• Začetek delovanja omrežja Si.mobil

    Slovenija je 25. marca dobila dolgo pričakovanega drugega operaterja mobilne telefonije GSM. Tako ni več nujno sklepanje naročniškega razmerja zgolj z družbo Mobitel, s tem pa so tudi dani pogoji za tekmovalnost med operaterjema in s tem nižanje cen in predvsem izboljšanje kakovosti storitev. Trenutno je s signalom Si.mobilovega omrežja pokritih 60 odstotkov prebivalstva, do konca leta pa obljubljajo 90-odstotno pokritost. Pogodbe o sledenju so sklenjene že z več kakor 50 operaterji po vsem svetu, telefoniranje pa naj bi bilo s kartico GSM možno že v vsaj 32 državah. Naročniško razmerje lahko uporabniki sklenejo v več kakor 100 trgovinah po vsej Sloveniji, med drugimi v centrih Big Bang. Tistim, ki so že uporabniki storitev pri Mobitelu, zagotavljajo pri Si.mobilu enako uporabniško številko, kot so jo imeli doslej, le klicna številka omrežja je drugačna (040 namesto 041).

    Objavljeno: 25.3.1999
  • Adobe GoLive 4.0

    Adobe je le kak mesec dni po nakupu podjetja GoLive Systems predstavil novo različico zmogljivega spletnega urejevalnika, ki bo odslej nosil ime Adobe GoLive 4.0. Nova različica bo obenem tudi prva, ki bo na voljo za računalnike Apple Mac in za okolje Windows. Izvedba za MacOS bo na voljo konec marca, okenska različica pa pred poletjem.

    Objavljeno: 23.3.1999
  • S3 Savage4

    Podjetje S3 je napovedalo nov grafični procesor Savage4, prvi s podporo za vmesnik AGP s štirikratno hitrostjo delovanja, ki zagotavlja hitrosti prenosa podatkov čez 1 GB/s. Savage4 je 128-bitni grafični procesor, ki omogoča 32-bitno senčenje in stiskanje tekstur z algoritmom S3TC. Podpira do 32 MB velike pomnilnike, pospeševanje odkodiranja posnetkov DVD, videoizhod in med prvimi tudi digitalni vmesnik za prikaz slike na digitalnih monitorjih LCD. Na voljo bo v dveh različicah. Zmogljivejša Savage4 Pro bo vsebovala 143 MHz procesor in podporo za vodilo AGP 4x, za cenejše kartice pa bo na voljo Savage4 GT s 125 MHz procesorjem in podporo za AGP 2x. Diamond je sporočil, da namerava Savage4 uporabiti na grafičnih karticah Stealth, Hercules na kartici Terminator Beast 99, ELSA v Winnerju 2, kmalu pa je moč pričakovati tudi napovedi drugih proizvajalcev, saj je Savage4 eden najbolj "vročih" grafičnih pospeševalnikov ta hip.

    Objavljeno: 23.3.1999
  • Podrobnosti o Mercedu

    Intel je na nedavni konferenci javnosti posredoval nekaj novosti v zvezi z dolgo napovedovanim in že nekoliko zamujajočim 64-bitnim procesorjem Merced.

    Objavljeno: 23.3.1999
  • OmniPage Web

    Podjetje Caere je predstavilo novo različico programa OmniPage za optično prepoznavanje znakov (OCR), ki zna pretvoriti tiskane dokumente v spletne strani. Srce programa je nova tehnologija Logical Structure Recognition (LSR), ki prepozna strukturo, hierarhijo in postavitev besedil ter grafičnih elementov v dokumentih in jih enako upodobi tudi v jeziku HTML. LSR uporablja algoritme, znane iz nevronskih mrež, sproti pa zna zgraditi tudi kazalo, povezave URL in elektronske naslove, če so vključeni na tiskanih straneh. Prepoznavanje se lahko odvija samodejno ali pa uporabnik po potrebi razčlenitev in prepoznavanje besedila dodatno pregleda in popravi.

    Objavljeno: 23.3.1999
  • Novi strežniki AS/400e

    IBM je predstavil novo družino strežnikov AS/400e, ki se odlikujejo s hitrejšimi procesorji, večjo zmogljivostjo ter večjo prilagodljivostjo v primerjavi z dosedanjimi modeli. Novinci so zasnovani na četrtem rodu procesorjev PowerPC, ki v povprečju ponujajo okrog 30 % večjo procesorsko zmog

    Objavljeno: 23.3.1999
  • ATI Xpert 99 in All-in-Wonder 128

    ATI je predstavil novo grafično kartico Xpert 99, ki prinaša zadnjo tehnologijo in 3D pospeševanje najširšemu krogu uporabnikov. Novi Xpert 99 je zasnovan na 128-bitnem procesorju ATI Rage 128, podpira pa pospeševanje 2D, 3D, videoposnetkov in DVD. Kartica premore 8 MB RAM, ločljivost do 1600 x 1200 pik s frekvenco osveževanja 85 Hz in vodilo AGP. V 3D programih pomnilnik zadošča za ločljivost 800 x 600, podpira pa tudi pospeševanje DirectX in OpenGL programov. Priporočena cena v ZDA je le 100 dolarjev. Na drugem koncu prodajne lestvice se nahaja kartica ATI All-in-Wonder 128, ki poleg procesorja Rage 128 vsebuje tudi sprejemnik TV, video kartico s strojnim stiskanjem videoposnetkov in povsem novo programsko opremo. 16 ali 32 MB pomnilnik omogoča tudi doseganje visoke ločljivosti pri pospeševanju 3D iger. S posebnim programskim medpomnilnikom lahko pogledamo zadnjih nekaj sekund ali minut posnetka (odvisno od pomnilnika). Kartica stane 250 dolarjev (16 MB) ali 300 dolarjev (32 MB).

    Objavljeno: 23.3.1999
  • Macromedia Fireworks 2.0

    Macromedia je predstavila novo različico programa za izdelavo spletne grafike Fireworks, ki obljublja še lažjo pripravo, obdelavo in vzdrževanje spletnih slik, obenem pa močnejše sožitje s spletnimi urejevalniki. Med novostmi je predvsem modul, ki omogoča pripravo in objavo grafičnih učinkov, kot so roletne slike, prehodi in animacije kar v grafičnem urejevalniku in neposredni izvoz v spletne brskalnike brez ročnega kodiranja ali prenašanja kode prek odlagališča. Fireworks 2.0 zna še posebej tesno sodelovati s spletnim urejevalnikom Dreamweaver 2.0, v katerem se namesti v enega izmed menujev. V Dreamweaverju lahko celo z desno tipko miške kliknemo sliko in brez zagona programa Fireworks optimaliziramo rabo barv in stopnjo stiskanja podatkov.

    Objavljeno: 19.3.1999
  • Intel's Developers Forum

    Intel vsako leto organizira srečanje z razvijalci in poslovnimi partnerji, na katerem pogosto prikaže tehnološke poslastice, ki nas čakajo v prihodnosti.

    Objavljeno: 19.3.1999
  • Organski zasloni

    Podjetji Kodak in Sanyo sta sklenili dogovor o strateškem sodelovanju pri razvoju novih zaslonov, ki bodo uporabljali tehnologijo organske elektroluminiscence. Tehnologija Organic EL uporablja posebno organsko spojino, ki oddaja svetlobo, zato zasloni ne bodo potrebovali dodatne osvetlitve. Nova tehnologija nudi tudi možnost izdelave tanjših zaslonov, veliko kontrastno razmerje, neomejen zorni kot, hitro odzivnost, majhno porabo energije in možnost delovanja pri nizkih napetostih. Nove zaslone naj bi uporabili predvsem v novih rodovih prenosnih naprav, kot so žepni računalniki, digitalni fotoaparati in mobilni telefoni. Kodak in Sanyo bosta združila razvojna oddelka, da bosta hitreje prišla do končnih izdelkov. Po sedanjih predvidevanjih naj bi bili prvi sivinski zasloni na voljo konec leta 2000, barvni pa leto pozneje. Po sporazumu naj bi v prihodnosti Sanyo skrbel za proizvodnjo izdelkov, Kodak pa bo imel pravico prodaje licence drugim proizvajalcem.

    Objavljeno: 19.3.1999
  • Novi tiskalniki Epson

    Epson za letošnjo pomlad načrtuje obilico novih izdelkov, predvsem pri tiskalnikih. Poleg novosti pri laserskih tiskalnikih so napovedali tudi nove barvne brizgalnike in nov matrični tiskalnik. Epson Stylus Color 900 se uvršča na vrh ponudbe Epsonovih brizgalnikov za osebno in poslovno rabo, pohvali pa se lahko predvsem z veliko hitrostjo tiska, saj dosega celo 12 strani na minuto pri črno-belem tisku in 11,7 strani na minuto pri barvnem.

    Objavljeno: 19.3.1999
  • Metacreations Headline Studio

    Podjetje Metacreations je napovedalo nov izdelek, namenjen izdelavi spletne grafike in predvsem animacij profesionalne kakovosti. Namenjen je predvsem za izdelavo spletnih reklam, ki morajo na čim manjšem prostoru in čim učinkoviteje pritegniti pozornost obiskovalcev spletnih strani. Program združuje lastnosti grafičnih in videourejevalnikov, predvsem pa številne učinke, kot so prehodi med slikami ali posameznimi elementi slike (recimo črkami ali besedami). Skrbi za pravilno in optimalizirano uporabo spletne barvne palete, velikost končne datoteke in število slik, ki jih vsebuje animacija.

    Objavljeno: 19.3.1999
  • Mobi je dobil CLIP

    Mobitel je brez predhodnih napovedi 16. marca 1999 vsem uporabnikom sistema naprej plačane telefonije Mobi brezplačno vklopil storitev prikaza identitete kličočega (CLIP). Uporabniki sistema Mobi so to storitev zelo pogrešali, na Mobitelu pa zatrjujejo, da bodo kmalu sledile še druge novosti v sistemu naprej plačane telefonije.

    Objavljeno: 17.3.1999
  • 3Com USB Network Interface

    Najbrž je bilo le vprašanje časa, kdaj bodo proizvajalci omrežnih izdelkov predstavili omrežne vmesnike, ki jih je mogoče na računalnik priključiti preprosto prek vmesnika USB. Med prvimi je podjetje 3Com predstavilo preprost vmesnik USB Network Interface, ki omogoča hitro in preprosto priključitev računalnika v omrežje Ethernet brez odpiranja računalnika. Izdelek je namenjen uporabnikom namiznih in prenosnih računalnikov z okoljem Windows 98 in vmesniki USB, zunanja napravica pa za svoje delovanje ne potrebuje dodatnega vira napajanja. Namestitev je samodejna, kar še dodatno olajša začetek rabe.

    Objavljeno: 16.3.1999
  • Universal Serial Bus 2.0

    Čeprav vmesniki USB in z njimi združljive naprave doživljajo uspeh pri končnih uporabnikih šele v zadnjem obdobju, je na pomolu že naslednji rod tega vmesnika, z 10- do 20-krat pohitrenim prenosom podatkov. Specifikacija USB 2.0, ki so jo predstavili Compaq, HP, Intel, Lucent, Microsoft, NEC in Philips, predvideva, da bi hitrost prenosa podatkov s sedanjih 12 Mb/s povečali na 120 do 240 Mb/s, s čimer bi se močno približali zmogljivosti vmesnika IEEE-1394 (Firewire), ki nudi hitrosti med 100 in 400 Mb/s. Načrtovalci nameravajo s tem korakom omogočiti priključitev naprav s hitrejšim prenosom podatkov, kakor ga nudi sedanji vmesnik USB, poleg tega pa bi z večjo prepustnostjo omogočili nemoten pretok več podatkovnih tokov sočasno. Specifikacija USB 2.0 predvideva združljivost s sedanjimi in prihodnjimi napravami USB, tako da bo za končnega uporabnika prehod skoraj neviden. Strokovnjaki menijo, da nova tehnologija ne bo podražila vmesnika in naprav, poleg tega pa bo USB imel tudi nov algoritem za agresivno varčevanje z energijo, tako da bo uporaba primerna za navadne in prenosne računalnike. Po sedanjih načrtih USB 2.0 pride na vrsto v drugi polovici leta 2000.

    Objavljeno: 16.3.1999
  • 3Com Palm V in Palm IIIx

    Po pričakovanjih je 3Com konec februarja predstavil novi rod uspešnih ročnih računalnikov Palm, s katerimi nameravajo utrditi vodilni položaj na tem tržnem segmentu prenosnih računalnikov. Novosti sta kar dve, od katerih je zagotovo najbolj zanimiv računalnik z imenom Palm V. Ročni računalnik ima ohišje nove oblike, ki se ponaša z "industrijskim" videzom aluminijaste površine, skoraj polovico manjšo višino in maso le dobrih 110 g. Robovi računalnika so zaobljeni, tipke so nekoliko udrte v ohišje. Pokrov računalnika je usnjen, kar daje celoti zelo eleganten videz. Za razliko od dosedanjega modela ima vgrajen litijev akumulator, ki se samodejno polni, medtem ko imamo računalnik priključen na priklopno postajo. Novi zaslon nudi večje kontrastno razmerje, svetlost pa nastavljamo programsko in ne z drsnikom kakor pri dosedanjem modelu. Palm V ima 2 MB RAM in vgrajeno najnovejšo različico operacijskega sistema PalmOS 3.1, ki omogoča med drugim sinhronizacijo podatkov tudi prek omrežja ter prvič popolno podporo za izmenjavo podatkov z Microsoftovim programom Outlook. Poleg novega računalnika so predstavili tudi dva nova dodatka, miniaturni modem s hitrostjo 33,6 Kb/s, ki se priključi na zadnjo stran računalnika in v žepu ne vzame preveč prostora, ter potovalni komplet s podatkovnim kablom in uporabnim napajalnikom. Sočasno so pri 3Comu predstavili tudi novega člana družine Palm III. Ročni računalnik Palm IIIx je najzmogljivejši od vseh in je namenjen predvsem uporabnikom, ki potrebujejo več prostora za podatke. Palm IIIx ima kar 4 MB pomnilnik, vsebuje pa tudi novo notranje razširitveno mesto, kamor lahko vgradimo dodatni pomnilnik ali druge kartice, kot je odzivnik. Cena novega modela Palm IIIx je 370 dolarjev, Palm V pa stane 450 dolarjev. Nove modele je predstavil tudi IBM, ti pa so tako kakor doslej zasnovani na 3Comovih računalnikih Palm. Razlikujejo se le po priloženi programski opremi, ki omogoča tesno povezavo med ročnim pomočnikom in poštnimi sistemi Lotus Notes ter Microsoft Exchange. Imeni IBM-ovih novincev sta WorkPad 30x in WorkPad c3, staneta pa 370 in 500 dolarjev.

    Objavljeno: 16.3.1999
  • Najmanjši spletni strežnik na svetu

    Profesor Vaughan Pratt iz Stanfordske univerze je izdelal doslej najmanjši spletni strežnik na svetu. Strežnik je velik le toliko kolikor škatlica vžigalic in vsebuje AMD-jev integrirani računalnik 486SX, ki poleg procesorja vsebuje še 16 MB RAM, 16 MB ROM in elektroniko za vhodno izhodne komunikacije.

    Objavljeno: 16.3.1999
  • IBM z Linuxom

    Linux dobiva vse več podpore med proizvajalci strežnikov. IBM pripravlja prodajne programe, v katerih namerava Linux ponuditi kupcem v skoraj celotni paleti strežnikov. Linux bo prisoten tudi pri izbranih sistemih iz družin strežnikov in delovnih postaj RS/6000 in pri nekaterih strežnikih AS/400, zasnovanih na procesorjih PowerPC. Ne glede na to potezo pa se IBM ne namerava odreči operacijskemu sistemu AIX, ki ga bo še naprej ponujal v zmogljivih sistemih.

    Objavljeno: 16.3.1999
  • S prenosnimi telefoni v internet

    Strokovnjaki finskega proizvajalca Nokia ocenjujejo, da bo prodaja telefonov z možnostjo priključitve v internet že čez dve leti presegla prodajo prenosnih računalnikov. Ti telefoni združujejo lastnosti prenosnih telefonov in osebnih računalnikov ter omogočajo lažje izvajanje storitev, kot sta elektronsko bančništvo in elektronsko trgovanje. Ocenjujejo, da bo že čez dve leti skoraj šestina vseh prodanih prenosnih telefonov omogočala povezovanje v internet.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Siemens na trgu večnamenskih podatkovnih omrežij

    Unisphere Solutions Inc. je nova družba, ki jo je osnoval Siemens. Ponujala bo združene storitve prenosa govora, podatkov in interneta, sestavljena pa je iz Siemensovih organizacijskih enot za prenos podatkov in dveh skorajšnjih nakupov: Argon Networks Inc. je proizvajalec visokohitrostnih usmerjevalnikov (routers), Castle Network pa hibridnih glasovnih in podatkovnih stikal (voice/data switches). Unisphere bo prevzel dosedanje Siemensovo sodelovanje s 3Com (vredno 100 milijonov dolarjev) in Newbridge Networks in vzpostavil novo z Accelerated Networks, proizvajalcem stikal ATM in tehnologij DSL (Digital Subscriber Line). Vodilna oseba v Unisphere Solutions je Martin Clague, nekdanji IBM-ov namestnik direktorja za prodajo.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Nov spletni standard za dostop prek telefona

    AT&T, Lucent in Motorola so združili moči pri razvoju enotnega standarda za programski jezik, s katerim bi oblikovali spletne podatke in storitve, dostopne prek telefonov. Osnovali so VXML (Voice Extensible Markup Language) Forum z namenom standardizacije jezika VXML, saj ocenjujejo, da bo to pospešilo razvoj glasovno vodenih namenskih programov, tako kakor je standardizacija HTML blagodejno učinkovala na razvoj in širitev tradicionalnih spletnih namenskih programov. VXML naj bi bil zlasti primeren način dostopa v internet za tistih 58 % prebivalstva, ki imajo telefon, nimajo pa osebnega računalnika. Trenutno obstaja več standardov za govorne namenske programe in prav zato je njihov razvoj upočasnjen, saj se iz ekonomskih razlogov proizvajalci neradi odločajo za vzporedni razvoj na več platformah. Forumu se pridružujejo tudi drugi, med njimi tudi Dragon Systems, vodilno podjetje za izdelavo programov za prepoznavanje govora. Osnovne specifikacije bo VXML Forum objavil v prvi polovici letošnjega leta, končne specifikacije pa do konca leta.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Alcatel kupuje Xylan

    Alcatel je 2. marca objavil dogovor o prevzemu podjetja Xylan v skupni vrednosti približno 2 milijardi dolarjev. Cena posamezne delnice znaša 37 ameriških dolarjev za delnico. Xylan je Alcatelu priskrbel serijo zelo kakovostnih podatkovnih stikal in hitro rastočo zbirko uporabnikov, v novih tržnih razmerjih in z novim kapitalom pa bo Xylan lažje razvijal nove izdelke in storitve. Ocenjujejo, da bo nova naveza imela močan in ugoden vpliv na rast kakovosti ponudbe v okoljih LAN, MAN in WAN.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Satelitski telefoni Kyocera

    Japonska Kyocera je končno poslala na trg telefone za uporabo v sistemu satelitske telefonije Iridium. Na voljo bo izvedba samo za satelitsko telefonijo in izvedba za uporabo tudi v omrežju GSM. Operater Iridium je zaradi zamude Kyocerinih telefonov moral preložiti začetek dodeljevanja lastnih naročniških številk, prve naj bi podelili pred koncem marca.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • 041 internet

    Mobitel je svojim naročnikom omogočil dostop v internet prek posebne številke 041 18 18 18. Sam dostop v internet se ne zaračunava, strošek telefonske povezave pa se obračunava po 24 tolarjev na minuto (davek vključen) v obdobju visoke tarife, v obdobju nizke tarife pa je cena polovična. Za uporabo te storitve je potreben vklop dodatne klicne številke za prenos podatkov, ki je v poslovnem paketu že zajeta in je vklopijo na željo naročnika. Uporabniki drugih paketov jo lahko dobijo kot dodatno (plačljivo) storitev.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Uspešen preizkus tretjega rodu

    V preizkusnem omrežju podjetja Nokia na Finskem so opravili prvi klic iz mobilnega aparata WCDMA (Wide Code Division Multiple Access) prek bazne postaje WCDMA in centrale GSM v javni telefonski sistem. Finski proizvajalec ocenjuje, da bodo uporabnikom na Japonskem in v Evropi leta 2001 sposobni ponuditi komercialno infrastrukturo in mobilne aparate WCDMA. Prvi klic znotraj sistema WCDMA so izvedli že lani v poskusnem omrežju raziskovalnega parka v Yosokuki na Japonskem.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Nove večpredstavne storitve v Hong Kongu

    Hongkong Telecom in Microsoft bosta sodelovala pri razvoju novih večpredstavnih storitev v Hong Kongu. Novosti v ponudbi bodo združevale prednosti osebnih računalnikov in televizije, dostopne pa bodo prek omrežja Hong Kong Telecom, katerega ocenjujejo kot največje svetovno omrežje ATM. Hongkonški operater je znan tudi po prvi svetovni širokopasovni večpredstavni televiziji iTV, ki je začela delovati marca lani.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Prevrati na italijanski mobilni sceni

    Olivetti bo prodal lastniški delež v italijanskem operaterju GSM Omnitel, če mu bo uspel nakup največjega italijanskega operaterja GSM TIM (Telecom Italia Mobile), ki je nekoč bil del nekdanjega državnega monopolista Telecom Italia. Solastnik Omnitela, drugega največjega operaterja GSM, bi postal nemški Mannesman, ki je po velikosti evropskih operaterjev takoj za Omnitelom. Olivetti ne more obdržati lastniškega deleža v obeh, saj mu tega ne dovoljujejo organizacije za zaščito trga. Olivetti bi tako prevzel nadzor nad največjim evropskim operaterjem GSM.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • U S West @ TV

    Telekomunikacijski operater U S West iz ameriške zvezne države Colorado bo naročnikom omogočil uporabo telefona prek televizijskih sprejemnikov, ki so priključeni v njihovo omrežje. Poskusno obratovanje bodo začeli te dni, želijo pa si, da bi že do konca leta storitve, imenovane U S West @ TV, začeli ponujati 25 milijonom potencialnih uporabnikov v 14 zveznih državah. Uporabniki bodo lahko prek televizijskih sprejemnikov pregledali elektronsko ali govorno pošto (telefonske tajnice), dobili prikaz klicočega in deskali po spletu med gledanjem običajnih televizijskih programov. Ciljna publika je ista kakor za Microsoftov WebTV in Open TV, vendar se vse tri rešitve medsebojno nekoliko razlikujejo.

    Objavljeno: 15.3.1999
  • Brezplačni dostop do interneta

    Angleški uporabniki imajo danes na voljo že več ponudnikov interneta, ki nudijo brezplačni dostop. Za razliko od običajnih ponudnikov, kot so telekomunikacijske družbe in družbe, ki se ukvarjajo samo s to dejavnostjo, gre tokrat za trgovinske hiše, storitvena podjetja in celo za nogometne klube.

    Objavljeno: 12.3.1999
  • Siemens se je odločil za Merced

    Podjetje Siemens je napovedalo, da nameravajo vse strežnike postopoma preseliti na novo Intelovo procesorsko platformo Merced. Intelove procesorje naj bi v prihodnosti uporabljali tudi v velikih računalnikih BSD/2000 in dosedanjih strežnikih s procesorji RISC in operacijskim sistemom RM-Unix.

    Objavljeno: 12.3.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji