• Hotelski internet

    Rezultati ankete med poslovneži v Veliki Britaniji, Franciji in Italiji kažejo, da kar 20 % poslovnežev pričakuje, da so v hotelskih sobah na voljo internetne povezave. Kar 52 % pa jih pričakuje, da bodo na voljo do konca leta 1999. Trenutno ponuja internetne povezave v sobah manj kakor 7 % hotelov iz srednjega in visokega cenovnega razreda.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • AOL na satelitu?

    America Online intenzivno išče hitre načine dostopa v internet, ki bi pospešili njihove storitve. Zato je satelitsko omrežje podjetja DirecTV za podjetje vedno bolj privlačno. Predstavniki obeh podjetij zanikajo morebitno združitev, čeprav poznavalci ocenjujejo, da je poteza smiselna za obe strani. DirecTV namreč že ima satelitsko tehnologijo za hitro povezovanje osebnih računalnikov. Podobno storitev so želeli ponuditi že pred nekaj leti v sodelovanju z Microsoftom, vendar jim to ni uspelo.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Japonci pripravljajo svetovno internetno hrbtenico

    Japan Telecom Co. Ltd. bo čez nekaj mesecev začel preizkušati hrbtenico IP, imenovano PRISM (Progressive and Revolutionary Integration on Service Media). Upajo, da jo bodo začeli tržiti v začetku naslednjega leta, sčasoma pa naj bi postala globalna.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • HPT ne obstaja več

    Podjetje Hrvatska pošta i telekomunikacije (HPT) od 1. januarja 1999 ne obstaja več, saj se je razdelilo na Hrvatsko pošto i Hrvatske telekomunikacije. Le-to bo v bližnji prihodnosti delno privatizirano, vendar bo država ostala večinski lastnik. Delež posameznega lastnika ne bo smel presegati 10 %.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Evropejci množično v internet

    Raziskava, ki jo je objavil Datamonitor, ocenjuje, da bo sedanje število evropskih gospodinjstev z dostopom v internet (12,5 milijona) do leta 2003 preraslo 43 milijonov. Število uporabnikov interneta po svetu je težko povsem natančno oceniti, saj različne storitve in načini dostopanja onemogočajo enotno določitev pojma "povezanost v internet".

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Nemški konkurenčni boj za nižje cene

    V Nemčiji so se letos razveselili novih bistveno nižjih in enostavnejših načinov obračunavanja pogovorov, ki omogočajo lažje razumevanje in primerjanje ponudb. Deutsche Telekom je letos znižal cene nekaterih medkrajevnih pogovorov celo za 63 %. Tekmeci niso dolgo čakali; O.tel.O je nekatere cene zmanjšal za 61 % in uvedel tarifo Euro, ki omogoča klice v 10 evropskih držav za 0,54 marke za minuto. Mannesmann Arcor AG pa je nekatere klice pocenil za 54 %. Zanimivo je, da se krajevni klici in klici na razdaljo do 25 kilometrov niso pocenili, ravno v tej skupini pa je največ modemskih dostopov v internet. Nemški uporabniki si še vedno želijo pavšalno (ali vsaj znižano) tarifo za dostop v internet. Predstavniki podjetja Deutsche Telekom so potrdili, da o tem sicer razmišljajo, po njihovih besedah pa je za napovedi še prezgodaj.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Internet prek satelita tudi za krajevna omrežja

    DirecPC proizvajalca Hughes Network Systems posameznikom omogoča satelitski dostop do interneta s hitrostmi do 400 Kb/sec, programska oprema SatServ proizvajalca Elk River Softworx pa te prednosti istočasno razširja vsem uporabnikom krajevnega omrežja (LAN). Novi rod programskih rešitev SatServ podpira okolje NT, prej obstoječa izvedba pa je namenjena za Okna 95/98. SatServ poleg dostopa v internet omogoča krajevno elektronsko pošto in funkcije omrežne varnosti v obliki vgrajenega požarnega zida.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Prva evropska javna storitev ADSL

    Krajevni telekomunikacijski ponudnik v angleškem mestu Kingston-upon-Hull je prvi v Evropi uradno ponudil komercialno (v nekaterih državah obstajajo še poskusne) storitev ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line). Cena hitrega dostopa v internet znaša med 500 in 4000 mark mesečno, vendar utegne biti zanimiva za nekatere velike poslovne uporabnike. Poznavalci ugotavljajo, da se v Evropi kljub glasnim napovedim ADSL za internetni dostop uveljavlja zelo počasi, predvsem zaradi poslovnih interesov velikih operaterjev. Kingston Communications še letos načrtuje uvajanje storitev ASDL za uporabnike v domačem okolju (video na zahtevo). Cene za končne uporabnike še niso znane.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • GTS kupil Esprit

    Global TeleSystems (GTS) je za približno milijardo dolarjev kupil Britansko podjetje Esprit. Novo podjetje ima omrežje razvejano po 19 državah. GTS, ki ima sedež v Virginii v ZDA, je doslej ponujal storitve telekomunikacijskim podjetjem v 12 evropskih državah. Eden od pomembnejših delničarjev - v njegovi lasti je 12 % podjetja - je tudi George Soros, ki je v državah bivšega vzhodnega bloka (tudi pri nas) znan kot neke vrste pospeševalec demokratizacije. Novo-nastalo podjetje bo imelo 3000 zaposlenih in 35.000 odjemalcev storitev, predvsem večjih podjetij.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Večpredstavni internetni telefoni dDatumUmika: 30.12.9000

    British Telecom bo v nakupovalnih središčih, železniških in avtobusnih postajah ter na postajališčih ob avtocestah marca leta 1999 postavil prve od 2500 večpredstavnih internetnih telefonov. Aparati bodo imeli vgrajene 10-palčne zaslone, omogočali pa bodo tudi uporabo elektronskih poštnih storitev. Storitve naj bi bile od standardnih dražje zgolj za 1 peni (3 tolarje) na minuto. Večpredstavni telefoni bodo uporabni tudi za elektronske transakcije in internetno deskanje. Natančna cena projekta še ni znana, poznavalci pa trdijo, da bo znašala več milijonov funtov.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Telefonsko bančništvo po GSM-u

    V Singapuru sta singapurski operater MobileOne in ameriška Citibank začela izvajati najbolj obsežno storitev bančništva prek mobilnih telefonov. Storitev je dostopna imetnikom telefonov GSM, ki podpirajo tehnologijo SIM Toolkit. Trenutno proizvajata ustrezne aparate le Alcatel in Motorola. V promocijski akciji nove storitve omogoča telefon Motorola StarTAC X za 500 singapurskih dolarjev (okrog 47 tisoč tolarjev). Uporabniki bodo lahko pregledali stanje na svojih računih, plačali obveznosti in opravljali prenose sredstev tudi v druge banke. Transakcije se bodo izvajale s storitvijo SMS in se bodo ne glede na kraj pošiljanja zaračunavale 0,20 singapurskih dolarjev (okrog 20 tolarjev).

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Korejski recept

    Korea Telecom Corp. je največji telekomunikacijski operater Republike Koreje v večinski lasti države (71,2 %). Novica o načrtovani rasti dobička za 65 % bi bila zelo spodbudna, če ne bi poznali njihovih razlogov za optimizem. Glavni vzrok za dobre napovedi je po besedah vodilnih množično odpuščanje delavcev. V obdobju lanske recesije (najhujše v zadnjih petih desetletjih) so število delavcev (58 tisoč) zmanjšali za 11 %, še desetina pa bo dobila odpoved v prvi polovici letošnjega leta. To še ni vse: medtem ko drugod po svetu telekomunikacijske tarife večinoma hitro padajo (v Hong Kongu se promocijske cene mednarodnih pogovorov v nekatere države začnejo že pri 9 tolarjih na minuto), Korejci napovedujejo podražitve kot pomemben vir rasti dobička. Upajmo le, da nam ne bodo za zgled.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Pobuda za razvoj ali zaščito interesov?

    Skupina ameriških proizvajalcev računalniške opreme (med njimi so Intel, Compaq, Microsoft in Gateway) in krajevnih telekomunikacijskih operaterjev je oblastem predlagala načela za odpiranje trga hitrih dostopov v internet za gospodinjstva. Obravnavali so tudi vpliv takih sprememb na obstoječo telefonsko infrastrukturo. Večina ameriških gospodinjstev nima dostopa do tovrstnih storitev, čeprav je zanimanje zanje veliko. Osnovna ovira na katero ponudniki naletijo, je nepripravljenost krajevnih telekomunikacijskih operaterjev za medsebojno sodelovanje. Nacionalni operaterji pa ocenjujejo, da skušajo pod krinko razvoja dostopa v internet krajevni operaterji ohraniti ključno vlogo v svojih varovanih krajevnih območjih.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Skandinavske navade

    Skoraj vsak drugi prebivalec skandinavskih držav uporablja internet in ta podatek jih uvršča krepko pred Angleže, Nizozemce ali Irce, od katerih ga uporablja le tretjina. Za primerjavo povejmo, da je uporabnik interneta vsak četrti Francoz ali Belgijec ter vsak peti Nemec, Španec ali Italijan. Švedska in Danska sta (poleg Nemčije) edini evropski državi, v katerih uporaba interneta doma presega službeno uporabo. Skoraj polovica Fincev (45 %) dostopa v internet vsakodnevno in zato ne preseneča, da je prav tam elektronsko bančništvo najbolj razvito. Uporablja ga slaba polovica tamkajšnjih domačih uporabnikov interneta, kar krepko presega evropsko povprečje, ki znaša slabo šestino prebivalstva. Finska in Švedska imata prav tako visok delež uporabnikov mobilne telefonije (skoraj 50 %).

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Novi evropski satelitski operater

    Europe*Star Ltd. s sedežem v Londonu je novi evropski satelitski operater. Ustanovila sta ga francoski proizvajalec telekomunikacijske opreme in ponudnik storitev Alcatel ter ameriški proizvajalec satelitov in ponudnik storitev Loral Space & Communications. Nova družba bo imela dva satelita. Ponudba telekomunikacijskih storitev bo obsegala video prenose, dostop v internet in satelitski prenos podatkov strankam v Evropi, na Srednjem Vzhodu, v Indiji, jugovzhodni Aziji in južni Afriki. Nova družba je tudi član Loralovega globalnega zavezništva (eden izmed članov je tudi Orion), ki je do sedaj pokrivalo Severno in Južno Ameriko. Izstrelitev prvega satelita Europe*Star 1 je načrtovana za poletje leta 2000, sestrski satelit pa se mu bo pridružil na geostacionarni orbitalni legi 45° vzhodno dve leti zatem. Prav ta lega naj bi jim omogočila istočasno pokrivanje celotne Evrope in največjega dela Azije. Ocenjeni skupni stroški vključno s stroški obeh izstrelitev zanašajo pol milijarde dolarjev. Alcatel in Loral sta prav tako že prej potrdila sodelovanje s skupnimi naložbami v razvoj hitrega satelitskega dostopa v internet ter prenosa podatkov.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Sodelovanje nemškega in francoskega Telekoma

    Nemški in francoski Telekom sta že pred časom sklenila drug drugemu prodati 2 % delnic, da bi skupaj nastopila pri razvoju in ponudbi skupnih storitev na tretjih trgih. France Telecom je prodal svoj dvoodstotni delež Nemcem za skoraj 8 milijard francoskih frankov (okrog 2,4 milijarde mark), za enak delež nemškega Telekoma pa so plačali 8,2 milijarde frankov (okrog 2,5 milijarde mark). Njun naslednji korak je skupni ameriški center ThinkOne, ki bo združil njuna do sedaj ločena ameriška raziskovalna in razvojna centra. Trideset zaposlenih (število naj bi se v kratkem podvojilo) v centru ThinkOne bo raziskovalo internetne tehnologije, storitve za prenos podatkov in multimedije ter mobilno telefonijo.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Drugi hrvaški koncesionar GSM

    Hrvaško GSM omrežje CRONET ni več monopolist. Na lanskem razpisu za drugega koncesionarja GSM je zmagal VIP-Net, ki je v večinski lasti hrvaških podjetij (Večernji list, INGRA in Hrvatska poštanska banka, skupaj 51 %), največji posamezni lastnik (30 %) pa je avstrijski operater GSM Mobilkom Austria. Preostalih 19 % je last ameriškega podjetja Western Wireless International. Mobilkom ima velike načrte za Hrvaško, zlasti ker jim podobne koncesije v Sloveniji ni uspelo dobiti. Napovedujejo občutno nižje cene od CRONET-a ter ugodnejšo ponudbo naročniških razmerij, toda CRONET je že nekaj mesecev nazaj odgovoril z novimi znižanimi večernimi (25 %) in nočnimi (50 %) tarifami, razširjeno osnovno ponudbo in nekajmesečno oprostitvijo naročnine za nove uporabnike. Več bo seveda jasno, ko bo VIP-Net začel obratovati.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Nižje cene predplačanega telefoniranja v Nemčiji

    E-Plus je tretji največji nemški operater mobilne telefonije. Da bi privabil čimveč novih uporabnikov, se je odločil znižati cene predplačane telefonije za kupce paketov, ki zajemajo od 15 do 1000 minut mesečnega pogovora. Ti bodo za klice v fiksno nemško omrežje v času visoke tarife plačali zgolj 0,33 marke namesto dosedanje 1,19 marke. Za minuto domačega klica zunaj omenjenih paketov bo treba odšteti med 39 in 99 pfeningov. Druga dva operaterja (Deutsche Telekom in Mannesmann) predplačane telefonije ne bosta toliko pocenila.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Standardizacija tretjega rodu GSM-ov

    Skupina predvsem evropskih in azijskih telekomunikacijskih operaterjev se bo dejavno priključila prizadevanjem proizvajalcev terminalske opreme in mednarodnih organizacij za standardiziranje tretjega rodu mobilnih komunikacijskih sistemov. V skupini so France Telecom Mobiles, Deutsche Telekom MobilNet GmbH, Nissan Motor Co. Ltd., Japan Telecom Co. Ltd., NTT Mobile Communications Network Inc., Telia Mobile AB, Telecom Italia Mobile SpA, Singapore Telecom Mobile Ptc. Ltd, Sonera Ltd. in SmarTone Mobile Communications. Njihov cilj je ustanoviti svetovno platformo mobilne tehnologije, ki bo temeljila na enotnem tehnološkem standardu, ob tem pa bodo podpirali prizadevanja Mednarodnega združenja telekomunikacij (International Telecommunications Union, ITU) v skladu z lani sprejetim standardom IMT-2000 (International Mobile Telecoms-2000). Operaterji si prav tako želijo, da ITU nadaljuje z načrtovanimi postopki za objavo parametrov za tehnologije radijskega prenosa. Podrobne specifikacije naj bi objavili decembra letos, saj je tudi na tem področju treba zmanjšati število tehnologij in jih čim bolj standardizirati.

    Objavljeno: 25.2.1999
  • Iridiumovi pozivniki pod blagovno znamko ITU

    Iridium je predstavil satelitske pozivnike (pager), ki lahko kjerkoli po svetu sprejmejo numerična (do 20 številk) in tekstualna sporočila (do 200 znakov). Tako kot satelitski telefoni Iridium imajo tudi vsi novi pozivniki blagovno znamko ITU (Mednarodnega telekomunikacijskega združenja), kar omogoča njihovo uporabo v vseh državah brez omejitev.

    Objavljeno: 24.2.1999
  • Gates meri na britansko televizijo

    Westminster Cable šteje za najbolj ugledno britansko kabelsko televizijsko omrežje, saj pokriva najstrožje središče britanskega glavnega mesta. British Telecom, ki je nekoč upravljal 7 od skupaj 30 britanskih kabelskih omrežij je obdržal le dve (Westminster Cable in Milton Keynes Cable), ki pa ju sedaj prodaja, da bi ustanovil interaktiven televizijski program za nakup na daljavo (home shopping) in bančništvo. Program naj bi izvajali v sodelovanju z medijsko hišo British Sky Broadcasting. Kot najresnejši ponudnik za nakup pa se pojavlja prav Bill Gates, ki tako očitno želi vstopiti v britanski medijski prostor pri glavnih vratih.

    Objavljeno: 24.2.1999
  • Nokia 800Xi

    Nokia se z novim monitorjem 800Xi pridružuje vse večji skupini 18-palčnih monitorjev LCD, ki so namenjeni predvsem zahtevnejšim uporabnikom. Z uporabo novega tipa zaslona LCD s hitrim odzivom (Super Fine TFT) je 800Xi primeren tudi za prikaz hitro gibljivih slik, kot so video posnetki in igre, hkrati pa nudi velik zorni kot, ki znaša kar 170 stopinj v obeh smereh. Monitor 800Xi ima kontrastno razmerje 200:1, dosega pa ločljivost 1280 x 1024 in 24-bitno barvno globino. Na zaslonu je posebna prevleka Safety Plex, ki omogoča nespremenjeno sliko tudi v težkih delovnih okoliščinah (prah, vlaga, maščobe), obenem pa omogoča čiščenje zaslona brez bojazni pred poškodbami. Zato ima 800Xi triletno garancijo.

    Objavljeno: 23.2.1999
  • Citrix Metaframe SKU

    Podjetje Citrix pripravlja novo različico dodatka Metaframe za terminalsko različico operacijskega sistema Windows NT Server 4.0, ki bo namenjena predvsem za uporabo okolja Windows prek interneta. Izdelek se bo najbrž imenoval Metaframe SKU, izkoriščal pa bo novo Microsoftovo licenčno možnost Internet Connector, ki omogoča terminalsko rabo okolja Windows tudi anonimnim uporabnikom in uporabnikom zunaj krajevnega omrežja. Z novim Citrixovim odjemalcem bo tako mogoče dostopati do delovne površine in programov kar prek spletnega brskalnika, kar bo precej olajšalo rabo. Tako bo mogoče okenske namenske programe odpreti javnosti, recimo za vnos ali iskanje podatkov.

    Objavljeno: 23.2.1999
  • Intel in PictureTel za hitrejši sprejem videokonferenc

    Videokonferenčni sistemi so že dalj časa na tržišču, vendar zaradi visokih cen in nezdružljivosti med sistemi doslej niso imeli večjega tržnega uspeha. To naj bi se kmalu spremenilo, saj sta Intel in PictureTel sklenila dogovor o strateškem sodelovanju in skupnem razvoju izdelkov. Po dogovoru bosta proizvajalca do leta 2000 pripravila skupno strojno zasnovo, s čimer bosta znižala stroške proizvodnje in zagotovila večjo združljivost. Dogovor predvideva tudi poslovno sodelovanje pri prodaji obstoječih izdelkov.

    Objavljeno: 23.2.1999
  • Kai's Photo Soap 2

    Nižanje cen digitalnih fotoaparatov in namiznih optičnih bralnikov je zelo povečalo prodajo programov za obdelavo fotografij. Podjetje Metacreations se je na to odzvalo z drugo različico programa Kai's Photo Soap, ki omogoča še lažjo obdelavo in popravljanje digitalnih fotografij. Največ novosti je povezanih s pripravo slik za rabo v spletu. Soap lahko v enem koraku pripravi spletne slike, z uporabo pretočnega zapisa Metastream pa lahko slike preslikamo na kocko 3D, ki jo nato v spletnem brskalniku vrtimo in z uporabo tehnologije Metastream slike gledamo iz različnih kotov. Program zna izdelati tudi interaktivno predstavitev niza slik in jo lahko samodejno pošlje na izbrani elektronski naslov. V predstavitve lahko vključimo tudi druge grafične vsebine in besedilo. Poleg orodij za spreminjanje in čiščenje fotografij ima Soap 2 vgrajen tudi modul za organizacijo fotografij v albume, kjer jim lahko dodamo ključne besede. Program je na voljo za računalnike Macintosh in Windows, cena pa je 50 ameriških dolarjev.

    Objavljeno: 23.2.1999
  • Izboljšana podpora za gruče z Windows NT

    Microsoft je izdal izboljšano različico programskega modula za povezavo strežnikov Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition v računalniške gruče.

    Objavljeno: 23.2.1999
  • NEC MobilePro 770

    Podjetje NEC je predstavilo novi žepni računalnik z okoljem Windows CE. Model MobilePro 770 je logično nadaljevanje sedanjega modela MobilePro 750, le da je od tega zmogljivejši, tanjši in lažji. Kakor doslej računalnik poganja procesor NEC VR4121, glavni pomnilnik je velik 32 MB, pomnilnik ROM z namenskimi programi pa kar 24 MB. V primerjavi z drugimi žepnimi računalniki je MobilePro 770 nekoliko večji in težji (24 x 13 x 2,7 cm, 760 gramov), vendar ima zato tipkovnico skoraj normalnih mer in velik 8,1-palčni zaslon z ločljivostjo 640 x 240 pik. Novi model ima vgrajen tudi izhod VGA, s katerim lahko sliko prikazujemo na navadnem monitorju VGA, recimo pri predstavitvah.

    Objavljeno: 19.2.1999
  • Skupni standard za enote DVD

    Razprtije med ponudniki glede optičnih nosilcev prihodnosti in več različnih standardov slabo vplivajo na prodajo novih izdelkov. Zato so se januarja skoraj vsi proizvajalci sestali na formalnem sestanku združenja OSTA (Optical Storage Technology Association), da bi sprejeli vsaj delni kompromis. Cilj je sprejetje specifikacije DVD Read Compatibility Specification, ki bi zagotavljala združljivost pri branju različnih optičnih nosilcev, tudi če so za zapisovanje uporabljeni različni sistemi. Take enote DVD naj bi znale brati nosilce CD Audio, CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R in oba doslej nezdružljiva zapisa, DVD-RAM in DVD+RW. Po mnenju tržnih analitikov je standardizacija nujna, saj se tržišče na novo tehnologijo ne odziva tako, kakor so pričakovali. Družba Dataquest je nedavno napovedala znižanje pričakovanj za leto 2001 in s predvidenih 17 milijonov zapisljivih enot DVD oceno zmanjšala na 1,9 milijonov.

    Objavljeno: 19.2.1999
  • BocaVision ST2001

    Podjetje Boca Research je na razstavi Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegasu prikazalo računalniški sistem BocaVision ST2001, ki združuje internetni sprejemnik, omrežni računalnik in predvajalnik za filme na nosilcih DVD. BocaVision ST2001, ki bo v prodajo prišel pred poletjem, bo na voljo v več različicah s cenami med 500 in 1000 dolarji. Naprava temelji na programski opremi Enhanced TV za omrežne računalnike podjetja NCI, za upravljanje pa skrbi poseben program TV Navigator, ki optimalizira prikaz spletnih strani na televizijskem zaslonu. BocaVision ST2001 temelji na procesorju Cyrix MediaGX z vodilom PCI, 8 do 64 MB RAM, Flash RAM pomnilnikom od 2 do 8 MB in enoto DVD-ROM z odkodirnikom za MPEG-2 posnetke Sigma Design.

    Objavljeno: 19.2.1999
  • Cobalt Cube 2

    Podjetje Cobalt meni, da je lahko postavitev intraneta zelo preprosta in tudi poceni. Nedavno so predstavili drugi rod spletnih mikrostrežnikov, ki so precej manjši in preprostejši za rabo kakor navadni računalniki. Cobalt Cube 2 je majhna modra škatla, ki temelji na 250 MHz procesorju RISC, 16 MB RAM in 3,2 GB disku. Na voljo so tudi zmogljivejše različice z večjim pomnilnikom in diskom. Cube 2 ima vgrajen tudi vmesnik SCSI za priključitev dodatnih diskov in dva omrežna vmesnika Ethernet s hitrostjo 10/100 Mb/s ter zaporedni vmesnik, na katerega lahko priključimo zunanji modem in ga v omrežju uporabljamo kot priložnostni usmerjevalnik ali most do interneta. Cobalt Qube 2 uporablja operacijski sistem Linux 2.0 (jedro 2.0.34), spletni strežnik Apache 1.3, sistem za elektronsko pošto Sendmail 8.8.8, orodja za pripravo spletnih strani in podporo za dostop do datotek s strani računalnikov Windows ali Macintosh. Celotno namestitev in upravljanje strežnika opravljamo prek spletnega brskalnika, celo nadgradnje operacijskega sistema. Cena strežnikov Cobalt Cube 2 se v ZDA prične pri 1000 dolarjih.

    Objavljeno: 19.2.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji