Kdo največ plačuje za Netflix?
Na spletni strani Comparitech.com so objavili zanimivo poročilo o tem, katere evropske države plačujejo največ in katere najmanj za storitev Netflix.
Na spletni strani Comparitech.com so objavili zanimivo poročilo o tem, katere evropske države plačujejo največ in katere najmanj za storitev Netflix.
Kaj se zgodi, ko zmanjka internetne povezave v milijonski metropoli ene izmed najbolj digitaliziranih držav, smo lahko ta konec tedna opazovali v Južni Koreji. Zaradi požara v kanalu, po katerem tečejo podzemni kabli v središču Seula, je bilo brez internetne povezave več kot 200.000 gospodinjstev, trgovin in drugih lokalov. Pretrganih je bilo 168.000 telefonskih linij in 220 optičnih kablov.
Pri LGju so pridobili patent za telefon, ki ima na zadnji stranici kar 16 kamer. Seveda gre zaenkrat le za idejo, a vseeno velja omeniti, da je vse več namigovanj na naprave z vse več kamerami. V LGjevi patentni prijavi so kamere zložene v mrežo 4 krat 4, zasedajo pa presenetljivo malo prostora. Kamere naj ne bi bile zložene na ravni površini, temveč bi bile urejene v konkavni ali konveksni obliki. Tako bi jih lahko uporabljali za zajem 3D modelov, ali pa za sestavljanje več fotografij v eno širšo. Med idejami je še zrcalo na zadnji strani, ki bi olajšal zajem selfijev, kar so nekoč telefoni že imeli.
Ameriško okrožje Kolumbije, zvezno okrožje, v katerem leži glavno mesto ZDA, svoje zakone objavlja na spletišču GitHub, sicer namenjenemu hrambi programske kode.
Irski informacijski pooblaščenec je v preiskavi ugotovil, da je tudi LinkedIn brez dovoljenja obdeloval osebne podatke ljudi, in to celo tistih, ki niso njegovi uporabniki. LinkedIn, ki je sedaj v lasti Microsofta, je bil del širše preiskave, katere tarče so bili tudi Facebook, WhatsApp in Yahoo. Sprožili so jo leta 2017, ko so prejeli pritožbe zaradi obdelovanja elektronskih naslovov ljudi, ki sploh niso člani LinkedIna.
Operacijski sistem Windows od nedavnega deluje tudi na računalnikih s procesorji ARM, vendar so tam uporabniki prikrajšani za uporabo brskalnika Chrome, saj morajo namesto tega uporabljati vgrajeni brskalnik Microsoft Edge.
Že pred časom smo napovedovali, da se utegne trg digitalnih pomočnic, kjer je vsak od pomembnejših proizvajalcev razvil lastno tehnologijo, razmeroma hitro konsolidirati, zdaj pa že kaže, da utegne Microsoftova Cortana ostati brez službe.
Če je gre verjeti govoricam, ki jih navajajo menda dobro obveščeni viri, bo Samsung v začetku naslednjega leta predstavil kar pet novih modelov telefonov višjega cenovnega razreda. Če so ti isti viri doslej navajali, da bo novi Galaxy S10 na voljo v treh različicah (standarda izvedba, različica z večjim zaslonom, cenejša izvedba), zdaj namigujejo, da bo z rahlim zamikom na trg prišel še četrti model, ki so bo po lastnostih in ceni umestil nad prve tri.
Pred tremi leti odkrita ranljivost fizičnega pomnilnika (Rowhammer) je še vedno aktualna, in sicer je po novem nevarna tudi za pomnilnik z ECC. Raziskovalci so pokazali, kako je mogoče tudi v najnovejših sistemih doseči nepooblaščene spremembe bitov, s čimer lahko pridobimo nadzor nad sistemi.
Amazon Echo in druge naprave, ki vsebujejo digitalno pomočnico Alexa odslej podpirajo tudi pogovore prek omrežja Skype. Ta korak je bil dogo pričakovan, saj se pametni zvočniki, kot je Echo, zdijo kot nalašč za zvočne konferenčne povezave, ki jih ponujajo Skype in sorodni programi.
Evropski podatkovni portal, ki združuje metapodatke informacij javnega značaja, ti pa so na voljo v javnih podatkovnih zbirkah v evropskih državah na tako imenovanem principu odprtih podatkov, je pravkar praznoval tretjo obletnico obstoja. Portal danes združuje več kot 866.000 podatkovnih zbirk, do katerih mesečno dostopa več kot 30.000 uporabnikov in institucij. Pokriva 35 držav in 13 tematskih področij od gospodarskih dejavnosti do zdravstva in okolja.
Vse kaže, da se Apple tako močno trudi, da bi naredil iOS enostavnejši in bolj uporaben za vsakdanjo rabo, da včasih že razvite funkcionalnosti nato pozabi omeniti javnosti ali pa jih skrije na mesto, kamor le redko kdo pogleda.
Podjetje Euro Plus iz Šenčurja, ki ga je Londonska borza nedavno uvrstila med "1000 podjetij, ki so navdih Evropi", je kot prvo na svetu predstavilo sistem za označevanje s črtno kodo kot storitev v javnem oblaku. Družina izdelkov NiceLabel je sicer ena vodilnih svetovnih rešitev na področju označevanja izdelkov in pošiljk s črtnimi kodami, kar se množično uporablja v proizvodnih obratih in skladiščih.
Ko z brskalnikom gledamo v svoj elektronski predal, še zlasti če gre za ponudnika varnih predalov, denimo ProtonMail, bi pričakovali, da brskalnik vsebine ne deli naokoli. Toda s Chromom to ni vedno res. Kadar ima Chrome vključeno možnost avtomatičnega prevoda strani – četudi tega ne storimo – Chrome podatke sproti pošilja Googlu.
Avtorji spletnega mesa TOP10VPN so objavili zanimivo raziskavo, v kateri so preverili ozadje številnih brezplačnih programov v spletnih trgovinah Apple App Store in Google Play, ki omogočajo uporabo navideznih zasebnih omrežij, tipično za dostop do storitev v posamezni ciljni državi ali pa za izhod iz držav, ki omejujejo dostop do internetnih storitev. Raziskava je razkrila, da so v ozadju zelo pogosto dvomljiva, če že ne vohunska podjetja, ki najbrž prestrezajo promet uporabnikov, prav tako pa ne nudijo nobene posebne zašite. Pogosto prav nasprotno.
Microsoft je objavil nov razvojni komplet (SDK), ki omogoča razvoj aplikacij na temelju veriženja blokov (blockchain) in pametnih pogodb (smart contracts) v oblačnem okolju Microsoft Azure. Razvojni komplet vsebuje vse potrebne gradnike, primere rabe in potrebno storitve v oblaku za gostovanje bločne verige.
Prihajamo v tisti del leta, ko analitske družbe začenjajo objavljati napovedi trendov za prihajajoče leto. Med prvimi so IT managerje v podjetjih s svojimi nasveti opremili pri družbi Ness Digital Engineering, verjamemo pa, da se tudi napovedi drugih analitikov ne bodo bistveno razlikovale.
Intel je predstavil drugo generacijo procesne enote Neural Compute Stick, ki omogoča procesiranje algoritmov s področja strojnega učenja in umetne inteligence v napravi velikosti ključka USB. Majhne dimenzije močno zavajajo, saj gre za zmogljivo procesno enoto, ki nadomešča uporabo strežnikov v oblaku, to procesno moč pa daje na voljo lokalno, tudi v mobilnih napravah, kot so droni, roboti in razne naprave IoT.
Kanadsko podjetje BlackBerry Limited (v preteklosti znano kot RIM, Research In Motion) je v zadnjih letih izdelavo telefonov prepustilo podjetju TCL Communication, sami pa se vse resneje usmerjajo v računalniško varnost.
Kot kaže, se obeta nov zaplet glede odnosov med Evropsko Unijo in spletnim velikanom Google. Predstavniki ameriške družbe ne želijo izključiti možnosti, da bi zaradi napovedane spremembe v evropski zakonodaji na območju celotne EU izklopili spletni servis Google News, ki agregira povzetke novic ustvarjenih s strani drugih medijev. Nova zakonodaja namreč predvideva obdavčitev storitev, ki objavljajo vsebine povezane z drugimi viri.
Gesla uporabnikov Instagrama, ki so v preteklosti uporabili zmožnost prenosa vseh objav, so bila do nedavnega v nevarnosti, da jih odkrije nepooblaščeno oko.
Italijanska novičarska spletna stran Aggiornamenti Lumia je odkrila namenske oglase v Microsoftovem odjemalcu elektronske pošte Mail.
Spletišče Thurrott trdi, da bo Microsoft v letu 2019 izdal igralno konzolo brez bralnika optičnih diskov.
Kaj je boljše kot telefon z zarezo na vrhu zaslona? Telefon z dvema zarezama!
Google je napovedal posodobitev operacijskega sistema Wear OS, katere osrednja izboljšava se bo ukvarjala z varčevanjem energije.
Japonski minister za računalniško varnost Yoshitaka Sakurada je šokiral javnost z izjavo, da nikoli v življenju ni uporabljal računalnika.
Evropski poslanci in poslanke so odobrili telekomunikacijski paket, ki omejuje cene klicev v EU in omogoča zelo hitra omrežja 5G do leta 2020.
Intel je predstavil napravo za obdelovanje informacij po vzoru človeških možganov Neural Compute Stick 2.
Podjetje Valve je nagradilo strokovnjaka za varnost, ker je na največjem igričarskem portalu na svetu našel programsko luknjo, ki je omogočala brezplačen prenos sicer plačljivih iger.
Ne zavedamo se, kako odvisno je normalno delovanje interneta od zaupanja. To se je vnovič pokazalo včeraj, ko je bil Google v nekaterih državah dobro uro nedosegljiv, ker je zaradi napake v nigerijskih usmerjevalnikih, ki so jo raztrobili ruski in kitajski operaterji, velik del prometa tekel po napačnih poteh.