• Bluetooth naj bi se prodajal bolje od Wi-Fi

    Bluetooth bo letos prevladal na trgu brezžičnih rešitev, trdijo v analitičnem podjetju Forrester Research - prehitel naj bi predvsem tehnologijo Wi-Fi, ki se počasneje širi med uporabniki.

    Objavljeno: 22.7.2003
  • Razvoj za naprave z OS Windows XP Embedded cenejši kot za Linux

    Jerry Krasner je primerjal ter analiziral delo 100 razvojnih oddelkov za OS Windows XP Embedder ter Linux in ugotovil, da naj bi bil razvoj programov za naprave s sistemom Windows v primerjavi s tistimi z Linuxom kar štirikrat cenejši in časovno bistveno krajši ter hitrejši.

    Objavljeno: 22.7.2003
  • SGI z novimi grafičnimi delovnimi postajami

    Družba Silicon Graphics je predstavila nove grafične delovne postaje, ki prvič v zgodovini podjetja uporabljajo standardne grafične procesorje drugih proizvajalcev, izbrano pa je bilo podjetje ATI. Najzmogljivejša novost je sistem Onyx4 UltimateVision, ki temelji na procesorjih MIPS 16000A, najzmogljivejši sistem pa vsebuje kar 64 procesorjev, do 32 grafičnih procesorjev in stane čez 300.000 dolarjev. Z uporabo standardnih delov, kot so ATI-jevi grafični pospeševalniki, pa so glede na predhodnike dosegli bistveno boljše razmerje med ceno in zmogljivostjo (po na navedbah proizvajalca kar 40-kratno izboljšanje). Novi Onyx4 je tudi 5-krat hitrejši od sistemov prejšnje generacije.

    Objavljeno: 22.7.2003
  • Sony širi ponudbo ročnih računalnikov Clie

    Sony je predstavil nove ročne računalnike iz družine Clie, ki vsebujejo brezžične komunikacijske vmesnike, novo obliko, prvič pa je povsem Sonyev tudi glavni procesor. Največja značilnost novih modelov je najbrž oblika, saj je v ročni računalnik vgrajena tudi miniaturna tipkovnica, ki pa je na napravo vpeta vodoravno, torej enako kot pri prenosnih računalnikih. Za razliko od dosedanjih ročnih računalnikov Clie zaslon prikazuje sliko vodoravno, z ločljivostjo 480 x 320 pik, zaslon pa se da tudi obrniti za 180 stopinj in povezniti čez tipkovnico.

    Objavljeno: 21.7.2003
  • Drugo četrtletje uspešno za proizvajalce računalnikov

    Kljub vojni v Iraku, epidemiji SARS-a in še vedno prisotni ekonomski nestabilnosti so proizvajalci prodali v drugem četrtletju več računalnikov PC od načrtovanega. Po podatkih družbe Gartner je prodaja zrasla kar za skoraj 10% glede na enako obdobje v letu 2002, kar je bolje od pričakovanj. Pri družbi IDC so prav tako potrdili rast, vendar so pri podatkih bolj zadržani - navajajo rast v višini 7,6%.

    Objavljeno: 21.7.2003
  • Prvi krmilnik RAID za diske Serial ATA

    Adaptec je predstavil prvi diskovni krmilnik RAID, ki omogoča priključitev diskov z vmesnikom Serial ATA. Krmilnik 2410SA podpira priključitev do štirih diskov z vmesnikom Serial ATA, ki jih lahko združimo v polja RAID 0,1,5,10 in JBOD. Kartica je namenjena osebnim računalnikom in manjšim strežnikom, saj bodo v prihodnje predstavili še zmogljivejše krmilnike. Kartica vsebuje 64 MB velik predpomnilnik, podpira volumne večje od 137 GB, združljiva pa je z operacijskimi sistemi Windows 2000 in Windows XP, Windows Server 2003,Linux distribucijami Red Hat in SuSE ter sistemi SCO Unix in Caldera Open Unix. V ZDA je cena kartice 390 dolarjev.

    Objavljeno: 21.7.2003
  • Nevarna luknja v vseh novejših OS Windows

    Microsoft je nedavno objavil še en popravek, s katerim lahko uporabniki zakrpajo nevarno luknjo v operacijskih sistemih Windows NT 4, NT 4 Terminal Edition, Windows 2000, XP in Windows 2003.

    Objavljeno: 21.7.2003
  • Elektronska industrija podpira Linux

    Številni veliki proizvajalci elektronskih naprav za zabavo so podprli novo združenje, ki bo skrbelo za promocijo in pospeševanje implementacije Linuxa v izdelkih za široko porabo. Med proizvajalci, ki so podprli združenje CELF (Consumer Electronics Linux Forum), so podjetja, kot so Matsushita, Sony, Hitachi, NEC, Philips, Samsung, Sharp in Toshiba. Glavna naloga združenja bo skrb, za sodelovanje v razvojnem delu različnih proizvajalcev s ciljem, da izdelki zagotovijo zadostni nivo združljivosti. Pobuda je nastala po dogovoru o sodelovanju med Sonyejm in Matsushito, zamisel pa je kmalu pritegnila tudi druge. Prve rezultate razvoja naj bi videli v napravah, kot so diskovni video rekorderji in hišni avdio sistemi.

    Objavljeno: 20.7.2003
  • 2,5-palčni diski tudi za strežnike

    V prihodnjem letu lahko pričakujemo prve strežniške izdelke, ki bodo uporabljali 2,5-palčne diske, velikost, ki je bila doslej namenjena le prenosnikom. Fizično manjši diski zavzemajo namreč manj prostora, delujejo tišje, so bolj zanesljivi, pred njimi pa je še dolga pot razvoja.

    Objavljeno: 20.7.2003
  • VMware s centralnim nadzorom

    VMware, proizvajalec izdelkov za virtualne računalnike, se vse bolj usmerja v rešitve za velika podjetja. S programom VMware Control Center naj bi tako dobili orodje za centralni nadzor vseh navideznih strojev, ne glede na katerem fizičnem strežniku v omrežju se nahajajo. Izdelek bo deloval tako s strežniškimi paketi ESX Server kot GSX Server, upravitelji pa bodo lahko z njim nastavljali vse pogoje za delovanje navideznih strežnikov, kot so količina pomnilnika, prepustnost pomnilniških in omrežnih povezav in drugo. S pomočjo tehnologije VMotion bo celo mogoče seliti programe med različnimi navideznimi sejami, kar bo omogočilo boljši izkoristek sredstev na voljo. Izdelek bo kmalu na voljo v razvojni različici, končni paket pa pride konec leta.

    Objavljeno: 20.7.2003
  • Ekipa za procesorje Alpha odhaja k Intelu

    Pete Bannon, eden od ključnih arhitektov procesorjev Alpha, bo kmalu pri Intelu razvijal naslednje različice procesorjev Intel. Bannon je le eden od petih inženirjev, ki se bodo v kratkem preselili iz družbe HP v Intel. S tem se nadaljuje proces, s katerim HP (pred njim pa Compaq) postopoma seli razvojno ekipo v Intel. Doslej je Intel tako pridobil že čez 300 inženirjev, ki so nekoč delali na projektih procesorjev Alpha. Do konca dogovora, ki ga imajo z družbo HP naj bi skupno prešlo čez 450 vrhunskih strokovnjakov. HP s tem korakom potrjuje svojo podporo za platformo IA-64 (Itanium), ki so jo razvili skupaj z Intelom. Čeprav so strokovnjaki vselej hvalili platformo Alpha, ta nikoli ni doživela velikih prodajnih uspehov. Nakup tehnologije s strani Compaqa in kasneje družbe HP je proces opuščanja samo še pospešil. Čeprav pri HP-ju še naprej zagotavljajo, da bodo še naprej podpirali platformo, je danes jasno, da strateško stavijo na Itanium, kjer so nedavno predstavili novo družino strežnikov z imenom Liberty.

    Objavljeno: 19.7.2003
  • Delež družbe HP pri tiskalnikih pada

    Čeprav je Hewlett Packard še vedno največji proizvajalec tiskalnikov na svetu, jim je v zadnjem četrtletju začel tržni delež padati glede na tekmece. V ZDA se je tako tržni delež znižal iz 59% na 54%, trdijo pri družbi IDC. Padec so zabeležili tudi na Japonskem, medtem ko je v Evropi tržni delež družbe HP celo nekoliko zrasel. Čeprav analitiki menijo, da padec še ne nakazuje trenda, so pri HP-ju zelo pozorni nad dogajanjem. Poleg HP-ja je tržni delež v zadnjem četrtletju nekoliko izgubil tudi Lexmark, medtem ko so pri Epsonu tržni delež povečali. Pri HP-ju nameravajo na spremembo reagirati s predstavitvijo novih modelov, ki se bodo vrstili od poletja od konca leta.

    Objavljeno: 19.7.2003
  • Okužbe z virusi se v letu 2003 močno povečujejo

    Po mnenju družbe Sophos, enega od vodilnih proizvajalcev protivirusne zaščite, se je v letu 2003 število okužb močno povečalo glede na enako obdobje lani. Po navedbah v raziskavi je bilo letos za 17,5% več okužb, kar je že lahko razlog ta zaskrbljenost. Največje okužbe so v prvih šestih mesecih 2003 povzročili virusi Bugbear in Klez, zelo pa se jim približal Sobi in njegove različice. Samo Bugbear predstavlja kar 11,6% vseh okužb. Med novimi virusi je predvsem mogoče opaziti tendenco uporabe več metod za okužbo, s čimer jih je težje odkriti in odstraniti.

    Objavljeno: 19.7.2003
  • VIA predstavila mobilni procesor Antaur

    Podjetje VIA je predstavilo procesor za prenosne računalnike, tokrat različico z imenom Antaur, s katerim tekmujejo neposredno z Intelovo arhitekturo Centrino. Antaur je namenjen energetsko manj zahtevni rabi, pri družbi VIA pa so že za predhodnika C3 trdili, da je njegova glavna prednost to, da za delovanje ni potreben ventilator za hlajenje, zato je računalnik skoraj neslišen. C3 porabi 11,25 W pri delovni frekvenci 1 GHz, največ 15 W, specifikacije za Antaur pa so podobne - zato analitiki domnevajo, da gre pravzaprav za skorajda enak procesor, le z drugim imenom. Procesor zagotavlja tudi brezžično povezljivost po standardih IEEE 802.11a, b in g, le ustrezno anteno je potrebno vgraditi v ohišje računalnika. Prenosniki z novim procesorjem bodo v Evropi in ZDA na voljo do konca leta, na Kitajskem pa jih že prodajajo.

    Objavljeno: 18.7.2003
  • SAP tudi za ročne računalnike

    Nemški proizvajalec poslovnih informacijskih sistemov SAP je najavil zavezništvo z družbo Sharp, s katerim naj bi vstopili tudi na trg mobilnih poslovnih rešitev. SAP načrtuje, da bi do leta 2005 uspeli prepričati okoli 5% svojih kupcev, kar znaša danes okoli 1.000 podjetij, v uporabo mobilnega dostopa od programov in podatkov v sistemih SAP. SAP bo zato prilagodil spletni vmesnik pri ključnih spletnih različicah svojih poslovnih sistemov, podprli pa bodo ročne računalnike Sharp Zaurus, ki temeljijo na operacijskem sistemu Linux in lastnem grafičnem vmesniku. Odločitev za to platformo je med drugim padla tudi zaradi dobre podpore za javo, ki je na številnih drugih sistemih ni. Pri Shrapu trdijo, da imajo v načrtu prodati okoli pol milijona Zaurusov letno, od tega okoli 140.000 samo na Japonskem.

    Objavljeno: 18.7.2003
  • NEC razvija prensonike na gorivno celico

    Japonski proizvajalec NEC je razvil nov tip miniaturne gorivne celice, ki obeta bistveno daljše trajanje delovanja pri tipičnih prenosnih računalnikih. Po opravljenih preizkusih tehnologije pri NECu menijo, da bi s tovrstno rešitvijo lahko zagotovili kar 40 ure neprekinjenega delovanja, kar je več kot 10-krat daljši čas od današnjih izdelkov z litijevimi akumulatorji. Ta cilj naj bi predvidoma dosegli v praksi v dveh letih, še prej pa naj bi naslednje leto na trg poslali prenosnik, ki bo z gorivno celico omogočal vsaj pet ur neprekinjenega delovanja.

    Objavljeno: 18.7.2003
  • Microsoft ponovno povečal dobičke

    Microsoft je objavil poslovne rezultate za četrto četrtletje fiskalnega leta in celotno fiskalno leto 2003, ki kažejo, da na večini poslovnih področij zabeležili rast prihodkov in dobička. Prihodki v celotnem letu so tako znašali 32,2 milijarde dolarjev, kar je 13 odstotkov več kot v prejšnjem letu, dobiček pa kar 9,9 milijarde, kar je 26 odstotkov več kot v 2002.

    Objavljeno: 18.7.2003
  • Microsoftovo shranjevanje podatkov

    Podjetje IDC je ugotovilo, da se je pri pomnilniških sistemih NAS, ki temeljijo na okolju Windows, povečala prodaja za približno 8 odstotkov. Pri IDC-ju menijo, da je k temu pripomogla zlasti agresivna ponudba podjetja Dell Computer. Vendar analitki obenem opozarjajo, da so tovrstni sistemi NAS predvsem taki z manjšimi zmogljivostmi. Leta 2002 naj bi bilo z okoljem Windows opremljenih kar tretjina vseh naprav NAS, vendar naj bi z njimi trgovci ustvarili zgolj 12 odstotkov prihodkov.

    Objavljeno: 17.7.2003
  • EMC kupuje družbo Legato Systems

    Podjetje EMC, eden vodilnih proizvajalcev pomnilniških sistemov, je najavilo namero o nakupu proizvajalca programske opreme za nadzor pomnilniških sistemov Legato Systems. Vrednost transakcije je 1,3 milijarde dolarjev, EMC pa se bo z nakupom močno okrepil na področju nadzora pomnilniških sistemov, kjer so bili tekmeci doslej močnejši. Poleg tega bo EMC z nakupom pridobil tudi orodja za izdelavo varnostnih kopij in rešitve za reševanje pri kritičnih napakah. Na tem področju bo EMC zdaj tretji največji ponudnik, takoj za družbami Veritas in IBM. EMC namerava izdelke Legato tesneje povezati in sčasoma spremeniti v eno celoto, vendar za zdaj ohranjajo ločene oddelke in prodajo izdelkov.

    Objavljeno: 17.7.2003
  • HP z novim vstopnim modelom poslovnih računalnikov

    Hewlett-Packard želi z novim modelom osebnega računalnika privabiti predvsem majhna podjetja, ki ne potrebujejo vseh lastnosti večjih poslovnih modelov. Novi poslovni računalnik HP Compaq Business Desktop d220 je novi vstopni model, ki bo postopoma zamenjal dosedanji model HP Compaq Evo d310v, na ameriškem trgu pa ga bo mogoče dobiti že za 350 dolarjev. Za to ceno kupec dobi računalnik s procesorjem Celerom pri taktu 2 GHz, 128 MB RAM in 40 GB velikim diskom, vendar so se pri tem modelu odrekli disketni enoti.

    Objavljeno: 17.7.2003
  • Cene mobilne telefonije se bodo še spreminjale

    V skladu s pričakovanji je Mobitelovi napovedi dviga cen kmalu sledil tudi Simobil, kjer bodo uporabniki opazili dokaj podobne spremembe kot pri Mobitelu, torej predvsem dražje klice znotraj lastnega omrežja. Podobno potezo je sprejel še ponudnik storitev Debitel, ki uporablja Mobitelovo omrežje, zaradi česar bodo njihovi uporabniki dočakali precej podobne podražitve kot Mobitelovi. Hkrati pa je v dogajanje posegla tudi Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP), ki je obema operaterjema s pomembno tržno močno, torej Mobitelu in Simobilu, naložila naj znižata cene zaključevanja klicev iz drugih mobilnih omrežij.

    Objavljeno: 17.7.2003
  • Palm o podrobnostih

    Podjetje Palm, izdelovalec ročnih računalnikov, je pojasnilo nekaj podrobnosti o ustanovitvi novega podjetja za programsko opremo PalmSource ter o nakupu tekmeca Handspring. Oba poslovna projekta nameravajo zaključiti jeseni letos. PalmSource bo na borzi Nasdaq označen s simbolom PSRC.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • Motorola pripravlja zaslon z nanocevmi

    Raziskovalci družbe Motorola razvijajo nov tip tehnologije za velike ploske zaslone, ki je lahko potencialno precej cenejša od današnjih plazemskih in LCD zaslonov. Nova tehnologija uporablja miniaturna a dolga ogljikova vlakna imenovana nanocevi, ki so sicer v raziskavi tudi za področja optičnih vodnikov in celo v medicini. Vlakna je mogoče z električno energijo osvetliti, svetilnost pa je pri tem boljša od tiste pri dosedanjih tehnologijah. Zaslone z imenom NED (nano emissive display) bo najbrž mogoče ceneje proizvajati, povrh tega bodo imeli boljše tehnične lastnosti. Motorola se že dogovarja z nekaterimi proizvajalci zaslonov o prodaji licenc, čeprav za zdaj še ni znano, kdaj bo tehnologija NED nared za množično proizvodnjo. Sprva naj bi NED srečali v velikih in tankih televizorjih, kjer naj bi izpodrinili današnje (drago) plazemske sisteme.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • PCI Express tudi za omrežja

    Intel pripravlja tehnologijo in specifikacijo Advanced Switching, derivat vodila PCI Express, s katero naj bi povezovali vezja in module v omrežnih napravah. S tem naj bi znižali stroške in povečali prepustnost povezav v omrežnih napravah. Doslej veliko usmerjevalnikov in drugih naprav uporablja za interno povezavo vodilo PCI, ki pa postaja vse večje ozko grlo pri današnjih širokopasovnih povezavah. Snovalci trenutno predvidevajo, da bo vodilo Advanced Switching delovalo s taktom 2,5 GHz, kar je znatno več kot pri PCI (133 MHz). Po sedanjih načrtih naj bi razvoj specifikacije dokončali do konca letošnjega leta, prvi izdelki pa bodo prišli na trg v začetku leta 2005.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • Kmalu konec za Netscape

    V podjetju America Online so v torek odpustili približno 50 zaposlenih v oddelku za razvoj spletnega brskalnika Netscape. Odpuščanje je del reorganizacije oddelka za razvoj odprtokodnega spletnega brskalnika Mozilla.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • Ellison: čas je proti PeopleSoftu

    Direktor družbe Oracle je napovedal, da bo podjetje PeopleSoft v naslednjih nekaj četrletjih objavilo slabe poslovne rezultate, kar jih bo dovolj oslabilo, da bo Oracle to podjetje končno lahko kupil. >>Zdi se mi, da čas ni na njihovi strani,<< pravi Ellison, zadeve pa bi se lahko zapletle zaradi PeopleSoftovega nakupa družbe J.D. Edwards.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • SuSE bo prodajal PC-je v Wal-Martu

    Nemško podjetje, ki prodaja storitve in plošče z Linuxom, namerava v prihodnje prodajati tudi osebne računalnike. Tako nameravajo za uporabo Linuxa motivirati nove stranke - predvsem s cenejšimi računalniki.

    Objavljeno: 16.7.2003
  • OpenVMS V8.0 prvič tudi na procesorjih Itanium

    Razvojni oddelek družbe Hewlett Packard je predstavil novo različico operacijskega sistema OpenVMS, ki odslej poleg procesorjev Alpha podpira tudi 64-bitno Intelovo arhitekturo Itanium 2. Inženirji so za projekt porabili dve leti, uspelo pa jim je celo več, kot so sprva načrtovali. Novi OpenVMS 8.0 vsebuje med drugim podporo za združevanje v gruče (tudi mešane Alpha-Itanium), simetrično večprocesiranje (SMP), porazdeljen datotečni sistem (DFS) in druge koristne rešitve.

    Objavljeno: 15.7.2003
  • Mac OS X 10.3 Panther ne bo 64-bitni OS

    Mac OS X 10.3, znan pod razvojnim imenom Panther, ne bo 64-bitni operacijski sistem, čeprav bo tekel na novem, 64-bitnem procesorju PowerPC 970 oziroma G5. Mac OS bo torej tudi v tej različici hibriden sistem, kot je bil že v različici 10.2.7 z imenom Smeagol.

    Objavljeno: 15.7.2003
  • Zapisovalniki DVD množično s podporo za oba standarda

    V zadnjem času vse več proizvajalcev predstavlja nove zapisovalnike, ki podpirajo tako standard DVD+RW kot tudi DVD-RW. Vse kaže, da je podpora za dvojne standarde zmagovalna kombinacija, ne glede na to, da so stroški licenčnin pri takih izdelkih nekoliko višji. Mitsumi je tako predstavil svoj prvi DVD zapisovalnik DW-7802TE, ki podpira zapisovanje na vse tipe nosilcev DVD. Na nosilce DVD zapisuje s hitrostmi do 4x, podatke pa prebira s hitrostjo 12x. V Evropi bo stal okoli 300 evrov.

    Objavljeno: 15.7.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji