Microsoftov Copilot sam uporablja računalnik
Microsoft je naredil še en pomemben korak pri razvoju umetno inteligentnih orodij, Copilot Studio je dobil novo funkcionalnost, ki umetni inteligenci omogoča samostojno upravljanje računalnika.
Microsoft je naredil še en pomemben korak pri razvoju umetno inteligentnih orodij, Copilot Studio je dobil novo funkcionalnost, ki umetni inteligenci omogoča samostojno upravljanje računalnika.
Microsoft je predstavil novo funkcijo za Windows 11, imenovano Quick Machine Recovery (QMR), ki omogoča samodejno odpravljanje težav pri zagonu sistema brez potrebe po fizičnem dostopu do naprave. Ta funkcija je bila razvita kot odgovor na lanski incident s podjetjem CrowdStrike, kjer je napačna posodobitev povzročila množične težave z zagonom računalnikov.
V prihodnjih letih se obeta temeljita preobrazba na področju umetne inteligence, ki bo bistveno vplivala na način, kako organizacije razvijajo in uporabljajo AI rešitve. Po napovedih analitskega podjetja Gartner bo do leta 2027 uporaba majhnih, za naloge specializiranih modelov umetne inteligence (SLM) kar trikrat presegla uporabo splošno namenskih velikih jezikovnih modelov (LLM), kot so GPT-ji in podobni.
Z izstrelitvami komunikacijskih satelitov v nizkih orbitah postaja tudi internet na letalih čedalje bolj dosegljiv in cenejši, kar opažajo tudi prevozniki. American Airlines je naslednji v vrsti letalskih prevoznikov, ki bo na svojih letih omogočil dostop do interneta. Od januarja 2026 bodo na več kot dveh milijonih letov na leto ponudili Wi-Fi.
Kitajski proizvajalec Honor je predstavil pametni telefon, ki bo na novo opredelil vzdržljivost mobilnih naprav.
Razvpita spletna stran 4chan, kamor lahko ljudje priobčijo praktično vse, je že od ponedeljka zvečer v težavah. Hekerski napad jo je domala v celoti onesposobil, uporabnikom je ves čas nedostopna. Za zdaj upravljavci nimajo podatkov, kaj bodo stran uspeli usposobiti.
V času, ko umetna inteligenca spreminja skoraj vsak vidik poslovanja in vsakdanje rabe digitalnih storitev, postaja vprašanje varstva zasebnosti podatkov ključno. Letna raziskava podjetja Cisco, imenovana 2025 Data Privacy Benchmark Study, razkriva, da organizacije po vsem svetu zaznavajo čedalje večje izzive pri zagotavljanju skladnosti in zaupanja uporabnikov glede ravnanja z osebnimi podatki – zlasti v kontekstu umetne inteligence.
V svetu podatkovnih centrov se odvija tiha, a morda odločilna revolucija. Britansko podjetje Arm Holdings, znano po svojih energetsko učinkovitih procesorskih arhitekturah, napoveduje, da bo do konca leta 2025 osvojilo kar polovico trga procesorjev za podatkovne centre. To je izjemen skok s približno 15 odstotkov v letu 2024.
Kitajska je ustavila izvoz nekaterih najpomembnejših redkih zemelj, ki so nujno potrebne za izdelavo močnih magnetov, elektromotorjev, čipov in druge elektronike. Kitajska ima pri nekaterih redkih zemljah 100-odstotni tržni delež, potem ko je leta 2021 Vietnam zaprl svoj rudnik, drugod po svetu pa so zaradi nerentabilnosti to storili že prej.
Slišali smo že nasvete, da je smiselno redno ugasniti in ponovno zagnati telefone, saj tako preprečimo kopičenje nesnage v delovnem pomnilniku. Google se je sedaj odločil, da je to tako koristno, da bo v Android vgradil funkcijo za avtomatizirano ponovno zaganjanje. Telefon se bo po treh dneh zagnal, če ga ne bomo uporabljali.
Po zadnji nadgradnji sistema Windows 11 (verzija 24H2) so nekateri uporabniki opazili novo, prazno mapo in jo izbrisali.
V svetu, kjer umetna inteligenca (UI) in visoko zmogljivo računalništvo (HPC) zahtevata vedno večje pasovne širine in energetsko učinkovitost, podjetje Lightmatter iz Kalifornije predstavlja prelomno rešitev: fotonsko vodilop Passage M1000. Ta inovacija obljublja, da bo premagala omejitve tradicionalnih električnih povezav med čipi, ki so že dolgo ozko grlo pri gradnji velikih računalniških sistemov.
Stanfordov Inštitut za umetno inteligenco, osredotočeno na človeka (HAI), je objavil poročilo AI Index 2025, ki ponuja poglobljen vpogled v globalni razvoj umetne inteligence. Poročilo razkriva, da se umetna inteligenca hitro demokratizira, postaja bolj dostopna in cenovno ugodna, kar odpira vrata širši uporabi v različnih sektorjih.
Apple se kljub skromnemu začetnemu zanimanju ne odpoveduje svoji ambiciozni napravi obogatene resničnosti.
Nekoč smo imeli prijateljico, ki ji je bilo ime Amiga. Čeprav so dnevi njene slave že davno mimo, je izšla nova verzija operacijskega sistema AmigaOS 3.2.3. Več kot trideset let po izidu AmigaOS 3.0 razvoj torej še traja.
Po olajšanju, da je ameriški predsednik elektroniko izvzel iz brutalnih carin na kitajsko blago, iz Bele hiše vnovič prihajajo mešane novice. Minister za trgovino je dejal, da izvzetje elektronike iz splošnih carin na kitajsko blago ne pomeni, da bodo v resnici oproščene carin. Obeta se sektorska obremenitev.
Ko je Meta izdala novi model Llama 4 Maverick, se je pohvalila z izjemni rezultate, o katerih so strokovnjaki hitro podvomili. Izkazalo se je, da upravičeno. Pošteni preizkus je nepopravljeni model prestal precej slabše od konkurence.
Netflix preizkuša novo funkcionalnost iskanja, ki naj bi popolnoma spremenila način, kako uporabniki odkrivajo vsebine.
Microsoft je uporabnikom operacijskega sistema Windows 10 izdal zadnje opozorilo.
Sony je napovedal novo podražitev igralne konzole Playstation 5.
Google je na konferenci Cloud Next 2025 predstavil Firebase Studio, novo platformo za hiter razvoj aplikacij, ki združuje umetno inteligenco in razvojno okolje v oblaku. Ta inovacija omogoča razvijalcem in ne-tehničnim uporabnikom hitro ustvarjanje, testiranje in uvajanje aplikacij neposredno iz brskalnika.
V letu 2024 je varnost v oblaku doživela dramatičen preobrat. Po podatkih Palo Alto Networks se je število varnostnih opozoril visoke resnosti povečalo za kar 388 % v primerjavi z začetkom leta. Ta porast ni posledica manjših incidentov, saj so opozorila nizke resnosti narasla le za 10 %, srednje resnosti pa za 21 %. Glavni delež rasti predstavljajo prav incidenti visoke resnosti, katerih število se je povečalo za 235 %.
V svetu, kjer se podatkovni centri soočajo z vedno večjimi zahtevami po hlajenju zaradi naraščajoče gostote in moči procesorjev, se pojavlja inovativna rešitev: hlajenje s pomočjo laserjev. Ameriški startup Maxwell Labs, v sodelovanju z nacionalnimi laboratoriji Sandia in Univerzo v Novi Mehiki, razvija tehnologijo, ki bi lahko naredila revolucijo v načinu hlajenja čipov v podatkovnih centrih.
Evropska umetna inteligenca (UI) se nahaja na razpotju. Medtem ko Kitajska s projektom DeepSeek in ZDA s pobudo Stargate postavljata nove standarde v razvoju velikih jezikovnih modelov (LLM), Evropa išče svojo pot do digitalne suverenosti. Odgovor prihaja v obliki odprtih modelov, skupne infrastrukture in specializiranega znanja.
Trajalo je manj kot teden dni, da je ameriška administracija ugotovila, da 145-odstotne carine na uvoz iz Kitajske morda niso najpametnejša zamisel. Grobi izračuni so kazali, da se lahko povprečen iPhone podraži od 300 do 1000 dolarjev, odvisno od Applove darežljivosti. In tako so carine na elektroniko preprosto – ukinili.
Google je na dogodku Cloud Next 2025 predstavil novo generacijo umetne inteligence v okviru pisarniške zbirke Google Workspace, ki obljublja korak naprej pri avtomatizaciji vsakodnevnih delovnih procesov. Središče teh inovacij je funkcionalnost Workspace Flows, ki omogoča avtomatizacijo večstopenjskih nalog z uporabo prilagodljivih AI agentov, imenovanih Gems.
IBM je predstavil novo generacijo mainframe računalnikov z17, ki prinaša korenite izboljšave na področju umetne inteligence in transakcijske obdelave. S tem korakom podjetje utrjuje svojo vlogo v svetu hibridne infrastrukture, kjer se prepletata lokalna in oblačna obdelava podatkov in hkrati ponuja novo vlogo za računalniško platformo, ki obstaja že vrsto desetletij.
Pretrese na borznem trgu je sprožil ameriški predsednik z uvedbo in kasnejšim odlogom astronomskih carin, nato pa je sledil kaos brez vidnih vzorcev. Opazovali smo lahko, kako so danes vplivna družbena omrežja, ki lahko v minutah zanihajo borze močneje od predsednika.
Za Apple telefone iPhone izdelujejo na Kitajskem, od koder je izvoz v ZDA nenadoma postal 145 odstotkov dražji zaradi carin. O točnih številkah raje ne bi pisali, ker so se carine v tem mesecu spremenile že štirikrat (sprva 20 odstotkov, nato 54, 105 in naposled 145 odstotkov). O posledicah pač.
Adobe se pripravlja na novo evolucijo ustvarjalnih orodij, v svoje programe bo uvedel umetno inteligentne pomočnike, ki bodo lahko samostojno opravljali naloge namesto uporabnika.