• Manj doktoratov na področju tehnike

    V ZDA se je od leta 1998 do 2001 število doktoratov na področju znanosti in tehnologije zmanjšalo za 7 odstotkov, so v poročilu zapisali pri ameriške državni znanstveni fundaciji. V nasprotju s tem se je v letih 1999 in 2000 povečal vpis na diplomske programe na področju znanosti in tehnologije. Upad doktoratov je sprožil pomisleke, ali ameriški izobraževalni sistem proizvaja dovolj možganskega trusta za industrijo.

    Objavljeno: 13.1.2003
  • Vroči backup podatkovnih strežnikov Oracle v okolju Linux

    Podjetje STORserver ponuja sisteme za varnostno shranjevanje podatkov, zdaj pa so predstavili izdelek, ki omogoča >>vroče<< shranjevanje podatkov v podatkovnih strežnikih Oracle v okolju Linux. Vroče pomeni, da shranjevanje poteka neprestano - v ozadju delujočega sistema strežnikov. Sistem se imenuje SDP (>>STORserver Data Protection<<). Programski vmesnik so razvili na podlagi že obstoječega programskega orodja za pomožno shranjevanje podatkov v podatkovnih strežnikih Oracle in namesto originalnih knjižnic napisali lastne. Tako lahko razmeroma enostavno prenesejo sistem tudi v sistemska okolja Tru64, AIX ali Windows NT, na strani podatkovnega strežnika pa ostaja vedno enak zapis. Podjetje STORserver ima z družbo Oracle poseben partnerski dogovor, ki jim omogoča spreminjanje programske kode.

    Objavljeno: 13.1.2003
  • Strežniki SGI poslej tudi z Itaniumi

    Družba Silicon Graphics (SGI), ki izdeluje vrhunske računalnike za zahtevna tehnična opravila, je začela s prodajo strežnika, ki deluje v okolju Linux, sestavlja pa ga kar 64 procesorjev Itanium 2 družbe Intel. Sistem imenovan Altix 3000 je namenjen za računsko intenzivna opravila pri modeliranju ali simulacijah v avtomobilski in letalski industriji.

    Objavljeno: 13.1.2003
  • Družbi AMD in IBM s pogodbo o skupnem razvoju

    Družbi AMD in IBM sta podpisali sporazum o skupnem tehnološkem razvoju naslednje generacije visoko zmogljivih vezij. Plod sodelovanja naj bi bili proizvodni procesi s katerimi bi izboljšali lastnosti mikroprocesorjev in zmanjšali toplotne izgube. Pri razvoju se bodo usmerili na najnovejše polprevodniške materiale, kot je silicij-na-izolatorju (SOI), bakrene povezave in izboljšani izolatorji z nizko dielektričnostjo. Tako bodo skupaj razvili tehnologijo izdelave vezij s tranzistorji velikosti 65 do 45 nm na polprevodniških rezinah premera 300 mm. Pri družbi AMD bodo do konca leta začeli z 90-nm tehnologijo izdelave vezij, sodelovanje pa je namenjeno naslednji generaciji vezij, ki naj bi prišla na tržišče leta 2005.

    Objavljeno: 12.1.2003
  • Brezplačni program Avid DV

    Družba Avid Technology je na sejmu Macworld 2003 v San Franciscu napovedala brezplačno različico programa Avid Free DV za montažo video posnetkov v zapisu DV. Program bo na voljo tako za okolje Mac OS X, kot za Windows XP. Na ta način želijo omogočiti široka vstopna vrata do njihove družine programov, ki so pojem med profesionalnimi video montažerji. Po besedah predstavnikov družbe Avid se bo več milijonov novih uporabnikov navadilo na način dela, ki ga omogoča že enajsta različica programa Avid, v prihodnosti pa se bodo tudi raje odločili za nakup polne različice programov. Omejitve programa Avid Free DV so: podpora le za zapis DV, le dve video stezi, štiri zvočne steze, osnovne možnosti nastavljanja in rezanja in največ dva uporabljena učinka. Program bo na voljo sredi leta. Družba je pred tem že ponudila brezplačno različico programa za montažo zvoka Digidesign Pro Tools, ki ga je na svoje računalnike pretočilo skoraj milijon in pol uporabnikov.

    Objavljeno: 12.1.2003
  • Nevarna pomanjkljivost gonilnikov za ethernet

    Strokovnjaki za varnost sistemov so našli resno napako, ki je najverjetneje prisotna v večini gonilnikov za povezave ethernet. Gonilniki tako po omrežju prenašajo tudi podatke, ki jih ne bi smeli. Po standardu IEEE za Ethernet potujejo podatki v paketih, ki so veliki najmanj 46 byte-ov, če pa protokol v višji plasti zahteva krajši paket (kot se lahko zgodi pri protokolu IP), pa naj bi bila vsebina paketa ethernet prazna. Vendar pa se namesto tega zgodi, da mnogi gonilniki napolnijo pakete s podatki iz prejšnjih paketov. Tip podatkov, ki se na ta način prenašajo, je odvisen od izvedbe gonilnika, ker pa je pomanjkljivost zlahka izrabiti, utegnejo biti posledice hude. Napadalec lahko računalniku enostavno pošlje ukaz ICMP (Internet Control Messaging Protocol), računalnik pa odgovori z deli podatkov iz svojega pomnilnika. Doslej so pomanjkljivosti odkrili v okoljih Linux, NetBSD in Microsoft Windows, najverjetneje pa so prizadeta tudi druga okolja. Proizvajalci gonilnikov na opozorila zaenkrat še niso odgovorili.

    Objavljeno: 12.1.2003
  • Microsoft Baseline Security Analizer 1.1

    Microsoft je predstavil drugo različico Baseline Security Analizerja 1.1, ki sedaj podpira tudi iskanje varnostnih lukenj v Windows Media Playerju. Baseline Security Analizer je orodje, ki po računalnikih v omrežju išče varnostne luknje, napačne konfiguracije in nenameščene varnostne popravke. Poleg operacijskih sistemov Winsows NT 4.0, 2000 in XP preverja tudi drugo Microsoftovo programsko opremo, med drugim strežnika Internet Information Services, SQL Server, brskalnik Internet Explorer, pakete Office 2000 in XP in Windows Media Player. Brezplačno orodje za Microsoft izdeluje podjetje Shavlik Technologies, zaenkrat pa deluje zgolj na sistemih, ki so nameščeni v angleškem jeziku.

    Objavljeno: 11.1.2003
  • Na internetu o zdravstvenih storitvah, državi upravi in izdelkih

    Ameriška gospodinjstva se vse bolj naslanjajo na internet pri iskanju podatkov o zdravstvenih storitvah, državni upravi in izdelkih, ki jih nameravajo kupiti, kaže raziskava raziskovalnega centra Pew Research Cener. Med dva tisoč anketiranimi Američani jih je kar 80 odstotkov navedlo, da internet uporablja redno, dve tretjini med njimi pa to počne že tri leta ali dlje. Raziskovalci ugotavljajo, da internet postaja vse bolj običajna zadeva za Američane, med tem ko je še pet let nazaj veljalo, da je omrežje vseh omrežij namenjeno zgolj posvečenim. Ocena raziskave je, da bo internet postal še bolj >>domač<< in prisoten v skoraj vseh aspektih življenja.

    Objavljeno: 11.1.2003
  • Cisco za predpomnenje

    Specializirane naprave za predpomnenje vsebine, predvsem spletnega prometa niso nič novega, toda v zadnjem času je kazalo, kot da počasi izgubljajo verodostojnost. Zdaj pa je na to področje vskočil Cisco, ki je za svoje usmerjevalnike serij 2600, 3600 in 3700 predstavil razširitveno rezino (vsebuje procesor, pomnilnik in disk), ki bo najpogosteje uporabljane podatke hranila na strani oddaljenih lokacij. Do sedaj je Cisco v ta namen ponujal samostojno napravo. Nova rezina stane 25-30% manj, vendar pri Ciscu vseeno pričakujejo, da se bodo kupci še vedno odločali tudi za ločeno napravo.

    Objavljeno: 11.1.2003
  • Infiniband vendarle živi

    Ko sta se hitri medstrežniški povezavi Infiniband odpovedala Intel in Microsoft je že kazalo, da se bodo težave z uveljavitvijo te tehnologije samo še poglobile. Nenazadnje je bilo za >>rojstvo<< Infinibanda najprej predvideno že leto 2001. Danes kaže, da bo to morda leto 2003, še posebej sedaj ko so trije veliki, Dell, IBM in Sun, javno razgrnili ustrezne načrte. Vseeno je zaskrbljujoče, da se je četrti pobudnik, družba HP, nekoliko potuhnil v ozadje.

    Objavljeno: 10.1.2003
  • DDR400 v sedlu

    Takoj ko je Intel objavil, da bo njegov prihajajoč nabor Springdale namesto pomnilnika DDR300 deloval s pomnilnikom DDR400 (dvokanalno) sta se zganila tudi dva glavna (in precej manjša) konkurenta. VIA je svoja prihajajoča vezja preimenovala (sedaj imajo oznako PT), SIS pa je napovedal, da ima v načrtih tudi dvokanalno različico vezja z DDR400 - SIS655FX. Vsa vezja bodo podpirala Intelov Hyper Threading, ki omogoča virtualizacijo procesorja Pentium 4.

    Objavljeno: 10.1.2003
  • In zmagovalec je ... IE

    Spletni analitiki OneStat.com so z obširno raziskavo poskušali ugotoviti, katere spletne brskalnike uporabljajo kiberščaki. Ugotovili so, da je vnovič nesporni zmagovalec Microsoftov Internet Explorer, ki ga uporablja danes že 95 odstotkov obiskovalcev interneta. Na zelo oddaljenem drugem mestu je Netscape, ostali brskalniki (Opera, Konqueror, Mozilla in drugi) pa predstavljajo le ozko tehnološko nišo.

    Objavljeno: 10.1.2003
  • Palm spet z dobičkom

    Proizvajalec ročnih računalnikov s sedežem v Kaliforniji je s poslovnimi dosežki v svojem drugem poslovnem trimesečju dodobra prekoračil napovedi. Namesto napovedane izgube je ustvaril 3,5 milijona dolarjev neto dobička, kar je povsem drugačen dosežek kot dobrih 25 milijonov dolarjev izgube v enakem obdobju leta 2001. Glavni razlog za trimesečni prihodek v višini 265 milijonov dolarjev je bil rezultat izboljšane učinkovitosti in zmanjševanja stroškov, precej pa je prispevala tudi uspešna predstavitev modelov iz serije Tungsten in Zire.

    Objavljeno: 10.1.2003
  • Hermes SoftLab z novim direktorjem

    Po razrešitvi Rudija Brica z mesta predsednika uprave Hermes SoftLaba v zadnjih dneh lanskega leta, je nadzorni svet v začetku januarja imenoval Oliviera Carrona de la Carriere za novega vodjo največjega slovenskega programerskega podjetja.

    Objavljeno: 10.1.2003
  • Leto azijskega Linuxa

    Linux ima sicer korenine v Evropi in Ameriki, saj nenazadnje prihajata iz tega sveta Richard Stallman in Linus Torvald, pa tudi večina velikih proizvajalcev kot so Red Hat, SuSE in Mandrake, vendar se stvari vse bolj spreminjajo. Brezplačni vidik programske opreme z odprto kodo omogoča lažji razvoj in lokalizacijo programske opreme predvsem v državah, kjer je bilo doslej treba čakati na odločitve velikih, povečini ameriških korporacij.

    Objavljeno: 9.1.2003
  • LG Philips LCD predstavil 52-palčni LCD

    Skupno podjetje Philipsa in LG je predstavilo največji zaslon LCD, ki je namenjen vgradnji v prihajajoče televizorje HDTV - po diagonali meri kar 52 palcev oz. 1,32 metra. Gre za prototip, ki ima ločljivost 1920 x 1080 pik, kar je dvakrat več kot drugi zasloni namenjeni HDTV. Kotna vidljivost zaslona znaša 176 stopinj. Doslej je bil največji zaslon 46 palčni Samsungov izdelek, ki ima ločljivost 1280 x 720 pik in kotno vidljivost 170 stopinj. Največji komercialno dosegljivi zaslon LCD je tudi Samsungov in sicer je to 40 palčna televizija. LG Philips LCD predvideva, da bi novi zaslon lahko prišel v redno proizvodnjo pozno leta 2003.

    Objavljeno: 9.1.2003
  • Intel tudi v telefonih

    Z veliko zamudo, vendar z ogromni sredstvi in vrhunskimi tovarnami za izdelavo integriranih vezij se Intel spušča tudi v boj za dobičkonosno tržišče prenosnih telefonov. Ti imajo danes barvne zaslone in celo fotoaparate, kmalu pa naj bi se tudi po procesorski zahtevnosti počasi približevali ročnim računalnikom. Intel meni, da je to priložnost za podjetja, ki so močna v izdelavi vezij in procesorjev.

    Objavljeno: 9.1.2003
  • IBM uspešen kot zunanji izvajalec

    Nemška banka Deutsche Bank je z IBM-om podpisala 10-letno pogodbo za vodenje računalniških centrov banke v državah celinske Evrope (Belgija, Italija, Luksemburg, Nemčija, Poljska, Portugalska, Švica in Španija). Pogodba je vredna 2,5 milijarde dolarjev, nemški bankirji pa upajo, da bodo v naslednjih letih prihranili precej več denarja - samo s prehodom na spremenljiv model plačevanja najetih storitev IT bodo imeli milijardo dolarjev manjše stroške. V skladu s pogodbo bo 900 strokovnjakov IT v letošnjem prvem trimesečju zamenjalo službo in iz Deutsche Bank odšlo k IBM, tako da ne bo nihče ostal brez dela.

    Objavljeno: 9.1.2003
  • Odštevanje za nadgradnjo SAP R/3 se je začelo

    Pri nemškem SAP so se odločili, da bodo namesto šestih vzdrževali le dve različici programa R/3. Uporabniki različic 3.1i, 4.0b, 4.5b in 4.6b imajo tako še 12 mesecev časa, da se odločijo za nadgradnjo na različici 4.6c ali R/3 Enterprise.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Z Outlookom do Lotus Domina

    Microsoft Outlook 2002 Connector je brezplačen program, ki omogoča dostopanje do strežnika Lotus Domino 5 z uporabo Outlooka 2002. Slednji je del Microsoftovega Officea XP in priložen ročnim računalnikom z operacijskim sistemom PocketPC.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Vgradni Linux vse bolj vroč

    Podjetje Embedix, nekoč znano kot Lineo, ki razvija vgradno (embedded) različico Linuxa za razne naprave, bo sedaj sodilo pod okrilje Motorole. Elektronski gigant, oziroma njegova podružnica Metrowerks bo s tem prevzela 30 zaposlenih in vso tehnologijo, vključno z vsemi trem različica vgradnega Linuxa, ki ga razvijajo. Med temi je zagotovo najbolj znan Embedix, ki poganja Sharpove ročne računalnike Zaurus. Lineo je v času vročega gospodarstva na veliko prevzemal konkurenčna podjetja, po zlomu borze pa so morali korenito zmanjšati stroške. Čeprav je vgradni Linux zelo vroča tehnologija, pa podjetju ni prinesla dovolj dobička, da bi lahko ostali neodvisni.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Oracle napoveduje konec zasičenosti

    Drugo trimesečje, ki se je končalo 30. novembra 2002, naj bi po mnenju družbe Oracle pomenilo konec zasičenosti na trgu IT. V tem obdobju so Oraclove stranke obnovile licence za uporabo programske opreme, pri čemer se je prihodek od licenc za poslovno podporo in podporo izdelkov povečal za 8,2 odstotka na 953 milijonov dolarjev. Oracle je v drugem trimesečju ustvaril 534 milijonov dolarjev neto zaslužka in 2,3 milijarde dolarjev prihodka, kar je pomenilo tri odstotke manj kot v enakem predlanskem obdobju.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Kmalu Si.mobil Vodafone

    Skupina Mobilkom Austria, v katero sodi tudi drugi slovenski operater mobilne telefonije Simobil in drugi največji operater mobilne telefonije na svetu, britanski Vodafone, sta napovedali partnerski dogovor o sodelovanju in povezovanju. V partnerstvu bo sodeloval tudi Simobil, domači uporabniki pa lahko pričakujejo nove storitve in predvsem bolj pregleden ter nekoliko cenejše gostovanje pri vseh Vodafonovih operaterjih po svetu. Na tiskovni konferenci so vsi partnerji poudarili, da povezovanja na finančni ravni ne bo.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Apple MacWorld 2003 poln novosti

    Tik pred začetkom letne konference MacWorld Expo 2003 je obstajala bojazen, da bo Apple večino novosti predstavil šele februarja, toda Steve Jobs tudi tokrat ni razočaral javnosti. Nekaterih neuradno pričakovanih novosti sicer ni bilo mogoče videti, vendar so zato bile prikazane nekatere druge, tudi nekatere nepričakovane. Apple se kljub razmeroma slabemu trenutku, ko imajo skladišča še vedno polna zalog z izdelki, ki nosijo lansko letnico, ni izneveril privržencem in tudi tokrat poskrbel za tehnično avantgardne novosti.

    Objavljeno: 8.1.2003
  • Microdrive s 4 GB pred koncem leta

    Hitachi je z novim letom tudi uradno prevzel dosedanji IBMov oddelek za proizvodnjo diskov, do konca leta pa napovedujejo kup novosti. Z združitvijo dosedanjih družb IBM Storage Technology in Hitachi Storage je nastalo novo podjetje Hitachi Global Storage Technologies, ki bo razvijalo in prodajalo diske vseh velikosti - od najmanjših kartičnih diskov Microdrive do najzmogljivejših diskov za vgradnjo v strežnike in pomnilniške sisteme. Nova družba je 70% v lasti Hitachija, ostanek pa ima za zdaj IBM, čeprav je že znano, da bo leta 2005 Hitachi prevzel celotno lastništvo nad družbo.

    Objavljeno: 7.1.2003
  • Linux trdno v finančni industriji čez dve leti

    Operacijski sistem Linux počasi a gotovo vstopa v finančno industrijo, ugotavlja raziskava podjetja IDC Financial Services in dodaja, da bo v letu in pol do dveh let Linux predstavljal zelo dobro platformo za to industrijo, trenutno pa priporočajo podjetjem zmerno uporabo.

    Objavljeno: 7.1.2003
  • Nova Acerjeva strežnika

    Acer je predstavil dva strežnika, ki dopolnjujeta ponudbo na spodnjem in srednjem nivoju. Model AcerAltos G300 je strežnik za podjetja, ki se odločajo za zamenjavo osnovnega strežnika ali za podjetja, ki svoje majhno omrežje šele postavljajo.

    Objavljeno: 7.1.2003
  • Hitrejši G3 za Apple

    Čeprav vsaka nadgradnja Appleovih prenosnikov iBook sproži špekulacije, da bi v naslednji različici prenosnik že lahko imel hitrejše procesorje G4, bo Apple, kot kaže, še nekaj časa ostal tudi pri družini G3. Naročili so namreč večjo količino novih in hitrejših IBMovih procesorjev G3 oz. PowerPC 750fx, kar nakazuje njihovo nadaljnjo uporabo v računalnikih iBook. Naslednji v vrsti teh procesorjev bo procesor z razvojnim imenom GOBI, ki bo kot kaže precej presegel delovno frekvenco 1 GHz. GOBIjev naslednik bo na voljo leta 2004 in bo že vseboval podporo za Motorolino hitro povezovalno shemo RapidIO. Zaenkrat še ni znano ali bo s tem pot procesorjev PowerPC 750fx ali morda celo vseh 7xx zaključena. Trenutni iBooki uporabljajo procesorje 750fx s frekvenco 800 MHz, namizni iMaci (s katodnim zaslonom) pa manj zmogljive 750cx s frekvenco 600 MHz.

    Objavljeno: 7.1.2003
  • Trakovi še niso preteklost

    Kljub temu, da cene diskov in diskovnih pomnilniških sistemov nenehno padajo, pa tračne enote še zdaleč niso tehnologija preteklosti. Tako pri družbah Gartner kot IDC menijo, da imajo tračne enote in trakovi pred sabo še svetlo prihodnost, tako za varnostno, kot arhivsko hranjenje podatkov.

    Objavljeno: 6.1.2003
  • 64-procesorski HP Superdome

    Sodeč po viru podatkov blizu družbi HP, bo podjetje sredi leta 2003 predstavilo različico svojega največjega strežnika Superdome s kar 64 procesorji Itanium. Uporabili bodo novo različico procesorjev Itanium z delovnim imenom Madison, ki bo na voljo v izvedbah s takti 1,3 in 1,5 GHz, predvsem pa bodo premogli 3 MB oziroma 6 MB velik tretjenivojski predpomnilnik, kar bo odločno pospešilo delovanje glede na današnje sisteme. Kljub temu, da bodo imeli Itaniumi >>Madsion<< kar 374 milijonov tranzistorjev, so pri Intelu uspeli omejiti velikost na 374 kvadratnih milimetrov, s čimer jih bo mogoče zamenjati za današnje procesorje Itanium. Hkrati bo to HP-ju omogočilo izgradnjo 64-procesorskega in morda kasneje celo 128-procesorskega sistema. Opazovalci menijo, da bo novi Superdome zmogel doseči rezultat okoli 600.000 transakcij na sekundo pri testu TPC-C, s čimer naj bi se zavihtel na vrh lestvice strežnikov SMP.

    Objavljeno: 6.1.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji