• IBM kupuje PricewaterhouseCoopers

    IBMova objava, da namerava kupiti svetovalni oddelek hiše PricewaterhouseCoopers (PwC Consulting), je presenetila poznavalce na področju industrije informacijskih tehnologij. Pri IBMu pričakujejo, da bodo s tem nakupom zlasti pridobili številne nove stranke, preko katerih si bodo lahko utrli pot na nova področja poslovanja. Podobno kakor konkurenčni HP, tudi IBM razširja svojo ponudbo in poleg prodaje tehnologije in namenskih programov razširja svoje poslovanje tudi na področje storitev in rešitev.

    Objavljeno: 29.8.2002
  • Večprocesorsko vezje družbe Intel

    Tudi v družbi Intel skušajo raziskovalci v enem vezju združiti dve procesorski jedri, vendar na drugačen način, kot pri IBM-u. Pri dvoprocesorskih vezjih med jedroma neprestano potekajo izračuni, zato lahko >>vroče točke<< na mestih, kjer potekajo intenzivni izračuni, hitro omejijo sposobnosti vezja. Pri podjetju Intel skušajo zato procese rotirati, da se lahko ključni tranzistorji hladijo, toplota pa se tako porazdeli po večjem območju. V teh vezjih naj bi bilo vgrajenih več kot milijardo tranzistorjev, zato postane odvajanje toplote pomembnejše od zahtev po višjih frekvencah delovanja. Hkrati z večprocesorskimi vezji pa bodo razvijali t.i. >>paralelizem na nivoju posameznih niti<<, kar pomeni delitev programskih ukazov v zaporedja, ki jih potem lahko vzporedno obdelujejo. Tako tehnologijo že uporablja procesor Itanium. Prvi procesor z dvema jedroma Power 4 je lani izdelalo podjetje IBM, nadaljevati pa nameravajo s procesorjema Cell in Power 5. Tudi družba Sun Microsystems pripravlja procesor UltraSparc z dvema jedroma. Pri procesorju Hammer družbe Advanced Micro Devices (AMD) pa se zdi, da je prazen prostor v vezju lahko namenjen drugemu jedru.

    Objavljeno: 29.8.2002
  • Dellovi računalniki brez Oken

    Dell bo septembra začel prodajati omejeno količino namiznih računalnikov in delovnih postaj za podjetja z oznako n-Series brez vnaprej nameščenega operacijskega sistema. Dell se je odločil za to potezo zaradi Microsoftovega sistema licenciranja in zaradi tistih podjetij, ki rada eksperimentirajo z Linuxom. Proizvajalec bo prodajal računalnike z operacijskim sistemom in brez njega po enaki ceni. Zaradi vse cenejše računalniške opreme so Okna danes postala eden od najdražjih elementov v osebnih računalnikih.

    Objavljeno: 29.8.2002
  • Cisco vstopa na trg SAN

    Z 2,5 milijarde dolarjev vrednim nakupom bo Cisco prevzel podjetje Andiamo Systems, ki izdeluje sisteme za omrežno hranjenje podatkov (SAN). Tako bo Cisco kmalu predstavil izdelke za SAN, ki podpirajo standarde Fibre Channel, iSCSI in Fibre Channel preko protokola IP. Prvi tovrstni izdelek MDS 9000 bo na voljo v četrtem trimesečju, zanj pa bo treba odšteti 30 tisoč dolarjev. Cisco pričakuje, da bo pri razvoju lastnih izdelkov sodeloval tudi z ostalimi omrežnimi podjetji. Težave pri novih omrežnih pomnilniških izdelkih se namreč pokažejo pri medsebojnem povezovanju z rešitvami drugih proizvajalcev in prav pri tem napovedujejo Ciscu, da se bo znašel pred težavno nalogo. Cisco hoče priti na prvo ali drugo mesto na trgu SAN, vendar bo moral pred tem vložiti precej truda v združljivost z ostalimi igralci na tem področju.

    Objavljeno: 29.8.2002
  • Prva bančna rešitev v okolju .NET

    Ponudnik storitev informacijske tehnologije, družba EDS zatrjuje, da je razvila prvo rešitev za spletno bančništvo z uporabo Microsoftove arhitekture .NET, uporablja pa jo avstralska Bank of Queensland. Doslej je veljalo, da platforma .NET ne omogoča ustreznega vmesnika med bančnimi sistemi (večinoma na računalnikih mainframe) in spletnimi komitenti. Tudi to pa ni končna rešitev, pravijo pri EDS in Microsoftu, saj nameravajo okolje za potrebe bačništva še naprej razvijati. Ena od težav, s katero se bodo spopadli razvijalci rešitv, je varnostni protokol WS-Security, ki naj bi v prihodnosti skrbel za varne transakcije pri uporabi spletnih storitev.

    Objavljeno: 28.8.2002
  • Cenejši monitorji LCD

    V prejšnjem letu so se monitorji LCD z aktivno matriko podražili za več kot 40 odstotkov, v naslednjih mesecih pa naj bi cene končno padle, saj bo ponudba presegla povpraševanje (obratovati bodo namreč začele nove tovarne za izdelavo zaslonov LCD). Povprečna cena za 15-palčne monitorje LCD se je od lanskega septembra do letošnjega junija povečala za 29 odstotkov, ugotavlja družba DisplaySearch. Kljub napovedani pocenitvi bodo monitorji LCD še vedno precej dražji od navadnih modelov s katodno cevjo.

    Objavljeno: 28.8.2002
  • Oracle med podatkovnimi strežniki na vrhu

    Po najnovejši analizi podatkovnih strežnikov, v katero so bili zajeti štirje največji ponudniki, je na vrhu družba Oracle. Najbolje se je odrezal strežnik Oracle9i, strežnik UDB 7.2 podjetja IBM in SQL Server 2000 podjetja Microsoft sta mu zelo blizu, medtem ko strežnik ASE 12.5 podjetja Sybase zaostaja. Po mnenju analitikov se bo to razmerje v kratkem spremenilo, saj naj bi kupci zamenjevali dražje strežnike s procesorji RISC s cenejšimi izdelki podjetja Intel. To pa bo ugodneje za družbo Microsoft, katere novi operacijski sistem se je pokazal kot dovolj zanesljiv.

    Objavljeno: 28.8.2002
  • Konec orodij za prenos podatkov v podatkovno skladišče?

    Izdelovalci orodij OLAP za končne uporabnike sistemov za podporo odločanju in podatkovnih skladišč vsi po vrsti kupujejo izdelovalce programske opreme za prenos podatkov v podatkovno skladišče (orodja ETL). Najnovejši tak nakup je izvedlo podjetje Business Objects s pripojitvijo podjetja Acta, ki je izdeluje orodja ETL za dostop do podatkov v poslovnem informacijskem sistemu SAP R3. S tem nakupom se je Business Objects približal konkurenčnim Cognosu, Informatici, delno tudi Hyperionu, ki so podobne nakupe izvedli že prej in z njimi zaokrožili ponudbo na področju izgradnje in uporabe podatkovnih skladišč in sistemov za podporo odločanju.

    Objavljeno: 28.8.2002
  • Poceni delovna postaja Unix podjetja Sun

    Kljub vztrajnemu krčenju tržišča delovnih postaj s procesorji RISC in okoljem Unix, je družba Sun poslala na trg novo delovno postajo Sun Blade 150, katere cena je še posebej ugodna, saj se začne pri 1.400 ameriških dolarjih. Novi računalnik ima procesor UltraSparc III s frekvenco 550 ali 600 MHz, do dva diska velikosti 40 GB in do 2 GB pomnilnika. Družba Sun je s serijo poceni delovnih postaj z okoljem Unix v precejšnji prednosti pred glavnim tekmecem, podjetjem Hewlett-Packard, saj prodajo okoli 69 odstotkov vseh delovnih postaj Unix. Kljub nizki ceni pa se tržišče teh računalnikov vztrajno krči, in to na račun delovnih postaj s procesorji Intel, ki delujejo v okoljih Windows ali Linux. Predvsem zaradi nižje cene in večje programske ponudbe po svetu prodajo štirikrat več Intelovih delovnih postaj, kot takih s procesorji RISC, razlika pa se le še veča.

    Objavljeno: 27.8.2002
  • Atomi kot hranilniki podatkov

    Znanstveniki so že pred desetletji predvideli, da bi bilo mogoče za pomnilniško celico uporabiti kar atom. Temu so se sedaj močno približali raziskovalci na ameriški univerzi Wisconsin, kjer so za enice in ničle uporabili kratke nize silicijevih atomov. Odločilnega pomena za uspeh je bilo, da z dodatki atomov zlata v silicijevem kristalu povzročijo, da se silicijevi atomi sami precizno oblikujejo v zaporedje točno petih atomov. Ta vzorec pa spominja na mikrostrukturo zapisa na CD-jih. Pri zapisovanju podatkov na atomarni stopnji je težava običajno v tem, da zapisovanje povzroči spremembe tudi v okoliških atomih, zato pri tem uporabljajo zelo nizke temperature. Tokrat pa so ta problem rešili tako, da za zapisovanje uporabljajo tunelski mikroskop in enostavno >>izbirajo<< posamezne atome vzdolž smeri zapisovanja. Optimalna razdalja za posamezni >>bit<< je dolžina štirih atomov, kar pomeni 1,5 nm (nanometra), oziroma 1,7 nm med posameznimi pomilniškimi celicami, kar je enako gostoti zapisa 250 trilijonov bitov na kvadratni palec. To pa je toliko, kot vsebina 7.800 DVD-jev na površini kvadratnega palca.

    Objavljeno: 27.8.2002
  • Bo Palmu pomagal IBM?

    Pri prodaji ročnih računalnikov za podjetja si je Microsoft s svojim operacijskim sistemom PocketPC v zadnjem času odrezal največji kos pogače. Palmu to ni všeč, zato je k sodelovanju povabil IBM, ki naj bi mobilne aplikacije podprl z orodjem WebSphere. IBM se zaradi sodelovanja s Palmom seveda ni odrekel nadaljnji podpori Microsoftovi platformi PocketPC, zato se analitiki upravičeno sprašujejo ali bo strateška naveza z IBM-om Palmu res pomagala k boljši prodaji ročnih računalnikov v podjetjih. Palm bo moral čimprej predstaviti tudi novo različico operacijskega sistema PalmOS 5 ter vzpostaviti trdnejše stike s potencialnimi strankami. Palmovo povezovanje z IBM-om gre na roko predvsem tistim, ki že zdaj uporabljajo IBM-ove izdelke WebSphere in ki se hočejo odmakniti od Microsofta, čeprav ima slednji trdne pogodbe s HP/Compaqom, Toshibo in Casiom. Morda se bo Palmu maščevalo prav to, kar ga je na začetku naredilo prepoznavnega - izključna usmeritev k individualnim kupcem. Microsoft ima na podjetniškem trgu vsekakor bistveno večje izkušnje.

    Objavljeno: 27.8.2002
  • Pentium 4 odslej tudi s 2,8 GHz

    Intel je po pričakovanjih predstavil novo, še hitrejšo različico procesorja Pentium 4. Nova meja je tako zdaj 2,8 GHz, Intel pa je novi procesor namenil predvsem sistemom s pomnilniki Rambus DRAM. Prvi sistemi z novimi procesorjem bodo namreč podpirali hitrejši RDRAM PC1066, ki skupaj z Intelovim sistemskim vodilom pri 533 MHz zagotavljal absolutni hitrostni primat pri izvajanju priljubljenih programov. Samo zaradi podpore za nov tip pomnilnika naj bi se hitrost izvajanja programov realno povečala za 3 do 5%. Res pa je, da je novi RDRAM dražji od priljubljenih pomnilnikov SDRAM in DDR DRAM. Tam kjer pomnilnik DDR stane 78 dolarjev, je treba odšteti za navadni RDRAM (PC800) okoli 118 dolarjev, za najnovejši PC1066 pa kar 158 dolarjev.

    Objavljeno: 27.8.2002
  • Najnaprednejša tehnologija izdelave vezij podjetja Intel

    Družba Intel je predstavila nekaj novosti, ki jih bodo uporabili pri njihovem novem tehnološkem procesu izdelave integriranih vezij (arhitektura s povezavami 90-nm). Med temi so boljši in manjši tranzistorji CMOS z nižjo porabo električne energije, hitre bakrene notranje povezave in izboljšan dielektrični (izolatorski) material (CDO - z ogljikom dopirani oksid). Poleg tega bodo prešli na večje silicijeve rezine s premerom 300 mm (doslej 200 mm), kar pomeni, da bodo na eni rezini izdelali več enakih vezij. Pri podjetju še predvidevajo, da bodo lahko za novi proces uporabili okoli 75 odstotkov dosedanje opreme. Nekateri drugi proizvajalci šele uvajajo 0,13-mikronski proces, ki ga pri družbi Intel uporabljajo za izdelavo večine sedanjih vezij. Z redno proizvodnjo pomnilniških in drugih vezij s v 0,09-mikronski arhitekturi naj bi začeli prihodnje leto, med prvimi izdelki pa naj bi bil procesor Prescott.

    Objavljeno: 26.8.2002
  • Turbolinux odprodal Turbolinux

    Ameriško podjetje Turbolinux, ki slovi predvsem po lastni distribuciji Linuxa, je zadnje čase zabredlo v precejšnje težave. Pred časom smo poročali, da so po umiku enega izmed ključnih ameriških investitorjev morali zmanjšati svoje poslovanje v ZDA in se osredotočiti zgolj na svoja glavna tržišča v Aziji. Sedaj pa so iz Turbolinuxa sporočili, da bo njihov umik iz ameriškega trga pravzaprav popoln, saj so prodali vse z Linuxom povezane dele podjetja japonski družbi Software Research Associates, vključno z blagovno znamko Turbolinux. Software Research Associates bo poslej skrbelo za nadaljnji razvoj in trženje Turbolinuxa, nameravajo pa tudi ostati zvesti pobudi razvoja enotne distribucije Linxua, UnitedLinux.

    Objavljeno: 26.8.2002
  • HP še vedno številka ena pri tiskalnikih

    Hewlett Packard je še vedno največji proizvajalec tiskalnikov, meni družba IDC. V zadnjem četrtletju so celo povečali svoj tržni delež za skoraj 5 odstotkov, skupno pa so v zadnjem četrtletju nadzirali že skoraj polovico svetovnega trga tiskalnikov. Rezultat je še posebej ugoden zato, kjer je prodaja tiskalnikov v zadnjem času celo nekoliko upadla, 8 odstotkov v primerjavi s predhodnim četrtletjem in kar 19 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem 2001, vendar so pri HP-ju vseeno zabeležili rast.

    Objavljeno: 26.8.2002
  • Sony načrtuje univerzalni zapisovalnik DVD

    Kot kaže, so se odločili pri Sonyu narediti konec nezdružljivosti različnim zapisom DVD. V kratkem naj bi tako predstavili zapisovalnik, ki bo podpiral oba glavna konkurenčna zapisa, DVD-R/RW in DVD+R/RW. Korak je pravzaprav presenečenje za analitike, saj je Sony doslej strogo zagovarjal le zapis DVD+R/RW, kot član ustanovne skupine proizvajalcev. Novi zapisovalnik bodo uporabili tako v predvajalnikih DVD, kot tudi zapisovalnikih za računalnike, čeprav so še pred letom dni to ostro zanikali.

    Objavljeno: 26.8.2002
  • Windows CE tudi na Transmetah

    Podjetje Transmeta je dobilo certifikat ustreznosti za operacijski sistem Windows CE.Net. To je pomemben korak za podjetje, ki je s svojimi procesorji Crusoe bilo doslej usmerjeno zgolj v trg prenosnih računalnikov, na drugih področjih pa niso uspeli spodbuditi zanimanje proizvajalcev strojene opreme. Ustreznost za okolje Windows CE.Net, ki ga Microsoft razvija pod delovnim imenom Talisker, odpira Transmeti vrata na področje vgradnih naprav, kamor štejemo vse od ročnih računalnikov in internetnih sprejemnikov, do industrijskih krmilnikov in drugih specializiranih naprav. Na ta način si obetajo precej več naročil kot doslej, s tem pa tudi izhod iz krize, ki pesti podjetje že več mesecev. Pri Transmeti računajo, da lahko na trgu vgradnih naprav uspejo zaradi varčne zasnove procesorje, višjih delovnih taktov procesorjev kot pri tekmecih in združljivosti z arhitekturo x86. Toda Tranmsmeta na tem področju ni sama, saj poleg procesorjev ARM in MIPS, ki certifikat Microsofta že imajo, združljivost z okoljem Windows CE.Net načrtujejo tudi pri družbah AMD in Samsung Semiconductors.

    Objavljeno: 25.8.2002
  • Symantec vodilni na področju varnosti

    V najnovejšem poročilu družbe IDC je podjetje Symantec po prihodkih v letu 2001 prehitelo vse tekmece in v svetovnem merilu med proizvajalci internetnih varnostnih sistemov zasedlo prvo mesto. Z 12-odstotnim tržnim deležem je Symantec prehitel 84 drugih proizvajalcev s tega področja, ki mu strokovnjaki pripisujejo še svetlo prihodnost. IDC je v okvir varnostnih sistemov vključuje programe za nadzorovanje varnosti, nadzor dostopa, zaščito pred virusi, šifriranje, odkrivanje vdorov, oceno ranljivosti in obrambo pred napadi.

    Objavljeno: 25.8.2002
  • EMC in Dell skupno z novimi Clariioni

    Podjetje EMC je skupaj s partnerjem Dell predstavilo nov pomnilniški sistem CX600, ki zapolnjuje dosedanjo cenovno vrzel med cenejšimi sistemi Clariion in dražjimi Symmetrixi. Novi sistem CX600 je tako največji sistem iz družine pomnilnikov Clariion, z njim pa nameravajo tekmovati zlasti med pomnilniki SAN velikosti 1 TB do 2 TB, kjer doslej niso imeli pravega odgovora, saj manjši Clariioni do tja niso segali, večji Symmetrixi pa so bili predragi.

    Objavljeno: 25.8.2002
  • Najpopolnejši GPS za ročne računalnike

    Novozelandsko podjetje Navman, vodilno na področju razvoja in proizvodnje naprav za navigacijo, bo z oktobra pričelo s prodajo doslej najbolj dognanega sistema za navigacijo na ročnih računalnikih. Izdelek z imenom Navman 3400 je sprejemnik GPS v obliki razširitvenega modula, namenjenega ročnim računalnikom HP iPaq. Celotna izvedba je zelo kompaktna in v žepu ob računalniku ne zavzema pretirano dosti dodatnega prostora.

    Objavljeno: 24.8.2002
  • Še en Sony Clie

    Sony v zadnjem času z neverjetno hitrostjo predstavlja nove modele ročnih računalnikov Clie. Najnovejši model nosi oznako Clie SJ20 in je nekoliko izboljšana različica nedavno predstavljenega modela Clie SL10, ki se lahko pohvali z eno najnižjih cen na področju ročnih računalnikov (priporočena prodajna cena v ZDA manj kot 150 dolarjev). Podobno kot model SL10 ima novi SJ20 vgrajen sivinski zaslon z ločljivostjo 320 x 320 pik in procesor Motorola Dragonball s taktom 33 MHz, vendar ima v primerjavi z manjšim modelom dvakrat večji pomnilnik, ki zdaj znaša 16 MB. Poleg tega so pri Sonyu dve navadni bateriji AAA zamenjali za zmogljiv litijev akumulator s priloženim polnilcem. Poleg vmesnikov USB in IrDA ima Clie SJ20 seveda vgrajeno tudi enoto za pomnilniške kartice Memory Stick, vgrajen pa je tudi najnovejši operacijski sistem PalmOS 4.1. Zaradi vsega tega bo novinec nekoliko dražji od modela SL10, saj bo zanj v ZDA treba odšteti okoli 200 dolarjev.

    Objavljeno: 24.8.2002
  • Borland Kylix 3

    Podjetje Borland je praktično skupaj s predstavitvijo novega razvojnega kompleta Delphi 7 Studio za okolje Windows predstavil tudi novo različico razvojnega okolja Kylix za operacijski sistem Linux. Novi Kylix 3 je hitro razvojno orodje (RAD) za jezike C++ in Delphi v okviru sistema Linux, namenjen pa je izdelavi širokega spektra rešitev, od grafičnih vmesnikov in podatkovnih zbirk na eni ter spletnih programov in storitev na drugi strani. Podpora za C++ odpira vrata za okoli 2 milijona programerjev, ki uporabljajo ta jezik, še zlasti pa pri Borlandu ciljajo na razvijalce z okoljem C++Builder za okolje Windows.

    Objavljeno: 24.8.2002
  • Navision v Viator&Vektor

    V prevozniškem podjetju Viator&Vektor so se odločili za namestitev programske opreme Navision, s katero bodo nadomestili zastarele namenske programe. Pred odločitvijo so izbirali med desetimi domačimi in tujimi ponudniki, vendar je na koncu prevladal Navision, ki po njihovem mnenju ponuja ustrezno pokrivanje vsebine po obsegu in njihovih funkcionalnih zahtevah. Za izbiro so bile ključne tudi sorazmerno preprosta nadgradnja in obvladovanje sprememb s strani ponudnika. >>Paket Navision je v stalnem razvoju in širjenju, nova različica pa že vključuje delno podporo za CRM in podporo za poslovanje delavnic - popravilo avtomobilov oziroma tovornjakov. Za nas je zaenkrat predvsem pomembna podpora za poslovanje delavnic, saj je to ena od naših pomembnih dejavnosti,<< poudarja Anton Romšak, direktor oddelka za informatiko. Po trditvah podjetja Adacta, ki bo izvedla uvajanje programske opreme, gre za po številu uporabnikov največjo namestitev Navision pri nas.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Microsoft že pripravlja novo različico VS.NET

    Kljub temu, da so pri Microsoftu novo razvojno okolje Visual Studio .NET začeli prodajati šele pred nekaj meseci, napovedujejo že naslednjo različico, ki nastaja pod delovnim imenom Everett. Čeprav ne gre za tako veliko osvežitev, kot pri prvotni različici paketa VS.NET, bo novo razvojno okolje kljub temu vsebovalo pomembne novosti, s katerimi naj bi lažje in bolje pisali programe za prihajajoče strežnike Windows .NET Server in naslednjo različico SQL Serverja z delovnim imenom Yukon.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Borland Delphi 7 Studio

    Podjetje Borland je predstavilo novo razvojno okolje Delphi 7 Studio, ki nadaljuje dolgo in uspešno tradicijo izdelkov s tem imenom. V preteklosti je bil prav Borland tisti, ki je s svojimi orodji predstavljal najresnejšega tekmeca za razvoj programov v okolju Windows. Zdaj želijo isto doseči ali preseči tudi na področju spletnih storitev.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Izboljšani Groove

    Podjetje Groove Networks je predstavilo izboljšano različico svojega izdelka za skupinsko delo, ki temelji na tehnologiji P2P. Novi Groove 2.1 prinaša predvsem izboljšave za delo v velikih delovnih skupinah, predvsem pa precej izboljšano povezljivost z drugimi sistemi za komunikacijo in sodelovanje. Groove tako omogoča tesno povezavo s paketom MS Outlook, s katerim lahko deli podatke, po novem pa ima podobno združljivost tudi s paketom Lotus Notes.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Hitrejši AMDji, cenejši Inteli

    AMD in Intel sta konec avgusta zopet skoraj sočasno potegnila nove poteze v bitki za prevlado na področju procesorjev. AMD je tako predstavil nove različice procesorjev Athlon XP, ki prvič v resnici presegajo frekvenčno mejo 2 GHz. Novi modeli tako delujejo s takti 2 in 2,133 GHz, vendar bosta uradno nosila oznaki Athlon XP 2400+ in Athlon XP 2600+. AMD torej ostaja zvest svojemu načinu označevanja, ki doslej povzročil kar nekaj polemik.

    Objavljeno: 23.8.2002
  • Pinnacle Systems najavil osmo različico Studia

    Pinnacle Systems, eden vodilnih proizvajalcev opreme za delo z digitalnim videom, je najavil osmo različico svojega orodja za obdelavo video posnetkov Studio. V novi različici imajo uporabniki možnost izdelave nosilcev po standardih VCD, SVCD in DVD, prav tako pa je na voljo neposredno prekodiranje iz zapisa DV v MPEG2. S Studiom 8 lahko sedaj izdelamo DVD menije z glasbo v ozadju, video ozadja in video v gumbih menijev. Izdelek lahko potem v izbranem zapisu neposredno zapišemo na CD ali DVD kar iz paketa Studio 8, brez dodatnega programa za zapisovanje optičnih nosilcev. Program je optimiziran za delo s procesorji Pentium 4, tako da se lahko uporabniki s temi procesorji nadejajo večje hitrosti pri delu. Studio 8 je na voljo v več različicah. Programska oprema je na voljo za 100 dolarjev, kompleta z analogno video kartico (Studio AV 8) ali s kartico FireWire (Studio DV 8) staneta po 130 dolarjev, medtem ko bo za najzmogljivejšo različico z video kartico, ki ima tako analogne kot FireWire priključke, Studio Deluxe 8, potrebno odšteti 300 dolarjev. Za lastnike Studia 7 bodo so voljo nadgradnje po znižani ceni.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • MP3 koristi tudi glasbeni industriji

    Ugledna organizacija za tržne analize Forrester Research v nedavni raziskavi ugotavlja, da v nasprotju z javnim prepričanjem in trditvami založb, prisotnost glasbe v zapisu MP3 ne ogroža prodaje glasbenih plošč CD. Raziskava opravljena v ZDA, kjer so anketriali tisoč poslušalcev glasbe (tako ljubiteljev, kot priložnostih poslušalcev), kaže na to, da 20% anketiranih kupi kar 36% vseh plošč CD v anketi, kar je tudi glede na preteklost zelo dober rezultat. Še več, anketirani trdijo, da glasba MP3 ni spremenila njihovih navad pri nakupu plošč CD.

    Objavljeno: 22.8.2002
  • Maxtor odhaja iz trga pomnilniških sistemov

    Kljub temu, da analitiki področju pomnilniških sistemov napovedujejo svetlo prihodnost, konkurenca na trgu številnim proizvajalcem onemogoča uspešno rast. Najnovejša žrtev je podjetje Maxtor, danes največji proizvajalec diskov na svetu, ki se je odločil ukiniti nadaljnjo proizvodnjo in razvoj pomnilniških sistemov s skupnim imenom MaxAttach.

    Objavljeno: 22.8.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji