Revolucija procesa oblikovanja izdelkov
En vir informacij za vse ekipe in oddelke pomembno zmanjša tveganje za napake in zamude.
En vir informacij za vse ekipe in oddelke pomembno zmanjša tveganje za napake in zamude.
Dogodek CIO leta je že tradicionalno postregel z novim imenom, prestol domačega informatika oziroma CIO leta je zasedel Pavel Škerlj, direktor Informatike v družbi Petrol. Z letom 2017 se je organizator dogodka CIO leta odločil še za dodatno kategorijo in posledično tudi nagrado – s prvim nazivom »Digitalna preobrazba leta« se lahko pohvalijo v NLB d.d..
Pri Applu so v petek objavili, da s francoskimi oblastmi sodelujejo pri preiskavi leta 2016 nad Sredozemljem strmoglavljenega letala.
Po besedah podjetja Gartner je kljub tradicionalni navezanosti večjih podjetji na Microsoftov Internet Explorer tudi v teh okoljih Googlov Chrome najbolj razširjen in priljubljen brskalnik.
Podjetje SwellPro je predstavilo novi majhni letalnik, ki je povsem vodotesen in je narejen tako, da lahko plava na vodi.
Samsung je pri novi dvojici naprav Galaxy S8 in S8+ poleg dosedaj znanih načinov odklepanja vgradil tudi odklep s prepoznavo šarenice. Pri Samsungu trdijo, da gre za izredno varen način odklepanja, to identifikacijo lahko uporabimo tudi za plačila s Samsung Pay.
Čeprav je umetna inteligenca, katere vrh razvoja v igranju kitajske igre go ponazarja DeepMindov stroj AlphaGo, lani in letos že večkrat premagala ljudi, smo še zadnje upe polagali v dvoboj s svetovnim prvakom in prvouvrščenim na svetovni jakostni lestvici.
Podjetje Check Point je objavilo novico o tem, da je kar nekaj priljubljenih programov za predvajanje videa občutljivih na različne hekerske napade, ki bi se lahko izvršili preko podnapisov.
WDC se je povezal z japonskim razvojnim skladom Innovation Network Corporation ter japonsko razvojno banko Development Bank of Japan, skupaj želijo izvesti nakup Toshibinega oddelka za pomnilnike (sem spadajo tudi pogoni SSD in HDD).
Huawei je v Berlinu predstavil tri nove prenosnike v seriji MateBook.
Po besedah podjetja Symantec naj bi za napadom WannaCry pred nekaj tedni stala hekerska skupina, tesno povezana s Severno Korejo. Šlo naj bi za skupino Lazarus, ta je bila že leta 2014 glavna osumljena hekerskega napada na podjetje Sony in kraje 81 milijonov dolarjev v napadu na centralno banko Bangladeša. V obeh primerih naj bi skupina delovala po naročilu Severne Koreje. Pri napadih WannaCry naj bi bilo v uporabi kar nekaj podobnih orodij, tehnik in infrastrukture, s tem, da tokrat ni znakov, da bi bil napad povezan s Severno Korejo.
V spletu se je pojavila fotografija, na kateri naj bi bil kalup za naslednjo generacijo Applovega iPhone, ob tem je prišla še fotografija, ki naj bi pokazala ohišje te naprave. Vir naj bi bil zaposleni pri kitajski tovarni, bojda naj bi bili telefoni po zunanjosti enaki za tri generacije, tako, kot je bilo to pri zadnjih treh napravah.
V spletu so se pojavile specifikacije za nekaj prihajajočih Sonyjevih telefonov, med njimi tudi za zastavonošo XZ1. Ta bo uporabljala Snapdragon 835 z 4 GB pomnilnika, 5,2 palčnim zaslonom ločljivosti FullHD in baterijo 3.000 mAh. Specifikacije so torej podobne kot pri drugih telefonih najvišjega ranga, denimo ravnokar preizkušenega Galaxy S8, s tem, da bo imel Sonyjev predstavnik očitno nekoliko manjši zaslon (to gre predvsem na račun Samsungovega zaslona, ki se razteza čez praktično celo prednjo stranjo telefona).
AMDjevi novi procesorji Ryzen so po dolgih letih le pretresli področje procesorjev, saj ponujajo res veliko zmogljivosti po izredno konkurenčnih cenah. Zaenkrat so na voljo le namizne različice, a so pri AMDju napovedali, da naj bi prenosniki s temi procesorji prišli tekom tretjega četrtletja, torej od julija dalje.
Najbolj priljubljena kriptovaluta na svetu, ki jo redno uporabljajo tudi spletni kriminalci, je prvič v zgodovini presegla vrednost dveh tisočakov ameriških dolarjev in trenutno kotira na višini 1940 evrov.
Microsoft je na letošnji razvojni konferenci najavil nov tip podatkovne baze in strežnika, ki združuje lastnosti relacijskih in ne-relacijskih baz. Nova baza Cosmos DB bo del oblačnih storitev platforme Azure, z njo pa nameravajo pošteno premešati karte med vodilnimi bazami za rabo v sodobnih spletnih storitvah.
Raziskava univerze Stanford in svetovalne hiše Anthesis Group razkriva, da ogromno število strežnikov v podatkovnih centrih ne počne prav ničesar. Raziskovalci so preverili delovanje okoli 16.000 strežnikov v različnih podatkovnih centrih in pri tem ugotovili, da okoli 25% fizičnih strežnikov in čez 30% virtualnih strežnikov ni beležilo aktivnosti strežne v obdobju najmanj šestih mesecev.
Francoski raziskovalci so za virus WannaCry, ki je minuli konec tedna povzročil pravi kaos, ko je onesposobil več kot 100.000 računalnikov, med drugim tudi bolnišnice in tovarne, odkrili delno rešitev. Spisali so orodje WanaKiwi, ki lahko v določenih primerih izbrska ključ za dešifriranje podatkov.
Google I/O je osrednji letni dogodek spletnega velikana, pretežno sicer namenjen razvijalcem, na katerem pa podjetje običajno razkrije tudi številne novosti, ki jih bomo srečali v bližnji prihodnosti. Tudi letošnji dogodek pri tem ni bil izjema.
Podjetje Uber, ki je zaslovelo po inovativni storitvi povezovanja voznikov in potnikov za osebne prevoze ter tako rekoč čez noč postalo huda konkurenca za običajne taksije, se zdaj s podobno zamislijo in tehnologijo podaja tudi na področje transportne logistike in prevoza blaga. V ZDA so uradno predstavili storitev Uber Freight, ki povezuje naročnike in prevoznike blaga s cenami in pogoji, ki bodo najbrž huda konkurenca klasičnim transportnim podjetjem.
Ta teden je Apple izdal popravke za svojo programsko opremo, v katerih je skupno zakrpal kar 66 ranljivosti. Veliko lukenj v macOS, iOS, Safariju in iTunes so odkrili na letošnjem tekmovanju Pwn2Own, ki je marca potekalo v Vancouvru na konferenci CanSecWest. Po oceni organizatorja Zero Day Initiative je 35 odstotkov sedaj zakrpanih lukenj znanih zaradi Pwn2Own. Tedaj so si tekmovalci za njihovo odkritje prislužili 143.000 dolarjev.
V Portorožu se je sredi maja odvijala tradicionalna Microsoftova letna konferenca NTK, zdaj že kar 22-tič po vrsti. Format in vsebina konference so že dobro znana skoraj vsem, ki se v Sloveniji ukvarjajo z informacijsko tehnologijo, tako s strani končnih uporabnikov, v prvi vrsti podjetij, katerim je konferenca tudi namenjena, kot poslovnih partnerjev.
Zloglasni izsiljevalski črv WannaCry, ki je v petek in soboto povzročil pravo malo računalniško apokalipso, je piscem do danes prinesel pičlih 70.000 dolarjev. To je seveda precej denarja, če ga zaslužimo v enem tednu, a so črv pisali verjetno precej časa. Če pa upoštevamo, da so okužili več kot 200.000 računalnikov v okoli 100 državah, je izplen precej boren. Sploh ker so si z napadom nakopali pozornost vseh organov pregona po svetu.
Google je uradno oznanil, da bosta Audi in Volvo uporabila operacijski sistem Android kor osnovni operacijski sistem v prihodnjih modelih vozilih. Za razliko od dosedanjega sistema Android Auto, ki za delovanje potrebuje povezavo z mobilnim telefonom in bolj ali manj samo preslikuje vsebino zaslona (redkih) telefonskih programov na zaslon v vozilu, bo nova rešitev delovala povsem samostojno in krmilila tudi druge funkcije vozila, kot so upravljanje klimatske naprave, odpiranje oken in sončne strehe.
Na internetnih forumih so se pojavile informacije, da Intel pripravlja novega člana družine procesorjev Intel Core, ki se bo umestil na sam vrh ponudbe, tako po zmogljivosti, kot ceni. Intel Core i9 bo menda eden od članov osvežene družine Skylake-X, vseboval pa menda 12 jeder in skupno 24 niti.
Microsoftov predsednik Brad Smith je v zadnjem blog zapisu predstavil razmišljanje o zadnjem širjenju izsiljevalskega črva WannaCry, ki je ta vikend po svetu povzročil pravo digitalno razdejanje.
Raziskovalci iz podjetja Modzero so ugotovili, da Hewlett-Packard od leta 2015 prodaja vsaj 28 različnih modelov svojih prenosnih računalnikov, ki vsebujejo programsko opremo za prikrito beleženje vnosov prek tipkovnice (keylogger). Ta funkcionalnost, za katero HP ni vedel, se skriva v gonilniku za zvok proizvajalca Conexant.
Bili so časi, ko se je »kakovost« telefonov, pa tudi njihova cena, merila s tem, kako majhen je bil telefon. Da, manjši kot je bil telefon, boljši je bil, pa dražji tudi. Toda to so bili časi »nepametnih« telefonov, kjer je bil zaslon uporabljen bolj ali manj le za prikaz spiska telefonskih stikov oz. telefonskega imenika. Danes velja, da je »najboljši« tisti telefon, ki je najhitrejši in ima največji telefon. Najnovejši Samsung Galaxy S8+ ima zaslon z diagonalo kar 6,2 palca in marsikomu med nami se ne zdi prav nič prevelik.
Računalniški črv WannaCry se od včeraj nezadržno širi po svetu, trenutno o okužbah, oz. zaklenitvah računalnikov poročajo že iz 100 držav, tudi iz Slovenije.
Microsoftova zgodovina s programi za urejanje video posnetkov ni bleščeča. Če je Applov iMovie na macih program, ki sodi med t.i. »killer apps«, torej med programe, ki so lastnoročno poskrbeli za še boljšo prodajo računalnikov, je (bil) Movie Maker nekaj, kar Microsoftu gotovo ni bilo v čast. Program, ki je bil menda namenjen urejanju video posnetkov, tega zagotovo ni opravljal niti na nivoju, ki bi si ga želel popolni začetnik iz domačega okolja.