Fujifilm bo prevzel nadzor nad Xeroxom
Pred dnevi smo pisali o finančnih težavah podjetja Fuji Xerox, kjer naj bi v naslednjih letih odpustili 10.000 zaposlenih. Sedaj pa so pri Fujifilmu objavili prevzemno ponudbo, težko kar 6 milijard dolarjev.
Pred dnevi smo pisali o finančnih težavah podjetja Fuji Xerox, kjer naj bi v naslednjih letih odpustili 10.000 zaposlenih. Sedaj pa so pri Fujifilmu objavili prevzemno ponudbo, težko kar 6 milijard dolarjev.
Jutri bomo videli, kako se bo slovenski NiceHash spopadel z vrnitvijo 4700 bitcoinov, ki so jim jih ukradli v začetku lanskega decembra. Tedaj so obljubili, da bodo konec januarja predstavili načrt, po katerem bodo vsem oškodovanim strankam vrnili vse bitcoine, kar je ob vdoru predstavljalo 56 milijonov evrov, danes pa okrog 39 milijonov evrov.
Pri Googlu so na blogu, namenjenem razvijalcem Android aplikacij, objavili novico, da so v letu 2017 iz Google Play odstranili čez 700.000 aplikacij, ki so kršile pravila spletne tržnice.
Fujifilm bo v naslednjih nekaj letih odpustil 10.000 zaposlenih v podružnici Fuji Xerox.
Na sejmu CES je podjetje Turing predstavilo robotske varnostnike, ki za zasnovo uporabljajo Segwayjeve električne skuterje. Roboti znajo delovati samostojno, predvsem v pasivni vlogi z vključenimi kamerami, te imajo v ozadju tehnologijo računalniškega vida za prepoznavo objektov (in ljudi). Hkrati se lahko zapeljejo do varnostnika in ga hitro odpeljejo na kraj morebitnega vloma oziroma dogajanja.
Mozilla v svojem brskalniku Firefox še naprej raziskuje možnosti prikazovanja oglasov.
Strava je izredno priljubljena aplikacija za beleženje teka in kolesarstva, redno objavljajo izredno zanimive svetovne zemljevide aktivnosti.
Linus Torvalds je objavil različico 4.15 Linuxovega jedra, po njegovih besedah so varnostne ranljivosti v procesorjih močno vplivale na razvojni cikel, ki se je podaljšal za par tednov. Nova različica prinaša kar nekaj izboljšav, med drugim podporo za Intelovo grafiko pri procesorjih Coffee Lake in za AMDjeve kartice Radeon RX Vega. Dodani so tudi popravki za Meltdown/Spectre, a Torvalds pravi, da delo na tem področju še ni povsem končano.
Hranilnica LON, ki je od lanskega septembra ponujala nakup vrednotnic, za katere je bilo po vpisu v spletno menjalnico moč dobiti bitcoine, je sporočila, da tovrstni nakupi niso več mogoči. Delo poroča, da je po neuradnih podatkih to posledica zahteve Banke Slovenije, ker hranilnica za tovrstno prodajo ni pridobila soglasja. Ali torej v Banki Slovenije nakup »bankomatnega bitcoina« enačijo z nakupom finančnega produkta?
Ko je lani poleti pustošil uničevalski virus NotPetya, za katerim naj bi po predvidevanjih strokovnjakov stala Rusija in merila na Ukrajino, je bil ena izmed največjih žrtev tudi Maersk. Danski logistični gigant, ki upravlja več kot 600 ladij, je bil tako hudo prizadet, da so morali na novo postaviti praktično cel IT, celotna škoda pa je presegla 300 milijonov dolarjev.
Dogajanje, ki sledi razkritju hudih varnostnih ranljivostih Meltdown (v Intelovih procesorjih) in Spectre (v procesorjih vseh proizvajalcev), postaja čedalje bizarnejše. Medtem ko so Meltdown sorazmerno hitro zakrpali, je ranljivost Spectre precej zahrbtnejša. Resda jo je veliko težje izkoristiti – najboljši Googlovi inženirji so uspeli izdelati delujoč primerek, ki mora pol ure teči na procesorju, da mu lahko začne krasti podatke iz pomnilnika – a jo je še teže zakrpati.
Čeprav je sekunda ena redkih enot iz metričnega sistema, ki se brez izjeme uporablja po vsem svetu, tudi v državah, ki so sicer obsedene s čevlji in galonami (morda zato, ker ni povsem metrična), je Facebook izumil novo enoto za merjenje časa. Poimenovali so jo flick in predstavlja 1/705.600.000 sekunde oziroma približno 1,417 nanosekude. Zakaj neki?
Amazon je odprl prvo trgovino, v kateri lahko nakupujemo brez blagajn. Dobro leto dni po delujočem prototipu, ki je bil namenjen le zaposlenim, je v Seattlu luč sveta ugledala trgovina Amazon Go, v kateri ni blagajnikov ali gotovine.
Nintendo je predstavil razširitev za svojo ročno konzolo Switch, ki je izšla lani in se zelo dobro prodaja. Razširitev se imenuje Nintendo Labo in nič takšnega, kar bi pričakovali – ni naglavni komplet za navidezno resničnost (VR), ni čitalnik RFID ali kakšna druga tehnološka zvijača. Gre za kartonske dodatke, s katerimi je mogoče Switch predelati v interaktivno igračo za najmlajše. Z malo truda lahko sestavimo klaviaturo, ribiško palico, periskop, dirkalni avto, robotski oklep in še in še.
Intel je predstavil novo generacijo prostorskih kamer, ki omogočajo napredno zanavanje globine in računalniški vid. S pomočjo nove generacije procesorjev RealSense D4 zmorejo procesirati podatke v realnem času, kar jih umešča kot idealni pripomoček za cel niz drugih računalniških naprav in primerov rabe. IBM kot primere navaja drone in robote, ki s pomočjo računalniškega vida in algoritmov umetne inteligence samostojno opravljajo naloge na podlagi analize zaznanega okolja.
Danski ladjar in logistični velikan Maersk ter družba IBM sta ustanovila skupno podjetje, ki bo razvijalo in tržilo storitve na temelju podatkovnih verig (blockchain). Na začetku ciljajo predvsem na logistično dejavnost, specifično slednje blaga v kontejnerskem prometu.
Varnostno obarvana konferenca RoglIT je ohrabrila udeležence – proti varnostnim grožnjam nismo nemočni, a moramo biti proaktivni.
Ena od možnosti, kako pridobiti hitrejši dostop do interneta, je združitev komunikacijskih povezav prek bakrenega omrežja in brezžičnega omrežja LTE/4G. To storitev pravkar uvaja Telekom Slovenije, ki hibridni dostop ponuja naročnikom paketov s storitvami trojček (internet, televizija in telefonija), in sicer na območjih, kjer bakreno omrežje trenutno ne zagotavlja višjih prenosnih hitrosti, je pa na voljo mobilni signal LTE/4G. Naročniki, ki se bodo odločili za hibridni dostop, bodo zadržali enako mesečno naročnino paketa, doplačali pa bodo najem ustreznega modema.
Podjetje IBM, eden od začetnikov računalništva, je v preteklih letih preživljal težke čase in se ukvarjal z ukrepi proti eroziji prihodkov ter iskanjem novih poti za vnovičen uspeh. Toda v preteklem četrtletju se je to spremenilo in IBM je ponovno povečal skupno prodajo. Rast iz 21,77 na 22,5 milijard dolarjev je sicer majhna, toda za podjetje pomemben znak, da začrtana pot končno daje rezultate.
Podjetje Gartner je objavilo novo poročilo in napoved o investicijah v informacijsko tehnologijo za naslednja tri do štiri leta, kjer je jasno razvidno, da bo področje programske opreme, zlasti zaradi interesa nad rešitvami s področja umetne inteligence in strojnega učenja, rastlo hitreje kot ostanek investicij v IT.
Vsi že dobro poznamo ustaljeno prakso velikih računalniških podjetij, ki so v preteklosti večino svojega zaslužka prenesla v države z nižjo davčno obremenitvijo. Nova davčna reforma, pa čeprav nepriljubljena zaradi neenakopravne obremenitve državljanov, kot kaže vendarle prinaša spremembo na tem področju.
Dogodki na Havajih minulo soboto so ponovno dokazali, kako pomemben je pregleden in uporabniku prijazen računalniški vmesnik. Ob osmi uri zjutraj po lokalnem času so prebivalci prejeli sms-sporočilo, da državi grozi neposredna raketna grožnja, zaradi česar naj se takoj zatečejo na varno. Čeprav so ljudje hitro posumili, da gre za lažni alarm, je uraden preklic prispel šele čez tri četrt ure. Vmes je vladala panika. Razlogov za zmedo je bilo več, noben pa ni tehnološki.
Združene države Amerike so z GDP-jem več kot 19 bilijonov dolarjev in 323 milijoni potrošnikov eden najpomembnejših trgov na svetu, podjetja pa morajo svojo intelektualno lastnino ščititi s pridobitvijo patentov. V letu 2017 so v ZDA inovativna podjetja skupno pridobila več kot 320.000 patentov, 5,2% več kot v preteklosti.
Škandal okoli ranljivosti procesorjev, ki ga poznamo pod imeni Spectre in Meltdown, se še ni polegel, a na plan je prišla že nova varnostna luknja povezana z Intelovimi tehnologijami. Varnostni inženirji družbe F-Secure so našli stranska vrata v Intelovi tehnologiji AMT (Advanced Managamenet Technology), ki omogoča dostop do računalnikov kljub uporabi gesel v BIOSu, sistemu TPM ali varnostni tehnologiji Bitlocker.
Strokovnjaki za varnost so v izdelkih Western Digital My Cloud našli novo ranljivost, ki omogoča neomejen dostop do vsebin na omrežnih napravah NAS. Da bi bila ranljivost še hujša - WD je uporabniško ime in geslo za omenjen dostop vgradil kar v sistemsko programsko opremo, ki je ni kar tako mogoče spremeniti.
Nova raziskava družbe Viga, ki obsega čez 1.000 odločevalcev iz področja IT, kaže na precej zaskrbljujoče ugotovitve okoli varnostnih tveganj, s katerimi se soočajo podjetja pri rabi storitev v oblaku. Raziskava je pokazal, da se to tiče praktično vseh – kar 98% vprašanih je pritrdilo, da v svojem okolju tako ali drugače uporabljajo oblačne storitve.
Navezava Intel – Microsoft je desetletja kraljevala svetu osebnih računalnikov in nekoč je bilo videti, kot da je neuničljiva. Toda v zadnjih letih, ko sta tako Microsoft kot Intel zamudila dobršen del poslovnih priložnosti na mobilnih napravah, nekdanja trdna partnerja vse bolj pogosto navezujeta nove stike.
Skype je še naprej eden najbolj priljubljenih programov za trenutno sporočanje in videokonference, še posebej v poslovnem okolju. V novem partnerstvu s podjetjem Signal pa bo v prihodnje ponujal tudi bistveno bolj varne zasebne pogovore (Private Conversations).
Ressence predstavlja koncept prvega pravega hibrida, klasično mehansko uro Type 2 e-Crown, ki se zna povezati s pametnim telefonom iPhone.
Podjetje Black Box VR predstavlja zanimiv projekt, v katerem združuje navidezno resničnost s pravo telovadbo.