• Novi Novell Netware

    Na Bledu je bila nedavno slovenska predstavitev operacijskega sistema Novell NetWare 6, ki jo je pripravilo podjetje SRC.SI. Sodelovalo je tudi podjetje CHS, ki je predstavilo programski paket Veritas Backup Exec 9.0 za okolje Netware.

    Objavljeno: 5.10.2001
  • Sony VIP-2002

    Podjetje Sony velja za enega največjih, pa tudi najbolj uspešnih proizvajalcev zabavne elektronike na svetu. Ozrimo se le na njihov uspeh na področju televizorjev ali pa igralnih konzol Playstation. V zadnjih letih pa se vse bolj usmerjajo tudi na področje računalniških izdelkov. Tu so že vrsto let prisotni in uspešni na področju perifernih naprav (monitorjev, optičnih enot), močno pa rastejo tudi v ponudbi in prodaji samih računalnikov, bodisi namiznih, kot prenosnih in ročnih. Še vedno pa z vsemi izdelki ciljajo zlasti na področje potrošnikov, kjer tržišče poznajo, medtem ko na poslovni segment ciljajo le s posameznimi izdelki (monitorji, projektorji, delno prenosniki).

    Objavljeno: 5.10.2001
  • Adobe najavlja množico novosti

    Adobe je na konferenci Seybold predstavil cel niz novosti, s katerimi želi obuditi prodajo in utrditi svoj položaj na tržišču grafičnih orodij. Prva novost je risarski program Illustrator 10. Nova različica je še bolj kot doslej optimizirana za pripravo spletne grafike, zlasti pa avtomatizacijo ponavljajočih se nalog. Spletnim urednikom bo zagotovo v pomoč možnost izdelave risb, katerim vsebino določamo z zunanjimi podatki. Tako lahko preprosto spremenimo besedilo v oglasu ali pa spremenimo velikost risbe brez ročnih posegov. Nova zmožnost programa pride še posebej prav v navezavi z novim programom Adobe AlterCast, ki omogoča samodejno izdelavo in objavo grafike na spletu.

    Objavljeno: 5.10.2001
  • Hewlett-Packardova jesen

    Jesen je za veliko proizvajalcev tisto obdobje, ki ga izkoristijo za predstavitev novih izdelkov in obogatitev svoje ponudbe. To že vrsto let velja tudi za Hewlett-Packard, letos pa je temo trendu sledila tudi zagrebška pisarna Hewlett-Packard, ki pokriva Slovenijo. Novinarji smo bili tako prisotni na do sedaj največji predstavitvi HPjevih novosti v Sloveniji.

    Objavljeno: 4.10.2001
  • Palm tudi v Sloveniji

    Palmovi izdelki se v Sloveniji prodajajo že vrsto let, toda do pred kratkim je bilo to bolj ali manj neorganizirano početje nekaterih podjetij. Šele kakšno leto je od tega, ko je uradno distribucijo dobilo podjetje CHS (zaradi tega, ker je takrat že imelo distribucijo za 3COM, Palmovo matično podjetje). CHS je 2. oktobra organiziral prvo Palomovo tiskovno konferenco v Sloveniji na kateri sta predstavnika Palma iz Nemčije predstavila samo podjetje, novi Palm m125 in Palmov pogled v prihodnost.

    Objavljeno: 4.10.2001
  • Microsoft postopoma ukinja Windows NT

    Kot kaže, je Microsoft začel s postopkom postopnega ukinjanja pet let starega operacijskega sistema Windows NT 4.0. V sporočilu javnosti navajajo, da so 1. oktobra močno zmanjšali proizvodnjo tega sistema, obenem pa prenehali s prodajo količinskih licenc za ta sistem. Licence za obstoječe uporabnike bo mogoče podaljšati prek licenčnega modela za Windows 2000, ki predvideva tudi dovoljenje za uporabo starejših različic operacijskega sistema. Windows NT 4.0 bo sicer še naprej ostal v proizvodnji, Microsoft pa bo operacijski sistem podpiral tako kot dosedanje operacijske sisteme, kar pomeni, da ima Windows NT pred sabo še nekaj let aktivnega življenja. Microsoft je v to skoraj prisiljen, saj veliko število kupcev, tako na delovnih postajah kot strežnikih še vedno raje uporablja Windows NT kot novejši Windows 2000, stanje pa se je začelo spreminjati šele v zadnjem času. Microsoft upa, da se bo to še okrepilo s prihodom novega sistema Windows XP in nekoliko kasneje strežnikov .NET.

    Objavljeno: 4.10.2001
  • Okna pri uporabnikih, Linux pri strežnikih

    Microsoftova Okna bodo še naprej povsem prevladovala na trgu operacijskih sistemov za navadne uporabnike, pri strežnikih pa bodo imela močno konkurenco v Linuxu, ugotavljajo pri družbi IDC. V prejšnjem letu je Microsoft pri operacijskih sistemih za strežnike dosegel 40-odstotni delež, Linux 27-odstotnega, ostale različice Unixa in Novellov NetWare pa 14-odstotnega. Strežnika Okna 2000 in .NET bosta v prihodnje pripomogla k večjemu tržnemu deležu, ki pa ne bo presegel 50 odstotkov. Od preostalih operacijskih sistemov za strežnike bo tržni delež do leta 2005 naraščal le Linuxu.

    Objavljeno: 3.10.2001
  • Titanium namesto Ultra

    Podjetje nVidia kljub tehnološki premoči, ki jo še vedno ima, spoštuje konkurenco. Samo tako si lahko namreč razlagamo napoved najnovejših grafičnih procesorjev Titanium, ki je prišla le nekaj dni preden bo ATI začel s prodajo novih kartic Radeon (s procesorji 7500 in 8500).

    Objavljeno: 3.10.2001
  • Compaq prenavlja ročne računalnike iPaq

    Compaq bo ob prenovi operacijskega sistema za ročne računalnike (PocketPC 2002) predstavil tudi nove modele sistemov iPaq. Čeprav bodo novi modeli na pogled in po zasnovi podobni dosedanjim različicam H3100/H3600, bodo vsebovali tudi pomembne novosti. Vsi novi modeli bodo sicer imeli enak procesor kot doslej (Intel StorngARM s taktom 206 MHz), a večje pomnilnike (64 MB RAM in 32 MB ROM). Prva novost je model iPaq H3760, ki je zelo podoben sedanjim modelom, če da ima novejši operacijski sistem PocketPC 2002 in barvni zaslon z zmožnostjo prikaza le 4096 barv. Korak višje je družina računalnikov iPaq H38xx, ki bo prvič imela vgrajeno enoto za pomnilniške kartice Secure Digital (SD) Card.

    Objavljeno: 3.10.2001
  • V letu 2006 več mobilnih kot stacionarnih naročnikov

    Raziskovalna družba The Carmel Group predvideva, da bo v Evropi in Aziji, ki prednjačita v številu uporabnikov mobilne telefonije, leta 2006 1,6 milijarde mobilnih naročnikov in le 963 milijonov naročnikov stacionarnih telefonov. Po mnenju raziskovalcev naj bi se z večjo uporabo mobilnih storitev povečala produktivnost delavcev, precej boljši pa bo tudi dostop do podatkov. Koreja, Japonska in Kitajska bodo še naprej zadržale vodilne položaje pri proizvodnji mobilnih naprav, evropski proizvajalci pa bodo ohranili prednost pri razvoju naprednih brezžičnih storitev.

    Objavljeno: 2.10.2001
  • Mobilni virusi (še) niso nevarni

    Podjetje Symantec, ki se ukvarja s protivirusnimi programi, opozarja, da bo treba začeti bolj resno razmišljati o zaščiti žepnih računalnikov, brezžičnih omrežij in mobilnih telefonov. Morda bo pri izbiri žepnega računalnika ali mobilnega telefona kmalu postal prvi kriterij varnost. Symantec zaenkrat še ne daje prednosti nobeni mobilni platformi (Symbiam, Palm OS ali Pocket OS), meni pa, da bo prihodnja standardizacija pripomogla k zmanjšanju stroškov in večji varnosti. Symantec pričakuje prve resne napade na brezžična krajevna omrežja v prihodnjem letu, leto 2003 pa naj bi bilo leto hekerskih napadov na omrežja GPRS. Uporabniki zaenkrat ne kažejo veliko zanimanja za trenutne varnostne standarde, saj so še preveč zapleteni in premalo učinkoviti. Poleg tega pa se doslej še nismo srečali z nobenim nevarnim mobilnim virusom.

    Objavljeno: 2.10.2001
  • Digitalni fotoalbum na televiziji

    Število prodanih digitalnih fotoaparatov v svetu vse bolj narašča, zato se je za vstop na ta trg odločil tudi Microsoft. Predstavil je napravo TV Photo Viewer, ki omogoča ogled fotografij (iz digitalnega fotoaparata, optično prebrane fotografije ali fotografije, ki jih prenesemo z interneta) na televizijskem ekranu. Microsoftov pregledovalnik je mogoče priključiti na televizijo prek navadnega video izhoda, s preprostim daljinskim upravljalnikom pa pregledujemo fotografije v zapisu Jpeg. Priložena programska oprema poleg tega omogoča obdelavo fotografij z osebnim računalnikom. Do 40 fotografij lahko prenesemo na navadno disketo, ki jo vstavimo v TV Photo Viewer, in foto seansa se lahko začne. Microsoftova naprava stane 160 dolarjev.

    Objavljeno: 2.10.2001
  • 3Com uspešno manjša stroške

    Podjetje 3Com bo zaradi prestrukturiranja in zmanjševanja stroškov odpustilo tisoč zaposlenih več kot je načrtovalo. Od lanskega novembra bo skupno število odpuščenih šest tisoč ali pol nekdanje delovne sile. 3Comova celotna izguba v prvem četrtletju je znašala 232 milijonov dolarjev in se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem skoraj početverila. Prihodki od prodaje v prvem četrtletju so znašali 390 milijonov dolarjev (leto prej 934 milijonov dolarjev). Kljub naraščajoči izgubi in manjšem obsegu prodaje so pri 3Com zadovoljni, saj stroške zmanjšujejo po načrtu, aktivni oddelki pa prinašajo solidne prihodke, ki se sorazmerno večajo.

    Objavljeno: 2.10.2001
  • Sun in Philips skupaj za MPEG-4

    Sun Microsystems in Philips sta se dogovorila za še tesnejše sodelovanje na področju rešitev MPEG-4 za brezžične in širokopasovne rešitve. Po dogovoru bo Sun Philipsu licenciral tehnologijo StorEdge Media Central Server, Philips pa bo za Solaris (in Cobaltove strežnike) priredil svoj strežnik WebCine Server.

    Objavljeno: 1.10.2001
  • Legend in Gigabyte od sedaj skupaj

    Podjetji Legend, največji kitajski proizvajalec (sedež ima v Hong Kongu) matičnih plošč in eden največjih svetovnih proizvajalcev, tajvanski Gigabyte, sta sporočili, da ustanavljata skupno podjetje. Vrednost investicije je 32 milijonov dolarjev, skupna zmogljivost novega podjetja pa bo 9 milijonov matičnih plošč na leto. Gigabyte bo v novo podjetje prispeval svoj kitajski delež, ki sedaj zmore 5 milijonov matičnih plošč na leto, medtem ko bo Legend prispeval svojo celotno zmogljivost 4 milijone matičnih plošč na leto. Gigabyte bo pod svojo blagovno znamko zadržal večji del proizvodnje, ki se nahaja na Tajvanu.

    Objavljeno: 1.10.2001
  • Compaqove omrežne naprave za množice

    Compaq meni, da so današnji uporabniki omrežnih tehnologij bolj ali manj tehnični strokovnjaki in da je za resen prodor med domače uporabnike omrežja potrebno narediti bolj prijazna. Vrsta omrežnih izdelkov pod imenom iPaq je namenjena prav takim uporabnikom.

    Objavljeno: 1.10.2001
  • Tudi Toshibi gre slabo

    Toshiba, eden od največjih japonskih proizvajalcev elektronskih naprav, je sporočila, da načrtuje veliko prestrukturiranje. Okrepila bo delovanje dobičkonosnih oddelkov in ukinila tiste, ki delajo izgubo, odpustila pa bo skoraj 19 tisoč delavcev, veliko večino v domačih obratih. Letošnje napovedi o konsolidiranem neto zaslužku v višini 500 milijonov dolarjev so se sprevrgle v skoraj milijardno izgubo. V naslednjih dveh letih in pol bodo zaprli tretjino od 21 tovarn na Japonskem in četrtino od skoraj sto domačih proizvodnih in inženirskih podjetij. Slabo gre tudi drugim največjim japonskim elektronskim podjetjem, podobne napovedi o odpuščanju in prestrukturiranju pa v kratkem pričakujejo tudi od Hitachija, sicer največjega elektronskega proizvajalca na Japonskem.

    Objavljeno: 1.10.2001
  • Dva krat vse v enem

    Uporabnikom, ki si želijo imeti predvajalnik za glasbene plošče CD, skladbe v zapisu MP3 ali WMA ter radijski sprejemnik podjetje Sonicblue ponuja novi prenosni predvajalnik RioVolt SP250 CD. SP250 temelji na modelu SP100, dodana pa mu je 8 minutna zaščita pred preskakovanjem plošče, ki pri predvajanju skladb MP3 ali WMA naloži čim več glasbe v pomnilnik in tako zaustavi vrtenje plošče. Priloženi akumulatorji naj bi zadostovali za preko 15 ur poslušanja. Izdelku so dodane še slušalke, polnilec ter daljinski upravljavec. Cena predvajalnika je 180 dolarjev. Za plitkejše žepe je na voljo RioVolt SP90, ki je na voljo za 100 dolarjev in ima zgolj 120 sekund zašite pred preskakovanjem.

    Objavljeno: 29.9.2001
  • Diskovni videorekorder

    Pri podjetju Sonicblue so se domislili, da so diski najbolj primeren nosilec za snemanje televizijskega programa in so tako razvili diskovni videorekorder, na katerega je mogoče shraniti do 320 ur televizijskega programa, ki ga je mogoče predvajati tudi brez reklam. ReplayTV, kot napravo imenujejo, je na voljo v treh različicah, ki se razlikujejo po velikosti diska. Replay 4080 zmore tako shraniti do 80 ur programa, stane pa 1000 dolarjev. Dvakrat več zmore model 4160, ki stane 1500 dolarjev, za 2000 dolarjev pa je na voljo >>320 urni<< Replay TV 4320.

    Objavljeno: 28.9.2001
  • Priljubljeni Canon EOS tudi digitalno

    Pri Canonu napovedujejo digitalno različico njihovega priljubljenega modela EOS-1V. EOS-1D, kot se novi zrcalno-refleksni fotoaparat imenuje, ima tipalo CCD ločljivosti 4,48 milijona pik, efektivna ločljivost pa je 4,06 milijona pik, kar zadostuje za slike ločljivosti do 2464 x 1648 pik. Najmanjši čas osvetljevanja je pičlih 1/16.000 sekunde, v eni sekundi pa je mogoče posneti 8 slik najvišje ločljivosti - zaporedoma do največ 21. Fotoaparat se nahaja v trdnem magnezijevem ohišju, na računalnik ga je mogoče povezati prek vmesnika Firewire (IEEE 1394). Poleg tega ima številne funkcije in možnost izbire barvne matrike (sRGB ali Adobe RGB). Za ceno okoli 7000 dolarjev bo predvidoma na voljo ob koncu leta. Hkrati so pri Canonu napovedali tudi dva nova objektiva. Širokokotni objektiv EF 16 - 35 mm F2.8L USM je ekvivalent 21 mm lečam na klasičnem 35 mm fotoaparatu, teleobjektiv 400 mm F4 DO IS USM pa naj bi bil zanimiv predvsem zaradi majhne teže in mer.

    Objavljeno: 28.9.2001
  • Optični diski za digitalno fotografijo

    Sanyo je predstavil zunanjo enoto za svoje optične diske ID Photo. Naprava ima vgrajene reže za karitce Compact Flash, Smart Media in optične diske ID Photo. Podatke lahko poljubno prenašamo med temi nosilci oziroma računalnikom preko vmesnikov Firewire (IEEE1394) ali USB. ID Photo so pri podjetju Sanyo razvili skupaj s podjetji Olympus in Hitachi za svoj digitalni fotoaparat IDC-1000Z ID Shot, ki so ga predstavili februarja. Optični diski imajo premer 50 milimetrov, shraniti zmorejo do 730 MB, ugodna pa je predvsem njihova cena, saj stanejo le okoli 35 dolarjev, medtem ko se cena 128 MB velikih kartic Compact Flash giblje okoli 100 dolarjev. Ali se bo novi standard prijel ali ne bo seveda pokazal čas.

    Objavljeno: 28.9.2001
  • Majhen predvajalnik velikih razsežnosti

    Pri podjetju Matsushita, bolj znanem po blagovni znamki Panasonic, so izdelali najmanjši glasbeni predvajalnik na svetu, ki meri le 42,2 x 41,6 x 15,8 milimetrov. SV-SD80, kot so napravo poimenovali, poleg tega tehta le 26 gramov. Kljub majhnosti naprava ponuja precej. Tako zmore predvajati skladbe v vseh treh najbolj razširjenih glasbenih zapisih MP3, WMA in AAC. Skladbe bere iz pomnilniških kartic SD Card, ki so na voljo v različicah do 256 MB, čeprav napravi prilagajo kartico velikosti >>le<< 64 MB, ki naj bi zadostovala za približno eno uro stisnjene glasbe. Vgrajeni akumulator zadostuje za približno 16 ur dela, predvajalnik pa je mogoče preko treh bateriji AA napajati tudi od zunaj, kar naj bi bilo dovolj za 50 ur poslušanja. Glasbo na pomnilniške kartice prenesemo preko priložene enote za kartice SD, ki deluje preko vmesnika USB. Na japonskih policah naj bi se naprava za 190 dolarjev znašla v novembru, čas prihoda v Evropo še ni znan.

    Objavljeno: 28.9.2001
  • 2 GHz Xeon

    Intel je tehnologijo za doseganje visokih frekvenc prenesel tudi na procesorje, ki so namenjeni delovnim postajam in strežnikom. Nedavno je bil tako predstavljen Xeon s hitrostjo 2 GHz. Namenjen je dvo-procesorskim delovnim postajam in strežnikom.

    Objavljeno: 27.9.2001
  • Olympusovih 5 milijonov

    Olympusu je predstavil naslednika digitalnnega fotoaparata E-10, ki nosi oznako E-20P. Zanimivo je, da so pri Olympusu isti model le teden pozneje pod drugo oznako predstavili v ZDA. Tam napravo imenujejo E-20N, razlika pa pomeni, da je aparat prilagojen ameriškemu video standardu NTSC, medtem ko je evropski narejen za standard PAL. S tem so se pri Olympusu najverjetneje hoteli izogniti sivemu trgovanju z napravo.

    Objavljeno: 27.9.2001
  • Nikon Coolpix 5000

    V višjem razredu digitalnih fotoaparatov je Nikon predstavil povsem nov model Coolpix 5000, ki predstavlja vrh njihove ponudbe. 0,66 palčno tipalo CCD ima dejansko ločljivost 5 milijona pik, kar zadostuje za največjo ločljivost 2560 x 1920 pik pri barvni globini 36 bitov. Objektiv zmore trikratno optično povečavo in ima goriščno razdaljo, ki ustreza 28 - 85 mm pri klasičnem 35-mm filmu. Če to ne zadostuje je na voljo še štirikratna digitalna povečava. Fotoaparat zmore ostriti pri razdalji od 50 cm do neskončno, v makro načinu pa celo le od 2 cm do neskončno. Čas osvetlitve se lahko giblje med 1/4000 sekunde in 4 sekundami, v eni sekundi pa je mogoče v najvišji ločljivosti narediti do 3 posnetke. Naprava omogoča tudi snemanje kratkih filmov (do 40 sekund), ki so lahko opremljeni z zvokom. Vgrajen je zaslon LCD velikosti 1,8 palca z 110.000 pikami. Zraven fotoaparata prilagajo še 32 MB kartico Comapct Flash, vse skupaj pa bo na voljo v novembru za 1100 dolarjev.

    Objavljeno: 27.9.2001
  • Dve resničnosti v enem paketu

    Podjetje RealNetworks je združilo popularna predvajalnika pretočnih in večpredstavnih zapisov RealPlayer in RealJukebox v en program, imenovan RealOne. Kot preizkusna različica je že na voljo na spletu, za polno različicao, ki omogoča nekoliko več funkciji, je potrebno odšteti 10 dolarjev. Novi izdelek naj bi bil v prvi vrsti namenjen bodočim uporabnikom spletnega servisa MusicNet, preko katerega bodo glasbo ponujali založniki, kot so AOL Time Warner, EMI in Bertelsmann, za mesečno naročnino okoli 10 do 20 dolarjev. Po mnenju teh naj bi bil RealPlayer dobra alternativa Microsoftvemu predvajalniku Windows Media Player, ki ga uporablja približno 24,7 milijona uporabnikov, saj ima RealPlayer dobrih 24,4 milijona uporabnikov, čeprav pri RealNetworks ocenjujejo število uporabnikov celo na okoli 35,5 milijona. Pri podjetju se nadejajo, da bo to zaustavilo padanje cen njihovih delnic, ki so dosegle najnižjo raven v zadnjih treh letih in pol. Medtem konkurenca ne počiva, saj Microsoft in Yahoo skupaj z založbama Universal in Sony pripravljata podobno storitev imenovano Pressplay. Obe storitvi naj bi zaživele še to jesen.

    Objavljeno: 27.9.2001
  • Oktobra dvakrat XP

    XP, oznaka, ki jo je za svoje izdelke vpeljal Microsoft, se je očitno prijela. Tako zelo, da jo je za svoj najnovejši procesor uporabil tudi AMD. Athlon XP, ki naj bi na trg prišel oktobra, ima zaradi svojega imena domnevno večje možnosti za uspeh. Še posebej, če bo Windows XP tak uspeh, kot upajo mnogi v računalniški industriji.

    Objavljeno: 26.9.2001
  • Simetrični DSL

    Mednarodna organizacija ITU, ki nadzoruje telekomunikacijske standarde, je februarja potrdila nov standard DSL, ki je sedaj že resno v preizkušanju tako v Evropi kot v ZDA. Protokol G.SHDSL (symmetric high-speed digital subscriber line) ima pred do sedaj prevladujočo različico ADSL nekaj prednosti, zaradi katerih bo verjetno priljubljen predvsem v podjetjih. Ponuja simetrični prenos podatkov, kar pomeni, da je oddaja podatkov enako hitra kot sprejem (2,3 Mb/s oz. celo do 4,6 Mb/s), predvsem pa povezava deluje tudi na daljši parici kot do sedaj največji razdalji 5 km. Slednje predvsem v ZDA pomeni, da je dosegljiva za večje število uporabnikov, simetričnost povezave pa je ključna za povezave podjetij. Domači uporabniki potrebujejo predvsem hitro povezavo za prenos datotek, medtem ko podjetja stavijo na strežnike, ki strežejo podatke v obe smeri.

    Objavljeno: 26.9.2001
  • Gartner odsvetuje uporabo Microsoftovega spletnega strežnika

    Podjetje za tržne analize in svetovanje Gartner Group svetuje, da podjetja razmislijo o zamenjavi Microsoftovega spletnega strežnik IIS z bolj zanesljivimi izdelki. Priporočilo so podali po analizi napada črva Nimda, ki je prizadel podjetja s strežniki IIS na enak način, kot pred njim virus Code Red. Pri Gartnerju menijo, da ima strežnik IIS previsoke stroške lastništva, upravitelji pa le s težavo sledijo pogostim popravkom in nasvetom, kako težave strežnika odpraviti.

    Objavljeno: 26.9.2001
  • Sodobna elektronika

    Sejem Sodobna elektronika je najstarejši slovenski sejem s tematiko elektonike. Prvič so ga organizirali leta 1953 kot mednarodno razstavo radia.

    Objavljeno: 26.9.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji