• Microsoft XDocs za lažji vnos podatkov

    Direktor Microsofta Steve Balmer je na konferenci Gartner's Symposium predstavil novo tehnologijo, ki naj bi olajšala spletni zajem in vnos podatkov, sodelovala pa bo v naslednjo različico paketa Office. Izdelek z delovnim imenom XDocs je zasnovan na jeziku XML, omogočal pa naj bi elektronsko izpolnjevanje obrazcev in zajem podatkov v strežniške izdelke, na primer podatkovni strežnik.

    Objavljeno: 14.10.2002
  • IBM strežniki z Itaniumi v začetku 2003

    Čeprav se prav generacija 64-bitnih procesorjev Itanium sploh ni obnesla, so kot kaže pred vrati boljši časi. IBM je tako sporočil, da bo svoje prve strežnike s procesorji Itanium 2 predstavil v prvem četrtletju 2003. V laboratorijih tako že deluje najzmogljivejši IBM-ov eServer xSeries 440, ki je opremljen s štirimi procesorji Itanium 2, vse skupaj pa krmili nastajajoči sistemski nabor EXA.

    Objavljeno: 14.10.2002
  • Pri Microsoftu raziskujejo prihodnost

    Microsoft je odprl raziskovalni center za informacijsko delo, v katerem preučujejo, kako bi prihajajoče tehnologije lahko naredile delo v pisarnah bolj učinkovito.

    Objavljeno: 13.10.2002
  • Toshiba predstavila enoto DVD-RW za prenosnike

    Toshiba predstavila enoto DVD-RW za prenosnike

    Objavljeno: 13.10.2002
  • Tudi ViewSonic z ročnimi računalniki PocketPC

    Podjetje ViewSonic, znano predvsem po monitorjih, je predstavilo svoj prvi ročni računalnik, ki temelji na Microsoftovem operacijskem sistemu PocketPC. ViewSonicov V35 bo tudi najcenejši ročni računalnik s tem operacijskim sistemom, saj bo v ZDA stal le 300 dolarjev, kar je 100 dolarjev manj od trenutno najcenejših PocketPC-jev.

    Objavljeno: 13.10.2002
  • Nov GFIjev iskalnik lukenj

    Iskalnik lukenj GFI LANguard Network Security Scanner, eno od najbolj priljubljenih brezplačnih varnostnih orodij, je dočakal novo različico 3.0. Nov iskalnik je veliko hitrejši in vsebuje nekaj novosti, ki uporabniku bolj preprosto in bolj zanesljivo prikaže njegovo omrežje s stališča potencialnega hekerja/vdiralca v sistem.

    Objavljeno: 13.10.2002
  • O varnostni luknji v Klik NLB, drugič

    V minulem tednu so različni mediji (tudi Monitor) kar veliko poročali o varnostni luknji v elektronsko banko NLB Klik, šele proti koncu tedna pa se je bolj natančno razvedelo, kako trojanski konj, ki je napisal Robert Škulj dejansko deluje. Razlaga delovanja in neke vrste rešitev je prišla iz Microsofta Slovenija, kjer so Robertovega trojanca dobili v pogled iz Policije.

    Objavljeno: 13.10.2002
  • Iz vseh sodobnih vetrov elektronike

    Letos je Gospodarsko razstavišče Ljubljana že 49. gostilo sejem Sodobna elektronika, ki se je razvil iz razstave radia, danes pa je na njem mogoče videti prav vse kar ima kakršnekoli vezo z elektroniko, od telefonije, do domačega kina, omrežne opreme, robotov, kablov in klešč.

    Objavljeno: 12.10.2002
  • Liquid Audio prodal patente Microsoftu

    Nekoč prodorno podjetje Liquid Audio, ki je z lastnimi tehnologijami za stiskanje in distribucijo glasbe skušalo konkurirati družbam Real Networks, Microsoftu in Applu, je trenutno v postopku likvidacije, lastniki pa odprodajajo vso lastnino. Med kupci se je znašel tudi Microsoft, ki je kupil vse Liquidove patente za upravljanje digitalnih avtorskih pravic za 7 milijonov dolarjev. Čeprav ima Microsoft na tem področju že precej lastnih rešitev, so se očitno odločili pospešiti njihov razvoj, saj glasbena in filmska industrija vse bolj zahtevata standarde, ki bi onemogočali nelegalno distribucijo in predvajanje digitalnih vsebin. Poleg tega pa je Microsoft že več let vpleten v tožbo s podjetjem InterTrust, ki obtožuje Microsoft, da je zlorabil nekatere njihove patente, predvsem tiste s področja upravljanja digitalnih avtorskih pravic. Patenti, ki so jih pri Microsoftu kupili od Liquid Audia bi tako v primeru izgube tožbe lahko vseeno omogočali nadaljnji razvoj sistemov za upravljanje digitalnih pravic.

    Objavljeno: 12.10.2002
  • Tokrat je na vrsti Java

    Luknje v Microsoftovih operacijskih sistemih so postale že tako pogoste, da se popravki zanje na uporabnikovih namizjih pojavljajo že skoraj dnevno. Razlog je med drugim v razširjenosti Oken, kar pomeni, da se strokovnjaki in hekerji z njimi bolj podrobno ukvarjajo.

    Objavljeno: 12.10.2002
  • Novi mobilni Athloni

    Čeravno se tržišče osebnih računalnikov še naprej nezadržno krči, popolnoma nasprotno velja za tržišče prenosnih računalnikov. Nižanje cen in vedno večja ponudba sta povzročila, da je tržišče prenosnikov v Evropi v prvi polovici leta zraslo za 16%, medtem ko je tržišče osebnih računalnikov pa padlo za 11%.

    Objavljeno: 12.10.2002
  • SuSE postal SAP-ov partner

    SAP je nemškemu distributerju Linuxa družbi SuSE podelil status globalnega tehnološkega partnerja, kar je prvi tak primer doslej. SuSE bo tako dobil dodaten zagon pri boju z najbolj prepoznavnim distributerjem Linuxa družbo Red Hat. Posledica partnerskega odnosa med SAP-om in SuSE-jem bo tudi večje zaupanje korporativnih strank za uporabo poslovnega sistema mySAP.com na Linuxu za arhitekturo x86. SuSE je bil s strani SAP- že lani pohvaljen za SuSE Linux Enterprise Server na tej 32-bitni platformi. Od letošnjega maja naprej pa je mySAP.com certificiran na SuSE Linux Enterprise Serverju tudi za IBM-ovo družino največjih strežnikov eServer zSeries. SuSe in SAP skupaj razvijata tudi rešitve za mySAP.com in Intelovo 64-bitno platformo s procesorjem Intanium.

    Objavljeno: 11.10.2002
  • Orodje za rudarjenje po podatkih Clementine podpira standard CRISP-DM

    Orodje Clementine podjetja SPSS pokriva celotno področje procesa rudarjenja po podatkih. Orodje nudi bogat grafični uporabniški vmesnik, ki omogoča uporabniku, da analizira podatke s pomočjo vizualizacije podatkovnih tokov. Zaradi tega je delo z orodjem preprostejše in bolj nazorno, saj je prikaz rezultatov analiz podatkov na voljo prav tako v grafični obliki, na primer v 3-D predstavitvah, animacijah ali v diagramih ponovljivih vzorcev.

    Objavljeno: 11.10.2002
  • Nov Partition Magic

    Programi za spreminjanje diskovnih particij so zanimivi za precej ozek krog ljudi, vendar je Powerquest s svojim Partition Magicom vseeno doživelo zelo velik uspeh. Ko je že videti, da programu skoraj ne morejo nič več dodati, se na tržišču znajde nova različica z novimi priboljški.

    Objavljeno: 11.10.2002
  • Novi zapisovalnik DVD s 4x hitrostjo

    Družba Pioneer bo v kratkem poslala na trg novi model zapisovalnika DVD Pioneer DVR-A05, ki podpira 4x hitrost zapisovanja na nosilce DVD-R. Novi model bo nasledil dosedanja modela A03 in A04, ki sta bila prva uspešna zapisovalnika DVD za široko potrošnjo. Ker družba Pioneer stoji za zapisom DVD-R lahko zapisujemo le na te nosilce (tekmeci podpirajo zlasti zapis DVD+R). Naprava lahko bere plošče DVD in CD, zapisuje pa v zapisih DVD-RW, DVD-R, CD-R in CD-RW.

    Objavljeno: 11.10.2002
  • SAS napoveduje rešitev za sprotno analizo podatkov o stranki v okviru CRM

    Podjetje SAS je eno izmed vodilnih izdelovalcev rešitev na področju skladišč podatkov, podpore odločanju, rudarjenja po podatkih in v zadnjem času tudi na področju upravljanja odnosov s strankami (CRM). Njihova rešitev za CRM bo v bodoče vsebovala tudi analizo podatkov o stranki v realnem času, kar bo omogočilo takojšnjo personalizacijo odnosa s stranko.

    Objavljeno: 10.10.2002
  • 1,4 GB na CD-R

    Sanyo, japonsko podjetje, ki je pred časom izumilo sistem neprekinjenega zapisovanja na CD-RW BURN-Proof, je napovedalo poseben, dvakratni, način zapisovanja na nosilce CD-R, ki so ga poimenovali HD-BURN. Z veliko gostejšim zapisom in boljšim zapisom za odpravo napak bo zapisovalna enota zmogla na 80 minutni nosilec CD-R (oz. nosilec z oznako 700 MB) zapisati kar 1,4 GB podatkov in to s hitrostjo 36x.

    Objavljeno: 10.10.2002
  • Najzmogljivejša tračna enota na svetu

    Družba StorageTek bo kmalu predstavila tračno enoto, ki naj bi bila najhitrejša (30 MB/s) in omogočala doslej največjo kapaciteto shranjevanja podatkov - 200 GB na nosilec, kar je dvakrat več od zmogljivosti današnjih naprav. S pomočjo stiskanja podatkov (2,2x) lahko štiri naprave shranijo okoli 1 TB podatkov na uro.

    Objavljeno: 10.10.2002
  • Ciscu manjka izkušenj na področju SAN

    Cisco je z nakupom družbe Andiamo Systems, ki izdeluje sisteme za omrežno hranjenje podatkov (SAN), napovedal hud boj za tržne deleže na tem področju. Optimistično so razmišljali celo o prvem ali drugem mestu, raziskava družbe Merrill Lynch pa jih je postavila na realna tla.

    Objavljeno: 10.10.2002
  • FRI nima prostora

    Na Fakulteti za računalništvo in informatiko je dekan Saša Divjak s sodelavci na novinarski konferenci predstavil prostorsko problematiko fakultete. Zaradi premalo prostora je fakulteta zadnja leta kljub naraščanju zanimanja za študij računalništva prisiljena zavrniti do 300 potencialnih študentov - polovico prijavljenih.

    Objavljeno: 10.10.2002
  • Luknja v Microsoftovi implementaciji VPN?

    Nemško varnostno podjetje Phion Information Technologies je objavilo, da ima Microsoftov protokol PPTP (Point to Point Tunnelink Protocol), ki se uporablja za vzpostavljanje navidezno privatnih omrežij napako, ki morebitnemu napadalcu omogoča blokado napadenega računalnika.

    Objavljeno: 9.10.2002
  • Novi Red Hat 8.0

    Podjetje RedHat je na svojih spletnih straneh že objavilo najnovejšo različico istoimenske distribucije Linux. Red Hat 8.0 (z razvojnim imenom Psyche) je s svojimi novostmi usmerjen predvsem na uporabnike, ki Linuxa niso vešči in jih še vedno nekoliko težaven uporabniški vmesnik odvrača in ga zato ne vidijo kot možno zamenjavo za Microsoftove operacijske sisteme.

    Objavljeno: 9.10.2002
  • Ulead PhotoImpact 8 za fotografe

    Družba Ulead Systems je izdala novo različico programa PhotoImpact 8,znanega programa za obdelavo slik za domačo rabo. Program je namenjen obdelavi digitalnih fotografij in spletnih vsebin. Izboljšali so možnosti za dinamično obdelovanje slik, samodejno obdelavo večjega števila slik (spremembe kontrasta, goriščne razdalje, svetlobe in barvnih tonov), dodali profesionalna orodja za barvne popravke in veliko število programskih filtrov, ki omogočajo učinke, za katere so sicer potrebne dragi dodatki.

    Objavljeno: 9.10.2002
  • Ustanovljena Organizacija za internetno varnost

    Po skoraj enoletnih pripravah je luč sveta ugledala Organizacija za internetno varnost (OIS), ki jo sestavljajo posamezni ponudniki varnostne opreme in storitev ter programske opreme. Ustanovitelji OIS so Microsoft, @stake, Guardent, BindView, Internet Security Systems in Foundstone, pridružene članice pa so Network Associates, Oracle, Caldera International, Symantec in Silicon Graphics. Skupina naj bi v začetku prihodnjega leta predstavila smernice pri ravnanju z informacijami o ranljivosti sistemov in omrežij, s čimer naj bi prinesli več reda v svet varnostnih raziskav in razkrivanja varnostnih lukenj. Članice OIS se bodo dogovorile tudi za enoten princip objavljanja občutljivih informacij - v javnosti in znotraj organizacije.

    Objavljeno: 9.10.2002
  • Je naš denar varen?

    Da je (in vedno bo) poslovanje po internetu potencialno nevarnejše od običajnega poslovanja, je verjetno jasno vsakemu nekoliko bolj podkovanemu računalnikarju. Kljub temu, da so podatki bolj ali manj zmogljivo šifrirani (danes večinoma 128 bitno), še vedno tečejo mimo množice računalnikov in njihovih bolj ali manj >>zlobnih<< lastnikov. Kljub temu se je uveljavilo prepričanje, da je z digitalnimi certifikati, pametnimi karticami in varnim prenosom SSL (oz. HTTPS, kot je to vidno v naslovni vrstici internetnih brskalnikov) za varnost dovolj poskrbljeno, da je sistem uporaben celo za bančne transakcije. Na uporabnikov računalnik (ali na pametno kartico) je treba namestiti certifikat, ki potrjuje, da storitev dejansko uporablja, ki naj ima dostop do banke, pri prijavi pa je treba vpisati še dodatno geslo. Šele po vsem tem se v brskalniku odpre vse potrebno za delo z bančnim računom, nadaljnja komunikacija z banko pa je šifirana.

    Objavljeno: 9.10.2002
  • Lexmark nadaljuje z večfunkcijsko tradicijo

    Lexmark postaja eden od vodilnih ponudnikov večfunkcijskih naprav, ki združujejo funkcije kopirnega stroja, tiskalnika, telefaksa in optičnega bralnika. V cenovnem razredu pod 200 dolarjev je bil z modeloma X83 in X73 v zadnjem obdobju celo na prvem in drugem mestu po prodaji v ZDA. Zdaj so prišli na vrsto novi modeli. Naslednik modela X83 se imenuje X85, omogoča pa tiskanje z največjo ločljivostjo 4800 x 1200 pik na palec. V eni minuti natisne dvanajst črnobelih in šest barvnih strani, podpira pa platformi Windows in Mac. Optični bralnik ima ločljivost 600 x 1200 pik na palec in 48-bitno barvno globino, interpolirano ločljivost pa je mogoče nastaviti tudi na 19200 pik na palec. Zmogljivosti kopirnega stroja se gibljejo od treh barvnih do desetih črnobelih strani na minuto, dokumente ali slike pa je mogoče zmanjšati do 25% in jih povečati do 400%. Telefaks ima vgrajeno funkcijo >>Scan-to-Fax<<, ki omogoča optično branje dokumenta ter pošiljanje preko modema. V paketu s tiskalnikom je tudi programska oprema za prepoznavanje besedila ABBYY Fine Reader 4.0 Sprint OCR, BVRP za sprejem in pošiljanje telefaksov in MGI Photo Suite za obdelavo slik.

    Objavljeno: 8.10.2002
  • xDSL prehitel kabel v Evropi

    V družbi Forrester so ugotovili, da je komunikacijska tehnologija DSL v Evropi prevzela primat med širokopasovnimi povezavami, saj dosega 56-odstotni delež. Uporabniki kabelskih modemov in drugih širokopasovnih naprav so torej zdaj v manjšini. Raziskovalci ocenjujejo, da ima sedaj skoraj šest odstotkov Evropejcev širokopasovno povezavo, kar pa je dva odstotka več kot pred šestimi meseci. V Veliki Britaniji je tovrstnih naročnikov več kot dva milijona, v Nemčiji pa okrog sedem milijonov.

    Objavljeno: 8.10.2002
  • HP Evo N200 bo sedaj peresnik

    Pri HP-ju nameravajo družino lahkih prenosnikov Evo N200 spremeniti v peresnike, ki bodo temeljili na novem Microsoftovem operacijskem sistemu Tablet PC. Bistvena prednost peresnikov je možnost vnašanja podatkov neposredno na za dotik občutljiv zaslon, ki ga je mogoče obrniti okrog, tako da je poveznjen čez tipkovnico.

    Objavljeno: 8.10.2002
  • Kombinirani zapisovalnik in predvajalnik CD/DVD

    Družba NEC je izdelala zapisovalnik DVD, ki podpira oba obstoječa standarda DVD-RW in DVD+RW. Naprava ND-1100 DVD+/-R(W) lahko tako zapisuje na različne nosilce DVD, uporabljamo pa ga lahko tudi kot klasični zapisovalnik CD-RW. Pri kombiniranem zapisovalniku so uporabili tehnologijo >>Active Optimum Power Control<<, ki skrbi za najboljšo nastavitev laserskega žarka glede na vrsto nosilca. S pomočjo zapisovalnika ND-1100 lahko tako shranimo do 4,7 GB podatkov. Največja hitrost branja je 40x za CD-ROM in 12x za DVD-ROM, največje hitrosti zapisovanja pa so 16x za CD-R, 10x za CD-RW, 4x za DVD+R, 2,4x za DVD+RW, 2x za DVD-R in 1x za DVD-RW. Cena naprave je okoli 325 ameriških dolarjev.

    Objavljeno: 8.10.2002
  • Nižje cene zapisovalnikov DVD

    Pred vstopom v praznično obdobje so se pri HP odločili za znižanje cen zapisljivih enot DVD. Modela dvd200i (interni) in dvd200e (zunanji) sta cenejša za sto dolarjev. Prvi zdaj stane 350, drugi pa 450 dolarjev. Pri HP-ju bodo začeli vgrajevati enoto DVD+RW v vse več svojih računalnikov, nekaj pa jih bo celo nosilo Compaqovo ime. Analitiki pričakujejo, da se bodo za podobno potezo odločili tudi drugi izdelovalci osebnih računalnikov, saj bodo s tem pridobili več kupcev. Prodaja zapisovalnikov DVD namreč ni preveč uspešna, eden od glavnih razlogov za to pa so visoke cene. Kupce pri zapisljivih enotah DVD sicer najbolj moti nezdružljivost s predvajalniki DVD. Pred HP-jem se je za pocenitev enot DVD odločil tudi Sony, ki pa ponuja zmogljivejše izdelke - berejo in zapisujejo namreč lahko diske v zapisih DVD+RW, DVD+R, DVD-RW in DVD-R.

    Objavljeno: 7.10.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji