• Sun ponuja novo specifikacijo za spletne storitve

    Družba Sun Microsystems in peščica partnerjev bodo v kratkem predložili v potrditev novo specifikacijo za spletne storitve, ki opisuje koordinacijo elektronskih transakcij WS-CAF (>>Web Services Composite Applications Framework<<). Predlog standarda WS-CAF določa način za koordinacijo elektronskih transakcij za veliko število računalnikov pri večstopenjskih poslovnih procesih.

    Objavljeno: 5.8.2003
  • Red Hat vložil tožbo proti družbi SCO

    Podjetje Red Hat, ki je danes največji ponudnik distribucij Linuxa, je proti družbi SCO Group vložilo tožbo, v kateri zahtevajo sodno ugotovitev, da v svojih izdelkih niso kršili avtorskih pravic. Pri Red Hatu trdijo, da so bili doslej tiho, poslušali in analizirali, vendar v vseh dosedanjih dokazih niso našli nič takega, kar bi lahko bilo predmet sodnega pregona s strani družbe SCO Group. Red Hat pa je zelo zmotil korak družbe SCO, s katerim so začeli groziti s tožbami končne uporabnike Linuxa, predvsem velike družbe, ki so obenem glavni odjemalci izdelkov družbe Red Hat.

    Objavljeno: 5.8.2003
  • Novell kupuje družbo Ximian

    Podjetje Novell se vse bolj usmerja na področje Linuxa, kar so potrdili tudi z nakupom družbe Ximian, proizvajalca namiznih in pisarniških programov pod Linuxom. Novell naj bi s tem utrdil svojo novo podporo na področju strežniških izdelkov, hkrati pa z nakupom vstopa na področje osebne rabe, kjer kraljuje s svojimi izdelki Microsoft. Pri Novellu trdijo, da bodo z nakupom družbe Ximian predvsem dobili veliko izkušenj, ki jih bodo s pridom uporabili v bodočih izdelkih.

    Objavljeno: 5.8.2003
  • Predsednik Baana v odstopu

    Laurens van der Tang, predsednik družbe Baan odstopil od tega položaja, menda zaradi zasebnih razlogov. Van der Tang je bil pri družbi 17 let, od leta 2000, ko je družbo prevzelo angleško podjetje Invensys pa je opravljal vlogo predsednika družbe. Čeprav je v času svojega predsedovanja uspel Baan v krizi spremeniti iz produktno v storitveno usmerjeno podjetje, doseženi rezultati niso povsem zadovoljili lastnike. Podjetje Baan še vedno ne dosega želenih rezultatov, tržni delež izdelkov podjetja pa se je v teh letih še zmanjšal. Tudi sam lastnik Invensys ni najbolj prepričan v pravo smer razvoja, saj so med tem celo začeli razmišljati o odprodaji družbe Baan. Novi predsednik bo vsekakor imel težko nalogo, ohraniti in usmeriti družbo v ponovni vzpon.

    Objavljeno: 5.8.2003
  • IBM prilagaja Linux za procesorje Power

    Pri družbi IBM bodo posebej prilagodili okolje Linux za njihove procesorje družine Power. V ta namen so še razširili skupino programerjev, ki sodelujejo pri projektu v okviru laboratorija Linux Technology Center. Procesorje Power vgrajujejo v strežnike srednjega razreda pSeries in iSeries, ki delujejo v okolju Unix, že sedaj pa precej dobro tudi v okolju Linux. Na prvem mestu bodo izboljšanje hitrosti delovanja, zagotovitev podpore za omrežne pomnilniške sisteme in izboljšano delovanje pri več-procesorskih sistemih najvišjega razreda.

    Objavljeno: 4.8.2003
  • OGo z odprto kodo namesto Microsoft Exchange?

    Programi za elektronsko pošto, trenutna sporočila in dostop do skupnih map so za vsa podjetja posebnega pomena. Nova projektna skupina openGroupware.org, imenovana OGo, je nastala med programerji odprte programske kode (v tem primeru Linux), ki so si za cilj postaviti izdelati boljši poštni strežnik od izdelka Exchange družbe Microsoft.

    Objavljeno: 4.8.2003
  • Prihaja DDR 500

    Podjetje Hynix bo najbrž že v začetku jeseni začelo s proizvodnjo novih pomnilniških čipov, ki podpirajo delovni takt 500 MHz. Pomnilnik, ki ga imenujejo DDR 500 bo na začetku na voljo v velikosti 256 Mb, kasneje pa načrtujejo zmogljivejše čipe. Novi pomnilniki bodo prav prišli predvsem pri najzmogljivejših procesorjih in računalnikih, kjer sistemsko vodilo že precej prekaša zmogljivost pomnilnikov DDR 333 in DDR 400. Pomnilnike DDR 500 je moč sicer kupiti že danes, toda v tem primeru gre za >>navite<< pomnilnike DDR 400, kjer prodajalci ne jamčijo trajnega delovanja. Hynix naj bi za nove pomnilnike zahteval od 10 do 20% več kot za pomnilnike DDR 400.

    Objavljeno: 4.8.2003
  • Koda za samodejno upravljanje

    Podjetje Computer Associates je predstavilo novo programsko kodo, ki omogoča programom samodejno prijavljanje napak in upravljanje delovanja. Izdelek je na voljo za razvojno orodje Microsoft Visual Studio .NET 2003, omogoča pa samodejno pošiljanje podatkov o napaki in uporabniškem okolju programu Unicenter ServicePlus, ki je namenjen za pomoč uporabnikom (Help Desk). Programska koda poleg tega omogoča samodejno popravljanje napak, kar v končni fazi pomeni popolno avtomatizacijo delovanja, kljub temu pa programerji dobijo koristne informacije o temu, kaj je narobe s kodo. Izdelek sicer deluje kot spletna storitev, struktura sporočilne izmenjave pa je javno dostopna, s čimer želi Computer Associates privabiti kupce k svojemu izdelku Unicenter Service Plus.

    Objavljeno: 4.8.2003
  • Prihodnost Visual Studia

    Microsoft je na konferenci v New Yorku spregovoril o naslednjih dveh različicah razvojnega okolja Visual Studio .NET, ki nastajata pod delovnimi imeni Whideby in Orcas. Izid prvega je postavljen na drugo polovico leta 2004, kjer bo na voljo sočasno z novim podatkovnim strežnikom SQL Server >>Yukon<<. Whideby bo sicer manjša vmesna različica, ki pa bo vseeno prinesla nekaj pomembnih novosti in novo ogrodje .NET Framewrok.

    Objavljeno: 4.8.2003
  • Sistem razvrščanja prtljage na letališčih

    Singaporsko letališče Changi, amsterdamsko Schiphol in newyorško John F. Kennedy bodo sodelovala v preizkušanju novega sistema radijskega sledenja prtljagi. Skupina 58 japonskih letalskih in industrijskih družb bo tako predstavila sistem oznak z radijsko identifikacijo prtljage s tehnologijo RFID (Radio Frequency Identification), ki naj bi popolnoma spremenil sedanje sisteme razvrščanja prtljage. Z novim sistemom bi lahko za potnikovo prtljago poskrbeli od vročitve do izročitve, potniku pa vmes ne bi bilo potrebno posredovati.

    Objavljeno: 3.8.2003
  • Java Language Conversion Assistant 2.0

    Microsoft je predstavil drugo različico orodja, ki omogoča pretvorbo javanske kode v jezik C# in s tem prenos na platformo .NET. Java Language Conversion Assistant (JLCA) 2.0 so razvili na podlagi tehnologije podjetja ArtinSoft, omogoča pa migracijo programov na Microsoftova orodja. Izdelek poskrbi za spremembo sintakse in spremembo funkcijskih klicev, tako da programerjem na koncu ostane relativno malo dela za pretvorbo programov. Novost v drugi različici izdelka je podpora za migracijo spletnih javanskih skriptov (JavaSever Pages, JSP) na platformo ASP.NET, kar bo zanimivo predvsem za razvijalce spletnih programov. Orodje JLCA 2.0 deluje kot modul znotraj razvojnega okolja Visual Studio .NET, na voljo pa je brezplačno na Microsoftovih spletnih dvereh MSDN.

    Objavljeno: 3.8.2003
  • Canvas 9

    Nova različica programa Canvas prinaša napredna orodja, ki združujejo funkcije risarskih, slikarskih in tehničnih programov. Canvas 9 je hkrati prva novost, odkar je družbo Deneba prevzelo podjetje ACD Systems, znano po grafičnih prikazovalnikih. Orodje prinaša zelo visoko natančnost, ki je potrebna v tehničnih in znanstvenih aplikacijah, skupno pa vsebuje čez 100 pomembnih novosti. Program je odslej na voljo v treh različicah in sicer v splošni Canvas 9 Professional Edition, različici za znanstvene inlustracije Canvas 9 Scientific Imaging Edition in različici za podporo geografskim informacijskim sistemom Canvas 9 GIS Mapping Edition.

    Objavljeno: 3.8.2003
  • Microsoft bo testiral Linux

    Da bi še bolje razumeli svoje tekmece, so se pri Microsoftu odločili za namestitev Linuxa in drugih odprto-kodnih rešitev v svojem testnem središču, ki ga sicer uporabljajo njihove stranke za preizkušanje Microsoftovih rešitev.

    Objavljeno: 2.8.2003
  • IBM opušča sisteme NAS

    Konec avgusta naj bi IBM nekoliko presenetljivo nehal ponujati omrežne pomnilniške sisteme NAS. Po podatkih družbe je bila prodaja teh izdelkov pod pričakovanji, da saj so kljub nizkim cenam dosegali tu precej slabše rezultate kot na podobnih izdelkih za omrežja SAN. Dejavnik za določitev pa je tudi vse številnejša in močnejša konkurenca, ki po drugi strani nima ponudbe na področju zmogljivejših sistemov. IBM tako ne sprejema več naročil za dosedanje sisteme TotalStorage NAS 100 in NAS 200, opustili pa naj bi tudi najnovejši sistem TotalStorage 200i, ki je omogočal povezavo NAS sistema prek protokola iSCSI.

    Objavljeno: 2.8.2003
  • Novi miniaturni prenosniki

    Po ofenzivi večjih prenosnikov s procesorji Centrino proizvajalci zdaj dopolnjujejo svojo ponudbo z najmanjšimi in najlažjimi prenosniki. Toshiba je tako predstavila nov prenosnik Portege R100, ki se lahko pohvali s težo komaj 1,2 kg, uporablja pa zmogljiv, a energijsko zelo varčen Intelov procesor Pentium M s taktom 1,2 GHz. Prenosnik ima vgrajen 12,1-palčni zaslon z ločljivostjo 1024 x 768 pik, 256 MB RAM, 40 GB disk, enoto DVD-ROM ali disketnik pa priključimo na sistem prek zunanjega modula in vmesnika ISB. Zato pa ima prenosnik niz vmesnikov, med katerimi tudi brezžični skladen s standardom 802.11b. Cena prenosnika je ZDA 2.200 dolarjev.

    Objavljeno: 2.8.2003
  • AMD še vedno v rdečem

    Kljub rahlemu povečanju prihodkov, je AMD tudi v drugem fiskalnem trimesečju pridelal izgubo, in sicer 140 milijonov dolarjev. AMD ni posloval pozitivno že od drugega trimesečja 2001, zadnje izgube pa so predvsem posledica sindroma sars, ki je vplival na zmanjšanje proizvodnje in prodaje v Aziji. Pri AMD pričakujejo boljšo prodajo v tretjem trimesečju - predvsem zaradi večjega povpraševanja po strežniških procesorjih Opteron. AMD je namreč na trgu 64-bitnih čipov precej bolj uspešen kot Intel s svojim Itaniumom. Sicer pa AMD gleda na prihodnje mesece z dokajšnjim optimizmom. Konec septembra bodo predstavili Athlon64 za namizne računalnike, pripojili bodo družbo FASL in s tem postali največji svetovni proizvajalec pomnilnikov flash, prihodnje leto pa bodo pognali tudi proizvodnjo čipov z 90-nanometrsko tehnologijo.

    Objavljeno: 1.8.2003
  • Predpomnilniki za P2P: legalno ali ne?

    Izmenjava datotek med uporabniki (P2P) ne povzroča glavobolov le založniški industriji, ampak tudi ponudnikom internetnih storitev (ISP). Gromozanski promet, ki ga zaradi izmenjave datotek ustvarjajo uporabniki, namreč oži njihove širokopasovne povezave. Zato je Niklas Zennstrom (soustanovitelj servisa Kazaa) iz švedskega podjetja Joltid predstavil tehnologijo PeerCache, ki v predpomnilniku (cache) začasno shranjuje najbolj pogosto >>pretočene<< digitalne datoteke - s čimer se zmanjša obremenjenost omrežja. Pri tem se je seveda takoj pojavilo vprašanje, ali lahko ISP-ji začasno shranjujejo nelegalno digitalno vsebino v predpomnilnikih svojih usmerjevalnikov. Evropska zakonodaja jim tega izrecno ne prepoveduje, v ZDA pa so zadeve precej bolj napete. Ameriško založniško združenje (RIAA) je namreč že sprožilo nekaj tožb, v katere so vključeni tudi ISP-ji - zaradi tega, ker niso preprečili nedovoljene izmenjave digitalne vsebine.

    Objavljeno: 1.8.2003
  • Cenejši tablični računalniki

    Prodaja tabličnih računalnikov TabletPC se je po začetnem navdušenju nekoliko zmanjšala, zato proizvajalci načrtujejo nove modele. HP, Toshiba, Acer in drugi pripravljajo nove izdelke, ki bodo na voljo v širšem cenovnem razponu kot doslej. Predvsem pa je novost to, da bodo nekateri poskusili tablične računalnike prodajati tudi v trgovinah potrošnikom za domačo rabo, med tem ko so doslej sistemi TabletPC ciljali predvsem na področje poslovne rabe.

    Objavljeno: 1.8.2003
  • Macromedia Contribute 2

    Podjetje Macromedia je predstavila novo različico orodja za pripravo spletnih vsebin Contribute 2. Nova različica poleg okolja Windows zdaj podpira tudi računalnike Macintosh, vsebuje pa novo tehnologijo FlashPaper, različico zapisa Flash, ki je namenjena predvsem atraktivni predstavitvi besedil na spletnih straneh (pisave, učinki, animacije). Mnogi že menijo, da bi lahko bil FlashPaper zametek sistema, ki bi lahko v prihodnje tekmoval z uveljavljenim zapisom Adobe Acrobat (PDF). Res pa je, da je FlashPaper tesno vezan na spletno rabo, saj ne omogoča snemanja in pošiljanja samostojnih dokumentov. Sicer pa Contribute 2 prinaša številne druge izboljšave, ki olajšajo vnos vsebin na spletne strežnike, brez da bi se uporabniki morali srečati z vidikom oblikovanja samega videza in drugih posebnosti spletnih strani.

    Objavljeno: 1.8.2003
  • Intel in AMD pripravljata jesensko ofenzivo

    Po tem, ko se je čez poletje tekma med proizvajalcema Intel in AMD vsaj kar se tiče predstavitve novih modelov nekoliko umirila, lahko že v začetku jeseni pričakujemo kopico novih, zmogljivejših procesorjev. AMD bo tako menda 22. septembra predstavil Athlon64, prvi 64-bitni mikroprocesor namenjen namiznim računalnikom, ki lahko s pridom izvaja tudi današnje 32-bitne programe, zato bo najbrž kmalu povsem zamenjal današnje izdelke Athlon XP. Velika možnost je tudi, da bo AMD kar sočasno predstavil tudi različico Athlon64-M, energijsko varčno različico procesorja, namenjeno prenosnim računalnikom. Zdaj je že jasno, da je za AMD za novi Athlon64 pridobil naklonjenost družbe Hewlett-Packard, vprašanje pa je, kdo bo še sledil s podporo v svojih sistemih.

    Objavljeno: 1.8.2003
  • Odpovedi pri Oraclu

    Iz Oracla so sporočili, da iz podjetja odhajata direktor marketinga Mark Jarvis in nekdanji direktor prodaje za Severno Ameriko George Roberts. Jarvis je bil v Oraclu 14 let in je kot nekdanja desna roka direktorja Larryja Ellisona igral glavno vlogo pri oblikovanju Oraclove internetne strategije. Razlogov za njegovo odpoved niso navedli. Jarvis in Roberts sta le dva v nizu odstopov vrhunskih managerjev, ki so jim pri Oraclu priča v zadnjih letih. Leta 2000 sta odšla Oraclov predsednik Ray Lane in izvršni podpredsednik Gary Bloom, leto pozneje pa še izvršni podpredsednik oddelka Oracle Service Industries Jay Nussbaum. Poznavalci namigujejo, da je za odstope nekdanjih Oraclovih vodilnih managerjev v veliki meri kriv Ellisonov svojstven slog vodenja podjetja.

    Objavljeno: 31.7.2003
  • Solidno trimesečje za IBM

    IBM je končal drugo trimesečje z 1,7 milijarde dolarjev zaslužka in 21,6 milijarde dolarjev prihodka. V enakem lanskem obdobju je bilo zaslužka 445 milijonov, prihodka pa 19,7 milijarde dolarjev. Čeprav se je IBM-u ponesrečil posel o zunanjem opravljanju storitev (outsourcing) s proizvajalcem avtodelov Visteonom v višini 2 milijard dolarjev, je oddelek Global Services ustvaril skoraj polovico celotnega trimesečnega prihodka (10,6 milijarde), kar je bilo 23 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Prodaja programske opreme je prispevala 3,5 milijarde dolarjev - predvsem z izdelkoma WebSphere in DB2 - kar je pomenilo 6-odstotni skok. S strojno opremo (strežniki in sistemi za hranjenje) so ustvarili 6,6 milijarde dolarjev prihodka (1 odstotek manj kot lani), s prodajo osebnih računalnikov pa 2,7 milijarde dolarjev, kar je bilo 3 odstotke več kot v enakem lanskem obdobju.

    Objavljeno: 31.7.2003
  • InterVideo WinDVD Creator Platinum 2

    Podjetje InterVideo je predstavilo WinDVD Creator Platinum 2, celovito rešitev za urejanje in zapisovanje posnetkov na nosilicih DVD+/-VR, DVD-Video, miniDVD, VCD, SVCD, DivX in CD. Med drugim zagotavlja oprema tudi podporo za prostorski zvok Dolby Digital, posnetke DivX, podporo za predstavitve s pomočjo slik, OnDiscEditing za prenos ter urejanje posnetkov neposredno na plošči in druge novosti. WinDVD Creator Platinum 2 stane 100 dolarjev.

    Objavljeno: 31.7.2003
  • Microsoft Office SharePoint Portal Server 2003

    Microsoft je oznanil podrobnosti v zvezi s prihodnjo različico strežniškega izdelka za strežbo spletnih dveri in elektronske dokumentacije. Program, ki je doslej nastajal pod imenom SharePoint Portal Server 2.0 bo nosil polno ime Microsoft Office SharePoint Portal Server (SPP) 2003, s čimer želijo poudariti pripadnost in tesno povezanost s prihajajočo pisarniško zbirko Office System 2003. Sicer pa novi SharePoint Server sloni na jedru paketa Windows SharePoint Services (WSS) 2003, ki ga bo mogoče brezplačno dobiti skupaj s strežnikom Windows Server 2003.

    Objavljeno: 31.7.2003
  • IBM strežnik z AMD Opteronom že v prodaji

    IBM je izpolnil napoved, da bo v svojo ponudbo vključil strežnik z novim 64-bitnim procesorjem družbe AMD. Novi izdelek nosi oznako eServer 325, podpira pa do dva procesorja AMD Opteron 240, 242 ali 246 s takti do 2 GHz. Vse skupaj je na voljo v ohišju za strežniške omare višine le 1U, kar je prostorsko zelo učinkovito glede na pričakovano zmogljivost sistema. Strežnik lahko hkrati poganja 32-bitne in 64-bitne programe, ostali sestavni deli pa so podobni kot pri strežnikih s procesorji Intel (pomnilnik, disk, omrežni vmesniki). Novi strežniki so tudi cenovno ugodni, saj je začetna cena v ZDA že nekaj nad 2.900 dolarjev, znatno manj od prvih strežnikov s 64-bitnimi procesorji Itanium2 družbe Intel.

    Objavljeno: 31.7.2003
  • Nikonov novi zrcalnorefleksni digitalnež

    Pri Nikonu so predstavili nekaj novosti - med njimi predvsem nov zrcalnorefleksni digitalni fotoaparat D-2H, pa novo digitalno bliskavico, dva objektiva namenjena digitalnemu formatu in en objektiv namenjen analogni in digitalni fotografiji.

    Objavljeno: 30.7.2003
  • Logitec ponudil zapisovalnike DVD-RAM?R/RW

    Pri Logitechu so predstavili tri nove zapisovalnike DVD s 3-kratno in 4-kratno hitrostjo zapisovanja. Vgradna enota z vmesnikom ATAPI bo konec avgusta na voljo za 245 evrov, podpirala pa bo vse obstoječe standarde, kot so DVD+R/RW, DVD-R/RW in DVD-RAM. Priklopni različici z vmesniki Firewire in USB 2.0 bosta na voljo nekoliko kasneje, stali pa bosta stali 308 oziroma 283 evrov. Naprave temeljijo na zapisovalnikih LG Electronics.

    Objavljeno: 30.7.2003
  • Discreet 3ds max 6

    Podjetje Discreet je na konferenci Siggraph predstavila novo različico priljubljenega programskega paketa za 3D oblikovanje, senčenje in animacijo 3ds max. Šesta različica izdelka prinaša številne novosti, ki so namenjene specifičnim področjem rabe, še posebej pa so avtorji posvetili pozornost vizualnim učinkom za potrebe filmske industrije in proizvajalcev računalniških iger.

    Objavljeno: 30.7.2003
  • CommVault Shadow Explorer

    Podjetje CommVault je predstavilo programski izdelek, ki omogoča preprosto upravljanje z diskovnimi slikami v okolju Windows Server 2003 ter tistimi v strojnih pomnilniških sistemih. Shadow Explorer izkorišča nove zmožnosti okolja Windows Server 2003 in sicer storitve Volume Shadow Copy (VSS) in Virtual Disk Service (VDS), pri čemer omogoča prenos diskovnih slik (shadow copy) iz enega računalnika an drugega. Diskovne slike pa je mogoče prenašati tudi iz strojnih pomnilniških sistemov, kar precej olajša izdelavo varnostnih kopij sistemov, pripravo podatkov za podatkovno rudarjenje in izdelavo testnih okolij.

    Objavljeno: 30.7.2003
  • Pomnilniške povezave na velike razdalje

    V skupnem projektu so družbe Cisco, Hitachi Data Systems (HDS) in ameriški ponudnik komunikacijskih storitev Sprint prikazali povezavo med pomnilniškimi sistemi, ki so bili med sabo oddaljeni kar 3600 milj. Za dosego povezavo so uporabili še nastajajoči protokol FCIP (Fibre Channel over IP), ki omogoča prenos podatkov iz okolja SAN (Fibre Channel) prek standardnega omrežnega protokola IP. Prenos podatkov je potekal asinhrono, dosegli pa so ugodno visoke hitrosti prenosa podatkov.

    Objavljeno: 30.7.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji