Pametna pižama
Med boljšimi izdelki, predstavljenimi na letošnjem sejmu CES v Las Vegasu, je pametna pižama podjetja Xenoma.
Med boljšimi izdelki, predstavljenimi na letošnjem sejmu CES v Las Vegasu, je pametna pižama podjetja Xenoma.
V Las Vegasu poteka sejem CES 2018, na katerem vsi večji proizvajalci elektronske opreme predstavljajo svoje favorite za prihajajoče leto.
Apple bo upravljanje oblačne storitve iCloud na Kitajskem prepustil lokalnemu podjetju Guizhou-Cloud Big Data (GCBD).
Po Asusu in HPju so tudi pri Lenovu predstavili svoj prvi Windows hibrid z vgrajenim procesorjem ARM.
Da še vedno vlada kriptomrzlica, zaradi katere vsaka omemba kriptovalut povzroči nagel dvig vrednosti česarkoli, je danes dokazal Kodak. Vrednost njegovih delnic se je več kot podvojila, potem ko je podjetja napovedalo, da se bo resno podalo v kriptožetone in tehnologijo veriženja blokov (blockchain).
Intel bo z umetno inteligenco pomagal Ferrariju pri analizi dirk.
Microsoft je izdal prve popravke za ranljivost Meltdown, ki škodujejo nekaterim AMDjevim procesorjem do te mere, da popolnoma ustavijo računalnik.
Apple je kritike namernega upočasnjevanja telefonov iPhone z iztrošeno baterijo utišal z nespodobno ponudbo cenejše menjave baterijskih vložkov.
LG je na sejmu CES 2018 v Las Vegasu neuspešno predstavil domačega robota z imenom Cloi.
Prvak akcijskih kamer GoPro naj bi s pomočjo podjetja JPMorgan Chase iskal potencialne kupce.
Podjetje Nuheara v Las Vegasu predstavlja brezžične slušalke, ki bodo poleg priročnega predvajanja glasbe naglušnim pomagale slišati.
Na sejmu elektronike CES 2018 v Las Vegasu je Samsung predstavil največji domači zaslon doslej.
Acer še ni pozabil neuradne tekme, kdo bo naredil najtanjši prenosnik na svetu. Zdaj je to postal njihov model Swift 7, ki z debelino le 8,98 milimetrov prekaša vse dosedanje izdelke z okolji Windows in macOS.
Google je za svoje zaposlene v Mountain Viewu kupil 1100 pisanih živobarvnih koles, ki so jih poimenovali Gbikes, s katerimi naj bi se ti vozili med različnimi Googlovimi stavbami. A izkazalo se je, da ta kolesa izginjajo s hitrostjo 100-250 na teden. In to ne zato, ker bi jih kradli, temveč ker so jih posvojili kar vsi prebivalci Mountain Viewa in se zdaj z njimi vozijo po opravkih. Tudi h konkurenci.
Sodeč po raziskavi družbe Synergy Research, so ponudniki s storitvami v oblaku lani zaslužili že kar 180 milijard dolarjev, kar je 24% več kot v letu pred tem.
Ameriško podjetje Vuzix, eden od pionirjev na področju nadgrajene resničnosti, je na sejem CES pripeljal povsem nov model pametnih očal, s katerimi cilja tako na poslovne uporabnike, kot potrošnike. Vuzix Blade so prva pametna očala, ki jih od zunanje težko ločimo od običajnih (sončnih) očal, obenem pa ima vgrajeno podporo za pametno pomočnico Amazon Alexa.
Korejski LG je za sejem CES pripravil še eno novost, ki nakazuje televizorje prihodnosti – 65-palčni televizor z zaslonom OLED, ki se lahko upogne in zvije v majhno škatlo in s tem povsem umakne, kadar ni v rabi.
Največjo biometrično podatkovno bazo na svetu ima Indija, v njej pa je shranjenih več kot milijarda zapisov. Gre za bazo Aadhaar, ki vsebuje fotografije, prstne odtise, posnetke mrežnice (retina) in druge osebne podatke Indijcev. Sedaj pa so ugotovili, da podatke iz te baze odtekajo in jih je mogoče kupiti že za 500 rupij (sedem evrov) po osebi.
Tretji dan po razkritju velike varnostne ranljivosti v praktično vseh modernih procesorjih prihajajo na dan nove podrobnosti. Apple je v sporočilu za javnost potrdil, da se ranljivost tiče skoraj vseh njihovih izdelkov, zato so že pripravili prve popravke: iOS 11.2, macOS 10.13.2 in tvOS 11.2. Edini izdelki, ki jih ni treba zaradi ranljivosti posodobiti, so ure Apple Watch in watchOS.
Afera z varnostno ranljivostjo procesorjev, kot kaže ne samo Intelovih, dobiva vse večje razsežnosti. Prav neverjetno je, koliko nasprotujočih izjav, tudi uradnih, je bilo mogoče prebrati po razkritju ranljivosti in najbrž bo potrebno še nekaj časa, da se izkristalizira dejanska resnica.
To, kar se je še pred leti zdelo nemogoče, postaja resničnost. Intel in AMD sta bila zgodovinsko gledano vedno neposredna tekmeca, včasih celo sovražnika. Toda zdaj sta ugotovila, da je čas za sodelovanje, prvi rezultat pa bo novi procesor za prenosnike računalnike, ki bo imel v sebi vgrajeno prilagojeno različico grafičnega procesorja AMD Radeon RX Vega M.
Kot kaže, je na pomolu še eden velik škandal, ki bo prizadel praktično vse računalniške izdelke z vgrajenimi procesorji družbe Intel. Po pisanju portala The Register so v arhitekturi in dizajnu mikroprocesorjev odkrili zelo resno varnostno pomanjkljivost, ki bi lahko zlonamernim programom in hekerjem potencialno omogoči vpogled v vsebino zaščitenega pomnilnika, ki ga uporablja jedro. Normalni programi do tega pomnilnika ne bi smeli nikoli dostopati.
Mlado podjetje Oben (po nemški besedi »nad«) si je zadalo cilj, da bo razvilo tehnologijo, s katero lahko v navideznem svetu upodobi kogarkoli, z natančno reprodukcijo videza in glasu. Vse skupaj bo povezano z algoritmi umetne inteligence, ki bodo omogočali interakcijo z digitalnim dvojčkom PAI (Personal AI), na podoben način, kot to danes počnemo z digitalnimi pomočnicami.
Vstop v novo leto je obenem preddverje za vsakoletni sejem zabavne elektronike CES, tedaj pa se zbudijo veliki proizvajalci, ki skušajo s tehnološkimi dosežki primamiti pozornost javnosti. LG bo tako letos na CES pripeljal zaslon/televizor, ki se ponaša s novim rekordom: gre za največji televizor s tehnologijo OLED, ki za nameček ponuja ločljivost 8K.
Začetek novega leta je najbrž dober trenutek za napoved novosti, ki jih načrtuje Apple v prihajajočih mesecih. Sodeč po dosedanjih informacijah se nam obeta še eno predvidljivo leto, prežeto pretežno z nadgradnjami izdelkov, ki jih že poznamo vrsto let, a bodo ti po vseh verjetnosti (in izkušnjah) vseeno pritegnil nov val kupcev. Velikih novosti in revolucionarnih izdelkov ne gre pričakovati. Ali pač?
Proizvajalci elektronskih komponent za mobilne telefone običajno vedo o prihajajočih telefonih precej več in precej prej kot javnost. Iz Kitajske tako prihaja namig o datumih prihodov novih izdelkov priznanih proizvajalcev, ki je ušel iz krogov blizu proizvajalca Qualcomm. V javnost je namreč pricurljal seznam telefonov, ki bodo opremljeni z novim procesorjem Snapdragon 845.
Internet stvari oziroma »Internet of Things« (IoT) je izraz za poimenovanje omrežja raznolikih naprav (stvari), ki zbirajo, sprejemajo in pošiljajo podatke, komunikacija pa se izvaja preko obstoječega medmrežja.
Pavel Lerner, direktor za analize spletne bitcoin menjalnice Exmo, je bil po zapisih ruskih in ukrajinskih medijev pred dnevi ugrabljen. Med odhodom iz poslovne stavbe v Kievu so ga 26. decembra napadalci zvlekli v črni avtomobil znamke Mercedes-Benz. Predstavniki podjetja so povedali, da podrobnosti ne morejo izdati, je pa preiskava v polnem teku.
Direktor podjetja Huawei, Ken Hu, je v sporočilu zaposlenim napovedal nekoliko nižjo rast podjetja za preteklo leto. V 2017 naj bi prihodki zrastli za 15 odstotkov, na 600 milijard yuanov (slabih 80 milijard evrov). Čeprav se to sliši odlično pa je najmanjša rast v zadnjih štirih letih za sicer vse močnejše telekomunikacijsko podjetje, tretje po velikosti za Samsungom in Applom.
Pri Qualcommu so pred kratkim napovedali novi procesor Snapdragon 845, ta bo v ZDA in na Kitajskem poganjal Samsungova prihajajoča Galaxy S9 in S9+. Drugod po svetu, tudi v Evropi, pa uporabljajo ti telefoni Samsungov lastni procesor z imenom Exynos. Pri Samsungu so sedaj napovedali, da bodo novega Exynosa predstavili v prvem tednu leta 2018, naj bi šlo za Exynos 9810. Prihajajoča telefona Galaxy S9 in S9+ pa sta medtem uspešno prestala preizkus pri ameriški agenciji FCC (Federal Communications Commission), uradno naj bi bila splavljena na sejmu MWC v februarju.