Priprave na prehod iz Google Play Music v YouTube Music
Google je pred kratkim napovedal opustitev storitve Google Play Music, sedaj pa se lahko uporabniki že prijavijo za prehod na YouTube Music.
Google je pred kratkim napovedal opustitev storitve Google Play Music, sedaj pa se lahko uporabniki že prijavijo za prehod na YouTube Music.
Svetovna epidemija je med drugim seveda povzročila, da so bili praktično vsi pomembnejši javni dogodki v računalniški industriji odpovedani ali prestavljeni. Kdor je imel srečo, da ti niso bili načrtovani prav v trenutku vrhunca krize, se je uspel prilagoditi in je konference preselil v virtualno okolje. Sem sodi tudi Microsoft, ki je svoje glavne dogodke med prvimi organiziral prek interneta, povrh vsega brezplačno, kar je močno povečalo interes strokovne javnosti.
Upravljalniki paketov (programov) so v Linuxu stalnica, ob začetku konference Build pa je Microsoft tovrstni upravljalnik napovedal tudi za Windows.
Lani je odjeknila novica, da Applovi pogodbeni sodelavci poslušajo posnetke Siri, tudi posnetke, pri katerih se je pomočnica nehote sprožila. Sedaj pa se je žvižgač javno izpostavil, saj je mnenja, da bi moralo priti do preiskave.
Nintendo je v ZDA vložil dve tožbi zoper preprodajalce programske opreme, ki omogoča igranje piratskih iger na konzoli Switch.
EasyJet je priznal vdor v njihove sisteme, v katerem so napadalci dobili elektronske naslove in podrobnosti o letih, pri manjšem številu strank pa tudi podatke kreditnih kartic.
Raziskovalec dr. Matej Kovačič je na svojem blogu Telefoncek.si objavil zanimivi zapis o prestrezanju spletnega prometa v podatkovnem omrežju ponudnika A1. A1 odgovarja, da ne gre za prestrezanje, ampak za blokado domen na nivoju DNS. Kovačič se ne strinja.
Samsung bo, za zdaj le v Južni Koreji, ponudil prvi pametni telefon, ki ga oglašujejo kot telefon s kvantno tehnologijo (in tudi podporo 5G, kar pa ni nič unikatnega). Veliko je v tej najavi seveda marketinga, saj telefon ne bo imel kvantnega procesorja. Bo pa nova generacija Galaxyja S20 imela kvantni generator naključnih števil (QRNG).
TSMC, eden največjih proizvajalcev procesorjev na svetu, je prenehal sprejemati nova Huaweijeva naročila za procesorje.
Google je na blogu opisal novosti, ki jih lahko pričakujemo v prihodnjih različicah brskalnika Chrome, povezane z blokiranjem oglasov.
V času globalnih izzivov se pogosto dogajata dve stvari. Prvič, kot družba si prizadevamo, da bi se skupaj borili z novonastalimi izzivi. Sprašujemo se, kaj nam je v življenju resnično pomembno, dvomimo v svoja prepričanja, več časa namenjamo družini in prijateljem. Drugič, ustvarjamo nova orodja, ki nam pomagajo reševati nove izzive, saj kot vemo “potreba je mati iznajdljivosti”.
Zanesljive svetovno znane hladilne rešitve Rittal HPC Cooled-by-ZutaCore z inovativno dvofazno tehnologijo kontaktnega tekočinskega hlajenja brez vode.
Aprila letos je mestni svet v britanskem Glastonburyju izdal poročilo s priporočili o uvajanju mobilnih omrežij naslednje generacije (5G), v katerem ostro nasprotujejo uvedbi. Bolj kot poročilo pa je zanimiva zgodba o njegovem nastajanju, saj je odbor praktično ugrabila struja teoretikov zarote in psevdoznanstevnikov, zaradi česar je polovica članov, ki niso bili svetniki, izstopila še pred objavo zaključnega poročila. Odstopili so inženir elektrotehnike, molekularni biolog, fizik in poslovnež.
Običajno je zlonamerna programska oprema, ki rudari kriptovalute, napadala osebne računalnike, to pot pa je napadla superračunalnike. Več superračunalniških centrov v Evropi je bilo ta teden tarča zlobne kode, ki je rudarila, zato so jih morali ustaviti. O incidentih poročajo iz Velike Britanije, Nemčije, Švice in Španije.
Facebook je potrdil, da kupuje Giphy, najverjetneje za 400 milijonov dolarjev. Najuspešnejše podjetje za streženje (animiranih) datotek GIF, bo poslej del Facebookove ekipe Instagram.
Wall Street Journal poroča, da naj bi ameriško pravosodno ministrstvo poleti vložilo protimonopolno tožbo zoper Google.
Glede na to, da je epidemija prizadela domala vsa podjetja na planetu, je pričakovano in povsem razumljivo, da sledijo varčevalni ukrepi, ki se bodo močno občutili tudi v proračunih za informacijsko tehnologijo, čeprav se podjetja povsod trudijo, da bi prav na tem področju delala najmanj napak, saj IT rabijo za vnovični vzpon.
Osebni računalniki, tako namizni, kot prenosniki morda niso zadnji krik mode ali tehnološki presežki, vendar so se v času epidemije izkazali za zelo koristne, celo nepogrešljive. Ko so se ljudje zavedli, da bo treba delati ali se učiti od doma, so marsikje pohiteli dopolniti ali prenoviti predvsem tovrstno računalniško opremo, medtem ko zamrznili nakupe novih telefonov in tablic.
Huawei je predstavil nadgrajeno različico svojega (pred)zadnjega vrhunskega modela telefona P30 Pro New Edition. Telefon premore tudi Googlove storitve in aplikacije.
Eden od ukrepov za preprečevanje širitve koronavirusa je zmanjševanje fizičnega kontakta med osebami, predmeti in površinami, ki bi lahko služile za prenos virusa med osebami. S tem so postali problematični dosedanji načini plačevanja za izdelke in storitve, na primer na prodajnih mestih, kjer smo še do nedavnega plačevali z gotovino, pri plačevanju s karticami pa nakupe potrjevali s vpisovanjem številke PIN v ustrezne plačilne terminale. Navodila za spoštovanje ukrepov po celem svetu svetujejo uporabo brezstičnih plačilnih sredstev ali še bolj predplačilo prek spletnega plačevanja, kjer je to že omogočeno.
Kako nove rešitve pomagajo podjetjem v boju proti negativnim učinkom COVID-19 krize.
Pandemija koronavirusa je močno prizadela celotno svetovno gospodarstvo. Čeprav prave razsežnosti krize šele spoznavamo, zelo verjetno se bo to dodobra pokazalo šele čez čas, v javnost prihajajo prve podrobnejše analize, ki prikazujejo kako močno je bila ali še bo prizadeta posamezna gospodarska panoga. Sektor IKT seveda na posledice koronavirusa ni imun, vendar jo bo kot kaže odnesel z manj izgubami delovnih mest, kot drugod.
Hitra rast podatkovnih hipercentrov (hyperscalers) ima za računalniško industrijo tudi nekatere stranske učinke, ki ustvarjajo sami po sebi nova tržišča. Največji hipercentri že vrsto let v svojih podatkovnih centrih uporabljajo najsodobnejšo, a pogosto zelo specifično, tipično močno prilagojeno strojno opremo, ki je ostali kupci sploh ne morejo kupiti v redni prodaji. Po drugi strani pa močna konkurenca in čedalje večje zahteve po storitvah v oblaku od hipercentrov zahtevajo hitro menjavo opreme.
Prav v teh dneh bi se morala v Portorožu odvijati 25. NT konferenca, največji slovenski tehnološko-poslovni dogodek. Zaradi trenutne situacije se je svet v zadnjih mesecih začel vrteti drugače, zato se bomo na dogodku srečali med 3. in 5. novembrom 2020. V trenutnem obdobju pa smo se tako posamezniki kot večina organizacij po vsem svetu znašli pred številnimi izzivi, ki zahtevajo konkretne, pozitivno naravnane in učinkovite rešitve. Z željo, da bi čim večjemu številu ljudi ponudili še kako potrebna nova znanja in veščine, je nastala nova, virtualna zgodba – NT Remote.
Podjetje se je z zneskom 52 milijonov dolarjev poravnalo s tožniki v skupinski tožbi, ki je podjetje obtožila, da moderatorjem ne zagotavlja varnih pogojev za delo, saj jim le to povzroča postravmatski stres (PTSD).
Podjetje Backblaze je med bolj znanimi na področju varovanja podatkov v oblaku, ob tem pa na koncu vsakega četrtletja objavijo tudi zanimivo statistiko o tem, kako so jim odpovedovali pogoni različnih velikosti in proizvajalcev.
Zadnje mesece je v svetu, pa tudi pri nas, veliko podjetij, ki se so zaradi izrednega »korona« stanja prilagodila in za svoje zaposlene vsaj do neke mere organiziralo delo od doma. Twitter pa je prvo podjetje, ki je ugotovilo, da lahko na ta način delujejo stoodstotno, tudi če/ko grožnje z okužbo ni več.
Microsoft in Intel sta razvila nov pristop za analizo in razvrščanje zlonamerne programske opreme. Iz istega razlog kot ljudje raje gledamo grafe kakor tabele, podjetji sodelujeta na projektu STAMINA (Static Malware-as-Image Network Analysis), kjer "malware" pretvorijo v črnobelo sliko. Nato jo analizira sistem za globoko učenje. Umetna inteligenca, če sistemu lahko tako rečemo, se je uril na velikanski bazi, ki jo je Microsoft nabral s podatki iz milijonov nameščenih protivirusnikov Windows Defender. Uporabili so 2,2 milijona okuženih datotek.
Apple ima v primerjavi z ostalimi proizvajalci pametnih telefonov izredno enostavno prodajno linijo in podobno enostavne izide novih telefonov. Zadnja leta predstavijo tri telefone na leto, modeli prejšnjih let pa ostajajo v prodaji, a se jim (prepočasi, a vseeno) nižajo cene. Doslej so že nekajkrat preizkusili svojo srečo tudi z nekoliko cenejšo alternativo – preizkušeni iPhone SE je že drug telefon s to oznako (velja seveda povedati, da je Applovo dojemanje besede »cenejši« relativno – telefon v prosti prodaji stane okoli 500 evrov). A to je pač slabih tristo evrov manj kot naslednji iPhone v prodajni verigi – jeseni predstavljen iPhone 11.
Verjetno smo bili že vsi kdaj »tarča« elektronskih sporočil, ki so bile posledica neukega uporabnika, ko je namesto »Odgovori« stisnil »Odgovori vsem«. Microsoft se sedaj trudi, da bi take poplave omejil.