• Manj zaupanja med spletnimi nakupovalci

    Raziskovalna družba Forrester je ugotovila, da se je raven zaupanja potrošnikov v varnost spletnih transakcij s karticami v zadnjih petih letih zmanjšala. Kar tretjina spletnih nakupovalcev je tehnoloških pesimistov glede spletne varnosti, v letu 1998 pa jih je bilo le 20%. Pri Forresterju so postregli še z eno presenetljivo primerjavo - konec 90. let so spletni nakupovalci porabili več časa za brskanje po spletnih trgovinah kot zdaj. Obnašanje potrošnikov se nedvomno spreminja, kljub temu pa delež e-trgovanja narašča. Po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino so spletni nakupovalci v drugem trimesečju porabili 12,48 milijarde dolarjev za spletne nakupe, kar je bilo 28% več kot v enakem lanskem obdobju. Prihodki od e-prodaje v drugem trimesečju so dosegli 1,5% delež v celotni maloprodaji v ZDA (lani je bil ta delež 1,2%).

    Objavljeno: 4.9.2003
  • Celofan za 3D sliko

    Raziskovalec Univerze iz Toronta je slučajno odkril, da je celofan najbolj primeren material za spremembo polarizacije svetlobe z zaslona, ki omogoča prikaz tridimenzionalne slike na običajnem LCD monitorju. Keigo Iizuka je med preizkušanjem mnogih materialov presenečen ugotovil, da lahko z določeno vrsta običajnega celofana najbolje obrne polarizacijo svetlobe, ki prihaja iz zaslona, hkrati pa je ta material tudi daleč najcenejši, saj dva kvadratna metra staneta le tri dolarje. Vendar pa za to ni primeren prav vsak celofan, saj mora biti točno 25 mikronov debel, pomembna pa je tudi njegova kemijska sestava.

    Objavljeno: 4.9.2003
  • Maci tudi kot superračunalniki

    Politehnična univerza iz Virginije v ZDA je sporočila, da so naročili 1100 Applovih računalnikov s procesorji G5, ki jih bodo povezali v superračunalniško gručo. Vsak člen gruče bosta poganjala dva 64-bitna procesorja G5, ki jih izdeluje IBM, razvili pa so jih na osnovi svojih strežniških procesorjev Power4. Računalniki v gruči bodo povezani z vodilom Infiniband, ki zadnje čase sicer pridobiva na popularnosti, čeprav so se nekateri podporniki, denimo Intel, odločili raje podpreti druge rešitve.

    Objavljeno: 4.9.2003
  • Nov Motorolin UMTS telefon v prodaji

    Motorola je v sodelovanju z operaterjem 3 (Hutchison 3G) predstavila svoj novi UMTS aparat, ki bo na prodaj že od septembra, vendar le za omrežje G3. A920 je naslednik ne najbolj uspešnega A830, ki je sicer bil prvi UMTS aparat, a ni omogočal nekaterih pomembnih storitev kot je denimo video telefonija. A920 temelji na operacijskem sistemu Symbian 7.0 z grafičnim vmesnikom UIX (kot Sony Ericsson P800), ki vključuje tudi prepoznavo pisave. Sicer ima aparat vgrajen digitalni fotoaparat in poleg video ter običajne telefonije omogoča tudi ogled video posnetkov, poslušanje glasbe v zapisu MP3 ter igranje iger. Glede na tehnične lastnosti gre za pravi UMTS aparat, kot jih bomo tudi pri nas videli v roku kakega leta dni.

    Objavljeno: 4.9.2003
  • Barvni paket izdelkov HP za vsako pisarno

    Hewlett Packard je zopet predstavil kopico izdelkov, ki ponujajo od barvnega tiskanja do digitalne projekcije, s čimer nadaljujejo agresivno zastavljene cilje in hitro prenovo obstoječih modelov. V paketu HP-jevih novosti se tokrat nahaja več zmogljivih tiskalnikov in dva digitalna projektorja.

    Objavljeno: 3.9.2003
  • Kljub uspehu se Motorola umika iz Symbiana

    Podjetje Symbian, ki razvija istoimenski operacijski sistem za t.i. pametne mobilne telefone in je v lasti največjih proizvajalcev mobilnih telefonov in opreme, je objavil zelo vzpodbudne poslovne rezultate za prvo polletje 2003. Število prodanih telefonov s tem sistemom je namreč naraslo za več kot 1000 odstotkov, iz 230 tisoč na 2,68 milijona, temu primerno pa so se povečali tudi prihodki od licenc in sicer iz 1,5 milijona angleških funtov na kar 10,5 milijona. Symbianov OS se nahaja v telefonih kot so Nokia 7650, 3650 in Communicator, Sony Ericsson P800, v kratkem pa bosta na voljo tudi Siemens SX-1 in Motorola A920.

    Objavljeno: 3.9.2003
  • Dileme o predlogu zakona o patentih

    Evropska komisija se je odločila, da bo patentno zakonodajo na področju programske opreme čimbolj izenačila z ameriško. Krovni evropski patentni zakon bi s tem presegel tudi razdrobljenost, saj ima vsaka država članica EU svoje zakone na tem področju. Predlaganemu zakonu pa ostro oporeka skupina 12 evropskih ekonomistov, saj naj bi zakon po njihovem mnenju ogrozil evropsko industrijo programske opreme, koristi od njega pa bi imeli izključno patentni odvetniki. Nova, liberalizirala patentna zakonodaja bi omogočila velikim podjetjem prijavo velikega števila patentov, s čimer bi povsem povozili konkurenco.

    Objavljeno: 3.9.2003
  • Miniaturni video kamkorder

    Panasonic je na sejmu IFA v Berlinu predstavil doslej najmanjši video kamkorder, ki uporablja najsodobnejše digitalne tehnologije. Aparat z imenom D-snap SV-AV100 tehta zgolj 156 gramov, meri 9 x 6,5 x 3,3 cm in je le rahlo večji (seveda pa nekaj debelejši) od kreditne kartice. Kljub temu vsebuje leče z desetkratnim optičnim zumom, snema pa neposredno v zapisih MPEG 2in MPEG 4. Namesto na tračnih kasetah posnetke hrani na pomnilniških karticah SD Card, kjer lahko na 512 MB veliko kartico shrani do 20 minut video posnetkov v kakovosti DVD (MPEG 2) oziroma kar 3,5 ure pri zapisovanju MPEG 4. Poleg video posnetkov zmore zajemati tudi digitalne fotografije v ločljivosti VGA (640 x 480 pik).

    Objavljeno: 3.9.2003
  • SCO stopnjuje pritisk

    Podjetje SCO še vedno neomajno zahteva, da ponudniki Linuxa, pa tudi uporabniki povrnejo licenčnino, ki jim domnevno pripada zaradi licenčnih pravic za Unix. Čeprav so svoje licenčne zahteve sporočili že sredi poletja, doslej še niso aktivno ukrepali. Očitno pa prihaja na vrsto naslednja faza, v kateri naj bi že do konca tega meseca nekaterim velikim uporabnikom sistemov Linux poslali račune za licenčno uporabo izdelkov. Za posamezen strežniški procesor zahtevajo 700 dolarjev povračila. V prvi fazi naj bi račune prejeli predvsem veliki komercialni ponudniki storitev, ki za infrastrukturo uporabljajo Linux in so to tudi javno objavili. Obljubljajo pa, da bodo pred izstavitvijo računa preverili ali gre res za komercialne storitve ali neprofitne organizacije.

    Objavljeno: 3.9.2003
  • Sedaj tudi plačljiv KaZaA Plus

    Podjetje Sharman Networks je pričelo ponujati tudi plačljivo različico programa za izmenjavo datotek KaZaA Plus. Z nakupom KaZaA Plus za 30 dolarjev dobi uporabnik različico programa brez nadležnih oglaševalskih programov in z izboljšanimi zmožnostmi iskanja ter prenosa datotek, večjo zaščito pred virusi in celo pomoč uporabnikom preko elektronske pošte.

    Objavljeno: 2.9.2003
  • Program kradel podatke preko bluetootha

    Britanski raziskovalec je razvil orodje za prisluškovanje, s katerim je prikazal varnostne luknje v brezžični tehnologiji bluetooth. Program z imenom Red Fang mu je omogočil vpogled v zaupne podatke iz računalnika preko brezžične povezave. Program naj bi sicer vlomilcu omogočil prepoznavo bližnjih naprav z vmesnikom bluetooth, ki privzeto niso zavarovane.

    Objavljeno: 2.9.2003
  • Dell Inspiron 8600

    Ameriški proizvajalec Dell je predstavil nov prenosnik Inspiron 8600, ki prinaša velik zaslon in varčno delovanje ob uporabi procesorja Pentium M. Pri Dellu so se odločili, da bodo namesto dosedanjega modela Inspiron 8500 začeli prodajati prenovljeni model, ki vsebuje sodobnejše procesorje, s čemer naj bi prihranili okoli 30% energije. Z novim Pentiumom M Inspirion 8600 zmore delovati štiri ure in pol, poleg tega pa je tudi hitrejši od predhodnika s procesorjem Pentium 4-M. Sicer pa prenosnik še vedno vsebuje 15,4-palčni zaslon v razmerju 16:10, grafični pospeševalnik GeForce FX Go5650 s 128 MB RAM, 512 MB velik glavni pomnilnik, 40 GB velik disk in enoto DVD-ROM/CD-RW. V ZDA bo cena novega modela 1700 dolarjev.

    Objavljeno: 2.9.2003
  • MIT predstavlja futuristično kodo za izdelke

    Skupina akademikov pod okriljem univerze MIT in predstavniki velikih multinacionalk se pripravljajo na predstavitev revolucionarnega sistema za označevanje izdelkov, ki bo močno vplival na proizvodnjo, logistiko in trgovino. Nova tehnologija z imenom EPC naj bi nadomestil današnjo črtno kodo, ki jo uporabljajo proizvajalci in trgovci za označevanje domala vseh izdelkov.

    Objavljeno: 2.9.2003
  • Novi strežniki Primergy

    Fujitsu Siemens je predstavil nove strežnike za vgradne omare, s katerimi dopolnjuje ponudbo med sistemi z Intelovo arhitekturo. Od obeh novosti je vsekakor zanimivejši Primergy RX800, ki premore do 8 procesorjev Intel Xeon MP v ohišju višine samo 4U. Sistem je sestavljen iz dveh komponent s po štirimi procesorji, poleg tega pa lahko dva strežnika RX800 združimo med sabo s posebnim hitrim vodilom, tako da je celota navzven vidna kot sistem s 16 procesorji. Sistem je zasnovna na naboru IBM EXA XA32, podpira procesorje s takti do 2,8 GHz in predpomnilniki velikosti do 2 MB.

    Objavljeno: 2.9.2003
  • IBM FAStT 600 Turbo

    IBM bo v kratkem predstavil izboljšano različico pomnilniškega sistema FAStT 600, ki bo nudil hitrejše delovanje in podporo za večji pomnilniški prostor. IBM bo najbrž nove izboljšave ponudil kot opcijski dodatek z imenom Turbo, s katerim bodo predpomnilnik v krmilniku povečali z 256 MB na 1 GB, obenem pa število podprtih diskov zvišali iz današnjih 42 na 112. Prvi poseg bo omogočal okoli 70% hitrejšo strežbo podatkov, skupno pa bo novi FAStT 600 lahko stregel do 16,4 TB podatkov. Dodatek bo stal okoli 26.500 dolarjev, skupaj za osnovno različico tako opremljenega krmilnika pa bo treba odšteti 36.500 dolarjev.

    Objavljeno: 1.9.2003
  • Intel v tekočem četrtletju nad pričakovanji

    Intel je predstavil popravljene poslovne napovedi za letošnje tretje četrtletje, ki se bo končalo 27. septembra. Intel pričakuje, da bo namesto najprej napovedanega obsega prihodkov med 6,9 in 7,5 milijarde dolarjev v tekočem četrtletju ustvaril med 7,3 in 7,8 milijarde dolarjev prihodkov, hkrati pa naj bi se povečal tudi dobiček. Ugodnim rezultatom botrujejo predvsem splošno visoko povpraševanje po procesorjih prek vseh geografskih področij ter prodajnih kanalov, pri čemer ostaja povpraševanje po komunikacijskih izdelkih podjetja Intel razmeroma šibko.

    Objavljeno: 1.9.2003
  • Spužva za optične povezave

    Raziskovalci v uglednem telekomunikacijskem laboratoriju Bell Labs trdijo, da lahko optične povezave izboljšajo s pomočjo globokomorskih spužev. Uspelo jim je celo že prenesti podatke po vlaknu, ki je zraslo v notranjosti spužve, znane pod imenom Venerina cvetna košarica. Sedaj ugotavljajo, kako lahko vlakna zrastejo pri temperaturah blizu zmrzišča, kljub temu pa so dovolj prožna, da jih lahko zavežejo v vozel. Optična vlakna, ki jih izdelajo pri visokih temperaturah, so za razliko od vlaken iz spužev izjemno krhka. Biomimetika, kot se ta znanstvena panoga imenuje, je dala že številne druge koristne rezultate: denimo pri kirurgiji uporabljajo beljakovine iz neke meduze, ter milo, ki deluje s pomočjo encima določene bakterije.

    Objavljeno: 1.9.2003
  • Novi digitalni Kodak DX6490

    Pri Kodaku so predstavili nov štirimiljonski digitalni fotoaparat z desetkratnim zumom. Aparat z oznako DX6490 stane v ZDA 500 dolarjev, objektiv pa je enakovreden klasičnim objektivom z goriščno razdaljo 38-380 mm, zaslonka pa lahko ima vrednost od f/2.8 do f/8. Fotoaparat je tudi prvi Kodak z novim slikovnim čipom Kodak Color Science, naprava pa je povsem ročno nastavljiva in opremljena s priključkom za dodatno bliskavico. Posnetke shranjuje v pomnilniške kartice SD/MMC.

    Objavljeno: 1.9.2003
  • VOD na pohodu

    Kabelski operaterji napovedujejo, da bo leta 2007 po vsem svetu 15 milijonov kabelskih naročnikov, ki bodo uporabljali storitev VOD (video na zahtevo), ugotavlja raziskovalna družba In-Stat/MDR. Kabelska omrežja se vse bolj digitalizirajo, kar omogoča ponudbo novih kanalov in storitev, med katere spada tudi VOD. Trenutno ima dostop VOD okrog 40 odstotkov vseh kabelskih naročnikov, približno 5 milijonov naročnikov pa že uporablja video na zahtevo. In-Stat/MDR dodaja, da ima VOD kar precejšnjo konkurenco in da ne bo zlahka osvojiti želenega tržnega deleža. Ljudje so namreč navajeni na videorekorderje in predvajalnike DVD.

    Objavljeno: 1.9.2003
  • Nov standard za lažje upravljanje spleta

    Organizacija World Wide Web Consortium (W3C), ki bdi nad standardi svetovnega spleta je objavila prvo delovno različico opisnega jezika Extensible MultiModal Annotation (EMMA), ki naj bi poenotil več različnih načinov upravljanja s spletom v enako izmenjavo podatkov. Pri tem gre predvsem za standardizacijo ukazov, ki jih spletu pošiljajo različni uporabniški vmesniki, kot so denimo tipkovnica, miška, prepoznava pisave in glasovno upravljanje. Predvsem slednja dva načina komunikacije s spletom sta težavna, saj nista povsem natančna, hkrati pa precej zapletena, zaradi česar morajo razvijalci spletnih strani, ki to podpirajo razvijati lastne protokole. EMMA za golo izmenjavo podatkov uporablja opisni jezik XML. EMMA je le del celotnega sklopa spletnih standardov, ki jih razvijajo pri W3C in naj bi služili lažjem delu s spletom in računalniki nasploh pri uporabniških vmesnikih prihodnosti.

    Objavljeno: 31.8.2003
  • Mobilna telefonija in Nokia na dobri poti

    Po oceni družbe Strategy Analystic naj bi naslednje leto trg mobilne telefonije ponovno dosegel rast višjo od desetih odstotkov, medtem ko naj bi vodilni proizvajalec mobilnih telefonov, Nokia, dosegel še večji tržni delež. Po njihovih ocenah naj bi bilo naslednje leto prodanih 507 milijonov telefonov, od tega naj bi jih Nokia prodala preko 200 milijonov. Pri tem naj bi jim pomagala predvsem povečana rast prodaje aparatov za omrežja CDMA. Po drugi strani, pa so pri družbi Strategy Analystic izrazili nekaj zaskrbljenosti nad uspehom Sony Ericssona, ki se sicer ponovno nekoliko pobira, vendar je njihov svetovni tržni delež med tem padel na 7 odstotkov, kar je po njihovih ocenah skoraj premalo za doseganje profita.

    Objavljeno: 31.8.2003
  • Dell Axim X3

    Dell pripravlja nov ročni računalnik z okoljem PocketPC, ki se od dosedanjih razlikuje po precej tanjšem in lažjem ohišju. V osnovi naj bi bil novi Axim X3 po lastnostih zelo podoben dosedanjim modelom Axim X5, le da ne bo imel vgrajene enote za kartice Compact Flash (ohranili pa so enoto za kartice SD Card). S tem so prihranili nekaj dragocenih milimetrov, niso pa bistveno zmanjšali razširljivosti računalnika. Po virih blizu Dellu naj bi računalnik imel tako kot doslej na voljo dva procesorja - s takti 300 in 400 MHz. NI pa še znano, ali bo Dell uporabil tako kot doslej Intelov XScale ali pa se bo odločil za Samsungovo različico procesorjev Arm, ki so nekaj cenejši. Axim X3 naj bi bil predstavljen sredi oktobra.

    Objavljeno: 31.8.2003
  • Spodbudna rast pomnilniškega trga

    Družba Gartner je ugotovila, da se je trg pomnilnikov DRAM na letni ravni malce okrepil v drugem trimesečju, Samsung pa je na njem zadržal vodilni položaj. Celotni prihodek od prodaje pomnilnikov je bil 3,72 milijarde dolarjev, kar je bilo malce slabše kot v prvem trimesečju (3,74 milijarde), vendar pa bolje kot v enakem lanskem obdobju (3,69 milijarde). Nadaljuje se konsolidacija trga, saj je prvih šest proizvajalcev pokrilo 87 odstotkov potreb, v prejšnjem četrtletju pa je bil ta delež 85 odstotkov.

    Objavljeno: 30.8.2003
  • Ročnim računalnikom se slabo piše

    Klasični ročni računalniki bodo v roku nekaj let postali le tržna niša, prihodnost pa leži v tako imenovanih križancih med mobilnim telefonom in ročnim računalnikom, pravi študija družbe IDC. Prodaja klasičnih ročnih računalnikov že nekaj četrtletij postopoma upada, v celotnem letu 2003 naj bi po njihovih ocenah prodaja upadla za 8,4 odstotka na dobrih 11 milijonov naprav. Po drugi strani pa naj bi bilo v istem obdobju prodanih kar 13 milijona križancev, bodisi mobilnih telefonov z dodanimi funkcijami ročnih računalnikov, bodisi ročnih računalnikov z dodanim mobilnim telefonom.

    Objavljeno: 30.8.2003
  • Roxio Toast 6 Titanium

    Podjetje Roxio je ponudilo novo različico programa Toast 6 Titanium, Ki naj bi bil njihov najzmogljivejši program za zapisovanje plošč CD in DVD v računalniki Apple. Novi Toast je združljiv z Mac OS 10.2 in novejšimi, prepozna pa vse zapise, ki jih pozna program QuickTime - zato naj bi bil idealen za uporabo s programi iTunes, iPhoto in iMovie.

    Objavljeno: 30.8.2003
  • BEA izdal pomembno nadgradnjo spletnega strežnika

    Spletni strežnik BEA WebLogic Platform 8.1 vsebuje vse sestavne dele, s pomočjo katerih lahko podjetja izdelujejo svoje poslovne rešitve v spletni tehnologiji, vključno s spletnim strežnikom, spletnimi dvermi, programskimi vmesniki za povezljivost z drugimi sistemi in programskim orodjem, s katerim programerji izdelujejo programske rešitve v javi in XML. Pri BEA upajo, da bodo z novo različico strežnika spet prevzeli prvo mesto med spletnimi strežniki, ki so ga nekoč že imeli, a jih je lani prehitel IBM. Med pomembnejšemi tekmeci sta še Oracle in odprtokodni JBoss Group.

    Objavljeno: 29.8.2003
  • Memory Stick prehiteva konkurenco

    Na področju pomnilniških kartic Flash RAM obstaja precej različnih standardov, ki med seboj niso združljivi (Secure Digital, Memory Stick, xD-Picture Card, MultiMediaCard, SmartMedia in CompactFlash). Proizvajalci se trudijo, da bi njihov tip kartic prevladal in Sony je na dobri poti, da bi mu to tudi uspelo. Njihovo tehnologijo Memory Stick bo namreč v kratkem začel vgrajevati tudi Philips. Sony je že prej podaljšal partnerstvo s Samsungom in SanDiskom.

    Objavljeno: 29.8.2003
  • Canon PowerShot A80

    Pri Canonu so predstavili novi kompakten digitalni fotoaparat, ki ima sedaj vgrajeno nekoliko večje tipalo CCD s štirimi milijoni pik. Enako tipalo vgrajujejo tudi v Digital IXUS 400 in PowerShot S45. Canon PowerShot A80 ima vgrajen objektiv s trikratnim optičnim zumom ter režo za pomnilnik CompactFlash. Posebnost novega fotoaparata je zaslon LCD, ki je vrtljiv, da omogoča še več prilagodljivosti med fotografiranjem. Izboljšali so tudi porabo energije - po novem naj bi z enim akumulatorjem zagotovili kar pet ur predvajanja posnetkov.

    Objavljeno: 29.8.2003
  • Motorolin Linux telefon na voljo v Aziji

    Motorola je predstavila svoj nov mobilni telefon visokega razreda A760, ki je hkrati tudi prvi tovrstni telefon, ki za operacijski sistem uporablja Linux. A760 bo sprva na voljo zgolj na azijskem trgu, kasneje tudi v Evropi in ZDA. Vključuje zmogljiva orodja za vodenje osebnih podatkov, predvajalnike glasbe in videa ter program za neposredno sporočanje, poleg tega pa podpira Javo, kar pomeni, da bodo uporabniki lahko poganjali tudi standardne javanske igre in ostale programe.

    Objavljeno: 29.8.2003
  • Nova različica SQL Anywhere Studio

    Podjetje iAnywhere Solutions, v lasti bolj znanega Sybase, je najavil novo različico zbirke podatkov SQL Anywhere Studio 9, namenjeno uporabi v oddaljenih lokacijah z možnostjo samodejne sinhronizacije z osrednjim podatkovnim strežnikom podjetja. Med novostmi nove različice je podpora več platformam, na primer Mac OS X in 64-bitnemu Itaniumu. Nudi podporo več standardom, med drugim XML, .Net in spletne storitve. Delovanje zbirke podatkov je mnogo hitrejše in učinkovitejše, zlasti pri delu z velikimi količinami podatkov in pri zapletenejših poizvedbah. Vsebuje tudi izboljšan programerski uporabniški vmesnik, s pomočjo katerega razvijalci izdelajo rešitve za mobilne uporabnike in spletne rešitve.

    Objavljeno: 28.8.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji