• Večja prodaja strežnikov

    Prodaja strežnikov se je v letu 1999 povečala za 26,3 % glede na leto 1998. Največji štirje proizvajalci, Compaq, Dell, IBM in Hewlett Packard so zabeležili dvoštevilčno rast prodaje, vsi štirje pa po analizah družbe IDC nadzorujejo 73,3 % svetovnega tržišča strežnikov.

    Objavljeno: 14.1.2000
  • Bill Gates ni več direktor Microsofta

    Bill Gates, soustanovitelj družbe Microsoft, je 13. januarja 2000 presenetljivo predal svoj položaj glavnega direktorja Microsofta sodelavcu Steveu Ballmerju. Ta bo tudi obdržal svoj dosedanji položaj predsednika uprave družbe, medtem ko bo Gates še naprej predsednik upravnega odbora Microsofta. S tem se je Gates dejansko odpovedal nadzoru nad vsakodnevnim delovanjem Microsofta. Gates je v izjavi za tisk poudaril, da se vrača na področje delovanja, ki mu je najbolj pri srcu -- k razvoju tehnologij za prihodnost. Kot novopečeni "glavni arhitekt programske opreme" naj bi Gates odslej namenjal ves svoj čas oblikovanju strategije za razvoj novih programskih rešitev.

    Objavljeno: 14.1.2000
  • Novi tiskalniki Xerox

    Podjetje Xerox bo februarja predstavilo pet novih laserskih tiskalnikov, namenjenih predvsem poslovni rabi. Glavne značilnosti novih modelov so hitrejše tiskanje, boljša opremljenost in posodobljen videz.

    Objavljeno: 14.1.2000
  • AOL in Time Warner napovedujeta združitev

    Največji svetovni internetni ponudnik, America Online (AOL), in velikan zabavne industrije in javnih občil ter drugi največji ameriški kabelski operater, Time Warner, sta napovedala združitev. Predlagano združeno podjetje AOL Time Warner bo imelo skupno premoženje v vrednosti 350 milijard dolarjev. Delničarji AOL bodo zamenjali eno obstoječo delnico za eno novo in tako pridobili 55 % lastništva združenega podjetja, preostalih 45 % pa je namenjenih sedanjim delničarjem Time Warnerja, ki bodo za vsako novo delnico odšteli poldrugo obstoječo. Družabnika ocenjujeta, da bodo že v prvem letu zaradi učinkov združitve prihranili okrog milijardo dolarjev stroškov.

    Objavljeno: 13.1.2000
  • Papows zapušča Lotus

    V začetku januarja je javnost presenetila novica o odstopu Jeffa Papowsa, direktorja družbe Lotus. Papows je po trditvah predstavnikov za tisk odstopil zaradi lastne odločitve o sprejemu novega izziva v drugem, trenutno še neimenovanem podjetju. Družbo Lotus je vodil od leta 1995, ko je na tem mestu nadomestil legendarnega Lotusovega lastnika in direktorja Jima Manzija. Kljub vsemu pa opazovalci menijo, da so na odločitev močno vplivale tudi kritike znotraj korporacije IBM, lastnika družbe Lotus, zlasti po "skoraj škandalu" aprila lani, ko je bil Papows obdolžen spolnega nadlegovanja sodelavk.

    Objavljeno: 13.1.2000
  • Cinema 4D XL 6.0

    Nemško podjetje Maxon Computer je predstavilo novo različico programskega paketa za trirazsežno modeliranje in računalniško animacijo, Cinema 4D XL. Šesta različica prinaša čez tisoč novosti, med katerimi so še hitrejše delovanje, nov prilagodljiv uporabniški vmesnik, nova orodja za modeliranje in po mnenju mnogih najhitrejše jedro za realistično senčenje scen in predmetov.

    Objavljeno: 13.1.2000
  • Amiga spet prodana

    Podjetje Gateway je tik pred novim letom prodalo zaščitno znamko in tehnologijo Amiga podjetju Amino Development. S tem so potrdili govorice, da nameravajo ukiniti svojo podporo in načrte za platformo, ki so jo kupili skupaj s podjetjem Amiga Inc. Gateway je sprva Amigo nameraval obuditi kot poceni internetni terminal in igralno konzolo, po relativno neuspešnem razvoju pa so jo preoblikovali v oddelek za razvoj programske opreme. Novi lastnik, Bill McEwen, ki je bil nekoč eden od direktorjev Amige, o natančnejših načrtih še molči, trdi pa, da namerava z nakupom končati projekte, začete že pred 15 leti.

    Objavljeno: 13.1.2000
  • Hubble in "sodobnejši" 486

    Konec decembra je vesoljski raketoplan opravil servisni poseg na orbitalnem teleskopu Hubble, ki sodi med največje dosežke sodobne tehnologije. Ob tem dogodku pa je bila manj opažena vest, kakšen tip posega so opravili astronavti NASE. V sporočilu za javnost so namreč pojasnili, da sta Steve Smith in John Grunsfeld med drugim nadgradila računalniško srce teleskopa -- sedanji procesor 386 sta zamenjala s sodobnejšim 486. Po trditvah NASE namreč ta procesor (sicer v posebni izvedbi za vesoljsko rabo) povsem zadostuje za potrebe krmiljenja teleskopa.

    Objavljeno: 12.1.2000
  • Naslednji rod Intelovih mobilnih procesorjev

    Intel bo sredi januarja predstavil naslednji rod mobilnih procesorjev Pentium III, ki so jih doslej razvijali po delovnim imenom Geyserville. Najpomembnejša novost procesorjev bo tehnologija SpeedStep, ki bo zmanjšala hitrost procesorja s 600 na 450 MHz, ko bo prenosnik deloval samo z akumulatorjem. Na ta način bodo zagotovili precej manjšo porabo energije, ki drastično naraste z večanjem takta procesorja. Tudi AMD pripravlja podobno tehniko varčevanja z energijo (projekt Gemini), ki jo bodo prvič predstavili v procesorju AMD K6-2+, ki bo deloval s hitrostmi 500 MHz ali več.

    Objavljeno: 11.1.2000
  • Microsoft ob sedanjega finančnega direktorja

    Microsoft je v začetku januarja zapustil finančni direktor Greg Maffei. Sprejel je namreč mesto glavnega direktorja v zasebnem podjetju Worldwide Fiber, ki se ukvarja z načrtovanjem in postavitvijo omrežij iz optičnih vlaken. Po mnenju opazovalcev se je Maffei odločil za korak zato, ker ga je dosedanje delovnem mesto kljub odličnim rezultatom dolgočasilo, zato je sprejel nov izziv. Nov finančni direktor Microsofta bo tako odslej John Connors, ki je bil doslej podpredsednik oddelka Worldwide Enterprise Group.

    Objavljeno: 11.1.2000
  • Novi prenosniki Toshiba

    Toshiba bo sredi januarja predstavila tri nove prenosnike, ki uporabljajo najsodobnejšo Intelovo procesorsko tehnologijo, vključno z novimi procesorji Pentium III, opremljenimi s tehnologijo SpeedStep. Prva novost sta nova modela v družini Satellite Pro 4200, ki predstavljata v proizvajalčevi ponudbi zelo zmogljiv prenosnik za sprejemljivo ceno. Model Satellite Pro 4320 z mobilnim procesorjem Pentium III in Intelovo tehnologijo SpeedStep sodi v vrh razreda prenosnikov Satellite Pro, namenjen pa je uporabnikom malih in srednje velikih podjetjih, ki želijo najboljšo tehnologijo za sprejemljivo ceno.

    Objavljeno: 11.1.2000
  • Novi tiskalniki Brother

    Brother je prenovil svojo družino laserskih tiskalnikov. Nove modele odlikujejo izpopolnjeni tiskalni mehanizmi za hitrejši izpis ter nova oblika ohišja. Kljub novostim slonijo novi tiskalniki na uspešnih prejšnjih modelih. Še bolj kakor doslej so se načrtovalci trudili znižati stroške za izpisano stran. To so dosegli s tiskalno enoto, ki jo sestavljata dva med seboj ločena dela: tiskalni valj in barvilo. Ko se barvilo porabi, ga zamenjamo, tiskalni valj pa zamenjamo šele, ko se povsem obrabi. Obenem so pri Brotherju povečali zmogljivost kaset z barvilom, kar še dodatno znižuje stroške tiska.

    Objavljeno: 11.1.2000
  • Bolj postopna pot podjetij S3 in Via

    Kljub pričakovani združitvi sta se podjetji S3 in Via odločili za bolj postopno pot. Tik pred novim letom je podjetje Via kupilo dodatni delniški delež za znesek 145,8 milijona dolarjev, tako da imajo odslej skupno 14,9 % delnic podjetja S3 (doslej 2,5 %). Tržni analitiki ocenjujejo dogajanje kot korak h končnemu cilju, pa tudi zagotovitev boljšega položaja družbe Via pri pogajanjih za licenciranje grafične tehnologije.

    Objavljeno: 10.1.2000
  • Diski v letu 2000

    Po mnenju tržnih analitikov bomo v letu 2000 še naprej doživljali strmo rast zmogljivosti diskov, saj imajo proizvajalci v rezervi še precej prostora za napredovanje. Trenutno že vsi dosegajo gostoto zapisa okrog 5 GB na posamezno stran plošče, že v kratkem pa naj bi to mejo krepko presegli. Analitiki menijo, da bomo v prvi polovici leta največ dobili z nakupom diskov velikosti med 10 in 12 GB, ki bodo imeli najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo. Proti koncu leta naj bi se postopoma približevali 20 GB in morda celo 30 GB diskom. Pri strežniških diskih bomo že sredi leta dosegli zmogljivost 80 GB, jeseni pa nato še naslednjo magično mejo -- 100 GB na disk.

    Objavljeno: 10.1.2000
  • Internet bo postal poslovno stičišče

    Skupina Boston Consulting Group je ocenila, da se bo obseg elektronskega poslovanja (e-commerce) med ameriškimi podjetji v obdobju do leta 2003 povečeval letno za 33 %. Takrat naj bi bila elektronsko opravljena že dobra četrtina vsega poslovanja med ameriškimi podjetji. Večino elektronskega poslovanja med podjetji (business-to-business ali B-to-B) bo obsegala maloprodaja, avtomobilska industrija, poslovanje z izdelki visokih tehnologij in poslovanje z vladnimi organizacijami.

    Objavljeno: 10.1.2000
  • Tehnologija za razpoznavanje znakov v Linuxu

    Podjetje Communication Intelligence Corporation (CIC), znano predvsem po programu Jot za poenostavljen vnos znakov v ročne računalnike, opremljene le s peresom, je najavilo, da skupaj z novoustanovljeno družbo Middlesoft razvija tehnologijo za razpoznavo znakov v operacijskem sistemu Linux. Nova tehnologija, ki sloni sedanjem paketu Jot in razvojnem kompletu InkTools, naj bi predstavljala temelj za ročne in žepne računalnike z Linuxom. Družba Middlesoft naj bi tehnologijo prilagodila za rabo na posebnem grafičnem vmesniku, optimaliziranem za majhne zaslone. Trenutno še ni znano, kdaj bodo izdelki pripravljeni za javnost.

    Objavljeno: 9.1.2000
  • Metacreations z obsežnimi spremembami

    Po zasedanju upravnega odbora, na katerem so obravnavali ne preveč spodbudne poslovne rezultate, so se pri družbi Metacreations odločili za radikalni korak. Napovedali so obsežno zmanjšanje števila izdelkov, odpustili pa bodo tudi 100 od skupno 250 zaposlenih. Za naslednje poslovno četrtletje tudi napovedujejo izgubo v višini med 38 in 42 milijoni dolarjev. Predstavniki podjetja so napovedali, da se bo družba odslej osredotočila predvsem na orodja za čedalje uspešnejšo elektronsko ekonomijo, predvsem na svoj spletni pretočni grafični zapis Metastream. Večino drugih izdelkov bodo nehali razvijati in prodajati, nekaj pa naj bi jih tudi prodali drugim proizvajalcem. Trenutno še ni povsem jasno, kakšno usodo bodo imeli izdelki, kot so Painter, Kai's Power Tools, Ray Dream Designer, Bryce in drugi.

    Objavljeno: 9.1.2000
  • Qualcomm ne bo več izdeloval telefonov

    Ameriško podjetje Qualcomm je razvilo brezžično prenosno tehnologijo CDMA (Code Division Multiple Access). Uspeh telefonov, ki temeljijo na tej tehnologiji, je Qualcommu zagotovil naziv enega najuspešnejših telekomunikacijskih podjetij, vrednost njihovih delnic pa je nenehno rasla. Američani pa so vendarle že septembra lani napovedali, da bodo še isto leto prodali del podjetja, ki se ukvarja z izdelavo telefonov. Poznavalci so že takrat menili, da Qualcomm ne more vztrajati v tekmi s tremi največjimi proizvajalci mobilnih telefonov (Nokia, Motorola, Ericsson). Dodaten udarec tržnemu boju predstavljajo tajvanski in korejski proizvajalci, ki s cenejšimi telefoni počasi a prepričljivo krepijo svojo navzočnost na trgu.

    Objavljeno: 9.1.2000
  • Dogovor o satelitih nad Atlantikom

    Satelitska operaterja Eutelsat in Loral Skynet sta sklenila dogovor o uporabi orbitalnih leg nad Atlantskim oceanom. Loral bo tako lahko takoj začel tržiti satelit Telstar 12 (nekdanji Orion 2) na orbitalni legi 15 stopinj zahodno, kjer so preizkušanja že končana. Eutelsat bo še naprej razvijal storitve na legi 12,5 stopinje zahodno, ki so jo tržno imenovali Atlantska vrata (Atlantic Gate). Oba satelitska operaterja pa sta ob sklenjeni pogodbi bila trdno prepričana, da bodo vsa potrebna dovoljenja za prenos signalov na satelit in delovanje v Združenih državah pridobili v kratkem.

    Objavljeno: 8.1.2000
  • Poslovni rezultati družbe 3Com

    3Com je sporočil poslovne rezultate drugega poslovnega četrtletja. Družba je zabeležila dobiček v višini 130,9 milijona dolarjev, kar je nekoliko manj od 133,4 milijona dolarjev, zasluženih v enakem obdobju pred letom dni. Celotna prodaja je dosegla višino 1,475 milijarde dolarjev, kar je 12 % manj od tiste v letu 1998. Zmanjšanje gre predvsem na račun slabše prodaje razdelilnikov, stikal, usmerjevalnikov in zlasti modemov, pri kateri je prišlo do 14 % padca. Omrežni izdelki so skupno prinesli 583,2 milijona dolarjev, modemi pa 620,9 milijona dolarjev.

    Objavljeno: 8.1.2000
  • Brezžični vmesniki za domačo rabo

    Tržni analitiki že dalj časa napovedujejo prihod brezžičnih omrežnih vmesnikov za rabo doma. Prvi je na to področje posegel Apple z brezžičnim sistemom AirPort, ki je bil predstavljen sočasno s prenosniki iBook, zdaj pa na ta izziv odgovarjajo tudi proizvajalci računalnikov PC, med prvimi Dell, ki je predstavil družino izdelkov za brezžični prenos podatkov, ki je še cenejši in zmogljivejši od Applove ponudbe. Družina izdelkov Dell 4800LT temelji na tehnologiji družbe Aironet in podpira komunikacije z do 11 Mb/s v območju 50 metrov, celota pa je združljiva z mednarodnim standardom IEEE 802.11b.

    Objavljeno: 8.1.2000
  • Compaq podpisal pogodbo s podjetjem Be

    Compaq je podpisal pogodbo s podjetjem Be, po kateri bodo nekoliko spremenjeno in okleščeno različico operacijskega sistema BeOS z delovnim imenom Stinger uporabili v internetnih terminalih, ki jih načrtujejo za prvo polovico leta 2000. Stinger bo vseboval osnovni operacijski sistem, spletni brskalnik in javanski navidezni stroj, posebej pa bo prilagojen za večpredstavne podatke in programe.

    Objavljeno: 7.1.2000
  • Bliskovitih šest mesecev

    V pol leta po komercialnem začetku delovanja je hrvaški operater GSM telefonije VIP.net pridobil 140 tisoč uporabnikov in ustvaril skoraj polovični delež na hrvaškem trgu telefonije GSM. Na hitro rast njihovih uporabnikov je vplivala predvsem uvedba vnaprej plačane telefonije VIP.me, ki je sledila dva meseca po začetku delovanja omrežja 091. VIP.me je bila prva tovrstna storitev na Hrvaškem in do druge polovice decembra pravzaprav edina. Pokritost s signalom VIP.net je v drugi polovici decembra 1999 dosegala 85 % tamkajšnjega prebivalstva. Po nekaterih spremembah lastniške strukture je največji lastnik VIP.neta, avstrijski Mobilkom, postal tudi večinski lastnik (51,1 %).

    Objavljeno: 7.1.2000
  • Novi Intelov oddelek za brezžične komunikacije

    Intel je ustanovil nov oddelek, ki se bo ukvarjal z razvojem, proizvodnjo in trženjem izdelkov za brezžične komunikacije. Oddelek, ki ga bo vodil Ronald J. Smith, bo v celoti tudi v svojo strukturo prevzel osebje in izdelke podjetja DSP Communications, ki ga je Intel kupil v oktobru za 1,6 milijarde dolarjev. Novi oddelek Wireless Communications and Computing Group bo tudi zadolžen za razvoj in izdelavo izdelkov na podlagi standarda Bluetooth, ki ga mnogi že nestrpno pričakujejo.

    Objavljeno: 7.1.2000
  • Krepko znižanje cen licenc za Oracle 8i

    Oracle je napovedal močno znižanje cen licenc za svoje zbirke podatkov Oracle 8i. Licenca za posamezno procesno enoto različice Oracle 8i Standard Edition je zdaj 40 % nižja (15 dolarjev na enoto), za polovico pa so znižali ceno različice Oracle 8i Enterprise Edition (100 dolarjev na enoto). Pri Oraclu so se za ta korak odločili predvsem zato, da bi bili bolj zanimivi za manjša in srednje velika podjetja, medtem ko pričakujejo, da pocenitev ne bo imela večjega vpliva pri večjih kupcih. Ti so že doslej z Oraclom sklepali posebne pogodbe, s katerimi so ob nakupu večjega števila licenc dobili izdatne popuste. Zato se bo zanje znižanje cen poznalo predvsem v tem, da bodo popusti odslej precej manjši.

    Objavljeno: 6.1.2000
  • Red Hat Software kupec drugih podjetij?

    O podjetju Red Hat Software, danes največjem distributerju Linuxa, v zadnjih tednih krožijo zanimive, čeprav nekoliko nepričakovane in nenavadne vesti. Po nepotrjenih podatkih naj bi podjetje resno razmišljajo o nakupu enega ali celo dveh znanih podjetij. Po nekaterih vesteh naj bi se Red Hat pogovarjal o nakupu podjetja Be, avtorja operacijskega sistema BeOS. S tem bi Red Hat dobil nekatere programe in zmožnosti, ki jih danes njihov Linux nima, in za katere ima BeOS prvorazredne rešitve. Še bolj drzna so namigovanja, po katerih naj bi Red Hat razmišljal celo o nakupu kanadskega podjetja Corel, ki je nedavno predstavilo lastno različico Linuxa.

    Objavljeno: 6.1.2000
  • Popačeni italijanski telefonski računi

    Kljub večkratnim zagotovilom Telecoma Italia že izpred nekaj mesecev, da so vsi njihovi računalniški sistemi pripravljeni za prehod v leto 2000, se je že pred usodno dvanajsto uro izkazalo drugače. Na telefonskih računih, ki so jih nekateri naročniki prejeli zadnje dni decembra, so za potek naročniškega obdobja, za katerega plačujejo naročnino, lahko prebrali januar 1900. Pri nekdanjem italijanskem telekomunikacijskem monopolistu zatrjujejo, da gre za osamljene primere in da je skupina tritisoč strokovnjakov neprekinjeno dežurna že od zadnjega tedna decembra, da bi lahko reševala take in podobne pripetljaje. Okrepitve so postavili tudi na posebnih številkah za prijavo napak (182, 183 in 189).

    Objavljeno: 6.1.2000
  • Podjetje VeriSign napovedalo nakup tekmecev

    Varnost prenosa podatkov s certifikati je eden od temeljev elektronske ekonomije, odslej pa smo še korak bližje k globalnemu standardu. Podjetje VeriSign, morda največji servis za certifikate, je napovedalo nakup dveh največjih tekmecev za skupni znesek 1,2 milijarde dolarjev. VeriSign je kupil južnoafriško družbo Thawte Consulting, ki so ga mnogi označevali kot cenejšo alternativo VeriSigna, le malo zatem pa je najavil še nakup družbe Signio, ki prodaja varne transakcije na ravni protokola TCP/IP (večina drugih deluje nekoliko višje na ravni protokola HTTP). Tržni analitiki so mnenja, da bo VeriSign izdelke in storitve družbe Signio združil s svojimi, in pričakujejo, da bo Thawte Consulting lahko še naprej deloval kot samostojna podružnica družbe.

    Objavljeno: 6.1.2000
  • Nautilus povezuje Sredozemlje

    Telecom Italia bo gradil podvodno optično omrežje Nautilus, ki bo povezovalo Italijo, Grčijo, Turčijo, Izrael in Egipt. Novo omrežje bo imelo zmogljivost 1,28 terabit/s in bo zagotavljalo hitre internetne, govorne, podatkovne in videopovezave med državami. Po omrežju bo lahko vsako sekundo steklo 15 milijonov sočasnih telefonskih pogovorov ali 100 ur digitalnih videoposnetkov.

    Objavljeno: 6.1.2000
  • Bitka za mobilno platformo

    Bitka za prevlado operacijskih sistemov za bodoče mobilne telefone in komunikacijsko usposobljene žepne računalnike je v decembru dobila novo razsežnost po napovedi novih zavezništev pri dveh od največjih proizvajalcev mobilnih telefonov, Ericssonu in Motoroli. Prvi je javnost presenetil Ericsson, ki je najavil ustanovitev skupnega podjetja skupaj z ameriškim gigantom Microsoftom, v katerem naj bi razvili nove brezžične komunikacijske naprave in mobilne telefone z računalniškimi funkcijami. Še bolj kakor javnost pa so bili presenečeni v združenju Symbian, saj je bil Ericsson kot eden od stebrov združenja doslej zvest podpori za operacijski sistem EPOC, ki ga v okviru Symbiana razvija angleški Psion. Presenečenje in ponekod celo ogorčenje je bilo tolikšno, da je Ericsson moral hitro pripraviti novo tiskovno sporočilo, v katerem so partnerje in stranke skušali pomiriti z vnovično javno podporo za dosedanje delo in bodoče izdelke Symbiana. Ericsson kljub temu meni, da je tržišče dovolj veliko, da lahko ponudijo izdelke z obema operacijskima sistemoma.

    Objavljeno: 5.1.2000
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji