občutljivih podatkov.
Izvršni direktor IBMa, Arvind Krishna, je v pismu ameriškemu Kongresu zapisal, da podjetje ne bo več ponujalo in razvijalo splošnih sistemov za prepoznavo obraza. Ključni razlog, ki ga je navedel, je nenatančnost oz. rasna pristranskost tovrstnih sistemov.
Iz japonske Honde so sporočili, da so tarče hekerskega napada, zaradi katerega so morali začasno ustaviti proizvodnjo in nekaj zaposlenih poslati na izredni dopust. Ustavili so proizvodnjo v vseh ameriških tovarnah, prav tako so prizadeti tudi obrati na Japonskem, v Turčiji, Indiji in Braziliji.
Vsaka nova nadgradnja oz. podrazličica Windows 10 navadno prinese kakšno novo malenkost, hkrati pa tudi kaj ukine.
Podjetje SpaceX, ki je na mednarodno vesoljsko postajo ravnokar pripeljalo prve osebe, približno vsakih 14 dni v zemeljsko orbito prepelje tudi novih 60 satelitov. Skupaj jih je tam že 480 (nekateri so eksperimentalni), do konca leta naj bi jih bilo okoli 800. To naj bi bilo dovolj, da bi Muskovo podjetje morda že začelo ponujati globalni internet. Vendar obstaja težava, ki je še niso rešili – sprejemni terminali, ki bodo na strani uporabnikov.
Kitajski proizvajalec avtomobilskih baterij Contemporary Amperex Technology (Catl), ki ima (med drugim) dveletno pogodbo za dobavo baterij za avtomobile Tesla Model 3, je sporočil, da je pripravljen na začetek proizvodnje baterij, ki bodo zmogle prevoziti »milijon milj«.
Google Chromecast, izredno priljubljena in cenovno ugodna rešitev za predvajanje mobilnih vsebin na televizorju, bo, kot trenutno kaže, prerastel v pravi »android box«.
Politična koalicija Hamburga je v 200 strani dolgi koalicijski pogodbi napisala tudi namero o prehodu od Microsoftovih rešitev k odprto-kodnim sistemom.
Novoodkrita zlonamerna programska oprema, imenovana Tycoon, selektivno napada in šifrira datoteke v sistemih Windows in Linux.
Po poročanju agencije Reuters bo nemška vlada od vseh ponudnikov obcestnih bencinskih servisov zahtevala, da uporabnikom ponudijo tudi polnilnice za električna vozila.
Mestni svet je na hrvaškem otoku Hvaru soglasno izglasoval zamrznitev preizkušanja pete generacije mobilnih omrežij (5G), dokler ne bodo imeli dokazov, da tehnologija nima škodljivih učinkov na ljudi in okolje. Pri tem jih niso zmotila dejstva – ta namreč kažejo, da takih škodljivih učinkov ni.
Pri priljubljeni storitvi za skupinski klepet Slack so za glasovne in video klice podpisali večletno pogodbo z Amazonom.
Huawei je v pod imenom hčerinske blagovne znamke Honor predstavil telefon Play 4 Pro, ki ima na zadnji strani vgrajen infrardeči termometer.
Zamisel ni čisto nova, se pa še ni uveljavila. A vseeno – Nissan bo na omejenem vzorcu v Angliji in Walsu testiral koncept V2G (vehicle-to-grid). Gre za možnost, da ob špicah porabe električne energije v omrežju baterija električnega avtomobila deluje kot vir energije za omrežje. Nekaj podobnega je Nissan v Čilu že preizkušal.
Cisco je objavil popravke za štiri kritične ranljivosti v usmerjevalnikih, ki uporabljajo sistema IOS in IOS XE.
Lenovo se že dolgo časa ukvarja tudi s telefoni, v kratkem pa nameravajo predstaviti igričarski telefon - v seriji Legion.
V Italiji nameravajo z 8. junijem vpeljati mobilno aplikacijo Immuni, ki bo služila s sledenje kontaktom oseb z boleznijo COVID-19. Rešitev je med prvimi iz novega vala aplikacij, ki temeljijo na tehnologij in programskemu vmesniku za sledenje okužbam, ki sta ga družno razvila Apple in Google in ga v obliki posodobitev za operacijske sisteme že ponudila uporabnikom. Apple iOS 13.5 denimo že podpira novo orodje.
Indijski minister Ravi Shankar Prasad je predstavil načrte, po katerih želi Indija postati ena največjih proizvajalk elektronske opreme na svetu.
Čedalje več držav, ne le evropskih, sprejema takšno ali drugačno obliko digitalnega davka, s katerim želijo obdavčiti tuje multinacionalke, ki ponujajo svoje digitalne storitve v državi, a so večinoma obdavčene v tujini (ali zaradi izrabe davčnih oaz nikjer). Ker je večina teh podjetij ameriških, ameriško vlado to močno jezi. Trdijo namreč, da bi se moral problem rešiti z dogovorom v OECD. A to je zaradi različnih interesov – še v EU se države ne morejo poenotiti – praktično nemogoče.
V Tajvanu je avtopilot Tesle Model 3 spregledal tovornjak, ki je sredi prehitevalnega pasu ležal na boku.