• ATIjevi grafični čipi tudi v mobilnih napravah

    Podjetje ATI je napovedalo, da bodo v prihodnje izdelovali tudi grafične pospeševalnike za mobilne naprave, kot so zmogljivejši telefoni GSM in ročni računalniki. Ob tem so predstavil svoj novi izdelek Imageon 100, ki ima vgrajeno strojno podporo za dekodiranje video posnetkov MPEG-4, opravlja pa tudi pospeševanje dvorazsežne grafike. Z vgrajenim 384 KB velikim pomnilnikom podpira ločljivost 240 x 320, medtem ko z dodatnim zunanjim pomnilnikom omogoča ločljivosti do 800 x 600. Novi čip bo deloval s procesorji različnih proizvajalcev, podprti pa bodo operacijski sistemi PocketPC, PalmOS, Symbian in Linux.

    Objavljeno: 27.1.2002
  • 4-milijonski HP

    Na letošnjem sejmu CES v Las Vegasu predstavljeni digitalni fotoaparat HP Photosmart 812 se ponaša s 4 milijonskim tipalom CCD, Pentaxovim objektivom, ki omogoča trikratno optično povečavo in dodatno sedemkratno digitalno povečavo. Cena izdelka je 600 dolarjev, za dodatnih 80 je na voljo še podstavek za lažje povezovanje digitalnega fotoaparata z osebnim računalnikom.

    Objavljeno: 26.1.2002
  • Dataplay - mediji prihodnosti?

    Raznolika druščina, sestavljena iz podjetij Evolution Technologies, DataPlay in MTV, poskuša preboj na trgu prenosnih glasbenih naprav s predvajalnikom MTV DataPlay, ki podpira nosilce DataPlay. Tako kot plošče CD, je tudi DataPlay optični mediji, ki pa je mnogo manjši, a ima kljub temu kar zgledno zmogljivost 500 MB, kar je dovolj za približno enajst ur stisnjene glasbe v zapisu MP3. Vendar MTV Dataplay ni le predvajalnik, z njim je mogoče zvok tudi snemati ali ga priključiti na računalnik kot pomnilniško enoto. Predvajati zna glasbo v zapisih vrste MP3, WMA, AAV ali QDX. Z medijsko podporo največje glasbene televizije MTV podjetji Evolution Technologies in DataPlay računata na čim boljšo uveljavitev novega nosilca, s katerim načrtujeta preboj tudi v druge prenosne naprave, kot so digitalni fotoaparati in ročni računalniki. Naprava naj bi na trg prišla predvidoma aprila.

    Objavljeno: 26.1.2002
  • Tudi CyberDrive s hitrimi CD-RW zapisovalci

    CyberDrive je napovedal dva nova CD-RW zapisovalca, ki se bosta po hitrosti merila z najhitrejšimi konkurenti. Zapisovalca z oznakama CD-W058D in CD-W068D bosta omogočala zapisovanje CD-R plošč pri 32- in 36-kratni hitrosti ter zapisovanje na nosilce CD-RW z 12-kratno hitrostjo. Branje bo potekalo s hitrostjo 48x, dostopni čas pa naj bi bil okoli 100 ms. Opremljena sta z 2 MB predpomnilnika, za primer izpada podatkovnega toka pa sta opremljena s tehnologijo ExacLink. Pogona naj bi poleg velike hitrosti zapisovanja odlikovala predvsem ugodna cena.

    Objavljeno: 26.1.2002
  • AMD Duron s taktom 1,3 GHz

    AMD se je hitro odzval na Intelovo predstavitev Celerona s taktom 1,3 GHz in zvišal delovno frekvenco pri svojem najcenejšem procesorju Duron. Tako kot Intelov tekmece tudi ta sedaj deluje s taktom 1,3 GHz. Tako kot dosedanji procesorji Duron novinec podpira sistemsko vodilo s taktom 200 MHz, pomnilnike DDR DRAM, vsebuje 192 KB velik predpomnilnik in tehnologijo 3DNow! Novi Duron s taktom 1,3 GHz stane 118 dolarjev v količinah po 1000 procesorjev.

    Objavljeno: 25.1.2002
  • Cisco in IBM skupaj za večjo produktivnost na poti

    Cisco Systems in IBM sta najavila, da bosta z združenimi močmi omogočila podjetjem in upravljalcem javnih prostorov, kot so hoteli in kongresni centri, vzpostavljanje varnih, visokozmogljivih povezav v internet ter drugih komunikacijskih storitev. Tako bodo podjetja svojim uslužbencem lahko omogočila dostop do informacijskih virov s katerekoli lokacije v svetu. IBM Global Services bo ponujal svetovanje s področja brezžičnih omrežij, sistemsko integracijo, storitve na lokacijah naročnika in tehnično pomoč, medtem ko bo Cisco zagotavljal izdelke za izgradnjo omrežne infrastrukture in rešitve v sklopu programa Cisco Mobile Office.

    Objavljeno: 25.1.2002
  • iPlanet 5.0 že na voljo

    Sun, eno izmed vodilnih podjetij na področju strežnikov in strežniških aplikacij, je izdal novo različico svojega strežnika iPlanet Server. Podjetjem bo novi izdelek omogočil urejanje uporabniških imen in pravic na enem mestu in hkratno uporabo le-teh v več programih na spletni strani ali dvereh. Izboljšali so tudi varnost in povezovanje izdelka z rešitvami Sunovih partnerjev. Sun je tudi napovedal, da bo podprl standarde skupine Liberty Alliance, s katerimi bo omogočena enkratna prijava s katerekoli naprave, priključene v splet, tako prijavljenim uporabnikom pa bo na voljo cela vrsta storitev in vsebin, do katerih bodo dostopali brez ponovne identifikacije tudi če bodo storitve ponujala različna podjetja.

    Objavljeno: 25.1.2002
  • Linux s podporo za USB 2.0

    Izšla je nova različica jedra operacijskega sistema Linux. Različica 2.5.2 je sicer še razvojna različica Linuxovega jedra, glavna novost pa je podpora vmesniku USB 2.0. Kdaj bo podpora za ta vmesnik na voljo v stabilni različici jedra, še ni znano. Razvijalci Linuxovega jedra se tako lahko pohvalijo, da so prehiteli Microsoft, ki je podporo za USB 2 šele napovedal, dodatek pa naj bi bil na voljo v prvi polovici leta.

    Objavljeno: 25.1.2002
  • Extigy -- zunanja zvočna kartica

    Lastnikom prenosnih računalnikov in tistim, ki jim vgradnja zvočne kartice v računalnik ne ustreza, Creative Labs odslej ponuja Sound Blaster Extigy. Gre za zunanji zvočni modul, ki ga na računalnik priključimo prek vmesnika USB. Z večkanalno 24-bitno kakovostjo zvoka pri frekvenci vzorčenja 96kHz in razmerjem signal-šum 100dB, bi moral zadovoljiti tudi zahtevnejše poslušalce. Vgrajena sta tudi tehnologiji EAX in DREAM, ki sta sicer poznani iz kartic Sound Blaster Audigy in ki omogočata dodajanje različnih učinkov ter uporabo prostorskega zvoka. Extigy je mogoče uporabljati tudi neodvisno od računalnika kot dekodirnik zvoka Dolby Digital, npr. v povezavi s predvajalnikom DVD ali igralno konzolo. Še v januarju naj bi bil na voljo za ceno 150 dolarjev.

    Objavljeno: 24.1.2002
  • Novi tiskalniki Kyocera Mita

    Podjetje Kyocera Mita je predstavilo dva nova namizna laserska tiskalnika, FS-1010 in FS-1050, ki sta zamenjala dosedanji model FS-1000+. Poleg značilne oblike, ki je plod dela oblikovalca F.A. Porsche, ponujata nova tiskalnika višjo hitrost izpisa (14 strani na minuto), večji osnovni pomnilnik (16 MB) in zmogljivejši procesor (PowerPC 405/200 MHz). Tiskalnika uporabljata tehnologijo Ecosys, ki omogočata daljšo življenjsko dobo sestavnih delov, saj valj in razvijalec zamenjamo šele na pri 100.000 izpisanih straneh, medtem pa zamenjujemo le barvilo. Eno polnjenje barvila zadostuje za 6.000 strani pri 5-odstotni pokritosti. Tiskalnika FS-1010 in FS-1050 ponujata visoko kakovosten način tiskanja z navidezno ločljivostjo 1200 pik na palec in izboljšan način tiskanja z višjo ločljivostjo 2.400 x 600 pik na palec. Čas, potreben za ogrevanje, je z uporabo tehnologije EcoFuser skrajšan na 15 sekund ali manj. Priložen je predal za 250 listov, na izhodu pa je prostora za 150 listov. Dodamo lahko dodatni predal za 250 listov. Poleg jezika PCL tiskalnik podpira Kyocerin opisni jezik PRESCRIBE Iie (različica Postscripta). Tiskalnika sta opremljena z vzporednim in USB vmesnikom, dodamo pa lahko omrežni vmesnik. Kot dodatek je na voljo tudi kartica CompactFlash velikosti 8 MB, namenjena za shranjevanje pisav, logotipov, standardnih oblik in oznak.

    Objavljeno: 24.1.2002
  • Nadgradnja Novell eDirectory-ja

    Novellov imeniški sistem eDirectory je na voljo v novi različici. Avtorji so programu dodali nekaj novih zmožnosti, s katerimi so razvijalcem olajšali delo, ter izboljšali iskanje po imeniku ter izdelavo varnostnih kopij. Ob predstavitvi nove različice pa je govor tekel že tudi o naslednji različici programa, ki bo omogočal nadzor nad programi preko spletnih strani ter brezžični dostop do storitev imenika, na voljo pa naj bi bila v aprilu. Na voljo je že tudi nova različica Novell eGuide-a, spletnega programa za iskanje stikov. eGuide omogoča iskanje podatkov, kot so imena in telefonske številke, v imeniku eDirectoryju ali katermikoli LDAP združljivim programu. V novi različici je omogočen dostop do vseh informacij v imeniku, tudi slikovnih, na voljo pa so različne stopnje dostopa, s katerimi lahko nepooblaščenim uporabnikom omejimo dostop do nekaterih podatkov.

    Objavljeno: 24.1.2002
  • Razvojna različica strežnika Commerce Server 2002 že na voljo

    Microsoft je predstavil razvojno različico strežnika Commerce Server. Strežniški program z oznako 2002, namenjen predvsem transakcijskim spletnim dverem in elektronskim trgovinam, je v novi različici pridobil boljšo podporo večjezičnim stranem, orodja za analizo obiskov strani in bolj robustne kataloške funkcije. Te funkcije sicer ponujajo že nekateri konkurenčni izdelki, glavna prednost Microsoftovega izdelka pa naj bi bila povezanost s tehnologijo .Net. Tako bodo razvijalci lahko razvijali nove strežniške aplikacije kar z razvojnim orodjem Visual Studio, na voljo pa jim bodo tudi nekatere rešitve, ki so sestavni del izdelkov .Net, na primer dostop do spletnih storitev. Razvojna različica novega strežnika je že na voljo na Microsoftovi spletni strani.

    Objavljeno: 24.1.2002
  • Virus, ki se pretvarja kot Microsoftova pomoč

    Virus Gigger, ki ob zagonu pobriše datoteke z uporabnikovega diska in ga formatira, je kljub dokaj majhnem številu okuženih sistemov postal klasificiran kot visoka nevarnost. Gigger je spisan v javi, širi pa se dokaj klasično, preko programa za elektronsko klepetanje mIRC in elektronske pošte kot popravek za Microsoftov Outlook Express. Okužena je priložena datoteka z imenom mmsn_offline.htm, ki ob zagonu prične uničevanje sistema. Microsoft ponovno poudarja, da nikoli ne pošiljajo popravkov preko elektronske pošte, temveč jih je potrebno naložiti iz njihove spletne strani.

    Objavljeno: 23.1.2002
  • Po nekaj dnevih zaprtih vrat Kazaa ponovno deluje

    Nizozemsko podjetje Kazaa, znano po istoimenskem programu za izmenjavo datotek se je sredi januarja uklonilo nizozemskem sodišču in umaknilo svoj program s spletne strani. Sodišče je v tožbi, ki jo je zoper Kazaa sprožila nizozemska avtorska agencija, razsodilo v prid avtorski agenciji, čeprav so predstavniki Kazaaja skušali sodišče prepričati, da zgradba sistema tega ne omogoča. Na samem Kazaaju delovanja celotnega servisa niso ukinili, vse kar so lahko naredili, je bilo, da so program umaknili s spletne strani, s čimer so onemogočali prijavo novih uporabnikov.

    Objavljeno: 23.1.2002
  • Končna različica Visual Studia.NET

    Po mnogih napovedih in testnih različicah so Microsoftova razvojna orodja pod imenom .NET končno na voljo. S spletne strani MSDN lahko naročniki že prenesejo končno različico skupine razvojnih programov Visual Studio.NET, medtem ko je ogrodje .NET Framework na voljo brezplačno. Skupina programskih jezikov in orodij, ki vključuje tudi nove različice prevajalnikov Visual Basic, C++, C# in J++ bo v trgovine prišla 13. februarja. Visual Studio.NET je najpomembnejši gradnik Microsoftove strategije .NET, katere namen je omogočiti čim bolj preproste spletne storitve.

    Objavljeno: 23.1.2002
  • Netscape vložil tožbo zoper Microsoft

    Podjetje Netscape Communications, izdelovalec nekoč najpopularnejšega spletnega brskalnika, ki je že nekaj časa v lasti korporacije AOL Time Warner, je vložilo tožbo zoper Microsoft zaradi večjega števila nelegalnih dejanj, ki so bila namenjena promoviranju Internet Explorerja in so škodila Netscapeu. V skladu z ameriškimi zakoni, zahteva Netscape trikratno odškodnino za vso povzročeno škodo skozi leta.

    Objavljeno: 23.1.2002
  • Svetleče se plošče CD

    Za privabljanje kupcev proizvajalci včasih posežejo po nenavadnih domislicah. Nova serija Fujifilmovih CDjev pritegne pozornost predvsem v temi, saj se svetijo. Kljub temu bodo 80 minutni (700 MB) nosilci zanimivi tudi lastnikom hitrih zapisovalnikov. Podpirajo namreč hitrost zapisovanja do 32x. Paket desetih CDjev stane 10 dolarjev.

    Objavljeno: 22.1.2002
  • Razširjena družina Mavica

    Pri Sonyju so razširili svojo družino digitalnih fotoaparatov Mavica, ki je znana predvsem zaradi svojevrstnega izbora nosilcev za zapisovanje slik, kot so diskete ali majhne plošče CD-R. Pri novih modelih so temu dodali tudi podporo pomnilniškim karticam. MVC-FD100 (1,2 milijona pik) in MVC-FD200 (2 milijona pik) zmoreta zapisovati tako na tri in pol palčne diskete, kot tudi Sonyjeve pomnilniške kartice Memory Stick. Oba modela se ponašata z izboljšanim ohišjem, ki je glede na prejšnje modele Mavice predvsem manjše in bolj ergonomsko oblikovano ter Sonyjevimi akumulatorji InfoLithium, ki omogočajo prikaz preostalega časa delovanja. MVC-FD200 se poleg tega ponaša še z 12 bitno predstavitvijo posameznih barvnih komponent, ter inteligentno bliskavico. Oba aparata na trg prihajata v februarju za ceno 400 dolarjev za model MVC-FD100, oziroma 500 dolarjev za model MVC-FD200.

    Objavljeno: 22.1.2002
  • Adobe GoLive 6.0

    Podjetje Adobe, vodilni ponudnik na področju grafičnih in DTP orodij, nadaljuje z razvojem orodij za spletno rabo. Nedavno so tako najavili novo različico spletnega urejevalnika, GoLive 6.0, ki vsebuje izboljšave na številnih področjih. Največja novost je zagotovo priloženi strežnik Adobe Web Workgroup Sever, ki omogoča učinkovito skupinsko delo pri razvoju spletnih projektov ter nadzor vsebine na spletnih strežnikih. S pomočjo novega strežnika GoLive odslej omogoča vodenje različic spletnih strani, napredno primerjanje dokumentov ter lažjo sodelovanje na projektih, pri katerih so za delo potrebna različna orodja. Strežnik namreč podpira katerikoli WebDAV združljiv program, kot so na primer paketi Photoshop, Illustrator in InDesign, pa tudi izdelki tekmecev, na primer Macromedia DreamWaver.

    Objavljeno: 22.1.2002
  • AOL kupuje Red Hat Software?

    Po nekaterih podatkih se medijski gigant AOL Time Warner pripravlja za nakup družbe Red Hat Software, enega od vodilnih ponudnikov Linuxa. S tem korakom bi se AOL aktivno vključil v bitko za uporabnike namiznih računalnikov, kjer prevladuje Microsoft. Podjetje AOL je znano po sporih z družbo Microsoft, s katero tekmuje zlasti na področju spletnih vsebin in storitev. AOL bi s tem korakom dobil podlago, operacijski sistem, s katerim bi lahko lažje tekmoval z Microsoftovimi izdelki. Spomnimo se le tega, da je AOL pred lei kupil družbo Netscape, tedaj glavnega tekmeca na področju spletnih brskalnikov. Po mnenju mnogih je Microsoft tekmo tedaj dobil predvsem zaradi tesne povezanosti med brskalnikom in operacijskim sistemom. Kot kaže, nekaj podobnega sedaj snujejo tudi pri družbi AOL.

    Objavljeno: 22.1.2002
  • Izjemna rast prodaje zapisovalnikov DVD

    Strokovnjaki napovedujejo, da bo v letu 2002 prodanih skoraj deset milijonov zapisovalnikov DVD, kar bi bilo 725 odstotkov več kot leta 2001. Leta 2005 naj bi se prodalo že več kot 50 milijonov enot. Člani združenja RDVDC, ki združuje 83 vodilnih tehnoloških razvijalcev in proizvajalcev enot DVD, so prepričani, da bodo kos povečanemu povpraševanju. Združenje RDVDC zgledno sodeluje tudi pri poenotenju treh zapisljivih standardov DVD (DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW) in je že predstavilo novi >>Multi<< standard DVD, ki omogoča predvajanje oziroma zapisovanje na vse tipe nosilcev (vključno z CD-R/RW). Ob večjem povpraševanju pada cena tako zapisovalnikom kot nosilcem DVD. Pred koncem leta naj bi enote stale manj kot 400 dolarjev, enkratno zapisljivi nosilci DVD-R z zmogljivostjo 4,7GB pa manj kot tri dolarje.

    Objavljeno: 21.1.2002
  • Toshibin Portege je najlažji

    Toshiba je predstavila novo generacijo ultra lahkih prenosnikov, ki se odlikujejo z zelo majhno težo in skromnimi dimenzijami. Novi model Portege 2000 namreč tehta le malce več kot kilogram, ob skromni dolžini in širini pa je debel manj kot 2 cm. Kljub temu v računalniku ne pogrešamo skoraj nič. Poganja ga zelo varčen (različica ULV) procesor Pentium III s taktom 750 MHz, pomnilnik je v osnovi velik 256 MB, vgrajen pa je tudi 20 GB velik disk. Pri Toshibi so izredno pazili na velikost in število sestavnih delov, zato je diske 16% manjši kot sicer (premer 1,8 palcev), vgrajen polisilicijev zaslon pa ima 40% manj sestavnih delov kot predhodniki. Kljub temu ob 12,1-palčni diagonali nudi zelo svetlo sliko ob ločljivosti 1024 x 768 pik. Drugih pomnilniških enot v prenosniku Portegee 2000 sicer ni, zato pa je vgrajen zelo bogat nabor vmesnikov. Že v osnovi so vgrajeni modem, omrežna kartica, brezžični omrežni vmesnik (802.11b), dopolniti pa ga je mogoče tudi z vmesnikom bluetooth, kot kartico PC Card ali SD Card (obe enoti sta vgrajeni). K manjši teži prispeva tudi novi ploščati polimerni litijev akumulator, ki zagotavlja tudi zelo dolgo trajanje delovanja. Ker sta prenosniku priložena dva akumulatorja, lahko brez postanka delamo skoraj 10 ur.

    Objavljeno: 21.1.2002
  • Izboljšana Minolta

    Minolta je nadgradila >>trimilijonski<< digitalni fotoaparat Dimage S304 z novim modelom S404, ki ima odslej tipalo CCD s štirimi milijoni svetlobnih elementov. Od starejšega modela je prevzel štirikratno optično povečavo (ustrezno 35 - 140 milimetrski goriščni razdalji formata leica), 2,2-kratno digitalno povečavo, 12 bitni analogno-digitalnim pretvornik, ter Minoltin postopek za interpolacijo barv CxProcess. Izboljšanemu modelu so tudi podvojili medpomnilnik (na 32 MB), kar omogoča hitrejše snemanje zaporednih posnetkov.

    Objavljeno: 21.1.2002
  • Sonicblue predvajalnik z diskom

    Ob vse večjem številu prenosnih predvajalnikov z vgrajenim diskom, tudi pri podjetju Sonicblue niso sedeli križem rok. Novi predvajalnik Rio Riot je opremljen s kar 20 GB velikim diskom, kar je dovolj za več kot 5.000 skladb stisnjene glasbe MP3. Predvajalnik ima vgrajen tudi radijski sprejemnik, 16 MB medpomnilnika pa je dovolj za 12 minut predvajanja brez dostopanja do diska, kar odpravlja morebitne napake zaradi tresljajev in varčuje z energijo. Predvajalnik Rio Riot bo na trgu predvidoma ob koncu februarja za ceno 400 dolarjev.

    Objavljeno: 21.1.2002
  • ZDA zrahljale izvozne omejitve

    Ameriška vlada je ukinila določene omejitve glede izvoza zmogljive računalniške strojne opreme v države kot so Rusija, Kitajska, Indija in Pakistan. Te in druge države iz območja >>Tier 3<< so doslej lahko uvažale opremo, ki je omogočala do 85 tisoč milijonov teoretičnih operacij na sekundo (MTOPS), odslej pa je omejitev 190 tisoč MTOPS. ZDA hočejo s temi omejitvami preprečiti morebitno uporabo strojne opreme v vojaške namene, zato na črni listi še naprej ostajajo Kuba, Iran, Irak, Libija, Severna Koreja Sudan in Sirija. Bela hiša se je ob tem odločila, da prestavi Latvijo med države Tier 1, ki lahko neomejeno uvažajo strojno opremo iz ZDA. Med temi državami najdemo vse zahodnoevropske države, Japonsko, Kanado, Mehiko, Avstralijo in Novo Zelandijo, med vzhodno- in južnoevropskimi pa Slovenijo, Češko, Poljsko in Madžarsko. Na odločitev Bele hiše so se kritično odzvali predstavniki iz industrije IT, ki trdijo, da so standardi MTOPS neučinkoviti, saj je procesorsko moč mogoče povečati tudi z gručami (clustering) šibkejših računalnikov.

    Objavljeno: 20.1.2002
  • Boljše plače za certificirane strokovnjake

    Raziskovalna družba Foote Partners je anketirala 30 tisoč strokovnjakov iz industrije IT in ugotovila, katera delovna mesta so najbolj iskana in najbolje plačana. Ugotovili so, da so najbolj vroča področja baze podatkov, razvoj storitev elektronskega poslovanja, hiter razvoj namenskih programov in vodenje projektov. Kdor pa ima še certifikat za posamezna področja, da ta znanja res obvlada, je na konju, pravijo raziskovalci, saj si lahko obeta od deset do dvajset odstotkov bonusa oziroma dodatka na osnovno plačo - odvisno od delovnega mesta.

    Objavljeno: 20.1.2002
  • Storitve vse bolj pomembne za IBM

    Dandanes, ko so prihodki od prodaje strojne opreme v upadanju, so vse bolj pomembne različne storitve, česar se zavedajo tudi pri IBM. S storitvami - od upravljanja računalniških sistemov in gostitve spletnih strani do razvoja specializirane programske opreme in upravljavskih procesov - je IBM v letu 2001 ustvaril 38 odstotkov od skupnega prihodka v višini 88 milijard dolarjev. V tretjem četrtletju 2001 je bil delež prihodkov od storitev že 43-odstoten, od prodaje strojne opreme pa 37-odstoten. Podoben trend naj bi se nadaljeval tudi v letu 2002. Prihodki od storitev naj bi zrasli za več kot deset odstotkov, prodaja strojne opreme pa naj bi se zmanjšala za dva odstotka. Prodaja storitev zagotavlja stalne prihodke, dolgoročne pogodbe o zagotavljanju storitev pa so vredne od deset milijonov pa vse do milijarde dolarjev. Podjetja se vse bolj nagibajo k podpisovanju dolgoročnih pogodb, katerih delež naj bi se do leta 2005 povečeval za dobrih 12 odstotkov letno. Skupna vrednost dolgoročnih pogodb v ZDA in Kanadi v letu 2002 naj bi znašala 113,5 milijarde dolarjev (leta 2001 100, 6 milijarde dolarjev).

    Objavljeno: 20.1.2002
  • Serial ATA morda kmalu na tržišču

    Nova, zaporedna različica standarda za priklop diskov in optičnih enot, Serial ATA, kaže znake zrelosti in pripravljenost za nastop na trgu. Na Intelovi jesenski razvojni konferenci (IDF) in še prej na posebni konferenci za Serial ATA (t.i. >>plugfest<<, ki so ga sponzorirala podjetja Intel, Seagate in Silicon Image) je skoraj 50 podjetij razstavljalo svoje izdelke, ki so združljivi s standardom Serial ATA. Posebej je bila poudarjena združljivost med njimi, zato je bilo pognanih preko 900 preizkusov, od katerih je bilo preko 95% končanih uspešno. Predvsem je pomembno, da so vse naprave Serial ATA programsko popolnoma združljive z danes običajnim, vzporednim standardom ATA.

    Objavljeno: 20.1.2002
  • Višji proračuni za IT

    Finančna skupina Merrill Lynch & Co. je med direktorji za informatiko iz 110 podjetij iz ZDA in Evrope izvedla anketo o višini letošnjih vlaganjih v opremo za informacijsko tehnologijo. V povprečju naj bi podjetja letos v ta namen vložila tri odstotke več kot v letu 2001. Največ denarja naj bi podjetja namenila za varnost, navidezna zasebna omrežja in spletne storitve. Direktorji za informatiko so napovedali tudi pri katerem dobavitelju bodo predvidoma kupili največ opreme IT. Na prvem mestu se je znašel Microsoft, sledijo pa Cisco, Compaq, IBM, Oracle, Hewlett-Packard in Sun.

    Objavljeno: 19.1.2002
  • Živahno leto 2002 na trgu žepnih računalnikov

    Po težavah in komaj desetodstotni rasti prodaje v letu 2001, se proizvajalcem ročnih in žepnih računalnikov pišejo boljši časi, napovedujejo poznavalci. Uporaba Intelove procesorske mikroarhitekture XScale bo povzročila večjo raznolikost modelov, ob koncu leta pa naj bi se zaradi zmanjšanja stroškov po napovedih analitikov združila Handspring in Palm. Žepne in ročne napravice naj bi po novem večinoma obvladale tudi brezžični paketni prenos podatkov in sprejemale elektronsko pošto. Poleg tega bodo skoraj vsi zasloni barvni, akumulatorji pa naj bi ob normalni uporabi zadostovali za dva dni. Ob koncu leta 2002 naj bi se za dvesto dolarjev znižale tudi cene ročnim računalnikov, katerih povprečna cena se bo vrtela okrog 370 dolarjev.

    Objavljeno: 19.1.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji