• Intel toži podjetje Via, ki prevzema oddelek Cyrix

    Po sklenitvi dogovora med podjetji Via in National Semiconductor o prevzemu oddelka Cyrix, je Intel družbi Via preklical pravico do licence za procesorsko vodilo P6 in hkrati tudi vložil tožbo zaradi kršitve pogodbe. Via kljub temu namerava nadaljevati s proizvodnjo naborov, analitiki pa menijo, da spor ne bo vplival na dobavo teh delov.

    Objavljeno: 14.7.1999
  • Adaptecovi novi vmesniki SCSI

    Adaptec je kot prvi proizvajalec vmesnikov SCSI prikazal novo kartico, ki podpira doslej najhitrejšo različico tega vmesnika, Ultra160/m. Ta nudi teoretično hitrost prenosa podatkov 160 MB/s, dvakrat več kakor dosedanji vmesniki Ultra2SCSI. Nova tehnologija temelji na treh novostih, ki ustrezajo specifikaciji SCSI-3: dvostranskem taktu delovanja (double-edge clocking), uporabi algoritma CRC in testiranju domen (domain validation).

    Objavljeno: 14.7.1999
  • Nova osnova za zmogljive delovne postaje

    Intel družno z Microsoftom pripravlja novo specifikacijo za delovne postaje, ki bo močno povečala zmogljivost teh računalnikov. Najpomembnejša novost bo povsem nov nabor spremnih vezij z oznako 840m ki bo narejen specifično za področje delovnih postaj. Podpiral bo do dva procesorja Pentium III ali Pentium III Xeon, še bolj pomembna pa bo podpora za novo grafično vodilo AGP Pro, ki bo nudilo še večjo prepustnost za grafične podatke kakor današnje vodilo AGP.

    Objavljeno: 14.7.1999
  • Gnev nad Bangemannom

    Poteza Martina Bangemanna, 64-letnega nemškega pravnika, ki je še pred iztekom svojega mandata na pomembnem položaju v Evropski komisiji želel prestopiti v špansko Telefonico, še naprej buri duhove. Veliko poslancev meni, da gre za velik korak nazaj v obdobju, ko se Evropska komisija želi otresti utemeljenih in neutemeljenih obtožb na račun korupcije.

    Objavljeno: 13.7.1999
  • Faksirne naprave končno v iraških domovih

    Lastništvo in uporaba telefaksirnih naprav sta bila v Iraku do pred nekaj dnevi izključno privilegij velikih podjetij in vladnih uradov. Sedaj bodo Iračani kljub vsemu lahko imeli tovrstne naprave tudi doma, vendar jih bodo morali pred namestitvijo dati pregledati državnemu telekomunikacijskemu operaterju. To pa je še vedno daleč od komunikacijske svobode, saj je uporaba računalnika z modemom ali satelitske antene (paraboličnega krožnika) v Iraku še vedno prepovedana.

    Objavljeno: 13.7.1999
  • Ericsson ima novega direktorja

    Sven-Christer Nilsson je na funkcijah predsednika in direktorja Ericssona obstal le 15 mesecev. Na položaju predsednika družbe ga je nadomestil Kurt Helstrőm, ki je v Ericssonu že od leta 1984, pred imenovanjem na novo dolžnost pa je bil izvršni podpredsednik Ericssona za Azijo in Tihomorsko območje s sedežem v Hong Kongu. Novi direktor pa je Lars Ramqwist, ki bo še naprej tudi poveljnik sveta direktorjev.

    Objavljeno: 13.7.1999
  • Nemške železnice obnavljajo svoje telekomunikacije

    Nemške železnice (Deutsche Bahn) so Mannesmannu zaupale 3 milijarde mark vredno nalogo zamenjave njihovega zaprtega analognega telefonskega omrežja. Novo digitalno mobilno omrežje bo temeljilo na 2.800 oddajnikih vzdolž 27 tisoč kilometrov tirov, dokončali pa naj bi ga do leta 2002. Deutsche Bahn načrtuje tudi povezavo svojega novega TK-omrežja s sistemom GPS, kar bo poenostavilo nadzor nad položajem in zamudami vlakov.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • HTTP 1.1 proti spletnim zamudam

    Internet Engineering Task Force (IETF) in World Wide Web Consortium (W3C) sta razvila novo izvedbo protokola HTTP, ki naj bi pospešil in bolj učinkovito izrabil internetne povezave. Z novim protokolom HTTP 1.1 je združljivih že 26 namenskih programov (aplikacij), med katerimi sta tudi spletna brskalnika Internet Explorer 4.0 in Netscape Navigator 5.0 ter vse njune kasnejše različice.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Večinski delež bolgarskega telekoma prodan

    V skladu s pričakovanji sta grški Hellenic Telecommunications Organization (OTE) in nizozemski KPN za 520 milijonov dolarjev kupila 51-odstotni delež bolgarskega državnega telekomunikacijskega operaterja, ki upravlja tudi mobilno omrežje Mobicom.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Nov madžarski operater GSM

    Naši vzhodni sosedje so dobili že tretjega operaterja telefonije GSM. Novinec Primatel je last podjetij Vodafone Airtouch (največji svetovni operater mobilne telefonije), RWE Telliance (Nemčija), Antenna Hungaria (državna radio-televizijska hiša) in madžarske pošte (madžarska solastnika imata vsak četrtinski delež). Za koncesijo so družabniki odšteli 202 milijona ameriških dolarjev.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Digitalni monitor LCD 1600SW zdaj tudi s podporo za Linux

    SGI (Silicon Graphics) še naprej kuje lep uspeh z digitalnim monitorjem LCD 1600SW, ki se kljub razmeroma visoki ceni prodaja več kakor odlično. Nedavno so dodali tudi podporo za operacijski sistem Linux, ki je prvi podprti operacijski sistem za Microsoftovim Windows.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Tehnologija SeaStream za boljši pretok diskovnih podatkov

    Seagate je predstavil specifikacijo SeaStream, ki diskom dodaja zmožnost učinkovitejše strežbe podatkov za pretočne prenose, kot so video in zvočni posnetki. SeaStream naj bi omogočal učinkovit sočasni dostop do podatkov na disku, s čimer naj bi lahko hkrati snemali do dva televizijska programa, predvajali film, igrali igro in poslušali glasbo, ne da bi se to odražalo v zastojih ali se poznalo pri kakovosti predvajanja.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Računalniško razpoznavanje govora s sistemom NaturallyClear

    Podjetje Dragon Systems je predstavilo prvo rešitev za računalniško razpoznavo govora, ki za zajem uporablja zunanji pretvornik s priključkom USB. Zunanji NaturallyClear USB System H100 ima pred navadnimi zvočnimi karticami in cenenimi mikrofoni to prednost, da nudi zelo kakovosten zajem zvoka, brez šumov in drugih motenj, ki vplivajo na točnost razpoznave govora. S posebnim sistemom so tudi odpravili potrebo po učenju programske opreme za razpoznavo govora. Cena vmesnika je 80 dolarjev, skupaj s programom Dragon Naturally Speaking pa stane 250 dolarjev.

    Objavljeno: 12.7.1999
  • Neptune - Microsoftov naslednik Windowsa 9x

    Po nekaterih podatkih naj bi Microsoft že julija pripravil prvo interno delovno različico novega operacijskega sistema za domačo rabo z delovnim imenom Neptune. S tem naj bi Microsoft dokončno prenehal z razvojem družine izdelkov Windows 9x in celotno paleto operacijskih sistemov zasnoval na jedru, ki izhaja iz sedanjega operacijskega sistema Windows NT.

    Objavljeno: 11.7.1999
  • Sharp Actius A-250

    Sharp je predstavil tretji rod tankih in lahkih prenosnikov Actius. Novi model A-250 meri v višino manj od 2,5 cm, tehta pa 1,3 kg. Kljub temu je zasnova zelo kakovostna, saj računalnik premore 300 MHz Pentium II PE (energijsko zelo varčna različica), 64 MB RAM (kar lahko podvojimo) in 6,4 GB disk. Največja posebnost je 11,3-palčni zaslon z ločljivostjo 800 x 600 pik, ki premore patentiran sistem AGAR (anti-glare, anti-reflectivity), ki zagotavlja zelo velik zorni kot in svetlejšo sliko kakor pri tekmecih.

    Objavljeno: 11.7.1999
  • Novi Sonyjev prenosnik Vaio F290

    Sony je predstavil novi prenosnik Vaio F290, ki ima kot prvi vgrajen 15-palčni zaslon LCD brez dodatnega "zavihka" čez rob prenosnika, kakršnega srečamo pri prenosnikih s podobnimi zasloni. S skrbno izbiro materialov so ohranili tudi zelo ugodno težo, le 3,1 kg, kar je za tak izdelek ugodno. Vaio F290 poganja procesor Pentium II 400, 64 MB RAM in 6,4 GB diskom. Vgrajena je enota DVD-ROM, posebnost pa je vmesnik i.Link, ki omogoča priključitev digitalnega kamkoderja, s čimer dobimo prenosni digitalni videostudio. Cena prenosnika v ZDA znaša 3500 dolarjev.

    Objavljeno: 11.7.1999
  • Prvi kamkoder, ki lahko snema tudi v zapisu MPEG-4

    Sharp je predstavil prvi kamkoder, ki zna snemati videoposnetke v zapisu MPEG-4. Z uporabo standarda MPEG-4 zavzamejo le tretjino prostora, ki bi ga zavzeli posnetki v zapisu MPEG-1 in nudijo primerljivo kakovost. Zaradi trikrat manjših datotek je MPEG-4 primeren tudi za prenos videoposnetkov prek interneta.

    Objavljeno: 11.7.1999
  • Java vsepovsod

    Sun je objavil novo različico jave z imenom Java 2 Platform, Micro Edition, ki je namenjena za rabo v žepnih računalnikih, mobilnih telefonih, odzivnikih, avtomobilskih navigacijskih sistemih in internetnih sprejemnikih. Novi paket vsebuje tudi navidezni javanski stroj K Virual Machine (KVM), ki je optimaliziran za delovanje v majhnih pomnilnikih. Sočasno s to predstavitvijo so pri Sunu najavili tudi specifikacijo Java TV, programski vmesnik za izdelavo programov, ki bodo delovali v bodočih digitalnih televizorjih.

    Objavljeno: 10.7.1999
  • Nove super-disketne enote Imation

    Podjetje Imation je predstavilo novi rod disketnih enot LS120, ki se odlikujejo s hitrejšim delovanjem, nižjimi cenami in širšim izborom vmesnikov. Nove disketne enote so precej hitrejše od dosedanjih, saj proizvajalec navaja 27-krat hitrejši prenos podatkov kakor pri običajnih disketnih enotah, medtem ko so dosedanje enote nudile le desetkrat hitrejše delovanje. Tako kakor doslej pa so ohranili popolno združljivost z običajnimi disketami, ki jih še naprej lahko beremo in pišemo v novih enotah.

    Objavljeno: 10.7.1999
  • Nova Yamahina zvočna kartica

    Yamaha je predstavila novo zvočno kartico XG-Quad, ki se ponaša s štirimi zvočnimi kanali s podporo za prostorski zvok podjetje Sensura. Kartica ima 64-zvočni strojni sintetizator, kot možnost pa je na voljo tudi dodatna programska oprema, ki zmožnosti kartice povečuje na kar 256 hkratnih zvokov. Med novostmi sta tudi digitalni vhod in izhod, tako v optični kakor izvedbi S/PDIF, s podporo za standard Dolby Digital. Kartica temelji na procesorju Yamaha YMF744, ki podpira specifikacijo Environmental Audio Extensions (EAX), nudi pa zelo ugodno razmerje med signalom in šumom (čez 90 dB).

    Objavljeno: 10.7.1999
  • SGI Visual Workstation 540 podpira štiri procesorje v Windowsu NT

    Silicon Graphics (SGI) je pričel prodajati delovne postaje Visual Workstation 540, ki so hkrati prvi tovrstni izdelek s podporo za štiri procesorje pod operacijskim sistem Windows NT. Doslej so delovne postaje vsebovale le do dva procesorja, štirje pa so bili rezervirani za potrebe strežnikov.

    Objavljeno: 10.7.1999
  • Ericsson in Nokia za skupni WAP

    Ericsson in Nokia, dva od štirih ustanoviteljev Foruma WAP, sta začela preizkušati združljivost svojih mobilnih telefonov in strežnikov, ki podpirajo protokol WAP. Oba proizvajalca se zavedata, da se bo novi standard za prenos internetnih podatkov po mobilnih telefonih uveljavil le, če bo neodvisen od rešitev posameznih proizvajalcev.

    Objavljeno: 4.7.1999
  • Notranje sledenje tudi v Švici

    Orange je najnovejši švicarski operater telefonije GSM, ki svoje storitve ponuja od 1. julija 1999. Večinski delež imata britanski Orange in nemški Viag (operater omrežja E2), po 10 % pa je v lasti Banke kantona Vaud (v katerem sta Lausanne in Montreux) in podjetja Swissphone. Omrežje Orange trenutno pokriva polovico švicarskega prebivalstva. Do konca leta načrtujejo doseči že tri četrtine prebivalstva, dve leti pozneje pa kar 95 %, ko družbi Orange tudi poteče začasno dovoljenje. Družba bo morala dokazati, da je dosegla zadovoljivo visoko pokritost, sicer bo plačala visoke kazni.

    Objavljeno: 4.7.1999
  • Prek poslanstva do oblazinjenega stolčka

    Martin Bangemann je poslanec in bivši komisar Evropske komisije (EC), zadolžen za telekomunikacije in računalniško tehnologijo. Odbor, ki mu Bangemann predseduje, je v preteklih mesecih večkrat obravnaval tudi španskega telekomunikacijskega operaterja Telefonica, zato je še toliko bolj zanimivo, da je Bangemann napovedal skorajšnjo zaposlitev v tem španskem podjetju. V njem naj bi bil bivši poslanec in komisar ECja član uprave in svetovalec generalnega direktorja, kar so v Telefonici potrdili. Njegova napoved je sprožila burne odzive v Bruslju, predvsem zaradi etičnih vprašanjih o nasprotujočih interesih. Bangemann se že julija ne namerava udeležiti srečanj kot poslanec, njegov mandat pa poteče v polovici septembra, ko ga bo nadomestil nekdanji italijanski premier Romano Prodi.

    Objavljeno: 4.7.1999
  • Desetletje mobilne telefonije

    Skoraj 215 tisoč Američanov je v anketi ameriške pošte izbralo mobilno telefonijo kot motiv za znamke, ki bodo obeležile desetletje v izteku. Mobilna telefonija bo torej osrednja tema v seriji petnajstih znamk v spomin na 20. stoletje, ki jo bo ameriška pošta izdala predvidoma aprila naslednje leto.

    Objavljeno: 4.7.1999
  • Logitechova videokamera QuickCam Express

    Logitech je predstavil videokamero QuickCam Express, ki jo na računalnik priključimo prek vmesnika USB. Nova barvna kamera je namenjena uporabnikom računalnikov iMac in PC (z okoljem Windows 98), glavna novost pa je zelo ugodna cena, saj bo zanjo treba odšteti manj od 50 dolarjev.

    Objavljeno: 3.7.1999
  • America Online kupuje proizvajalca eMachine

    Največji svetovni informacijski servis, America Online (AOL), je sklenil dogovor o nakupu proizvajalca računalnikov eMachine, ki je postal letos znan po izjemno nizkih cenah (popoln sistem za ceno 400 dolarjev). AOL bo računalnike ponudil bodočim uporabnikom prenovljenega servisa CompuServe 2000 in sicer z rabatom 400 dolarjev, kar pomeni, da bodo pri izbiri najcenejšega modela računalnik dobili zastonj, v zameno za mesečno naročnino na servis, ki znaša 22 dolarjev.

    Objavljeno: 3.7.1999
  • Nove omrežne kartice 3Com

    3Com je na sejmu PC Expo v New Yorku najavil niz novih omrežnih vmesnikov, ki z novimi funkcijami in zmožnostmi omogočajo hitrejši prenos podatkov, razbremenitev osrednjega procesorja ter bistveno boljše nadzorovanje. Hkrati so najavili strategijo za naslednja tri leta, s katero naj bi z novimi tehnologijami pri omrežnih povezavah razbremenili osrednje procesorje v računalnikih za do 30 % dosedanjega dela pri procesiranju podatkovnih paketov. Prva novost je kartica 3Com Etherlink 10/100 3C990-TX, ki bo na voljo v treh različicah: za namizne računalnike, strežnike in prenosnike. Kartica bo podpirala specifikacije WfM (Wired for Management) in DMI 2.0, kar med drugim omogoča nadzor in upravljanje parametrov delovanja prek osrednjega računalnika (strežnika).

    Objavljeno: 3.7.1999
  • Toshiba DynaTop in novi Libretto

    Toshiba je na japonskem sejmu Windows World Expo/Tokyo 99 prikazala več novih prenosnikov in namiznih računalnikov, tudi takih z radikalno drugačnim videzom. Med vsemi novostmi je največ pozornosti pritegnil računalnik DynaTop 6000, ki na delovni površini zavzame kar 60 % manj prostora od Toshibinih računalnikov Equium. Za doseganje takih rezultatov so Toshibini inženirji seveda posegli po zaslonih LCD, v podnožja katerih so vgrajeni računalniki. Tehtajo le 5,8 kg, zato jih je tudi razmeroma preprosto prenašati. DynaTop je opremljen s 433 MHz procesorjem Celeron, 64 MB RAM in 8,1 GB diskom. Edino razširitveno mesto na prednji strani podnožja, ki meri le 21 x 35 centimetrov, je prostor za izmenljivo disketno enoto, enoto CD-ROM ali DVD-ROM, uporabljeni pa so enaki deli kakor pri prenosnikih. Na voljo sta dva zaslona, oba z ločljivostjo 1024 x 768 pik in diagonalo 14,1 ali 15 palcev.

    Objavljeno: 3.7.1999
  • Prva enota DVD-ROM s hitrostjo vrtenja 8x

    Tajvanski Aopen je naredil prvo enoto DVD-ROM s hitrostjo vrtenja 8x. Enota DVD-9836 nudi največjo hitrost prenosa podatkov kar 11,08 MB/s, kar je skoraj toliko kolikor pri sodobnih diskih. Nova enota DVD-ROM nudi enako hitrost kakor enota CD-ROM, ki bi delovala s hitrostjo 72x. Enota ima vmesnik EIDE, za delovanje pa potrebuje takega s podporo za specifikacijo UltraDMA/33. Prodaja bo stekla jeseni.

    Objavljeno: 3.7.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji