Konec pošte @facebook.com
Facebook že od leta 2010 ponuja tudi elektronski naslov z domeno facebook.com. Karkoli pošljemo uporabniku na naslov uporabnisko_ime@facebook.com, se v Facebooku pojavi med prejetimi sporočili.
Facebook že od leta 2010 ponuja tudi elektronski naslov z domeno facebook.com. Karkoli pošljemo uporabniku na naslov uporabnisko_ime@facebook.com, se v Facebooku pojavi med prejetimi sporočili.
Najprej, (ne)presenečenje – novi Samsung Galaxy S5 ima vgrajen bralnik prstnega odtisa. Tako kot iPhone 5s. Da ga bo imel, je bilo jasno že takoj ob predstavitvi novega iPhona, lani. Ni pa enak kot pri iPhonu, kjer se ga za odklepanje telefona le dotaknemo - pri S5 bomo morali po njem potegniti, tako kot na prenosnih računalnikih.
Pametni telefoni so zadnja leta vse pomembnejši del računalniške opreme, največ gneče pa je v cenejšem segmentu. Zato smo po enem letu ponovno izvedli velik preizkus cenejših pametnih telefonov, na katerem se je zbralo kar osemnajst različnih naprav. Med njimi je največ modelov s sistemom Android, pa tudi nekaj telefonov z nameščenim Windows Phone 8. Zastopana so vsa večja in bolj znana podjetja, med njimi je tudi nekaj manj znanih proizvajalcev.
Je že tako, da pridejo čas, ko se proizvajalci lotijo nadgradenj določenih izdelkov in jih opremijo z imeni, ki imajo na koncu dodano številko 2. Starejši med nami se spominjamo že Volkswagnovih Golfov 2, trenutno pa so bolj na tapeti tehnične igračke »dva«.
Po preizkusu Samsungove pametne ure Galaxy Gear smo pri Monitorju ugotovili, da gre sicer za zanimivo, toda precej neuporabno napravo, ki je najverjetneje nastala le zaradi govoric o prihajajoči Applovi uri. Tudi prodajne številke, ki jih je Gear dosegel na tržišču, nam do neke mere pritrjujejo.
»Project X« ponavadi v filmih poimenujejo projekte, ki so tajni, revolucionarni ali pač že kako drugače odstopajo od običajnih projektov. In odstopajo tudi trije telefoni Nokia X, ki jih je Nokia predstavila na mobilnem sejmu v Barceloni.
Rudariti bitcoinov ali ostalih kriptovalut na domačih računalnikih se vam ne splača, ker porabite več elektrike, kot je vrednost narudarjenega. Grafične kartice so še pogojno uporabe za rudarjenje nekaterih alternativnih kriptovalut, sicer pa so to področje prevzele specializirane naprave. Povsem drugače pa je, če imate elektriko in računsko moč zastonj. Recimo na univerzi.
Pri Googlu so objavili, da so podpisali dogovor o nakupu podjetja Spider.io, ki se ukvarja s rešitvami proti spletnimi goljufijami. O podrobnostih dogovora sicer niso govorili, pri Spider.io bodo Googlu pomagali pri izsleditvi goljufij v njihovem oglaševalskem omrežju. S časom naj bi izboljšali meritve, ki bodo oglaševalcem lažje in bolj natančno opredelile vrednost digitalnih medijev.
Pri Applu so pred dnevi objavili popravek za iOS, ki je odpravil kritično ranljivost v verifikaciji SSL povezave, preko katere bi lahko napadalec prestregel podatke, zaščitene s SSL/TLS. Sedaj pa so raziskovalci objavili, da je enaka ranljivost tudi v Mac OS X, konkretno v SSL povezovanju. Ranljivost naj bi bila že potrjena za brskalnik Safari in poštni odjemalec Mail.app, po vsej verjetnosti pa tudi za druge programe.
Zaradi velike konkurence naj bi po pisanju spletne strani Bloomberg pri Microsoftu za 70% znižali ceno licenc, ki jih plačujejo proizvajalci prenosnikov in tablic za naprave nižjega cenovnega razreda. To naj bi vključevalo naprave, katerih cena ne presega 250 dolarjev, ne glede na velikost oziroma konfiguracijo. S tem želijo močneje konkurirati cenejšim napravam, na katerih tečeta operacijska sistema Android in ChromeOS.
Če sodite med ljudi, ki bi želeli imeti zaslone povsod po stanovanju in tudi med pitjem kave ali gledanjem televizorja potrebujete dostop do interneta, vam bo mogoče všeč klubska mizica, ki je tudi računalnik.
Google bo uporabnikom spletne elektronske pošte Gmail olajšal odjavo od elektronskih reklamnih sporočil, saj bomo na vrhu sporočila dobili povezavo 'Unsubscribe'. To so sporočila seveda že vsebovala, a večinoma v majhnem tisku povsem na koncu sporočila, s tem pa se velika večina uporabnikov niti ni ukvarjala.
Pri Googlu so predstavili prototip telefona v okviru novega projekta Project Tango. Gre za telefon, ki ima vgrajena tipala, s katerimi lahko sledi vsem gibom telefona v treh dimenzijah, pri tem pa izdela prostorsko sliko prostora oziroma okolice. Posebna tipala omogočajo čez 250.000 meritev vsako sekundo, programska oprema pa podatke združi v 3D model prostora. Napravo zaenkrat ponujajo razvijalcem, na voljo pa je trenutno le 200 prototipnih kompletov.
Po preimenovanju spletne oblačne shrambe iz SkyDrive v OneDrive so pri Microsoftu preimenovali še svojo oblačno pisarno. To smo doslej poznali po imenu Office Web Apps, po novem pa bo preprosto Office Online. Po njihovih besedah je staro ime uporabnike zmedlo, saj jih je preveč spominjalo na aplikacije, ki jih prenesemo na telefone ali računalnike. Računalničarjem, vsaj tistim, ki se ukvarjamo z Microsoftovimi rešitvami, pa je kratica OWA tako ali tako pomenila Outlook Web Access, torej spletni vmesnik za dostop do pošte, hranjene na strežnikih Exchange. Vsekakor bo ime Office Online za spletno pisarno boljše.
V svetovnem spletu sta brata Winklevoss znana predvsem po njuni vlogi pri začetkih strani Facebook, v zadnjem času pa se vse več pojavljata zaradi velikega navdušenja nad Bitcoinom – po zadnjih podatkih naj bi lastila približno en odstotek vseh Bitcoinov, ki so v obtoku. Sedaj sta splavila novi indeks, imenovan Winkdex, na katerem lahko spremljamo trenutno povprečno vrednost Bitcoinov, izračunano iz različnih menjalnic (med njimi tudi slovenska Bitstamp). Stran je zaenkrat še razmeroma špartanska, saj lahko spremljamo le vrednosti v ameriških dolarjih, lahko pa si ogledamo dogajanje v različnih časovnih obdobjih.
Iz Googla je prišel odlok, v katerem je zapisano, da bo morali proizvajalci telefonov Android pri novih modelih uporabljati najnovejšo različico operacijskega sistema, ta trenutek torej Android 4.4 KitKat. Proizvajalci lahko seveda uporabljajo tudi starejše različice, a v tem primeru ne bodo dobili dovoljenja za uporabe GMS (Google Mobile Services), kamor sodijo Googlove aplikacije (Gmail, zemljevidi, itd) in tudi trgovina Google Play.
Izredno priljubljena aplikacija za trenutno sporočanje, ki ima odjemalce za veliko različnih operacijskih sistemov (celo za Symbian), bo našlo novo streho, saj bodo pri Facebooku zanj odšteli skupaj 19 milijard dolarjev. Od tega je za 16 milijard dolarjev v gotovini in delnicah, kar je za približno dva slovenska proračuna. Pri tem so že povedali, da se bo aplikacija obdržala in bo samostojno funkcionirala še naprej.
Podjetje Opera, najbolj znano po istoimenskem brskalniku, je konec lanskega leta začela s preizkušanjem beta različice aplikacije Max, sedaj pa so začeli s predhodno registracijo javne preizkusne različice za uporabnike sistema Android. Aplikacija Opera Max je namenjena varčevanju s podatki, ki jih prenašamo preko mobilnih omrežji, saj stiska podatke, ki jih večina aplikacij vleče s spleta. Sem spadajo tudi videi, fotografije in besedila. Njihov brskalnik že več let opravlja tovrstno stiskanje, z novo aplikacijo pa bodo to tehnologijo očitno še razširili.
Po januarski splavitvi storitve Street View v Sloveniji so pri Googlu sedaj splavili še storitev Map Maker. Hkrati s Slovenijo so storitev na novo omogočili še v sedmih drugih državah: na Hrvaškem, v Estoniji, Latviji, Grčiji, Slovaški in v Litvi. Map Maker omogoča, da uporabniki sami določajo, rišejo, označujejo in dodajajo podrobnosti izbranim lokacijam, s tem pa seveda izboljšujejo že obstoječe zemljevide.
Goljufati ni lepo, še zlasti če to vpliva na ostale, so nas učili v šoli. Prav tako tudi ni lepo brskati in vohuniti za ostalimi, so nam še dejali. Vse lepo in prav, a kakšno zvezo ima to sedaj z računalništvom? Tiče se vseh, ki igrajo igre prek Steama. V zadnjih dneh so namreč na Valve prileteli težki očitki, da vohuni za domenami, ki jih obiščejo uporabniki njegovega Steama.
Sirijska elektronska vojska je s strani Forbes.com ukradla podatke o uporabniških računih več kot milijon uporabnikov, ti podatki pa so že objavljeni na spletu. Vsebujejo tako uporabniška imena kot gesla, slednja so sicer šifrirana, a bojda dokaj slabo, vsaj po pisanju varnostnega podjetja Sophos. Najbolj na udaru bodo uporabniki s slabšimi gesli, slednje bo moč odkriti z razbijanjem s surovo silo, torej s primerjanjem ukradenih šifer z na novo šifriranimi generičnimi gesli. Pri Sophosu so tako v eni uri odkrili četrtino izmed 500tih gesel, ki so pripadala Forbesovim uslužbencem. Med njimi je 73 takih, ki so v geslu uporabljali ime podjetja, po možnosti s kakšnimi dodatnimi številkami.
Pri japonskem Sonyju so objavili prodajne številke nove konzole Playstation 4, katere prodaja se je začela novembra lani (pri nas sicer okoli novega leta), v tem času so prodali nekaj čez 5,3 milijonov teh naprav. To je malenkost več od pričakovanj, sprva so predvidevali okoli 5 milijonov prodanih primerkov do vključno marca. Microsoft je medtem do konca januarja v prodajo spravil 3,9 milijonov konzol Xbox One, Nintendo pa je v dobrem letu prodal slabih 6 milijonov konzol Wii U. Številke torej kažejo, da gre Sonyju najbolje, je pa veliko odvisno tudi od izida posameznih iger.
Oblačno shrambo Dropbox so kitajske oblasti maja leta 2010 blokirale z znanim požarnim zidom, ki je sicer blokiral veliko zahodnih spletnih strani, sedaj pa je ponovno na voljo. Razlog za blokado ni bil nikoli podan, se je pa v tem času pojavilo veliko lokalnih alternativ, ki ponujajo tudi do 10 TB brezplačnega prostora. Seveda se lahko kadarkoli zgodi, da se storitev ponovno blokira, trenutno je med velikimi shrambami blokirana še Google Drive.
Ekipa treh ustanoviteljev izraelskega podjetja SlickLogin se je pridružila ameriškemu spletnemu velikanu. SlickLogin sicer še nima nobenega produkta, razvijali pa so tehnologijo za olajšanje avtorizacije uporabnikov. Z njihovem sistemom bi lahko spletna stran zaigrala nam neslišen zvok, ki bi ga zaznala aplikacija na pametnem telefonu, ta bi ga analizirala in odgovorila s svojim zvokom, ki bi potrdil identiteto uporabnika. S tem bi lahko olajšali dvo-faktorsko avtorizacijo in posledično dvignili varnost na spletu. Iz Googla sicer niso povedali, na katerem projektu bo ekipa delala.
S spletne strani Kickstarter je prišlo obvestilo, da so bili pred kratkim tarča vdora v katerem naj bi napadalci dobili dostop do nekaterih uporabniških podatkov. Med slednjimi naj bi bila uporabniška imena in (sicer šifrirana) gesla, pa tudi elektronski in fizični naslovi ter telefonske številke uporabnikov (seveda tistih, ki so v profilu imeli to zabeleženo). Ni pa znano, koliko podatkov je dejansko bilo ukradenih. Pri Kickstarterju pravijo, da uporabljajo razmeroma varno šifriranje gesel, a bi lahko nekdo z dovolj močnim računalnikom (in nekaj sreče) vseeno prišel do gesla v navadni obliki, zato priporočajo menjavo (tudi na drugih straneh, kjer uporabljamo enako geslo).
Minuli teden smo izvedeli za nov kos zlonamerne programske opreme (malware), ki se uvršča na rastoči seznam vladnega malwara. Raziskovalci v Kaspersky Labu so odkrili Careto, ki ga je zelo verjetno napisal nekdo, ki govori špansko. Izbor tarče namiguje, da morda prav Španci.
Nokia je pričakovano izdelala pametni telefon z mobilnim operacijskim sistemom Android. Finci ga bržkone nameravajo predstaviti na bližajočem se sejmu Mobile World Congress v Barceloni, saj jim je v javnost ušlo že nemalo informacij o njem. Kljub temu, da ne gre za bogato opremljen aparat, je finski sloves premočan, da zanj ne bi bilo izrednega zanimanja.
Tri leta po rojstvu, je videti, da se Applova nadvse uspešna tablica iPad 2 poslavlja s prodajnih polic. Medtem ko so dražji model v Cupertinu iz leta v leto nadgrajevali in posledično opuščali prodajo starega, je iPad 2 preživel zahvaljujoč velikemu zanimanju kupcev s tanjšimi denarnicami. Ker so se slednji v zadnjem času raje odločali za manjšo Applovo tablico iPad Mini, so prodajne številke staroste iz meseca v mesec kopnele. Apple datuma upokojitve iPadu 2 sicer še ni določil, a vedno težja dobavljivost ene najbolj markantnih naprav v Applovi zgodovini kaže, da se dan odhoda zagotovo bliža.
Evropsko sodišče je v sporu švedskih novinarjev časnika Goteborgs-Posten s spletiščem Retriever Sverige, ki je ponujalo povezave do njihovih člankov, odločilo, da je spletno povezovanje brezplačnih spletnih vsebin povsem legalno. Čeprav spletišče na spletni strani ni jasno označilo, da uporabnik vsebine ne dobi pri njih, so na Evropskem sodišču zavrnili trditev časnika, da je šlo za kršitev avtorskih pravic, saj so članki že bili brezplačno objavljeni na strani časopisa Goteborgs-Posten. Obenem vseeno niso pozabili dodati, da bi bilo njihovo stališče popolnoma drugačno, če bi šlo za povezave do plačljivih vsebin.
Lanskoletni prvak sejma MWC (Mobile World Congress), ki je bil proglašen za najboljši pametni telefon, LGjev velikan G Pro, bo dobil naslednika. Že pred letošnjim sejmom v Barceloni so Korejci obelodanili prihajajočega tekmeca priljubljene Samsungove beležnice Note 3. LG G Pro 2 bo imel večji, 5,9 palčni IPS zaslon z ločljivostjo 1920 × 1080, štirijedrni 2,26 GHz procesor Snapdragod 800, 3 GB DDR3 pomnilnika RAM, 16 / 32 GB shrambe, 13 MP kamero z možnostjo snemanja 4K videa, 3200 mAh baterijo in operacijski sistem Android KitKat 4.4.